Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.380 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: micknaf
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 03:01:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 03:01:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:22]

    [Χθες στις 18:41]

    [Χθες στις 11:50]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 19:04:53]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: micknaf
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304380
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 36
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 38
    Συνολικά: 38
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Scratch build FOX, Part 1  (Αναγνώστηκε 6541 φορές)
    Fly.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 89



    « στις: Πέμπτη, 18 Απρ 2013, 22:06:20 »

    Καλησπέρα σε όλους.! Επειδή έχω πάθει τρέλα με τα ανεμόπτερα..., και κατά πάσα πιθανότητα το επόμενο'' project'', θα είναι η κατασκευή ενός '' MDM1 Fox'', ψάχνοντας βρήκα το παρακάτω βίντεο με ένα τύπο (μάλλον Γερμανός),που φτιάχνει ένα πανέμορφο μικρό Cheesy Cheesy ,σε ελάχιστο χρόνο σχεδόν απο το τίποτα!!!. Μπορεί όποις έχει την γνώση να μου πεί, τι στο καλό υλικά χρησιμοποιεί για να βγάλει την άτρακτο. υπάρχει και δευτερο βίντεο, όπου χρησιμοποιεί ευφυέστατα ένα απλό φύλλο από σκληρό μπάλσα  όπως αναφέρει, για να σχηματίσει τα φτερά. έχω βρεί την αεροτομή για  την πτέρυγα για την άτρακτο όμως έχω μαύρα μεσάνυχτα!!! Grin Grin Grin

     http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ShVFxHctyhk

     Eυχαριστώ Fly.
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 18 Απρ 2013, 23:08:59 »

    Σκαλίζει ένα block από φελιζόλ (Wink, το οποίο μετά ντύνει με υαλούφασμα και έποξυ για να σχηματίσει το κέλυφος της ατράκτου, αλλά δεν μας δείχνει πώς ξεφορτώνεται το φελιζόλ από μέσα...
    Ωραίο, αλλά δε βαριέσαι το γυαλοχαρτάρισμα που χρειάζεται για το φτερό; angel
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    athas
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 42


    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 18 Απρ 2013, 23:42:30 »

    Σκαλίζει ένα block από φελιζόλ (Wink, το οποίο μετά ντύνει με υαλούφασμα και έποξυ για να σχηματίσει το κέλυφος της ατράκτου, αλλά δεν μας δείχνει πώς ξεφορτώνεται το φελιζόλ από μέσα...

    Το λιώνει ρίχνοντας ασετόν.   Thumbs up   Thumbs up   Thumbs up
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 19 Απρ 2013, 02:01:25 »


    Το λιώνει ρίχνοντας ασετόν.   Thumbs up   Thumbs up   Thumbs up

    Θαναση το εχω ξανακουσει αυτο με το ασετον. Ο μοναδικος λογος που θελεις να αφαιρεσεις το φελιζολ απο μεσα ειναι για μειωση βαρους. Το ερωτημα ειναι οτι οταν ριχνεις το ασετον βγαινει απο καπου το φελιζολ σε οποιαδηποτε μορφη;
    Ειναι προφανες οτι να εξαφανιστει το υλικο απο μεσα δεν γινεται. Δεν το εχω δοκιμασει προσφατα αλλα νομιζω οτι το φελιζολ απλα συρικνωνεται και γινεται πιο συμπαγες, αλλα παραμενει μεσα.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 19 Απρ 2013, 07:51:04 »

    Γεια χαρά .
    Η μέθοδος "lost foam" χρησιμοποιείται σε τέτοιες περιπτώσεις , όπως φαίνεται στο video της  κατασκευής της ατράκτου .
    Το φελιζολ , άσπρο , μπλέ , φεύγει από μέσα με  κάποιον διαλύτη. Το ασετον είναι ένας τρόπος. Η διογκωμένη ή η εξηλασμένη πολυστερίνη , σχεδόν εξαφανίζεται . Μετατρέπεται σε ατμό και μια μικρή μάζα σαν ζελέ.

