Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
301.212 μηνύματα σε 12.269 θέματα από 6.228 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΣΩΤΗΡΗΣ ΠΑΠΠΑΣ
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Πέμπτη, 2 Φεβ 2023, 09:39:40

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Πέμπτη, 2 Φεβ 2023, 09:39:40

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 08:14]

[Σήμερα στις 00:34]

[Σήμερα στις 00:16]

[Χθες στις 18:17]

από AKISSSS
    [Χθες στις 08:06]

[Τρίτη, 31 Ιαν 2023, 14:43:47]

[Δευτέρα, 30 Ιαν 2023, 23:19:26]

[Κυριακή, 29 Ιαν 2023, 22:07:15]

από Yiannis_S
    [Κυριακή, 29 Ιαν 2023, 19:34:58]

από 3DJunk
    [Παρασκευή, 27 Ιαν 2023, 17:57:49]

από Greekjets
    [Παρασκευή, 27 Ιαν 2023, 16:29:51]

από dominicm
    [Τετάρτη, 25 Ιαν 2023, 00:31:41]

[Τρίτη, 24 Ιαν 2023, 12:40:08]

[Δευτέρα, 23 Ιαν 2023, 17:52:21]

από CMarkop
    [Κυριακή, 22 Ιαν 2023, 18:26:48]
    Google search

Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6228
    Τελευταίο: ΣΩΤΗΡΗΣ ΠΑΠΠΑΣ
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 301212
    Σύνολο θεμάτων: 12269
    Online σήμερα: 43
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 26
    Συνολικά: 29
    Στυλ εμφάνισης

Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8] 9 10 11 12     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αναβυσσός...  (Αναγνώστηκε 41991 φορές)
    Skyline
    Aeromodeller Full Member
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #105 στις: Τετάρτη, 18 Σεπ 2019, 19:42:29 »

Πέρασα σήμερα το απόγευμα από την Ανάβυσσο λόγω εργασίας.

Δεν πρόκειται για μπάζα που κλείνουν την είσοδο.

Ο ιδιοκτήτης του χώρου (νομίζω είναι το ΤΑΙΠΕΔ), αποκατέστησε την περίφραξη με καινούργια συρματοπλέγματα και πόρτα με λουκέτο στην Νοτιο-ανατολική είσοδο και πίσω από τα συρματοπλέγματα έβαλε ειδικά τσιμεντένια μπλοκ, όχι μπάζα.

Τα τράβηξα φωτογραφίες με το κινητό μου και κάποια στιγμή θα τις ανεβάσω εδώ.

Η δουλειά αυτή έγινε περιμετρικά σε όλες τις τρύπες που είχαν δημιουργηθεί στην περίφραξη. Απέμεινε μόνο μια είσοδος στην Βορειοδυτική πλευρά, που είναι στενή και δεν ξέρω αν χωράει να περάσει αυτοκίνητο.

Και στο παρελθόν πάντως είχαν γίνει κατά καιρούς διάφορες περιφράξεις και μετά από λίγο τις άνοιγαν. Πιστεύω ότι αυτό θα συμβεί και τώρα. Τον χώρο, εκτός των αερομοντελιστών, χρησιμοποιούν και παραπεντίστες και μοτοσυκλετιστές CROSS. Αυτοί οι τελευταίοι βέβαια μπορούν ακόμα να χρησιμοποιούν την Βορειοδυτική είσοδο.

Δεν πιστεύω ότι η δουλειά αυτή έγινε εξ αιτίας των αερομοντελιστών. Νομίζω ότι το πιθανότερο είναι ότι ο ιδιοκτήτης ήθελε να προφυλάξει τον χώρο από τα φορτηγά που αδειάζουν συνέχεια μπάζα. Όχι ότι οι αερομοντελιστές δεν ενοχλούσαν. Όχι με πτώσεις μοντέλλων σε αυλές και σπίτια (από το 1983 που λειτουργεί η Ανάβυσσος, αυτό έχει συμβεί μόνο 2-3 φορές), αλλά κυρίως από τον θόρυβο τις ώρες της κοινής ησυχίας, το μεσημέρι.

Οι αερομοντελιστές πετούσαν τα μοντέλλα τους -και μάλιστα θορυβώδεις βενζίνες- τις μεσημεριανές ώρες, χωρίς να σέβονται τους περιοίκους. Πάνε κάποια χρόνια που εγώ ο ίδιος ήμουν παρών σε επεισόδιο, όπου ένας εξαγριωμένος κάτοικος εισέβαλε το μεσημέρι με το αυτοκίνητο του στον "διάδρομο" και λίγο έλειψε να ξυλοκοπήσει τον αερομοντελιστή που πετούσε εκείνη την στιγμή πάνω από τα σπίτια ένα αεροπλάνο με κινητήρα βενζίνης, που έκανε εκκωφαντικό θόρυβο! Επεμβήκαμε οι υπόλοιποι και κατευνάσαμε τα πνεύματα.

Την άνοιξη που μας πέρασε, κάποιοι αερομοντελιστές πήγαν στο χώρο και πετούσαν τα μοντέλλα τους στις 4:30μμ, μέσα στο μεσημέρι. Οι περίοικοι ειδοποίησαν την Αστυνομία που τους έδιωξε. Όσες φορές είχα πάει εγώ πρωΐ, δεν μας ενόχλησε κανείς.

Είναι αλήθεια ότι για τους αερομοντελιστές των Νοτίων προαστίων δεν υπάρχει μοντελοδρόμιο που να βολεύει. Ούτε και μπόρεσαν να συνεννοηθούν μεταξύ τους οι αερομοντελιστές όταν πετούσαν στο Ελληνικό,για να νοικιάσουν κάποιο χώρο, όπως έκανε η ΠΕΤΜΕ.

Σωστα ολα αυτα που αναφερεις φιλε μου κ ευχαριστουμε που μας ενημερωσες με πιο λεπτομερειες για την παρουσα κατασταση...τωρα αυτο που εχει σημασια ειναι να ακουστουν διορθωτικες προτασεις-σκεψεις για το πως πρεπει να κινηθουμε απο εδω κ στο εξης...

Εδω και αρκετο καιρο προσπαθουμε καποιοι φιλοι μεσω της ομαδας μας να φερουμε σε ενωση οσους περισσοτερους μοντελιστες για την ευρεση κ δημιουργεια ενος νεου χωρου οπως επραξαν κ οι ερμηδες αλλα δυστυχως το μονο αποτελεσμα που επηλθε ηταν η απαγοητευση....λυπηρο φαινομενο...ενω σε αλλα μερη βλεπεις ενω εχουν τους χωρους απλοχερα στα ποδια τους απαριθμουν ελαχιστα μελη....
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 18 Σεπ 2019, 20:22:19 από Skyline » Καταγράφηκε

Τα μυστικα ειναι για μικρους ανθρωπους!!
    snoopy
    Aeromodeller Sr. Member

« Απάντηση #106 στις: Παρασκευή, 20 Σεπ 2019, 10:00:43 »

Δυστυχως και αρκετες φορες εχει γινει το ιδιο πραγμα στην Αναβυσσο αλλα παντα μετα ανοιγει με τον αβγ τροπο.
    Συνηθος με το ετσι θελω και μετα ειναι θεμα χρονου να ξανα γινει το ιδιο.

Σεβασμος δεν υπαρχει απο καμια πλευρα ουτε λυση θα βρεθει !
    καποτε σε καυγα που ημουν μπροστα.....

"εχω δωσει 1500 ευρω για το μοντελο,φυσικα και θα πεταω ,λεει ο μοντελιστης και ο κατοικος λεει,  "εδωσα 100000 ευρω για το σπιτι μου, ησυχια θελω !
    Βγαζει κανεις αποτελεσμα ετσι ?!

Και οι δυο πλευρες εχουν δικιο αλλα αδικο αλλα ....

Ειναι θεμα χρονου παιδια,οπως ολες της αλλες φορες..
    Ειναι μπαλα που κυλαει και σταματημο δεν εχει και ουτε θα σταματησει !

Καταγράφηκε
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #107 στις: Παρασκευή, 20 Σεπ 2019, 10:41:57 »

Συγνώμη, αλλά ο τύπος που έδωσε 1500€ για μοντέλο δεν έχει δίκιο. Και όλοι ξέρουμε τους λόγους μην τα ξαναλέμε
    Καταγράφηκε

Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    snoopy
    Aeromodeller Sr. Member

« Απάντηση #108 στις: Παρασκευή, 20 Σεπ 2019, 14:08:29 »

Μαζι σου,για αυτο ειπα αυτα που ειπα !

Μηδεν σεβασμος φιλε MOGOLOS και εγω του ειπα το ιδιο πραγμα,μερα μεσημερι με την βενζινα πανω απο τα σπιτια αλλα τι να πεις και τι να κανεις ?!

Αυτα τα ατομα ειναι που κανουν την ζημια στους αλλους που σεβονται !
    Καταγράφηκε
    Yiannis_S
    Aeromodeller Sr. Member

« Απάντηση #109 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 12:36:49 »

Οπως γραφει και ο yak το τζαμπα το θελουν ολοι αλλα ο χωρος που θα πεταει ουτε οργανωση θα εχει ουτε υποδομες ουτε θα σεβεται ο καθενας τον αλλο. Οποτε καλο ειναι να γινει κατι με οργανωση. Τσιμενταδικο η ασπροπυργο....

Μου εχει τυχει περιστατικο στην αναβυσσο να μπει αυτοκινητο στο χωρο και να ντριφταρει ολη την αλανα εξαγριωμενος με τα αερομοντελα θερμικα  και σηκωθηκαν ολοθ και φυγαν. Και αλλος να το στουκαρει πανω στην προσεγγιση ανατολικα στην κολωνα.

Οποτε το πιο καταλληλο μερος για μενα ειναι το τσιμενταδικο για λογους ασφαλειας και για την  προωθηση του αερομοντελισμου.

Αυτο ο κανονισμος με τα 3χλμ  τι λεει ακριβως. ? Αποσταση ασφαλειας απο το κοντινοτερο αεροδρομιο? Καποια ενημερωση
    Καταγράφηκε

Το μάτι δειλό αλλά το χέρι τολμηρό,
    Η βελτίωση δεν τελειώνει  ποτέ..
    Dell Gatto Grande
    Aeromodeller Hero Member

when you see a bird walking, don't fly.

« Απάντηση #110 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 13:05:52 »

....μερα μεσημερι ....

Αν και υπήρξε ενημέρωση απο την αστυνομία οτι οι ώρες κοινής ησυχίας ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ , αυτό ηταν το ωράριο :

- θερινή περίοδο 1 Απριλίου έως την 30 Σεπτεμβρίου από 15:00 έως 17:30 και από 23:00 έως 07:00.

-χειμερινή περίοδο από την 1 Οκτωβρίου έως την 31 Μαρτίου από 15:30 έως 17:30 και από 22:00 έως 07:30.

Απο κει και πέρα εχει μείνει μόνο η ΑΝΘΡΩΠΙΑ

.
    Καταγράφηκε

Γιώργος Παπαγιάννης
    www.rcjet.gr 
    Proud Official Pilot of www.powerbox-systems.com
    g_k
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #111 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 14:25:03 »

Όχι, δεν καταργήθηκαν εντελώς.

Καταργήθηκε η αυτεπάγγελτη δίωξη για πταίσμα, μετά από διαπίστωση της παράβασης από την Αστυνομία.

Η δίωξη για πταίσμα ισχύει μετά από έγκληση του παθόντος. Πάντως η Νομοθεσία θα επανέλθει σύντομα στα προηγούμενα, όπως πληροφορούμαι.

Και από φιλότιμο όμως και μόνο, οι αερομοντελιστές στην Ανάβυσσο θα έπρεπε να λαμβάνουν πρόνοια να μην ενοχλούν τους περιοίκους, τη στιγμή μάλιστα που πετούν παράνομα σε κάποιον χώρο.

Δυστυχώς κάποιοι -σίγουρα όχι όλοι- δεν έχουν φιλότιμο.

Καταγράφηκε
    g_k
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #112 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 14:38:42 »

Παράθεση
    Οποτε το πιο καταλληλο μερος για μενα ειναι το τσιμενταδικο για λογους ασφαλειας και για την  προωθηση του αερομοντελισμου.

Επειδή έχω πετάξει πολλές φορές στο παρελθόν στο Τσιμεντάδικο, θα ήθελα να επισημάνω ότι ο πυλώνας της ΔΕΗ και τα καλώδια υψηλής τάσεως που βρίσκονται στην προέκταση του διαδρόμου στην Δυτική πλευρά, δυσκολεύουν πολύ την προσέγγιση για προσγείωση, των κάπως μεγάλων αερομοντέλλων. Εγώ πετούσα ένα FUN-FLY που δεν απαιτούσε μεγάλο διάδρομο, αλλά και πάλι δυσκολευόμουν στην προσέγγιση για προσγείωση.

Αν το μοντέλλο πέσει στον πυλώνα ή στα καλώδια Υ.Τ. θα προκληθεί ενδεχομένως μεγάλη ζημιά, διακοπή ρεύματος σε μεγάλη περιοχή και σίγουρα αυτό θα έχει σοβαρές συνέπειες, Αστικές και Ποινικές. Η πτήση του μοντέλλου πολύ κοντά σε καλώδια υπερυψηλής τάσεως έχει σαν αποτέλεσμα την απώλεια ελέγχου, όχι επειδή ο δέκτης παίρνει "παρεμβολή" με την ακριβή έννοια του όρου (οι συχνότητες είναι πολύ διαφορετικές), αλλά επειδή λόγω του ισχυρότατου ηλεκτρομαγνητικού πεδίου, τα κυκλώματα του δέκτη παθαίνουν "κορεσμό".Το φυλλάδιο χρήσης της Τ/Κ μας προειδοποιεί για μια τέτοια περίπτωση.  Αν έχετε προσέξει, ποτέ δεν κάθονται τα πουλιά πάνω σε καλώδια υπερυψηλής τάσης, επειδή θα σκοτωθούν. Το ηλεκτρικό πεδίο είναι πάρα πολύ ισχυρό.

Πέραν τούτου, αριστερά και δεξιά του "διαδρόμου" υπήρχαν μπάζα και αν το μοντέλλο λοξοδρομούσε λίγο κατά την τροχοδρόμηση, έπεφτε επάνω τους, παθαίνοντας σοβαρές ζημιές.

Αλλά και κάποιες φορές που είχαμε τύχει με οδηγούς dragster, επρόκειτο για αλητεία και υπόκοσμο και είναι επικίνδυνο να διαπληκτιστείς μαζί τους.

Προς το παρόν, δεν γνωρίζω να υπάρχει άλλη κατάλληλη ελεύθερη αλάνα για πτήσεις αερομοντέλλων.
    Καταγράφηκε
    Skyline
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #113 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 15:04:28 »

Παράθεση
    Οποτε το πιο καταλληλο μερος για μενα ειναι το τσιμενταδικο για λογους ασφαλειας και για την  προωθηση του αερομοντελισμου.

Επειδή έχω πετάξει πολλές φορές στο παρελθόν στο Τσιμεντάδικο, θα ήθελα να επισημάνω ότι ο πυλώνας της ΔΕΗ και τα καλώδια υψηλής τάσεως που βρίσκονται στην προέκταση του διαδρόμου στην Δυτική πλευρά, δυσκολεύουν πολύ την προσέγγιση για προσγείωση, των κάπως μεγάλων αερομοντέλλων. Εγώ πετούσα ένα FUN-FLY που δεν απαιτούσε μεγάλο διάδρομο, αλλά και πάλι δυσκολευόμουν στην προσέγγιση για προσγείωση.

Αν το μοντέλλο πέσει στον πυλώνα ή στα καλώδια Υ.Τ. θα προκληθεί ενδεχομένως μεγάλη ζημιά, διακοπή ρεύματος σε μεγάλη περιοχή και σίγουρα αυτό θα έχει σοβαρές συνέπειες, Αστικές και Ποινικές. Η πτήση του μοντέλλου πολύ κοντά σε καλώδια υπερυψηλής τάσεως έχει σαν αποτέλεσμα την απώλεια ελέγχου, όχι επειδή ο δέκτης παίρνει "παρεμβολή" με την ακριβή έννοια του όρου (οι συχνότητες είναι πολύ διαφορετικές), αλλά επειδή λόγω του ισχυρότατου ηλεκτρομαγνητικού πεδίου, τα κυκλώματα του δέκτη παθαίνουν "κορεσμό".Το φυλλάδιο χρήσης της Τ/Κ μας προειδοποιεί για μια τέτοια περίπτωση.  Αν έχετε προσέξει, ποτέ δεν κάθονται τα πουλιά πάνω σε καλώδια υπερυψηλής τάσης, επειδή θα σκοτωθούν. Το ηλεκτρικό πεδίο είναι πάρα πολύ ισχυρό.

Πέραν τούτου, αριστερά και δεξιά του "διαδρόμου" υπήρχαν μπάζα και αν το μοντέλλο λοξοδρομούσε λίγο κατά την τροχοδρόμηση, έπεφτε επάνω τους, παθαίνοντας σοβαρές ζημιές.

Αλλά και κάποιες φορές που είχαμε τύχει με οδηγούς dragster, επρόκειτο για αλητεία και υπόκοσμο και είναι επικίνδυνο να διαπληκτιστείς μαζί τους.

Προς το παρόν, δεν γνωρίζω να υπάρχει άλλη κατάλληλη ελεύθερη αλάνα για πτήσεις αερομοντέλλων.

ολα τα ανωτερω ισχυουν...παρολα αυτα ειναι ισως κ η μοναδικη αλανα για πτηση...προσωπικα εχω πεταξει κ εγω το τσιμενταδικο, κ το μεγαλυτρτο προβλημα ειναι τα καλωδια..ομως παρολα αυτα η γυρω περιοχη που εχει απλα μεγαλη αν βρισκαμε ενα χωραφι κ το νοικιαζαμε κ στην πορεια το διαμορφωναμε ισως να ειχαμε εναν χωρο...βεβαια αυτα προυποθετουν την συσταση συλλογου...μελη...εγγραφες...συνδρομες κ εξοδα για το ενοικιο κ την διαμορφωση...
    Καταγράφηκε

g_k
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #114 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 15:17:07 »

Αρκετά παλιότερα υπήρχε ένα FORUM που λεγόταν "aeromodelismos.gr". Ένας εκ των ιδρυτών/διαχειριστών του ήταν ο κ. Μανδηλαράς. Όταν είχε πρωτο-ανοίξει το Ελληνικό για τους αερομοντελιστές και μετά έκλεισε (πρέπει να ήταν κάπου το 2008 ή και πιο νωρίς, χωρίς να είμαι σίγουρος), ο κ. Μανδηλαράς με κάποιους άλλους, είχαν νοικιάσει ένα χώρο στο Κορωπί και είχαν αρχίσει να τον διαμορφώνουν. Δυστυχώς το εγχείρημα δεν προχώρησε, δεν ξέρω γιατί, αλλά είχα ακούσει ότι ο ιδιοκτήτης απαίτησε περισσότερα χρήματα από τα αρχικά συμφωνηθέντα.

Επίσης ο κ. Γ. Ευσταθιάδης με τον κ.Ι. Κούτσουλα είχαν αρχίσει να δημιουργούν ένα αξιόλογο μοντελοδρόμιο, κάπου στην Οινόη. Ούτε αυτό το εγχείρημα τελικά πέτυχε, λόγω ελλείψεως επαρκών πόρων.

Θέλω να πω ότι χώροι υπάρχουν, αν θέλουμε να ψάξουμε να τους βρούμε. Δεν υπάρχουν (ή είναι πολύ σπάνιοι) εκείνοι που θα τρέξουν, θα "σκιστούν" για να δημιουργήσουν κάτι, όπως έγινε με την ΠΕΤΜΕ.

Καταγράφηκε
    Skyline
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #115 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 15:53:18 »

Αρκετά παλιότερα υπήρχε ένα FORUM που λεγόταν "aeromodelismos.gr". Ένας εκ των ιδρυτών/διαχειριστών του ήταν ο κ. Μανδηλαράς. Όταν είχε πρωτο-ανοίξει το Ελληνικό για τους αερομοντελιστές και μετά έκλεισε (πρέπει να ήταν κάπου το 2008 ή και πιο νωρίς, χωρίς να είμαι σίγουρος), ο κ. Μανδηλαράς με κάποιους άλλους, είχαν νοικιάσει ένα χώρο στο Κορωπί και είχαν αρχίσει να τον διαμορφώνουν. Δυστυχώς το εγχείρημα δεν προχώρησε, δεν ξέρω γιατί, αλλά είχα ακούσει ότι ο ιδιοκτήτης απαίτησε περισσότερα χρήματα από τα αρχικά συμφωνηθέντα.

Επίσης ο κ. Γ. Ευσταθιάδης με τον κ.Ι. Κούτσουλα είχαν αρχίσει να δημιουργούν ένα αξιόλογο μοντελοδρόμιο, κάπου στην Οινόη. Ούτε αυτό το εγχείρημα τελικά πέτυχε, λόγω ελλείψεως επαρκών πόρων.

Θέλω να πω ότι χώροι υπάρχουν, αν θέλουμε να ψάξουμε να τους βρούμε. Δεν υπάρχουν (ή είναι πολύ σπάνιοι) εκείνοι που θα τρέξουν, θα "σκιστούν" για να δημιουργήσουν κάτι, όπως έγινε με την ΠΕΤΜΕ.

Κριμα που καποιες προσπαθειες δεν ευδοκιμησαν...δυστυχως το να μενουμε απλοι θεατες πισω απο ενα πληκτρολογιο κ την ανεση του καναπε δεν βγαζει πουθενα,περιμενουμε απο δυο τρια ατομα να φανε το τεξιμο κ την ταλαιπωρια ετσι ωστε ολοι οι υπολοιποι να τα βρουμε ετοιμα,η δε ανταποκριση οταν καλεις κοσμο για τετοιες συζητησεις ειναι αποκαρδιωτικη,οντως η Πετμε αποτελλει παραδειγμα προς μιμηση...σκεφτομουν παλι μηπως μια μικρη αντιπροσωπεια μοντελιστων πηγαιναμε στα γραφεια πανω απο την αλανα του ασπροπυργου κ θεταμε θεμα ετσι ωστε να μας επιτρεψουν την εισοδο ξανα???

Καταγράφηκε

Θόδωρος
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #116 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 17:36:58 »

Αυτο ο κανονισμος με τα 3χλμ  τι λεει ακριβως. ? Αποσταση ασφαλειας απο το κοντινοτερο αεροδρομιο? Καποια ενημερωση

http://www.serresairclub.gr/Kanonismos%20Aeromontelon.pdf

Στη σελίδα 99, ενότητα (4) ΧΩΡΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ, παράγραφος 3 αναφέρει: "σε απόσταση μικρότερη των 3 χιλιομέτρων από
    ελεγχόμενο αεροδρόμιο." Βέβαια είναι του 2010 δεν γνωρίζω αν έχει αναθεωρηθεί.
    Καταγράφηκε
    g_k
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #117 στις: Τρίτη, 24 Σεπ 2019, 08:32:29 »

Οι εικόνες από το κλείσιμο της Αναβύσσου.

Η Νοτιο-Ανατολική είσοδος:

* 1.jpg (98.98 KB, 720x540 - εμφανίστηκε 320 φορές.)

* 2.jpg (199.03 KB, 720x540 - εμφανίστηκε 322 φορές.)
    Καταγράφηκε
    g_k
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #118 στις: Τρίτη, 24 Σεπ 2019, 08:34:03 »

Η Βόρεια είσοδος, απ όπου έμπαιναν τελευταία οι αερομοντελιστές, λόγω του ότι είχε λιγότερες λακκούβες και λάσπη:

* 3.jpg (157.9 KB, 720x540 - εμφανίστηκε 336 φορές.)
    Καταγράφηκε
    g_k
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #119 στις: Τρίτη, 24 Σεπ 2019, 08:40:13 »

Και η Βορειο-Δυτική είσοδος, δίπλα στην στάση του λεωφορείου, η μόνη που έχει παραμείνει ανοιχτή, αλλά δε νομίζω να χωράει αυτοκίνητο από εκεί.

Εκτιμώ ότι είναι απλώς θέμα χρόνου να ξανανοίξει η Ανάβυσσος, όπως έχει γίνει και στο παρελθόν.

* 4.jpg (113.26 KB, 720x499 - εμφανίστηκε 339 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 5 6 7 [8] 9 10 11 12     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Αναβυσσός...
    Μεταπήδηση σε: