Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
284.264 μηνύματα σε 11.307 θέματα από 5.929 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΠαύλοςΣαλόνικα
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 24 Οκτ 2017, 01:44:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 24 Οκτ 2017, 01:44:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Κυριακή, 22 Οκτ 2017, 00:32:43
Εννοείται!
Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 11:14:13
Καλημέρα.
 evan και το μενού (ψαράκι, λουκανικάκι, κεφτεδάκι, πατατούλες κλπ) θα είαι χωρίς επιβάρυνση;;;
 laugh laugh
Πρόσφατα θέματα
[Σήμερα στις 00:27]

[Σήμερα στις 00:15]

[Χθες στις 22:17]

[Χθες στις 21:04]

από StZ
[Χθες στις 20:57]

από kostask
[Χθες στις 20:50]

από modeller2
[Χθες στις 20:33]

[Χθες στις 20:03]

από w1ndsurfer
[Χθες στις 19:20]

από vilisdev
[Χθες στις 09:17]

από DeltaMan
[Κυριακή, 22 Οκτ 2017, 21:39:41]

[Κυριακή, 22 Οκτ 2017, 18:18:35]

από pansofos
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 21:05:10]

από evan
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 20:54:19]

από dominicm
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 18:17:48]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5929
Τελευταίο: ΠαύλοςΣαλόνικα
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 284264
Σύνολο θεμάτων: 11307
Online σήμερα: 46
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 21
Συνολικά: 25
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: E - RSR ενα μεγαλο project που τελειωσε.. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1]  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: E - RSR ενα μεγαλο project που τελειωσε..  (Αναγνώστηκε 3277 φορές)

Blackholesun
Aeromodeller
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Παρασκευή, 11 Δεκ 2015, 23:58:38 »

Ανεκαθεν ειχα μια αγαπη με τα σκαφη απο πολυ μικρη ηλικια, ειχα θερμικα κ ηλεκτρικα, ομως η αγαπη μου για την θαλασσα με εκανε να ζηταω περισοτερα , στις αρχες του 2012 εκατσα κ σκεφτηκα τι θα μπορουσα να φτιαξω (εχω αρκετες γνωσεις σε μεγαλο φασμα κατασκευης ) ειδικευομαι σε πολυ συγκεκριμενες κατασκευες κ πειθαρχω τον εαυτο μου καθε μερα ως προς ενα και καλυτερο επιπεδο και προς μηχανικης/ηλεκτρονικης πλευρας

Στην ουσια , το project που θα σας παρουσιασω υλοποιηθηκε μεσα σε 3 χρονια επι καθημερινα γυρω στις 8 ωρες δουλειας ισως κ παραπανω , τα μοναδικα ετοιμα που υπαρχουν πανω στο σκαφος ειναι ο κινητηρας κ το τιμονι κ τα κοντερ, ολα τα αλλα  φτιαχτηκαν απο μενα , συστηματα ηλεκτρονικων , τα καθισματα επισης ολα.στο χερι , η καρινα απο ξυλα υστερα απο fiberglass (πολυεστερας με μειξη υαλουφασματος) υπαρχουν επισης σημεια στρωσεων απο ΚEVLAR το λεγομενο αραμιδιο.. αν νομιζετε οτι το carbon ειναι ανθεκτικο κ ελαφρυ δοκιμαστε λιγο υφασμα απο κεβλαρ κ θα με θυμιθειτε.
Το ποιο δυσκολο σημειο της υλοποιησεις του ηταν ολο το design του .. η αληθεια ειναι οτι κοιταγα πολλα σκαφη να παρω μια ιδεα οπως της porsche ,lamborghini , rivas και διαφορα αλλα. Τελος το σκαφος σχεδιαστηκε συμφωνα με τις επιροες απο πολλων αλλων σκαφων κ σαν αποτελεσμα βγηκε ενα μοναδικο αεροδυναμικο κ πρωτοτυπο design.

Το ξεχωριστο της υποθεσης ειναι οτι υπαρχουν 2 χρησεις ... η μια ειναι οτι το οδηγω απο μεσα σαν κανονικος οδηγος + με συνοδηγο , και η αλλη με μια τηλεκατευθυνση 2.4

δυστυχως φωτο μ ειναι δυσκολο να βαλω για σημερα  . αλλα εχω στο  youtube ενα ωραιο συντομο βιντεο για την ωρα

https://youtu.be/SoK4e9SoZFk
« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 02:06:52 από Blackholesun » Καταγράφηκε
SAM
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 01:40:21 »

Πολυ μετριοφρων εισαι,ασενα σε πενεψει κανενας αλλος idiot2
Καταγράφηκε
Blackholesun
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 02:00:25 »

Αγαπητε Σαμ μετριοφρων ειμαι , αλλα δυστυχως για αυτο το project επαλαμβανω . τις τεχνικες μ ιδιοτητες, και ο μονος λογος που δηλωσα τα παραπανω ειναι για τους παρακατω λογους

να στο εξηγησω πιο απλα
μονο τα υλικα κοστισαν γυρω στα 20χιλ.ευρω. Δεν μπορεις να παρεις τετοια ρισκα εαν δεν εχεις τεχνικη πειρα. Ιδεαλος το κριμα στο λαιμο σου.
Κ επειδη υπαρχουν πολλοι που  ειναι μονο λογια στις πραξεις υστερουν...
δεν ειναι ενα απλο προτζεκτ κ επιβαλετε να πω καποια πραματα γιατι αν παει να αρχισει ο καθε ενας μπορει να φαει χοντρο χαστουκι στην πορεια...   με αποτελεσμα κ αδικα
λεφτα θα δωσει κ θα απογοητευτει.

ισως να φταει λιγο ετσι οπως βιαστικα το διατυπωσα , αλλα το μονο π ηθελα να καταφερω ειναι να πω με λιγα λογια οτι ενα τετοιο προτζεκτ σε τετοιο βαθμο κλιμακας δεν ειναι καθολου ευκολο.

Καταγράφηκε
lampros
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 03:32:51 »

και φυσικα το δευτερο σχολιο το εγραψε ενας ακομη ΠΑΠΑΡΑΣ. βρηκες να κατηγορησεις κυριε ΠΑΠΑΡΑ το φιλο κατασκευαστη που δε τον φτανεις ουτε στο δαχτυλακι σου λεγοντας τον μετριοφρων. κατα τη γνωμη σου επρεπε να αυτοαποκαλειτε ο καλυτερος ολων ε? η ταπεινωτητα και η σεμνοτητα του ανθρωπου εκει φαινεται κυριε ΠΑΠΑΡΑ. στη μετριοφροσυνη. και φυσικα το παινεμα σου εσενα που εισαι ο "αλλος" ειναι να το πεις χαζο με τη χειρονομια που κανει το emoticon. τοσο ΜΑΛΑΚΑΣ εισαι. ετσι και σε ειχα μπροστα μου θα σου ριχνα δυο μπατσα και θα γυρνουσε η μουρη δυο στροφες. ΣΚΑΤΟΜΑΛΑΚΑ με νευριασες βραδυατικο. αιντε.
φιλε η δουλεια σου ειναι αξιοζηλευτη. ευχομαι να το χαρεις οπως επιθυμεις δηλαδη φουλ γκαζια??? Cheesy καλες βολτες λοιπον και γιατι οχι να το δουμε και σε παραγωγη. Thumbs up
Καταγράφηκε

Blackholesun
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 04:00:45 »

Φιλε ΛΑΜΠΡΟ ειλικρινα μεσα απο την ψυχη μου δεν εχω καμια προθεση να το παιξω ανωτερος κτλ ισως να μην το διατυπωσα καλα ολοι οι ανθρωποι καπου υστερουμε και σιγουρα εγω υστερω στον γραπτο μου λογο. Σε ευχαριστω πολυ
μ δινεις μεγαλη ικανοποιηση απο τα καλα.σ λογια.

Δεν ξερω αν ο (SAM) το παρεξηγησε , εχω να σου πω εσενα ομως φικε λαμπρο κατι

εχω την προσωπικη μου σελιδα στο facebook , οταν τελειωσα το σκαφος το ανεβασα φωτογραφια,  την επομενη μερα με ενημερωσε καλος μου φιλος οτι ενας αγνωστος εχει παρει την φωτο μου (εμενα με το σκαφος) και την εχει βαλει στον τοιχο του μαζι με αυτο περιπου το σχολιο= κοιταχτε ενα πλουσιοπαιδο που του πηρε ο μπαμπας.του μια σκαφαρα...

αυτο το ατομο δεν ηξερε ομως οτι αυτο το παλικαρι εχει φαει κυριολεκτικα τα χρονια του για να μπορει να ολοκληρωνει τετοια project που πραγματικα θελουν ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ XΡΟΝΟ Κ ΜΕΡΑΚΙ για να γινουν. λυπαμαι ειλικρινα π υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να σε κρινουν τοσο.αδικα.
χαιρομαι αλλη μια φορα φιλε λαμπρονπ αλλος ενας αθρωπος αισθανθηκε κ καταλαβε το εργο μου να εισαι καλα.φιλε μου

Εχω μπει σε αλλο προτζεκτ πολυ πιο δυσκολο κ περιπλοκο ενος sd1 mimimax ειλικρινα δεν ξερω ποτε θα το τελειωσω
αλλα.οταν ερθει η ωρα του θα σας το παρουσιασω στα σιγουρα.
Καταγράφηκε
vagelis
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 10:54:49 »

Συγχαρητήρια για τη δουλειά σας Blackholesun!!!
 Ασχολήθηκα πριν λίγα χρόνια κι εγώ με κάποιο  project που μου πήρε 1 μόνο χρόνο,όχι τρία, και θυμάμαι ότι ξόδεψα πολύ χρόνο και ενέργεια,για τα χρήματα δε συζητάμε..
 Μελέτη κατασκευής, έρευνα υλικών, έρευνα αγοράς, κατασκευή...
 Δυστυχώς όπως είπε και παλιότερα κι ο συνάδελφος Λάμπρος, υπάρχει ένα ποσοστό βαρεμένων όπως σε όλους τους χώρους  άλλωστε... Είναι αυτοί που δεν κάνουν ποτέ τίποτα αλλά έχουν πάντα γνώμη για τις κατασκευές των άλλων. Κι ότι κι αν φτιάξει κάποιος, δεν είναι καλό, όχι απαραίτητα επειδή είναι λάθος αλλά επειδή δεν το έφτιαξαν με το δικό τους τρόπο.
 Είναι δε τόσο στόκοι που όταν τους ρωτήσεις γιατί έπρεπε να το φτιάξεις με τον δικό τους τρόπο και όχι όπως το έφτιαξες,
 στερούνται επιχειρημάτων και σου απαντάνε απλώς: " Έτσι! ,γιατί έτσι είναι πιό καλό! "
 Απλά,μη δίνεις σημασία. "Δεν θα φτάσεις ποτέ στον προορισμό σου, αν σταματάς και ρίχνεις πέτρες σε κάθε σκύλο που γαβγίζει". (WINSTON CHURCHILL)
 Υ.Γ. Φίλε Λάμπρο παρακολουθώ πολλές φορές τις απαντήσεις σου και με αφήνεις χωρίς απάντηση γιατί με καλύπτεις 100%
 Στο μόνο που θα διαφωνήσω μαζί σου....
 ...είναι στο ποσοστό.Πιστεύω πως είναι περισσότερο από 70% !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 11:23:54 από vagelis » Καταγράφηκε
Δημήτρης Άρτα
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 11:09:50 »

Hellooooooo!!!!!
Aeromodelling εδωωωώ!!!!!
Είστε όλοι εκτός θέματος ,μην πώ και εκτός φόρουμ.....!!! police
Καταγράφηκε

Πετάμε ?
papabill
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 12:06:39 »

Το ξεχωριστο της υποθεσης ειναι οτι υπαρχουν 2 χρησεις ... η μια ειναι οτι το οδηγω απο μεσα σαν κανονικος οδηγος + με συνοδηγο , και η αλλη με μια τηλεκατευθυνση 2.4

Δε νομιζω και πολυ εκτος θεματος!
αλλα δε θα ηθελα να ειμαι στη ιδια παραλια οταν αυτο το πραμα οδηγειται απο τηλεκατευθυνση των 2,4Ghz...
Καταγράφηκε

Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
SAM
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 14:59:37 »

και φυσικα το δευτερο σχολιο το εγραψε ενας ακομη ΠΑΠΑΡΑΣ. βρηκες να κατηγορησεις κυριε ΠΑΠΑΡΑ το φιλο κατασκευαστη που δε τον φτανεις ουτε στο δαχτυλακι σου λεγοντας τον μετριοφρων. κατα τη γνωμη σου επρεπε να αυτοαποκαλειτε ο καλυτερος ολων ε? η ταπεινωτητα και η σεμνοτητα του ανθρωπου εκει φαινεται κυριε ΠΑΠΑΡΑ. στη μετριοφροσυνη. και φυσικα το παινεμα σου εσενα που εισαι ο "αλλος" ειναι να το πεις χαζο με τη χειρονομια που κανει το emoticon. τοσο ΜΑΛΑΚΑΣ εισαι. ετσι και σε ειχα μπροστα μου θα σου ριχνα δυο μπατσα και θα γυρνουσε η μουρη δυο στροφες. ΣΚΑΤΟΜΑΛΑΚΑ με νευριασες βραδυατικο. αιντε.
φιλε η δουλεια σου ειναι αξιοζηλευτη. ευχομαι να το χαρεις οπως επιθυμεις δηλαδη φουλ γκαζια??? Cheesy καλες βολτες λοιπον και γιατι οχι να το δουμε και σε παραγωγη. Thumbs up
Πραγματικα φοβηθηκα,τρεμω
Καταγράφηκε
Markhelis
Aeromodeller Hero Member

Προσέχουμε για να έχουμε!!!

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 16:09:26 »

Μπράβο φίλε Blackholesun γειά στα χέρια σου πολύ ωραία κατασκευή!!!  Thumbs up

Ενα παράπονο μόνο το οποίο ήθελα να σου εκφράσω από εχθές το βράδυ, αλλά δεν το έγραψα για να μην
φανώ αγενής σαν πρώτη απάντηση και είναι το εξής, μας έβαλες που μας έβαλες για τα καλά στην πρίζα
χάθηκε να βάλεις μεγαλύτερο βίντεο και φωτό για να το ευχαριστηθούμε??  Cheesy

Φιλε ΛΑΜΠΡΟ ειλικρινα μεσα απο την ψυχη μου δεν εχω καμια προθεση να το παιξω ανωτερος κτλ ισως να μην
το διατυπωσα καλα ολοι οι ανθρωποι καπου υστερουμε και σιγουρα εγω υστερω στον γραπτο μου λογο.

Δεν υστερείς φίλε στον γραπτό λόγο, απλά στον γραπτό λόγο είναι δύσκολο να αποτυπώσεις πολλές φορές αυτό
που σκέφτεσαι και όπως το σκέφτεσαι, έχουν γίνει κατά καιρούς πολλές παρεξηγήσεις πάνω σε αυτό καθώς επίσης
και αυτός που το διαβάζει πολλές φορές βγάζει διαφορετικό νόημα από αυτό που έχει γραφτεί!!! Wink
Συν αυτός που έχει την μύγα πρέπει πάντα να την αφήνει να φύγει!!!

Καταγράφηκε
Blackholesun
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 17:47:57 »

Δυστυχως επειδη δεν εχω λαπτοπ (ειναι στα αμεσα σχεδια μου μεσα στην εβδομαδα) φυσικα.κ.θα ανεβασω φωτο , τεχνικες κατασκευης , μηχανη σερβο κτλ , δεν εχω 1000φωτο αλλα εχω χρονικα ανα 2.3 μηνες της ολης κατασκευης ωστε να  κατανοησετε ολο το project
 να διευκρινησω ο τροπος που δουλευει η πλοηγηση (δεξια αριστερα) δεν εχει πτερυγιο κ ο λογος που δεν εβαλα ηταν για θεμα .ασφαλειας. ο αξονας της προπελας συνδεεται με σταυρο+ρουλεμαν κινησης , ο συγκεκριμενος σταυρος καταληγη σε ενα Τ στον οποιο σε καθε ακρη περνανε δυο ντιζες , οποτε ο ιδιος ο αξονας με την προπελα.γυρνα δεξια αριστερα  , το αποτελεσμα αυτο ειναι καλυτερο γιατι δεν ασκει μεγαλη πιεση αντιθετος εαν εβαζα πτερυγιο  σημαινει οτι θα ηθελα οποσδηποτε 10πλασιο φορτιο στα σερβο.

το καλοκαιρι π περασε το οδηγησα το χαρηκα , φετοε θα γινουν οι δοκιμες με την τηλεκατευθυνση... ειλικρινα περιμενω πως κ πως να το δω απο μακρια...

papabill φιλε μου πραγματικα με στεναχωρεις.. με θεωρεις τοσο αφελη να βγαλω το σκαφος σε παραλια με ανθρωπους?
εκτος αυτου δεν πιστευω να υπαρχει τετοιος.ανθρωπος τοσο αφελης ωστε να κατσει 3 χρονια στερημα απο την ζωη του
 και να το καταστρεψει σε μια στιγμη.. Οπως ξαναειπα το συγκεκριμενο ειναι φτιαγμενο σε κανονικη κλιμακα κ κοστισε οσο εγραψα. Θα παρακαλεσω να μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Markelis σε ευχαριστω πολυ. εισαι ευπροσδεκτος να το δεις κ απο κοντα κ οποιος αλλος θελει.
κ μια τελευταια διευκρινιση (ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΦΤΙΑΧΝΩ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ) αυτο π με ενδιαφερει δεν ειναι η πωληση αλλα η πωληση των πνευματικων δικαιωματων κατασκευσης αυτου αλλα ειναι ενας δρομος μακρυς ακομα...

Καταγράφηκε
Blackholesun
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 17:52:43 »

υπαρχει τροπος να.βαλω φωτο μεσο απο το κινητο ?
Καταγράφηκε
orck
Aeromodeller Hero Member

game over :|

Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 18:01:00 »

Δε νομιζω και πολυ εκτος θεματος!
αλλα δε θα ηθελα να ειμαι στη ιδια παραλια οταν αυτο το πραμα οδηγειται απο τηλεκατευθυνση των 2,4Ghz...

Με καμια Spectrum, τρεχω μακρια

Αξια κατασκευη, ελπιζω να μην διαγραψουν το θεμα με την λογικη οτι συζηταμε τα υλικα και τις τεχνικες.
Καταγράφηκε

Παναγιωτης, Π.Φαληρο
Οι αγγελιες μου
evan
Administrator

rcuniverse.com/community/profile.cfm?memid=526119

Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 12 Δεκ 2015, 18:26:21 »

Φίλε Blackholesun συγχαρητήρια για την κατασκευή.

Αγαπητοί φίλοι, η κατασκευή βρίσκεται εκτός της θεματολογίας του aeromodelling.gr
Κατόπιν τούτου το θέμα κλειδώνεται (και δεν διαγράφεται)
Όσοι επιθυμούν περισσότερες πληροφορίες μπορούν να επικοινωνούν με προσωπικό μήνυμα.
Καταγράφηκε

Παλαιός μύθος έστι περί Δαιδάλου εκείνου του ενδοξοτάτου αρχιτέκτονος, ός ποτε εκωλύετο απιέναι εκ της Κρήτης. Ο Δαίδαλος ουν είπε τω υιώ: "Νενικήμεθα μεν και δούλοι εσμέν. Εγώ δε της φυγής οδόν εσοφισάμην. Πρώτοι των ανθρώπων δια του ουρανού πετόμεθα ώσπερ αετοί"
Σελίδες: [1]  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: E - RSR ενα μεγαλο project που τελειωσε.. « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: