Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
285.849 μηνύματα σε 11.357 θέματα από 5.924 Μέλη / Τελευταίο μέλος: H KOINH GNWMH
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 17 Δεκ 2017, 21:45:54

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 17 Δεκ 2017, 21:45:54

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Πρόσφατα θέματα
από hpergm
[Σήμερα στις 21:33]

από SOFIANOS
[Σήμερα στις 21:16]

από dominicm
[Σήμερα στις 21:08]

από modelers
[Σήμερα στις 21:06]

από KostasB
[Σήμερα στις 17:16]

[Σήμερα στις 16:49]

[Σήμερα στις 16:39]

[Σήμερα στις 16:09]

[Σήμερα στις 14:03]

από mpamphs
[Χθες στις 22:23]

από chris 1975
[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 18:25:05]

[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 13:20:56]

[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 11:24:51]

[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 10:31:26]

από kondorgr
[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 09:58:06]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5924
Τελευταίο: H KOINH GNWMH
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 285849
Σύνολο θεμάτων: 11357
Online σήμερα: 91
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 42
Συνολικά: 58
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Παρεμβολή σε 2.4 ???? « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 2 [Όλοι]  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Παρεμβολή σε 2.4 ????  (Αναγνώστηκε 2654 φορές)

thanasisd
Aeromodeller Full Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Παρασκευή, 29 Ιαν 2016, 22:55:07 »

Για να τα πάρουμε από την αρχή... Σήμερα είπα να πάω για μια πτήση μετά από αρκετό καιρό.. Πήρα μαζί μου 2 αεροπλάνα ηλεκτρικά.. Ένα φοαμενιο 3d profile κ ενα cessna 182 fms το οποιο θα το πετούσα για πρώτη φορά.. Έκανα μια πτήση με το μικρό 3d για ζέσταμα (όλα καλά) και μετά είπα να δοκιμάσω το cessna. Η πρώτη πτήση ηταν ονειρική.. Όλα τέλεια.. Στη δεύτερη προσπάθεια κ καθώς ξεκόλλησε απο το έδαφος μετά απο λίγα δευτερόλεπτα άρχισε να κάνει κάτι περίεργα με αποτέλεσμα τελικά να πέσει, ευτυχώς πάνω σε ένα θάμνο. Ζημια σχεδόν τίποτα.. Ψάχνοντας να δω τι συνέβη διαπίστωσα οτι ολα ήταν στη θέση τους κ λειτουργουσαν κανονικά.. Ένιωσα οτι έφαγα παρεμβολη. Αλλά πως? Spectrum dx6i  δέκτης Spectrum 6καναλος με δορυφορο. Η πτήση έγινε στα Σπάτα. Να σημειώσω οτι την τηλεκατευθυνση την έχω 6 χρόνια κ δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα. Συγνωμη για το κουραστικό κείμενο αλλά πλέων δε νιώθω σίγουρος να το ξανά πεταξω..
Καταγράφηκε
papabill
Aeromodeller Hero Member
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 29 Ιαν 2016, 22:59:13 »

παρε Futaba φιλε μου να βρεις την υγεια σου!
Καταγράφηκε

Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
thanasisd
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 29 Ιαν 2016, 23:26:24 »

δηλαδή λες ότι φταίει η τηλεκατευθυνση? Και με το φοαμακι γιατί δεν είχα πρόβλημα.. Κ γενικότερα πρόβλημα με τη spektrum δεν έχω αντιμετωπισει ποτέ..
Καταγράφηκε
thanasisd
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 29 Ιαν 2016, 23:28:55 »

Γενικότερα έχει αντιμετωπισει κάνεις πρόβλημα παρεμβολης με 2.4? Παίζει να έφταιγε το κινητό που είχα στη τσέπη?? Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. Please καμιά βοήθεια..
Καταγράφηκε
gkcarbons
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 00:03:34 »

Θανάση καλησπέρα, δεν έχω spektrum και δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, απλά μια ιδέα θα δώσω που ίσως σε βοηθήσει στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.
Στη futaba υπάρχει μια διαδικασία που περιορίζει την ένταση του σήματος για να μπορείς να κάνεις έλεγχο εμβέλειας, φαντάζομαι ότι και η spektrum θα έχει κάτι ανάλογο ώστε να μπορείς σε πρώτη φάση να διαπιστώσεις αν έχεις κάποιο πρόβλημα στην τηλεκατεύθυνσή σου. Ξεκίνα από εκεί και πράττεις ανάλογα στη συνέχεια.
Καταγράφηκε

ΓΙΩΡΓΟΣ  ΚΑΡΑΚΟΥΡΟΣ - ΧΙΟΣ
Γκούσκος Διονύσιος
Board moderator

Ζάκυνθος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 00:50:10 »

Γενικότερα έχει αντιμετωπισει κάνεις πρόβλημα παρεμβολης με 2.4? Παίζει να έφταιγε το κινητό που είχα στη τσέπη?? Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. Please καμιά βοήθεια..

Καλησπέρα.

Ναι.. με τις spectrum υπάρχει αυτή η πιθανότητα..

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο διαδίκτυο από χρήστες.

Πρίν αρκετό καιρό ήμουν αυτόπτης μάρτυρας αυτού του φαινομένου.. Φίλος ενώ πετούσε μια χαρά, μόλις ακούστικε το κιν. του έχασε το μοντέλο.. Ο δέκτης κλείδωσε στον αέρα και τη συνέχεια μπορείτε να την φανταστείτε..

Αν και προσπαθήσαμε να επαναλάβουμε το φαινόμενο, αυτό δεν κατέστει εφικτό αλλά απο τότε το κιν. του μένει στο αμάξι και αυτός πετάει μια χαρά..

Spektrum - The Leader in Spread Spectrum Technology   uglystupid2

Και επειδή τέτοια θέματα πάντα καταλύγουν σε μονομαχία Futaba VS Spectrum, καλό είναι να μην επεκταθούμε άλλο για τα δύο συστήματα..

Προσωπικές εμπειρίες..

Καλή συνέχεια.

Καταγράφηκε

jnkmilos
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 02:31:40 »

Για αυτο παρε μια TARANIS που φτιαχνει και καφε Grin
περα απο την πλακα το πιο πιθανο ειναι ή να ειχες αφησει την τ/κ ανοιχτη μετα την πρωτη πτηση και μετα να μπριζωσες το cesna
ή την ωρα που μπριζωνες να εκανε τσαφ το βυσμα της μπαταριας με αποτελεσμα να μην κλειδωσει ο δεκτης δηλαδη να σου
αναβοσβηνε το λαμπακι για αυτο οταν εχουμε Spectrum δεκτης και δορυφωρος σε εμφανες σημειο για να βλεπουμε οτι λαμπακια ειναι
σταθερα.Μετα απο καθε πτηση ή ακομα και τσεκ στο εδαφος απο την στιγμη που θα ανοιξεις τ/κ και θα μπριζωσεις αν για οποιοδηποτε λογο
σβησεις τον δεκτη πρεπει οπωσδηποτε να σβησεις και την τ/κ
Καταγράφηκε

Τι είναι το σημερα παρά το χθές του αύριο.
thanasisd
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 05:36:29 »

Έσβησα τηλ/νση σίγουρα κ έκανα τσεκ πριν πεταξω.. Ολα έδειχναν κανονικά..  Να ξέρετε παίδες οτι παίζει να εκανε παρεμβολή λόγο κινητού... Οσο το σκέφτομαι εκει καταλήγω..

Καταγράφηκε
kolotoympas
Moderator

Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 06:39:24 »

Καμιά φορά τα ρίχνουμε όλα στις τηλ/σης αδίκως
Επειδή μας λες ότι ήταν καινούργιο το μοντέλο και δεν σου είχε ξανα παρουσιάσει πρόβλημα η τηλ/ση.
 Τότε ίσως να φταίει κάτι άλλο π.χ για κάποιο λόγο
Να έμεινε ο δέκτης χωρίς ρεύματα από κακή επαφή από προβληματικό bec από κακή μπαταρία  ή αν ήταν καινούργιος ο δέκτης πού έβαλες στο νέο αεροπλάνο να έχει πρόβλημα .

Επίσης Ο κανόνας με τα κινητα είναι γνωστός.
Καταγράφηκε

Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
kolotoympas Youtube
kolotoympas Vimeo
thanasisd
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 07:00:50 »

Καμιά φορά τα ρίχνουμε όλα στις τηλ/σης αδίκως
Επειδή μας λες ότι ήταν καινούργιο το μοντέλο και δεν σου είχε ξανα παρουσιάσει πρόβλημα η τηλ/ση.
 Τότε ίσως να φταίει κάτι άλλο π.χ για κάποιο λόγο
Να έμεινε ο δέκτης χωρίς ρεύματα από κακή επαφή από προβληματικό bec από κακή μπαταρία  ή αν ήταν καινούργιος ο δέκτης πού έβαλες στο νέο αεροπλάνο να έχει πρόβλημα .

Επίσης Ο κανόνας με τα κινητα είναι γνωστός.
  Thumbs up Thumbs up συμφωνω.. Όντως η μπαταρία ηταν παλια κ μπορεί να έκανε καμία αυξομείωση στη τάση.. Οσο για το κινητό δε δικαιολογουμαι να το έχω πανω μου...
Καταγράφηκε
kolotoympas
Moderator

Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 07:58:02 »

Το μοντέλο σου τι είναι? ηλεκτρικό? Θερμικό ?
Τι τύπου μπαταρίες έχεις?  Ninh - lipo ?
Έχεις bec? Δεν έχεις ? ποιο?

Τι εφαγες το πρωί?  Grin
Καταγράφηκε

kolotoympas Youtube
kolotoympas Vimeo
thanasisd
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 08:34:39 »

Το μοντέλο σου τι είναι? ηλεκτρικό? Θερμικό ?
Τι τύπου μπαταρίες έχεις?  Ninh - lipo ?
Έχεις bec? Δεν έχεις ? ποιο?

Τι εφαγες το πρωί?  Grin
γράφω ηλεκτρικο.. Χωρίς bec Undecided το setup μαμά γνήσιο κινέζικο  Tongue! Νομίζω όμως ότι μπορεί να φταίει κ μια παλιοτυροπιτα που έφαγα για πρωινό   Grin
Καταγράφηκε
kolotoympas
Moderator

Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 09:01:09 »

Προσπάθησε να κανεις αναπαραγωγή του προβλήματος.

Ίδια μπαταρία, μέτρα  τα 5volt πού πάνε στον δέκτη όταν παίζεις με τα Σέρβο.  Ίσως ακόμα και ένα χαλασμένο Σέρβο να γονατισε τα 5v και κατ' επέκταση τον δέκτη σού . Δώσε τέρμα Γκάζι και μέτρα ταυτόχρονα  αν έχεις μεγάλη πτώση στα κελιά της μπαταρίας την στιγμή αυτή  . 
Κάνε range test σε σύγκριση με τον άλλο δέκτη που έχεις στο άλλο σου μοντέλο. Κανε range test με το κινητό στην τσέπη.  Μίλα ταυτόχρονα με την πεθερά σού στο κινητό κλπ

Καταγράφηκε

kolotoympas Youtube
kolotoympas Vimeo
ΜΙΧΑΛΗΣ
Aeromodeller Hero Member
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

ΠΕΤΩ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΩ...ΜΑΣΤΟΡΕΥΩ ΚΑΙ ΠΕΤΩ!

Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 09:14:58 »

Κοιτα και το καλοδιακι που παει απο τον δεκτη στο δορυφορο μηπος δεν κανει καλη επαφη τα βισματακια ειναι μαπα. Thumbs up
Καταγράφηκε

Spektrum DX7 special edition
T-rex 500 Black hawk
Sab goblin 570 (yellow-red) + xnova 4025-560kv (24T motor pulley) + cc ice2 120hv + kst x20 2208 & 1035 (8,4 volt) + microbeast plus hd + gens ace 3300mah 45c x 2.  12s
Revolectrix gt1200
thanasisd
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 09:26:51 »

