Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 11:42:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 11:42:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 27
    Συνολικά: 27
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 20905 φορές)
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #60 στις: Κυριακή, 10 Απρ 2011, 10:56:16 »

    διαβαζω,διαβαζω και ξαναδιαβαζω, τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια...
    ποσες φορες τα εχουμε ξαναπει.....το ρεζουμε του θεματος ειναι οτι..
    1.ενα ελληνικο μαγαζι ποτε δεν θα μπορεσει να εχει τιμες αντιστοιχες του εξωτερικου και ιδιως της κινας...κανενας ελληνας δεν μπορει να επενδυσει ενα τεραστιο κεφαλαιο για να εισαγει 5000 ειδη μοντελλισμου πληρωνοντας τελωνεια, μεταφορικα, φπα.., ειδικα αυτην την περιοδο που χαρακτηριζεται απο πληρη εμπορικη ανασφαλεια...η δε εμπορικη εικονα της χωρας μας στο εξωτερικο ειναι τετοια που δεν προτρεπει ξενους μοντελλιστες να αγορασουν απο ελληνικα καταστηματα.
    συνεπως το ελληνικο καταστημα απευθυνεται ουσιαστικα στον ελληνα μοντελλιστη, ενα ποσοστο διολου ευκαταφρονητο, εαν αναλογιστουμε οτι μονο εδω μεσα υπαρχουν περι τα 4500 μελη...
    2.μπορει να κανει ομως μια ερευνα αγορας και να επιλεξει τον προμηθευτη που θα  του δωσει τις καλυτερες τιμες..
    3.. ειδικα στην κινα οι τιμες ειναι εξευτελιστικες, αφου ο κινεζος ψωνιζει "απο την λαικη"..και φυσικα πονταρει στο πολυ γνωστο γνωμικο"επι τη καταναλωση το κερδος¨"
    4. το ελληνικο μαγαζι αφου δεν μπορει να συναγωνιστει το αντιστοιχο του εξωτερικου οφειλει να αντισταθμισει αυτην την παραμετρο με την "εξυπηρετηση του πελατη " και ιδιαιτερα το λεγομενο "after sales service"..
    5. και τελος πολυ απλα και λακωνικα " Η ΦΘΗΝΙΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑ " που ελεγε και η συγχωρεμενη η γιαγια μου, που οπως φαινεται ειχε πολυ περισσοτερο μυαλο απο τους νυν οικονομολογους.....
    αυτα...
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    smartalex
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 359



    « Απάντηση #61 στις: Κυριακή, 10 Απρ 2011, 13:18:58 »

    σιγουρα ολα εχουν χιλιοειπωθει  , και ο καθενας μας εχει τα δικια του , αυτο ομως που πρεπει να μεινει ειναι  οτι επιτελους να μπει ενα φρενο στην αισχροκερδια καποιον , και επαναλαμβανω , δεν μπορει καποιο ελληνικο μαγαζι ενα προιον να το εισαγει 10 δραχμες και να το πουλαει 100 δραχμες , την ιδια στιγμη που αλλο ελληνικο μαγαζι να το δινει 40 δραχμες  idiot2
    θα σεβαστω τα οποια λειτουργικα εξοδα , την μικρη εισαγωγη , το τελωνειο κτλ............................οχι ομως την βλακεια καποιον να συνεχιζουν και να συντηρουν μαγαζια που αισχροκερδουν σε βαρος ολων μας .

    με απλα λογια: Ας σταματησουμε ολοι να ψωνιζουμε απο μαγαζια με εξωφρενικες τιμες , ερευνα αγορας και υπομονη ειναι οι λεξεις κλειδια.........................

