Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.417 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 10:46:30

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 10:46:30

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από frevol
    [Σήμερα στις 06:55]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από Demetre
    [Χθες στις 06:22]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304417
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 56
    Συνολικά: 57
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Φοινικα (Greekwings) μέρος δεύτερο  (Αναγνώστηκε 18032 φορές)
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #60 στις: Τετάρτη, 18 Ιαν 2012, 22:14:10 »

    παρεκκλίνοντας λίγο από το πρόγραμμα την ξανά ζύγισα στους 17,3 ... ελπίζω να είναι εντάξει


    * IMAGE_101.jpg (50.59 KB, 790x473 - εμφανίστηκε 360 φορές.)

    * IMAGE_104.jpg (51.71 KB, 790x473 - εμφανίστηκε 348 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #61 στις: Τετάρτη, 18 Ιαν 2012, 22:16:06 »

    Έφτιαξα και τα skid


    * IMAGE_107.jpg (40.78 KB, 790x473 - εμφανίστηκε 361 φορές.)

    * IMAGE_109.jpg (45.3 KB, 790x473 - εμφανίστηκε 352 φορές.)

    * IMAGE_111.jpg (22.38 KB, 353x590 - εμφανίστηκε 343 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #62 στις: Πέμπτη, 19 Ιαν 2012, 13:29:15 »

    ’αααααα... απο τί είναι τα skids? Φαίνεται σάν σάντουιτς απο CardBoards...

    Καλά έ, με όλο αυτό το carbon εκεί μπροστά, έχει μιά εφιαλτική ομορφιά να πούμε...  Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #63 στις: Πέμπτη, 19 Ιαν 2012, 14:34:33 »

    ’αααααα... απο τί είναι τα skids? Φαίνεται σάν σάντουιτς απο CardBoards...


     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #64 στις: Σάββατο, 21 Ιαν 2012, 23:39:06 »

    σήμερα κατάφερα να πάω με τον φίλο μου τον τέο να δοκιμάσουμε τον φοίνικα ...  Grin
    Η δοκιμαστική πτήση ήταν άψογη με μονο πρόβλημα την απογειώσει η οποια απαιτεί αρκετή ταχύτητα.
     Σε αυτό δεν φταίει ο φοίνικας αλλα μάλλον εγώ που το έχω παρακάνει με το βάρος του... ζυγίζει περίπου 2.8kg !!!!!

    Πέταξε περίπου 15 λεπτά και κατανάλωσε 6000 mA. Φαίνονται πολλά αλλα πέταγα με αρκετό γκάζι και δεν είχε καθόλου αέρα.

    Το video που ακολουθεί δεν είναι τίποτα σπουδαίο ... είναι αμοντάριστο και με πραγματικό ήχο για να ακούγεται το γκάζ και λίγα σχόλιαι.. είναι μονο τα 10 λεπτά πτήσης γιατί ο κάμεραμαν εκτελούσε και χρέη καταπέλτη.

    οποιος έχει κάποια ιδέα σχετικά με το setup του για να ελαφρύνει λίγο θα είναι καλοδεχούμενη
    θυμίζω ότι φοράει μοτέρ G25 με 11 x 8 έλικα και 10.000 mA μπαταρίες που ζυγίζουν λίγο περισσότερο από 1kg.

    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #65 στις: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 00:22:38 »

    Μολις μετρησα την αποσταση Καρδιτσα-Τρικαλα

    25Χλμ Thumbs up
    Καταγράφηκε
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #66 στις: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 00:25:52 »

    Το χωριο που σου λεω ειναι το Μοσχατο στη Λ. Πλαστηρα
    12Χλμ απο Καρδιτσα και 25Χλμ απο Τρικαλα.
    Καταγράφηκε
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #67 στις: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 00:34:15 »

    Το χωριο που σου λεω ειναι το Μοσχατο στη Λ. Πλαστηρα
    12Χλμ απο Καρδιτσα και 25Χλμ απο Τρικαλα.


     teasing Ποοολύ αστείο lalala
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #68 στις: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 10:33:40 »

    Καλημέραααααααα...  Thumbs up   Cheesy

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Λοιπόν, για το βίντεο, έχω να πάω ότι μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ γιατί ήταν "αληθινό" με original ήχο, με ωραία σχόλια και στο τέλος με τα κοντινά σας με βοηθήσατε να δώ το τριμάρισμα και να καταλάβω και γιατί το είχε...  Wink

     Φαίνεται ότι είναι Βαρύς, φαίνεται πόση δύναμη έχει το μοτέρ, αλλά επίσης καταλαβαίνω ότι αν με αυτό το μοντέλο θέλεις να καλύψεις απόσταση και να κάνεις βούτες ανάμεσα σε χαράδρες ή πάνω απ'την επιφάνεια της λίμνης Πλαστήρα ( laugh), τότε έκανες ΚΑΛΗ επιλογή... Αν θές να πάς πιό αργά και να απογειώνεσαι πιό εύκολα, όπως πολύ σωστά είπατε στο video, πρέπει να ελαφρύνει, και για να ελαφρύνει σωστά θα πρέπει να αλλάξει όλο το setup. Όταν θα είσαι πιό ελαφρύς, δέν θα χρειάζεσαι και τα τόσα Watts για να σε γλυτώσουν απο τη δύσκολη στιγμή του Tip Stall στη στροφή...  Wink
     Έχει περίπου 54,5 τετραγωνικές παλάμες επιφάνεια. Στα 2800 γραμ. (!), ο φόρτος πλησιάζει στα 52 γραμ./παλάμη, που είναι αρκετά υψηλό, άρα αναμενόμενη συμπεριφορά...

    Πάντως, σε επόμενες πτήσεις παιδιά, ανεβείτε ψηλά και Stallάρετέ την επίτηδες... Δείτε και το Glide της με σβησμένο κινητήρα και ίσως ανακαλύψετε ότι κρύβει μέσα της περισσότερη ενέργεια ώστε να της έχεις "περισσότερη" εμπιστοσύνη... Με σβησμένο κινητήρα, ψηλά, κουνάμε ailerons και elevator για να δούμε απόκριση, ΑΦΟΥ πρώτα την έχουμε στολάρει κανά δυό-τρείς φορές για να δούμε πώς "βγαίνει" απ'το stall και να ξέρουμε τί να περιμένουμε... Στις περισσότερες πτέρυγες που έχω πετάξει, απλά πάει να μπεί σε Spin, αφήνω τα στίκ στο κέντρο και βγαίνει μόνη της. Κάπως έτσι θα αποκρίνεται πιστεύω και ο Φοίνικας...

    * Σημείωσε παρακαλώ το Κ.Β. Wiz, για να έχουμε ένα σημείο αναφοράς εκ νέου πλέον. * Τα ακροπτερύγια που είχα εγώ μέσα είχαν περισσότερη επιφάνεια απο αυτά που έχει τώρα?
    * Το ζύγισμα που δείχνει ο Θεόδωρος στο 10:30 πρέπει να φτιαχθεί για να δούμε το "αληθινό" τρίμ που θέλει σαν μοντέλο και να δούμε έτσι αν το WashOut που έβαλα βοήθησε καθόλου, ή αν έκανα "πατάτα" και τσάμπα παιδεύτηκα...

    Χά, χά, 25 χλμ.? Τί είναι 25 χλμ για αυτό το εργαλείο? Ας γελάσω! Φέρτε αποστάσεις να τις "καταπιεί"... Μακάρι μιά μέρα να 'ρθείτε στα μέρη μας εδώ. Έχει φανταστικά τοπία για country sweep! Μόνο θάλασσα δέν έχουμε αλλά κι' αυτή στη μιάμιση ώρα μακριά είναι...

    DM (που ξημέρωσε μιά φανταστική μέρα χάρη σε 'σάς Κύριοι)
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 18:25:26 από DeltaMan » Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #69 στις: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 16:16:21 »

    λοιπόν έχουμε και λέμε ...
    τα trim είναι το τελευταίο που με απασχολεί ... είναι εύκολο να ζυγίσει.
    Το χρώμα είναι επιτυχία πράγματι. τώρα που ήρθε και το LRS  teasing teasing θα ντύσω και την άλλη πτέρυγα
    Το K.B φυσικά και θα το μετρήσω ακριβώς και θα το ποστάρω εδώ για να το έχουμε.

    Glide έχει πολλή καλο και stall προβλέψιμο... γενικά είναι πολλή εύκολος στην πτήση του παρόλο τα κιλά του .... σήμερα πετάξαμε το φοίνικα του τέο με αρκετό αέρα .... εκεί φάνηκε η διαφορα του βάρους επειδή ζυγίζει κανένα κιλό πιο λίγο

    Τώρα ένα φίλος είπε (μου φαίνεται το είχε πει και ο αποστολής) να κλείσω τις τρύπες από το "κοροπλαστ" γιατί δημιουργεί πρόβλημα. αυτή είναι η πρώτη διόρθωση.

    Δυστυχώς δεν ξέρω ακόμα κατανάλωση που έχει αλλα θα ξαναπετάξει με αυτό το setup και θα το μετρήσω οποτε θα έχουμε μια ασφαλή μέτρηση για να βγάλουμε την απόσταση.

    Απόσταση .... = 25 km τόσα θέλω να πάει ... λέτε να το πετύχουμε ?
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #70 στις: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 17:46:18 »

    Αποστολε καμμια προοδο εχεις κανει με το setup σου;;
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 17:56:40 από contravago » Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #71 στις: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 19:02:25 »

    Καλησπέρα παιδιά.

    Πέταξα σήμερα ένα ανεμοπτεράκι "παλιό" που είχα, πήγα εδώ σε ένα εκκλησάκι πάνω σε ένα λοφάκι κοντά στο Συκούριο Λάρισας, κυνήγησα και κανένα θερμικάκι, ωραία πέρασα... Καιρός δύσκολος όμως, μοντέλο "χάλια" που λέμε (παιχνίδι όχι ανεμόπτερο), μπόρεσα να κρατηθώ μόνο 24 λεπτά με 2S/1000 mAh. Δέν έχω όμως τον AeroGummy μου μαζί και μου λείπει γ@μωτη...

    * Θεόδωρε τί εννοείς αν έχω κάνει πρόοδο με το σετάπ μου? Για πού? Για τον Φοίνικα ή στο άλλο που έχω βάλει στον Τηλέμαχο για προπόνηση?
    * LRS σημαίνει Long Range System σωστά? Δλδ Σύστημα μακράς εμβελείας... Είναι αυτό το Dragon Link στους 433 MHz? Αλήθεια πιάνει σωστά το σύστημα τηλεχειρισμού στα 30 χιλιόμετρα με αυτό το πράμα?  Εκπληξη
    * Φυσικά και θα έχουν διαφορές στη διάτρηση (penetration) τα δυό μοντέλα με τόση διαφορά βάρους, όπως επίσης και στην επίδοση ανεμοπορίας, αν και παίζουν πολλά πράγματα ρόλο και ένα απο αυτά είναι το συνολικό Drag που παράγουν, γι'αυτό και πρέπει...
    * Όχι απλά να κλειστούν οι τρυπούλες στο κοροπλάστ, αλλά οτιδήποτε "χαλάει" το αεροδυναμικό σχήμα, να αλλαχθεί-τριμαριστεί-καλυφθεί...

    * Υπάρχει ένα θέμα με τις αποστάσεις γενικά... Πρέπει να ξεκαθαρίσει μιά και καλή τί εννοούμε λέγοντας αυτό... Γι' αυτό μερικές φορές "φορτώνω" όπως γράφω και σε άλλο θέμα "και είμαι και Έλληνας"... Κολλάει που λέμε, στο ότι διαβάζουμε στα ξένα φόρουμ και σάιτς ότι μουρλό και παλαβό μπορούμε να φανταστούμε χωρίς εξηγήσεις και πολλά-πολλά... Απλά φανφάρες και εξωτικούς τίτλους απο τυπάκια που πέταξαν ένα Easy Star και μετά γράφουν κατεβατά και ανοίγουν αβέρτα θέματα... Γι' αυτό τρελαίνομαι. Και καλά κάνουν και ενημερώνουν φυσικά τον κόσμο και βάζουν φωτό κλπ και μοιράζεται η πληροφορία, αλλά υπάρχουν και  όρια, απο όπου έπειτα αρχίζει η ΠΑΡΑπληροφόρηση._
    ΆΛΛΟ είναι λοιπόν να πάς 25 χλμ. και να γυρίσεις άλλα 25, άλλο είναι να πάς 12,5 μπρός και 12,5 πίσω, και άλλο είναι να φύγεις απο ένα βουνό στα 2000 μέτρα και να προσγειωθείς μετά απο 50 χλμ. χωρίς να βάλεις "δράμι" κινητήρα. Και είναι επίσης άλλο να κρεμάσεις το μοντέλο κάτω απο ένα μπαλόνι Ηλίου και να πείς ότι ανέβηκα 50 χλμ... Όλα έχουν την προσέγγιση-σχεδιασμό τους και όλα φυσικά είναι "μαγικά" το καθένα για το σκοπό του... ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ όμως. Να το διευκρινίζουμε. Τέλος πάντων, δέν θέλω να γίνομαι κακός, άλλωστε εγώ πρώτος έχω κάνει τις άπειρες χαζομάρες και λάθη.

    * Αν είναι να δουλεύει συνέχεια ο κινητήρας, τότε ναί, θέλουμε οπωσδήποτε την κατανάλωση για την πλεύση του, μέσω της τηλεμετρίας φαντάζομαι. Εδώ είναι καλό να έχουμε πολλά S, ώστε να πέσουν τα Αμπέρ, βέβαια πάντα με "ζύγισμα" γιατί και τα έξτρα στοιχεία στο "έξτρα S" είναι βάρος που το χάνουμε απ'τη χωρητικότητα στην άλλη περίπτωση... Γι'αυτό θέλει μελέτη και πειραματισμό αλλά πού χρόνος και χρήμα για όλα... (ναί, για να γράφεις κατεβατά στο Αερομόντελινγκ έχεις χρόνο). Καλύτερα αισθάνομαι πάντως που έχεις 4 αντί για 3S. Θα διάλεγα επίσης για τον σκοπό αυτό ένα τρίφυλλο έλικα με το μεγαλύτερο βήμα στη διάμετρο των 8 ιντσών που θα μπορούσα να βρώ, με το χέρι στην τσέπη όμως κάθε φορά γιατί ίσως και να σπάει στην προσγείωση... Αν δέν μπορούμε να βρούμε τρίφυλλο, φτιάχνουμε έναν ( Wink) ή βάζουμε ένα 10x10 ή 10x12 δίφυλλο αν υπάρχει...

    * Μου φαίνεται Wiz ότι και η γωνία του μοτέρ είναι καλή γιατί δέν είδα να βουτάει ή να ανεβαίνει όταν έδινες γκάζι... Είναι έτσι? Δέν πείραζες elevator όταν γκάζωνες?
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #72 στις: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 20:01:44 »

    Αποστολε εγω ρωτησα για το FPV που δοκιμαζες και ποσταρες και βιντεο.
    Αν εκανες και αλλες πτησεις να μας πεις εντυπωσεις και να δουμε και κανα βιντεο.
    Σχετικα με τα LRS λεμε να το διαπιστωσουμε οι ιδιοι τι εμβελεια εχουν αλλα οχι εν πτηση.
    Νεοτερα αργοτερα που θα καταληξουμε και στον τροπο.

    Εγω τον Φοινικα τον εχω να τρεχει με 3σελη 4500mA με συνολικο βαρος 1800γρ και ελικα 8χ6.
    Το μοτερ ειναι αυτο
    http://www.nemhobby.com/scorpion-sii-3008-1220kv-motor-p31942.html
    και αν δεις τα χαρακτηριστικα του σηκωνει μεχρι και 12χ6 και 32 αμπερ.
    Εμενα ομως σε φουλ γκαζι τραβαει 16.5Α και μου δινει αυτονομια περι τα 25 λεπτα.
    Εχει ταχυτητα απωλειας στηριξης στα 30-40 Χλμ/Ω, πορειας τα 65 Χλ/Ω και μεγιστη σε ευθεια τα 85-90 Χλμ/Ω.
    Ολα τα παραπανω ειναι συμφωνα με το GPS.

    Οποτε με εναν προχειρο υπολογισμο με 60 Χλμ/ω σε 20 λεπτα εχει καλυψει 20 Χλ.
    10Χλ πηγαινε και αλλα τοσα γυρνα.
    Καταγράφηκε
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #73 στις: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 20:14:46 »

    Αποστολε εγω ρωτησα για το FPV που δοκιμαζες και ποσταρες και βιντεο.
    Αν εκανες και αλλες πτησεις να μας πεις εντυπωσεις και να δουμε και κανα βιντεο.
    Σχετικα με τα LRS λεμε να το διαπιστωσουμε οι ιδιοι τι εμβελεια εχουν αλλα οχι εν πτηση.
    Νεοτερα αργοτερα που θα καταληξουμε και στον τροπο.

    Εγω τον Φοινικα τον εχω να τρεχει με 3σελη 4500mA με συνολικο βαρος 1800γρ και ελικα 8χ6.
    Το μοτερ ειναι αυτο
    http://www.nemhobby.com/scorpion-sii-3008-1220kv-motor-p31942.html
    και αν δεις τα χαρακτηριστικα του σηκωνει μεχρι και 12χ6 και 32 αμπερ.
    Εμενα ομως σε φουλ γκαζι τραβαει 16.5Α και μου δινει αυτονομια περι τα 25 λεπτα.
    Εχει ταχυτητα απωλειας στηριξης στα 30-40 Χλμ/Ω, πορειας τα 65 Χλ/Ω και μεγιστη σε ευθεια τα 85-90 Χλμ/Ω.
    Ολα τα παραπανω ειναι συμφωνα με το GPS.

    Οποτε με εναν προχειρο υπολογισμο με 60 Χλμ/ω σε 20 λεπτα εχει καλυψει 20 Χλ.
    10Χλ πηγαινε και αλλα τοσα γυρνα.
    άσε ρε τα σάπια .... έχω αποδείξεις εγώ .... δεν πας πάνω από 1 χιλιόμετρο xaxaxaxa    teasing teasing Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο

    εκτος από αυτό καταναλώνεις πολλή .....άκου εκεί speed 7 χιλιόμετρα και τραβάει 16A   Azn



    * Untitled-1.jpg (113.03 KB, 1920x1080 - εμφανίστηκε 164 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #74 στις: Κυριακή, 22 Ιαν 2012, 20:17:47 »

    Στιγμιαιο ειναι αυτο ή μετραει ταχυτητα εδαφους και λογω του κοντρα αερα δειχνει 7Χλμ;;;;
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Φοινικα (Greekwings) μέρος δεύτερο
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.