Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:52:19

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:52:19

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 67
    Συνολικά: 68
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Σφαλμα απο paypal  (Αναγνώστηκε 12023 φορές)
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « στις: Δευτέρα, 10 Δεκ 2012, 16:14:04 »

    Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι μετα απο τοσα χρονια χρησης του paypal μου φανηκε παραξενο.
    Τα παρακατω δεν σημενουν οτι το paypal παυει για εμενα να ειναι αξιόπιστο.

    Αγορα που εκανα προσφατα κοστησε $40 απο ebay.
    Μετα απο λιγο ξαναεκανα αγορα διαφορετικου ειδους απο τον ιδιο πωλητη με μικροτερη αξια απο την πρωτη.
    Η δευτερη συναλαγη δεν ολοκληρωθηκε ποτε. (Εκτιμω λογω μη επαρκους υπολοιπου)
    Παω στο ΑΤΜ και κανω μια ενημερωση κινησης λογαριασμου.
    Το αποτελεσμα ηταν πως χρεωθηκε η πρωτη συναλαγη κανονικα ομως υπαρχει και μια δευτερη δεσμευση χρηματων ιδιου ποσου με το πρωτο.
    Κατα συνεπεια η δευτερη αγορα που ηθελα να κανω (αυτη με το μικροτερο ποσο απο το πρωτο) δεν ολοκληρωθηκε.
    Το ebay μου απαντησε πως δεν υπηρξε απο μερους τους δευτερη αιτηση ιδιου ποσου με την πρωτη συναλαγη.
    Το paypal μου απαντησε πως οντως υπηρξε δευτερη αιτηση δεσμευσης απο αυτους για ποσο $40 που ομως στο λογαριασμο μου στο paypal δεν εμφανιζεται.
    Η τραπεζα απο τη μερια της μου εκτυπωσε την εμφανιση δεσμευσης λογαριασμου $40 η οποια ληγει στις 20/12/12.
    Το δευτερο ποσο των $40 απο οτι καταλαβα θα εμφανιστει ως διαθεσιμο υπολοιπο (απο λογιστικο) στις 20/12/12.

    Τα παραπανω τα αναφερω μονο για ενημερωση του φορουμ μηπως καποιος εχει υποψη του παρομοια κατασταση ή μπορει να τυχη στο μελλον.
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 10 Δεκ 2012, 19:12:54 »

    Συμβαίνουν αυτά..! μΟυ έχει τύχει το ίδιο πράγμα με κατάστημα..!

    Καταγράφηκε
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 10 Δεκ 2012, 21:31:46 »

    Έχω κάνει εγώ το ίδιο λάθος.
    Είμαι κάτοχος POS (μηχανάκι για πιστωτικές κάρτες) και δουλεύω ενοικιαζόμενα δωμάτια μέσω online κρατήσεις σε πολύ γνωστό booking site.
    Όταν κάποιος κάνει κάποια κράτηση λαμβάνω τα στοιχεία της κάρτας και μέσα στους όρους της κράτησης είναι να υπάρχει διαθέσιμο το ποσό.
    Έτσι δεσμεύω το ποσό της κράτησης για 15 μέρες και τραβάω τα χρήματα όταν έρθει ο πελάτης.
    Όταν λοιπόν έρθει κάνω ολοκλήρωση της δέσμευσης και μεταφέρονται τα χρήματα στο λογαριασμό μου.
    Εγώ σε έναν πελάτη έκανα λάθος και έκανα νέα χρέωση και έτσι το ποσό που ήταν δεσμευμένο παρέμεινε έτσι.
    Βέβαια έστειλα επιστολή στην τράπεζά μου και το αποδεσμεύσανε αμέσως.
    Κάτι αντίστοιχο έγινε λογικά και με εσένα μόνο που θα ήταν μέσω paypal.
    Δεν είναι κάτι ανησυχητικό.
    Καταγράφηκε

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 10 Δεκ 2012, 21:35:32 »

    Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι μετα απο τοσα χρονια χρησης του paypal μου φανηκε παραξενο.
    Τα παρακατω δεν σημενουν οτι το paypal παυει για εμενα να ειναι αξιόπιστο.