    Η διαδικάσία σε γενικές γραμμές και συντομα είναι η εξης .


    • Φτιάχνουμε το σχήμα που θέλουμε. Φροντίζουμε για καλή επιφάνεια χωρίς βαθουλώματα , με κάποιον στόκο .
    • Καλύπτουμε την επιφάνεια με ταινία. Η ταινία για δέματα , είναι μια καλή λύση για άσπρο φελιζόλ. Για το μπλε χρειάζεται δοκιμές για να βρούμε μια ταινία που να κολλάει καλά.
    • Γυαλίζουμε την ταινία , με κάποιο αποκολλητικό κερί
    • περνάμε την επιφάνεια με  όποιο υλικό θέλουμε ( υαλούφασμα - caron - kevlar) και εποξική ρητίνη 
    • αφου τελειώσουμε και πολυμεριστεί το υλικό  , μπορούμε να κόψουμε , καταπακτές ,καλύπτρες κλπ
    • ρίχνουμε κάποιο διαλυτικό  και μόλις διαλυθεί το φελιζολ  με ένα σύρμα - γάντζο  βγάζουμε την ταινία που είχαμε καλύψει το φελιζόλ

    Αναλυτικότερα εδώ.
    http://www.favonius.com/soaring/lost_foam/lost_foam.htm
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 19 Απρ 2013, 10:06:52 »

    ^^ Ότι είπε ο Γιάννης απο πάνω...

    Fly, εύγε... είναι Πανέμορφο ακροβατικό ανεμόπτερο. Πάντα το προτιμούσα σε σχέση με το Swift, αν και συμβαδίζουν στο Euro AcroCup...  Wink

    Νικόλα, ποτέ δέν ρωτάμε κάποιον σκρατς κατασκευαστή αν βαριέται, ααχαχαχαχαχαα...  laugh  Πλάκα κάνω...
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 22 Απρ 2013, 18:37:16 από DeltaMan » Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 19 Απρ 2013, 10:13:49 »



    Νικόλα, ποτέ δέν ρωτάμε κάποιον σκρατς κατασκευαστή αν βαριέται, ααχαχαχαχαχαα...  laugh  Πλάκα κάνω...

    Εννοείται βέβαια!  laugh
    Κι εγώ να τσιγκλίσω, που λένε, ήθελα! Tongue


    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 19 Απρ 2013, 12:05:58 »

    Ανοιγης μια τρυπα ριχνης μεσα το ασετον και μολις διαλυθη το φοαμ απο την τρυπα σταζη οτι εχει απομεινη.
    Μετα κλεινης την τρυπα και ολα καλα.
    Ετσι τουλαχιστον κανω εγω οταν θελω να αφαιρεσω απο μεσα το φοαμ ειδικα σε βαρκακια.
    Καταγράφηκε

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Fly.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 89



    « Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 21 Απρ 2013, 10:47:21 »

     Σας  Ευχαριστώ 'ολους για τις χρήσιμες πληροφορίες.! Χθές έκανα και το πρώτο αποφασιστικό βήμα για την κατασκευή.....αγόρασα τις ταινίες!! Grin Grin Grin ;
     Χωρίς πλάκα τώρα, βρήκα ελάχιστα σχέδια που να δείχνουν  τις αναλογίες του FOX.(φωτογραφίες πολλές). Τα λίγα που βρήκα  σε ικανοποιητική ανάλυση,(τα περισσότερα ήταν στα 80-100 στοιχεια ανα ιντσα) δεν μπορούσα να τα εκτυπ'ωσω. Τελικά  ένα που μου έκανε το πέρασα στο picasa το μεγεθυνα στην οθόνη του Υ/Π. και το σχεδίασα κατευθείαν απο εκεί. το αποτέλεσμα φαίνεται στην φώτογραφία παρακάτω. Απο βδομάδα  θα το περάσω στο down, και ξεκινά η ...  γλυπτική!!!
     Τελικά το σκέφτηκα καλύτερα και το θέμα του μεγέθους και μάλλον θα βγάλω την άτρακτο γύρω στα 90cm , αλλάζει όμως έτσι και ο τρόπος κατασκευής της πτέρυγας.... καινούργιες απορίες και ερωτήματα..! Για αρχή όμως αυτό που με απασχολή είναι η γωνία πρόσπτωσης της πτέρυγα. Ανέρχετε στις  3 μοίρες ακριβώς βάσει σχεδίου . την αφήνω έτσι  ή την μειώνω.

     Ευχαριστω,  Fly.


    * DSC_4607.JPG (76.84 KB, 640x426 - εμφανίστηκε 615 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Στέργιος Αντωνόπουλος.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 56



    « Απάντηση #9 στις: Κυριακή, 21 Απρ 2013, 12:50:01 »

    Καλησπέρα κ.Fly!Πριν από λίγους μήνες ήθελα και εγώ να κατασκευάσω αυτό το ανεμόπτερο ή το Ask-21 είχα ανοίξει ένα θέμα σχετικά με το αν υπάρχουν σχέδια για αυτά τα δύο ανεμόπτερα αλλά δεν είχα πάρει κάποια απάντηση γιαυτό το είχα αφήσει για λίγο όμως πριν από λίγες μέρες είδα και εγώ αυτό το σχετικό βίντεο και είδα και έναν Γερμανό στο facebook σε μία σελίδα που είχε κατασκευάσει το Fox και άρχισα να πιστεύω πως υπάρχουν σχέδια.Μήπως μπορείτε να μου στείλετε τα σχέδια για το Fox επειδή και εγώ κάποια στιγμή θέλω να το φτιάξω.Καλή συνέχεια με την κατασκευή .Στέργιος.
    Καταγράφηκε
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 21 Απρ 2013, 16:46:32 »

     Ωραίο project, Fly.

    Καλό κουράγιο και προσοχή στις αναθυμιάσεις (πολλοί από εμας δεν προσέχαμε αρκετά και να τ'αποτελέσματα...  Wink ).

    Ο Γιάννης τα λέει τόσο απλά όσο και κατατοπιστικά. Η μεγαλύτερη ταλαιπωρία (και που νομίζω ότι θα πρέπει να δόσεις μεγάλη σημασία) είναι στην αρχική διαμόρφωση του καλουπιού.

     Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 21 Απρ 2013, 17:15:58 »

    Κάτι αντίστοιχο είχα κάνει με το TeaMonkeySwinger. Ένα διασκεδαστικό sloper από depron του ενός μέτρου...






    Με τη σειρά, από πάνω προς τα κάτω: Τα προφίλ από ply που χρησιμοποίησα για να κόψω το dow. Το απόκομμα. Το τελικό καλούπι μετά από αρκετές ώρες δουλειάς.






    Κρεμάσμένο απ' το τσιγκέλι, και ενώ η epoxy στεγνώνει. Διακρίνεται καθαρά η ταινία πακεταρίσματος (χρώματος τσιρλιού), όπως και η cf ενίσχυση.






    Λίγο πριν την "χημική αντίδραση"...







    ...και μετά...








    Τα "σώψυχά" του...





    ...ελπίζω κι εγώ με τη σειρά μου να "τσίγκλισα" αρκετά.  Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #12 στις: Δευτέρα, 22 Απρ 2013, 18:41:23 »

    Ουώου... Stratigio, Ωραία δουλίτσα!   Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #13 στις: Δευτέρα, 22 Απρ 2013, 19:28:46 »

    Να'σαι καλά.

    Η συγκεκριμένη δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά, οπότε ξεπετάχτηκε γρήγορα.

    Δεν ήταν και κανά Jart... Wink
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    Fly.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 89



    « Απάντηση #14 στις: Τρίτη, 23 Απρ 2013, 16:01:51 »

    Αν με τσίγκλισες λέει...!!! ένα θα πώ, είσαι καλλιτέχνης. Να που με τον ''Αερομοντελισμό" εκτός τον άλλων, αναπτύσσει κανείσ και άλλες ικανότητες. Οχι, γιατί μερικοί γνωστοί μου απορούν, "τί βρίσκω και ασχολούμε με αυτό το χόμπι" tickedoff tickedoff tickedoff
     Ελπίζω να έχω την βοηθειά σου στην επιλογή των κατάλληλων υλικών ( ρητίνες -υαλόπανα κτλ..), καθώς και κάποιες λεπτομέρεις σχετικά με την διαδικασία, όταν με το καλό τελειώσω και γώ το "γλυπτό μου". Μπορείς κάποια στιγμή να πείς με ποιο τρόπο έκανες και τις πτέρυγες (επικάλυψη με φύλο μπάσλα ή ρητίνη και υαλόπανο);
     Σήμερα κατάληξα επιτέλους και στην αεροτομή που θα χρησιμοποιήσω. Δεν θα είναι η "S 7012 " που βάζει ο '' τύπος'' στο video. αλλά η ''E 212''. Την φοράει αυτό το μοντέλο και μου άρεσε πολύ ο τρόπος που πετούσε,http://www.espritmodel.com/mdm1-long-fox-pinocchio-arf.aspx καθώς και ο τρόπος σύνδεσης των φτερών.

     Eυχαριστώ Fly.
     
    Υ/Γ. Με το cf. εννοείς kevlar;
    Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #15 στις: Τρίτη, 23 Απρ 2013, 20:25:42 »

    ...
     
    Υ/Γ. Με το cf. εννοείς kevlar;

    Carbon Fiber μάλλον
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #16 στις: Τρίτη, 23 Απρ 2013, 22:05:29 »

    Να'σαι καλά Fly, για τα καλά σου λόγια.

     Είμαι σίγουρος πως με μια μεγαλύτερη βόλτα στο forum (όπως και στο βιβλίο-Βίβλο του θείου JKon), σύντομα θα ανακαλύψεις πως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά και ότι υπάρχουν κάτι μαστόρια που μπροστά τους δεν τολμώ να σηκώσω καν τα μάτια μου. Επίσης θα βρεις αρκετές πληροφορίες για το project σου, αλλά και σίγουρα θα υπάρξει ανταπόκριση και από άλλους (με πολύ μεγαλύτερες γνώσεις από τις δικές μου επί του θέματος) προς βοήθεια.

     Το Swinger έχει foam φτερά ντυμένα με μαύρο καπλαμά. Πολύ γερή κατασκευή αλλά και βαριά για το συγκεκριμένο μέγεθος. Αν το ξανάκανα, θα το έντυνα απλά με χαρτί εναλλακτικά.

     Όσο αναφορά την αεροτομή που θα επιλέξεις, λάβε υπόψη ότι ο τύπος τη χρησιμοποιεί σε ένα μοντέλο 3.5m με ότι αυτό συνεπάγεται... Wink



     Χαμόγελο


    *cf = Carbon Fiber εν συντομία (όπως σωστά αναφέρει ο Evan).
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    Fly.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 89



    « Απάντηση #17 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2013, 15:54:50 »

    Να'σαι καλά Fly, για τα καλά σου λόγια.

     Είμαι σίγουρος πως με μια μεγαλύτερη βόλτα στο forum (όπως και στο βιβλίο-Βίβλο του θείου JKon), σύντομα θα ανακαλύψεις πως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά και ότι υπάρχουν κάτι μαστόρια που μπροστά τους δεν τολμώ να σηκώσω καν τα μάτια μου. Επίσης θα βρεις αρκετές πληροφορίες για το project σου, αλλά και σίγουρα θα υπάρξει ανταπόκριση και από άλλους (με πολύ μεγαλύτερες γνώσεις από τις δικές μου επί του θέματος) προς βοήθεια.

