Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.411 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 01:28:46

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 01:28:46

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:16]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:12:49]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304411
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 44
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 48
    Συνολικά: 49
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: FUTABA 2.4Ghz receivers Σοβαρός κίνδυνος!!! Όταν Θερμανθούν  (Αναγνώστηκε 11664 φορές)
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 5 Σεπ 2008, 14:20:53 »

      Το άνοιξε τελικά εντάξει.  Thumbs up



    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #16 στις: Δευτέρα, 29 Σεπ 2008, 22:37:38 »

     Undecided Χμμμ μου φαίνεται πως δεν παίζει πρόβλημα μόνο με τη FUTABA. Γενικά θα πρέπει να σκεφτούμε αν θα στραφούμε στα 2,4. Δείτε το παρακάτω βίντεο. Προσωπικά μένω με τα 40 μου και μάλλον θα μείνω για πολύ ακόμα  Σφραγισμένα χείλη

    http://www.youtube.com/watch?v=DDn2Qp-vkKA&NR=1
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #17 στις: Δευτέρα, 29 Σεπ 2008, 23:37:46 »

        Εμένα δεν με πείθει το βίντεο για τίποτα. Δεν έπιασα στα χέρια μου τα συντρίμια, για να δω τι πράγματα είχε βάλει ο τύπος στο αεροπλάνο. Δεν είδα για παράδειγμα τι μπαταρία χρησιμοποιούσε και τι σερβό τροφοδοτούσε. Δεν είδα επίσης τι module χρησιμοποιούσε η τηλεκατευθυνση και είναι γνωστό για μια παρτίδα moduls για JR με μειωμένη εμβέλεια. Δεν είναι και λίγοι οι τσίπηδες, που βάζουν σε τέτοια αεροπλάνα ότι πετάν ακόμη και οι Κινέζοι στα σκουπίδια. Εχω δει πιλάτους να πέφτει μπροστά στα μάτια μου με futaba 2.4. Ολοι βιάστηκαν να φωνάξουν περί παρεμβολής. Μια πιο προσεκτική έρευνα, αποκάλυψε ότι το αεροπλάνο έπεσε από ολική ηλεκτρική απώλεια, διότι το πακάκι της μπαταρίας ήταν της πλάκας.
       Δυστυχώς, ο κόσμος δεν ξέρει πως να στήνει τέτοια συστήματα και φοβάμαι πως θα πέσουν πολλά αεροπλάνα ακόμη, όχι γιατί τα συστήματα "διάχυτου φάσματος" δεν έχουν τελεοιποιηθεί (η futaba τα χρησιμοποιεί σε βιομηχανικές εφαρμογές εδώ και 25 χρόνια) αλλά γιατί υπάρχει άγνοια όσον αφορά το τι θα πρέπει κανείς να προσέχει  . Το χειρότερο είναι, ότι οι περισότεροι ακούνε τις π@π@ριές του κάθε άσχετου ή ακόμη χειρότερα ημιμαθή. Η πιθανόν και κάποιου που εχει στοκ σε κρυστάλλους.
        Εγώ πετάω σχεδόν ένα χρόνο με futaba 2.4 . Εχω και τηλεκατευθύνσεις στα 40 και στα 35ΜΗΖ αλλά δεν τις χρησιμοποιώ ούτε στα φελιζολένια. Θα τις πετάξω κιόλας να μην μου πιάνουν το χώρο. Ολο το καλοκαίρι με τις ζέστες και ούτε κιχ δεν είχα με τους δέκτες της futaba . Που να οφείλεται αυτό άραγε? Είμαι τόσο κ@λόφαρδος? Η μήπως γνωρίζω καποια μυστικά? Που δεν είναι καθόλου μυστικά δηλαδή, αρκεί κανείς να κάνει τον κόπο να το ψάξει το θέμα αντί να ψοφάει για ιστορία και να ακούει τον καθε κολλήμένο "αρχαιολόγο" ή τον κάθε  ημιμαθή ειδήμονα του κ@λου.




    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    Spak73
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 182


    Είναι Kill από ώρα !!!


    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Δευτέρα, 29 Σεπ 2008, 23:56:14 »

    +1  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Futaba 6EX 2.4 GHz / Wilga 2000 / Phoenix 2000 / Fantom EP / Easystar  / Alleycat 17" / BluBaby 33" /  

    http://spak73.blogspot.com/
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #19 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 00:27:56 »

    Δεν είναι θέμα αρχαιολογίας ούτε μπορούμε να μηλάμε για ειδήμονες του κόλου όταν πέφτει μοντέλο $7000. Είναι θέμα επιφυλακτικότητας στο τι προσπαθούν οι ετερείες να μας πλασάρουν όταν η έρευνα πάει πίσω για χάρη των πωλήσεων. Βλέπουμε το τι συμβαίνει σε κάποιους φουκαράδες σαν τον κύριο του βίντεο και παροσπαθούμε να μη χορεύουμε το χορό τους όταν κάνουν πειράματα με τις περιουσίες μας, ώστε να αισθανόμαστε όσο το δυνατό λιγότερο κολόφαρδοι και περισσότερο σίγουροι και οι ετερείες περισσότερο υπεύθυνες στη χρήση της νέας τεχνολογίας. Μην επιτίθεσαι σε κάποιους που προσπαθούν να μας δείξουν κάτι το οποίο οι υπόλοιποι για χάρη της προόδου ίσως δεν προσέξαμε.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    psomaras
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 271


    Αγοράζω ότι υπάρχει και για να δουλεύω ζω..!!


    « Απάντηση #20 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 02:06:32 »

    Εγω εχω FUTABA 6EX με  R606FS δεκτη.  Oλο το καλοκαιρι πετουσα με νταλα ηλιο 2 με 4 το μεσημερι! Ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα!! Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Δεν είναι παράξενο να τρέχει η μύτη και να μυρίζουν τα πόδια...Huh
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #21 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 09:02:57 »

        Εγώ δεν επιτίθεμαι σε κανέναν. Δεν έχω κανένα στοκ, όπως κάποιοι άλλοι, για να με νοιάζει στο κάτω κάτω. Ουτε έχω καμία σχέση με το εμπόριο.
        Οσο για τους "φουκαράδες" ,έχω δει πολύ περισσότερους (ασύγκριτα θα έλεγα) να πέφτουν με δέκτες σταθερής συχνότητας, που αρπάζουν το οποιοδήποτε παράσιτο ακόμη και μέσα από το ίδιο το αεροπλάνο. Και αυτοί ,που προσπαθούν να μας "δείξουν" αυτά που δεν προσέξαμε, ίσως να μην πρόσεξαν οι ίδιοι ορισμένα πράγματα, που δεν παίζουν ουσιαστικό ρόλο στους παλιότερους δέκτες αλλά έχουν μεγάλη σημασία στους καινούριους.
        Και για την ιστορία, δεν είμαι καθόλου "φάρδος". Διότι ξέρω πολλά άλλα τέτοια "φάρδη" ,που πετούσαν και αυτοί όλο το καλοκαίρι χωρίς πρόβλημα.  Τι διάολο δηλαδή? Μαζευτήκαμε όλα τα "φάρδη"?
       Το ότι ένα σύστημα έχει κάποιες ιδιεταιρότητες, δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστο επειδή ορισμένοι δεν ξέρουν πως να το χρησιμοποιούν και με τι πράγματα να το συνδυάσουν. Η όταν χρησιμοποιούν στους πομπούς μόντουλα της πλάκας και δέκτες φτηνούς για parkflyers.



    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 17:42:22 »

