Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.406 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 04:26:42

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 04:26:42

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από jnkmilos
    [Σήμερα στις 00:26]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:04]

    από geoli
    [Χθες στις 21:15]

    από Demetre
    [Σάββατο, 27 Απρ 2024, 21:58:40]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304406
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 36
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 31
    Συνολικά: 31
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ανθρακονημα καθοδηγηση.  (Αναγνώστηκε 2445 φορές)
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « στις: Τρίτη, 12 Ιούν 2018, 09:00:27 »

    Χαιρεται. Προσπαθω να φτιαξω φυλλο απο ανθρακονημα με κενο και θα ηθελα να σημειωσω οτι δεν εχω ιδεα. Στη πρωτη προσπαθεια εκανα τα εξης. Εβαλα σε τζαμι pva sealer &release agent. (http://www.fibermaxcomposites.com/shop/pva-w324-br-polyvinyl-alcohol-br-10-lt-p-652.html?cPath=66) μετα εβαλα τα φυλλα και τα σκεπασα με υφασμα αποκολλησης, αναπνοης και ροης και εκανα τη διαδικασια εμποτισης με κενο. για πρωτη προσπαθεια καταλαβαινω οτι πρεπει αν χρησιμοποιησω αλλη μεθοδο για να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα το οποιο ειναι να εχουν γυαλιστερη επιφανεια και οι δυο μεριες.  idiot2 Μηπως δε χρησιμοποιω τα καταλληλα υλικα? Σημειωνω οτι πιθανον να εχω ολα τα αναλωσιμα που ισως επρεπε να χρησιμοποιησω. Λιγο καθοδηγηση εαν ειναι ευκολο.
    Καταγράφηκε

    IKAROS14
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.455



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 12 Ιούν 2018, 09:44:10 »

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?PHPSESSID=enki7kvs7rgpvvvcuqjhs2gr55&topic=35188.30

    σακουλα βακουμ με σκουπα


    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=31366.0

    αναμεσα σε δυο τζαμια


       lampros    καλη συνεχεια στη προσπάθειά σου


    * dlg 66.JPG (66.44 KB, 864x648 - εμφανίστηκε 675 φορές.)

    * dlg 67.JPG (76.26 KB, 864x648 - εμφανίστηκε 690 φορές.)
    Καταγράφηκε

    ΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΕΤΟΥΣ  ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΣ
    IKAROS14
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.455



    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 12 Ιούν 2018, 09:50:39 »

     Thumbs up   αναμεσα σε δυο τζαμια


    * dlg25.JPG (64.31 KB, 864x648 - εμφανίστηκε 699 φορές.)

    * dlg26.JPG (83.59 KB, 864x648 - εμφανίστηκε 695 φορές.)
    Καταγράφηκε

    ΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΕΤΟΥΣ  ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΣ
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 12 Ιούν 2018, 18:57:30 »

    Ευχαριστω. Στο τζαμι τι αποκολλητικο προτεινετε?
    Καταγράφηκε

    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.759



    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 12 Ιούν 2018, 22:58:24 »

    Φιλε Λαμπρο να υποθεσω οτι σου βγηκε θαμπη η επιφανεις διοτι εβαλες το κερι απλως χωρις να το σκουπισεις και γυαλισεις? και μετα περασες PVA?
    Παντως για να βγαλεις εντελως γυαλιστερη επιφανεια μπορεις να μην βαλεις καθόλου κερι! Δεν το πιανει το γυαλί τιποτα ! Γυαλι και PVC  πλαστικο.
    Εγω χρησιμοποιω μονο κερι καρναουμπα carnauba Mquaire No 8. 5 χερια και το καθε χερι το σκουπιζεις και το γυαλιζεις μεχρι να γινει καθρεφτης!

