Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.330 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 20:07:38

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 20:07:38

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:50]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304330
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 78
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 29
    Συνολικά: 30
    Στυλ εμφάνισης

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: FUTABA T 10 CHG 2,4ghz FPV
    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: FUTABA T 10 CHG 2,4ghz FPV  (Αναγνώστηκε 2762 φορές)
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « στις: Πέμπτη, 17 Ιούλ 2014, 23:24:42 »

    Καλησπεριζω ολη την αερομοντελιστικη κοινοτητα,εγινα κατοχος μιας φουταμπα 10 καναλης (αυτη του τιτλου) η οποια ειναι 2,4ghz και δεν παιρνει μοντουλες αλλα ανοιξα αυτο το θεμα θελοντας να βοηθησω (και να βοηθηθω) τους κατοχους futaba που τις θελουν για fpv χρηση.Εχω παραγγειλει απο συναδερφο αερομοντελιστη στο φορουμ μεταχειρισμενο uhf συστημα που κουμπωνει στο trainer port (της εταιριας dragonlink), βεβαια ειναι η εκδοση v1  αλλα δεν με χαλαει καθολου,λοιπον επειδη οταν θα ανοιγει το uhf συστημα θα εχουμε και ταυτοχρονα την εκπομπη της τηλεκατευθυνσης στα 2,4 ghz που δεν το θελουμε αυτο βρηκα ενα κολπο και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας (μεχρι και βιντεο εφτιαξα)!!!Πριν ανοιξουμε την τηλεκατευθυνση παταμε την ροδα κατω και την κραταμε πατημενη και ταυτοχρονα ανοιγουμε την τκ,μπαινει σε μενου με 3 επιλογες η πρωτη ειναι να εχει χαμηλη δυναμη η εκπομπη των 2,4 η δευτερη να κλεινει και η τριτη να δουλευει κανονικα στα 2,4 αλλα επειδη ενα βιντεο οσο χιλιες λεξεις σας το παραθετω εδω

    https://www.youtube.com/watch?v=8MQvKLJYfs8&feature=em-upload_owner

    Το ερωτημα μου ειναι αν το εχει κανει κανεις και επισης εαν οταν κλεινουμε τα 2,4 εαν δινει ρευμα στο trainer port για να δουλεψει το uhf
    ας μας δωσουν τα φωτα τους οι πιο παλιοι και εμπειροι μεχρι να παραλαβω και εγω το συστημα uhf μου...
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 19 Ιούλ 2014, 00:30:24 »

    Καλησπερα και παλι εχω νεα για οσους θελουν να ακολουθησουν τα βηματα μου...Παρελαβα σημερα αλλα επρεπε να κανω πατεντα να κοψω δηλαδη το καλωδιο που βγαινει απο την μοντουλα της dragonlink και να το ενωσω με ενα καλωδιο για το trainer port της futaba

    Ενα πολυ χρησιμο λινκ που βρηκα για να κανετε μονοι σας την πατεντα καλωδιο (που υπαρχει και ετοιμο στην αγορα του εξωτερικου) και βοηθαει πολυ ακομα και αν δεν εχετε μαρκα futaba ειναι αυτο

    http://forum.tsebi.com/viewtopic.php?f=7&t=20
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 19 Ιούλ 2014, 00:38:25 »

    αφου εκανα την συνδεση ειδα οτι δινει το trainer port της futaba ρευμα και οταν ταυτοχρονα εκπεμπει στα 2,4ghz και οταν κλεινεις την εκπομπη των 2.4 οπως στο βιντεο που εφτιαξα στην αρχη,οποτε η πρωτη μου απορια λυθηκε αλλα δημιουργηθηκε μια αλλη
     θα ειναι αρκετο το ρευμα απο το trainer port η θα πρεπει να βαλω εξωτερικη lipo??
    Καταγράφηκε
    amorealex
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 33


    Θέλω να (ξανά)πετάξω!


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 19 Ιούλ 2014, 11:03:01 »

    Δεν γνωρίζω να σου πω για την 10άρα, θα σου πω για την 8FG που έχω και την δουλεύω με το EzUHF LRS.

    Έχει τη δυνατότητα να μην εκπέμπει στα 2,4, αν τη στιγμή που την ανοίγεις έχεις πατημένο το RTN (κάτι αντίστοιχο με τη 10άρα δηλαδή).
    Δίνει κανονικά ρεύμα στο trainer port και πετάω μια χαρά.
    Καταγράφηκε

    Αλέξανδρος
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 19 Ιούλ 2014, 11:24:42 »

    Eυχαριστω Αλεξανδρε να υποθεσω οτι δεν χρησιμοποιεις εξωτερικη lipo για το ezuhf  αλλα το ρευμα ειναι αρκετο απο το trainer port σωστα??
    φιλικα με εκτιμηση Νικος
    Καταγράφηκε
    amorealex
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 33


    Θέλω να (ξανά)πετάξω!


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 19 Ιούλ 2014, 11:29:48 »

    Αν θέλω να πετάξω κοντινή απόσταση, το ρεύμα από το trainer port είναι μια χαρά.
    Για πιο μακρινές αποστάσεις, χρησιμοποιώ εξωτερική 3S LiPo μια και το EzUHF έχει μέγιστη απόδοση όταν τροφοδοτείται από 12v.
    Καταγράφηκε

    Αλέξανδρος
    aerobil
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 28


    « Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 17 Αύγ 2014, 10:17:58 »

    Εάν θέλω το trainer port να το χρησιμοποιήσω για σύνδεση με flight joystick. Υπάρχει άλλος τρόπος ώστε να χρησιμοποιήσω UHF module ; Επίσης εάν χρησιμοποιήσω 1,2 GHz για τις εντολές, ποια συχνότητα θα πρέπει να χησιμοποιήσω για το Video; ή υπάρχει τρόπος κωδικοποίησης του σήματος, ώστε να λειτουργούν και τα δύο στην ίδια συχνότητα χωρίς παρεμβολές και να απιτούνται λιγότερες κεραίες;
    Καταγράφηκε
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 17 Αύγ 2014, 14:05:56 »

    Το μοντέλο η τηλεκατευθυνση που αναφέρω δεν έχει θέση για μοντουλα αλλά αν πάρεις το πιο παλιό με τις μοντουλες πιστεύω θα κάνεις δουλειά δηλαδή χρησιμοποιωντας μοντουλα uhf και joystick συνδεδεμένο με το trainer port θα ελέγχεις το μοντέλο στα uhf με το joystick και στα 1,2 ghz θα έχεις το βίντεο απλά επειδή οι αρμονικές συχνότητες των 1,2 συμπίπτουν με τα 433 uhf θα χρειαστείς φίλτρο στα uhf low pass που θα σου μειώσει τις παρεμβολές στην εικόνα αν και τελευταία έχει βγει δέκτης ενσωματωμενος με φίλτρο για αυτή την δουλειά με φίλτρο saw αν θυμάμαι καλά λέγεται αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα πρέπει να το παραγγειλεις από εξωτερικό readymaderc ξέρω ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλά οφείλω να ενημερώσω για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί
    Φιλικά Νίκος
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: FUTABA T 10 CHG 2,4ghz FPV
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.042 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.