Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
285.758 μηνύματα σε 11.354 θέματα από 5.948 Μέλη / Τελευταίο μέλος: giourgg.1
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 14 Δεκ 2017, 11:55:30

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 14 Δεκ 2017, 11:55:30

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Δευτέρα, 20 Νοέ 2017, 22:44:55
Τα βλέπω όλα πράσινα !!!
Πρόσφατα θέματα
[Σήμερα στις 11:42]

[Σήμερα στις 11:11]

[Σήμερα στις 10:36]

[Σήμερα στις 07:06]

από Phanislo
[Σήμερα στις 01:26]

[Χθες στις 21:31]

[Τρίτη, 12 Δεκ 2017, 21:42:30]

από red_baron
[Τρίτη, 12 Δεκ 2017, 20:26:17]

από 470lp
[Τρίτη, 12 Δεκ 2017, 18:39:15]

[Τρίτη, 12 Δεκ 2017, 10:53:05]

από dominicm
[Δευτέρα, 11 Δεκ 2017, 11:05:46]

από tritongr
[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 21:38:35]

από dhiotis
[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 12:49:29]

[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 11:52:52]

από sliver
[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 10:43:25]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5948
Τελευταίο: giourgg.1
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 285758
Σύνολο θεμάτων: 11354
Online σήμερα: 48
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 26
Συνολικά: 39
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR Καφέ, γενικές συζητήσεις  |  Σκουπιδοτενεκές  |  Θέμα: Παραλιγο τρομοκρατική επίθεση με Μοντέλο « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Παραλιγο τρομοκρατική επίθεση με Μοντέλο  (Αναγνώστηκε 13256 φορές)

Αντώνης Παπαδόπουλος
Aeromodeller Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2011, 16:16:55 »

Καλησπέρα,

Παύλο δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου, ούτε και σου λέω να μην συζητάς ή μιλάς για ότι θές. Απλά να βάζουμε τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση.

Θα σου έλεγα χίλια μπράβο αν ξεκινούσες το θέμα όχι με αυτό τον τίτλο αλλά με "Μία ακόμα ιστορία για γέλια". Γιατί αυτή είναι η πραγματική της διάσταση.

Ο τίτλος που χρησιμοποίησες είναι ακριβώς ό τίτλος που χρησιμοποίησε όλος ο τύπος, ελληνικός και ξένος, για να αναφερθεί στο γεγονός. Με λίγα λόγια θέλουνε να μας κάνουνε να πιστέψουμε ότι στο τσακ προλάβαμε την μεγάλη καταστροφή. Αν είναι δυνατόν.

Και αυτό προσπαθώ να καταδείξω με το post μου.

Πάντα μία δεύτερη σκέψη είναι πολύ πιθανό να δείξει την σωστή διάσταση των γεγονότων.   

Αν εμείς που είμαστε γνώστες του αντικειμένου παρασυρόμαστε, τότε τι θα κάνουν αυτοί που δεν γνωρίζουν?

Για τους Ολυμπιακούς του 2004, και τα μέτρα ασφαλείας που υπήρχαν δεν μπορείς να φανταστείς το τι άκουσα.

Τα ίδια και χειρότερα ακούει τώρα και ο αντίστοιχος Εγγλέζος για του χρόνου.

Καλή συνέχεια

Αντώνης Παπαδόπουλος

Καταγράφηκε
Χρηστος Βαγενας (vchris)
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2011, 18:00:31 »

Χρήστο καλημέρα,

Πριν τρία περίπου χρόνια, δύο εταιρείες από το Ισραήλ, είχαν χτυπήσει την πόρτα της ΕΛΑΟ, για να τους βοηθήσουμε να βρούν τρόπο επικοινωνίας με το Δημόσιο. Οι άνθρωποι εκεί ξεκίνησαν και αυτοί από μοντελιστές αλλά τώρα το επίπεδο τους είναι καθαρά επαγγελματικό. Εξάλλου το Ισραήλ είναι η πρώτη δύναμη στον τομέα αυτό. Μιλάμε για μη στρατιωτική χρήση.

Ολα κολούσαν στο ότι η Ελλάδα δεν έχει ακόμα σχετικό νομικό πλαίσιο για αυτού τιυ είδους των πτήσεων. Βέβαια δεν είναι τόσο ευθύνη της Ελάδας (ΥΠΑ) αλλά και της EASA που επεξεργάζεται αρκετά χρόνια μία ευρωπαική νομοθεσία για το θέμα.

Δεν είναι τόσο απλό, γιατί οι πτήσεις αυτές θεωρούνται πολιτικές γιατί πολλές φορές πρέπει να γίνονται σε ελεγχόμενο εναέριο χώρο.

Επίσης δεν είναι τόσο απλό και για οποιονδήποτε ερασιτέχνη αερομοντελιστή, αν ξεπεραστούν όλα τα παραπάνω, να ασχοληθεί. Θα πρέπει να είναι έτοιμος για πτήσεις οποιαδήποτε στιγμή ανά την επικράτεια.

Και για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα, το ελληνικό δημόσιο έχει να πληρώσει τους αμερικάνους και ρώσους που εκτελούν τις πτήσεις πυρόσβεσης πάνω από δύο χρόνια από ότι ακούγεται.

Αυτά

Αντώνης Παπαδόπουλος

Καλησπερα (πλεον) και απο μενα
     αμα περιμενουμε να γινει κατι απο τα <<κεφάλια>> δε θα ζουμε να το δουμε αυτο
 πολλα πραγματα ξεκινανε απο τους μικρους και αφου πιεστουν οι μεγαλοι το κανουν
 ο διοικητης εδω της πυροσβεστικης εδειξε ενδιαφερον στα ελικοπτερα πχ
αν λοιπον βαζαμε αυτον στα <<αιματα>> και με ενα FPV καποιος αλλος σε αλλη περιοχη αλλο διοικητη κτλ.
και ολοι αυτοι το βρισκαν αποτελεσματικο εργαλειο για τη δουλεια τους θα πιεζαν αυτοι εκει που επρεπε
και τοτε δε χρειαζετε να κανει καμια προσπαθεια,
καμια Ε.Λ.Α.Ο  κανενας Παπαδοπουλος
θα ερθουν απο μονοι τους και θα ζητανε μοντελιστες

με αυτο το σκεπτικο ελεγα κατι να γινει
οπως μπορει ο καθενας

Καταγράφηκε
Χρηστος Βαγενας (vchris)
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2011, 18:27:05 »

Η κουβεντα αρχιζει και παιρνει πολυ σωστη κατευθηνση!!!!!!

ουδέν κακόν αμιγές καλού  Wink
Καταγράφηκε
"PAPPY"
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2011, 19:13:31 »

σαν πραγματικος χομπυστας τετοιες προσπαθειες τις καταδικαζω, νομιζω οτι και αν το αναλυσουμε
στη πραγματικοτητα ειναι πολυ δυσκολο να μπορεσει καποιος να το κανει
τελος παντων δε μας ενδιαφερει αυτο στη πραγματικοτητα

αλλα αφου το θεμα αυτο νομιζετε οτι κεντριζει το ενδιαφερον αυτων που νοιαζονται για το καλο του τοπου που ζουμε
θελω να το συνεχισουμε καπως διαφορετικα
 δε ξερω αν εχει ξαναγινει κουβεντα αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας
σκεφτωμε να φτιαξω δυο η τρια ειδων αερομοντελα που θα ειναι χρησιμα σε
πυροσβεστικη και αστυνομια με το εξεις σκεπτικο
 στη πυροσβεστικη με εναεριους περιπολους με FPV παντα για πυρανιχνευση η κατα τη
διαρκεια μιας πυρκαγιας για το συντονισμο των δυναμεων απο μια εικονα που θα εχει ο ταδε διοικητης απο ψηλα
 και στην αστυνομια για την ανευρεση σε δισβατα μερη ητε κακοποιων ητε εξαφανισθεντων ατομων

μπορουμε να κανουμε ολοι μαζι μια καλη προσπαθεια για να γινει κατι τετοιο?
 ειναι εφικτο?
 πως το βλεπετε?

Η ιδέα σου είναι πάρα πολύ καλή αλλά μας έχει προλάβει σε αυτό τον τομέα η Πολεμική αεροπορία.
http://greeknation.blogspot.com/2009/08/uav.html
Καταγράφηκε

Χρηστος Βαγενας (vchris)
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2011, 19:50:36 »

Η ιδέα σου είναι πάρα πολύ καλή αλλά μας έχει προλάβει σε αυτό τον τομέα η Πολεμική αεροπορία.

οχι δε μας εχει προλαβει ειναι αλλου
κρατικο, στρατός  και καλο δε νομιζω  Undecided
Επόμενο βήμα η ρίψη βλημάτων  idiot2

εδω κοιταμε μονο για κατι ωφελιμο Azn

και υστερα μου λετε ιστοριες για αγριους.....................
κοιτατε τι κανει το κρατος και με τι βλεψεις .............. idiot2
οι ιδιοι ειναι τρομοκρατες
« Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 2 Οκτ 2011, 22:13:13 από vchris » Καταγράφηκε
hlsat
Aeromodeller Hero Member

ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ

Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2011, 19:52:37 »

σαν πραγματικος χομπυστας τετοιες προσπαθειες τις καταδικαζω, νομιζω οτι και αν το αναλυσουμε
στη πραγματικοτητα ειναι πολυ δυσκολο να μπορεσει καποιος να το κανει
τελος παντων δε μας ενδιαφερει αυτο στη πραγματικοτητα

αλλα αφου το θεμα αυτο νομιζετε οτι κεντριζει το ενδιαφερον αυτων που νοιαζονται για το καλο του τοπου που ζουμε
θελω να το συνεχισουμε καπως διαφορετικα
 δε ξερω αν εχει ξαναγινει κουβεντα αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας
σκεφτωμε να φτιαξω δυο η τρια ειδων αερομοντελα που θα ειναι χρησιμα σε
πυροσβεστικη και αστυνομια με το εξεις σκεπτικο
 στη πυροσβεστικη με εναεριους περιπολους με FPV παντα για πυρανιχνευση η κατα τη
διαρκεια μιας πυρκαγιας για το συντονισμο των δυναμεων απο μια εικονα που θα εχει ο ταδε διοικητης απο ψηλα
 και στην αστυνομια για την ανευρεση σε δισβατα μερη ητε κακοποιων ητε εξαφανισθεντων ατομων

μπορουμε να κανουμε ολοι μαζι μια καλη προσπαθεια για να γινει κατι τετοιο?
 ειναι εφικτο?
 πως το βλεπετε?

Μπραβο pappy με προλαβες το εψαχνα για να το ανεβασω.Οπως βλεπεται κυριοι και εδω ειμασται αρχηγοι οχι βεβαια για τρομοκρατια αλλα δυστυχος οπως γινεται παντα μας θελουν αχρηστους ,νυκτομενους και σε μαυρη μαυριλααααααααααααα.
Καταγράφηκε

Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
PaNt
Aeromodeller Hero Member

Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ

Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2011, 20:26:59 »

ΤΙ είμαστε Τρομοκράτες?? Pappy πριν σε ειδα και ταρακουνήθηκες με το θέμα και τώρα ποστάρεις μοντέλο που ειναι για στρατιωτικές επεμβασεις και σε λιγο καιρο θα ρίχνει και βλήμματα??
( Φιλικά εννοειται)

Ο χρήστος λέει για καλο σκόπο οπως πχ παρακολουθησει δασικών εκτάσεων με αερομοντέλο!!Με είχε πιασει ο διοιηκτης Πυροσβεστικης και μου ελεγε οτι τον ενδιαφέρει κάτι τετοιο πολυ...!
Οπως και η αστυνομία.. βεβαια απο εκει δεν μου είπαν τπτ..!

Καταγράφηκε
levitron
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2011, 20:44:05 »

ο αντωνης ο παπαδοπουλος τα ειπαι πολλη
ωραια . ενα τελος με αυτο το θεμα με το
αεροπλανακι.
Καταγράφηκε

raptor 90
vario airwlf  90
raptor 50
t rex 700
hobby king 600
hobby king 500

2 αεροπλάνα και μια αποθηκη που
δεν ξερω τι εχω
vertigo
Aeromodeller
*

only helicopters

Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2011, 23:09:10 »

Συμφωνω κι εγω με Αντωνη Παπαδοπουλο,εχεις απολυτο δικιο φιλε.
Καταγράφηκε
Γκούσκος Διονύσιος
Board moderator

Ζάκυνθος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #54 στις: Δευτέρα, 3 Οκτ 2011, 11:35:53 »

Αγαπητοί φίλοι.

Θεωρώ ότι αυτό το θέμα, αφενός μπορεί να ξεκίνησε για την ενημέρωσή μας λόγω του ότι τον πρωταγωνιστικό ρόλο τον έχει ένα αερομοντέλο , αφετέρου όμως πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο πάρα πέρα πριν τρέξουμε να κάνουμε την αναμετάδοσή του.

Η δική μου ταπεινή γνώμη είναι ότι αυτό το θέμα πρέπει να  διαγραφεί άμεσα από τις σελίδες του forum και ο μόνος λόγος είναι ότι τέτοιου είδους πληροφορίες δεν πρέπει να αναπαράγονται διότι από τη μία δημιουργούν κλίμα καχυποψίας σε τρίτους και από την άλλη εξάπτουν την φαντασία κάποιων άλλων.

Σαφώς και η είδηση είναι είδηση και μπορεί ο καθένας να την βρει στον ιστό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουμε και ολόκληρο θέμα τεσσάρων σελίδων αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες για την αντιγραφή τέτοιων ενεργειών που μόνο κακό θα κάνουν σε όλους μας.

Χαιρετισμούς από Ζάκυνθο

Γκούσκος Διονύσιος
Καταγράφηκε

Dimhack
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Δευτέρα, 3 Οκτ 2011, 15:09:30 »

Αγαπητοί φίλοι.

Θεωρώ ότι αυτό το θέμα, αφενός μπορεί να ξεκίνησε για την ενημέρωσή μας λόγω του ότι τον πρωταγωνιστικό ρόλο τον έχει ένα αερομοντέλο , αφετέρου όμως πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο πάρα πέρα πριν τρέξουμε να κάνουμε την αναμετάδοσή του.

Η δική μου ταπεινή γνώμη είναι ότι αυτό το θέμα πρέπει να  διαγραφεί άμεσα από τις σελίδες του forum και ο μόνος λόγος είναι ότι τέτοιου είδους πληροφορίες δεν πρέπει να αναπαράγονται διότι από τη μία δημιουργούν κλίμα καχυποψίας σε τρίτους και από την άλλη εξάπτουν την φαντασία κάποιων άλλων.

Σαφώς και η είδηση είναι είδηση και μπορεί ο καθένας να την βρει στον ιστό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουμε και ολόκληρο θέμα τεσσάρων σελίδων αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες για την αντιγραφή τέτοιων ενεργειών που μόνο κακό θα κάνουν σε όλους μας.

Χαιρετισμούς από Ζάκυνθο

Γκούσκος Διονύσιος

+1
Καταγράφηκε
"PAPPY"
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Δευτέρα, 3 Οκτ 2011, 22:44:59 »

οχι δε μας εχει προλαβει ειναι αλλου
κρατικο, στρατός  και καλο δε νομιζω  Undecided
Επόμενο βήμα η ρίψη βλημάτων  idiot2

εδω κοιταμε μονο για κατι ωφελιμο Azn

και υστερα μου λετε ιστοριες για αγριους.....................
κοιτατε τι κανει το κρατος και με τι βλεψεις .............. idiot2
οι ιδιοι ειναι τρομοκρατες

Πριν ξεκινήσεις να εξαπολύσεις τους αντιμιλιταριστικούς σου μύδρους κατά του συγκεκριμένου project καλό θα ήταν πρώτα να ενημερωθείς και μετά να μιλήσεις.
Δεν μπορείς να κατηγορείς για άχρηστο ένα σύστημα το οποίο εδώ και χρόνια είναι λειτουργικό και παρέχει και κοινωνικές υπηρεσίες
πέραν των επιχειρησιακών του δυνατοτήτων. Στο συγκεκριμένο project δούλεψε και έχυσε πολύ ιδρώτα ένας ικανότατος μοντελιστής αλλά και Αξιωματικός (Μηχανικός)
της ΠΑ πολύ γνωστός στον κύκλο των μοντελιστών και σημερινό μέλος της ΕΛΑΟ.
Λόγω θέσης δεν δύναμαι να σου δώσω λεπτομέρειες αλλά να ξέρεις πάντως ότι στην ευρύτερη περιοχή της Ηπείρου και σε ακτίνα πολλών χλμ το
συγκεκριμένο έκανε και κάνει πολύ καλά την δουλειά του όσο αφορά την περιπολία για εντοπισμό εστιών πυρκαγιάς.
Ωστόσο κρατώ μία επιφύλαξη για το σχόλιο σου γιατί σύμφωνα με το σχόλιο μου περί αφέλειας και την δική σου απάντηση και λόγω του ότι δηλώνω την ιδιότητα μου στο
profil μου μάλλον τα παραπάνω σκοπό έχουν να με .....τσιγκλίσουν!!!!! Wink Wink Wink Wink Wink
Καταγράφηκε

Χρηστος Βαγενας (vchris)
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Τρίτη, 4 Οκτ 2011, 00:33:50 »

φιλε pappy
στη πραγματικοτητα δε καταλλαβαινω και πολλα πολλα απο ιδιοτητες
εκει που εισαι μπορει να εισαι αρχηγος και να χτυπανε προσοχη 1000
εδω εγω σε βλεπω και σου μιλαω σαν αερομοντελιστη
και πραγματικα για να μη νομιζεις οτι θελω να σε παω κοντρα
εγραψα τα μισα απο αυτα που θα ηθελα να γραψω
(απο τις ελαχιστες φορες που δε ξερω γιατι αλλα κοιταξα το προφιλ καποιου πριν πατησω αποστολη)

το οτι δουλεψε ενας ανθρωπος η μια ομαδα για να γινει αυτο το μοντελο σεβομαι τη προσπαθεια του-ς
 θαυμαζω το μυαλο του-ς χαιρωμαι που ειναι? ηταν? μοντελιστης-ες
 (δε με νοιαζει αν ηταν φανταρος στρατηγος παππας η γιατρος)
 το αποτελεσα με νοιαζει που δουλευει αυτο το μοντελο και με ποιο βασικο σκοπο
 αν ενα τανκ σε μια κακοκαιρια βγαλει απο ενα χωριο 5 κατοικους δε σημαινει
οτι ειναι <<αθωο>> οχημα ουτε θα δωσω συγχαρητηρια που υπαρχει
απο την αλλη επειδη επεσε Boeing 707 στους διδυμους πυργους δε σημαινει οτι αυτα ειναι μαχητικα
κοιτας που τα χρησιμοποιουν 90% ετσι δεν ειναι ?

εξακολουθω να πιστευω και να λεω οτι ειναι αλλου
χωρις να θελω να σε τσιγκλισω 
αλλα ετσι ειναι
δε μπορω να φανταστω οτι ο στρατος θα δει τοσο αθωα ενα μοντελο οπως το βλεπει ενας μοντελιστης
(αν το εβλεπε δε θα γινοταν και ολη αυτη η κουβεντα)

μπορει να ειμαι 45 χρονων αλλα σα χομπυστας βλεπω τοσο αθωα αυτο που κανω
λες και ειμαι 2 χρονων
δε θελω ουτε μπορω (ουτε θα με κανει καποιος) να δω πονηρα το χομπυ μου
 γιατι θα με κανει να απομακρυνθω απο αυτο
 αν λοιπον μπορω καπου να προσφερω με το χομπυ μου θα το κανω
μονο με αποτερο σκοπο το καλυτερο που μπορω να προσφερω στο κοσμο αυτο
ητε να ενημερωσω για μια φωτια πριν τη δει καποιος αλλος
ητε με το να βαλω στο χομπυ αυτο παιδια που τρωνε ωρες ολοκληρες χαλωντας τα ματια τους μπροστα
σε μια οθονη χωρις να μαθαινουν και τιποτε στη τελικη

ειναι πραγματα που σιγουρα θα μπορουσε να κανει ο στρατος πολυ καλυτερα και πολυ
ποιο ανετα απο εμενα αλλα ειναι αλλος ο σκοπος του και η φυση του που δε προκειτε

Καταγράφηκε
"PAPPY"
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Τρίτη, 4 Οκτ 2011, 08:51:22 »

Εχεις αναλογιστεί ίσως πόσες από τις ευκολίες που χρησιμοποιείς στην καθημερινότητά σου και σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη έχουν ξεκινήσει
από στρατιωτικές εφαρμογές?
Να σου δώσω μερικά παραδείγματα?
Το ABS που χρησιμοποιείς στο αμάξι σου προέρχεται από το Anti-skid που χρησιμοποιήθηκε στις αρχές του 50 στα πρώτα αεριοθο΄θμενα αεροσκάφη επειδή μπλόκαραν οι τροχοί
κατά την προσγείωση.
Ο φούρνος μικροκυμάτων που χρησιμοποιείς προέρχεται από τα Radar. Η συγκεκριμένη ανακάλυψη έγινε όταν ένας τεχνικός που συναρμολογούσε τους κυματοδηγούς ενός radar
ξέχασε ένα σάντουιτς σε κάποιο κομμάτι του κυματοδηγού και όταν το βρήκε ήταν...... ψημένο!!!! Grin Grin Grin (δεν είναι πλάκα είναι αληθινή ιστορία).
Το GPS Που χρησιμοποιείς για να βρείς το δρόμο σου και το χρησιμοποιούμε και στο χόμπυ μας είναι καθαρά στρατιωτική εφαρμογή.
Το radar Που χρησιμοποιείται και από την πολιτική αεροπορία είναι και αυτό στρατιωτικό project που ξεκίνησε στην Αγγλία την εποχή του 2ου ΠΠ.
Το kevlar που ξεκίνησε σαν υλικό για αλεξίσφαιρο χρησιμοποιείται σήμερα σε ότι χρειάζεται να είναι σκληρό ελαφρύ και ανθεκτικό (πχ αμαξώματα κλπ κλπ)
μπορώ να συνεχίσω και να σου απαριθμήσω 10δες ακόμα αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.
Δυστυχώς όμως για τους στρατιωτικούς υπάρχει το ρητό που λέει:
ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΧΝΑΕΙ.
Δεν πειράζει όμως είμαστε συνηθισμένοι. Χαλάλι!!!

Για να έρθω και στο θέμα μας. ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είναι ότι όταν κάποιος χρησιμοποιεί κάποιο μέσο με διαφορετικό σκοπό για αυτόν που σχεδιάστηκε (μοντέλο για αναψυχή) και για να βλάψει
αθώους πολίτες τον κάνει απείρως μ@λ@κ@ και δεν πρέπει ούτε καν να αναφέρεται ούτε να σχολιάζεται γιατί έτσι αποκτά αξία πράγμα που δεν του αξίζει.(επαναλαμβάνω...ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)
Η τοποθέτηση του Α. Παπαδόπουλου με παράδειγμα το αυτοκίνητο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. 

Καταγράφηκε

Χρηστος Βαγενας (vchris)
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Τρίτη, 4 Οκτ 2011, 11:48:41 »

Εχεις αναλογιστεί ίσως πόσες από τις ευκολίες που χρησιμοποιείς στην καθημερινότητά σου και σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη έχουν ξεκινήσει
από στρατιωτικές εφαρμογές?
Να σου δώσω μερικά παραδείγματα?
Το ABS που χρησιμοποιείς στο αμάξι σου προέρχεται από το Anti-skid που χρησιμοποιήθηκε στις αρχές του 50 στα πρώτα αεριοθο΄θμενα αεροσκάφη επειδή μπλόκαραν οι τροχοί
κατά την προσγείωση.
Ο φούρνος μικροκυμάτων που χρησιμοποιείς προέρχεται από τα Radar. Η συγκεκριμένη ανακάλυψη έγινε όταν ένας τεχνικός που συναρμολογούσε τους κυματοδηγούς ενός radar
ξέχασε ένα σάντουιτς σε κάποιο κομμάτι του κυματοδηγού και όταν το βρήκε ήταν...... ψημένο!!!! Grin Grin Grin (δεν είναι πλάκα είναι αληθινή ιστορία).
Το GPS Που χρησιμοποιείς για να βρείς το δρόμο σου και το χρησιμοποιούμε και στο χόμπυ μας είναι καθαρά στρατιωτική εφαρμογή.
Το radar Που χρησιμοποιείται και από την πολιτική αεροπορία είναι και αυτό στρατιωτικό project που ξεκίνησε στην Αγγλία την εποχή του 2ου ΠΠ.
Το kevlar που ξεκίνησε σαν υλικό για αλεξίσφαιρο χρησιμοποιείται σήμερα σε ότι χρειάζεται να είναι σκληρό ελαφρύ και ανθεκτικό (πχ αμαξώματα κλπ κλπ)
μπορώ να συνεχίσω και να σου απαριθμήσω 10δες ακόμα αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.
Δυστυχώς όμως για τους στρατιωτικούς υπάρχει το ρητό που λέει:
ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΧΝΑΕΙ.
Δεν πειράζει όμως είμαστε συνηθισμένοι. Χαλάλι!!!

Για να έρθω και στο θέμα μας. ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είναι ότι όταν κάποιος χρησιμοποιεί κάποιο μέσο με διαφορετικό σκοπό για αυτόν που σχεδιάστηκε (μοντέλο για αναψυχή) και για να βλάψει
αθώους πολίτες τον κάνει απείρως μ@λ@κ@ και δεν πρέπει ούτε καν να αναφέρεται ούτε να σχολιάζεται γιατί έτσι αποκτά αξία πράγμα που δεν του αξίζει.(επαναλαμβάνω...ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)
Η τοποθέτηση του Α. Παπαδόπουλου με παράδειγμα το αυτοκίνητο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.  

ΔΕ διαφωνω σε τιποτε απο αυτα που λες
καπου τα ιδια λεμε  idiot2
 το ιδιο ε/π ο στρατος το βαζει να σκοτωνει και το ιδιο μπορει να το βαζει ο αντιπαλος να μεταφερει τραυματιες
 το ενα εχει χρωματα παραλλαγης και το αλλο κοκκινο σταυρο
 ειπαμε η δουλεια η φυση του επαγγελματος

μη λεμε συνεχεια τα ιδια

ειναι πραγματα που σιγουρα θα μπορουσε να κανει ο στρατος πολυ καλυτερα και πολυ
ποιο ανετα απο εμενα αλλα ειναι αλλος ο σκοπος του και η φυση του που δε προκειτε

μη <<τσιγκλιεσε>> απο μονο σου
αμα γυρισουμε πισω και ποιο πισω ποιος ανακαλυψε τι ..... idiot2
αντε ποιος ηταν και τι ηταν αυτος που ανακαλυψε το τροχο?  Cheesy
αστο δε βγαζει καπου
σε αυτο που ζητησα μπορεις να βοηθησεις?

« Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 4 Οκτ 2011, 12:05:59 από vchris » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR Καφέ, γενικές συζητήσεις  |  Σκουπιδοτενεκές  |  Θέμα: Παραλιγο τρομοκρατική επίθεση με Μοντέλο « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: