Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:42:47

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:42:47

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 86
    Συνολικά: 88
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή του πρώτου μου αεροπλάνου - SIG Kadet LT 40  (Αναγνώστηκε 20191 φορές)
    Μάνος Κουμιώτης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 28


    « Απάντηση #30 στις: Παρασκευή, 7 Μάρ 2008, 16:28:02 »

    Καλό ερώτημα και με απασχόλησε και μένα αρκετά λόγω της ενοχλητικής μυρωδιάς της κυανοακρυλικής. Πολλές απαντήσεις στο ερώτημα είχα από τη σχετική σελίδα για τις κόλλες στο βιβλίο του κου Κωνσταντακάτου http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-081c.htm. Τελικά χρησιμοποιώ όλες τις κόλλες ανάλογα με το σημείο. Πρέπει ωστόσο να σημειώσω πως συνεχίζω να παρουσιάζω εδώ την κατασκευή ώστε να μαθαίνω από τα σχόλια και τις επισημάνσεις που μου γίνονται. Ελπίζω και γω σε κάποια σχετική απάντηση.
    Καταγράφηκε

    Τα επείγοντα, έχουν διακπεραιωθεί.
    Αυτή τη στιγμή γίνονται τα ακατόρθωτα.
    Για τα θαύματα ζητάμε προθεσμία 24 ωρών.
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #31 στις: Παρασκευή, 7 Μάρ 2008, 18:27:26 »

    Συγγνώμη αλλά να ρωτήσω  και εγώ κάτι που μου κάνει εντύπωση στην κατασκευή του αεροπλάνου μπορούμε να εμπιστευτούμε την UHU balsa  για κολλήσεις όπως το κάθετο σταθερό το οριζόντιο σταθερό Huh νομίζω ότι εγώ δεν θα το έκανα και δεν το έχω κάνει φυσικά μέχρι τώρα που τελειώνω όπου νάνε και το νέο μου αεροπλάνο από κιτ για να μου πει κάποιος πιο ψαγμένος  Εκπληξη

    Η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις εποξική κόλλα των 15-20 λεπτών.
    Κολλάει καλύτερα από UHU και έχεις αρκετό χρόνο για να μετρήσεις και να τα τοποθετήσεις σωστά. (γωνίες - αποστάσεις)
    Μη ξεχάσεις να πάρεις τις προφυλάξεις που απαιτούνται όταν χρησιμοποιούμε εποξικές κόλλες.
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #32 στις: Παρασκευή, 7 Μάρ 2008, 20:22:27 »

    Συγγνώμη αλλά να ρωτήσω  και εγώ κάτι που μου κάνει εντύπωση στην κατασκευή του αεροπλάνου μπορούμε να εμπιστευτούμε την UHU balsa  για κολλήσεις όπως το κάθετο σταθερό το οριζόντιο σταθερό Huh

    Καλησπέρα,

    Η ερώτηση σου σε τι αναφέρεται? Στην κόληση του stabillizer ή του fin στην άτρακτο ή όπως στην φωτογραφία που παραθέτει ο Μάνος και συναρμολογεί τα πηχάκια στο stabillizer?

    Αν είναι το πρώτο τότε σίγουρα η epoxy που αναφέρει ο evan είναι επιβεβλημένη. Α είναι το δεύτερο τότε και η UHU Hart ή Balsa είναι ικανοποιητική, και η άσπρη κόλλα είναι εξίσου καλή και η κυανοακριλική είναι καλή και φυσικά η epoxy προσφέρει την καλύτερη συγκόληση αλλά και το περισσότερο βάρος.

    Για το kadet η UHU νομίζω ότι είναι ικανοποιητική.

    Αντώνης Παπαδόπουλος.

    ΥΓΡ. Evan σίγουρα ο Γιώργος έχει κάποια φωτογραφία με τα "ειδικά μέτρα προστασίας " που διαθέτει.
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #33 στις: Τρίτη, 11 Μάρ 2008, 17:52:49 »

    Αγαπητοί φίλοι, γειά σας.

    Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και ομολογώ οτι σας ζηλέυω.
    Αφού μπορείτε και φτιάχνετε αεροσκάφη από το 0. (Μακάρι να μπορέσω και εγώ, μιά φορά κάποτε).
    Είμαι 42 ετών (ένα μεγάαλο παιδί) και έχοντας σαν άλλοθι τον γιό μου (είναι 6 ετών) προσπαθώ να εισέλθω
    σε αυτό τον θαυμαστό κόσμο του αερομοντελισμού. Με αφετηρία το ελικοπτεράκι της Deagostini που φτιάχνω (αν έχετε υπόψη) μπήκα και εγώ δειλά-δειλά στον χορό, αλλά ομολογώ νιώθω σαν μωρό σε βαθιά νερά.
    Πολλές φορές σκέφτηκα να αγοράσω ένα έτοιμο μεγάλο αεροσκάφος (για ακροβατικά κ.λ.π.) αλλά νομίζω
    ότι με την πρώτη πτήση δεν θα μείνει ούτε βίδα.
    Πάντως σας συγχαίρω και πάλι, και δεν περίμενα ότι υπάρχει τόσος κόσμος που ασχολείται με αυτά.

    Καλές κατασκευές και πτήσεις (ελπίζω να μάθω και εγώ κάτι από σας αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω)
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    Δημήτρης Σιόλος
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 373


    aka Γεωλόγος


    « Απάντηση #34 στις: Τρίτη, 11 Μάρ 2008, 18:40:43 »

    Καλωσήρθες manosm1!!!

    Καλές κατασκευές και πτήσεις (ελπίζω να μάθω και εγώ κάτι από σας αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω)

    Από που αλλού: http://jkon.aeromodelling.gr/ οπως θα δεις και μονος σου προκειται για ''Ευαγγελιο"!!!Καλη επτυχια σε οτι καταπιαστεις!!!
    Καταγράφηκε
    poly
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #35 στις: Δευτέρα, 17 Μάρ 2008, 00:23:46 »

    Χαιρετώ από την ολόχρονα Ηλιόλουστη Κύπρο! Είμαι απο Αθήνα αλλά τα τελευταία χρόνια είμαι μόνιμα εδώ κάτω. Αναζητούσα μια καλή πηγή για τον μοντελισμό και τελικά σας βρήκα ! Διάβασα όλα τα posts και πριν συνεχίσω θέλω να συγχαρώ τον «αρχάριο» όπως λεει φίλο μας και να του πω πως είναι αρκετά καλός γιατί είναι και γρήγορος και προσεχτικός! Έγινε αναφορά για την κυανοακριλική η απλά ως γνωστή κόλα στιγμής! Θα μοιραστώ μαζί σας κάποιες εμπειρίες μου και πατέντες που έχω κάνει γιατί είναι ένα αναγκαίο κακό αυτού του τύπου κόλα.
    Όσο αφορά την σακούλα την πλαστική είναι γεγονός πως με μερικές σακούλες του μπακάλη όπως λέμε , δεν κολλά η τουλάχιστον την τραβάς και ξεκολλά. Όσο για το ασετόν που αναφερθήκατε μην ξεχνάτε ότι ούτε αυτό είναι τόσο αθώο. Η κόλλες στιγμής που δεν έχουν οσμές είναι με λιγότερο καταλύτη για αυτό και αργεί αλλά δεν κάνει και σωστή αντίδραση με το οξυγόνο με αποτέλεσμα να τύχει να ξεκολλήσει και να είναι η κόλλα σαν ρετσίνι. Προσωπικά όσο αφορά την κόλλα στιγμής αλλά και βαψίματα με αερογράφους κλπ χρησιμοποιώ γάντια τύπου χειρουργικά και μετά την δουλειά τα πετάω και έχω τα χέρια μου σώα και αβλαβή χωρίς το κλασικό απομεινάρι κόλλας που είναι σαν γυαλόχαρτο. Το ασετόν από την άλλη δεν είναι τόσο καλό ούτε για την επιδερμίδα σε τακτική χρήση ούτε για να φτιάχνει κανείς κεφάλι!!! Ένα μικρό κολπάκι είναι πως η κόλλα στιγμής άμα την ζεστάνεις είτε με ένα κολλητήρι είτε με το πιστολάκι για τα θερμοσυστελόμενα αμέσως χάνει την ιδιοτητά της.  Το κακό είναι ότι βγάζει πάλι έντονες αναθυμιάσεις. Έτσι προτείνω να πάρει κανείς κάποιο καμένο τροφοδοτικό απο PC και να πάρει το ανεμιστηράκι. Εγώ έχω βάλει δυο σε απόσταση 5εκ.μ. το ένα μπροστά από το άλλο και είναι κλειστά σε ένα ξύλινο κουτάκι. Στο ένα στόμιο (έξοδος αέρα) έχω ένα δυκτάκι προστασίας για να μην πάει τίποτα και σπάσει ο έλικας ή το εξάρτημα που θα παραπέσει. Από την άλλη πλευρά έχω εφαρμόσει σωλήνα αλουμινίου τύπου φυσερό. Σαν αυτό που έχουν στις σόμπες αποροφητίρες κλπ. Στην άλλη άκρα της σωλήνας έχω φτιάξει στόμιο και μπαίνει ένα εξάρτημα που το πήρα από μια μακαρίτησα ηλεκτ. Σκούπα που είναι λεπτό στόμιο και μήκους 12εκ.μ περίπου. Όλο αυτό το έχω στον πάγκο μου σαν αποροφητήρα και είναι στο ύψος περίπου κάτω από το πρόσωπο και πάνω απο το αντικείμενο που κολλάω. Έτσι ρουφάει τις περισσότερες αναθυμιάσεις και απλά μένει λίγη μυρωδιά που είναι χαρακτηριστική. Σε αυτή την πατέντα έχω προσθέσει και led άσπρου φωτισμού και συγκεκριμένα είναι 4 led των 1.2V και το τροφοδοτώ με 5V. Καλή λύση είναι το τροφοδοτικό ενός παλιού τύπου PC AT εκείνα που είχαν τον διακόπτη ON/OFF. 12V για τα ανεμηστιράκια και 5V για τα led . Τέλος είναι καλό ένα εργαλιάκι που αποτελείτε από ένα led ένα σωληνάκι σαν το καλαμάκι αρκεί να χωράει το led και μία μπαταρία των 1.5V. Με αυτό τον τρόπο μπορώ να φωτίζω με έντονο φως μια κόλληση και να δω αν έχει κενά η κόλληση....   ΑΑΑ για να μην ξεχαστώ αν το κουτάκι που θα έχει τους ανεμιστήρες του αλλάξεις κατεύθυνση τότε αντί να έχεις αποροφυτήρα έχεις μια υπέροχη μίνι αεροκουρτίνα!!! Είναι καλό άν θέλει κανείς να στεγνώσει κάτι στα γρήγορα όπως μπογιά βερνίκι κλπ για άλλα μοντέλα. Γενικά τις κολλήσεις προτιμώ να τις αφήνω να στεγνώνουν μόνες τους και σε θερμοκρασία δωματίου για να γίνει σωστή ένωση. Αρκετά σας ζάλισα αλλά εύχομαι να βοήθησα μερικούς. Καλές κατασκευές. Αν βρω χρόνο να προσπαθήσω να βάλω φωτό της πατέντας για να έχει κανείς και εικόνα.
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 17 Μάρ 2008, 13:45:35 από poly » Καταγράφηκε
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #36 στις: Δευτέρα, 17 Μάρ 2008, 00:50:04 »

    Αν μπορεις γραψε σε παρακαλω το κειμενο στα Ελληνικα για θα βγαλουμε τα ματια μας ετσι.
    Καταγράφηκε
    Μάνος Κουμιώτης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 28


    « Απάντηση #37 στις: Τετάρτη, 19 Μάρ 2008, 19:24:31 »

    Αργά αλλά σταθερά η κατασκευή συνεχίζεται. Που θα πάει, κάποτε θα το τελειώσω!
    Σειρά είχε το κάθετο σταθερό. Εδώ τα κομμάτια του έχουν ετοιμαστεί για κόλληση την οποία ελπίζω να ολοκληρώσω σήμερα το βράδυ.

    Καταγράφηκε

    Τα επείγοντα, έχουν διακπεραιωθεί.
    Αυτή τη στιγμή γίνονται τα ακατόρθωτα.
    Για τα θαύματα ζητάμε προθεσμία 24 ωρών.
    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Κατασκευή του πρώτου μου αεροπλάνου - SIG Kadet LT 40
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.042 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.