Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:41:27

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:41:27

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 21
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 109
    Συνολικά: 109
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση: Μπούσουλας για ανεμόπτερα;  (Αναγνώστηκε 1534 φορές)
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « στις: Δευτέρα, 19 Απρ 2021, 15:00:13 »

    Καλησπερες,
    Προσωπικά ενδιαφέρομαι για micro μεγέθη, άνοιγμα φτερών το πολυ 50 ποντους, πασχω όμως από θεωρία και έχω πολυ όρεξη για διάβασμα. Έχω κατασκευάσει ένα μικρό, αναλυτικά σε άλλο θέμα, και μέχρι την παρουσιαση του είπα να ανοίξω μια κουβέντα περι του θέματος. Είμαι αρχάριος όσο αφορά την συμπεριφορά των ανεμοπτερων και τον τρόπο πτήσης τους αλλά θα έλεγα με τον χειρισμό των στικ στην τ/κ τα παω σχετικά καλά.
    Μερικές ερωτήσεις λοιπόν:
    Σε ποιες κατηγορίες μπορουμε να πουμε οτι χωρίζονται τα ανεμόπτερα;
    Βλέπω ότι υπάρχουν 3καναλα, 4καναλα και παει λέγοντας. Τα 3καναλα συνήθως εχουν μόνο rudder/elevator και κάποιου είδους γωνία στα φτερά. Γιατί, ας πουμε, να μην υπάρχουν μόνο με aileron /elevator; Αυτό που έχω παρατηρησει εγώ (η μόνη μου εμπειρια ειναι ένα AXN) είναι οτι "μαζί" με τον αέρα δεν ακουει ή ακούει πολυ δυσκολα με aileron αλλά με  rudder κάτι γίνεται. Με άλλου τυπου αεροπλάνα χωρίς κάποιου είδους γωνία στα φτερά, ουτε στις άκρες αυτών, υπάρχει κάποιος σχετικός έλεγχος, υπακουει δλδ το απ, ετσι τουλάχιστον έχει φανεί σε μενα. Υστερούν κάπου τα απ με γωνία στα φτερά; είναι πχ πιο ευκολα με λίγο αέρα και πιο δυσκολα με αρκετά μποφορια; Για ποιο λόγο πχ κάποιος που είναι έμπειρος σε αυτές τις κατηγορίες θα επιλέξει κάποιον συγκεκριμένο τυπο ανεμοπτερου; Τι είδους πτηση θα κάνει με το κάθε μοντέλο δλδ;
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 19 Απρ 2021, 16:46:33 »

    Θέλεις επειγόντως διάβασμα. Άρχισε εδώ:

    https://jkon.elao.gr/ninter-113.htm
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 19 Απρ 2021, 17:12:47 »

    Θέλεις επειγόντως διάβασμα. Άρχισε εδώ:

    https://jkon.elao.gr/ninter-113.htm
    Κέντησες!
    Ευχαριστώ!
    Καταγράφηκε
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 19 Απρ 2021, 23:47:41 »

    Σουπερ τα παραπανω, στην πραξη τώρα...
    Γωνία προσβολης; (Πως ορίζεται;)
    Γωνίες φτερών σε σχέση με την άτρακτο, καθώς και του πισω "πτερυγιου" αλλά και του μοτερ;(συμπεριφορά αεροπλάνου)
    Όλα αυτά είναι πολυπλοκα, το κατανοώ, θα εκτιμουσα αφάνταστα κάποια σχετικα link για διάβασμα είτε βίντεο, εχω βρει και εγώ κάποια, άλλα όσο περισσότερα μαθαίνεις τόσο περισσοτερα καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρεις.
    Και ναι, μπορώ και να γκουγκλαρω τα παραπανω αλλά δεν θα κάναμε κουβέντα εδώ!
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 20 Απρ 2021, 11:54:20 »

    Καλημέρα,
    αν κατάλαβα καλά, δεν γνωρίζεις τις βασικές γνώσεις, αλλά θέλεις να σχεδιάσεις ανεμόπτερο;

    Συμβουλέψου τα κατασκευαστικά σχέδια που έχω αναρτήσει στο βιβλίο μου στο πρόγραμμα Γαλαξίας, για πρώτη ενημέρωση.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 20 Απρ 2021, 14:26:05 »

    Σουπερ τα παραπανω, στην πραξη τώρα...
    Γωνία προσβολης; (Πως ορίζεται;)
    Γωνίες φτερών σε σχέση με την άτρακτο, καθώς και του πισω "πτερυγιου" αλλά και του μοτερ;(συμπεριφορά αεροπλάνου)
    Όλα αυτά είναι πολυπλοκα, το κατανοώ, θα εκτιμουσα αφάνταστα κάποια σχετικα link για διάβασμα είτε βίντεο, εχω βρει και εγώ κάποια, άλλα όσο περισσότερα μαθαίνεις τόσο περισσοτερα καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρεις.
    Και ναι, μπορώ και να γκουγκλαρω τα παραπανω αλλά δεν θα κάναμε κουβέντα εδώ!

    Όπως σου είπε και ο κ. Κωνσταντακάτος, διάβασε και τις άλλες σελίδες του σάιτ που σου επισύναψα πιό πάνω (και το οποίο συνέταξε ο κ. Κωνσταντακάτος), από την αρχή μέχρι το τέλος. Έχει πολλές πληροφορίες κατά σημεία, αλλά θέλει ψάξιμο. Θα λύσεις σίγουρα τις περισσότερες απορίες σου. Ξέρεις, τα βασικά πράγματα είναι και τα πιό δύσκολα να τα εξηγήσει κανείς. Σε αυτό βοηθάει και ο παραπάνω σύνδεσμο. Διαβάζεις τα βασικά και αν σου έχουν μείνει απορίες, εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε.  Thumbs up Wink
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 20 Απρ 2021, 15:01:59 »

    Καλημέρα,
    αν κατάλαβα καλά, δεν γνωρίζεις τις βασικές γνώσεις, αλλά θέλεις να σχεδιάσεις ανεμόπτερο;

    Συμβουλέψου τα κατασκευαστικά σχέδια που έχω αναρτήσει στο βιβλίο μου στο πρόγραμμα Γαλαξίας, για πρώτη ενημέρωση.

    Σωστά, από αεροναυπηγική ελάχιστα προς καθόλου. Με απλές κατασκευές depron κάτω των 50γρ έχω ασχοληθεί, καθολου επεξεργασία του depron, καθόλου ή τυχαίες αεροτομες που απλά μου κάθονται καλά στο μάτι. Βασικά μόνο το κέντρο βάρους βρίσκω και με τον ένα ή τον άλλο τροπο πεταω. Θέλω να το παω ένα βήμα πιο περα, για αρχή δηλαδή να κατανοώ συμπεριφορές του αεροσκάφους. Όπως πχ με δεξιοστροφη περιστροφη της έλικας το αεροπλάνο έχει τάση να ρολαρει αντίθετα. Οποτε αντί να διορθώνω είτε με τριμαρισμα rudder και aileron πειραματιζομαι και με την γωνία του μοτέρ.
    Συνεχίζω με αυτο:
    https://jkon.elao.gr/page-3.htm
    και τα ξαναλέμε!
    Ευχαριστώ!
    Καταγράφηκε
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 20 Απρ 2021, 15:05:18 »

    ...τα βασικά πράγματα είναι και τα πιό δύσκολα να τα εξηγήσει κανείς...


    +1000
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Τρίτη, 20 Απρ 2021, 16:33:10 »

    Συμβουλέψου τα κατασκευαστικά σχέδια που έχω αναρτήσει στο βιβλίο μου στο πρόγραμμα Γαλαξίας, για πρώτη ενημέρωση.

    και συνεχίζω:
    εκτός από το κατασκευαστικό μέρος, έχουν και οδηγίες για τριμάρισμα. Ιδίως τα λαστιχοκίνητα.
    Και επειδή ίσως δεν γνωρίζεις τον όρο "τριμάρισμα" αυτός είναι η επιλογή της γωνίας πρόσπτωσης, της γωνίας της έλξης (όταν υπάρχει)  και του κέντρου βάρους (πιό σωστά του σημείου ισορροπίας), για να επιτευχθεί επαναλαμβανόμενη σταθερή τροχιά πτήσης.

    Γνωρίζω ότι στο βιβλίο μου, όπως έχει αναρτηθεί από το 2005, δεν υπάρχουν όλες οι πληροφορίες για τα θεωρητικά θέματα της πτήσης.
    Ομως βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να πληροφορήσω τους φίλους αερομοντελιστές, ότι αυτά τα κεφάλαια είναι έτοιμα, και εντός λογικού χρόνου θα προστεθούν στην ύλη του βιβλίου μου.
    Λίγη υπομονή.

    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #9 στις: Τρίτη, 20 Απρ 2021, 16:42:58 »

    Συμβουλέψου τα κατασκευαστικά σχέδια που έχω αναρτήσει στο βιβλίο μου στο πρόγραμμα Γαλαξίας, για πρώτη ενημέρωση.

    και συνεχίζω:
    εκτός από το κατασκευαστικό μέρος, έχουν και οδηγίες για τριμάρισμα. Ιδίως τα λαστιχοκίνητα.
    Και επειδή ίσως δεν γνωρίζεις τον όρο "τριμάρισμα" αυτός είναι η επιλογή της γωνίας πρόσπτωσης, της γωνίας της έλξης (όταν υπάρχει)  και του κέντρου βάρους (πιό σωστά του σημείου ισορροπίας), για να επιτευχθεί επαναλαμβανόμενη σταθερή τροχιά πτήσης.
    Super!
    Καταγράφηκε
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 13:15:38 »


    Απ' όσο ξέρω υπάρχουν
    Rudder elevator
    Aileron elevator
    Aileron Rudder Elevator
    Προσωπικα αν με ρωτήσεις πετάνε όλα το ίδιο καλά, αλλά από όλες τις άλλες απόψεις θα επέλεγα RE.
    Ειδικά για μικρές κατασκευές στη θέση σου θα επέλεγα μόνο rudder elevator, απλά και μόνο λόγω βάρος ή και ευκολία κατασκευής.
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 22 Απρ 2021, 14:15:58 »


    Απ' όσο ξέρω υπάρχουν
    Rudder elevator
    Aileron elevator
    Aileron Rudder Elevator
    Προσωπικα αν με ρωτήσεις πετάνε όλα το ίδιο καλά, αλλά από όλες τις άλλες απόψεις θα επέλεγα RE.
    Ειδικά για μικρές κατασκευές στη θέση σου θα επέλεγα μόνο rudder elevator, απλά και μόνο λόγω βάρος ή και ευκολία κατασκευής.
    Είμαι ακόμα σε πολυ αρχικά επίπεδα, δεν έχω συνηθίσει καθόλου να "ακουω" τον αέρα αλλά είναι συναρπαστικο!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ηλεκτροκίνητα ανεμόπτερα (Συντονιστής: _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Ερώτηση: Μπούσουλας για ανεμόπτερα;
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.041 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.