Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.199 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:34:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:34:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:40]

    από afilos
    [Χθες στις 21:49]

    [Χθες στις 21:25]

    από afilos
    [Χθες στις 14:52]

    από hpergm
    [Χθες στις 10:46]

    [Χθες στις 07:32]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304199
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 66
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 4
    Επισκέπτες: 60
    Συνολικά: 64
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 ... 4 5 6 [7] 8     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (ΜΕ ΣΗΜΑ ΤΟΝ ΒΟΣΚΟ!!!!)  (Αναγνώστηκε 33208 φορές)
    Pilot Haris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 854

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5


    « Απάντηση #90 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 00:56:28 »

    Επι της ευκαιριας της υπεροχης μερας σημερα, οπου ειχε μαζευτει κοσμος πολυς , θα ηθελα να αναφερω την συμπεριφορα ενος αερομοντελιστη σε θεματα ασφαλειας.
    Ο συγκεκριμενος πιλοτος - ο οποιος ηταν παρα πολυ καλος χειριστης- δεν εφαρμοσε κανεναν κανονα ασφαλειας.

    Οσοι  γνωριζουν τον χωρο υπαρχει ειδικος τσιμεντενιος χωρος για πτησεις ελικοπτερων οποιος ειναι μακρια απο τα ΙΧ.
    Ο συγκεκριμενος φιλος πεταγε ενα πολυ ωραιο ελικοπτερο σε αποσταση 5-10 μετρων απο τα ΙΧ με τρελα ακροβατικα  σε αποσταση 1/2 μετρου απο το εδαφος.

    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι επρεπε να αναγκαστουμε να βρεθουμε πισω απο τα ΙΧ μαζι με τα παιδια που κυκλοφορουσαν και γιατι δεν πεταγε στον συγκεκριμενο χωρο των ελικοπτερων.
    Φυσικα δεν τολμησε αλλος να πεταξει οτιδηποτε εκεινη την στιγμη.

    Εντυπωσιαστηκα απο τις ικανοτητες του λυπαμαι πολυ για τον χαρακτηρα του Ντροπή

     



    Κοσμα καλησπερα

    βλεποντας το βιντεο με τον πιλοτο Σακη (δεν τον γνωριζω προσωπικα και δεν ξερω αν ηταν αυτος ο αερομοντελιστης που ανεφερα πιο πανω) παρατηρω οτι και σε αυτη την πτηση ενω υπαρχει χωρος τσιμεντενιος πιο επανω πεταει εκτος αυτου του χωρου

    Βεβαια μπορει στην συγκεκριμενη πτηση να μην υπαρχουν αλλοι μοντελιστες διπλα οποτε να μην υπαρχει λογος να παει στο τσιμεντο.

    Ομως οπως ειπα και πιο επανω το προβλημα ηταν οτι η ολη πτηση εγινε διπλα σε ανθρωπους και αυτοκινητα ενω μπορουσε να γινει 20-30 μετρα μακρυτερα και να υπαρχει ασφαλεια.

    Ακομα και αν θεωρησουμε δεδομενο την ικανοτητα του χειριστη, μια μηχανικη βλαβη τι αποτελεσμα μπορει να ειχε;

    Φιλικα

    Ηλιας




    Φίλε Ηλία (αν μου επιτρέπεις) είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που πετάω  χρόνια σε αυτή την αλάνα. Εκεί  έγινα αερομοντελιστής  Cheesy.  Δυστυχώς  έχουν γίνει  άπειρες αντιπαραθέσεις  πάνω στο θέμα της ασφάλειας. Και έχουν γίνει και ορισμένα ατυχήματα (ευτυχώς όχι σοβαρά. Αλλά έγιναν) . παρο όλα αυτά ποτέ δεν συμμορφώθηκε κανένας  Sad.  Ο καθένας  κοιτάζει την πάρτη του και τα ‘’χέρια’’ του  idiot2. Όταν γίνει όμως κάτι (μακριά από εμάς)  …….εκεί ηρεμούν τα πράγματα για λίγες μέρες και μετά ξεχνιέται. Ο ΕΛΛΗΝΑΣ δεν αλλάζει.  Το ότι είναι ένας  ελεύθερος  χώρος αυτό δεν πάει να πει ότι δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Το θέμα είναι ότι  ΔΕΝ συνεννοούμαστε. Εκτός από ορισμένους βέβαια. Μην του παίρνει όλους η μπάλα!!!  Καλές πτήσεις να έχουμε.  Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5

    Aurora-
    Raptor X50-
    Gemini Multiplex-
    Fun Jet Multiplex-
    Twin Jet Multiplxex-
    Minimoa ArtTech-
    Yak 54 Thunder Tiger-
    DogFighter Multiplex-
    Tucan  Multiplex-
    EasyStar II  Multiplex-
    sakis.sofianos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 440



    « Απάντηση #91 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 05:56:40 »

    Καλημέρα φίλοι αερομοντελιστές  να πω και εγώ μια πραγματικότητα δίστοιχος ο χορος δεν επιτρέπει να πάρουμε τα σωστά μετρα ασφαλειας και το τσιμέντο όπως αναφέρει ο φίλος Ηλίας έχει τα δέντρα σε απόσταση λιγότερη τον δέκα μέτρον και δεν μπορείς να πετάξεις εκεί εγώ προσωπικά όταν δεν πετάω πάντα έχω τα ματια μου 400 γιατί είναι πολύ επικίνδυνα να φας στο κεφάλι κάποιο αεροπλάνο η ελικόπτερο και φαντάζομαι αυτό κάνουν όλοι τον τελευταίο καιρό στην μεταμορφοσι έρχονται περισσότερα άτομα από ότι στο σεφ και τα πράγματα έχουν γίνει πολύ ποιο δύσκολα αυτό που λεω εγω είναι να βάλουμε όλοι από δέκα ευρώ και να φέρουμε έναν άνθρωπο με μια τσάπα να καθαρίσει τον χορό από τα μπάζα έτσι ώστε να μεγαλώσει ο χορός και να έχουμε λιγότερες πιθανότητες για κάποιο ατύχημα μετά το event προτεραιότητα θα έχει αυτό να είστε καλά καλημέρα Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

    ΥΓ.Και θα συνφονισω με τον φίλο Γιάννη βαρελα αυτά τα προβλήματα πρέπει να λύνονται εκει που πετάμε και όχι στα forum!!!!!!!
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 06:11:41 από sakis.sofianos » Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #92 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 07:41:15 »

    1. δεν ξερω αν ειναι εφικτο να μπει μηχανημα εκει (πολυ θα το ηθελα) και ποιος μπορει να το οργανωσει αλλα απο εμενα 10 € ειναι διαθεσιμα
    2. ο λογος που το ανεφερα στο forum ηταν μηπως αποφυγουμε ενα μελλοντικο ατυχημα και οχι να δημιουργησω αντιπαραθεσεις.
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Galans
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #93 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 09:57:16 »

    Καλημέρα δυστυχώς ο χώρος στην Μεταμόρφωση είναι λίγο ιδιόμορφος και θέλει πολύ προσοχή από όλους.
    Ένας λόγος παραπάνω να δώσουμε προσοχή όλοι αερομοντελιστές είναι ότι ο χώρος είναι ιδιόκτητος και εμείς μπαίνουμε παράνομα !
    Κατά την ταπεινή μου άποψη δεν πρέπει να γίνετε συζήτηση δημόσια μέσα από το forum για ευνόητους λόγους.
    Στην αλάνα μπορούμε να τα συζητήσουμε καλύτερα  Thumbs up

    Καταγράφηκε
    Pilot Haris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 854

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5


    « Απάντηση #94 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 12:05:41 »

     Τα δέντρα σίγουρα είναι ένα μειονέκτημα για όλους. Ιδιαίτερα για τούς ελικοπτεραδες που δεν μπορούν να έχουν το νου τους που ακριβός βρίσκονται. Απο την άλλη ....τα αεροπλάνα θέλουνε άσφαλτο. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να καθόμαστε μέσα στη μέση για να πατήσουμε στο τσιμέντο. Στο ΣΕΦ (δεν έχω πάει ποτέ μου) έχω δει ότι είναι μεγάλη αλάνα και χωράει πολλή κόσμο. Αν και εκεί νομίζω ότι παλαιότερα είχαν βάλει κορδέλες σαν όριο. Παρο όλο που έχουν μεγάλη αλάνα.
    Στην Μεταμόρφωση δεν υπαρχη αυτή η άνεση. Δυστυχώς!!! Φανταστείτε να την καθαρίσουμε και να την ανοίξουμε. Έχουν γίνει και παλαιότερα τέτοιες ενέργειες. 2 φορές αν θυμάμαι καλά. Εγώ προσωπικά δεν συμμετείχα γιατί......υπήρξε τσακωμός και πάλι για τα θέματα ασφαλείας και δεν πατούσα το πόδι μου για 2 χρόνια. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ιδιωτικός χώρος εκεί που πετάμε. Κατά περιόδους έχουν έρθει ορισμένοι και έχουν πει ότι είναι δικό τους. Αλλά δεν έχει γίνει τίποτα. Αυτό που μας έχουν πει είναι..... ότι δεν ανήκει σε κανένα και είναι απλά ένα μπαζωμένο ρέμα. Από το χωράφι από το οποίο έχουμε είσοδο......αυτό ''παίζει'' να είναι κάποιου γιατί είναι και περιφραγμένο. Αυτό που δεν έχουμε καταλάβει ή δεν θέλουμε να το καταλάβουμε όσοι πετάμε σε ελεύθερα πεδία είναι το εξής.....όταν ένα ελικόπτερο που πετάει στα 5 – 10 μακριά σου....πάθη κάτι τότε δεν ξέρεις κατά που θα πέσει. Όσο καλά χέρια και να έχεις. Το ίδιο θα γίνει και με το αεροπλάνο βεβαία. Αλλά διαφορετικά είναι να πέσει σε ένα αμάξι ένα ελικόπτερο με ένα αεροπλάνο. Και φυσικά αν εκείνη την ώρα πετάει και αεροπλάνο και συγκρουστούν στον αέρα θα γίνει μεγάλη ζημιά. Εφόσον δεν είμαστε μικρά παιδιά (πιστεύω) μπορεί να υπάρξει συνεννόηση και να μην έχει κανείς πρόβλημα. Αλλά αιτώ το πράγμα δεν έχει αλλάξει εδώ και χρόνια. Και ούτε θα αλλάξει. μεταξύ ΄΄κατεργαρεων''  ΕΙΛΗΚΡΙΝΙΑ. Τα furum είναι ''σημεία'' στα οποία συζητάμε ελεύθερα.
    Καταγράφηκε

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5

    Aurora-
    Raptor X50-
    Gemini Multiplex-
    Fun Jet Multiplex-
    Twin Jet Multiplxex-
    Minimoa ArtTech-
    Yak 54 Thunder Tiger-
    DogFighter Multiplex-
    Tucan  Multiplex-
    EasyStar II  Multiplex-
    Galans
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #95 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 12:23:23 »

    Τα furum είναι ''σημεία'' στα οποία συζητάμε ελεύθερα.

    Φίλε Χάρη φυσικά και τα forum είναι χώροι που συζητάμε ελεύθερα, δεν μπορείς όμως να συζητάς ελευθέρα να καθαρίσεις έναν χώρο που δεν σου ανήκει και είναι περιφραγμένος. Αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη.

    Καταγράφηκε
    Pilot Haris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 854

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5


    « Απάντηση #96 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 12:45:40 »

    Τα furum είναι ''σημεία'' στα οποία συζητάμε ελεύθερα.

    Φίλε Χάρη φυσικά και τα forum είναι χώροι που συζητάμε ελεύθερα, δεν μπορείς όμως να συζητάς ελευθέρα να καθαρίσεις έναν χώρο που δεν σου ανήκει και είναι περιφραγμένος. Αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη.




    Σε αυτο έχεις δίκιο!!!  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5

    Aurora-
    Raptor X50-
    Gemini Multiplex-
    Fun Jet Multiplex-
    Twin Jet Multiplxex-
    Minimoa ArtTech-
    Yak 54 Thunder Tiger-
    DogFighter Multiplex-
    Tucan  Multiplex-
    EasyStar II  Multiplex-
    smartalex
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 359



    « Απάντηση #97 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 13:43:58 »

    έχω χρησιμοποιήσει και εγω τον χωρο , λιγες φορες βεβαια , αλλα εχω εικονα .

    γενικα δεν το θεωρω σωστο οταν πετας  ειδικα ελικοπτερα αλλα και αεροπλανα να ειναι γυρω σου ανθρωποι και αυτοκινητα  .

    καλο θα ειναι να υπαρχει μια σχετικη  αποσταση αφαλειας , τουλαχιστον αν γινει κατι να υπαρχει  καποιος ευλογος χρονος αντιδρασης .

    δυστυχως και λεω δυστυχως γιατι ο φιλος με το goblin ( χαριν του παραδειγματος )  καλο θα ηταν μιας και συμετεχει και σε αλλου επιπεδου  αθλητικες οργανωσεις , με αλλα μετρα ασφαλειας και νοοτροπια να προσπαθει να την μεταφερει και στην αλανα  .......... σορρυ φιλε  μου αλλα αν εσεις οι επαγγελματιες αθλητες του ειδους δεν δωσετε το καλο παραδειγμα ποιος περιμενετε  να  το δωσει ;;;;;;

    επισης δεν καταλαβαινω γιατι να μην γινει λογος στο φορουμ , εχει γινει κατεπαναληψη παρομοια συζητηση και μονο μεσα απο αυτη και σε κοινη θεα θα διορθωθουν τα τυχον κακως κειμενα .

    Φιλικα Αλεξης .

    Καταγράφηκε

    hirobo srb - trex 250 - trex 500 - blade 400 - blade msr - extra 300 pkz - yak 54 eflite - f16 eflite - mosquito fms - habu pkz - icon a5 pkz - f86 eflite - f86 alfa models - ta183 alfa models
    twister multiplex - mig-29 sebart- fox - pkz p51- corsair - f-16starmax - venus 3d-
    Galans
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #98 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 14:57:00 »

    Εγώ πρότεινα να μην γίνετε δημόσια κουβέντα για την χρήση του χώρου, ιδιοκτησία, καθαρισμοί κλπ. Δεν σχολίασα την ασφάλεια πτήσεων στους ελεύθερους χώρους.  Αλλά και πάλι επειδή έχω  βρεθεί σε ανάλογες στιγμές που τίθεται θέμα ασφάλειας αλλά κανείς δεν μίλησε ανοιχτά αλλά οι παρευρισκόμενοι το κάνουν γαργάρα ή λένε μισόλογα από μέσα τους  ( δεν εξαιρώ τον εαυτό μου). Καλύτερα να γίνεται η συζήτηση στον χώρο πτήσης και όχι πίσω από ένα μόνιτορ.

    Καταγράφηκε
    smartalex
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 359



    « Απάντηση #99 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 15:14:55 »

    το ενα δεν αναιρει το αλλο ,

    εννοειτε οτι πρωτα το συζητας επι τοπου ,

    και ειτε λυνεται , ειτε λιμναζει σαν θεμα και ξαναερχεται  μεχρι να γινει η μ%*$#Υ .

    σε καθε περιπτωση ομως αν υπαρχει γενικοτερη ενημερωση και ανταλλαγη αποψεων βρισκεται ευκολοτερα τροπος για την λυση των οποιον θεματων ....θεωρω , δεν ξερω μπορει και να κανω λαθος .

     Π.χ  εμενα καποιος θαμωνας  στον Ασπροπυργο ( δεν παω συχνα )  μου εκανε παρατηρησει μια φορα γιατι και καλα περασα στα 50 μετρα διπλα του με ενα φοαμενιο 3d 150 γραμμαριων  ..... και ωριοταν οτι θα τον σκοτωνα , εφοσον ενοχληθηκε , του ζητησα συγνωμη  και σταματησα την πτηση .

    το αστειο ξερετε πιο ηταν ,

     με το που κατεβαζω εγω το δικο μου φοαμ σηκωνει ο τυπος ενα βενζινοκινητο δελταπερυγο 1,60 ισως και μεγαλυτερο και το περναγε επιδεικτικα πανω απο το κεφαλι μου και αμαξι μου  στα 5 μετρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    επειδη καταλαβα με τι  εχω να κανω , απλα εφυγα ............χωρις κουβεντα εννοειτε ,

    επρεπε ομως να το ειχα κανει  θεμα μιας και ο συγκεκριμενος ασχολειτε και επαγγελματικα  με τον μοντελισμο ........




    Καταγράφηκε

    hirobo srb - trex 250 - trex 500 - blade 400 - blade msr - extra 300 pkz - yak 54 eflite - f16 eflite - mosquito fms - habu pkz - icon a5 pkz - f86 eflite - f86 alfa models - ta183 alfa models
    twister multiplex - mig-29 sebart- fox - pkz p51- corsair - f-16starmax - venus 3d-
    Pilot Haris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 854

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5


    « Απάντηση #100 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 15:33:49 »

    Όλοι μας.....μα όλοι μας έχουμε κάνει την χαζομάρα μας Cheesy. Όλα θέλουν προσοχή. Το ότι είμαστε σε αλάνα ή είμαστε σε επίσημο μοντελοδρομιο δεν έχει να λέει κάτι. Μυαλό έχουμε......οικογενειάρχες είμαστε......ο κάθε ένας μας έχει δώσει κάποια χρήματα. Άσχετα αν είναι πολλά ή λίγα. Δηλαδή ποια η διαφορά αλάνας και μοντελοδρομιου? Απλά στην αλάνα δεν έχουμε τον ''μπαμπούλα'' να μας βάλει χέρι? knuppel2 Αυτό δεν καταλαβαίνω. Σίγουρα δεν έχουμε τα στρέμματα που εχει 1 μοντελοδρομιο αλλά μπορούμε να βάλουμε κάποια όρια. Ο κύριος Σάκης (ο πιλότος με το Goblin) έχει δίκιο όσον αφορά τα δέντρα. Εφόσον τα ελικόπτερα πετάνε χαμηλά. Δεν  μπορης να πετάς και να έχεις τα δεντρά από κάτω. ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ!!! Υπάρχει χώρος να πετάξουν ελικόπτερα λίγο ποιο δίπλα χωρίς δέντρα και χωρίς φυσικά εμπόδια και φυσικά χωρίς να υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος.
    Αυτά τα προβλήματα δεν υπάρχουν μόνο στο συγκεκριμένο χώρο. Σε όλες τις αλάνες ισχύει το ίδιο. Δεν κατάλαβα  όμως το γιατί? Μάλλον επειδή δεν υπάρχει ο ''μπαμπούλας'' όπως προ είπα  knuppel2 tickedoff. Η συζήτηση στις αλάνες έχει γίνει πολλές φορές......αλλά από ότι βλέπουμε τα αποτελέσματα παραμένουν τα ίδια. Και πριν λίγο καιρό έγινε και πάλι παρεξήγηση.....ήθελα να δοκιμάσω ένα καινούργιο μοντέλο αεροπλάνο για πρώτη πτήση και ήθελα λίγο προσοχή.... Με το που το έβαλα στο διάδρομο και εφόσον δεν ει ταν κανένας άλλος στον αέρα....θέλησε ένας ''φίλος'' να σηκώσει το ελικόπτερο, κάποιος άλλος του είπε αν θέλει να περιμένει λίγο. Και όντως....προς τιμή του δεν σηκώθηκε. Με το που απογειώθηκα βγήκε ένας άλλος ''φίλος'' και ήθελε να σηκωθεί με ελικόπτερο και αυτός. Και φυσικά να πετάξει μπροστά μας.. Του είπαμε να περιμένει γιατί θα περνούσα και χαμηλά γιατί όπως είπα έκανα δοκιμές. Το θεώρησε σωστό να πετάξει όμως και κατέβηκα στα γρήγορα για να μην γίνει ατύχημα. Η απάντηση του......''σιγά μη περιμένω να κατεβάσεις το χαρτοπόλεμο''!!! άντε να βγάλεις άκρη. Όπως πάντα........κανένας δεν μίλησε!!! Μόνο εγώ ήρθα σε λογομαχία μαζί του!!!
    Καταγράφηκε

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5

    Aurora-
    Raptor X50-
    Gemini Multiplex-
    Fun Jet Multiplex-
    Twin Jet Multiplxex-
    Minimoa ArtTech-
    Yak 54 Thunder Tiger-
    DogFighter Multiplex-
    Tucan  Multiplex-
    EasyStar II  Multiplex-
    smartalex
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 359



    « Απάντηση #101 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 15:46:13 »

    Γιατι φιλε Χαρρυ απορείς ,

    δεν θελουμε τον μπαμπουλα μας καποιοι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; η΄και ολοι μας ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    τον θελουμε απλα γιατι οταν στοιχειώδη πραγματα στην καθημερινη μας ζωη δεν μπορουμε να τα εφαρμοσουμε μονοι μας , καποιος πρεπει να μας τα ΕΠΙΒΆΛΕΙ .

    Μα αυτο λεγετε μοντελισμος , μα οδηγική συμπεριφορά , σειρα προτερεοτητας κλπ κλπ κλπ ..... δυστυχως αυτη ειναι η πικρη αληθεια και οσο πιο ωμά την δεχτείς τοσες περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν για να την αλλαξεις , αν οχι εμεις τοτε ισως τα παιδια μας .

    Ωραιος ο τυπος , χαρτοπολεμος εεεεεεεε ,  και μετα αναρωτιεστε για τον μπαμπουλα .


    Καταγράφηκε

    hirobo srb - trex 250 - trex 500 - blade 400 - blade msr - extra 300 pkz - yak 54 eflite - f16 eflite - mosquito fms - habu pkz - icon a5 pkz - f86 eflite - f86 alfa models - ta183 alfa models
    twister multiplex - mig-29 sebart- fox - pkz p51- corsair - f-16starmax - venus 3d-
    sakis.sofianos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 440



    « Απάντηση #102 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 16:34:03 »

    Ολοι μα όλοι έχουμε δίκιο το θέμα είναι ότι στην μεταμόρφωση είναι μαζί ελικοπτερα και αεροπλάνα και ως γνωστό τα αεροπλάνα μπορούν να είναι και 5 στον αέρα μαζί κατι που δεν μπορεί να γίνει στα ελικόπτερα να φύγουν η ελικοπτεράδες από την μεταμόρφωση? όχι βεβαια!!! να φύγουν η αεροπλανάδες? όχι βεβαια!!! η μονη λύση είναι να ανοιξει ο χωρος έτσι ώστε να απομακρυνθούμε λίγο και σίγουρα θα είναι καλύτερα από θέμα ασφαλειας και όχι μονο .Τώρα όσο για το θέμα χαρτοπόλεμος επειδή ήμουνα μπροστά Μπάμπη έγινε ότι έγινε αλλα και εση πέρναγες το αεροπλανο μέσα από την πτήση του αλλου αναρωτήθηκες ποσο επικίνδυνο ήταν αυτό όχι μονο για εσένα αλλα για όλους? λοιπόν για να τελείωση όλο αυτό το μονο που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε ενωμένοι!!!!!!!!!. γνωρίζω κάποιον μέσα στο κτηματολόγιο και θα μάθω σε ποιον ανήκει το μέρος και αν μπορούμε θα συνεχίσουμε στον καθαρισμό της μεταμόρφωσης και δεν χρειάζεται να πούμε αλλα εδώ τα υπόλοιπα στο χωράφι όλοι μαζί .Και είναι κάτι που το έχω πει καιρό σε πολους στην μεταμόρφωση για να καθαριστή το μέρος δεν το λέω τώρα
    Καταγράφηκε
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #103 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 18:16:07 »

    Δεν πετάω συχνά στη Μεταμόρφωση, αλλά αν οργανωθεί καθαρισμός είμαι μέσα. Απολαμβάνω τις πτήσεις αφάνταστα περισσότερο όταν ο χώρος γύρω μας είναι όμορφος και καθαρός.
    Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    Pilot Haris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 854

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5


    « Απάντηση #104 στις: Τετάρτη, 3 Απρ 2013, 18:29:14 »

    Όπως τα ελικόπτερα πετάνε χαμηλά....πρέπει να ξέρουμε ότι και η γοητεία του αεροπλάνου είναι να πετάει χαμηλά. Στην συγκεκριμένη περίπτωση είχα σηκωθεί και μετά ήρθε ο ''φίλος'' να πετάξει. Και αφού δεν έπαιρνε από λόγια κατέβηκα εγώ. Κανείς όμως δεν μίλησε. Δεν ήμουν λάθος εγώ. Και όλοι το έχουν δει πάρα πολλές φορές ότι εγώ με το διπλάνο πετάω χαμηλά πάντα. Όπως και όλοι με τα αεροπλάνα. Και δεν νομίζω ότι είναι πάρα πολλή επικίνδυνο ένα αεροπλάνο που κάνει χαμηλή διέλευση με ένα ελικόπτερο που ''χτυπιέται'' στα 2 μέτρα!   Από την άλλη όμως δεν μπορεί να περιμένουν 2 – 3 – 5 άτομα με αεροπλάνα να τελείωση 1 ελικόπτερο που πετάει μπροστά μας να τελείωση για να πετάξουν και αυτοί. Δεν είναι σωστό νομίζω. Τα ελικόπτερα άνετα και με ασφάλεια μπορούν να πετάξουν λίγο ποιο δεξιά από το τσιμέντο. Δεν έχει δέντρα....είναι ασφαλές.....και δεν εμποδίζουμε τα αεροπλάνα. Όλοι χωράμε να πετάξουμε. Στην μεταμόρφωση πετάω πολλά χρόνια (7 ή 10) και το έχουμε πει πολλές φορές......''να μην καθαρίσουμε γιατί θα αρχίσουν να έρχονται πάρα πολλοί''. Κι εφόσον δεν υπάρχει συνεννόηση φαντάζεστε τι έχει να γίνει? Εδώ δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη 5 ελικοπτεραδες και 5 αεροπλαναδες. Φαντάζεστε να έρθουν και άλλοι? Όποτε έχει καθαριστή έχει καθαριστή στα μουλωχτά. Και αυτός που θα έρθει με JCB αν τον πιάσουν θα μπλέξει. Έχει έρθει γνωστός μας και τα καθάρισε! Χώρος υπάρχει για όλους. Όταν όμως ο καθένας το βλέπει ότι είναι ''τσιφλίκι'' του.....δεν τα βρίσκουμε. Θα μου πεις τώρα γιατί τα λέμε εδώ. Στο furoum. Τα λέμε εδώ γιατί  δεν τα λέμε στο χωράφι!!! . Γιατί δεν τα λέμε στο χωράφι???  Γιατί τα έχουμε πει παλαιότερα (εσύ κύριε Σάκη μπορει να μην τα έχεις ακούσει)......και γιατί πάμε να πετάξουμε. Δεν πάμε για να πιάσουμε την κουβέντα. Δεν θα ήθελα να συνεχίσω άλλο αυτή την συζήτηση γιατί μπορη να ξεφύγουμε και δεν το θέλω. Ο καθένας πετάει όπως νομίζει καλύτερα....και όπου θέλει. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Μακάρι όμως να μην πάθουμε τίποτα γιατί τότε.....θα μπλέξουμε.

    ΚΑΛΕΣ  &  ΑΣΦΑΛΗΣ  ΠΤΗΣΕΙΣ  ΝΑ  ΕΧΟΥΜΕ



    Δεν πετάω συχνά στη Μεταμόρφωση, αλλά αν οργανωθεί καθαρισμός είμαι μέσα. Απολαμβάνω τις πτήσεις αφάνταστα περισσότερο όταν ο χώρος γύρω μας είναι όμορφος και καθαρός.


    Να έρθεις φίλε μου  Thumbs up!!! αλλά εσύ δεν έρχεσαι επειδή έχει τα μπάζα Huh? Τα μπάζα δεν είναι το πρόβλημα. Τα μυαλά μας είναι!!!  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5

    Aurora-
    Raptor X50-
    Gemini Multiplex-
    Fun Jet Multiplex-
    Twin Jet Multiplxex-
    Minimoa ArtTech-
    Yak 54 Thunder Tiger-
    DogFighter Multiplex-
    Tucan  Multiplex-
    EasyStar II  Multiplex-
    Σελίδες: 1 ... 4 5 6 [7] 8     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (ΜΕ ΣΗΜΑ ΤΟΝ ΒΟΣΚΟ!!!!)
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.037 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.