Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
301.217 μηνύματα σε 12.269 θέματα από 6.228 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΣΩΤΗΡΗΣ ΠΑΠΠΑΣ
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Παρασκευή, 3 Φεβ 2023, 03:02:57

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Παρασκευή, 3 Φεβ 2023, 03:02:57

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Χθες στις 23:45]

[Χθες στις 17:26]

[Χθες στις 17:01]

από Yiannis_S
    [Χθες στις 08:14]

[Χθες στις 00:16]

από AKISSSS
    [Τετάρτη, 1 Φεβ 2023, 08:06:41]

[Δευτέρα, 30 Ιαν 2023, 23:19:26]

[Κυριακή, 29 Ιαν 2023, 22:07:15]

από Yiannis_S
    [Κυριακή, 29 Ιαν 2023, 19:34:58]

από 3DJunk
    [Παρασκευή, 27 Ιαν 2023, 17:57:49]

από Greekjets
    [Παρασκευή, 27 Ιαν 2023, 16:29:51]

από dominicm
    [Τετάρτη, 25 Ιαν 2023, 00:31:41]

[Τρίτη, 24 Ιαν 2023, 12:40:08]

[Δευτέρα, 23 Ιαν 2023, 17:52:21]

από CMarkop
    [Κυριακή, 22 Ιαν 2023, 18:26:48]
    Google search

Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6228
    Τελευταίο: ΣΩΤΗΡΗΣ ΠΑΠΠΑΣ
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 301217
    Σύνολο θεμάτων: 12269
    Online σήμερα: 46
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 37
    Συνολικά: 37
    Στυλ εμφάνισης

Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Α1-Α3 άδειας χειριστή ΕASA.  (Αναγνώστηκε 6935 φορές)
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #60 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2022, 12:36:31 »

Η  συγκεκριμένη απόφαση θα μπορούσε να καθοριστεί μόνο από τρόμπα, δυστυχώς.
    Οι πιλότοι που πετάνε με κατώτατο ελεγχόμενο όριο κυκλοφορίας τα 500 πόδια, και θέλουν να έχουν ασφαλή πτήση, μάλλον θα έχουν άλλη γνώμη από την δική σας.

Μα καλά, σε όλο τον κόσμο ισχύει αυτό το όριο. Ολοι τρόμπες είναι;

Πομώνες παρακαλώ! χαχαχαχα
    Μα καλά σε όλο τον κόσμο που όλοι οι υπόλοιποι που τους αφορούν τα όρια και οι ΝΟΤΑΜ  δεν ειναι παράνομοι?Το αν λειτουργούν το βλέπουμε !Λειτουργούν!
    Η σημασία του ορίου ειναι βασικότατη για την ασφάλεια των πτησεων αλλά δεν εχει κάλυψη της ιδιαιτερότητες για τους απειροελάχιστους  αερομοντελιστές ! και ειναι πολύ λογικό!
    Οι τρόμπες και οι ριγμένοι εμείς εμαστε αλλα τους βρίζουμε και εμεις για να ξεσπάσουμε γιατί αυτοι μπορουν και καλύπτουν τον πισινό τους.Αλλα όρια και ευθύνες ο ένας αλλα ο αλλος.Λογικό!
    Ας νομιμοποιηθούμε παρανομώντας τότε! Και οποιον ( μπιπ μπιπ δω πχ...να πετάει χωρίς ΝΟΤΑΜ και πανω απο τα όρια ....μα την Παναγία θα τραβάω φωτό και θα ανοίξω ενα FORUM και θα τους δίνω στεγνά! χαχαχαχαχαχαχαχα θα γίνω ο Αρτέμης Μάτσας του ΝΟΤΑΜ χαχαχχαχα ! Με λένε Αρτέμη! χαχαχαχαχαχαχα

Καταγράφηκε

Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    Μιχάλης Λουκάκης
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #61 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2022, 12:59:12 »

Αφού βρε Αργύρη δεν πετάει κανείς πάνω και έξω (μην ξεχνάμε την απόσταση!) από τα όρια! Grin Grin

Πάντως παιδιά, εγώ στα 400' το βλέπω δεν το βλέπω το μοντέλο (μόνο φελιζολένια αυστηρά!)   Grin Grin Grin Grin

Βέβαια στη Λαμία, είδα ότι και οι "άλλοι" με τα τετράμετρα στα 200 μέτρα ύψος αλλά 800 μέτρα μακριά πετούσαν με την "αίσθηση" (αρκετές φορές) Στριφογύρισμα ματιών. Φοβερό το πηγαδάκι πιλότου, caller και χρονομέτρη! Τρία χέρια έδειχναν σε τρεις διαφορετικές κατευθύνσεις!! Ευτυχώς το βρήκαν τελικά (μετά από κανένα λεπτό!).... στον αέρα και όχι στο έδαφος! Grin

Για τα άλλα περί υδραυλικών, έχει πολύ πλάκα να ακούσετε τι λένε οι πιλότοι που πετάνε τα μεγάλα, για τους δικούς τους κανονισμούς..... laugh
    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator

« Απάντηση #62 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2022, 13:11:15 »

Αφού βρε Αργύρη δεν πετάει κανείς πάνω και έξω (μην ξεχνάμε την απόσταση!) από τα όρια! Grin Grin

Πάντως παιδιά, εγώ στα 400' το βλέπω δεν το βλέπω το μοντέλο (μόνο φελιζολένια αυστηρά!)   Grin Grin Grin Grin

Βέβαια στη Λαμία, είδα ότι και οι "άλλοι" με τα τετράμετρα στα 200 μέτρα ύψος αλλά 800 μέτρα μακριά πετούσαν με την "αίσθηση" (αρκετές φορές) Στριφογύρισμα ματιών. Φοβερό το πηγαδάκι πιλότου, caller και χρονομέτρη! Τρία χέρια έδειχναν σε τρεις διαφορετικές κατευθύνσεις!! Ευτυχώς το βρήκαν τελικά (μετά από κανένα λεπτό!).... στον αέρα και όχι στο έδαφος! Grin

Για τα άλλα περί υδραυλικών, έχει πολύ πλάκα να ακούσετε τι λένε οι πιλότοι που πετάνε τα μεγάλα, για τους δικούς τους κανονισμούς..... laugh

Τί είπες? Λαμία? ποια ημερομηνία , τι ώρα, τι φορούσε? και χωρις να ειναι σίγουροι αν ειχαν τον έλεγχο? Αμαν θησαυρός!
    Θα ανοιξω το FORUM και θα λέγετε  - μΙΑ ΝΟΤΑ μμμμμ Πένθιμη  - χαχαχαχαχαχαχαχα
    Καταγράφηκε

Μιχάλης Λουκάκης
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #63 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2022, 13:35:03 »

Τί είπες? Λαμία? ποια ημερομηνία , τι ώρα, τι φορούσε? και χωρις να ειναι σίγουροι αν ειχαν τον έλεγχο? Αμαν θησαυρός!
    Θα ανοιξω το FORUM και θα λέγετε  - μΙΑ ΝΟΤΑ μμμμμ Πένθιμη  - χαχαχαχαχαχαχαχα

Ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε! Grin Grin
    Μπορώ να πω όμως ότι τα "δικά μας τα παιδιά" ήταν  απολύτως σωστά! Αυτοί οι ξένοι που ήταν στις σπηλιές όταν εμείς χτίζαμε τον Παρθενώνα.... δεν ξέρω.....  Grin Grin Grin Grin

Μα γιατί να κάνεις καινούριο φόρουμ?  devil

Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator

« Απάντηση #64 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2022, 15:14:16 »

Ναι θα είναι διεθνές φορουμ και θα εχει φωτογραφία την φάτσα μου ,του Μάτσα του Αρτέμη του Καπαρντίνα!  χαχαχαχα

Περα απο την πλάκα θα διαφωνίσω για το ύψος !
    Μην πέρνουμε τα φελιζολένια για σημειο αναφοράς .
    Ανετα το ξεπερνάμε το όριο του ύψους! Και συχνά και κατα πολύ!
    Υπάρχουν και κατηγορίες που δεν εχουν πρόβλημα !Και δεν μιλάω μονο για Ελλαδα!
    Γενικά μιλάω.
    Τα τζετ η τα ανεμόπτερα γενικά και πλαγιάς μεγάλης κατηγορίας άνετα εχουν προβλημα.Σιγά τα οοαάά βεβαια.
    Θα προσαρμοστούμε ομως με γρήγορες χαμηλές γκαζιές χωρίς πινακίδες , η νυχτα! χαχαχαχαχαχα
    Καταγράφηκε

eolos30
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #65 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2022, 15:22:43 »

Ας νομιμοποιηθούμε παρανομώντας τότε! Και οποιον ( μπιπ μπιπ δω πχ...να πετάει χωρίς ΝΟΤΑΜ και πανω απο τα όρια ....μα την Παναγία θα τραβάω φωτό και θα ανοίξω ενα FORUM και θα τους δίνω στεγνά! χαχαχαχαχαχαχαχα θα γίνω ο Αρτέμης Μάτσας του ΝΟΤΑΜ χαχαχχαχα ! Με λένε Αρτέμη! χαχαχαχαχαχαχα

Οι Ρομπέν των αιθέρων.

Το παράβολο παντως το πλήρωσα, πειρα και εναν αριθμο για Α0 ,Α1 και παω για μάθημα.
    Καταγράφηκε

The desire for safety stands against every great and noble enterprise. -Tacitus
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator

« Απάντηση #66 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2022, 16:04:53 »

Οι Ρομπέν των αιθέρων.

Το παράβολο παντως το πλήρωσα, πειρα και εναν αριθμο για Α0 ,Α1 και παω για μάθημα.

Επιστροφή στα θρανία!  Thumbs up
    Και εγω επίσης πήρα ταξί για να παω ατην Κηφισίας και μου λέει ο ταξιτζής σε πιό υψος θέλετε κύριε? Του λέω αστε τις μακακίες ....απο τον δρόμο να πάμε! Grin Grin Grin Grin
    Καταγράφηκε

jps
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #67 στις: Τετάρτη, 30 Νοέ 2022, 16:37:38 »

[/quote]

Επιστροφή στα θρανία!  Thumbs up
    Και εγω επίσης πήρα ταξί για να παω ατην Κηφισίας και μου λέει ο ταξιτζής σε πιό υψος θέλετε κύριε? Του λέω αστε τις μακακίες ....απο τον δρόμο να πάμε! Grin Grin Grin Grin
    [/quote]

ΜΕ πεθανες Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin
    Καταγράφηκε
    eolos30
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #68 στις: Πέμπτη, 1 Δεκ 2022, 14:11:02 »

Αυτα τα διαδυκτιακα μαθήματα, για το Α3, με τις 30 ερωτήσεις, υπάρχουν μόνο σε ενα ιστοτοπο?
    Καταγράφηκε

The desire for safety stands against every great and noble enterprise. -Tacitus
    G.Skargiotis
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #69 στις: Πέμπτη, 1 Δεκ 2022, 14:17:06 »

Αυτα τα διαδυκτιακα μαθήματα, για το Α3, με τις 30 ερωτήσεις, υπάρχουν μόνο σε ενα ιστοτοπο?

Εγώ αυτό έχω βρει δωρεάν
    Το link : https://learningzone.eurocontrol.int/ilp/pages/external-dashboard.jsf?menuId=1104&locale=en-GB#/?dashboardId=6
    Καταγράφηκε

Γιωργος Σκαργιωτης

Η αλήθεια πάντα λάμπει,
     Η λάσπη του επιστρέφει!

(Κυνηγός Τroll )
    Μιχάλης Λουκάκης
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #70 στις: Παρασκευή, 2 Δεκ 2022, 20:54:55 »

Καλησπέρα!
    Επειδή είναι Παρασκευή και η κούραση της εβδομάδας μεγάλη, κάνω ένα διαλλειμα από την εργασία μου για να δοκιμάσω ένα αερομοντέλο που θα ανταποκρίνεται πλήρως στις διατάξεις του νέου κανονισμού της EASA που θα ισχύσει 1/1/2030. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το ύψος των ασφάλιστρων για ένα τέτοιο αερομοντέλο..... idiot2  laugh laugh laugh laugh laugh laugh laugh laugh laugh

* easa2030.jpg (230.18 KB, 756x1008 - εμφανίστηκε 231 φορές.)
    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator

« Απάντηση #71 στις: Παρασκευή, 2 Δεκ 2022, 22:39:55 »

Φίλε Μιχάλη  με εναν πρόχειρο υπολογισμό......εαν συμπεριλάβεις και την ασφαλεια σωστής τσάκισης χαρτιού και διπλώματος Α4 ....σε βλέπω για 15 ευρω η σελίδα. Grin
    Μην ξεχασεις να βάλεις μεγάλο ποσό 1 εκατομμύριο για βλάβες προς τρίτους και τέταρτους, και πέμπτους ,εαν τους πετύχεις σε κανένα μάτι.....
    Το μεγαλήτερο πρόβλημα βέβαια θα το έχεις στην έκδοση ΝΟΤΑΜ .Απο το μπαλκόνι μεχρι τον δρόμο απέναντι εχει βγαλει ήδη το τρόλει για τις κεραίες του! χαχαχαχαχαχα Grin

Υ.Γ. Και εμένα η αγαπημένη μου σαίτα ειναι αυτή! Την φτιάχνω απειρα χρόνια και πεταει καταπληκτικά .Της κόβω και καθετο σταθερό με ψαλίδι.
    Καταγράφηκε

Μιχάλης Λουκάκης
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #72 στις: Δευτέρα, 5 Δεκ 2022, 01:10:10 »

https://www.helicomicro.com/2022/12/01/suisse-et-reglementation-europeenne-ce-qua-reussi-a-obtenir-la-federation-suisse-daeromodelisme/

Μια διαφορετική προσέγγιση από την Ελβετία. Σε σχέση με άλλα κράτη της Ευρώπης, υιοθετήθηκαν διαφορετικά(!) πράγματα.  Το αρθρο αναφέρει οτι η Ελβετική Ομοσπονδία Αερομοντελισμού έπαιξε καθοριστικό ρόλο.
    Με λίγη βοήθεια από το google translate για τους μη γαλλομαθεις....
    Συνοπτικά:
    Πτήσεις αερομοντέλων χωρίς όριο υψους.
    Δεν απαιτούνται εξετάσεις και πιστοποιησεις
    Δεν απαιτείται εγγραφή ως εκμεταλλευόμενος ΣμηΕΑ
    Απόσταση 5χλμ από αεροδρόμια
    Απαγόρευση πτησης εντός απαγορευμένων περιοχών

Καλό φαίνεται, ε;
    Καταγράφηκε
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #73 στις: Δευτέρα, 5 Δεκ 2022, 13:26:59 »

Ηρθες στο κατωφλι μου ,με τα χαρτια της Ελβετιας καιι μου τα δειχνεις εεεε!!!!  THIS IS SPARTA!!!!!!!!!! Grin Grin Grin Grin Grin Grin

Περα απο την πλακα μακαρι να γινοταν κατι τετοιο,και εδω
    Καταγράφηκε
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #74 στις: Δευτέρα, 5 Δεκ 2022, 13:46:52 »

Και μια ερωτηση. Πες οτι εχω α1/α3 ,εχω και αδεια εκμεταλευομενου εχω και ασφαλεια ΑΛΛΑ το μοντελοδρομια ειναι σε απαγορευμενη περιοχη συμφωνα με το DAGR. Τι κανω? Πεταω η οχι?
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: Α1-Α3 άδειας χειριστή ΕASA.
    Μεταπήδηση σε: