Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
285.839 μηνύματα σε 11.356 θέματα από 5.923 Μέλη / Τελευταίο μέλος: javant
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 17 Δεκ 2017, 19:31:28

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 17 Δεκ 2017, 19:31:28

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Πρόσφατα θέματα
από hpergm
[Σήμερα στις 19:00]

από KostasB
[Σήμερα στις 17:16]

[Σήμερα στις 16:49]

[Σήμερα στις 16:39]

[Σήμερα στις 16:09]

[Σήμερα στις 14:03]

από ATAKTOS
[Σήμερα στις 13:42]

από mpamphs
[Χθες στις 22:23]

από chris 1975
[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 18:25:05]

από SOFIANOS
[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 15:21:01]

[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 13:20:56]

[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 11:24:51]

[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 10:31:26]

από kondorgr
[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 09:58:06]

[Πέμπτη, 14 Δεκ 2017, 16:13:57]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5923
Τελευταίο: javant
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 285839
Σύνολο θεμάτων: 11356
Online σήμερα: 91
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 38
Συνολικά: 53
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Ιδανικο συστημα επικοινωνιας Σταθμου βασης και Οχηματος « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1]  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Ιδανικο συστημα επικοινωνιας Σταθμου βασης και Οχηματος  (Αναγνώστηκε 1793 φορές)

NikTheGreek
Aeromodeller
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Παρασκευή, 28 Ιούν 2013, 14:38:21 »

Καλησπερα.
Θα ηθελα να ξεκινησω μια "ακρως" φιλολογικη συζητηση.
Φιλολογικη γιατι ξεκιναω με την υποθεση οτι...
εστω οτι αυριο το πρωι καποιος ο οποιος εχει την δυνατοτητα να κατασκευασει και να σου "χαρισει" ενα συστημα επικοινωνιας μεταξυ του Σταθμου Βασης και ενος Ιπταμενου Οχηματος (πολυκοπτερο - αεροπλανο - πυραυλο - διαστημοπλοιο  idiot2 )
σε ρωταει το εξης "απλο" ?....
ωραια εγω μπορω να σου κανω - κατασκευασω ΟΤΙ ΖΗΤΗΣΕΙΣ , να πραγματοποιησω τα πιο ΤΡΕΛΑ ΣΟΥ ΟΝΕΙΡΑ... εσυ τι πραγματικα θα ηθελες αυτο το "συστημα" να υποστηριζει ?
Απλο ??!!??..για να δουμε..

Για να διευκολυνω την κουβεντα θα καταθεσω καποια απο τα δικα μου "ονειρα" με την ελπιδα ο "Αη Βασιλης" να με ακουσει και να μου το φερει τα Χριστουγεννα.  laugh
Ενημερωτικα...ολο την χρονο ημουν καλο παιδακι και ετρωγα ΟΛΟ το φαγητο μου !!! laugh

Λοιπον Αγιε Βασιλη αυτο που θα ηθελα σαν δωρο ειναι

Σταθμος Βασης.

1)Να εχει PPM εισοδο ωστε να συνδεω την Τ/Κ μου κατευθειαν πανω του.
2)Να εχει USB porta ωστε να συνδεεται με το Laptop μου
3)Να εχει δυνατοτητα BlueTooth ωστε να συνδεω και το "κινητο" μου
4)Να μην εχει και μια εξοδο να συνδεω την εικονα που θα παιρνω στην οθονη μου ?Αν φυσικα ηταν και HD εξοδος σε HDMI θα ηταν τελειο !!
5) Μια εξτρα σειριακη πορτα να συνδεω το Antenna Tracker μου για να εχω καλυτερη εικονα απο το "οχημα" μου ?

Οχημα

1)Θα ηθελα να εχει εξοδους για τα servo και τα μοτερ μου ή καλυτερα PPM εξοδο για τον κοντρολερ μου
2)Να εχει Serial port για να συνδεω τα Τηλεμετρικα δεδομενα μου
3)Να εχει ψηφιακη εισοδο ωστε να συνδεω την GoPro Cam που εχω κατυθειαν
4)Αν ειχε και αναλογικη εισοδο για Video απο την απλη μου καμερα θα ηταν υπεροχο.

Θα παρακαλουσα τους καλους φιλους αυτης της παρεας να προσθεσουν οτι παραξενο και τρελο περναει απο το μυαλο τους...
και ποιος ξερει μπορει ο "Αη Βασιλης" τελικα να μας κανει το χατίρι !!!

Υ.Γ
Να τρωτε το φαγητο σας κι εσεις .γιατι αλλιως ..ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ !!!

Ευχαριστω.

Καταγράφηκε

Αριστοτέλης : Η ευχαρίστηση στην εργασία δίνει τελειότητα στο αποτέλεσμα..
jamesmagos
Aeromodeller Hero Member

UcanDrone.com

Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 28 Ιούν 2013, 18:52:12 »

Καλησπέρα Νικόλα,

Ευτυχώς (ή δυστυχώς για την τσέπη), όλα όσα ζητάς και ήταν αδιανόητα πριν λίγο καιρό, είναι πλέον off the self προϊόντα που αφήνουν τον Αη Βασίλη για κάποια άλλη ευχή, αλλά απαιτούν λίγη εργασία και ψάξιμο απο μέρους μας.

1) Παρότι η πλειοψηφία Modem modules(τηλεμετρίες υποστηρίζουν ppm-in, Ξεκινώ με μια μικρή ένσταση: Το συγκεκριμένο πρωτόκολλο ελέγχου καλύτερα να το αφήνουμε μονάχο του γιατι,
α. Μας υπενθυμίζει τα όρια τα οποία πρέπει να κρατούμε το μοντέλο μας (LOS) και,
β. είναι σχεδόν απαραίτητο στην πλειοψηφία κανόνων περί fail-safe σε χώρες-διαγωνισμούς pπου έχουν εκδώσει σχετικούς κανονισμούς.
Ενα παράδειγμα module που δεχεται ppm in είναι το RFD900 της RFDesign.

2) Επίσης τα περισσότερα modulaκια ειναι FTDI to usb, αρα κουμπώνει στο laptop (σημείωσε εδω ενα μικρό USB-HUB που θα δούμε παρακάτω)

3) Εαν το κινητό σου είναι προικισμένο με USB-HOST, δηλαδή rooted Android εως Ver 3, ή μαμα με Ver 4+ τοτε μπορείς να κουμπώσεις απευθείας την τηλεμετρία ή το Hubaki επάνω, αλλιώς, συνδυάζεις τα TTL out κολλώντας τα παράλληλα με ένα bluetooth module οπως φαίνεται στον οδηγό εδώ: http://www.diydrones.com/forum/topics/another-android-gcs?commentId=705844%3AComment%3A1114605   ή  Εδώ:  http://buildlog.wordpress.com/2013/02/05/bluetooth-to-xbee-bridge/

4) Αν και εδώ μπαίνουμε στα χωράφια του FPV, Θα ήθελα να διευκρινίσεις, εάν ζητάς ΟΛΑ να περνούν από το μοντεμ ή εαν θα ειναι intergrated το αναλογικό Rx στο κουτι που φιλοξενεί τα παραπάνω. εαν είναι η πρώτη περίπτωση, θα πρέπει να ανοίξουμε νεο thread περι μεταγωγής digital data-video, latency, διαθεσιμες συσκευες κλπ....
Εαν είναι η δευτερη τότε μι λύση που καλύπτει και το ερώτημα 5 είναι αυτη: http://www.diydrones.com/profiles/blogs/introducing-opengsu-cross-platform-ground-station

Εαν πάλι αποζητάς το απόλυτο DIY-Stand alone unit τοτε πάς εδώ:

http://www.diydrones.com/profiles/blogs/ardustation-mega-v1-0b-arrived

Πάμε τώρα στην δική μας "hobbyστικη Λύση με το hubακι που λέγαμε:

Μεσα σε ένα ερμητικά κλειστό IP65 rated box τοποθετήσαμε έπειτα από μελέτη τα εξής:

1 x Α/V RX για το FPV
1 xAV to USB video grapper Για να περνουμε στο λαπτοπ απο την δευτερη εξοδο του A/V RX
1 x USB HUB Για να συνδεσουμε ολο τον εξοπλισμό μας και να έχουμε μονο ενα καλώδιο!
1 x Radio modem για τηλεμετρία και έλεγχο του σκάφους
1 x USB-Servo Controler Για να οδηγήσουμε τα σερβο του Ant-τρακερ μας
1 x Bec για να δίνουμε παροχή σε σερβο και controler
1x μπαταρία για ΟΛΑ

Το αποτέλεσμα και η συνδεσμολογία φαίνεται στις επόμενες Φώτο

* ground_station2.jpg (74.9 KB, 700x525 - εμφανίστηκε 351 φορές.)
Καταγράφηκε
jamesmagos
Aeromodeller Hero Member

UcanDrone.com

Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 28 Ιούν 2013, 18:55:20 »

The Box απο μέσα με τα custom καλώδια για λιγότερες απώλειες. Πλέον ενα ολοκληρωμένο κύκλωμα θα φιλοξενεί όλο τον PnP που κρατούμε για έκπληξη!

* box_in.jpg (101.66 KB, 700x525 - εμφανίστηκε 355 φορές.)
Καταγράφηκε
jamesmagos
Aeromodeller Hero Member

UcanDrone.com

Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 28 Ιούν 2013, 19:01:36 »

Έτοιμο στην βάση του και με μόνο ενα καλώδιο! Τα IP65-66 ηλεκτρολογικά κουτιά, μπορείτε να τα προμηθευτείτε σε κάθε μέγεθος και σχήμα σε πολύ χαμηλη τιμή, επίσης είναι αδιάβροχα και προστατεύουν τον εξοπλισμό.

* box_out3.jpg (75.22 KB, 460x612 - εμφανίστηκε 351 φορές.)
Καταγράφηκε
NikTheGreek
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 28 Ιούν 2013, 23:15:52 »

Καλησπερα Δημητρη.

Πρωτα απ ολα ευχαριστω πολυ για την εκτενέστατη απαντηση.
Ομολογω οτι καποιες απο τις πληροφοριε που δινεις δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν .
Εριξα ηδη μια γρηγορη ματια σε ολα τα Link που εστειλες για να εχω μια εικονα.

και ξεκιναω ...

Το βασικοτερο κομματι της "ευχης" ειναι  η μεταφορα HD εικονας απο το "οχημα" προς το εδαφος ( καλυτερα αν δεν σε πειραζει να μην ανοιξοιμε κι αλλο θεμα γιατι θα χαθουμε  Wink )
και ναι..ονειρευομαι ΕΝΑ συστημα απο το οποιο θα περνουν τα παντα.
HD video kai analog video kai Data .....  kai..kai..kai...
Οπως ειπα..ονειρευομαι...οποτε εχω "δικαιωμα" να ζηταω το κατι παραπανω 

Το σκεπτικο μου ειναι οτι αν καταφερεις να στειλεις HD video χωρις μεγαλο latency τοτε φανταζει "απλο" να περασουν και ΟΛΑ τα υπολοιπα..

Διαθεσιμες συσκευες οντως υπαρχουν στην αγορα..αλλα τουλαχιστον οσες εχω δει εγω κοστιζουν κατι εως πολυ παραπανω απο την οικονομικη αντοχη ενος μεσου θνητου...
Αν εχεις βρει κατι (πραγμα πολυ πιθανο μιας και εισαι....παλια καραβανα στον χωρο) θα ηθελα πολυ να ριξω κι εγω μια ματια.

Απο την αλλη μερια η λυση που προτεινεις και προφανως χρησιμοποιεις ειναι απιθανη ...
σχετικα φτηνα υλικα-κομματια , εξυπνα συνδιασμενα με τετοιο τροπο που να καλυπτει τις αναγκες σχεδον καθε χομπιστα.

Μην μου πεις ομως οτι ποτε δεν σου περασε απο το μυαλο κατι καλυτερο ?
Κατι πιο "μαζεμενο" ελαφρυ και πρακτικο ?
ή ...  οτι δεν ζητησες ποτέ κατι ακομα? ..μια εχτρα λειτουργεια βρε αδελφε
Υποθετω πως ενα δημιουργικο μυαλο σαν το δικο σου...κατι παραπανω θα ζηταει ... μια λειτουργια που θα του "ελυνε" τα χερια....
ε λοιπον κι εγω αυτο ψαχνω..το εχτρα..το κατι παραπανω..
και που ξερεις ..ισως τελικα ο Αη Βασιλης περασει και απο την γειτονια σου  Wink

Με εκτιμηση
Νικος.

Καταγράφηκε

jamesmagos
Aeromodeller Hero Member

UcanDrone.com

Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 6 Ιούλ 2013, 18:33:01 »

Νικόλα και αναγνώστες,

Η βασική αρχή σχεδίασης αλλα και χρήσης, βασίστηκε σε κάποιες εξηγήσεις-προβληματισμούς, δικούς μου και φίλων, που μπορείς να δείς εδώ https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=26320.msg203039#msg203039
Εν ολίγης, το να ζητήσεις σε έτοιμο τυπωμένο όλα αυτα που "θές" γίνετε! και με ελάχιστο κόστος, ειδικά εάν απευθυνθείς προς ανατολάς....  Τι γίνετε όμως όταν εσυ εχεις Storc, εγω έχω rangevideo, ο αλλος DJI και λοιπά??

Αυτο και μόνο το πρόβλημα λοιπόν, σταματά κάποιον developer να σπαταλήσει χρήματα-χρόνο για all in one σχεδίαση πριν αναγνωρίσει το μεγαλύτερο κεφάλαιο αγοράς... και αφού το μεγαλήτερο κεφάλαιο είναι closed-source αθροιστικά, τοτε δεν συμφερει...

Ετσι προέκυψε, με βάση τις Δικές μας ανάγκες και τον υφιστάμενο εξοπλισμό, να χτίσουμε κάτι που μπορείς με ελάχιστα έξοδα να παραμετροποιείς το GCS.

Πάμε τώρα στας ευχάς:
Όπως πάντα χτυπάμε σαν Team, τον πιο περιοριστικό παράγοντα...
Ένας από αυτούς, για άλλη μια φορά είναι η μπαταρίες..!!  Θέλω να πώ, πως φτάσαμε από το να κουβαλάμε 2 βαλίτσες πράγματα, να έχουμε μόνο ένα tablet και μια κεραία!!! Τι μας σταματά, να βάλουμε και ψηφιακή ζεύξη στο παιχνίδι? οι πολλαπλές τροφοδοσίες στο σκάφος extra batts,( αλλά και στο ground station επίσης)
Ένας δεύτερος είναι η ασφάλεια! εάν τα περνούσαμε όλα μέσω ενός dowlink, θα γλιτώναμε την Τ/Κ. (Και τη βαλίτσα της), θα γλιτώναμε τροφοδοσίες για μονιτορ/γυαλιά, FPV Rx κλπ..  Όμως θα διακινδυνευαμε, με το παραμικρό να χάσουμε τα πάντα! και φυσικά σαν επαγγελματίες ή διαγωνιζόμενοι, δε θα περνούσαμε ούτε την πόρτα των προδιαγραφών failsafe!!

Κλείνοντας, να τονίσω πως οι λόγοι για ψηφιακή μετάδοση εικόνας είναι κυρίως 2. α, να περάσουμε το φράγμα των 480-520lines και β, να έχουμε ασφαλή(κλειδωμένη) μετάδοση. ουσιαστικά μόνο το πρώτο ενδιαφέρει κάποιον χομπίστα! αλλά τι να την κάνει την καλή ανάλυση εάν δεν είναι near real time! χάνει όλη την αίσθηση της πτήσης και κινδυνεύει..  Αρα νομίζω πως η ευχή όλων είναι με την ραγδαία εξέληξη των ηλεκτρονικών-κινητών, τις αυξανόμενες απαιτήσεις για γρήγορη μεταγωγή δεδομένων, να δούμε ακόμη καλύτερα και πιο φθηνά προιόντα στην αγορά...

Μεχρι τότε, μπορείς να ψαχτείς για κάτι τέτοιο: http://www.diydrones.com/group/telemetry-over-cellular-ip  όπου εκμεταλευέσαι τα νεα δίκτυα 3g/4g για να μεταδώσεις data/video... φθηνό στην αγορά, πανάκριβο στη χρήση..

Ελπίζω σύντομα, να ανεβάσουμε υλικό, από το καινούριο σχέδιο του GCS μας, μόλις δοκιμαστεί  και φυσικά how to!!
Καταγράφηκε
NikTheGreek
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 7 Ιούλ 2013, 10:48:24 »

Καλημερα Δημητρη.

Παράθεση
Εν ολίγης, το να ζητήσεις σε έτοιμο τυπωμένο όλα αυτα που "θές" γίνετε! και με ελάχιστο κόστος, ειδικά εάν απευθυνθείς προς ανατολάς....
Συμφωνω απολυτα και δεν βλεπω κανενα προβλημα με τους "φιλους" μας εξ ανατολων...εχουν εξελιχθει πολυ και ειναι πια αρκετα αξιοπιστοι.

Παράθεση
Τι γίνετε όμως όταν εσυ εχεις Storc, εγω έχω rangevideo, ο αλλος DJI και λοιπά??
Αυτο και μόνο το πρόβλημα λοιπόν, σταματά κάποιον developer να σπαταλήσει χρήματα-χρόνο για all in one σχεδίαση πριν αναγνωρίσει το μεγαλύτερο κεφάλαιο αγοράς... και αφού το μεγαλήτερο κεφάλαιο είναι closed-source αθροιστικά, τοτε δεν συμφερει...
Εν μερη ναι εχεις δικιο...εκτος και αν ανεβεις κατηγορια και καποιος σου προσφερει ας πουμε στον πομπο του "οχηματος" ψηφιακη εισοδο για να συνδεσεις τη GoPro σου.
Εκει αναγκαστικα θα ξεχασεις τα συστηματα που ηδη υπαρχουν ...

Παράθεση
Ένας από αυτούς, για άλλη μια φορά είναι η μπαταρίες..!!  Θέλω να πώ, πως φτάσαμε από το να κουβαλάμε 2 βαλίτσες πράγματα, να έχουμε μόνο ένα tablet και μια κεραία!!! Τι μας σταματά, να βάλουμε και ψηφιακή ζεύξη στο παιχνίδι? οι πολλαπλές τροφοδοσίες στο σκάφος extra batts,( αλλά και στο ground station επίσης)
Ένας δεύτερος είναι η ασφάλεια! εάν τα περνούσαμε όλα μέσω ενός dowlink, θα γλιτώναμε την Τ/Κ. (Και τη βαλίτσα της), θα γλιτώναμε τροφοδοσίες για μονιτορ/γυαλιά, FPV Rx κλπ..  Όμως θα διακινδυνευαμε, με το παραμικρό να χάσουμε τα πάντα! και φυσικά σαν επαγγελματίες ή διαγωνιζόμενοι, δε θα περνούσαμε ούτε την πόρτα των προδιαγραφών failsafe!!
Οι μπαταριες ειναι ενα προβλημα που ηταν - ειναι και θα ειναι σημαντικο..αλλα και παλι νομιζω οτι η AllInOne λυση περιοριζει την αναγκη χρησης πολλων και διαφορετικων μπαταριων.
Οσο για την "ασφαλεια"...
και στη παρουσα διαμορφωση που χρησημοποιεις...αν για καποιο λογο κατι παει στραβα...σκουρα τα πραγματα  Sad
ας πουμε οτι δεν εχεις σημα στην ΤΚ τι αλλαζει με την AllInOne λυση?
θα αναγκαστει το "οχημα" να χρησιμοποιησει την failsafe λειτουργια του Flight Controler
το ιδιο θα συμβει αν "χαθει" η εικονα απο το "οχημα" ...οποτε δεν βλεπω σημαντικη διαφορα...εκτος αν μου διαφευγει κατι

Παράθεση
Κλείνοντας, να τονίσω πως οι λόγοι για ψηφιακή μετάδοση εικόνας είναι κυρίως 2.
α, να περάσουμε το φράγμα των 480-520lines και
β, να έχουμε ασφαλή(κλειδωμένη) μετάδοση. ουσιαστικά μόνο το πρώτο ενδιαφέρει κάποιον χομπίστα! αλλά τι να την κάνει την καλή ανάλυση εάν δεν είναι near real time! χάνει όλη την αίσθηση της πτήσης και κινδυνεύει..  Αρα νομίζω πως η ευχή όλων είναι με την ραγδαία εξέληξη των ηλεκτρονικών-κινητών, τις αυξανόμενες απαιτήσεις για γρήγορη μεταγωγή δεδομένων, να δούμε ακόμη καλύτερα και πιο φθηνά προιόντα στην αγορά...
Νομιζω οτι τωρα πια ειναι και τα δυο εφικτα.. με την διαφορα οτι τετοια συστηματα εκπομπης-ληψης απευθυνονται σε πιο "επαγκελματικες" χρησης και ως εκ τουτου οι τιμες τους αναβαινουν αρκετα.
Η φηνοτερη λυση που εχω βρει εγω αγγιζει τα 4000$..τιμη απαγορευτικη για την πλειοψηφια των ερασιτεχνων του χωρου...εντος και εκτος Ελλαδας.

Παράθεση
Μεχρι τότε, μπορείς να ψαχτείς για κάτι τέτοιο: http://www.diydrones.com/group/telemetry-over-cellular-ip  όπου εκμεταλευέσαι τα νεα δίκτυα 3g/4g για να μεταδώσεις data/video... φθηνό στην αγορά, πανάκριβο στη χρήση..
Αξιολογη λυση οταν μιλας για εφαρμογες εντος αστικου περιναλοντος....τι γινεται ομως οταν η περιοχη ειναι "τερμα Θεου" 

Παράθεση
Ελπίζω σύντομα, να ανεβάσουμε υλικό, από το καινούριο σχέδιο του GCS μας, μόλις δοκιμαστεί  και φυσικά how to!!
Εννοειται οτι περιμενουμε λεπτομερειες απο το νεο GS που ετοιμαζετε , ειμαι σιγουρος οτι παλι θα μας εντυπωσιασετε. Wink

Νικος

Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Ιδανικο συστημα επικοινωνιας Σταθμου βασης και Οχηματος « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: