Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:40:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:40:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 21
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 98
    Συνολικά: 98
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αντιμετρα για RC  (Αναγνώστηκε 631 φορές)
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49



    « στις: Τετάρτη, 14 Φεβ 2024, 19:33:47 »

    Καλησπέρα στο φόρουμ.Εχω μία απορία.Υπάρχει περίπτωση να γίνει σκόπιμα παρεμβολή στις τηλεκατευθήνσεις μας;
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.055


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 14 Φεβ 2024, 22:41:13 »

      Καλησπέρα
      Ναι υπάρχει αυτή η περίπτωση.
      Υπάρχουν συσκευές που μπορεί να παρεμβάλουν σε ευρύ φάσμα συχνοτήτων για αποφυγή π.χ. κρυφών καμερών, μικροφώνων κλπ. Υπάρχει επίσης και το λεγόμενο wifi jammer που ως γνωστό είναι στην συχνότητα που εκπέμπουν και οι Τ/Κ των 2,4Ghz.
      Υπάρχει επίσης και η "παρεμβολή" να στο ντουφεκίσουν και έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο στο "που" πετάς
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49



    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 15 Φεβ 2024, 09:56:04 »

    Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχουν αρκετά προιόντα στην αγορά απ'ότι είδα και για διάφορες εμβέλειες. Βασικά το θέμα είναι οτι στο μέρος που πετάω σχεδόν καθημερινά, έχουν στησει εδώ και κανα μήνα το καρτέρι τους κυνηγοί. Φυσικά δεν έχω δυνατότητα να αποδείξω οτιδήποτε,αλλα το μοντέλο μου εκανε ρόλ σε δυο απογειώσεις και αργότερα στα πεντε μέτρα πάνω απο το έδαφος(κάτι που εγώ είμαι πολύ χέστης για να κάνω) . Τέλος πάντων αυτό που είναι ενοχλητικό για μένα είναι οτι ξέρουν ποιός είναι αυτός με τα αεροπλανάκια,και δεν ήρθαν να συνενοηθούμε σαν άνθρωποι να πετάω οταν δέν ''ενοχλώ''. Δεν θελω να δημιούργηθεί έριδα, αφού υπάρχουν άνθρωποι που συμπεριφέροντε πολιτισμένα και το μόνο που μπορώ να κανω είναι να τελειώσει η κυν.περίοδος...
        σημειώνω οτι έχω ζητήσει την άδεια απο τον ιδιοκτήτη του χωραφιού και το μέρος είναι ανοιχτο χωρίς παρεμβολές(τσκεκαρισμένο).   Αυτά είχα να πω και ευχαριστώ..
    Καταγράφηκε
    jony b
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 340



    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 15 Φεβ 2024, 13:01:36 »

    Καλημέρα .........τσέκαρε και τα σέρβο , για σιγουριά έχω πάθει το ιδιο από ένα σέρβο που είχε κρυφό πρόβλημα (μια δούλευέ μια κόλλαγε )….. Εκπληξη
    Καταγράφηκε

    άλλα κόλπα !
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49



    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 15 Φεβ 2024, 13:53:09 »

    Μακάρι να ήταν αυτό το πρόβλημα.. Wink
    Καταγράφηκε
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #5 στις: Πέμπτη, 15 Φεβ 2024, 17:42:27 »

    Καλησπέρα

    Δεν είναι εύκολο να γίνει μιας και οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν πάρει τα μέτρα τους για αυτό αλλα εμφανίστηκαν δυστυχώς με την μόδα των τετρακοπτερων συσκευές στο εμπόριο που κάνουν παρεμβολές ΑΛΛΑ είναι πολύ ακριβές και δεν έχουν πάντα αποτέλεσμα. Οι παρεμβολεις wifi που πουλάνε τα κινεζομάγαζα δεν πιστεύω ότι μπορούν να κάνουν τέτοια δουλειά . Μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες αν θέλετε αλλά αυτό που σας ενδιαφέρει είναι ότι:

    Α. Τα σήματα είναι ψηφιακά που σημαίνει ότι δεν μπορεί ο παρεμβολέας να επηρεάσει ένα κανάλι μεμονωμένα αλλά θα κόψει την σύνδεση ανάμεσα σε πομπό και δέκτη σαν να κλείνουμε τον πομπό άρα θα πάει σε λειτουργία failsafe έστω και για λίγο. Αν στο failsafe τα aileron παίρνουν κλίση τότε είναι ύποπτο. Αυτό μπορείτε να το δείτε αν στο έδαφος κλείσετε τον πομπό αφού αποσυνδέσετε το μοτέρ για ασφάλεια.

    Β. Οι περισσότερες αν όχι όλες Τ/Κ εκπέμπουν σε περισσότερες από μία συχνότητες κάποιες ταυτόχρονα άλλες αλλάζουν κάθε Χ χρονικό διάστημα (αναπήδηση).

    Ποιας εταιρίας είναι η Τ/Κ;


    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 15 Φεβ 2024, 19:11:39 »

    Καλησπέρα,

    Ιδιαίτερα ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις. Το κακό με την συχνότητα 2,4 σε σχέση με τις συχνότητες που είχαμε παλιά (35 ή 40) είναι οτι η 2,4 δεν είναι αποκλειστικα αερομοντελιστική συχνότητα αλλά μπορεί και φυσικά χρησιμοποιείται και για άλλους σκοπούς. Επίσης τα δικά μας τα συστήματα έχουν συγκεκριμένη έξοδο ενώ υπάρχουν συσκευές σε 2,4 που εκπέμπουν ανεξέλεγκτα.

    Θα μπορούσες να καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται αν έχεις προγραμματίσει για fail safe.

    Οι κυνηγοί φαντάζομαι οτι θεωρούν οτι τους διώχνεις το θήραμα και με τον ίδιο τρόπο προσπαθούν να σε διώξουν και αυτοί.

    Μία ακόμα λεπτομέρεια για τα jammers. Από τότε που έγινε το boom με τα UAVs, σε ολλές χώρες για ειδικούς λόγους έχουν εγκατασταθεί συστήματα anti-drones. Αλλά πρέπει να υπάρχουν προδιαγραφές. Σε πολλές χώρες όπως πχ στην Αμερική το σύστημα αυτό εντοπίζει το UAV και το ακινητοποιεί μέχρι να έρθει η αστυνομία για τα περαιτέρω. Ο λόγος είναι απλός και ειδικά αν βρίσκεσαι πάνω από κατοικημένη περιοχή. Αν το UAV πέσει και προξενήσει ζημιά, τραυματισμό κλπ κάποιος θα πρέπει να πληρώσει την ζημιά.  Και αυτός δεν θα είναι ο κάτοχος του UAV αλλά αυτός που δημιούργησε την παρεμβολή.
    Καταγράφηκε
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49



    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 15 Φεβ 2024, 22:16:54 »

    Καλησπερίζω και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Να ξεκαθαρίσω οτι δεν ειναι γκρίνια για μία πτώση που μπόρει να οφείλεται και σε δικό μου χειρισμό,αλλα καθαρό ενδιαφέρον (με αφορμή το συμβάν μου) γιά το πώς εχει εξελιχθεί η κατάσταση των τηλεκατευθυνόμενων.Με ενα πολυ επιπόλαιο σερφάρισμα ,βρήκα συσκευές με εμβέλεια κάπου στα 30μέτρα και κόστος στα 60 ευρώ, που παρεμβάλουν θόρυβο στο φάσμα  2.4 /5ghz.Ετσι άν κατάλαβα καλά υπερκαλύπτουν αυτές οι παρεμβολές τη σύνδεση Τ/Κ και μοντέλου,με αποτέλεσμα την διακοπή έστω και για λίγο της σύνδεσης.Δέν νομίζω οτι μπορεί να γλυτώσει κανείς απο κατι τέτοιο.. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.ΟΙ συσκευές αυτές δεν γνωρίζω αν είναι νόμιμες στη χώρα μας..
      Δέν είχα ενεργοποιήσει  fail safe λειτουργία (έχει την δυνατότητα η Τ/Κ μου), και έχω μια flysky fsi6x.
       Ακουστηκαν γκρίνιες πριν κάτι μέρες οτι μειώθηκαν''οι τσίκλες που κάναν'' οι κυνηγοι στην περιοχή   Εκπληξη
        Το μοντέλο επιδιορθώθηκε και ξαναπέταξε σήμερα μια χαρά Ποοολύ άνεση
          Πληροφορήθηκα οτι το καρτέρι ξεκινα καμια ώρα πρίν τη δύση(την καλύτερη ώρα δλδ),έτσι πέταξα νωρίτερα σήμερα...για καλό και για κακό laugh
         
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.055


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 15 Φεβ 2024, 23:24:36 »

      Καλησπέρα
      Αν όντως πρόκειται για κάποια συσκευή, κάποια στιγμή θα ακουστεί από το κουτσομπολιό για το "κατόρθωμα" . Κάπως έτσι ακούστηκε και για το "ντουφέκισμα" που ανέφερα παραπάνω.
      Για το αν είναι παράνομο ή όχι, έστω ότι είναι τόσο, όσο ήταν παλιά οι ραδιοπειρατές των FM. Σταθμοί FM πουλιόντουσαν με το τσουβάλι και αν δεν έκανε παρεμβολή στις τηλεοράσεις της περιοχής και να κάνουν παράπονα οι γείτονες, τότε δεν "έβγαινε" το ραδιογωνιόμετρο. Στην προκειμένη περίπτωση οι μόνες παρεμβολές που θα έκανε το jammer θα ήταν στο wifi της "γειτονιάς"(;;Wink ή έστω αν είχε κάποιο βιομηχανικό πάρκο εκεί κοντά ίσως χάλαγε το λινκ με τα κεντρικά.

      Επίσης θα ήθελα να αναφέρω και άλλον έναν παράγοντα "παρεμβολών" στα χωράφια. Αν τα προβλήματα τα είχες χωρίς αέρα τότε μην λάβεις υπόψιν τα ακόλουθα. Μπορεί να ακούγεται απίθανο αλλά υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθούν στροβιλισμοί χαμηλά στο έδαφος από το ανάγλυφο ιδιαίτερα όταν φυσάει. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχε αναφερθεί εδώ στο φόρουμ αλλά δεν το έχω βρει το θέμα σχετικά μέχρι στιγμής. Πάντως αυτό το φαινόμενο το έχω συναντήσει στο Κανδήλι Μεγάρων.
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49



    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 16 Φεβ 2024, 01:19:56 »

    Σχετικά με τους στροβιλισμούς ...συμφωνώ.Παίζουν εδω, και στα Κυθηρα γενικά έχει ριπές (διπλάσια ταχύτητα και βάλε απο τον άνεμο που επικρατεί..).Σχετικά με το συμβάν,δε θα μπορούσα να πώ οτι δε φυσαγε... Τοχε το βορριαδάκι του,γύρω στους 10 κόμβους μαξ.όμως σήμερα είχε πολύ περισοτερο αέρα (15+ριπές) και επίτηδες πέρασα στήν τροχιά που ειχα τη τούμπα για να δω συμπεριφορα και δεν είχα κάτι απροσδόκητο.Αβυσσος οι μανέτες...
      Πολύ μου αρεσε αυτο σχετικά με την ραδιοπειρατεία που παρέθεσες.θυμήθηκα το ''βασικά...καλησπέρα σας¨ Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Αντιμετρα για RC
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.032 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.