    Αγορα που εκανα προσφατα κοστησε $40 απο ebay.
    Μετα απο λιγο ξαναεκανα αγορα διαφορετικου ειδους απο τον ιδιο πωλητη με μικροτερη αξια απο την πρωτη.
    Η δευτερη συναλαγη δεν ολοκληρωθηκε ποτε. (Εκτιμω λογω μη επαρκους υπολοιπου)
    Παω στο ΑΤΜ και κανω μια ενημερωση κινησης λογαριασμου.
    Το αποτελεσμα ηταν πως χρεωθηκε η πρωτη συναλαγη κανονικα ομως υπαρχει και μια δευτερη δεσμευση χρηματων ιδιου ποσου με το πρωτο.
    Κατα συνεπεια η δευτερη αγορα που ηθελα να κανω (αυτη με το μικροτερο ποσο απο το πρωτο) δεν ολοκληρωθηκε.
    Το ebay μου απαντησε πως δεν υπηρξε απο μερους τους δευτερη αιτηση ιδιου ποσου με την πρωτη συναλαγη.
    Το paypal μου απαντησε πως οντως υπηρξε δευτερη αιτηση δεσμευσης απο αυτους για ποσο $40 που ομως στο λογαριασμο μου στο paypal δεν εμφανιζεται.
    Η τραπεζα απο τη μερια της μου εκτυπωσε την εμφανιση δεσμευσης λογαριασμου $40 η οποια ληγει στις 20/12/12.
    Το δευτερο ποσο των $40 απο οτι καταλαβα θα εμφανιστει ως διαθεσιμο υπολοιπο (απο λογιστικο) στις 20/12/12.

    Τα παραπανω τα αναφερω μονο για ενημερωση του φορουμ μηπως καποιος εχει υποψη του παρομοια κατασταση ή μπορει να τυχη στο μελλον.

    Φιλε μου αν ειναι η αγορα μεσω χρεωστικης καρτας (απευθειας απο λογαριασμο) debit card ειναι παρα μα παρα πολυ συχνο φαινομενο , μην ανησυχεις καθολου θα ξεδεσμευτουν τα λεφτα και θα ναι παλι δικα σου.......αν ειναι η αγορα μεσω πιστωτικης credit card δεν το εχω ακουσει ποτε......
    Το μονο καπως περιεργο ειναι που συνηθως αυτη η δεσμευση ειναι μεχρι 20% της αξιας αγορας....εδω ειναι πολυ μεγαλυτερη αλλα και παλι μαλλον εισαι οκ
    Καταγράφηκε
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 10 Δεκ 2012, 22:35:56 »

    Παράθεση
    Βέβαια έστειλα επιστολή στην τράπεζά μου και το αποδεσμεύσανε αμέσως.

    Σε δευτερη ενημερωση που ειχα απο το paypal μου ειπαν πως σταματησαν την αιτηση τους προς  την τραπεζα για δεσμευση του λογαριασμου με το αναλογο ποσο και πως θα πρεπει να κανω αιτηση προς την τραπεζα για να αποδεσμευθει το ποσο. (Μαλον για ποιο γρηγορα)
    Θα περιμενω μεχρι της 20 του μηνος για να ολοκληρωθει η διαδικασια αυτοματα.
    Ευχαριστω παντος για την ενημερωση ολων. Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 11 Δεκ 2012, 02:38:06 »

    Και μιας που μιλάτε για το PayPal!!!  white flag white flag

    Προσοχή μεγάλη, στέλνουν email δήθεν από το PayPal λέγοντας ότι ο λογαριασμός σας έχει κάποιο πρόβλημα
    και πρέπει να συνδεθείτε πατώντας κάποια επιλογή ή το καινούργιο τώρα που έβγαλαν να συμπληρώσουμε με τα στοιχεία μας μία φόρμα!!
    Μην το κάνετε με τίποτα διότι όταν θα πάτε να γράψετε τον κωδικό αυτομάτως θα τον βλέπουν και άλλοι, αν θέλετε
    να εξακριβώσετε αν όντως είναι αλήθεια να πάτε από καθαρή σελίδα πληκτρολογώντας την διεύθυνση του PayPal και κατόπιν να βάλετε τα στοιχεία σας!!
    Εχω δεχτεί σωρεία τέτοιων email και ευτυχώς που την ψιλιάστηκα την παγίδα και μπήκα από καθαρή σελίδα και δεν έτρεχε τίποτα με τον λογαριασμό μου!!  Wink   
    Καταγράφηκε
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 11 Δεκ 2012, 09:13:15 »

    Και μιας που μιλάτε για το PayPal!!!  white flag white flag

    Προσοχή μεγάλη, στέλνουν email δήθεν από το PayPal λέγοντας ότι ο λογαριασμός σας έχει κάποιο πρόβλημα
    και πρέπει να συνδεθείτε πατώντας κάποια επιλογή ή το καινούργιο τώρα που έβγαλαν να συμπληρώσουμε με τα στοιχεία μας μία φόρμα!!
    Μην το κάνετε με τίποτα διότι όταν θα πάτε να γράψετε τον κωδικό αυτομάτως θα τον βλέπουν και άλλοι, αν θέλετε
    να εξακριβώσετε αν όντως είναι αλήθεια να πάτε από καθαρή σελίδα πληκτρολογώντας την διεύθυνση του PayPal και κατόπιν να βάλετε τα στοιχεία σας!!
    Εχω δεχτεί σωρεία τέτοιων email και ευτυχώς που την ψιλιάστηκα την παγίδα και μπήκα από καθαρή σελίδα και δεν έτρεχε τίποτα με τον λογαριασμό μου!!  Wink  
    Να επισημανω εδω πως υπαρχει ενας τροπος να καταλαβαινουν ολοι οι παραληπτες τετοιων mail οτι αυτα ειναι για να ψαρεψουν τους κωδικους:
    Σας ερχεται ενα τετοιο mail.....
    Μεσα σαυτο υπαρχει ενα link που λεει πατηστε το για να επαληθευσετε τους κωδικους σας.......
    Πατατε στο link και σας παει σε μια σελιδα για να βαλετε τους κωδικους σας......
    Μολις βγειτε στη σελιδα δειτε προσεκτικα την διευθυνση που γραφει επανω ο browser σας........
    Φα διαπιστωσετε οτι η διευθυνση δεν ξεκιναει με www.paypal.com/μπλα μπλα αλλα με κατι αλλο οπως πχ www.accountpaypal.com μπλα μπλα η www.12paypal.com μπλα μπλα κτλ
    Αυτο ειναι ο γενικος και ασφαλεστερος κανονας για να βλεπετε αν το mail προερχεται απο καποιους απατεωνες που στοχευουν στις καρτες σας και δεν αφορα μονο το paypal αλλα ολα.....τραπεζες οργανισμους τα παντα.......
    Αρα ο κανονας ειναι ένας και μοναδικος: Βαζουμε τα στοιχεια μας ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ εκει που η σελιδα του browser ξεκινα με την original διευθυνση του site που χρησιμοποιουμε ειτε ειναι paypal ειτε ειναι hotmail ειτε οτιδηποτε και προτιμουμε να μην το κανουμε με redirection απο καποιο link που μας στειλανε αλλα μονο πληκτρολογωντας απο μονοι μας με τα χερια μας τη διευθυνση στον browser μας οπως ο φιλος Markhelis σοφα προτεινε
    Σας κουρασα? Ελπιζω οχι
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 11 Δεκ 2012, 11:03:43 από extenge » Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 11 Δεκ 2012, 18:08:58 »

    Παιδιά όταν καταλάβετε ότι έχετε λάβει mail από απατεώνα δεν αρκεί μονό να αγνοείστε το mail ή να το σβήσετε πρέπει να το αναφέρεται.
    Συγκεκριμένα στο paypal υπάρχει το security and protecting πάνω δεξιά στην σελίδα όπου αναφέρεις τέτοιες περιπτώσεις.
    οι οδηγίες σου λένε ότι πρέπει να κάνεις forward το mail που σου έχουν στείλει  σε αυτό το mail  spoof@paypal.com  αμέσως μετά  πρέπει να το σβήσεις και αναλαμβάνουν αυτοί τα υπόλοιπα.
    Αν είναι απάτη θα σε ενημερώσουν.
     
    Όπως έγινε και σε εμένα..


    Hello Ηλιας Τζιρακης,
     
    Thanks for forwarding that suspicious-looking email. You're right - it
    was a phishing attempt, and we're working on stopping the fraud. By
    reporting the problem, you've made a difference!
     
    Identity thieves try to trick you into revealing your password or other
    personal information through phishing emails and fake websites. To learn
    more about online safety, click "Security Center" on any PayPal webpage.
     
     
    Every email counts. When you forward suspicious-looking emails to
    spoof@paypal.com, you help keep yourself and others safe from identity
    theft.
     
    Your account security is very important to us, so we appreciate your
    extra effort.
     
    Thanks,
     
    PayPal
     
     
    This email is sent to you by the contracting entity to your User
    Agreement, either PayPal Ince, PayPal Pte. Ltd or PayPal (Europe) S.à
    r.l. & Cie, S.C.A. Société en Commandite par Actions, Registered Office:
    5th Floor 22-24 Boulevard Royal L-2449, Luxembourg RCS Luxembourg B 118
    349.

    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    ymc
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2


    « Απάντηση #8 στις: Τρίτη, 11 Δεκ 2012, 18:54:57 »

    Παιδιά όταν καταλάβετε ότι έχετε λάβει mail από απατεώνα δεν αρκεί μονό να αγνοείστε το mail ή να το σβήσετε πρέπει να το αναφέρεται.
    Συγκεκριμένα στο paypal υπάρχει το security and protecting πάνω δεξιά στην σελίδα όπου αναφέρεις τέτοιες περιπτώσεις.
    οι οδηγίες σου λένε ότι πρέπει να κάνεις forward το mail που σου έχουν στείλει  σε αυτό το mail  spoof@paypal.com  αμέσως μετά  πρέπει να το σβήσεις και αναλαμβάνουν αυτοί τα υπόλοιπα.
    Αν είναι απάτη θα σε ενημερώσουν.
     
    Όπως έγινε και σε εμένα..


    Hello Ηλιας Τζιρακης,
     
    Thanks for forwarding that suspicious-looking email. You're right - it
    was a phishing attempt, and we're working on stopping the fraud. By
    reporting the problem, you've made a difference!
     
    Identity thieves try to trick you into revealing your password or other
    personal information through phishing emails and fake websites. To learn
    more about online safety, click "Security Center" on any PayPal webpage.
     
     
    Every email counts. When you forward suspicious-looking emails to
    spoof@paypal.com, you help keep yourself and others safe from identity
    theft.
     
    Your account security is very important to us, so we appreciate your
    extra effort.
     
    Thanks,
     
    PayPal
     
     
    This email is sent to you by the contracting entity to your User
    Agreement, either PayPal Ince, PayPal Pte. Ltd or PayPal (Europe) S.à
    r.l. & Cie, S.C.A. Société en Commandite par Actions, Registered Office:
    5th Floor 22-24 Boulevard Royal L-2449, Luxembourg RCS Luxembourg B 118
    349.

    Καλησπερα σε ολους σας!πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας για ολους μας,πρεπει να ειμαστε παντα προσεχτικοι,μου εχουν μπει φωτιες εχω αμφιβολιες αν μου εχει σταλει τετοιο mail καα δε θυμαμαι!τι λετε να κανω?δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο στον λογοριασμο μου?
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Τρίτη, 11 Δεκ 2012, 20:00:25 »



    Καλησπερα σε ολους σας!πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας για ολους μας,πρεπει να ειμαστε παντα προσεχτικοι,μου εχουν μπει φωτιες εχω αμφιβολιες αν μου εχει σταλει τετοιο mail καα δε θυμαμαι!τι λετε να κανω?δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο στον λογοριασμο μου?

    Αν δν το ανοιξες να προχωρήσεις την διαδικασία που σου λέει δν έχεις κανένα μα κανένα πρόβλημ.α..!
    Αν πάλι δν είσαι σίγουρος στείλε ενα μηνυμα στην paypal..!!
    Καταγράφηκε
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #10 στις: Τρίτη, 11 Δεκ 2012, 20:04:54 »

    Καλησπερα σε ολους σας!πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας για ολους μας,πρεπει να ειμαστε παντα προσεχτικοι,μου εχουν μπει φωτιες εχω αμφιβολιες αν μου εχει σταλει τετοιο mail καα δε θυμαμαι!τι λετε να κανω?δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο στον λογοριασμο μου?

    αλαξε κοδικο. Ανεση
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #11 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 18:26:04 »

    εχω ενα θεμα με μια καινουρια καρτα και μου βγαζει αυτο  The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience.  μηπως ξερει κανεις τι να κανω?
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #12 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 19:47:44 »

    ειναι μπλοκαρισμενες ολες οι αγορες απο το εξωτερικο. δε μπορεις να συνδεσεις τα χρηματα σου σε ξενο παροχο οπως δηλαδη η paypal. κατα ενα περιεργο τροπο μπορεις να ψωνισεις απο banggood china,uk etc. μονο debit η credit και αμεση χρεωση της καρτας με τα στοιχεια με φυσικα αποστολη παραστατικου στο email.. παραγγειλα 3 και 5 του μηνος και ειναι shipped. ΠΡΟΣΟΧΗ. δε γνωριζω τι κινδυνους εχει η αγορα με credit συγκεκριμενα η αν υπαρχει καποια δικλειδα ασφαλειας. θα συνιστουσα να ειναι debit-prepaid
    Καταγράφηκε

    Mandarakas Andreas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 263



    « Απάντηση #13 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 20:29:02 »

    Ισχύει και για UK,που δοκίμασα με δυο πιστωτικές αυτήν την βδομάδα απο διαφορετικές τράπεζες. Ντροπή
    Καταγράφηκε
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #14 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 20:48:00 »

    εχω ενα θεμα με μια καινουρια καρτα και μου βγαζει αυτο  The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience.  μηπως ξερει κανεις τι να κανω?

    Πρωτη φορα...
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ-Κ
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 30



    « Απάντηση #15 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 20:58:54 »

    Δυστιχος δεν μπορεις να κανεις αγορες με τπτ ολα ειναι οff.Ν α δουμε ποτε θα ανοιξουν καπιταλ κοντρολ
    Καταγράφηκε

    Δεν αρκεί ν' αποκτήσεις γνώσεις,πρέπει και να βρεις τον σωστό τρόπο να τις εφαρμόζεις.
    Το να κάνεις ό,τι σου αρέσει είναι ελευθερία. Το να σου αρέσει ό,τι κάνεις είναι ευτυχία.
    helibillys
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 17



    « Απάντηση #16 στις: Δευτέρα, 10 Αύγ 2015, 23:53:31 »

    Έχουν γονατίσει τα πάντα..  Ακόμη και τα καταστήματα δεν έχουν τίποτα από στοκ.
    Ψίθυροι λένε τα Χριστούγεννα.
    Ελπίζω πως όχι.
    Capital control!!!!  😀
    Καταγράφηκε

    ALIGN TREX 600 NITRO PRO DFC, DJI F450 E300, JR XG11 DMSS, PHANTOM 3 PRO, DJI CUSTOM HEXA H3-3D GOPRO 4 BLACK
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #17 στις: Τρίτη, 11 Αύγ 2015, 01:29:25 »

    Έχουν γονατίσει τα πάντα..  Ακόμη και τα καταστήματα δεν έχουν τίποτα από στοκ.
    Ψίθυροι λένε τα Χριστούγεννα.
    Ελπίζω πως όχι.
    Capital control!!!!  😀

    Αξιοπρεπεια και ολα θα επανελθουν!
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    w1ndsurfer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.404



    « Απάντηση #18 στις: Τρίτη, 11 Αύγ 2015, 07:23:48 »

    κατα ενα περιεργο τροπο μπορεις να ψωνισεις απο banggood china,uk etc. μονο debit η credit και αμεση χρεωση της καρτας με τα στοιχεια με φυσικα αποστολη παραστατικου στο email.. παραγγειλα 3 και 5 του μηνος και ειναι shipped. ΠΡΟΣΟΧΗ. δε γνωριζω τι κινδυνους εχει η αγορα με credit συγκεκριμενα η αν υπαρχει καποια δικλειδα ασφαλειας. θα συνιστουσα να ειναι debit-prepaid

    Ο εκδότης της κάρτας είναι Ελληνική τράπεζα;

    Μου κάνει εντύπωση ότι πήρε authorization η συναλλαγή, και έχω την υποψία ότι δεν θα εκκαθαριστεί και θα μπλέξεις (η κάρτα θα ζητάει τα λεφτά, η τράπεζα δεν θα μπορεί να τα εκκαθαρίσει και μπορεί να σου ακυρώσουν την κάρτα)
    Καταγράφηκε

    Η τέλεια σχεδίαση επιτυγχάνεται όταν είναι τόσο λιτή ώστε δεν υπάρχει κάτιι που μπορεί να αφαιρεθεί - Antoine De Saint-Exupery (French writer and aviator)
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #19 στις: Τρίτη, 11 Αύγ 2015, 08:38:16 »

    κατα ενα περιεργο τροπο μπορεις να ψωνισεις απο banggood china,uk etc. μονο debit η credit και αμεση χρεωση της καρτας με τα στοιχεια με φυσικα αποστολη παραστατικου στο email.. παραγγειλα 3 και 5 του μηνος και ειναι shipped. ΠΡΟΣΟΧΗ. δε γνωριζω τι κινδυνους εχει η αγορα με credit συγκεκριμενα η αν υπαρχει καποια δικλειδα ασφαλειας. θα συνιστουσα να ειναι debit-prepaid

    Ο εκδότης της κάρτας είναι Ελληνική τράπεζα;

    Μου κάνει εντύπωση ότι πήρε authorization η συναλλαγή, και έχω την υποψία ότι δεν θα εκκαθαριστεί και θα μπλέξεις (η κάρτα θα ζητάει τα λεφτά, η τράπεζα δεν θα μπορεί να τα εκκαθαρίσει και μπορεί να σου ακυρώσουν την κάρτα)


    Η μεταφορα χρηματων εχει γινει κανονικα. Εχουν δεχτει τη πληρωμη, μου εστειλαν παραστατικο και το πακετο ειναι στο δρομο. Μπορει η αγορα της κινας να αποτελει εξαιρεση. νομιζω υπαρχουν συμβασεις και προγραμματα στη χωρα μας σχετικα με την επιχειρηματικοτητα της Κινας στην Ελλαδα. Ισως ειναι αυτο. Υπαρχουν και αλλες εξαιρεσεις οπως π.χ. στα αεροπορικα εισητηρια κ.α. δε θυμαμαι. Αν παλι δεν αποτελει εξαιρεση θεωρω οτι ειμαι πολυ τυχερος, μπορει ισως και ατυχος.
    Καταγράφηκε

    coyote216
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 610



    « Απάντηση #20 στις: Τρίτη, 11 Αύγ 2015, 08:44:26 »

    Κλασική περίπτωση RTFM
    Καταγράφηκε

    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #21 στις: Κυριακή, 16 Αύγ 2015, 21:56:24 »

    δοκιμαστε αυτο.
    Αρχικά, χρειαζόμαστε μια δεύτερη διεύθυνση email (όχι αυτή που έχουμε στο PayPal) και στην οποία έχουμε πρόσβαση. Εγώ χρησιμοποίησα ένα παλιό gmail που είχα. Εννοείται χρειαζόμαστε και χρεωστική κάρτα που να έχει μέσα το υπόλοιπο που θέλουμε να μεταφέρουμε (προσωπικά δεν δοκίμασα με πιστωτική).
     
    Μπαίνουμε στο PayPal, πηγαίνουμε εκεί που λέει Request Money (τρίτο tab στο πάνω μέρος), και μόλις ανοίξει πατάμε πάλι το εικονίδιο Request Money. Εκεί δίνουμε το δεύτερο email μας, το ποσό που θέλουμε, επιλέγουμε Services εκεί που λέει «Request payment for» (σε κάποιους δούλεψε μόνο επιλέγοντας Goods) και πατάμε Continue.
     
    Στην επόμενη σελίδα κάνουμε review την αίτηση, και απλά πατάμε το Request Money κάτω κάτω. Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που έχουμε κάνει είναι να «ζητήσουμε» από τον εαυτό μας (!) το ποσό που θέλουμε! Πάμε παρακάτω.
     
    Ανοίγουμε το δεύτερο email, αυτό στο οποίο στείλαμε την αίτηση δηλαδή, λογικά ήδη έχει έρθει το invoice. Πατάμε το Pay Now και στη σελίδα που ανοίγει πατάμε Continue. Στην επόμενη σελίδα -δεν- επιλέγουμε «Pay with my PayPal account» αλλά «Pay with my credit or debit card». Βάζουμε τα στοιχεία της κάρτας μας, εγώ διάλεξα διαφορετική κάρτα από αυτή που έχω συνδέσει με το PayPal, αν και κάποιοι δήλωσαν ότι δούλεψε ακόμα και όταν έβαλαν την ίδια. Πατάμε Review and Continue, περιμένουμε λίγο, και αν όλα πάνε καλά τα χρήματα άμεσα εμφανίζονται στο υπόλοιπο του PayPal!
     
    Τη διαδικασία την έκανα προσωπικά με χρεωστική MasterCard Debit Εθνικής δύο φορές, μια χτές το βράδυ για δοκιμή (5 ευρώ) και άλλη μια μόλις τώρα (210 ευρώ) και δούλεψε αμέσως. Υπάρχουν αναφορές για επιτυχία με πιστωτική American Express της Alpha, χρεωστική Visa Eurobank, χρεωστική Πειραιώς, υπάρχουν όμως και αρκετές αναφορές αποτυχίας με τις ίδιες ακριβώς κάρτες. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει την πρώτη φορά δοκιμάστε λίγο αργότερα, διαβάστε όμως και τη δεύτερη σημείωση πιο κάτω.
     
    Σημειώσεις:
     
    Έχετε υπόψιν σας πως για τη διαδικασία αυτή το PayPal χρεώνει fees. Συγκεκριμένα, χρεώνει το 3.4% του ποσού καθώς και €0.35 για κάθε αποστολή. Υπάρχουν ακόμα αναφορές ότι η τράπεζα κρατάει και προμήθεια €0.9, ακόμα και σε ανεπιτυχείς συναλλαγές (περισσότερα για αυτό παρακάτω). Ενδεικτικά, στα €5 μου έβαλε στο λογαριασμό μου €4.48, στα €210 μου έβαλε €202.51.
     
    Από κάρτες Πειραιώς έχει αναφερθεί ότι η διαδικασία συχνά αποτυγχάνει, αλλά κάθε φορά ανεξαρτήρως επιτυχίας ή αποτυχίας αφαιρούνται από τον λογαριασμό περίπου €0.90. Αυτό ίσως συμβαίνει και σε άλλες κάρτες/τράπεζες. Για να επαναφέρετε στο λογαριασμό σας τα χρήματα αν η διαδικασία αποτύχει, πηγαίνετε στην κεντρική σελίδα του paypal, και στο κουτί my recent activity, βρείτε την αίτησή σας για χρήματα και κάντε cancel. Το ~1€ από κάθε αίτηση θα αποδεσμευτεί και θα γυρίσει στον τραπεζικό σας λογαριασμό.
     
    Σε περίπτωση που έχετε υπόλοιπο σε ευρώ, αλλά δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε αγορές σε άλλο νόμισμα (π.χ. σε μερικά καταστήματα της Αγγλίας που λειτουργούν μόνο με λίρες), θα σας βγάλει λάθος σαν και αυτό «Please go to www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase». Αυτό συμβαίνει γιατί το υπόλοιπο σας είναι σε ευρώ, πρέπει πρώτα να το μετατρέψετε στο νόμισμα που θέλετε να κάνετε την αγορά (λίρες, δολάρια, κ.λπ.). Για να το κάνετε αυτό, ακολουθείτε τις εξής οδηγίες:
     
    1) Log in to your PayPal account.
    2) Click Profile at the top of the page.
    3) Click My money, and then click Currencies.
    4) Enter the amount you want to convert under the Currency Exchange column.
    5) Choose the new currency.
    6) Click Calculate to preview the conversion.
    7) Click Review Exchange to see the conversion details.
    Ανεση Click Exchange Currency to confirm the transfer.
     
    Υπάρχει -και- εκεί fee, εμένα η μετατροπή μου «έφαγε» περίπου 4 λίρες (είχα στο υπόλοιπο 144.κάτι αντί για 147.00), αλλά μετά η αγορά προχώρησε κανονικά.
     
    Έχετε επίσης υπόψιν σας ότι όλες οι δοκιμές, από εμένα και από τα άλλα μέλη, έγιναν από χτές το απόγευμα. Κάποιοι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν επιτυχώς παραγγελίες από FT, BG κ.λπ., όμως, υπάρχει πάντα η πιθανότητα από Δευτέρα αυτές οι παραγγελίες να φάνε άκυρο από τις τράπεζες. Οικονομολόγος δεν είμαι, το διάβασα ως πιθανότητα και απλά σας το μεταφέρω.
     
    Τέλος, περί του «ηθικού» ή «νόμιμου» του θέματος, αναγνωρίζω ότι κάτι τέτοιο αποτελεί παράκαμψη ενός περιορισμού που μας έχει επιβληθεί (δικαίως ή αδίκως), για συγκεκριμένο λόγο. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν ήδη άλλοι νόμιμοι τρόποι να κάνει κάποιος το ίδιο πράγμα (η MoneySafeCard για παράδειγμα, ή η μεταφορά κεφαλαίων που ήδη υπάρχουν σε e-wallets, Neteller, Scrill κ.λπ.) δεν γνωρίζω, ως πολίτης, κατά πόσο η διαδικασία αυτή μπορεί να θεωρηθεί ανήθικη ή ακόμα και παράνομη. Σε κάθε περίπτωση, ακολουθείτε τη διαδικασία με δική σας ευθύνη.
     
    Πάντως, μέλος εδώ έγραψε πως μίλησε με άτομο μέσα στην Εθνική και του είπε πως ουσιαστικά δεν υπάρχει πια μπλόκο στις συναλλαγές μεσω καρτών αλλά το πρόβλημα είναι τεχνικής φύσεως που δεν ειχαν αντιμετωπίσει ξανά και το λύνουν σταδιακά. «Σύντομα θα μπορούμε να κάνουμε ελεύθερα αγορες απο εξω, με μοναδικό περιορισμό το ημερήσιο πλαφόν καθε τράπεζας που θα διαρκέσει για αρκετό καιρό αλλά θα αυξάνεται σταδιακά».
     
    Καλές αγορές, και βέβαια (χωρίς παρεξήγηση) αν είναι δυνατό να χρησιμοποιήσουμε τη διαδικασία αυτή με σύνεση
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #22 στις: Τρίτη, 18 Αύγ 2015, 13:29:28 »

    Όσες προσπάθειες και να έκανα, δυστυχώς σε εμένα δεν δούλεψε ο παραπάνω τρόπος.
    Κρίμα γιατί το ποσό της παραγγελίας μου είναι μικρό, 14,43 euro αλλά δεν μεταφέρει με τίποτα τα χρήματα, από κάρτα πειραιώς ή άλφα.
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    Miketa
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 20



    « Απάντηση #23 στις: Τρίτη, 18 Αύγ 2015, 20:39:03 »

    Σήμερα πάντως το paypal δέχτηκε κανονικά την κάρτα που είχε μπλοκάρει λόγω των Capital controls. Άντε πάλι δικαιολογίες στην γυναίκα μου για τις παραγγελίες
    Καταγράφηκε

    Ενωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #24 στις: Τρίτη, 18 Αύγ 2015, 22:36:26 »

    Θα μας γράψεις και με ποιας τράπεζας κάρτα το έκανες, γιατί με την Πειραιώς που χω εγώ, δεν ανταποκρίνεται και πάλι ;
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    chris 1975
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 157



    « Απάντηση #25 στις: Τρίτη, 18 Αύγ 2015, 23:35:22 »

    Σήμερα πάντως το paypal δέχτηκε κανονικά την κάρτα που είχε μπλοκάρει λόγω των Capital controls. Άντε πάλι δικαιολογίες στην γυναίκα μου για τις παραγγελίες
    file moy den isxeih auto pou les  .......
    Καταγράφηκε
    NIKOS5113
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53



    « Απάντηση #26 στις: Τρίτη, 18 Αύγ 2015, 23:55:43 »

    Ο παραπάνω τρόπος λειτούργησε σε μένα την πρώτη φορά που προσπάθησα δοκιμαστικά με 5 ευρώ χρησιμοποιώντας χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Τη δεύτερη που δοκίμασα με ποσό των 200 ευρώ μου έβγαλε αυτό το μήνυμα   "The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number."  Θα προσπαθήσω κι άλλες φορές αύριο ελπίζοντας να πιάσει σε κάποια από αυτές...
    Καταγράφηκε

    Fly low and full throttle!
    Miketa
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 20



    « Απάντηση #27 στις: Τετάρτη, 19 Αύγ 2015, 09:17:47 »

    Κάρτα της Citibank και πόσο 30€. Για την ίδια παραγγελία πριν πάντως το paypal μου έβγαζε ότι η κάρτα δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί.
    Καταγράφηκε

    Ενωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης
    guest962
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #28 στις: Πέμπτη, 20 Αύγ 2015, 00:36:53 »

    χωρις λογια


    * cc.jpg (101.84 KB, 450x599 - εμφανίστηκε 447 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: Σφαλμα απο paypal
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.047 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.