    Επισης καλο ειναι το υαλουφασμα το τελευταιο απο πανω που θα συνοδευσεις το καρμπον να ειναι αρκετα ψηλο 25 η 49 γραμμαριων ετσι ωστε να μην σου δημιουργηθει υφη υφασματος και τρυπουλες.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 12 Ιούν 2018, 23:23:45 από ArgyrisGiannetakis » Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 13 Ιούν 2018, 17:19:16 »

    Καλησπερα φιλε Αργυρη. Στη πρωτη προσπαθεια δεν εβαλα καθολου κερι αλλα μονο PVA στο τζαμι και απο την αλλη ειχα τα υφασματα. Στη δευτερη προσπαθεια δεν εβαλα υφασμα αποκολησης αλλα δυο τζαμια οπως μου ειπατε και στα προηγουμενα σχολια. δεν εβαλα pva απλα καθαρισα με ασετον τα τζαμια προηγουμενως. Το αποτελεσμα ηταν να εχω δυο τζαμια κολλημενα με ανθρακονημα μεταξυ τους. Εχω ενα στρογγυλο κοκκινο κουτι αγορασμενο απο το fibermax και λεει mold realease και περιλαμβανει ενα σφουγγαρι. Υποθετω αυτο ειναι το κερι... το pva δε θα αφηνει πλαστικο στην επιφανεια? οντως ειναι απιθανο? να μη γινει τραχυ ειδικα με χοντρο υφασμα. 600γρ. Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι κανει η βαλβιδα στην αντλια κενου που φαινεται να χανει? πριν βιδωθει τερμα κολυμπαει ο συνδεσμος και οσο το βιδωνεις καθεται στη θεση του. ειναι η εξαερωση? με συγχωρειτε αν λεω βλακειες απλα δεν εχω ξανα επαφη με αντλια και πραγματικα δε βρηκα κατι στο youtube που να μπορεσω να καταλαβω...
    Καταγράφηκε

    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.759



    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 13 Ιούν 2018, 22:05:42 »

    Πιθανον σου κολησε επειδη το καθαρισες με ασετον! Το ασετόν θελει προσοχη.Και εγω μια φορα καθαρησα μια επιφανεια και οντως κολησε! Παντως το ιδανικο ειναι ειναι το κερι αυτο που εχεις! Θα περασεις 4-5 χερια!
    Ναι το PVA ειναι διπλή ασφαλεια! αλλα συνεργαζεται με ειδικά κερια.Με το δικό μου το Mquaire δεν συνεργαζεται.Παντως το PVA δεν δημιουργει και την πιο τελεια επιφανεια ειδικά αμα το περασεις και με πινέλο.Αμα το περασεις με πιστολι εινα καλύτερα αλλα θελει ενα φσουτ πολύ ελαφρυ .....στεγνωνει και μετα αλλα 4-5 μεχρι να καλυψει.
    Οταν ξεκαλουπωσεις το PVA το ξεπλενεις με νερο γιατι ειναι υδατοδιαλυτο .Και με ζεστο νερο ακομα καλυτερα!
    Μπορεις να βαλεις πρωτα ενα 49 γραμμαριων μετα ενα 105 και μετα 600 και ισως να αποφυγεις την επιφανεια την τραχεια.
    Το δικό μου vacoum δεν εχει βαλβιδα σε κατι.Ειναι ψυγειου μοτερ.Το δικο σου τι ειδους ειναι? εχεις καμμια φωτο να μας στειλεις?
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    Γκούσκος Διονύσιος
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268


    Ζάκυνθος


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 14 Ιούν 2018, 13:48:49 »

    Γειά σου Λάμπρο.

    Πλάκα carbon με γυαλιστερές και τις δύο όψεις δεν είναι και ότι πιο εύκολο να κάνεις.. Αν επιμένεις και θέλεις να πειραματιστείς, υπάρχει λύση..

    Για μένα όμως δεν αξίζει το κόπο αφού μπορείς να βρείς έτοιμα panels για να κάνεις τη δουλειά σου..

    Τώρα οι κατασκευές με καλούπια είναι άλλη υπόθεση.. εκεί ναι, δεν έχεις άλλη επιλογή παρά να δοκιμάζεις συνεχώς τεχνικές και όποια σου κάτσει ανα περίπτωση.

    Πάντως να ξέρεις ότι ο γενικός κανόνας (τουλάχιστον ο δικός μου..) είναι ότι όταν θέλεις να κατασκευάσεις κάτι εύκολα και γρήγορα το PVA είναι η λύση. Αλλά, είναι πολύ δύσκολο να πάρεις τέλειο αποτέλεσμα στην επιφάνεια..
    Αν το κομμάτι σου το τρίψεις και γενικά το δουλέψεις μετά το vacuum και το τριμάρισμα είσαι οκ. PVA και είσαι αρχηγός.

