Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.334 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 01:56:06

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 01:56:06

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:14]

    από chris 1975
    [Χθες στις 19:04]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304334
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 40
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 29
    Συνολικά: 30
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Επίσημοι Χώροι Ελέυθερης πτήσης αερομοντέλων  (Αναγνώστηκε 6963 φορές)
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « στις: Παρασκευή, 4 Μάι 2012, 15:05:18 »

    Καλησπέρα σε όλους,
    Σαν νέος σχετικά μοντελιστής προσπάθησα να ερμηνευσω τη σχετική νομοθεσία απο το site της ΕΛΑΟ http://epae.elao.gr/index.php/epaegeneralinfo/epaelaw
    ωστε να είμαι σίγουρος για τα μέρη που μπορώ να πετάξω χωρίς άδεια απο την αρμόδια αρχή..

    Ξεκινόντας την ερμηνεία τη παραγραφο 4 του Κανονισμού Πτήσεων Αερομοντέλων    "4. ΧΩΡΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ"  
    Συναντούμε το εξής παράδοξο: ΟΛΑ τα μοντέλα Α και Β κατηγορίας δηλαδή απο 0 εως 25κιλά πρέπει να πετούν σε συγκεκριμένο διαθέσιμο εναέριο χώρο,
    ωραία ώς εδώ εκτος εαν εννοεί ΜΟΝΟ μοντελοδρόμια.

    Εαν όχι τότε με την χρήση των γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών (GIS) μπορούμε να δούμε επι χάρτου ποιοι είναι αυτοί οι χώροι. Για το παραδειγμα και την ανάλυση χρησιμοποίησα δωρεάν αρχείο απο το geodata opengov και το mypois και εχω τελιώσει σχεδόν με όλη την ελλάδα!! το παράδειγμα λόγο μεγέθους περιέχει μόνο την Ατιική

    Και ξεκινάμε:
    Για να πετάξεις ΧΩΡΙΣ άδεια απο την αρμόδια αρχή πρεπει:


    Δεν επιτρέπονται πτήσεις αερομοντέλων χωρίς
    άδεια από την αρμόδια αρχή:

    σε απαγορευμένες, περιορισμένες, επικίνδυνες και
    δεσμευμένες περιοχές όπως αυτές αναφέρονται στις
    πάσης φύσεως αεροναυτικές εκδόσεις της ΥΠΑ.
      Huh  ποιες είναι αυτές ? οι σύλλογοι τις ανακοινώνουν κάπου? στη θέση τους χρησιμοποίησα κάθε προστατευόμενη περιοχή απο κάθε υπηρεσία στη χώρα (ΥΠΕΚΑ, Υπηρεσία υδάτων, κλπ κπ)
    σε ύψος μεγαλύτερο των 400 ποδών από την
    επιφάνεια του εδάφους.  
                                   κατανοητό
    σε απόσταση μικρότερη των 3 χιλιομέτρων από
    ελεγχόμενο αεροδρόμιο.
                                    χρησιμοποίησα όλα τα ενεργά αεροδρόμια συν τους ενεργούς πύργους (π.χ. Ελληνικό)
    εντός πολιτικών ή στρατιωτικών αεροδρομίων.       καλύπτεται απο το απο πάνω
    ανωθεν, πλησίον ή εντός στρατιωτικών εγκαταστάσεων.−  χρησιμοποίησα όλες τις διαβαθμισμένες περιοχές της χτηματολόγιο Α.Ε. Δηλαδή τις περιοχές μουτζουρωμένες με άσπρο χρώμα στο αντίστοιχο google της κτηματολόγιο, συν κάποια στρατόπεδα που ήξερα
    άνωθεν η πλησίον κατοικημένων περιοχών.       χρησιμοποίησα όλα τα επίσημα σχέδια πόλης που έχουν αναρτηθεί στο geodata συν buffer 2χιλιομέτρων απο κάθε οικισμό κατα την στατιστική υπηρεσία
    • άνωθεν η πλησίον εγκαταστάσεων κοινής ωφέλειας.  Νοσοκομία, πάρκα, ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ κλπ κπ απο το mypois

    • άνωθεν η πλησίον αρχαιολογικών χώρων.            πάλι απο το mypois  και αξιοθέατα που βρήκα απο το destinator

    Για λόγους ασφαλείας και αποφυγής παρεμβολών:

    • δεν επιτρέπονται οργανωμένες ή μη πτήσεις τηλεχειριζόμενων αερομοντέλων από οιονδήποτε, πλησιέστερα των 3 χιλιομέτρων από οργανωμένο μοντελοδρόμιο.  Εβαλα όλα τα μοντελοδρόμια που βρήκα απο το aeromodelling

    Και τέλος επειδή είμαι κυμπαρης προσθεσα 300μ απο κάθε κύριο οδικό άξονα

    Τα πράγματα δεν είναι τόσο αποθαρυντικά (βλ παραδειγμα Αττικής)
    Θα ήθελα να ξέρω όμως εαν ερμήνευσα σωστά το Νόμο και εαν κάποια επίσημη αρχή ή σύλλογος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο,  
    Disclaimer: Δεν θέλω χρήματα για κάτι τετοιο όταν λέω ενδιαφέρων, εννοω εαν θέλουν να επιβαρυνθούν το κόστος μια γεωβασης όπως για παράδειγμα το http://skyvector.com/ που έχουν τα αμερικανάκια και μπαίνουν και σχεδιάζουν τη πτήση τους όμορφα και ωραία


    * atiika_ptiseis2.jpg (116.54 KB, 679x432 - εμφανίστηκε 1310 φορές.)
    Καταγράφηκε
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.936


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 4 Μάι 2012, 17:45:52 »

    .....
    Θα ήθελα να ξέρω όμως εαν ερμήνευσα σωστά το Νόμο και εαν κάποια επίσημη αρχή ή σύλλογος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο

    Το καλύτερο που θα ειχες να κάνεις φίλε μου θα ήταν να απευθυνθείς στους κ.κ. Αντώνη Παπαδόπουλο - Πρόεδρος της C.I.A.M. αλλά και τον κ. Κωνσταντακάτο, πρόεδρο τηε ΕΑΑ.

    Νομίζω ότι είναι οι καταληλότεροι να σου απαντήσουν !

    Φιλικά
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    fazerdreamer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 286


    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 4 Μάι 2012, 19:17:50 »

    Γιατι διερωτασαι φιλε Δημητριε Ποοολύ άνεση
    Πότε σε ετουτη την χωρα που...ακομα την ''λεμε'' Ελλαδα,υπηρξε νομος ανταποδοτικου χαρακτηρα=επιβαλλω αδιαμφισβητητους νομους οταν εχω να δωσω εναλλακτικη και λογικη αντιπροταση.....
    Απαντω εκ βαθεων καρδιας με ετουτο το πολυ ομορφο δημιουργημα http://youtu.be/fHsRBD_pOuA

    Μηπως τελικα ΔΕΝ μας αξιζουν τα χειροτερα?..
    Καταγράφηκε

    Η σιωπή είναι χρυσός...
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 4 Μάι 2012, 19:38:47 »

    .....
    Θα ήθελα να ξέρω όμως εαν ερμήνευσα σωστά το Νόμο και εαν κάποια επίσημη αρχή ή σύλλογος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο

    Το καλύτερο που θα ειχες να κάνεις φίλε μου θα ήταν να απευθυνθείς στους κ.κ. Αντώνη Παπαδόπουλο - Πρόεδρος της C.I.A.M. αλλά και τον κ. Κωνσταντακάτο, πρόεδρο τηε ΕΑΑ.

    Νομίζω ότι είναι οι καταληλότεροι να σου απαντήσουν !

    Φιλικά
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ,
    ήταν στα υπόψη μου να ρωτήσω κάποιο σύλλογο ή την ΥΠΑ, αλλα ήθελα να ακούσω την άποψη και τις ιδέες του κοινού που διαβάζει, ερμηνεύει κ τηρεί τις εντολές, οχι τόσο αυτού που τις επιβάλει. Επίσης αποθαρρύνθηκα απο το γεγονός οτι πολλά μέρη στα site τους μιλούν για αθλητές-διαγωνισμούς κλπ, πράγμα που δεν με ενδιαφέρει προσωπικά καθόλου.

    Γιατι διερωτασαι φιλε Δημητριε Ποοολύ άνεση

    Διερωτώμαι γιατί θέλω όπως έχω ξαναπεί να μη κάθομαι αλλα να φτιάχνω κάτι κιας είναι 5 γραμμουλες κατα το ρητό "όποιος μπορεί κάνει-όποιος δε μπορεί... διδάσκει"    Wink
    επίσης θεωρώ -εστω και ρομαντικά- οτι μπορώ να κοιτώ εκ των προτερων που μπορώ  χαρώ το hobby μου γνωρίζοντας 100% οτι δε θα με μαζεψουνε  police και αυτό, δια στόματος μιας επίσημης αρχής και όχι του Μήτσου... εφόσον λοιπόν δεν υπάρχει ή δε βρήκα εγώ, έφτιαξα αυτή τη πληροφορία κατά το καυλούν και διερωτώμαι για λόγους επαλήθευσης άλλους συπάσχοντες  Grin Grin
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 4 Μάι 2012, 19:55:42 »

    Πρακτικα ομως οι περισσοτερες περιοχες που απομενουν ειναι εντελως ακαταλληλες γιατι ειναι ορεινες,βραχωδεις και δυσβατες ή οργωμενα/περιφραγμενα χωραφια.Οποτε...
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2012, 09:56:26 »

    Καλημέρα jamesmagos,

    Δεν είναι κατανοητό, τουλάχιστον σε μένα, τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις με την πολύ καλή προσπάθεια σου.

    Ψάχνεις να βρεις χώρο κατάλληλο για να πετάξεις ένα αερομοντέλο, ή προσπαθείς να βρείς κατάλληλο εναέριο χώρο για πτήση πχ με ένα fpv?

    Είναι δύο διαφορετικές προσεγγίσεις για το επόμενο βήμα στην προσπάθεια σου.

    Συμπληρωματικά για την πρώτη ενότητα που αναφέρεις στο αρχικό σου μήνυμα (περιοχές απαγορευμένες, δεσμευμένες κλπ) η ΥΠΑ εκδίδει το AIP και ο στρατός το MAIP, όπου εκεί μπορεί κανείς να εντοπίσει τις συγκεκριμένες περιοχές. Υπάρχουν και sites που προσφέρουν αυτή την πληροφορία και online, όπως της πολύ γνωστής εταιρείας Jeppesen, αλλά πρέπει νομίζω να είσαι εγγεγραμένος χρήστης, για να έχεις πρόσβαση.

    Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες, πχ το Α/Δ Δεκελείας έχει δική του ATZ (air traffic zone) που είναι ένας κύκλος με ακτίνα, αν δεν κάνω λάθος 5 μίλια. Αντιστοιχα η Ελευσίνα και τα Μέγαρα. Πολύ μεγαλύτερη ATZ έχει το Ελ. Βενιζέλος. Ολα αυτά τα βλέπεις στους αεροπορικούς χάρτες. Οι περιοχές της ATZ του κάθε αεροδρομίου είναι δεσμευμένες περιοχές.

    Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ένα ΠΜ με τα στοιχεία σου για επικοινωνία.

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2012, 13:33:39 »

    Πρακτικα ομως οι περισσοτερες περιοχες που απομενουν ειναι εντελως ακαταλληλες γιατι ειναι ορεινες,βραχωδεις και δυσβατες ή οργωμενα/περιφραγμενα χωραφια.Οποτε...

    Κι όμως!! εαν σκεφτείς οτι οι ορεινες βραχώδεις κατα τη παρ,δ του Ν.998 είναι δασικές εκτάσεις και στην Αττική όλες ανοίκουν στην ζώνη Α προστασίας Ορεινών όγκων... απορρίπτονται, αντίθετα όλες οι περιοχές Β2 (αγροτικές) είναι καταλληλες απ'όλες τις απόψεις, όπως και οι παραλλίες που με ένα πρόχειρο υπολογισμό, αυτες που δεν αποκλείωνται απο τους υπόλοιπους απαγορευτικούς παράγοντες ανέρχονται στις 11.000!!! και είναι καταπληκτικά μερη για να πετάς το χειμώνα..  Εν ολίγης όλα τα λευκά στο χάρτη είναι τα μέρη που μπορούμε να πετάμε..

    Καλημέρα jamesmagos,

    Δεν είναι κατανοητό, τουλάχιστον σε μένα, τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις με την πολύ καλή προσπάθεια σου.

    Ψάχνεις να βρεις χώρο κατάλληλο για να πετάξεις ένα αερομοντέλο, ή προσπαθείς να βρείς κατάλληλο εναέριο χώρο για πτήση πχ με ένα fpv?

    Είναι δύο διαφορετικές προσεγγίσεις για το επόμενο βήμα στην προσπάθεια σου.

    Συμπληρωματικά για την πρώτη ενότητα που αναφέρεις στο αρχικό σου μήνυμα (περιοχές απαγορευμένες, δεσμευμένες κλπ) η ΥΠΑ εκδίδει το AIP και ο στρατός το MAIP, όπου εκεί μπορεί κανείς να εντοπίσει τις συγκεκριμένες περιοχές. Υπάρχουν και sites που προσφέρουν αυτή την πληροφορία και online, όπως της πολύ γνωστής εταιρείας Jeppesen, αλλά πρέπει νομίζω να είσαι εγγεγραμένος χρήστης, για να έχεις πρόσβαση.

    Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες, πχ το Α/Δ Δεκελείας έχει δική του ATZ (air traffic zone) που είναι ένας κύκλος με ακτίνα, αν δεν κάνω λάθος 5 μίλια. Αντιστοιχα η Ελευσίνα και τα Μέγαρα. Πολύ μεγαλύτερη ATZ έχει το Ελ. Βενιζέλος. Ολα αυτά τα βλέπεις στους αεροπορικούς χάρτες. Οι περιοχές της ATZ του κάθε αεροδρομίου είναι δεσμευμένες περιοχές.

    Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ένα ΠΜ με τα στοιχεία σου για επικοινωνία.

    Αντώνης Παπαδόπουλος


    Κυριε Αντωνη σας ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο για να τελιώνω!!
    Ο σκοπός μου είναι το πρώτο που αναφέρετε.
     τα ΑΤΖ, τα έχω βάλει ήδη για κάθε είδος Α/Δ, Σ Α/Δ, Μ/Δ και η ακτίνα φαίνεται με ματζεντα χρώμα στο παράδειγμα, το να περάσω και τις κυριες διελεύσεις αυτόματα είναι λίγο πιο tricky.. πρέπει να γίνει με το χέρι για κάθε είδος...
    απαντώντας στα "Bold": Εκεί είναι η ουσία, οτι αφού ΔΕΝ θέλω να πάρω ειδική άδεια.. γιατί να είμαι γραμμένος κάπου? και γιατί αυτή η υπηρεσία να μην είναι άμεσα διαθέσιμη, όπως αυτή που πόσταρα παραπάνω...

    Σας στέλνω pm με τα στοιχεία μου, κάθε πληροφορία νομίζω πως θα βοηθήσει πολύ.

    Ευχαριστώ και πάλι
    Καταγράφηκε
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2012, 13:58:12 »

    Εγώ από ότι έχω καταλάβει για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πρέπει το πεδίο πτήσης σου, που για απλές πτήσεις απλών μοντέλων, δηλαδή όχι FPV και όχι για μοντέλα που κοστίζουν πάνω από €500, συνήθως το πεδίο αυτό είναι ένας νοητός κύλινδρος με ύψος 300 μέτρα και βάση έναν κύκλο με κέντρο το σημείο που βρίσκεσαι με την τ/κ στο χέρι σου και ακτίνα 500 μέτρα, μέσα στο οποίο δεν υπάρχει (στην επιφάνεια της γης και στον εναέριο χώρο του κυλίνδρου) ανθρώπινη παρουσία (με εξαίρεση άλλων αερομοντελιστών και την παρέα τους) ή δραστηριότητα (που μπορεί να λαμβάνει χώρα την δεδομένη στιγμή της πτήσης του μοντέλου σου) ή κατασκευές, πλην φυτικής παραγωγής (όχι ζωικής) και αγροτικοί δρόμοι (γιατί κάπως πρέπει να πας και εσύ εκεί...).  
    Αυτό βέβαια είναι λίγο δύσκολο να αποδοθεί σε χάρτη, μπορείς όμως όταν φτάσεις στο σημείο που σου αρέσει να αναρωτηθείς αν πληρούνται τα παραπάνω κι αν ναι πετάς, αν όχι φεύγεις.  
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2012, 14:11:36 »

    Εγώ από ότι έχω καταλάβει για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μπορείς να πετάς όπου και όποτε θες χωρίς την άδεια κανενός πρέπει το πεδίο πτήσης σου, που για απλές πτήσεις απλών μοντέλων, δηλαδή όχι FPV και όχι για μοντέλα που κοστίζουν πάνω από €500, συνήθως το πεδίο αυτό είναι ένας νοητός κύλινδρος με ύψος 300 μέτρα και βάση έναν κύκλο με κέντρο το σημείο που βρίσκεσαι με την τ/κ στο χέρι σου και ακτίνα 500 μέτρα, μέσα στο οποίο δεν υπάρχει (στην επιφάνεια της γης και στον εναέριο χώρο του κυλίνδρου) ανθρώπινη παρουσία (με εξαίρεση άλλων αερομοντελιστών και την παρέα τους) ή δραστηριότητα (που μπορεί να λαμβάνει χώρα την δεδομένη στιγμή της πτήσης του μοντέλου σου) ή κατασκευές, πλην φυτικής παραγωγής (όχι ζωικής) και αγροτικοί δρόμοι (γιατί κάπως πρέπει να πας και εσύ εκεί...). 
    Αυτό βέβαια είναι λίγο δύσκολο να αποδοθεί σε χάρτη, μπορείς όμως όταν φτάσεις στο σημείο που σου αρέσει να αναρωτηθείς αν πληρούνται τα παραπάνω κι αν ναι πετάς, αν όχι φεύγεις. 

    Ακριβώς αυτό έλεγα! να δούμε πως το βλέπει ο μέσος μοντελιστής!!
    Δυστυχώς φίλε μου όμως θα διαφωνήσω σε κάποια πράγματα, με αυτά που έχω καταλάβει εγώ..  π.χ. το ύψος πτήσης ΔΕΝ πρέπει να ξεπερνά τα 121.92μ δηλαδή τα 400 πόδια, ενώ η ακτίνα μπορεί να φτάνει τα 1500μ!! οσον αφορά την ακτίνα ανθρώπων, ζωων, χειριστών, βοηθών τα 50. Αντίθετα συμφωνώ στα αγροτικά, που ναναι καλά η Λαυρεωτική και η Μάνδρα είναι Τίγκα, όπως και η παραλίες που ανέφερα.
    Το καλό με τη χαρτογραφία και τα GIS είναι ότι, κατά κανόνα- αποτελούν επέκταση του οπτικού μας πεδίου, οπότε μπορείς να αποδόσεις τα πάντα ή τουλάχιστον οτι θα μπορούσες να δεις!! οπότε είμαστε αρκετά κοντά να φτιαχτεί κάτι.
    Εαν συνεχίσουμε να τροφοδοτούμε με ζώνες επιρροής και αποκλεισμού τον αλγόριθμο
    Σε ευχαριστώ
    Καταγράφηκε
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2012, 14:31:20 »

    Ακριβώς αυτό έλεγα! να δούμε πως το βλέπει ο μέσος μοντελιστής!!
    Δυστυχώς φίλε μου όμως θα διαφωνήσω σε κάποια πράγματα, με αυτά που έχω καταλάβει εγώ..  π.χ. το ύψος πτήσης ΔΕΝ πρέπει να ξεπερνά τα 121.92μ δηλαδή τα 400 πόδια, ενώ η ακτίνα μπορεί να φτάνει τα 1500μ!! οσον αφορά την ακτίνα ανθρώπων, ζωων, χειριστών, βοηθών τα 50. Αντίθετα συμφωνώ στα αγροτικά, που ναναι καλά η Λαυρεωτική και η Μάνδρα είναι Τίγκα, όπως και η παραλίες που ανέφερα.
    Το καλό με τη χαρτογραφία και τα GIS είναι ότι, κατά κανόνα- αποτελούν επέκταση του οπτικού μας πεδίου, οπότε μπορείς να αποδόσεις τα πάντα ή τουλάχιστον οτι θα μπορούσες να δεις!! οπότε είμαστε αρκετά κοντά να φτιαχτεί κάτι.
    Εαν συνεχίσουμε να τροφοδοτούμε με ζώνες επιρροής και αποκλεισμού τον αλγόριθμο
    Σε ευχαριστώ

    Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ, γενικά...
    Όμως ο περιορισμός που βάζω για μοντέλο που δεν είναι FPV και δεν κοστίζει πάνω από €500, δηλαδή μιλάμε για εντελώς ερασιτεχνική και αληθινά hobby-στική ενασχόληση, νομίζω κρύβει την απάντηση στις ενστάσεις σου. Με ένα απλό μοντέλο δεν θα πας πάνω από 400 πόδια ψηλά αν θες να είσαι καρανόμιμος, αλλά αν είσαι μέσα στην ερημιά γιατί να μην πας και πιο πάνω; Αλλά και να το φτάσεις εκεί πάνω... θα το βλέπεις ένα τέτοιο μοντέλο; Μάλλον όχι. Επίσης δεν το βλέπεις ούτε σε πάνω από 500 μέτρα απόσταση.
    Τώρα για τα 50 μέτρα μέσα στα οποία πρέπει να είσαι μόνον εσύ (ο χειριστής της τ/κ), δεν τηρείται ποτέ από τους φίλους σου ή τους συν-hobby-στες... οπότε και να θες να είσαι νόμιμος δεν σε αφήνουν οι άλλοι...
     
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2012, 14:57:46 »

    Ασε παντελώς το τρόπο.. και επικεντρώσου στη "θέση". Να κάνω ενα παράδειγμα..

    Έστω οτι πετώ σε μια άσπρη περιοχή που βρήκα στο χάρτη. Κάποιο όργανο της τάξης με πλησιάσει.. πολύ απλά, έχω εκτυπώσει το απόσπασμα χάρτη της περιοχής που πετώ, του δείχνω την ημερομηνία έκδοσης-εκτύπωσης που αναφέρει τις πηγές από τις οποίες αντλούνται τα δεδομένα (FAI, CIAM, ΕΛΑΟ, ΥΠΑ, Αρμοδια Υπουργεία κλπ κλπ ) διαπιστώνει οτι δεν κινδυνεύει κανένα δύσμοιρο ζωντανό να φάει στο κεφάλι το μοντέλο και με καλημερίζω-τον καλημερίζω-έφυγε...
    Πιο κυριλέ δεν γίνετε!! και χωρίς εγγραφές χωρίς τίποτα!!

    Τωρα διαχωρισμούς όπως FPV, UAV, Scale jet μοντέλα, μικρά μεγάλα, πόσο κάνουν κλπ κλπ, , ας γίνει πιο σαφής ο νόμος να τον προσθέσουμε κιαυτόν..  π.χ. τα Αμερικάνικα μοντελοδρόμια και σύλλογοι ενώ ήταν δύστροποι στην αρχή, αφιερώνουν ξέχωρες ημερίδες αλλά και κανόνες ασφαλείας για τις λοιπές κατηγορίες για να μη καταλήξει να κάνει ο καθένας οτι του'ρθει.

    και τέλος, αφού έχουμε τα "κονέ" (κος Παπαδόπουλος) ίσως να είμαστε οι πρώτοι που πρέπει να φτιάξουμε κάτι τέτοιο.  Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2012, 17:13:02 »

    Ωραια τα σκεφτεσαι αλλα δεν δουλευει ετσι το συστημα. Το οργανο εαν σε πλησιασει θα το κανει επειδη ενοχλησες καποιον, κατα κανονα καποιον που δεν εχει καμια νομικη βαση το παραπονο του. Απο την στιγμη που εσυ δεν προσφερεις εσοδα στο κρατος για αυτην την δραστηριοτητα σου τοτε θα σε θεωρησουν παρανομο. Θα προτιμησουν τον οικοπεδοφαγο που θα σπρωξει χρημα κατω απο το τραπεζι.
    Μια διαφημιση παλια ελεγε "Live your myth in Greece!"
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2012, 21:20:03 »

    Θα συμφωνήσω με το πνεύμα του Παναγιώτη (Orck) λέγοντας πως στην Ελλάδα του σήμερα (αύριο έχουμε εκλογές, δεν ξέρεις...) Αστυνομία να κάνει αυτοβούλως ελέγχους και εφαρμογή των Νόμων, απλά δεν υπάρχει!!!
    Αν σε πλησιάσει ποτέ κανένας Αστυνομικός δεν θα είναι για καλό στις 99,99% των περιπτώσεων... μπορεί μία στις 10.000 που αφήνω να είναι επειδή εντυπωσιάστηκε από το hobby σου και θέλει να ασχοληθεί κι αυτός... λέμε τώρα!
    Ούτε από internet καταλαβαίνουν, ούτε από εκτυπώσεις, ούτε από τίποτα... βασικά ημιμαθείς είναι όλοι τους και γι αυτό θα σε ταλαιπωρήσουν είτε με μια κλήση που θα πρέπει μετά να τρέχεις κι εγώ δεν ξέρω μέχρι που για να δικαιολογήσεις το παράνομο ή έστω μη βάσιμο της κλήσης που έφαγες για να την σβήσεις... με πολύ μεγαλύτερο κόστος φυσικά είτε θα σε πάνε μέχρι το πλησιέστερο Τμήμα για έλεγχο και διερεύνηση του Νόμου κλπ κλπ... πάλι εσύ θα την πληρώσεις.
    Αν λοιπόν ο σκοπός της έρευνά σου είναι πως θα αντιμετωπίσεις τον Αστυνομικό που θα σε πλησιάσει... ματαίως κοπιάζεις. Πάρε τα βουνά κι εσύ όπως κι άλλοι ή μπες σε κανένα κύκλωμα να μάθεις καμιά κρυφή αλάνα που μαζεύονται λίγοι κι εκλεκτοί...
    Αν όμως ο σκοπός σου είναι να βρεις που θα πετάξεις με την ησυχία σου το μοντέλο σου εφάρμοσε την παραπάνω πρότασή μου και δεν θα χάσεις.
    Αν τώρα έχεις μοντέλο που θέλει χιλιόμετρα για να ξεδιπλώσει τις δυνατότητές του κι εσύ τις ικανότητές σου ως χειριστής τότε η μόνη λύση είναι ιδιωτικό μοντελοδρόμιο... εξάλλου αν έχεις ένα τόσο ακριβό μοντέλο και τόσο υψηλές απαιτήσεις από το hobby σου, λεφτά θα έχεις για να πληρώνεις συνδρομές, ασφάλειες, εισόδους, βενζίνες, ξενοδοχεία, εστιατόρια κ.α. 
    Γνώμη μου...
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    phgeorg
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6


    « Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2012, 21:48:58 »

    Φίλε jamesmagos, εγω προσωπικά σε συγχαιρω και για τη δουλειά και για το σκεπτικό σου. Δυστυχώς το αυτονόητο δεν υπαρχει στη χωρα μας. Η απλή λογική φαίνεται δεν είναι κατανοητη.
    Αν βρεις κατάλληλο σημείο για πτήσεις στην λογικά ελεύθερη λευκή περιοχή, ερχομαι ευχαρίστως να πετάξουμε. Ακόμα και για συμπαράσταση.
    Καταγράφηκε
    billiano
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663


    Ζητω το Δ.Ν.Ταμειο Που Με Εκανε Ν'αρχισω Το Λαχειο


    « Απάντηση #14 στις: Σάββατο, 5 Μάι 2012, 22:13:27 »

    Απο την αλλη ,για να κανω τον συνηγορο του  devil  ,δεν θα πρεπει καθε μοντελο που πεταει να ειναι πιστοποιημενο οπου
    και να πεταει?

    Εννοειται απο μια αρχη και δη ΕΛΑΟ κατα την ΑΜΑ  'η οπως αλλιως λεγεται.

    Γιατι και στα 50μ να ειμαι ,αν ειναι μπουρδ..λο το μοντελο(ειναι και επικαιρο) χωρις αδεια την κατσαμε.

    Οποτε περνεις μια αδεια για καθε μοντελο εφαπαξ ,με υποχρεωση ανανεωσης της οταν γινουν Μειζονες αλλαγες στο μοντελο.

    Αρα δεν τα δινεις στον καθε χατζηπαναγιωτη που εχει μοντελοδρομιο ,αλλα και εσυ εχεις πιστοποιηθει.

    Απο την αλλη ομως οι κοινωνιες προοδευσαν αλλα και νοσησαν οταν δημιουργηθηκαν ομαδες(μοντελοδρομια ή παρεες)

    Η αληθεια και η προοδος προκυπτει απο καλοβουλες προτασεις και σιγουρα με προσωπικη προσπαθεια.

    Θα ειμαι απο κοντα να δω που θα βγει αυτο το τοπικ.
     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Sponsored Απο Την Τσεπη Μου.....Και τα Λεφτα Απο Τα Καλαντα Γιατι Με Συμπαθει Η Γειτονια.....
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Επίσημοι Χώροι Ελέυθερης πτήσης αερομοντέλων
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.039 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.