Ίδια μπαταρία, μέτρα  τα 5volt πού πάνε στον δέκτη όταν παίζεις με τα Σέρβο.  Ίσως ακόμα και ένα χαλασμένο Σέρβο να γονατισε τα 5v και κατ' επέκταση τον δέκτη σού . Δώσε τέρμα Γκάζι και μέτρα ταυτόχρονα  αν έχεις μεγάλη πτώση στα κελιά της μπαταρίας την στιγμή αυτή  . 
Κάνε range test σε σύγκριση με τον άλλο δέκτη που έχεις στο άλλο σου μοντέλο. Κανε range test με το κινητό στην τσέπη.  Μίλα ταυτόχρονα με την πεθερά σού στο κινητό κλπ

Grin Grin Grin άμα πάρω τη πεθερά τηλ σίγουρα θα το ριξω το αεροπλάνο απο τα νεύρα μου!! Τεστ έγινε μετά το συμβάν στα Σπάτα με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες.. Και η τηλ/νση σε απόσταση 100μ περίπου οσο κ η απόσταση που έγινε η παρεμβολή. Μπαταρία η ιδια και εξομοίωση της απογείωσης με τέρμα γκαζι φλαπς πηδάλια ολα.. Και να μιλαω στο τηλ ακριβώς διπλα.. Και τιποτα.. Ολα έδειχναν κανονικά...
Καταγράφηκε
thanasisd
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 09:49:02 »

Κοιτα και το καλοδιακι που παει απο τον δεκτη στο δορυφορο μηπος δεν κανει καλη επαφη τα βισματακια ειναι μαπα. Thumbs up

Thumbs up Thumbs up Thumbs up
Καταγράφηκε
Markhelis
Aeromodeller Hero Member

Προσέχουμε για να έχουμε!!!

Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 10:11:30 »

Τεστ έγινε μετά το συμβάν στα Σπάτα με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες.. Και η τηλ/νση σε απόσταση 100μ περίπου οσο κ η απόσταση που έγινε η παρεμβολή. Μπαταρία η ιδια και εξομοίωση της απογείωσης με τέρμα γκαζι φλαπς πηδάλια ολα.. Και να μιλαω στο τηλ ακριβώς διπλα.. Και τιποτα.. Ολα έδειχναν κανονικά...

Κακό μάτι!!!  Cheesy
Καταγράφηκε
thanasisd
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 10:21:51 »

Τεστ έγινε μετά το συμβάν στα Σπάτα με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες.. Και η τηλ/νση σε απόσταση 100μ περίπου οσο κ η απόσταση που έγινε η παρεμβολή. Μπαταρία η ιδια και εξομοίωση της απογείωσης με τέρμα γκαζι φλαπς πηδάλια ολα.. Και να μιλαω στο τηλ ακριβώς διπλα.. Και τιποτα.. Ολα έδειχναν κανονικά...

Κακό μάτι!!!  Cheesy
μη μου λες τέτοια γιατί παίζει να το ματιασαμε με τον κολλητό.. Η πρώτη πτήση ηταν τέλεια.. Ούτε τριμαρισμα δεν ήθελε... Αχχχ..
Καταγράφηκε
Γκούσκος Διονύσιος
Board moderator

Ζάκυνθος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 10:41:01 »

Είναι θέμα πιθανοτήτων να αναπαράγεις το συμβάν.. και είναι εξαιρετικά σπάνιο.. θα πρέπει η spectrum να κάνει bind ακριβώς στην ίδια συχνότητα που έκανε όταν είχες την παρεμβολή. Σε αυτή τη συχνότητα που επιρεάζεται από  κάποια συχνότητα ή αρμονική του κιν. σου.. Η spectrum σε κάθε ON - OFF σετάρει σε διαφορετική συχνότητα..

Απλά ήσουν άτυχος όπως και ο φίλος μου. Όσο και να προσπαθείς δεν θα το ξανα πετύχεις.. Οταν όμως είσαι οκ και πετάς ύρεμα και ωραία θα αναλάβει ο φίλος μας ο Murphy να σου θυμίσει τους νόμους του..

Καλή συνέχεια.

Καταγράφηκε

thanasisd
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 10:45:36 »

Είναι θέμα πιθανοτήτων να αναπαράγεις το συμβάν.. και είναι εξαιρετικά σπάνιο.. θα πρέπει η spectrum να κάνει bind ακριβώς στην ίδια συχνότητα που έκανε όταν είχες την παρεμβολή. Σε αυτή τη συχνότητα που επιρεάζεται από  κάποια συχνότητα ή αρμονική του κιν. σου.. Η spectrum σε κάθε ON - OFF σετάρει σε διαφορετική συχνότητα..

Απλά ήσουν άτυχος όπως και ο φίλος μου. Όσο και να προσπαθείς δεν θα το ξανα πετύχεις.. Οταν όμως είσαι οκ και πετάς ύρεμα και ωραία θα αναλάβει ο φίλος μας ο Murphy να σου θυμίσει τους νόμους του..

Καλή συνέχεια.

το αεροπλάνο θα τσεκαριστει ολο απο την αρχη.. Θα μπει ubec και καινούριες μπαταρίες.. Ελπιζω να ήμουν απλα άτυχος και να μην επαναληφθεί.. Κ εννοείται το κινητό δτο αμάξι και σε flight Mode  Wink Wink
Καταγράφηκε
orck
Aeromodeller Hero Member

game over :|

Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 10:56:36 »

Εαν η Spectrum σου εχει συστημα DSM2 τοτε ναι μπορεις να φας παρεμβολη. Καθως κλειδωνει σε δυο μονο συχνοτητες, εαν κατι συμβει σε αυτες τις δυο το εχασες το κορμι πατριωτη. Τo DSMX και οποιαδηποτε αλλο συστημα που κανει αναπηδηση συχνοτητας σε ολη την μπαντα δεν εχουν κανενα κινδυνο.
Καταγράφηκε

Παναγιωτης, Π.Φαληρο
Οι αγγελιες μου
stratos1978
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 11:15:52 »

εχει απολυτο δικιο.
ποτε δεν ειχα παρεμβολη με την φουταμπα μου,και ας πεταγα 3 χιλιομετρα μακρια με fpv. ποτε!
Καταγράφηκε
thanasisd
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 11:45:22 »

εχει απολυτο δικιο.
ποτε δεν ειχα παρεμβολη με την φουταμπα μου,και ας πεταγα 3 χιλιομετρα μακρια με fpv. ποτε!
παιδιά κ εγώ συμφωνώ αλλά αν είχα τα λεφτά για καινούρια τηλ/νση κ 5 δεκτες θα την ειχα αλλαξει...
Καταγράφηκε
gkcarbons
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 11:49:19 »

Grin Grin Grin άμα πάρω τη πεθερά τηλ σίγουρα θα το ριξω το αεροπλάνο απο τα νεύρα μου!!

Σκέψου τη θετική πλευρά του θέματος...............................................θα μπορείς μετά απόλυτα δικαιολογημένα να σκοτώσεις την πεθερά σου devil
Καταγράφηκε

ΓΙΩΡΓΟΣ  ΚΑΡΑΚΟΥΡΟΣ - ΧΙΟΣ
vhal
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σάββατο, 30 Ιαν 2016, 21:45:14 »

Για πείτε μου κάτι βρε παιδιά:
Τα κινητά τηλέφωνα είναι GSM. Το GSM χρησιμοποιεί επίσης spread-spectrum τεχνολογία. Πώς είναι δυντόν να παρεμβάλει (και μάλιστα επι αρκετή ώρα, ωστε να το καταρρίψει) ένα μοντέλο;

Τυχαία παρεμβολή είναι πολύ απίθανο να συμβεί (δεν μιλάω για στρατιωτικου τύπου jammers ...)

Ψάξτε σε servo/speed controllers που τραβάνε πολύ ρεύμα λόγω βραχυκυκλώματος ή κακής ντίζας. Η σε κακη μπαταρία. Γενικά ψαχτείτε με την τροφοδοσία. Είναι υπεύθυνη για ην μεγάλη πλειοψηφία των "παρεμβολών".
Καταγράφηκε

Βαγγέλης Χαλκιαδάκης - Αερολέσχη Φθιώτιδας

Ζηλεύω του σταυραετού
απου πετά στα νέφη
και παίζει με τσι αστραπές
και με τ' αστροπελέκια.
Σελίδες: 1 2 [Όλοι]  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Παρεμβολή σε 2.4 ???? « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: