Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
284.269 μηνύματα σε 11.308 θέματα από 5.929 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΠαύλοςΣαλόνικα
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 24 Οκτ 2017, 12:44:24

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 24 Οκτ 2017, 12:44:24

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Κυριακή, 22 Οκτ 2017, 00:32:43
Εννοείται!
Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 11:14:13
Καλημέρα.
 evan και το μενού (ψαράκι, λουκανικάκι, κεφτεδάκι, πατατούλες κλπ) θα είαι χωρίς επιβάρυνση;;;
 laugh laugh
Πρόσφατα θέματα
από giles 202
[Σήμερα στις 11:49]

από ilectrikos
[Σήμερα στις 11:27]

[Σήμερα στις 10:16]

[Σήμερα στις 00:15]

[Χθες στις 22:17]

[Χθες στις 21:04]

από StZ
[Χθες στις 20:57]

από modeller2
[Χθες στις 20:33]

[Χθες στις 20:03]

από w1ndsurfer
[Χθες στις 19:20]

από vilisdev
[Χθες στις 09:17]

από DeltaMan
[Κυριακή, 22 Οκτ 2017, 21:39:41]

[Κυριακή, 22 Οκτ 2017, 18:18:35]

από pansofos
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 21:05:10]

από evan
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 20:54:19]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5929
Τελευταίο: ΠαύλοςΣαλόνικα
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 284269
Σύνολο θεμάτων: 11308
Online σήμερα: 51
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 40
Συνολικά: 54
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Εμείς και τα μοντέλα μας  |  Θέμα: 1ο λεπτό πτήσης « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1]  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: 1ο λεπτό πτήσης  (Αναγνώστηκε 2240 φορές)

superfrog
Aeromodeller
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Κυριακή, 13 Ιαν 2008, 03:10:01 »

Γεια χαρά σε όλους σας,

Από μικρός ήθελα να ασχοληθώ με τον αερομοντελισμό (ασχολιόμουν μόμο με τα στατικά), αλλά ποτέ δε μου δώθηκε η ευκαιρία να πετάξω. Φέτος όμως τα Χριστούγεννα, η "σύμβιά" μου, μου έκανε δώρο, κάτι που ήθελα από μικρός, και ήρθε μέσα σε ένα μεγάλο κουτί που απ' έξω γράφει Minium... Τρελάθηκα στην κυριολεξία.

Φυσικά δεν είχα ιδέα για το πως πετάει, και έτσι ψάχνοντας στο internet, σας βρήκα. Όμως δεν άνοιξα λογαριασμό αμέσως, γιατί δεν είχα πεταξεί ποτέ μέχρι τώρα.

Αφού λοιπόν, "διάβασα" αρκετά από εδώ και από το manual, πήγα και εγώ χαρούμενος σε μία αλάνα προς τα Σπάτα για να το δοκίμασω. Παρόλο που είχα τη βοηθό-χορηγό μαζί μου, αρνήθηκε να το εκτοξέυσει, και λόγο οτι δεν είχα εμπειρία και φοβόμουν οτι δε θα μπορώ να τα κανω και τα 2 ταυτόχρονα, αποφάσισα να κάνω κανονική απογείωση.

Άπνοια... τέλεια σκεφτήκα...το ετοίμασα... το ακούμπισα κατώ (πατημένο χώμα, με ψιλά χαλικάκια)... έλενχος στα πηδάλια... τέρμα τα γκάζια... πίσω ο μοχλός... και... ΡΕ ΣΥ, ΑΥΤΟ ΠΕΤΑΕΙ.

Αμέσως μόλις πήρε λίγο ύψος, γυρώ στα 2-3 μέτρα, έκανα την 1η στροφή... η αλήθεια είναι οτι ψιλοφοβόμουν μη το χάσω.

Αυξομείωνα το "γκαζι" συνέχια μέχρι να το μάθω λιγάκι γιατί αυξανε ταχύτητα πολυ για τα δικά μου δεδομενα, όσπου το παράκανα και τελικά το προσγείωσα πολύ ατσουμπούλα, μα το προσγείωσα.

2η απογείωση μια απο τα ίδια, μα σε μια στροφή μάλλον έπεσε σε περίδνηση και έκανε πολυ κλείστους κύκλους και έπεσε μεγαλοπεπέστατα. Αποτέλεσμα? Σπασμένος άξονας έλικα. Nice...

Παρόλα, αυτά ένα μεγάλο χαμόγελο είχε ζωγραφιστεί στο πρόσωπό μου. Και σύντομα θα είμαι πάλι στον αέρα.
Καταγράφηκε
ilias
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 13 Ιαν 2008, 07:25:19 »

με το καλο να γινεις μελος της παρεας μας και καλο κουραγιο Thumbs up
Καταγράφηκε

Velox 26cc
Last down xxxl
PrecisionAerobatics Addiction
Polaris seaplane
Bard glider
TopModel CZ Stinger
Pilot Q.B. 10L
Tarot 450PRO V2 Flybarless
...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
Γιώργος Κανδυλάκης
Global Moderator

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 13 Ιαν 2008, 10:08:00 »

Superfrog, καλως ήρθες !

Η μετάβαση από τα στατικά στα ιπτάμενα είναι μια πολύ συνηθισμένη περίπτωση, και ισχύει για τους περισσότερους από εμάς  Wink

Το ότι ξεκίνησες με ατυχία δεν πρέπει να σε αποθαρρύνει, σκέψου αντίθετα μόλις του πάρεις τον αέρα, όχι το ένα αλλά τα πολλά λεπτά πτήσης.  Cheesy

Το Minium είναι μια τελευταία εξέλιξη στο χόμπυ μας, με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά: πολύ μικρό μέγεθος και βάρος, ανάγκη όμως για άπνοια και ομαλό χώρο απογείωσης. Είναι αρκετά εύκολο στο χειρισμό και πολύ δύσκολα καταστρέφεται. Έχει ρυθμίσεις τέτοιες που ακόμα και αν βρεθεί εκτός εμβέλειας, ή αφήσει κάποιος τελείως το χειριστήριο, ισορροπεί και προσγειώνεται τέλεια μόνο του ! Δοκίμασέ το κάποια στιγμή και θα καταλάβεις τι εννοώ. Αυτό, για να μην αγχώνεσαι.

Όταν λες ότι έσπασε ο άξονας της έλικας, εννοείς τον μεταλλικό που βγαίνει από το μοτέρ και πάνω του βιδώνει η έλικα, ή έσπασε η πλαστική έλικα στο κέντρο της?

Για την πρώτη περίπτωση χρειάζεσαι ανταλλακτικό μοτέρ, και κάποιον έμπειρο να σου ανοίξει το μοντέλο και να στο αλλάξει, πιθανότατα το κατάστημα που το αγόρασες.

Για τη δεύτερη μόνο έλικα, την αλλαγή μπορείς να την κάνεις και μόνος σου.

Καλές πτήσεις, μόλις διορθωθεί ...

gkan
Καταγράφηκε

όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
superfrog
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 13 Ιαν 2008, 21:20:38 »

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλως όρισμα.

Δυστηχώς έσπασε ο άξονας, και μάλιστα 1mm μέσα στην έλικα, οπότε είναι αδύνατον να αφαιρέσω το κοματί αυτό απο την έλικα.

Αλλά όπως είπα, σύντομα θα είμαι στον αέρα και πάλι. Θα μάθω. Άλλωστε είμουν προετημασμένος για κάτι τέτοιο και είχα πάρει ήδη ανανταλακτικό φτερό.

Κάτι άλλο θα ήθελα να ρωτήσω όμως. Είμαι στην Παλλήνη, δηλαδή ανατολικά προάστεια. Υπάρχει κανά μέρος που να μαζευεστε από δώ;
Καταγράφηκε
calmato
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 17 Ιαν 2008, 21:02:26 »

superfrog καλησπερα,καθε Σαββατοκυριακο μαζευομασε στο par king του Μαραθωνα,σε περιμενουμε στην παρεα μας  Thumbs up
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Εμείς και τα μοντέλα μας  |  Θέμα: 1ο λεπτό πτήσης « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: