Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:55:20

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:55:20

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 66
    Συνολικά: 66
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ημερομηνιες Πανελληνιου???  (Αναγνώστηκε 9755 φορές)
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2006, 11:24:09 »

    Εχει βγει η ημερομηνια για την F3C??Ξερει κανεις  που και ποτε???Ηπαρχει ενδιαφερον φετος για τισ GR κατηγοριες η μονο τα Top Gunia της F3C θα κατευουν?HuhΕχει κανει κανεις προπονηση ,εγω εχω να πεταξω κανα τριμηνο αλλα αν ο καιρος στρωσει ψηνομαι για τη Β φυσικα .
    Α και προτεινω αν εχουν διαθεση οι μαεστροι που γραφουν εδω (Βαγγελης,Γιαννης,Αντωνης,κλπ) να μας δωσουν λιγο τα φωτα τους σε καποια βασικα F3Cαδικα θεματα οπως ρυθμησεις κεφαλης,μοιρες σε καθε mode,flybar,blades και οτι αλλο μπορει να βοηθησει εμας τους πιο γκαργκουλες buck2 για να πεταξουμε λιγο καλυτερα!!
    Αρχιζω εγω με καποιες απο τις χιλιαδες αποριες που εχω και θα παρωτρεινω και τους πιο αμοιητους να ρωτησουν οτι τεχνικο θελουν μηπως αναζωπηρωθει το ενδιαφερον.
    Λοιπον για την ωρα πεταω ενα SCEADU EVO 50,HYPER και με βλεπω να παραμενω εκει,εχω αφεραισει τα Brush weights απο το flybar και πεταω στο high mobility setting .Στα ακροβατικα μου αρεσει πολυ,ομως στα hover ειναι αρκετα νευρικο! ΘυμόςΤι προτεινετε?Αν προσθεσω τα βαριδακια γινεται αρκετα αργο στα roll και δεν βελτιωνεται πολυ στο hover.Να δοκιμαζα μακρυτερο flybar,να μειωσω τα rates στο normal mode???
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2006, 11:48:41 »

    Μιάς και αναφέρει για Ημερ/νίες ο Δημήτρης εδώ και για να μήν ανοίγουμε άλλο θέμα ,
    με ενδιαφέρει και εμένα το πρόγραμμα 2006 της ΕΛΑΟ για να ξέρω πότε θα 'βάλω' τη δική μας συνάντηση στο Ακραίφνιο (Hobby Box) ...
    Μήπως έχει βγεί ? Πού μπορώ να το δώ ?
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2006, 14:39:43 »

    Καλημέρα,

    Παρότι ότι η Επιτροπή Αερομοντελισμού έχει έτοιμο το πρόγραμμα από πέρσι, πριν επίσημα ανακοινωθει χρειάζονται και άλλες διαδικασίς που αφορούν κυρίως την χρηματοδότηση του που είναι θέμα ΓΓΑ. πιστεύω ότι εντός της εβδομάδας θα ανακοινωθεί το πρόγρμαμμα.

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    Uncle's Dad
    ΜΗ ΜΕΛΟΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 251



    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2006, 19:32:47 »

    Δημητρη
    Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις αν θελεις να προχωρησεις ειναι να πετας καθε μερα.
    Μονο και μονο ετσι θα μπορεσεις με τον καιρο να αντιλαμβανεσαι τις αλλαγες που κανεις στο setup σου.
    Κανε τις αλλαγες σου στο μοντελοδρομιο κα μεταξυ δυο πτησεων.

    Τα πραγματα που μπορεις να πειραματιστεις στην αρχη ειναι τα εξης.
    1. Βαρος Paddles, Στροφες ροτορα
    Πρεπει να βρεις ενα setup να εχεις τετοιο roll rate που να σου επιτρεπει να κανεις ενα roll σε 1.5 sec το αργοτερο.
    Θα διαλεξεις τα ποιο βαρια paddles και τις ποιο ψηλες στροφες που το επιτρεπουν αυτο.


    2. Ελαστικοτητα Ροτορα
    Βρες τι σου ταιριαζει. Συνηθως ειναι το σκληροτερο δυνατο που δεν τρεμει στις χαμηλες στροφες που ΕΣΥ πετας αιωρηση

    3. Γυροσκοπιο
    Πρεπει η ουρα να ειναι καρφωμενη στα ακροβατικα. Βρες τον τροπο (και μετα πες τον και σε μενα)

    Το κυριοτερο.
    Μην ασχοληθεις με πραγματα που για να καταλαβεις την επιδραση τους πρεπει να περασουν πολλα χρονια οπως Delta offset, μηκος Flybar, Flybar Delta, bell-hiller input κτλ. Κρατα αυτα που εχει το ελικοπτερο σου πανω.

    Ευαγγελος
    Καταγράφηκε

    Ιδιόρρυθμος αερομοντελιστής
    Hobbitakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810



    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2006, 19:52:23 »

    Λοιπον καταρχην συμφωνω σε οσα εχει πει ο Βαγγελης και ευχομαι καθε επιτυχια σε οποια κατηγορια διαλεξεις  Δημητρη και τωρα ερχομαι στα δυσαρεστα τουλαχιστον για μενα

    Με λυπη ανακοινωνω την αποχωρηση μου απο το πανελληνιο πρωταθλημα για φετος θα μου πειτε και τι μας νιαζει εμας σωστο και αυτο  angel angel angel angel

    Η αποχωρηση προερχετε σε ελλειψη χρονου πλεον αλλωστε οσοι ηταν στην Λαρισα μαλλον θα το καταλαβαν το γεγονος αυτο

    Ευχομαι σε ολους τους αθλητες μας που θα μας εκπροσωπησουν στην Αγγλια να κανουν προπονηση  και μαλιστα μπολικη οχι σαν εμενα που δεν μπορω να παω ουτε για τα βασικα

    Καλη τυχη σε ολους σας


    Κωνστας Αντωνιος
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2006, 21:18:59 »

    Ούτε εγώ θα λάβω μέρος φέτος στους Πανελλήνιους ελικοπτέρων.

    Γιατί δεν ξέρω να πετάω ελικόπτερο.

    jkon
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Hobbitakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810



    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2006, 21:34:26 »

    Κυριε Κωνσταντακατο και εγω που ξερω θελω αλλα πλεον δεν μπορω  Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 23 Φεβ 2006, 15:02:37 »

    Καλημερα και παλι στη παρεα και ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Αντωνη τι θα κανω εγω χωρις caller Δάκρυ Δάκρυ ΔάκρυΘα μας λειψεις,ελπιζω να ξαναβρεις χρονο για να μη πεταξεις μια προσπαθεια χρονων και χρηματος.
    Κατ αρχην θα ηθελα να πω οτι το ενδιαφερον μου για τους αγωνες εχει να κανει καθαρα με την δινατοτητα βελτιωσης που δινει η ενασχοληση με το pattern τοσο πτητηκα οσο και σε γνωσεις και οχι η διακρηση.Βεβαια χωρις στοχο διακρησης δεν εχει νοημα να ασχολειται κανεις με αγωνες θα μου πειτε.Το δεχομαι ομως για μενα τουλαχιστον η πληρης εμπλοκη ειναι αδυνατη λογω δουλειας και σε απαντηση στον Βαγγελη ,μακαρι να καταφερνω να πεταω 1 φορα τη βδομαδα γιατι το καθε μερα ανοικει στη σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας για μενα.
    Το θεμα το ανοιξα πιο πολυ για τους νεους που θα ηθελαν να ασχοληθουν και εχουν αποριες και ερωτηματικα οπως ολοι μας και τους φενεται απροσιτο.Τιποτα δεν ειναι απροσιτο γι αυτο υπαρχουν και 3 κατηγοριες και κατα την αποψη μου μονο να κερδισει εχει καποιος απο μια συμμετοχη ανεξαρτητα απο την επιδωση του.Ειναι αδυνατο να κερδιζουν ολοι και ειναι λαθος να μενει κανεις μακρια επειδη δεν νοιωθει ικανος να κερδισει η να παρει μια καλη θεση.
    Τελος παντον Βαγγελη ευχαριστω για τις συμβουλες και χτες που πεταξα ειχα ενα τρελο drift στο 401 ,εμπαινα στην ευθεια αλφαδι και εβγαινα με τις παντες.Δεν το εχω ξαναδει λες να τα επαιξε το γυρισκοπιο,θα δικαιολογουσες ενα 611 στο sceadu!?
    Καταγράφηκε
    lpapggia
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 87


    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 23 Φεβ 2006, 20:22:33 »

    Είναι εύκολο να μου πείτε ποιές διαφορετικές κατηγορίες υπάρχουν σε αγώνες ελικοπτέρων και σε τι διαφέρουν?
    Ευχαριστώ.
    Καταγράφηκε
    Uncle's Dad
    ΜΗ ΜΕΛΟΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 251



    « Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 23 Φεβ 2006, 21:10:24 »

    Δες στο www.elao.gr  αεραθληματα - αερομοντελισμος - κανινισμοι αγωνων - Τ/Κ ελικοπτερα GR-A και F3C 2006 Και F3C 2006 GR-B

    Επιτρεπονται ολα τα ελικοπτερα που τηρουν τις προδιαγραφες της κατηγοριας F3C-2006.
    Οι κατηγοριες εχουν να κανουν με το επιπεδο των χειριστων.

    Ευαγγελος
    Καταγράφηκε

    Ιδιόρρυθμος αερομοντελιστής
    Hobbitakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810



    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 23 Φεβ 2006, 22:48:00 »

    Δημητρη ε ενταξει δεν ειπα οτι δεν θα κατεβω και καθολου να σας δω το αιμα νερο δεν γινετε και ετσι και αλλιως δεν εχω σκοπο να το απαρνηθω το αθλημα αλλα μετα το καταποντισμο που υπεστη στη Λαρισα συν οτι η δουλεια που εχω τωρα ειναι απαιτηιτικη μου κανουν την ενασχοληση τουλαχιστον για φετος αδυνατη παντως μην ανυσηχεις μια φορα το caller θα στον κανω εστω και την κυριακη εαν φυσικα δεν εχεις βρει κανενα  καλυτερο χεχεχεεχ  Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
    Καταγράφηκε
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΤΣΟΥΛΑΣ
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 42


    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 11 Μάρ 2006, 13:06:57 »

    Καλημέρα σε όλους τους παθιασμένους με τους αγώνες Ελικοπτέρων και μή.
    Κατ'αρχήν για όσους δεν μπορούν να ψάχνουν για τις κατηγορίες, με ένα e-mail στο  jkoutsoulas@greekrotors.gr θα σας στείλω αμέσως τις ασκήσεις των τριών  κατηγοριών.
    Στο καινούριο μοντελοδρόμιο της Χαλκίδας δεν έχω πάει ποτέ.  Από τις Φωτογραφίες που βλέπω στην σελίδα τους  είναι  φανταστικό και σε προδιαθέτει να κάνεις φανταστικές πτήσεις.  Ήδη ακούω για πολλές συμετοχές ειδικά στην πρώτη κατηγορία των αρχαρίων.
    Ελπίζω στην προσέλευση πολλών.
    ΔΗΜΗΤΡΗ το ελικόπτερό σου πετάει καλά.  Μάθε τις μανούβρες όπως είσαι και αργότερα θα ασχοληθούμε με λεπτομέριες ρυθμήσεων.
    Καταγράφηκε

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΤΣΟΥΛΑΣ
    MyHelis.com - The RC models store
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 11 Μάρ 2006, 13:27:12 »

    Ξερει κανεις αν θα ισχυσει μινιμουμ αριθμος συμμετοχων για να κατωχειρωθει καθε κατηγορια???
    Και αν θελει οποιος ξερει ας δηλωσει εδω που θα πεταξει .Αρχιζω εγω GRB.
    Καταγράφηκε
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 11 Μάρ 2006, 19:57:14 »

    Καλησπέρα Δημήτρη

    Σε όλους τους αγώνες υπάρχει το ελάχιστο όριο συμμετοχών. Είναι 5 αθλητές.

    Στα ελικόπτερα δεν τίθεται θέμα γιατί το όριο αυτό ισχύει αθροιστικά και για τις 3 κατηγορίες που έχουν ανακοινωθεί.

    Αρα προπόνηση, προπόνηση, προπόνηση..... και αν το κάνεις αυτό παρήγειλε στον Jurek και ράφι για το έπαθλο.

    Μια και μιλάμε για το έπαθλο, φέτος η ΕΛΑΟ αποφάσισε όλες οι απονομές να γίνουν συγκεντρωτικά στο τέλος του χρόνου για όλα τα αεραθλήματα. Ο λόγος είναι η δημοσιότητα.

    Ακόμα και μεταξύ των αερομοντελιστών υπάρχουν άτομα που δεν γνωρίζουν ποιός νίκησε που. Πόσο μάλλον μεταξύ και όλων των αεραθλημάτων.

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #14 στις: Δευτέρα, 13 Μάρ 2006, 09:22:31 »

    Ωραια ιδεα ,να γνωριστουμε και καλυτερα  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Ημερομηνιες Πανελληνιου???
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.046 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.