     Το Swinger έχει foam φτερά ντυμένα με μαύρο καπλαμά. Πολύ γερή κατασκευή αλλά και βαριά για το συγκεκριμένο μέγεθος. Αν το ξανάκανα, θα το έντυνα απλά με χαρτί εναλλακτικά.

     Όσο αναφορά την αεροτομή που θα επιλέξεις, λάβε υπόψη ότι ο τύπος τη χρησιμοποιεί σε ένα μοντέλο 3.5m με ότι αυτό συνεπάγεται... Wink



     Χαμόγελο


    *cf = Carbon Fiber εν συντομία (όπως σωστά αναφέρει ο Evan).




     Καταρχήν καλό υπόλοιπο Καλοκαιριού, και καλές διακοπές, σε όσους έχουν ακόμα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές ! Εχεις δίκιο για την'' Ε211'',το FOX που την φοράει, έχει εκπέτασμα 3,5 μέτρα. Οστόσω επειδή την έχω δεί και σε μικρότερα ανεμόπτερα, όπως το ''ASK 21''& Salto της VALENTA MOTEL, τελικά αποτυπώθηκε αυτή, στην άτρακτο του Fox. Ελπίζω να λειτουργήσει το ίδιο καλά και στο δικό μου μοντέλο. Χαμόγελο
     Εδώ πρέπει να πώ, πως για διάφορους λόγους εγκατέλειψα τελικά την τεχνική ,'' Lost Foam.'' Στην φάση της κατασκευής που δείχνει η παρακάτω φώτο, κόλλησα για αρκετές βδομάδες, πειραματιζόμενος με αυτην την τεχνική χωρίς όμως να πάρω τα επιθυμητά αποτελέσματα. έτσι  ενώ πήγαινα για κάτι εύκολο και κυρίως γρήγορο, το ''ένα έφερε το άλλο '', και βρίσκομαι πλέον στο δρόμο για την κατασκευη καλουπιού !
    Αυτά προς το παρόν ...

     ΚΑΛΕΣ ΠΤΗΣΗΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !

       FLY.

     


    * DSC_4716.JPG (94.22 KB, 640x426 - εμφανίστηκε 409 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2013, 16:01:16 »

    Πολύ όμορφη άτρακτος.

    Cnc???
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Fly.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 89



    « Απάντηση #19 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2013, 16:19:34 »

    Πολύ θα ήθελα να είχα ένα τέτοιο Μηχάνημα !!!! Χαμόγελο Εχει γίνει αποκλειστικά στο χέρι, με άξονα συμμετρίας την ένωση τον δύον φύλλων down 50mm.
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2013, 16:22:00 »

    Τότε , ειναι ακόμα ομορφότερη άτρακτος . Χαμόγελο

    Μπραβο Παρασκευά
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Fly.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 89



    « Απάντηση #21 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2013, 16:29:09 »

    Η Ενωση...

    Ευχαριστω.!

     ΔΗΜΗΤΡΗΣ.


    * DSC_4710.JPG (46.43 KB, 426x640 - εμφανίστηκε 398 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2013, 17:29:10 »

    Συγνώμη  Χαμόγελο

    Δημήτρη
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Stratigio
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 745



    « Απάντηση #23 στις: Τετάρτη, 21 Αύγ 2013, 18:01:49 »


     ΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣ !!!


    Πρέπει να γίνουμε φίλοι...  beer
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Στρατάκης
    Fly.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 89



    « Απάντηση #24 στις: Πέμπτη, 22 Αύγ 2013, 22:18:05 »


     ΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣ !!!


    Πρέπει να γίνουμε φίλοι...  beer

     Γιατί όχι...? Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Scratch build FOX, Part 1
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.044 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.