    πολυ καλημερα σας. angel
    Καταγράφηκε

    hirobo srb - trex 250 - trex 500 - blade 400 - blade msr - extra 300 pkz - yak 54 eflite - f16 eflite - mosquito fms - habu pkz - icon a5 pkz - f86 eflite - f86 alfa models - ta183 alfa models
    twister multiplex - mig-29 sebart- fox - pkz p51- corsair - f-16starmax - venus 3d-
    2fast4u1
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 17


    « Απάντηση #62 στις: Δευτέρα, 2 Μάι 2011, 13:45:49 »

    Επιτρεψτε μου να πω και εγω τη γνωμη μου.Υπαρχει σιγουρα μεγαλο κερδος απο τους Ελληνες καταστηματαρχες,πως γινετε το trex 500 esp  να εχει Ελλαδα οσο και στην Κινα με διαφορα 20 με 30 ευρω,τα οποια ευχαριστως να τα δωσω στον Ελληνα και το trex 550 fbl 300 ευρω ακριβοτερο εδω?Ας μου δωσει καποιος μια λογικη εξηγηση,ειδικα οι καταστηματαρχες περιμενω να μου εξηγησουν τη λογικη τους.Ακομα και με φορους και τελωνειο ποιο φτηνα ειναι απο εξω.Μετα διαμαρτυρονται γιατι κλεινουν,λιγοι ειναι αυτοι που εχουν καλες τιμες και αυτες σε προεπιλεγμενα προιοντα.Αναφερα αυτα τα δυο γιατι θελω να παρω ελικοπτερο και ψαχνω τιμες αλλα γενικα ειναι πολυ ακριβοτερα Ελλαδα.Πως γινετε λοιπον σε μερικα προιοντα να εχουν οι Ελληνες ιδιες ή και καλυτερες τιμες και σε αλλες 1,5μιση φορα πανω?Αν ειναι εφικτο θελω απαντησεις ειλικρινεις,χωρις να με περνανε για κουτο απο τους καταστηματαρχες.Ξερω καποια πραγματα απο εμποριο.Οσο για το Στελιο δεν θα σχολιασω τις τιμες του αλλα οσεσ φορες αγορασα κατι απο εκε(πολυ λιγες λογω τιμων)ι ηταν πολυ εξυπηρετικος

    Ευχαριστω και αναμενω απαντησεις
    Καταγράφηκε
    szos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 40



    « Απάντηση #63 στις: Τετάρτη, 4 Μάι 2011, 12:34:30 »

      Διαβάζω το forum εδώ και ένα χρόνο περίπου και βλέπω ότι παρόμοια θέματα παίρνουν μεγάλες διαστάσεις.
       Επιτρέψτε μου να πω και εγώ την γνώμη μου.
       Πραγματικά με στεναχορουν τα διάφορα σχόλια τύπου αγόρασα το τάδε ανταλλακτικό και με χρέωσε 5 ευρώ παραπάνω, το τάδε αεροπλάνο έχει στο kong τόσα, και στο τάδε κατάστημα το έχει 10 ευρώ περισσότερα  και ιδικά όταν  τέτοια θέματα καταλήγουν σχεδόν πάντα στο ότι κάποιος είναι  σπόνσορας του τάδε καταστήματος και διάφορα τέτοια.                                                             
    Διαβάζοντας άλλα αυτά νομίζω ότι υπάρχει ένα αδικαιολόγητο μίσος προς τα καταστήματα του χώρου. Δεν λέω ότι είναι κακό να αλλάζεις απόψεις και να εκφράζεις την γνώμη σου άλλα νομίζω ότι τέτοια θέματα δεν οδηγούν πουθενά. Δεν μπορούμε ποτέ να καταλήξουμε πιο κατάστημα είναι το καλύτερο και πιο το χειρότερο ειδικά σε ένα φόρουμ που η περισσότερη από μας δεν γνωρίζουμε ένας τον άλλων. Πάντα θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και αυτός που θα της διαβάσει  δεν είναι σίγουρο πώς θα βγάλει κάτι χρήσιμο και κυρίως σωστό από αυτές. Το να αγοράσει κανείς ένα αεροπλάνο και να πληρώσει 10-20 ευρώ παραπάνω θεωρό πώς δεν είναι και κάτι δραματικό ακόμα και στης ημέρες μας και στο κάτω κάτω όλη κάνουμε της επιλογές μας και ας παραδεχτούμε ότι όταν βλέπουμε ένα προϊόν σε ένα online κατάστημα σε δευτερόλεπτα ονομασία προϊόντος βρίσκεται στο google για να το συγκρίνουμε με τιμές άλλον καταστημάτων.. Γιατί όταν πληρώνουμε το καφέ 5 ευρώ, όταν βάζουμε βενζίνη με 1.7, όταν αγοράζουμε τσιγάρα με 4 και στο κάτω κάτω όταν μας τα παίρνουν όλα η πολιτική μας και χρεώνουν και τα πεδία μας, δεν μιλάμε. Ξέρεται ότι κάθε παιδί που γεννιέται χρεωστάει  40000 (400 δησ / 10 εκατομμύρια πολιτών μάς κάνει 40000).
      Για μένα αφήστε τα καταστήματα να κάνουν την δουλειά τους καλός ι κακός το μέλλον θα δήξει και ανταγωνισμός θα κάνει την δουλειά του. Προσωπικά αγόρασα πολλές φορές από διάφορα καταστήματα με τιμές διπλάσιες από εξωτερικού αλλά ποτέ δεν ένιωσα ότι με πιασαν κορόιδο και ότι έγιναν όλη τους πλούσιοι με λίγα δικά μου εύρο. Και στο κάτω κάτω με το πληθυσμό  και αριθμό καταστημάτων που έχουμε δεν νομίζω ότι είναι και πολύ κερδοφόρες επιχειρήσεις.
      Συνεχίστε  λοιπόν να αγοράζετε από τα δικά μας καταστήματα και ας είναι λίγο ακριβότερα, αγοράστε από μπακάλικο της γειτονιάς, από τοπικά supermarket, από μαραγκό της περιοχής αντί τα ξένα πολυκαταστήματα εξωτερικού, αγοράστε τα τοπικά, ελληνικά προϊόντα και όχι της πιπεριές από Ισραήλ  και  πορτοκάλια από ουμβα-ιουμβα και δεν θα αργήσουν και καλά μαγαζιά και ακόμα και βιοτεχνίες που να φτιάχνουν ελληνικά μοντέλα. Αγοράστε και μην ζητάτε να σας κάνουν έκπτωση κόβοντας το φπα (χωρίς απόδειξη).  Πιστέψτε με δεν χάνετε τα χρήματα σας, αυτά θα σας  γυρίσουν ( laughαν φυσικά δεν θα τα κλέψει κάποιος πολιτικός  laugh) με άλλο τρόπο. Μπορεί να κανό λάθος αλλά εγώ αυτό πιστεύω. 
          Ασχολούμαι με το hobby πολλά χρόνια και πιστέψτε το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσω αρκετά μοντέλα μέχρι να μάθω τα ελάχιστα  γιατί λόγο της δουλειάς μετακόμιζα συνεχεία από πόλη σε πόλη και δεν μπόρεσα ποτέ να αποκτήσω μια παρέα και το μυστικό είναι στην παρέα παιδιά. Όταν είσαι σε μια καλή παρέα  το hobby γίνεται πιο ενδιαφέρων και  πιο φτηνό. Διαλέξτε λοιπόν μερικά καταστήματα μέσα από παρέες και συλλόγους και βοηθήστε τους και αυτή από την μεριά τους θα ρίξουν και της τιμές.
       Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι εμείς η ίδιοι φταίμε και για το κράτος που έχουμε και για τα μαγαζιά  μας και για πολλά άλλα. Όπως ψηφίζουμε έναν πολιτικό και την άλλη μέρα τον βρίζουμε έτσι αγοράζουμε από το κατάστημα και μόλις βγούμε έξω τω κατηγορούμε και στης περισσότερες φορές ανώνυμα..

         Γεννήθηκα και μεγάλωσα σε άλλη χώρα για αυτό με συγχωρείτε για τα ελληνικά μου .
    Καταγράφηκε

    Ελευθερία δεν είναι να κάνεις ότι θέλεις, αλλά  να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.
    smartalex
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 359



    « Απάντηση #64 στις: Τετάρτη, 4 Μάι 2011, 14:08:29 »

    αγαπητε φιλε szos,

    καλη η αναλυση σου , ισως και το παραπονο σου , ομως επετρεψε μου  , παντα με φιλικη διαθεση και στα πλαισια του διαλογου , να ξεκαθαρισω ( τουλαχιστον αυτο που εγω πιστευω και μιλοντας μονο για εμενα ) .
    Σαφως δεν κανω συζητηση για διαφορες τις ταξεως των 5 - 10 ευρω σε κατι που κοστιζει 100 και πλεον ευρω , αλλα οταν η διαφορα τιμης ειναι διπλασια απο  μαγαζι σε μαγαζι ( μιλαω μονο για  εγχωρια καταστηματα ) τοτε αυτο σε καθε περιπτωση ειναι καθαρα αισχροκερδια και εκμεταλευση.
    Δεν συμφωνω οτι καποιος πρεπει να συνεχιζει να αγοραζει απο μαγαζια που αισχροκερδουν κατα αυτο τον τροπο , ουτε επισης να αγοραζουν απο εξωτερικο  χωρις να εξαντλησουν την ελληνικη αγορα , ας κανουμε την αγορα μας απο εσωτερικο αναζητοντας το ιδιο προιον σε αλλο εγχωριο καταστημα με καλυτερες τιμες .
    Με αυτο τον τροπο απομονωνεις τους κακους ( σε εισαγωγικα ) εμπορους και ενισχυεις τον εγχωριο  ανταγωνισμο.
    Δηλαδη στελνεις το μηνυμα οτι δεν θελεις πια να εισαι το κοροιδο τους , φτωχενοντας εσυ και καποιοι να πινουν κρασι στην υγεια του κοροιδου ........................
    Οχι πια αλλο καρβουνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   
    Καταγράφηκε

    hirobo srb - trex 250 - trex 500 - blade 400 - blade msr - extra 300 pkz - yak 54 eflite - f16 eflite - mosquito fms - habu pkz - icon a5 pkz - f86 eflite - f86 alfa models - ta183 alfa models
    twister multiplex - mig-29 sebart- fox - pkz p51- corsair - f-16starmax - venus 3d-
    2fast4u1
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 17


    « Απάντηση #65 στις: Τετάρτη, 4 Μάι 2011, 21:06:17 »

    Δεν ψαχνω ουτε με πειραζουν διαφορες ταξεως 10%.Μιλαω για μεγαλες διαφορες χαιρομαι να παιρνω απο Ελλαδα σε λογικες τιμες ασε που πιστευω και εδω συνενοημενοι ειναι για το ευρος των τιμων δεν γινετε ενα συγκεκριμενο προιον δεκα καταστηματα να το εχουν 139 ευρω.Απλα γιατι δεν γραφουν καταστηματαρχες?Απαξιουν?και οπως ειπα και παραπανω το trex 500 20 με 30 ευρω διαφορα ενω το 550 300 ευρω,αν θελετε σας δινω και τα λινκ,δεν γινετε να εχω την δυνατοτητα ενα προιον της ιδιας εταιρειας να το πουλαω σχεδον οσο στο εξωτερικο και ενα αλλο οχι.Επειδη τα 500 ισως ειναι λιγο παλιοτερα ισως επειδη τα 550 ειναι λιγο πιο μεγαλα?χτυπαν επιτηδες στην τιμη.Πριν ενα μηνα το 500 ειχε 570 και τωρα 450 αν ειχα αγορασει με τιμη 570 θα αισθανομουν κοροιδο μεγαλο και δεν θα ξαναψωνιζα απο αυτο το μαγαζι
    Καταγράφηκε
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #66 στις: Τετάρτη, 4 Μάι 2011, 21:52:16 »

    Παιδιά......... εκτός απο το παρών forum όπου είμαι μέλος, είμαι και σε άλλα forum...

    Πιστέψτε με, ότι παντού υπάρχει το ίδιο θέμα.  Δέν έχει σημασία άν είναι μοντέλο η μπουφάν η η/τ η τηλεόραση η καπνός η pc η laptop η οτιδήποτε...    Δέν βγαίνει άκρη και ούτε θα βγεί..

    Αυτή είναι η Ελλάδα, και αυτές είναι οι τιμές...   Δέν μπορούμε να κάνουμε τίποτις....
    Μπουφάν μηχανής γνωστής εταιρείας, έχει εδώ 600 ευρώ, και απ' έξω σου έρχεται με μεταφορικά και λοιπά συναφή, 320 ευρώ..  (τυχαίο παράδειγμα......  αλλά αληθινό)..
    Ο.κ τι να κάνουμε..  συμβαίνει - υπάρχει - υφίσταται - γίνεται............

    Χαλαρώστε και απολαύστε το εκάστοτε hobby...... Thumbs up Thumbs up
    Δέν αγχώνομαι πλέον, γιαυτό η χοληστερίνη μου είναι 216... laugh laugh
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #67 στις: Τετάρτη, 4 Μάι 2011, 22:04:37 »

    Παιδιά......... εκτός απο το παρών forum όπου είμαι μέλος, είμαι και σε άλλα forum...

    Πιστέψτε με, ότι παντού υπάρχει το ίδιο θέμα.  Δέν έχει σημασία άν είναι μοντέλο η μπουφάν η η/τ η τηλεόραση η καπνός η pc η laptop η οτιδήποτε...    Δέν βγαίνει άκρη και ούτε θα βγεί..

    Αυτή είναι η Ελλάδα, και αυτές είναι οι τιμές...   Δέν μπορούμε να κάνουμε τίποτις....
    Μπουφάν μηχανής γνωστής εταιρείας, έχει εδώ 600 ευρώ, και απ' έξω σου έρχεται με μεταφορικά και λοιπά συναφή, 320 ευρώ..  (τυχαίο παράδειγμα......  αλλά αληθινό)..
    Ο.κ τι να κάνουμε..  συμβαίνει - υπάρχει - υφίσταται - γίνεται............

    Χαλαρώστε και απολαύστε το εκάστοτε hobby...... Thumbs up Thumbs up
    Δέν αγχώνομαι πλέον, γιαυτό η χοληστερίνη μου είναι 216... laugh laugh

    Pιο φθηνά κοστίζει να πάς 10 μέρες στην Σιγκαπούρη, παρά διακοπές στην Ελλάδα........ laugh laugh
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    ILIASDJ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.363


    Η πρωτη μου αγαπη , και παντοτινη


    « Απάντηση #68 στις: Πέμπτη, 5 Μάι 2011, 10:46:44 »

    Καλημερα σε ολους . Χαμόγελο
    Να πω και γω τη γνωμη μου .
    Εχω ενα κακο σαν ανθρωπος το οποιο το εχω πληρωσει ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ στη ζωη μου .
    Οτι θελω , το θελω τωρα .
    Αυτο με εχει οδηγησει να αγορασω αυτο που θελω , σε οποιοδηποτε καταστημα το εχει ΤΩΡΑ , χωρις να ψαξω ιδιαιτερα την τιμη . ( γνωριζωντας παντα ομως οτι το πληρωνω ακριβοτερα )
    Επισης , ενα αλλο κακο μου ειναι οτι Ποτε δεν φανταζομουν τον εαυτο μου να διαθετει τοσα πολλα χρηματα στον μοντελισμο .
    Ετσι λοιπον , επαιρνα κατι μικροτερο απο αυτο που μου αρεσε , γιατι πιστευα οτι δεν θα μπορουσα να αγορασω ποτε αυτο που μου αρεσε !!!!!
    Και φυσικα μετα απο λιγο επαιρνα και αυτο που μου αρεσε .

    Τελικα μεσα απο τα δυο και κατι χρονια που ασχολουμαι , μπορεσα σιγα σιγα να ηρεμησω την αναγκη μου για το ΤΩΡΑ .
    Τωρα λοιπον ειμαι πολυ ευχαριστημενος που μπορω να κανω καλυτερες αγορες .

    Θα μου πειτε γιατι γραφω το βιογραφικο μου ..........

    Πολυ απλα , ολοι μας εχουμε καποιο τροπο αντιμετωπισης των πραγματων , που για τον καθενα ειναι διαφορετικο και στην ουσια ΑΥΤΟ ειναι και το πατημα των καταστηματων .
    Αν δηλαδη εγω αγοραζω αυτο που θελω ΤΩΡΑ σε τιμη εξωφρενικη για τα δεδομενα , τοτε συντηρω τα καταστηματα που πιστευουν οτι μπορουν να κερδιζουν οσο θελουν .
    Αν εγω ψαχνω τις τιμες και δεν κολλαω τοσο στον χρονο παραδοσης τοτε κανω καλο στο καταστημα  που αγορασα γιατι επιβραβευω τις τιμες του .
    Και φυσικα , σιγα σιγα , τα αλλα καταστηματα αρχιζουν και χανουν αγορες και πελατες .

    Πιστευω λοιπον οτι τα καταστηματα που οι τιμες τους δεν προσαρμοζωνται συμφωνα με τα καινουργια δεδομενα της αγορας , σε πολυ λιγο χρονικο διαστημα θα αντιμετωπισουν σοβαρο προβλημα .
    Και δυστυχως , δεν θα φταιμε εμεις που δεν τα υποστηριξαμε . Θα φταινε οι ιδιοι οι καταστηματαρχες γιατι δεν μπορεσαν να '' στρωσουν καλα '' τοσα χρονια που δραστηριοποιουνται στο χωρο .

    Προβληματα θα υπαρχουν παντα αναμεσα σε καταστηματα και πελατες .
    Εκτος απο επαγγελματικη σχεση , μην ξεχναμε οτι , ειναι και ανθρωπινη .
    ( Πως ξυπνησα το πρωι , αν μου εχει ερθει η εφορια , μπορει να τσακωθηκα με τη γυναικα μου και αλλα πολλα που συμβαινουν και απο τις δυο πλευρες , κανοντας μας συχνα να μην βγαζουμε τον πραγματικο μας εαυτο , αλλα μια συμπεριφορα κατευθυνομενη απο αλλους παραγοντες ) .
    Εχω ψωνισει σχεδον σε ολα τα καταστηματα της Ελλαδας . Εχει τυχει σε καταστημα την πρωτη φορα να φυγω χωρις να αγορασω τιποτα λογω του οτι η συμπεριφορα του δεν  ηταν '' αυτη που ηθελα '' .
    Στο ιδιο καταστημα ξαναπηγα αλλη στιγμη γιατι ειχε ΤΩΡΑ κατι που ηθελα , και απο τοτε δεν το αλλαζω με τιποτα.......
    Θα μου πειτε πως εγινε αυτο ; Ειπαμε , ανθρωπινες σχεσεις.............
    Επισης εχω ψωνισει σε καταστημα αρκετες φορες ( 8 )  , και τις περισσοτερες  ( 5 ) μου εδειχνε με τον τροπο του οτι ειμαι και πολυ βλακας .
    Ειναι ενα απο τα καταστηματα που δυστυχως ή ευτυχως , εχασε την ευκαιρια να με εχει πελατη .
    Και πιστευω οτι αυτος εχασε , οχι εγω .

    Για να μην το κουραζουμε αλλο ....
    Η αγορα θελει ψαξιμο και μαλιστα καλο .
    Δεν ειναι ομως μονο η τιμη στο internet . Αν εγω εχω σκοπο να αγορασω απο ενα κατατημα πραγματα συνολικης αξιας 1.800€ ...... ε! θελω να μιλησω και με τον ιδιοκτητη μπας και μπορει να μου κοψει ας πουμε τα 40€ . Και εμενα θα μου αρεσει , και αυτος δεν πιστευω οτι θα καταστραφει .

    Θα μπορουσα να γραψω καναδυο σελιδες ακομα αλλα θα με κραξετε οποτε σταματαω εδω . Εκπληξη
    Πιστευω οτι θα την βρουμε την ακρη , απλα μην περιμενουμε να ερθει η ακρη σε μας .
    Πρεπει να την ψαξουμε εμεις......
    Ευχαριστω για το χρονο σας . Χαμόγελο

    Υ.Γ.   Τα παραπανω αποτελουν προσωπικες αποψεις και μονο........... Χαμόγελο

    Καταγράφηκε

    ΝΕΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ  What's up    6977808242

    MINI TITAN E325 SE  - T REX 500 ESP
    OUTRAGE VELOCITY 50 - HIROBO SDX 50 NITRO
    T REX 700 NITRO  - AURORA AVANT Nitro - LOGO 600 3D
    AKISSSS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    « Απάντηση #69 στις: Τετάρτη, 16 Φεβ 2022, 13:25:51 »

    Καλημέρα σε όλους
    Γράφω αυτό το μήνυμα με αφορμή μία συναλλαγή που είχα με ένα πασίγνωστο ‘’ιστορικό’’ κατάστημα της Αθήνας.

    Παραγγέλνω δύο προϊόντα (ένα σετ τροχούς αεροπλάνου αξίας 10,00€  και ένα κιτ tail landing gear αξίας 23,99€) και προπληρώνω την παραγγελία μου.
    Παραλαμβάνω και διαπιστώνω ότι το tail landing gear δεν είναι αυτό που παρήγγειλα(αυτό που είχα δει στη φωτό και αυτό που διάβασα στη περιγραφή) αλλά ένα άλλο αξίας 15,00€ που υπάρχει στο site. Το μόνο που ταίριαζε ήταν  ήταν ο κωδικός είχε το προϊόν που παρήγγειλα στο site και ο κωδικός που αναγράφονταν πάνω στο προϊόν που παρέλαβα.

    Τηλεφωνώ και μου λέει  έχει γίνει λάθος στη φωτό που υπάρχει στο site.

    Του απαντώ ότι λάθος είναι ο κωδικός που έχετε βάλει πάνω στο προϊόν, εγώ παρήγγειλα ότι έβλεπα στη φωτό και ότι διάβασα στη περιγραφή.

    Όχι, δεν είναι έτσι, έχει μπει λάθος  φωτό.

    Μα αυτό που μου στείλατε υπάρχει στο site σας με 15,00€.

    Τελικά μου λέει επειδή αυτό που θες δεν το έχω σε απόθεμα, έχω μόνο για μεγαλύτερης κλίμακας μοντέλο, ή θα μου στείλεις πίσω αυτό που σου έστειλα και θα σου επιστρέψω τα χρήματα, ή  θα σου πω διαστάσεις να τσεκάρεις αν σου κάνει το μεγαλύτερης κλίμακας που έχω , για να σου το στείλω και να μου στείλεις το άλλο πίσω.

    Τσεκάρω και επειδή δεν θα ταίριαζε το μεγαλύτερο, παίρνω την απόφαση να κρατήσω αυτό που μου έστειλε για να μην μπλέξουμε με μεταφορικά ούτε ο ένας ούτε ο άλλος και να μου επιστρέψει τη διαφορά (9,00€).

    Τον παίρνω τηλ….. δεν απαντάει.
    Τον ξανα παίρνω την επομένη…..δεν απαντάει….
    Του στέλνω email μετά από μία εβδομάδα με στοιχεία (iban κλπ….)  καμία απάντηση…
    Του στέλνω μήνυμα στo messenger (φαίνεται ότι το έχει διαβάσει ) …καμία απάντηση.

    Δεν με νοιάζουν  τα 9,00€ αλλά η κίνηση, ούτε ένα τηλέφωνο.

    Παρ όλα αυτά μετά από ένα μήνα σχεδόν, ο επαγγελματίας αυτός δεν έχει κάνει καμία κίνηση και το πιο αστείο είναι ότι συνεχίζει να έχει το προϊόν στο site του όπως το είχα δει εγώ και το παράγγειλα, και έχει βάλει και μία 2η φωτό που μοιάζει με αυτό που μου έστειλε αλλά δεν έχει καμία σχέση με τη περιγραφή που αναφέρει.
    Καταγράφηκε
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59


    « Απάντηση #70 στις: Τετάρτη, 16 Φεβ 2022, 17:12:23 »

    Για το λογο αυτο, πληρωνουμε παντα με Paypal η αντικαταβολη με ελεγχο κατα την παραλαβη.
    Καταγράφηκε
    ysmario
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 72


    « Απάντηση #71 στις: Τετάρτη, 16 Φεβ 2022, 18:05:15 »

    Ποιο καταστημα ειναι?
    Καταγράφηκε
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59


    « Απάντηση #72 στις: Τετάρτη, 16 Φεβ 2022, 18:10:20 »

    Αν πει ισως φαει και καμμια μυνηση.Αυτο που μπορει να κανει ειναι μια κριτικη στη ιστοσελιδα του καταστηματος, μεσω google
    Καταγράφηκε
    Heli Doctor
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #73 στις: Δευτέρα, 26 Δεκ 2022, 08:59:30 »

    ΛΕΓΟΜΑΙ ΒΑΡΑΓΓΟΥΛΗΣ ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ARIESRC..
    ΠΗΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙΛΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΞΙΑΣ 190 ΕΥΡΟ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΠΑΞΙΩΣΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...
    ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΛΕΙΣΕ...!!!
    ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΈΤΟΙΟΝ  ΚΑΤΑΣΤΗΜΆΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΟ ΦΑΡΜΚΕΙΟ ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑ@@@@ΜΕΝΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ...

    ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΑΠΛΑ ΛΟΓΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΕΤΣΙ

    ***ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΔΗ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ Η ΜΠΑΛΑ
       Το επιβεβαιωνω αυτο  απολυτα! Ονομαζομαι   Κωσταs Ντανηs και ο συγκεκριμενοs μου φεροταν αγενεστατα ενω ψωνιζα απ το μαγαζι του επι 12 χρονια.(πληρωνα ακριβα ,σε σχεση με τα υπολοιπα Ελληνικα μαγαζια για να μην περιμενω 25 μερεs προιοντα απο Κινα) Βεβαια αν κανειs αρνητικη  κριτικη θα σου επιτεθει,η θα γραψει ..ομορφα...  για να μπερδεψει !   
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #74 στις: Δευτέρα, 26 Δεκ 2022, 10:05:39 »

    Αφού οι τιμές των προιόντων είναι αναρτημένες στην ιστοσελίδα του μαγαζιού και δεν σου χρεώνει παραπάνω μετά, τότε δεν πρέπει να έχει κανείς παράπονο, ούτε την απαίτηση να κάνει έκπτωση. Έκπτωση κάνει ο μαγαζάτορας αν του αρέσει. Όπως επίσης εσύ ως πελάτης αγοράζεις αν σου αρέσει η τιμή, που την έχεις δει. Δεν σε υποχρέωσε ο μαγαζάτορας να το πάρεις από αυτόν. Με λίγα λόγια, δεν υπάρχει λογική σε αυτή τη διαμαρτυρία. Προσωπικά, έχω αγοράσει 3 φορές από τον AriesRC, είμαι Αθήνα και είναι Θεσσαλονίκη. Υπήρξε άριστη εξυπηρέτηση, τα προιόντα ήταν αυτά που είδα στο σάιτ με τις τιμές που είχε στο σάιτ και δεν είχα κανένα παράπονο.
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Σελίδες: 1 2 3 4 [5]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.168 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.