Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.334 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 03:30:55

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 03:30:55

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:14]

    από chris 1975
    [Χθες στις 19:04]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304334
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 40
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 28
    Συνολικά: 28
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αγορά lipo μπαταριών από εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 14616 φορές)
    NIKOS5113
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53



    « στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2017, 22:04:09 »

    Γεια σας, θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί. Τα τελευταία χρόνια γνώριζα ότι υπήρχαν αυστηροί κανόνες στη μεταφορά των lipo μπαταριών εξαιτίας της πτώσης αεροπλάνου της UPS που οφείλονταν σε φωτιά από lipo μπαταρίες. Ωστόσο μπορούσαμε να αγοράσουμε από καταστήματα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σήμερα διαπίστωσα πως ούτε κι από εκεί μπορούμε! Συγκεκριμένα προσπάθησα μέσω ebay (Γαλλία και Ολλανδία). Από Κίνα δεν το συζητώ, ήταν απαγορευμένο εδώ και χρόνια. Επίσης ενώ το Hobbyking μέχρι πρόσφατα σου έδινε τη δυνατότητα να επιλέξεις την ευρωπαϊκή αποθήκη, τώρα δεν υπάρχει ούτε αυτό.

    Θα μου πείτε, γιατί δεν παίρνεις από Ελλάδα; Το έχω κάνει πολλές φορές αλλά όταν ψάχνω κάτι συγκεκριμένο που δεν υπάρχει εδώ ή αν υπάρχει κοστίζει 3 φορές περισσότερο, στην εποχή που ζούμε καλό είναι να έχεις διαθέσιμες όλες τις επιλογές.  Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, ας το γράψει.
    Καταγράφηκε

    Fly low and full throttle!
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2017, 22:27:20 »

    ΣΥΡΙΖΑ ψήφισες?
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2017, 23:04:36 »

    ΣΥΡΙΖΑ ψήφισες?
    Σε τι ακριβως θα σε βοηθήσει η απάντησή του ?
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2017, 23:04:53 »

    Φίλε η μπαταρίες με τον ίδιο τρόπο που πάνε στην Ολλανδία, το Βέλγιο και την Γαλλία, θα έρχονταν και εδώ. Συνεπώς το πρόβλημα το έχουμε μόνον εμείς εδώ, καθώς φαίνεται πως για κάποιον λόγο ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να έρχονται καθόλου μπαταρίες στην Ελλάδα, και αν είναι δυνατόν να μην πετάμε και τίποτα, ακόμα καλύτερα. Επίσης για το αεροπλάνο που έπεσε, εικάζεται πως έφταιγαν μπαταρίες LiPo, αλλά εγώ ποτέ δεν είδα κάποιο τέτοιο επίσημο συμπέρασμα. Απλώς αφήσανε να πλανάται αυτή η "κατηγορία" εντέχνως. Σε κάθε περίπτωση πάντως, και στις υπόλοιπες χώρες με αεροπλάνα πάνε οι μπαταρίες.
    Καταγράφηκε
    NIKOS5113
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53



    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2017, 23:31:58 »

    Φίλε η μπαταρίες με τον ίδιο τρόπο που πάνε στην Ολλανδία, το Βέλγιο και την Γαλλία, θα έρχονταν και εδώ. Συνεπώς το πρόβλημα το έχουμε μόνον εμείς εδώ, καθώς φαίνεται πως για κάποιον λόγο ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να έρχονται καθόλου μπαταρίες στην Ελλάδα, και αν είναι δυνατόν να μην πετάμε και τίποτα, ακόμα καλύτερα. Επίσης για το αεροπλάνο που έπεσε, εικάζεται πως έφταιγαν μπαταρίες LiPo, αλλά εγώ ποτέ δεν είδα κάποιο τέτοιο επίσημο συμπέρασμα. Απλώς αφήσανε να πλανάται αυτή η "κατηγορία" εντέχνως. Σε κάθε περίπτωση πάντως, και στις υπόλοιπες χώρες με αεροπλάνα πάνε οι μπαταρίες.

    Αν συμβαίνει αυτό τότε είναι τραγικοί!
    Καταγράφηκε

    Fly low and full throttle!
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 11 Νοέ 2017, 00:42:29 »

      Αν και δεν έχω την άμεση δυνατότητα να ελέγξω σε ξένα φόρουμ, ξέρει κάποιος αν γίνεται κανονικά η "παροχή" μπαταριών και στις άλλες χώρες ή έχουν και αυτές πρόβλημα;

      Πάντως μια σκέψη είναι και η εξής
      Για τον Α ή Β λόγο οι LiPo θεωρούνται πλέον επικίνδυνες και ο μόνος τρόπος (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) ήταν να έρθουν με ασφάλιστρα (Που Δεν Θέλουμε Να Πληρώσουμε) που σημαίνει οτι μόνο επώνυμες μεταφορικές εταιρίες θα μπορούσαν να το αναλάβουν, που σημαίνει.... τελωνείο (Π.Δ.Θ.Ν.Π.)
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    NIKOS5113
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53



    « Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 11 Νοέ 2017, 03:07:00 »

      Αν και δεν έχω την άμεση δυνατότητα να ελέγξω σε ξένα φόρουμ, ξέρει κάποιος αν γίνεται κανονικά η "παροχή" μπαταριών και στις άλλες χώρες ή έχουν και αυτές πρόβλημα;

      Πάντως μια σκέψη είναι και η εξής
      Για τον Α ή Β λόγο οι LiPo θεωρούνται πλέον επικίνδυνες και ο μόνος τρόπος (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) ήταν να έρθουν με ασφάλιστρα (Που Δεν Θέλουμε Να Πληρώσουμε) που σημαίνει οτι μόνο επώνυμες μεταφορικές εταιρίες θα μπορούσαν να το αναλάβουν, που σημαίνει.... τελωνείο (Π.Δ.Θ.Ν.Π.)

    Αυτά που γράφεις είναι σωστά αλλά το τελωνείο ισχύει μόνο για χώρες εκτός ΕΕ. Οι μεταφορικές γιατί να μην αναλαμβάνουν άραγε την παράδοση από χώρες εντός ΕΕ. Μπορεί να είναι μεγαλύτερο το κόστος αλλά δεν υπάρχει τελωνείο.  Εν τω μεταξύ το όλο θέμα βρωμάει γιατί τα περισσότερα κινητά έχουν lipo μπαταρίες. Αυτά γιατί δεν τα απαγορεύουν; Πιστεύω ότι θα μπορούσαν να έχουν βγάλει συσκευασίες ασφαλείας για τις lipo αν ήθελαν. Το πρόβλημα το βιώνουμε σε μεγαλύτερο βαθμό εμείς που μενουμε σε μια μικρή χώρα με μικρή εσωτερική αγορά. 
    Καταγράφηκε

    Fly low and full throttle!
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 11 Νοέ 2017, 09:25:49 »

    Δεν έχει να κάνει με το μέγεθος της χώρας. Το Βέλγιο δηλαδή είναι μεγαλύτερη χώρα ή μήπως η Ρουμανία είναι πλουσιότερη;

    Ορίστε το μήνυμα που βγάζει το Lindiger:  "Please be aware that this product can only be shipped to the following countries: Austria, Germany (except Wellpower-CHECK), Switzerland, Slovakia, France, Italy, Belgium, Bulgaria, Denmark, Finland, United Kingdom, Croatia, Luxembourg, Netherlands, Poland, Romania, Sweden, Slovakia, Slovenia, Czech Republic and Hungary!"

    Κατ' αρχήν δεν ξέρω πόσο η άρνηση αποστολής στην Ελλάδα παραβιάζει κάποιες συνθήκες διακίνησης αγαθών. Γιατί να γίνεται εξαίρεση για την Ελλάδα; Να μια καλή ερώτηση που μπορεί να κάνει Η ΕΝΩΣΗ ΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΣΜΗΕΑ, ή άλλος φορέας., να δούμε τι θα απαντήσει το αρμόδιο υπουργείο.

    Οπότε σίγουρα αν ήταν θέμα ασφαλείας θα είχε αντιμετωπιστεί θεσμικά και για όλα τα μέλη της Ε.Ε. Εγώ νομίζω ότι κάποιος βλάκας εδώ ξέχασε, ή αμέλησε, ή αδιαφόρησε να κάνει κάποιες διαδικασίες πιστοποίησης για παραλαβή LiPo στα Ελληνικά Αεροδρόμια, ή αποτελεί κυβερνητική πολιτική τύπου Βόρεις Κορέας, γιατί έτσι μας αρέσει. Πάντως σίγουρα δεν αποφασίσανε ξαφνηκά οι ξένοι μαγαζάτορες να χάσουν τους λίγους έστω Έλληνες πελάτες τους επειδή βαριούνται να τυλίξουν μπαταρίες. Μάλιστα έχω μάθει πως κινδυνεύουν και με κυρώσεις αν πιαστούν να στέλνουν μπαταρίες.

    Νομιμοποίηση των ναρκωτικών και ποινικοποίηση των μπαταριών. Πολύ βλάψιμο...
    Καταγράφηκε
    jony b
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 340



    « Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 11 Νοέ 2017, 09:48:09 »

    Νομιμοποίηση των ναρκωτικών και ποινικοποίηση των μπαταριών.!!!!!
     Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    άλλα κόλπα !
    NIKOS5113
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53



    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 11 Νοέ 2017, 11:58:56 »

    Να μια καλή ερώτηση που μπορεί να κάνει Η ΕΝΩΣΗ ΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΣΜΗΕΑ, ή άλλος φορέας

     Thumbs up

    Αν το διαβάσει κανένα μέλος ας μεριμνήσει!
    Καταγράφηκε

    Fly low and full throttle!
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 11 Νοέ 2017, 23:38:27 »

    Δοκιμασα σημερα απο hk για να δω ποσα μεταφορικα θα μου βγαλει σε μια μπαταρία 4σελλη 10000mah που θελει ενας φιλος και μου βγαζει το ιδιο μήνυμα και στις τρεις αποθηκες ( παγκοσμια που λογικα ειναι κινα, ευρωπη και αγγλια) οτι δεν μπορει να σταλει στην διεύθυνση μου μηπως υπαρχει μεχρι καποια mah που απαγορευεται? Οι καταστηματαρχες της Ελλαδας δηλ απο που παραγγελνουν?!?!?
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 12 Νοέ 2017, 09:40:35 »

    Αυτά που γράφεις είναι σωστά αλλά το τελωνείο ισχύει μόνο για χώρες εκτός ΕΕ. Οι μεταφορικές γιατί να μην αναλαμβάνουν άραγε την παράδοση από χώρες εντός ΕΕ. Μπορεί να είναι μεγαλύτερο το κόστος αλλά δεν υπάρχει τελωνείο.  Εν τω μεταξύ το όλο θέμα βρωμάει γιατί τα περισσότερα κινητά έχουν lipo μπαταρίες. Αυτά γιατί δεν τα απαγορεύουν; Πιστεύω ότι θα μπορούσαν να έχουν βγάλει συσκευασίες ασφαλείας για τις lipo αν ήθελαν. Το πρόβλημα το βιώνουμε σε μεγαλύτερο βαθμό εμείς που μενουμε σε μια μικρή χώρα με μικρή εσωτερική αγορά.  

    Δοκιμασα σημερα απο hk για να δω ποσα μεταφορικα θα μου βγαλει σε μια μπαταρία 4σελλη 10000mah που θελει ενας φιλος και μου βγαζει το ιδιο μήνυμα και στις τρεις αποθηκες ( παγκοσμια που λογικα ειναι κινα, ευρωπη και αγγλια) οτι δεν μπορει να σταλει στην διεύθυνση μου μηπως υπαρχει μεχρι καποια mah που απαγορευεται? Οι καταστηματαρχες της Ελλαδας δηλ απο που παραγγελνουν?!?!?

      Η αναφορά μου γενικώς ήταν με γνώμονα τις κινέζικες τιμές που θέλουμε. Το παραπάνω κόστος που έχουν, τα της Ευρώπης, είναι τα "δικά" τους τελωνειακά έξοδα που προφανώς είναι πιο λίγα λόγω του όγκου των εμπορευμάτων, αλλά και πάλι τους τα "πληρώνουμε"

      Και ερχόμαστε στο πως έρχονται όλα όσα θεωρούνται επικίνδυνα.
      Σε μια εταιρία που δούλευα έκανε εισαγωγή εύφλεκτα απολυμαντικά. Σε κάθε παραγγελία ο μεταφορέας ήταν δικός μας και έπρεπε να είχε  δυνατότητα μεταφοράς ADR..

      ADR σχετικά
    http://www.yme.gr/index.php?tid=924

      ..και υπήρχε ολόκληρη χαρτούρα που έπρεπε να συμπληρωθεί πριν απο κάθε παραγγελία

      Ότι αφορά για μεταφορά σε μπαταρίες λιθίου υπάρχει εδώ...
    http://www.wardi.gr/downloads/symfonia-adr-2013-fek-b-2514-07-10-2013.pdf

      πιθανόν απορήσετε πως και είναι τόσο παλιό, απλά τόσο καιρό ερχόντουσαν στην ζούλα

      Οπότε οι απλές αποστολές στην Ελλάδα δεν υποστηρίζουν ADR και μόνο μέσω εισαγωγέα ή και καταστήματος με ανεξάρτητη μεταφορά μπορεί να έρθουν Ελλάδα


    Νομιμοποίηση των ναρκωτικών και ποινικοποίηση των μπαταριών.!!!!!
      Τα ναρκωτικά αν αυτοαναφλεγόντουσαν θα ήθελαν και αυτά μεταφορά ADR Azn
      και γενικά σε συζητήσεις έχω πει οτι αν πληρώνεις φόρο εισοδήματος μέχρι και επαγγελματίας δολοφόνος μπορείίς να γίνεις
     
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 12 Νοέ 2017, 19:52:42 »

    Τελικά φίλε Depron Maniac, φαίνεται πως και τα ηλεκτρόνια τελειώνουν...  laugh

    Εγώ δεν αμφιβάλω ότι έχουνε μία δικαιολογία. Το θέμα είναι πως το ίδιο "εύλεκτο" υλικό μπορεί να σταλεί σε όλες τις άλλες χώρες (σε ιδιώτες, δεν μιλάμε για εισαγωγή από μεγάλο εισαγωγέα), ενώ σε εμάς δεν μπορεί να σταλεί. Αυτό είναι το ερώτημα.
    Γιατί δηλαδή ο Γάλλος ή ο Ρουμάνος μπορούνε να παραγγείλουν από Lindinger ή από ΗΚ ευρώπης και εμείς όχι; Έχουμε πιο εύλεκτη ατμόσφαιρα εμείς;

    Καταγράφηκε
    carapis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 602


    ... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!


    WWW
    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 12 Νοέ 2017, 20:40:32 »

    Τελικά φίλε Depron Maniac, φαίνεται πως και τα ηλεκτρόνια τελειώνουν...  laugh

    Εγώ δεν αμφιβάλω ότι έχουνε μία δικαιολογία. Το θέμα είναι πως το ίδιο "εύλεκτο" υλικό μπορεί να σταλεί σε όλες τις άλλες χώρες (σε ιδιώτες, δεν μιλάμε για εισαγωγή από μεγάλο εισαγωγέα), ενώ σε εμάς δεν μπορεί να σταλεί. Αυτό είναι το ερώτημα.
    Γιατί δηλαδή ο Γάλλος ή ο Ρουμάνος μπορούνε να παραγγείλουν από Lindinger ή από ΗΚ ευρώπης και εμείς όχι; Έχουμε πιο εύλεκτη ατμόσφαιρα εμείς;



        Ποοολύ άνεση ...+++11111  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
    NIKOS5113
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53



    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 12 Νοέ 2017, 21:34:27 »

    Χθες επειδή το Hobbyking μου απέρριπτε όλες τις επιλογές, δηλαδή δεν εμφάνιζε διαθέσιμο τρόπο αποστολής, είπα να αλλάξω χώρα και έβαλα την Αλβανία, που είναι και δίπλα μας. Σας πληροφορώ ότι μου εμφάνισε αποστολή με ταχυδρομείο από την κεντρική αποθήκη της Κίνας με κόστος 5 δολλάρια! Αν ήταν μόνο θέμα μεταφορικών εταιριών, δεν θα το έστελναν ούτε εκεί. Συνεπώς εμείς τρώμε άκυρο για άλλους λόγους! Πιθανόν να πρέπει να γίνει νομοθετική ή άλλου είδους ρύθμιση. Με το ίδιο αεροπλάνο δεν τα στέλνουν;
    Καταγράφηκε

    Fly low and full throttle!
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Αγορά lipo μπαταριών από εξωτερικό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.