    Πώς γίνεται να χώνεις τόσα φράγκα σε ένα μοντέλο και να χρησιμοποιείς module και δέκτη της πλάκας. Δεν είναι λίγο οξύμορο για να το λέμε; Υπάρχει πρόβλημα με τις τ/κ της συγκεκριμένης συχνότητας, μπορεί να είναι σπάνιο αλλά υπάρχει και καλό είναι να έχουμε το νου μας. Αυτό προσπαθούν να μας πουν όλοι αυτοί που την πάτησαν. Οι παλιοί δέκτες παρεμβάλλονταν (αν και ποτέ δεν είχα προβλημα), ο δέκτης όμως σε ορισμένες από αυτές κλειδώνει και αυτό είναι γεγονός, μας το λένε ακόμη και άνθρωποι δικοί μας του φόρουμ. Δε συμβαίνει κάθε μέρα αλλά το πρόβλημα υφίσταται. Και όταν κάποιος το διαπιστώνει και μας το λέει ας μην τον γελοποιούμε, ώστε να υπάρχει διάθεση και από άλλους εκτός από αυτόν να μας μηλίσει ανοικτά όταν συναντάει πρόβλημα χωρίς να σκέφτεται οτι κάποιος θα τον πάρει στο ψιλό.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.249


    ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ


    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 18:06:05 »

       
        Εγώ πετάω σχεδόν ένα χρόνο με futaba 2.4 . Εχω και τηλεκατευθύνσεις στα 40 και στα 35ΜΗΖ αλλά δεν τις χρησιμοποιώ ούτε στα φελιζολένια. Θα τις πετάξω κιόλας να μην μου πιάνουν το χώρο.

    Φιλικά Κώστας.

     Αν είναι να πετάξεις τ/κ στα 35 και στα 40 δώστες σε εμένα .
    Ευχαριστώ
     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    asxetos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 45


    « Απάντηση #24 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 19:42:58 »

    κρατα μια και για μενα  laugh
    δεν εχω προβλημα ειτε ειναι στους 35 ειτε στους 40  Grin  laugh laugh laugh
     
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #25 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 20:20:32 »

    Πώς γίνεται να χώνεις τόσα φράγκα σε ένα μοντέλο και να χρησιμοποιείς module και δέκτη της πλάκας. Δεν είναι λίγο οξύμορο για να το λέμε; Υπάρχει πρόβλημα με τις τ/κ της συγκεκριμένης συχνότητας, μπορεί να είναι σπάνιο αλλά υπάρχει και καλό είναι να έχουμε το νου μας. Αυτό προσπαθούν να μας πουν όλοι αυτοί που την πάτησαν. Οι παλιοί δέκτες παρεμβάλλονταν (αν και ποτέ δεν είχα προβλημα), ο δέκτης όμως σε ορισμένες από αυτές κλειδώνει και αυτό είναι γεγονός, μας το λένε ακόμη και άνθρωποι δικοί μας του φόρουμ. Δε συμβαίνει κάθε μέρα αλλά το πρόβλημα υφίσταται. Και όταν κάποιος το διαπιστώνει και μας το λέει ας μην τον γελοποιούμε, ώστε να υπάρχει διάθεση και από άλλους εκτός από αυτόν να μας μηλίσει ανοικτά όταν συναντάει πρόβλημα χωρίς να σκέφτεται οτι κάποιος θα τον πάρει στο ψιλό.

         Βλέπεις κανέναν να σε έχει πάρει στο ψιλό? Απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι ορισμένα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται και δεν αρκεί να έχει βάλει κανείς τα πανάκριβα πράγματα στο μοντέλο του. Πρέπει και να τα συνδυάσει σωστά. Αλλά απότι βλέπω η συζήτηση δεν έχει νόημα γιατί τα επιχειρήματα ορισμένων εδώ περιορίζονται σε ειρωνείες και φατσούλες. Δεν πειράζει, το επίπεδό τους δείχνουν.
        Ο χρόνος είναι ο πιο αντικειμενικός κριτής για το ποιος έχει δίκιο και να δούμε ποιος θα γελάσει στο τέλος.


       
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #26 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 20:45:24 »

    καλο ειναι να πέσουν οι τονοι .

    Δεν εχουμε να χωρίσουμε τιποτα .
    Ας το αφησουμε για τους ποδοσφαιρόφιλους  Grin

    Ειναι γνωστό οτι ο 14 αρης δέκτης της futaba εβγαλε κάποιο πρόβλημα  στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες .
    Δεν μπορω να φανταστώ γιατι δεν υπάρχει επίσημη αντίδραση απο την  εταιρία ( εκτος αν υπάρχει και το αγγνοω)


    Ο καθενας μπορει να ενημερωσει για κατι που εχει μαθει , γιαυτο ειναι  τα φορα.

    Επίσης  κάνει οτι θέλει, αγοράζει οτι θέλει και πετάει με οτι και όπως θελει .

    Η νέες (?) τεχνολογιες παντα αντιμετωπίζονται με επιφυλακτικότητα οταν μπαίνουν σε ενα χώρο .

    Προσωπικά μπήκα στην τεχονολογια των 2,4Mhz , και οι πρώτες εντυπώσεις ειναι άριστες.

    Off topic
    Ακόμα δεν εχω περπατήσει τόσο μακρυά -μεχρι 70 βηματα  ολα λειτουργούν κανονικά -για να βρω το σημείο που δεν ακούει το μοντέλο με "power down "
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 21:00:55 από Γιάννης Παξιμαδάκης » Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042



    « Απάντηση #27 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 20:59:04 »

    Δεν μπορω να φανταστώ γιατι δεν υπάρχει επίσημη αντίδραση απο την  εταιρία ( εκτος αν υπάρχει και το αγγνοω)...
    Οχι δέν υπάρχει Γιάννη απαντούν έμμεσα για το πρόβλημα της θερμότητας!!!!
    Οι οδηγίες γιαυτόν τον δέκτη δέν άλλαξαν ούτε το παραδέχτηκαν αλλά τα γεγονότα (απο μαρτυρίες πάντα) παραμένουν
    εκτός τι να πώ ΕΑΝ είναι "βαλτό" το σενάριο απο ανταγωνιστές και δημιούργησαν το ΘΕΜΑ με τις θερμοκρασίες...

    ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΕΚΤΕΣ:

    1)Ο δέκτης ΔΕΝ τοποθετήτε ακριβώς κάτω και μέσα στο cowl (αποφυγή απευθείας έκθεση στον ήλιο)
    2) Δεν το "παστώνουμε"-τυλίγουμε με οτιδήποτε αφρώδες-foam-φελιζολένιο- υλικό  λόγω ότι πρέπει να αερίζεται σωστά και....τα άλλα εδώ....

    http://www.rcuniverse.com/forum/m_7606959/tm.htm

    και για τον 614 ΤΟΝ 14καναλο....εδώ:
    http://www.rcuniverse.com/forum/m_7365443/tm.htm

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.249


    ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ


    WWW
    « Απάντηση #28 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 21:23:16 »

       
        Εγώ πετάω σχεδόν ένα χρόνο με futaba 2.4 . Εχω και τηλεκατευθύνσεις στα 40 και στα 35ΜΗΖ αλλά δεν τις χρησιμοποιώ ούτε στα φελιζολένια. Θα τις πετάξω κιόλας να μην μου πιάνουν το χώρο.

    Φιλικά Κώστας.

     Αν είναι να πετάξεις τ/κ στα 35 και στα 40 δώστες σε εμένα .
    Ευχαριστώ
     Thumbs up


    Εγώ μιλώ σοβαρά δεν κοροϊδεύω κανέναν αν υπάρχει τ/κ που δεν την θέλεις και θα την πετάξεις όπως εσύ είπες εγώ την θέλω μιας και η δικια μου έχει περάσει τα δέκα χρόνια ζωής δυστυχώς
    Καταγράφηκε

    asxetos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 45


    « Απάντηση #29 στις: Τρίτη, 30 Σεπ 2008, 21:25:36 »



    Αλλά απότι βλέπω η συζήτηση δεν έχει νόημα γιατί τα επιχειρήματα ορισμένων εδώ περιορίζονται σε ειρωνείες και φατσούλες. Δεν πειράζει, το επίπεδό τους δείχνουν.
        Ο χρόνος είναι ο πιο αντικειμενικός κριτής για το ποιος έχει δίκιο και να δούμε ποιος θα γελάσει στο τέλος.


       
    [/quote]
    Εγω απλα χιουμορ εκανα, πραγματικα δεν ειχα καμια διαθεση για ειρωνεια αν το ελαβες αλλιως ζητω συγνωμη
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: FUTABA 2.4Ghz receivers Σοβαρός κίνδυνος!!! Όταν Θερμανθούν
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.