    Αν θέλεις να έχεις κορυφαία επιφάνεια απευθείας μετά το ξεκαλούπωμα.. (αυτό προυποθέτει το ΤΕΛΕΙΟ καλούπι.. πίστεψέ με ξέρω τι σου λέω...) τότε το κερί είναι μακράν το καλύτερο αποκολλητικό αρκεί να εφαρμοστεί σωστά....

    Εγώ είμαι λίγο άρρωστος με αυτό, για αυτό χρησιμοποιώ κερί και τα τρίβω και .. και ..και.. αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
    Στα μικρά καλούπια που το κέρωμα είναι δύσκολο και επικύνδυνο, βάζω PVA για να μην κλάψω τα καλούπια μου σε περίπτωση μη αποκόλλησης..


    Διονύσης.
     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 14 Ιούν 2018, 16:48:24 »

    φωτο δε μπορω να βαλω προς το παρων γιατι εσπασε η οθονη στο κινητο και περιμενω αλλη.. αυτη εδω ειναι η τρομπα.

    https://www.ebay.co.uk/itm/220V-Industry-Vacuum-Pump-300ML-250W-8CFM-Air-Conditioning-Refrigeration-Tool-/291785473136

     οπως καταλαβαινω στη μια μπρουτζινη υποδοχη μπαινει το μανομετρο και στην αλλη ο διακλαδωτηρας. η εξατμιση ειναι πισω βγαζοντας το καπακι. αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι οτι με την αγορα ηρθε ενα παξιμαδι με εξοδο για σωληνακι το οποιο δεν ειναι ενα σωμα. πλεει το ενα μεσα στο αλλο. Αυτο το πασο βιδωνει μονο στη καθετη υποδοχη. Σε αυτο το σημειο οπως καταλαβαινω πρεπει να υπαρχει κενο σωστα? αυτο φαινεται να πρεπει να υπαρχει διαρροη αυτη η γραμμη. αλλα αν δε μπαινει εκει τοτε που μπορει να μπαινει. το μανουαλ το εχω μπροστα μου αυτη τη στιγμη και δε μπορω να βγαλω ακρη. ειναι ελλιπεις οσων αφορα τις φωτογραφιες και τα αγγλικα τους εινα κινεζικα. δε βγαζω ακρη....
    Καταγράφηκε

    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.759



    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 14 Ιούν 2018, 17:48:51 »

    Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αυτο το βιντεακι αλλα κοιτα και το youtube εχει αρκετα ιδια !!!



    https://www.youtube.com/results?search_query=220V+Industry+Vacuum+Pump+300ML+250W+8CFM+Air+Conditioning+Refrigeration+Tool
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 14 Ιούν 2018, 18:46:04 »

    Σας ευχαριστω Αργυρη και Διονυση και ΙΚΑΡΟΣ!
    Καταγράφηκε

    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 23 Ιούν 2018, 16:24:28 »

    Να ρωτησω και κατι ακομα. Υπαρχει καποιο φιλμ που αντικαθιστα το τζαμι χωρις να κολλαει? Δεν εχω δοκιμασει καποια μεθοδο ακομα..
    Καταγράφηκε

    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 23 Ιούν 2018, 16:53:08 »

    Ακτινογραφία.......!
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 23 Ιούν 2018, 19:33:32 »

    Εχω ροζ φιλμ και μπλε με τρυπες μονο.. Cheesy κανω δουλεια?? Η ακτινογραφια κανει ωραια hinges.... worry
    Καταγράφηκε

    gliderguider
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 264


    Νίκος Βουλουμάνος


    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 24 Ιούν 2018, 06:55:09 »

    Να ρωτησω και κατι ακομα. Υπαρχει καποιο φιλμ που αντικαθιστα το τζαμι χωρις να κολλαει? Δεν εχω δοκιμασει καποια μεθοδο ακομα..

    Φύλλο mylar. Από ηλεκτρολογικά υλικά. Φυσικά όχι μόνο του αλλά (πάλι) με χρήση αποκολλητικού κεριού.
    Καταγράφηκε

    Seize your day!
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Ανθρακονημα καθοδηγηση.
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.039 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.