Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
285.821 μηνύματα σε 11.355 θέματα από 5.923 Μέλη / Τελευταίο μέλος: javant
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 16 Δεκ 2017, 22:49:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 16 Δεκ 2017, 22:49:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Πρόσφατα θέματα
[Σήμερα στις 22:49]

από mpamphs
[Σήμερα στις 22:23]

[Σήμερα στις 22:23]

[Σήμερα στις 18:23]

[Σήμερα στις 13:50]

από fotis
[Χθες στις 21:56]

από chris 1975
[Χθες στις 18:25]

από SOFIANOS
[Χθες στις 15:21]

[Χθες στις 13:20]

[Χθες στις 11:24]

[Χθες στις 10:31]

από kondorgr
[Χθες στις 09:58]

[Πέμπτη, 14 Δεκ 2017, 16:13:57]

από Nikolas K
[Πέμπτη, 14 Δεκ 2017, 15:54:16]

από thana-psi
[Πέμπτη, 14 Δεκ 2017, 12:16:50]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5923
Τελευταίο: javant
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 285821
Σύνολο θεμάτων: 11355
Online σήμερα: 66
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 32
Συνολικά: 47
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Αγώνες - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Απορια-προταση... « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Απορια-προταση...  (Αναγνώστηκε 4590 φορές)

carapis
Aeromodeller Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!

Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Τρίτη, 31 Ιαν 2017, 11:23:16 »

Επειδη ξερω τον Σπυρο ξερω οτι  η απορία του ειναι 100% ειλικρινή και ρωταει σαν προταση αν γίνεται.
Σιγουρα δεν θελει ουτε να παρανομισει ουτε να τον πουν τσαμπατζη  ουτε ευκεριακό τυπο.....Εξαλου ειναι και μελος ηδη απο οτι ξερω.
Απλά το προβλημα ειναι οτι πολυς κόσμος δεν θελει να καταλαβει οτι για να εχεις κατι πρεπει να το υποστηρίξης και να ενδιαφερθεις. Και ενταξει τωρα στους καιρους που ζουμε και εχουν δυσκολεψει όλα σε τεραστιο βαθμό....Το προβλημα της συμετοχής και της υποστηριξης υπηρχε και τις ''καλές '' μερες που όλα ηταν λιγο ως παρα πολύ πιο άνετα .....Και τοτε η συνδρομή ηταν 150 -200 ευρω αλλα δεν τα εδινε κανεις όυτε αυτα ...!! Ηθελε να εχει καθε μηνα οτι νεο εργαλειο εβγαινε ....δεκα δεκα ...δεκα δεκα και τα σερβο και μοτερ....χιλιαδες ευρω...αλλα τα 150 δεν τα εδινε. Ενα σερβο το χρόνο ηταν τα 150 ευρω! Υπαρχουν αλλα βαθυτερα αιτια στο DNA που δημιουργουν την αιτιά.....
Ολα ειναι παιδεία! Δεν μας εχουνε μαθει δυστυχώς να μοιραζόμαστε και να αλληλοβοηθιομαστε στο 90% της ζωης μας.Ο καθε ενας οτι ναναι.....Απο δω πας εσυ?Αααα ΕΓΩ ειμαι πιο εξυπνος θα παω απο δω....ακου εκει θα παω μαζι του.....απο που και οσπου?Ισα και ομοια ειμαστε?
Λεω τωρα εγω....και το λεω γιατι το εχω δει στον αερομοντελισμο πολλλλλες φορες!
Παρόλλα αυτα βρεθηκαν καποιοι που το καταφεραν....επενδυσαν !! η κανανε λεσχες και μαζεψαν λεφτα και το εφτιαξαν!!
Οταν το κανανε πολύ δεν ηταν διπλα τους η δεν ειχαν ασχοληθει ακόμα ....αλλα αυτο υπηρχε και ηταν εκει και τους περίμενε! και ο διαδρομος και οι εγκαταστασεις και το οικόπεδο και η βοηθεια η πτήτική! και η ψυχολογική ! Χιλιαδες ώρες προετοιμασιας και αγχους και κοστους και κουρασης για να υπαρχει αυτος ο καθε χωρος !!!Και σιγουρα και με λαθη που και αυτα ειναι μερος της καθε προσπαθειας !!  Αποσβεση απο ολη την προσπαθεια δεν θελησε κανεις πιστευω !! Μονο υποστηριξη και συντηρηση.

