Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 06:23:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 06:23:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 51
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 36
    Συνολικά: 37
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Το καλύτερο 1m DLG, βήμα-βήμα για να το φτιάξεις μόνος σου!!!  (Αναγνώστηκε 15978 φορές)
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 10:53:44 »

    afilos συγχαρητήρια για την κατασκευή και προπάντων για τα βίντεο, τα οποία μου αρέσουν γιατί είσαι πάρα πάρα πολύ επεξηγηματικός και με πολύ καλά αγγλικά. Thumbs up

    Σε ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει να μοιράζομαι και γενικά πιάνει και το χέρι μου οπότε, γιατί όχι!
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Loukis35
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 72


    « Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 15:45:14 »

    Φίλε τι να πω...? RESPECT!!!

    Ο καλύτερος οδηγός, πλήρως επεξηγηματικός για έναν αρχάριο! Απλά και φθηνά υλικά, γερή κατασκευή όπως φαίνεται και τέλεια πτητική ικανότητα!

     Συνέχισε με δύναμη και για μεγαλύτερο ανεμόπτερο τύπου F5J! Γιατί όχι....?  Wink
    Καταγράφηκε
    Loukis35
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 72


    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 15:56:03 »

    Μερικές ερωτήσεις:

    1) Τι μπαταρία χρησιμοποιείς? 1S/2S? Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τύπου 18650?

    2) Τι χρόνο πτήσης σου βγάζει αυτή η μπαταρία?

    3) Αντί για digital servo με μεταλλικά γρανάζια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλά, με πλαστικά?

    4) Δεν κατάλαβα καλά το σύστημα με τις ντίζες που τις τσακίζεις και τις βάζεις μέσα στο Fin και το Stabilizer? Επίσης την κίνηση από τα servo?

    5) Θα μπορούσες αντί για σιδερένιες βίδες που ενώνεις το φτερό με την άτρακτο, να βάλεις πλαστικές με πλαστικά παξιμάδια για λιγότερο βάρος?

    6) Θα μπορούσε να γίνει 3ch με ailerons? Αν ναι θα έχει καλύτερη πτητική συμπεριφορά ή όχι?

    Ευχαριστώ εκ' των προτέρων!
    Καταγράφηκε
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 480



    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 15:58:56 »

    πολύ ωραία κατασκευή, συγχαρητήρια!!  Thumbs up Thumbs up
    απέκτησα και εγώ πρόσφατα το πρώτο μου dlg (Hawk dlg 1m), αλλά λόγω δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη την κατασκευή
    Καταγράφηκε

    wasting space via Architecture...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 17:11:24 »

    Μερικές ερωτήσεις:
    Ευχαριστώ εκ' των προτέρων!
    1) Τι μπαταρία χρησιμοποιείς? 1S/2S? Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τύπου 18650? 1s ΜΟΝΟ και Lipo ΜΟΝΟ, γιατί είναι η ελαφρότερη επιλογή, αν πας σε 2s κερδίζεις μόνο βάρος

    2) Τι χρόνο πτήσης σου βγάζει αυτή η μπαταρία?. 1,5-2ώρες συνεχόμενης πτήσης. Εχω πετάξει 1,5ώρες και στο τέλος η μπαταρία 350mAh είχε 3,8v υπολοιπο

    3) Αντί για digital servo με μεταλλικά γρανάζια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλά, με πλαστικά? Ναι μπορείς και το έχω κάνει, μέχρι 3,5γρ σέρβο δουλεύει μια χαρά, απλά είναι περισσότερο αναλώσιμα και ενδεχομένως θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μικρότερης διατομής σύρμα για το ελατήριο στις ουρές.

    4) Δεν κατάλαβα καλά το σύστημα με τις ντίζες που τις τσακίζεις και τις βάζεις μέσα στο Fin και το Stabilizer? Επίσης την κίνηση από τα servo? Για την κίνηση στις ουρές συνήθως χρησιμοποιούμε ντίζες, σιδερένιες ή carbon ιο οποίες είναι όμως για την χρήση dlg βαριά επιλογή. Οπότε χρησιμοποιούμε ελατήρια (τσακιστές ντίζες) και νήματα (πετονιά ψαρέματος) ως εναλλακτική με σχεδόν μηδενικό βάρος. Το σέρβο τραβάει το νήμα και άρα την ουρά προς την μία κατεύθυνση, και το ελατήριο επαναφέρει ή τραβάει την ουρά προς την αντίθετη κατεύθυνση. Το σύστημα αυτό στα αγγλικά ονομάζεται Pull/Spring (τραβάει το νήμα, επαναφέρει το ελατήριο)

    5) Θα μπορούσες αντί για σιδερένιες βίδες που ενώνεις το φτερό με την άτρακτο, να βάλεις πλαστικές με πλαστικά παξιμάδια για λιγότερο βάρος? Ενδεχομένως, αλλά δεν συνηθίζεται για τα φτερά. Το συνολικό βάρος και για τις δύο βίδες είναι 2,5γρ. οπότε δεν είναι και τραγικό και το σίδερο είναι καλύτερο και μικρότερο σε μέγεθος από το πλαστικό.

    6) Θα μπορούσε να γίνει 3ch με ailerons? Αν ναι θα έχει καλύτερη πτητική συμπεριφορά ή όχι? Ναι θα μπορούσε 3 και 4 κανάλια, έχω φτιάξει και μασίφ μπάλσα με 2 ailerons και elevator για να μπορώ να ρυθμίζω και camber, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω δει καμία ουσιώδη διαφορά στην απόδοση. Συνολικά θα έλεγα ότι το RE είναι καλύτερη επιλογή από πολλές απόψεις για 0,8-1μ dlg (αν θες το αναλύω)

    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 17:28:04 »

    Φίλε τι να πω...? RESPECT!!!

    Ο καλύτερος οδηγός, πλήρως επεξηγηματικός για έναν αρχάριο! Απλά και φθηνά υλικά, γερή κατασκευή όπως φαίνεται και τέλεια πτητική ικανότητα!

     Συνέχισε με δύναμη και για μεγαλύτερο ανεμόπτερο τύπου F5J! Γιατί όχι....?  Wink

    Ευχαριστώ! Δεν είναι η καλύτερη κατασκευή (αυτό το έχουν κάνει άλλοι πριν από εμένα πολύ καλύτερα), αλλά είναι μια κατασκευή με το μικρότερο συγκριτικά κόστος (σε ώρες και χρήμα) που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα ως προς την πτητική απόδοση και συμπεριφορά από τα πανάκριβα μοντέλα της αγοράς. Τα εργαλεία της κατασκευής είναι πολύ φτηνά (αν δεν υπάρχουν ήδη στο σπίτι σου) και υπάρχει και σαν μπόνους ένας από τους αρτιότερους οδηγούς κατασκευής σε βίντεο για να το καταφέρεις. Για να είμαι ειλικρινής επίσης καλός οδηγός είναι και αυτός του @kousakunin2008 (έχω δανειστεί αρκετές ιδέες και εγώ) με πολλές περισσότερες λεπτομέρειες και πολύ περισσότερο κόπο και χρήμα!
    Η δικιά μου συνδρομή είναι περισσότερο αυτό που λέμε VALUE for MONEY...η ΟΥΣΙΑ..το ΑΠΟΣΤΑΓΜΑ...

    Μόνο όταν φύγει από τα χέρια σου για πρώτη φορά στην πρώτη σου παρθενική εκτόξευση, θα καταλάβεις τι πραγματικά έχεις φτιάξει!!!
    Και όπως λέω στο βιντεάκι  .....
    "Guys, please build one for yourself" !!!  
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #21 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 17:34:57 »

    πολύ ωραία κατασκευή, συγχαρητήρια!!  Thumbs up Thumbs up
    απέκτησα και εγώ πρόσφατα το πρώτο μου dlg (Hawk dlg 1m), αλλά λόγω δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη την κατασκευή

    Ευχαριστώ! Το ζαχάρωνα και το ζαχαρώνω ακόμα το ΗΑWK. Πολύ θα ήθελα να το δω να πετάει δίπλα στο δικό μου για να έχω μια άποψη πόσο μπροστά ή πίσω είναι σε σχέση με το δικό μου.. Grin
    Αν αγόραζα 1μ dlg, αυτό θα ήταν!!
    Πόσο σου στοίχισε, carbon ή glass?
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 17:38:52 »

    Μπράβο . Afilos. !!
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 17:39:50 »


    απέκτησα και εγώ πρόσφατα το πρώτο μου dlg (Hawk dlg 1m)

    Ίσως να πετάξουμε μαζί μια μέρα, ωραία θα ήταν.
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #24 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 17:40:52 »

    Μπράβο . Afilos. !!


    Ευχαριστώ Γιάννη!
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 480



    « Απάντηση #25 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 18:38:59 »


    απέκτησα και εγώ πρόσφατα το πρώτο μου dlg (Hawk dlg 1m)

    Ίσως να πετάξουμε μαζί μια μέρα, ωραία θα ήταν.

    Σαφώς! Γιατί καλές οι κατασκευές και οι πτήσεις, αλλά όταν υπάρχει παρέα όλα γίνονται καλύτερα  Cheesy
    Καταγράφηκε

    wasting space via Architecture...
    Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 126



    « Απάντηση #26 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 19:10:14 »

    πολύ ωραία κατασκευή, συγχαρητήρια!!  Thumbs up Thumbs up
    απέκτησα και εγώ πρόσφατα το πρώτο μου dlg (Hawk dlg 1m), αλλά λόγω δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη την κατασκευή

    Μόλις χθες ρώτησα τον Γιάννη αν ξέρει αν το πέταξες και αν σου άρεσε το Hawk. Και τσουπ μου έλυσες την απορία Grin .
    Αντε με το καλό η παρθενική Αντώνη  Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Loukis35
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 72


    « Απάντηση #27 στις: Σάββατο, 24 Απρ 2021, 16:18:15 »

    Παράθεση
    4) Δεν κατάλαβα καλά το σύστημα με τις ντίζες που τις τσακίζεις και τις βάζεις μέσα στο Fin και το Stabilizer? Επίσης την κίνηση από τα servo? Για την κίνηση στις ουρές συνήθως χρησιμοποιούμε ντίζες, σιδερένιες ή carbon ιο οποίες είναι όμως για την χρήση dlg βαριά επιλογή. Οπότε χρησιμοποιούμε ελατήρια (τσακιστές ντίζες) και νήματα (πετονιά ψαρέματος) ως εναλλακτική με σχεδόν μηδενικό βάρος. Το σέρβο τραβάει το νήμα και άρα την ουρά προς την μία κατεύθυνση, και το ελατήριο επαναφέρει ή τραβάει την ουρά προς την αντίθετη κατεύθυνση. Το σύστημα αυτό στα αγγλικά ονομάζεται Pull/Spring (τραβάει το νήμα, επαναφέρει το ελατήριο)

    Η αλήθεια είναι πως δεν είχα ιδέα για αυτό το σύστημα με το ελατήριο. Ήξερα μέχρι τώρα για το push-pull, αυτό με τις 2 ντίζες και τα 2πλά horn εκατέρωθεν του elevator και του rudder.
    Δεν είχα καταλάβει πως τσακίζουν το σύρμα και πως λειτουργεί σαν ελατήριο. Είδα μερικά βιντεάκια και φαίνεται απλό και έξυπνο. Με αυτό τον τρόπο υποθέτω μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και απλή πετονιά. Σε μικρά μοντέλα θα ταιριάζει γάντι!


    Είδα και ξαναείδα πολλές φορές τα βιντεάκια που ανέβασες, αν και μπορεί να μου διέφυγε, το ζύγισμα πως γίνεται σε αυτά τα μοντέλα?
    Καταγράφηκε
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #28 στις: Σάββατο, 24 Απρ 2021, 16:40:36 »

    Η αλήθεια είναι πως δεν είχα ιδέα για αυτό το σύστημα με το ελατήριο. Ήξερα μέχρι τώρα για το push-pull, αυτό με τις 2 ντίζες και τα 2πλά horn εκατέρωθεν του elevator και του rudder.
    Δεν είχα καταλάβει πως τσακίζουν το σύρμα και πως λειτουργεί σαν ελατήριο. Είδα μερικά βιντεάκια και φαίνεται απλό και έξυπνο. Με αυτό τον τρόπο υποθέτω μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και απλή πετονιά. Σε μικρά μοντέλα θα ταιριάζει γάντι!

    Είδα και ξαναείδα πολλές φορές τα βιντεάκια που ανέβασες, αν και μπορεί να μου διέφυγε, το ζύγισμα πως γίνεται σε αυτά τα μοντέλα?

    Nαι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και απλή πετονιά, απλά το νήμα είναι πιο ελαφρύ και πιο δυνατό και σε μικρότερες διατομές. Το θέμα με αυτό το σύστημα είναι ότι πρέπει να έχεις τα αντίστοιχα σέρβο, δηλαδή τόσο δυνατά ώστε να μπορούν να υπερβούν την δύναμη του ελατηρίου και ταυτόχρονα την αντίσταση από τον αέρα που δέχεται το rudder η το elevator. Στα πολύ μικρά μοντέλα τα σέρβο που ενδεχομένως να βάλεις να μην επαρκούν Από την εμπειρία μου χρειάζεται 3,5γρ σέρβο και πάνω.

    Τι εννοείς το ζύγισμα πως γίνεται? το CG?
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Σάββατο, 24 Απρ 2021, 16:45:18 »

    Η αλήθεια είναι πως δεν είχα ιδέα για αυτό το σύστημα με το ελατήριο. Ήξερα μέχρι τώρα για το push-pull, αυτό με τις 2 ντίζες και τα 2πλά horn εκατέρωθεν του elevator και του rudder.

    Το καλό επίσης με αυτό το σύστημα είναι ότι το ελατήριο παίρνει τα μπόσικα του σέρβο και με αυτό τον τρόπο η παραμικρή λεπτομέρεια απο την κίνηση της τηλεκατεύθυνσης περνάει αντίστοιχα στα πηδάλια του αεροπλάνου σου. Έχεις δηλαδή φοβερή ακρίβεια στους χειρισμούς σου.
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ολα τα ανεμόπτερα R/C (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Το καλύτερο 1m DLG, βήμα-βήμα για να το φτιάξεις μόνος σου!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.