Τι απομενει λοιπον? Ποιος θα το σεβαστει και θα το υποστηριξει ! Αυτο μενει !Αν δεν το υποστηριξει μην κλαιγεται αλλα και ας μην εχεις απαιτησεις !!
Υπαρχει και η αλανα και το ταβλι και το σκακι και μπιριμπα!! Αφου ξερει ο κοσμος τωρα ...ειπαμε οτι ναναι !! εκτος του αυτονοητου!

Για να απαντησω και στον φιλο μου τον Σπυρο αν και δεν ξερω καποιες διαδηκασιες .εχω την εντυπωση και αν και το λεει και ο Γιαννης οτι το θεμα της ασφαλειας ειναι ισως ενας λογος της μη δυνατότητας πληρωμης με την καθε επισκεψη.Ας μας το απαντησει και οποιος αλλος μπορει να γνωριζει.

+++ 1... Wink
Καταγράφηκε

FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
Ultra Sonic
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Τρίτη, 31 Ιαν 2017, 14:57:42 »

Επειδη ξερω τον Σπυρο ξερω οτι  η απορία του ειναι 100% ειλικρινή και ρωταει σαν προταση αν γίνεται.
Σιγουρα δεν θελει ουτε να παρανομισει ουτε να τον πουν τσαμπατζη  ουτε ευκεριακό τυπο.....Εξαλου ειναι και μελος ηδη απο οτι ξερω.
Απλά το προβλημα ειναι οτι πολυς κόσμος δεν θελει να καταλαβει οτι για να εχεις κατι πρεπει να το υποστηρίξης και να ενδιαφερθεις. Και ενταξει τωρα στους καιρους που ζουμε και εχουν δυσκολεψει όλα σε τεραστιο βαθμό....Το προβλημα της συμετοχής και της υποστηριξης υπηρχε και τις ''καλές '' μερες που όλα ηταν λιγο ως παρα πολύ πιο άνετα .....Και τοτε η συνδρομή ηταν 150 -200 ευρω αλλα δεν τα εδινε κανεις όυτε αυτα ...!! Ηθελε να εχει καθε μηνα οτι νεο εργαλειο εβγαινε ....δεκα δεκα ...δεκα δεκα και τα σερβο και μοτερ....χιλιαδες ευρω...αλλα τα 150 δεν τα εδινε. Ενα σερβο το χρόνο ηταν τα 150 ευρω! Υπαρχουν αλλα βαθυτερα αιτια στο DNA που δημιουργουν την αιτιά.....
Ολα ειναι παιδεία! Δεν μας εχουνε μαθει δυστυχώς να μοιραζόμαστε και να αλληλοβοηθιομαστε στο 90% της ζωης μας.Ο καθε ενας οτι ναναι.....Απο δω πας εσυ?Αααα ΕΓΩ ειμαι πιο εξυπνος θα παω απο δω....ακου εκει θα παω μαζι του.....απο που και οσπου?Ισα και ομοια ειμαστε?
Λεω τωρα εγω....και το λεω γιατι το εχω δει στον αερομοντελισμο πολλλλλες φορες!
Παρόλλα αυτα βρεθηκαν καποιοι που το καταφεραν....επενδυσαν !! η κανανε λεσχες και μαζεψαν λεφτα και το εφτιαξαν!!
Οταν το κανανε πολύ δεν ηταν διπλα τους η δεν ειχαν ασχοληθει ακόμα ....αλλα αυτο υπηρχε και ηταν εκει και τους περίμενε! και ο διαδρομος και οι εγκαταστασεις και το οικόπεδο και η βοηθεια η πτήτική! και η ψυχολογική ! Χιλιαδες ώρες προετοιμασιας και αγχους και κοστους και κουρασης για να υπαρχει αυτος ο καθε χωρος !!!Και σιγουρα και με λαθη που και αυτα ειναι μερος της καθε προσπαθειας !!  Αποσβεση απο ολη την προσπαθεια δεν θελησε κανεις πιστευω !! Μονο υποστηριξη και συντηρηση.

Τι απομενει λοιπον? Ποιος θα το σεβαστει και θα το υποστηριξει ! Αυτο μενει !Αν δεν το υποστηριξει μην κλαιγεται αλλα και ας μην εχεις απαιτησεις !!
Υπαρχει και η αλανα και το ταβλι και το σκακι και μπιριμπα!! Αφου ξερει ο κοσμος τωρα ...ειπαμε οτι ναναι !! εκτος του αυτονοητου!

Για να απαντησω και στον φιλο μου τον Σπυρο αν και δεν ξερω καποιες διαδηκασιες .εχω την εντυπωση και αν και το λεει και ο Γιαννης οτι το θεμα της ασφαλειας ειναι ισως ενας λογος της μη δυνατότητας πληρωμης με την καθε επισκεψη.Ας μας το απαντησει και οποιος αλλος μπορει να γνωριζει.

Φιλε Αργυρη καταρχην να σε ευχαριστησω για τα καλα σου λογια,αλλα καλυτερα να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη γιατι ισως καπου να παρερμηνευτηκε η αρχικη μου ερωτηση - προταση οπου απευθυνοταν κυριως στους ιδιοκτητες μοντελοδρομιων και σε καμια περιπτωση δεν αποσκοπουσε στο να βρεθει μια λυση ετσι ωστε να πεταμε στο τσαμπε η στην ζουλα η οτι αλλο μπορει να φανταστει ο νους στους ιδιωτικους χωρους των μοντελοδρομιων...
Σιγουρα το ελληνικο για τους περισσοτερους ηταν μια πολυ καλη λυση για τους γνωστους λογους..ομως δυστυχως χωρις να εξετασουμε αιτιες το πουλακι πεταξε και τελος...
Κατοπιν τουτου με ειλικρεινια σου λεω οτι γυρισα σχεδον ολες τις αλανες της αττικης προσπαθωντας να βρω εναν χωρο να πεταξω διανυοντας απειρα χιλιομετρα σε βενζινες κ ολα τα σχετικα...υπαρχουν πολλα βιντεακια για οποιον θελει η να του δωσω σχετικες πληροφοριες...κ μαλιστα στο ακουσμα περι συνδρομης δεν σου κρυβω οτι κ εγω εριχνα καντηλια κ ολα τα σχετικα...δεν μπορουσα να δω πιο κατω...
Ομως καποια στιγμη καπου γυρω στον Απριλιο και αφου ημουν στην αθηνα και δεν ελειπα στο εξωτερικο κ εχοντας κουραστει απο ολο αυτο το σκηνικο της αλανας που ολοι ξερουμε κ με την προτροπη καποιων φιλων που σιγουρα γνωριζεις επισκεφτηκα ενα μοντελοδρομιο πληρωσα την συνδρομη μου και την εγγραφη μου αφου κ εκτοτε μπηκα κ εγω σε ενα πλαισιο σαφως πολυ καλυτερο  απο αυτο της αλανας αφου το κοστος αναλογουσε περιπου στα 15 με 20 ευρω το μηνα και αφου δεν φουμαρω ειπα κ εγω να τα δωσω ετσι ωστε να πεταξω με ολα τα συν που σου παρεχει ενα μοντελοδρομιιο!
Μεχρι εδω ολα καλα..ομως εγω προσωπικα σε λιγες μερες θα φυγω στο εξωτερικο και θα γυρισω μετα απο 8 μηνες περιπου λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων οποτε λογικα με την νεα χρονια λογικα να μην μπορω να ανανεωσω την συνδρομη μου δινοντας 150-200 ευρω για 4 μηνες μονο που θα ειμαι στην ελλαδα..κ σιγουρα η ευρεση μιας λυσης απο οτι βλεπω ειναι δυσκολη  και αν υποθεσουμε οτι το βασικο προβλημα ειναι το θεμα της ασφαλισης ας μας πει καποιος ποσο ειναι το ακριβες ποσον της ασφαλισης μου και εγω απο την μερια μου θα το πληρωσω  και επειτα να μου δωσει την δυνατοτητα αν μπορω να πληρωνω με την μερα η με τον μηνα που θα ειμαι στην ελλαδα...
Πιστευω κ παλι οτι αυτο απασχολει πολλους μοντελιστες κ σιγουρα αν αλλαζε κατι θα βλεπαμε πολυ περισσοτερο κοσμο στα μοντελοδρομια που σιγουρα πασχιζουν να παραμεινουν ανοιχτα με ελαχιστα μελη δυστρυχως και επισης τελικα εμεις που εχουμε αυτο το κολημα  ΝΑ ΜΗΝ   εχουμε ως επιλογη μας αποκλειστικα την χρηση της αλανας οπως ειπωθηκε αλλα να μπορεσουμε και εμεις να πεταξουμε στο μοντελοδρομιο της αρεσκειας χωρις βεβαια να χρηζουμε καποιας ιδιαιτερης μεταχειρισης αλλα να βρεθει μια λογικη λυση ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ οτι σκοπος  μου δεν ειναι οτι θελω να πεταξω τσαμπα οπως καποιοι εξακολουθουν να μην  μπορουν  να  κατανοησουν χωρις να δωσω χρηματα για το χομπυ μου ΑΦΟΥ ηδη οποως αναφερθηκε προσωπικα ειχα πληρωσει ετησια συνδρομη 250 μαζι με την εγγραφη μου για το ετος 2016... αλλα να βρεθει μια λυση επειδη τυχαινει να ΜΗΝ μπορω να ειμαι στην ελλαδα και τους 12 μηνες του χρονου οπως ο περισσοτερος κοσμος  οπου λογικα κανεις μας δεν θελει να πληρωσει μια ετησια συνδρομη αφου δεν μπορει να την εκμεταλλευτει στο επακρον ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ξαναλεω το ποσο της ασφαλισης μου που μου αναλογει και στην πορεια αναλογικα τους μηνες κατα τους οποιους θα κανω χρηση του μοντελοδρομιου!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 31 Ιαν 2017, 19:58:24 από Ultra Sonic » Καταγράφηκε
ΧΡΙΣΤΟΣ
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Τρίτη, 31 Ιαν 2017, 15:06:45 »

Θα ήθελα να σας μεταφέρω μιά εμπειρία μου που ίσως βοηθήσει λίγο την κατανόηση το θέματος.
Οταν ήμουν νεότερος και έκανα ορειβασία και αναρρήχηση είχα διαπιστώσει ότι η συντρηπτική πλειοψηφία
των αναρρηχητών έψαχνε να αγοράση το πιο φθηνό σχοινί (και φυσικά το χειρότερο) καθώς και τα φθηνότερα υλικά ασφαλείας.
Δηλαδή δεν τους ενδιέφρε σε τι υλικά θα κρεμάσουν την ζωή τους ,αρκεί να μη πληρώσουν.
Κάτι λοιπόν εδώ δεν πάει καλά.
Όταν διαθέτεις 300ε γιά ένα μοντέλο και θέλεις να το πετάς με 2ε κάτι δεν πάει καλά.
Μπορούμε να συζητάμε για μέρες αλλά το αυτονόητο θα είναι πάντα κάπου χαμένο.
Το θέμα μάλλον δεν έχει ενδιαφέρον.
Καταγράφηκε
Markhelis
Aeromodeller Hero Member

Προσέχουμε για να έχουμε!!!

Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Τρίτη, 31 Ιαν 2017, 16:12:07 »

Όταν διαθέτεις 300ε γιά ένα μοντέλο και θέλεις να το πετάς με 2ε κάτι δεν πάει καλά.

Μία απλή επισήμανση φίλε Χρήστο χωρίς δόλο αντιπαράθεσης!!

Καμιά φορά "απαξιώνουμε" τα χρηματικά ποσά διότι τα βλέπουμε μόνα τους και όχι αθροισμένα και εξηγώ
παίρνοντας ένα παράδειγμα, αν κάποιος φίλος πετάει κάθε Σ/Κ σε μοντελοδρόμιο πληρώνοντας 2€ την ημέρα
έχουμε 4€ το Σ/Κ Χ 52 εβδομάδες που έχει ο χρόνος μας κάνει 208€!!!
Αρα αυτός έχει πληρώσει την συνδρομή και μπορεί παραπάνω από την συνδρομή κάποιου άλλου φίλου!!

Φυσικά προϋποθέτει να πετάει κάθε Σ/Κ διότι στην πράξη δεν μπορεί να γίνει όλα τα Σ/Κ, διότι θα υπάρχουν διάφοροι
παράγοντες, όπως καιρικά φαινόμενα, ιώσεις, δουλειές, οικογένεια κ.λ.π που δεν θα μπορείς να πετάξεις!!

Φιλικά
Μάρκος

Υ.Σ. Ελπίζω για τον φίλο Ultra Sonic να βρεθεί μια λύση!!  Thumbs up
Καταγράφηκε
giamous
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Τρίτη, 31 Ιαν 2017, 17:11:51 »

Καλησπέρα σε όλους .....
διαβάζοντας τις παρατηρήσεις σας .. δεν σας κρύβω ότι με τρώει το χεράκι  μου να μοιράσω μερικές  δωρεάν δια βίου συνδρομές  για το ΚΟΣΜΟΔΡΟΜΙΟ ΣΠΑΤΩΝ..... Thumbs up
Καταγράφηκε
jbart
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Τρίτη, 31 Ιαν 2017, 23:27:29 »

Καλησπέρα σε όλους .....
διαβάζοντας τις παρατηρήσεις σας .. δεν σας κρύβω ότι με τρώει το χεράκι  μου να μοιράσω μερικές  δωρεάν δια βίου συνδρομές  για το ΚΟΣΜΟΔΡΟΜΙΟ ΣΠΑΤΩΝ..... Thumbs up
Κάνε με μέλος και πληρώνω συνδρομή κανονικά!
Καταγράφηκε
socratesb
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Τετάρτη, 1 Φεβ 2017, 07:57:15 »

Ας πούμε μερικά νούμερα.

Ένα απλό αγροτεμάχιο κοστίζει περίπου 0,1€/τ.μ. τον χρόνο για ενοικίαση και τα ενοίκια αγροτικής γης είναι 10ετίας ή 20ετίας συνήθως.
Αν λοιπόν μαζευτούν 10 άτομα και μοιραστούν το κόστος αναλογεί περίπου 200€/χρόνο στον καθένα για ένα κομμάτι γης 200 επί 100 μέτρα, δηλαδή 20 στρέμματα.
Και κάνεις ότι θες μέσα εκεί... βλ. Γλαύκες.

Γι αυτό και οι ετήσιες συνδρομές στα οργανωμένα μοντελοδρόμια είναι από εκεί και κάτω.
Άρα με 3 ή 4€ το ΣΚ πρέπει να είναι ικανοποιημένος κάθε ιδιοκτήτης μοντελοδρομίου. Δηλαδή €1,5 ή €2 γενική είσοδο την μέρα.
Αυτό για την γη ή για την ακρίβεια για τον εναέριο χώρο πάνω από αυτήν.
Από εκεί και πέρα η χρήση parking για το αμάξι σου μέσα στο μοντελοδρόμιο ή για την παροχή ρεύματος, την παροχή internet ή για τον καφέ σου θα πρέπει να υπολογίζεις κάτι παραπάνω.
Και φυσικά για την ασφάλειά σου (αστική ευθύνη) που θα είναι προϋπόθεση για να μπεις να πετάξεις.

Πιστεύω πως ένας σωστός κι έξυπνος ιδιοκτήτης μοντελοδρομίου θα πρέπει να επιμερίσει τα κόστη του και να βγάλει έναν τιμοκατάλογο που να ξεκινά από τα €2-3 γενική είσοδος για πτήση την μέρα και να φτάνει ίσως και στα €10 με προσφορά πακέτου υπηρεσιών (π.χ. parking, τέντα, ρεύμα, wifi, καφές και σνακ - που αν πας να τα πάρεις χώρια να σου πάει παραπάνω, αλλιώς δεν έχει νόημα ο λογισμός του πακέτου).

Με τέτοιες τιμές πιστεύω τα μοντελοδρόμια θα γέμιζαν κάθε ΣΚ με νέους μοντελιστές προς όφελος και των ιδίων των ιδιοκτητών μοντελοδρομίων και των καταστημάτων που θα μπορούσαν να είχαν παρουσία εκεί είτε ως σπόνσορες / διαφημιζόμενοι είτε ακόμη και με shop-in shop για πώληση αναλωσίμων, αλλά και της κοινότητας του hobby στην Ελλάδα.
Με μόνη την προσφορά όμως ετήσιων συνδρομών της τάξης των €100 και €200 που δεν μεταβιβάζονται σε τρίτον πετυχαίνονται αντίθετα αποτελέσματα.

Αν τα μοντελοδρόμια δεχόντουσαν τουλάχιστον την πληρωμή συνδρομής απρόσωπα, χωρίς δηλαδή την ταυτοποίηση φυσικού προσώπου (αλλά με την ταυτοποίηση αριθμού κάρτας μέλους μόνο) ίσως να ήταν μια μέση λύση. Τότε θα μπορούσαν πάλι να βρεθούν 10 άτομα και να πληρώσουν από κοινού μια κάρτα μέλους που να την μοιραζόντουσαν, εννοώντας πως την μία μέρα θα πήγαινε να πετάξει ο ένας και την άλλη ο άλλος.

Με λίγα λόγια λύσεις υπάρχουν. Διάθεση πρέπει να βρεθεί και από τους ιδιοκτήτες μοντελοδρομίων πρωτίστως αλλά και από τους μοντελιστές.
Κυρίως όμως αυτό που λείπει είναι η άμεση φυσική επαφή μεταξύ μας. Και εκεί είναι που έγινε το μεγαλύτερο κακό από το κλείσιμο του Ελληνικού και την παρακμή του ΣΕΦ.

Κι εκεί νομίζω πως φταίνε και τα αγωνιστικά σωματεία. Καλό θα ήταν να ενεργοποιηθούν και αυτά στην συσπείρωση των μοντελιστών μη-μελών τους.
Γιατί αν δεν κάνεις κάτι να τραβήξεις έναν νέο ή ερασιτέχνη μοντελιστή δίπλα σου πως θα βρεις παθιασμένα αγωνιστικά μέλη αύριο-μεθαύριο.

Επίσης μερίδιο ευθύνης έχουν και τα καταστήματα που τόσο έχουν λογοκριθεί από την μια, αλλά από την άλλη δεν έχουν κάνει κάτι για να συσπειρώσουν τον κόσμο φοβούμενα μη τυχών και ότι κάνουν αυτά έχουν ως αποτέλεσμα να καρπωθούν πωλήσεις ανταγωνιστικά καταστήματα. Δεν ανοίγουν τον χώρο, αλλά καλλιεργούν φίλους και δικούς τους πελάτες μόνο. 

Τέλος πάντων άκρη δεν βγαίνει εύκολα σε αυτό το θέμα.
Και δυστυχώς με την ελλειπή ενημέρωση που έχουμε από Σωμματεία, Μοντελοδρόμια, Καταστήματα επ αυτού και την κακή συνήθεια που έχουμε εμείς οι Έλληνες να ασκούμε αντιπολίτευση μόνο και αρνητική κριτική δύσκολα θα ζήσουμε το επόμενο βήμα στον χώρο.

Πολύ Ρεαλιστικό Σενάριο!
Και πραγματικά με ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ξαναδιάβασε τον επίλογό σου
" εμείς οι Έλληνες να ασκούμε αντιπολίτευση μόνο και αρνητική κριτική δύσκολα θα ζήσουμε το επόμενο βήμα στον χώρο"
Προσωπικά γνωρίζοντας ανθρώπους που είναι δημιουργοί της ιδέας να φτιάξουν εκ του μηδενός ένα χώρο ικανό να ονομαστεί και να λειτουργήσει σαν μοντελοδρόμιο, που έχουν δώσει  την ψυχή τους με απίστευτη προσωπική εργασία και χρόνο και έχουν συμβάλλει οικονομικά με πολλαπλάσια της αξίας συνδρομών θεωρώ ότι η συνδρομή των απλών μελών είναι το ελάχιστο τίμημα αναγνωρίσης της προσπάθειας τους και τα ανταποδωτικά οφέλη για κάθε μέλος ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.

Καταγράφηκε
ΧΡΙΣΤΟΣ
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Τετάρτη, 1 Φεβ 2017, 11:17:56 »

Μία απλή επισήμανση φίλε Χρήστο χωρίς δόλο αντιπαράθεσης!!

Καμιά φορά "απαξιώνουμε" τα χρηματικά ποσά διότι τα βλέπουμε μόνα τους και όχι αθροισμένα και εξηγώ
παίρνοντας ένα παράδειγμα, αν κάποιος φίλος πετάει κάθε Σ/Κ σε μοντελοδρόμιο πληρώνοντας 2€ την ημέρα
έχουμε 4€ το Σ/Κ Χ 52 εβδομάδες που έχει ο χρόνος μας κάνει 208€!!!
Αρα αυτός έχει πληρώσει την συνδρομή και μπορεί παραπάνω από την συνδρομή κάποιου άλλου φίλου!!

Φυσικά προϋποθέτει να πετάει κάθε Σ/Κ διότι στην πράξη δεν μπορεί να γίνει όλα τα Σ/Κ, διότι θα υπάρχουν διάφοροι
παράγοντες, όπως καιρικά φαινόμενα, ιώσεις, δουλειές, οικογένεια κ.λ.π που δεν θα μπορείς να πετάξεις!!

Φιλικά
Μάρκος

Υ.Σ. Ελπίζω για τον φίλο Ultra Sonic να βρεθεί μια λύση!!  Thumbs up

Φίλε Μάρκο δεν υπάρχει θέμα ατιπαράθεσης.Γνώμες ανταλλάσουμε.
Εχω να παρατηρήσω ότι από το ένα μέρος κάποιος που πληρώνει συνδρομή σε ένα μοντελοδρόμιο έχει εκταμιεύσει π.χ. 200 πραγματικά ευρω
ενώ εσύ αθροίζεις πλασματικά 2ευρα.Αυτό δεν είναι και πολύ παραγωγικό σαν σκέψη.
Επειδή εξακολουθώ να πιστεύω ότι το θέμα δεν έχει ενδιαφέρον θα τελειώσω οριατικά την συμετοχή μου σε αυτή την συζήτηση
υπενθυμίζοντας κάποια πράγματα τα οποία έχουν με κάποιο τρόπο ξαναγραφτεί εδώ.
Όσοι έχουν πρόβλημα με το πού θα πετάξουν τα μοντέλα τους αντί να σπαταλούν την σκέψη τους αναζητώντας ανορθόδοξες και περίεργες λύσεις
καλύτερα να ρίξουν μιά ματιά στο περιβάλλον και να καταλάβουν τι λειτουργεί και τι όχι.

Μία επιλογή είναι να πληρώσουν συνδρομή σε κάποιο μοντελοδρόμιο-επιχείρηση.

Δεύτερη επιλογή είναι να ενταχθούν σε κάποιο ιδιωτικό μοντελοδρόμιο εφ'όσον κατανοήσουν τον τρόπο λειτουργίας
σε επίπεδο συνεργατικότητας , προσωπικής προσφοράς,αλτρουισμού,αλλά και εφ'όσον μπορέσουν να αναπτύξουν πραγματικές και
ειλικρινείς σχέσεις φιλίας με τα υπόλοιπα μέλη.

Και φυσικά η τρίτη επιλογή είναι να δημιουργήση με την παρέα του το δικό του μοντελοδρόμιο.Όσοι το έχουν κάνει ήδη με χαρά θα
βοηθούσαν σε μία τέτοια προσπάθεια.
Όσοι δεν μπορούν η δεν θέλουν να ακολουθήσουν μία από τις πιό πάνω λύσεις θα πρέπει να είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ  με το τι κάνουν.
Καταγράφηκε
ΣΤΡΑΤΟΣΧ
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Τετάρτη, 1 Φεβ 2017, 13:55:25 »

Ο αγαπητός  φίλος   Χρήστος  τα είπε όλα  ξεκάθαρα το θέμα νομίζω πως τελειώνει εδώ. 
Καταγράφηκε
Corakas performance
Aeromodeller
*

Keep Flying

Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Τετάρτη, 1 Φεβ 2017, 16:47:29 »

Αγαπάς την Ελλάδα  ; ΑΠΟΔΕΙΞΗ  Thumbs up
Καταγράφηκε
DIGI
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Τετάρτη, 1 Φεβ 2017, 20:41:55 »

ΧΡΙΣΤΟΣ, εισαι ο Χριστος που γνωριζω Huh
Ο Δημητρης...
Καταγράφηκε
ΧΡΙΣΤΟΣ
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Πέμπτη, 2 Φεβ 2017, 11:59:44 »

ΧΡΙΣΤΟΣ, εισαι ο Χριστος που γνωριζω Huh
Ο Δημητρης...

Καλημέρα Δημητράκη

Μετά τις 15 Φεβρουαρίου θα είμαι στην Θεσσαλονίκη οπότε θα τα πούμε.
Χαιρετισμούς σε όλα τα παιδιά.
Καταγράφηκε
coyote216
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Πέμπτη, 2 Φεβ 2017, 12:16:05 »

Όσο υπήρχε το Ελληνικό δεν ενδιέφερε κανέναν τι ποσά και γιατί τα ζητάνε οι κάτοχοι οργανωμένων και νόμιμων χώρων πτήσης αερομοντέλων.
Τωρα που τα περιθώρια των ελεύθερων χώρων στενεύουν ψάχνουμε να βρούμε κάτι στα μέτρα μας;Πιστέυω πως είναι τελείως λάθος η προσέγγιση
της κάρτας μέλους. Είναι σαν να μπαίνεις σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα και να θέτεις εσύ τους όρους που θα αγοράσεις ένα προϊον.
Φαντάσου να μπει σε ένα μπαράκι μια παρέα να ζητήσει ένα πότο και να πίνουν από αυτό όλη η παρέα.Εντοπίστε τα προβλήματα.
Σαφώς και η επιλογή για την αγορά ενος προϊον είναι στην ευχέρεια του πελάτη αλλά η τιμολόγηση είναι θέμα του καταστήματος.
Τέλος θέλω να υπενθυμίσω πως τα μοντελοδρόμια έχουν προβεί ήδη σε μειώσεις των συνδρομών λόγω κρίσης και πως από μέρους μας το λιγότερο
που έχουμε να κάνουμε είναι να υποστηρίξουμε τους χώρους γιατί στο τέλος μας βλέπω να πετάμε σαϊτες.
Τώρα σχετικά με το αρχικό ερώτημα πιστεύω πως λύση μπορεί να βρεθεί μεταξύ συνεννόησης των άμεσα εμπλεκομένων.

Καλές και ασφαλείς πτήσεις σε όλους
Καταγράφηκε

ArgyrisGiannetakis
Board moderator

Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Πέμπτη, 2 Φεβ 2017, 13:35:45 »

μμμ Σαίτες δεν ειναι κακό!! Grin Grin Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι! Thumbs up Και το ποτό με δεκα σφηνοποτηρα δεν ειναι κακό!εγω κερναω νερα!
Περα απο την πλακα Κυριακο μου πρεπει να καταλαβουμε οτι για να εχουμε πρεπει να συνησφερουμε οπως μπορούμε και οχι να συνησφερουμε με απαιτησεις και σχεδια επι χαρτου....Εαν το ειχε ο φιλος το μοντελοδρομιο θα ηθελε μια καρτα μελους των 150 ευρω να εχει 10 χρηστες εναλλαξ?HuhHuhHuhHuhHuh?? Αυτα δεν γινονται ουτε στον road runner beep beep και στον μπαγκς μπαννυ....
Καταγράφηκε

Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
papabill
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Πέμπτη, 2 Φεβ 2017, 16:12:47 »

Μαθαν όλοι τα παζάρια και στις οικονόμοτεχνικές μελετες...
Στο χασαπη κανουν παζάρια άραγε?
Καταγράφηκε

Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Αγώνες - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Απορια-προταση... « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: