Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 10:08:07

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 10:08:07

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 52
    Συνολικά: 54
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: [1] 2 3 4     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ  (Αναγνώστηκε 23809 φορές)
    S_DECATHLON
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 19:22:31 »

    Θα ηθελα να ρωτησω για το μοντελοδρομιο στα Δερβενοχωρια..Πηγα σημερα να δω τι γινεται και ισως να γινομουν και μελος αλλα δεν ηταν κανεις εκει Δάκρυ..Ολα ηταν σκουριασμενα και εγκαταλειμενα...Η απορια μου ειναι αν λειτουργει ακομη η ειναι οντως εγκαταλελημενο.
    Ηθελα να πεταξω το θερμικο μου αλλα ειχε και μια πινακιδα που δηλωνε πως ειναι ιδιωτικος ο χωρος και η παραβιαση του διωκεται,ετσι το ξανασκεφτηκα και την εκανα...

    Παρακαλω οποιος γνωριζει για το θεμα αυτο ας απαντησει...


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 19:30:11 από Πάνος » Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 20:25:28 »

    Πάνο καλησπέρα

    Ο μοντελοδρόμιο στα Δερβενοχώρια φυσικά λειτουργεί, απλά για να βρεις κ. Τσιούγκο και να γραφτείς πρέπει να πας Σάββατο ή Κυριακή που είναι σίγουρα εκεί.  Για 100% σιγουριά δες στην παρακάτω σελίδα, υπάρχει τηλεφωνο που μπορείς να συνεννοηθείς για μέρα και ώρα:

    http://www.aldex.gr/

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    S_DECATHLON
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 21:06:59 »

    φιλε Σεραφειμ σε ευχαριστω για την απαντηση... Thumbs up

    Μηπως ξερεις πληροφοριες για εγγραφη?(χρηματα εγγραφης κ.α) διοτι στο site δεν λεει τιποτα.

    Αν και να σου πω την αληθεια μπορει ο διαδρομος να ειναι ωραιος αλλα αν ειναι πολλα τα λεφτα το σηκωνω και απο τον δρομο δεν ειναι αναγκη(1 αυτοκινητο το 10λεπτο περναει εξαλλου) laugh  Πλακα πλακα ειναι πολλοι που το κανουν αυτο...Τις προαλλες πηγε ενας φιλος μου να δει(δεν εχει σχεση με αερομοντελισμο)διοτι του ειχαν πει καποιοι οτι πετανε αεροπλανα και οταν τον ρωτησα πως ηταν...ηταν ιδιωτικο? κ.α αρχισε να γελαει μου λεει ποιος ο δρομος να ηταν ιδιωτικος...?οσοι πεταγανε λεει το σηκωνανε απο τον δρομο...Ετσι οταν πηγα σημερα δεν θα το εβλεπα το μοντελοδρομιο αμα δεν μου το εδειχναν καποιοι ντοπιοι...
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 21:19:27 »

    Πάνο πριν από δύο χρόνια που πέταγα εκεί η εγγραφή ήταν 80 ευρώ και η ετήσια συνδρομή 100 ευρώ.  Καλύτερα όμως να μιλήσεις με τον κ. Τσιούγκο μήπως έχει αλλάξει κάτι.

    Τώρα για το ότι σηκώνουν μοντέλα από τον δρόμο τι εννοείς;  Από τον κεντρικό ασφαλτοστρωμένο δρόμο;  Αδύνατον.  Πρώτη φορά το ακούω αυτό και όσο καιρό πετούσα εκεί ποτέ δεν είχε γίνει κάτι τέτοιο.  Μάλλον κάτι δεν καταλάβατε καλά.  Ίσως ο φίλος σου να μην κατάλαβε ότι εκεί είναι το μοντελοδρόμιο και να το πέρασε για δρόμο.  Τέλος πάντων, ένα μοντελοδρόμιο προσφέρει κι άλλα πράγματα εκτός από έναν διάδρομο και η δική μου άποψη είναι ότι όλα τα μοντελοδρόμια αξίζουν τα λεφτά τους.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 662



    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 21:28:09 »

    Hey Πάνο,

    Υπάρχουν πολλά μέρη που χαρακτηρίζονται ως αλάνες....γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά και εκεί??
    πχ στον Ασπρόπυργο (στου ΗΣΑΠ), ή αν θέλεις κατι πιο οργανωμένο γιατί δεν κοιτάς και απο Ντούνη ή απο Hobbybox μεριά?
    Τα περισσότερα ιδιωτικά μοντελοδρόμια απο ότι ξέρω έχουν συνδρομή περιτα 200 ευρώ το χρόνο....
    Αν θέλεις περισότερες λεπτομέρειες  στείλε PM
    Τρύφωνας
    Καταγράφηκε

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    dim sofos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.534


    ..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.


    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 21:29:06 »

    Καλησπέρα.

    Και ρωτάω εγω μετά την αναφορά που φίλου Πάνου!!Λέτε να φταίει αυτό που το μέρος βρωμάει απο παρεμβολές;;
    Καταγράφηκε
    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 662



    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 21:33:16 »

    και οχι μόνο.........
    αλήθεια τι γίνεται με εκείνο το "ULTIMATE" ρε Δημητρό?Huh Έμαθα οτι πετάει στα Δερβενοχώρια.......
    Άλλος το φτιάχνει και αλλος το πετάει.......και τζάμπα βρε παιδί μου!!!!!!
    Καταγράφηκε

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    S_DECATHLON
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 21:54:30 »

    Σιγουρα οτι ενα μοντελοδρομιο δεν προσφερει μονο εναν διαδρομο συμφωνω απολυτα,αλλα οταν εχεις να κανεις τοσα χιλιομετρα και να πληρωνεις και τον χωρο που πετας και εχεις και καποιες πτωσεις,γιατι οσο καλος και να εισαι μπορει απο μια βλακια ειτε λαθος δικο σου ειτε παρεμβολη ειτε οτιδηποτε αλλο να το φυτεψεις το αεροπλανακι σου κατω τοτε σταματαει να ειναι hobby.
    Εγω να σου πω την αληθεια ειμαι της αποψης της αλανας και οχι του μοντελοδρομιου,αλλα οταν δεν υπαρχουν αλανες τοτε βρισκεσαι σε μονοδρομο(μοντελοδρομιο)...

    Αυτο για τον δρομο τι να σου πω ετσι μου ειπε εξαλλου αποκλειεται να εννοουσε το μοντελοδρομιο διοτι μου ειπε πως δεν βγηκε σε καποιο χωματινο παραδρομο αλλα οπως κατεβαινε τα εβλεπε να σηκονται μπροστα του.

    Johnnie Red στον Ασπροπυργο αξιζει λες??
    Ποσο απο Αθηνα??
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 07:51:24 »

    Δεν γνωρίζω το μέρος αλλά αυτά που διαβάζω για απογείωση από δρόμο είναι απαράδεκτα από πλευράς ασφάλειας, τόσο για όποιον κυκλοφορεί στον δρόμο πρώτα απ' όλα, όσο και για το μοντέλο, τον αερομοντελιστή και το αυτοκίνητο του.

    Αν ο δρόμος είναι κοντά στο μοντελοδρόμιο και γίνεται πραγματικά αυτό, υπάρχει επιπλέον ο κίνδυνος της παρεμβολής. Σ' ένα οργανωμένο χώρο πτήσης μπορεί να ενημερώνονται και να ελέγχονται σε λογικά πλαίσια όσοι πετάνε εκεί αλλά όχι κάποιος που ανοίγει πομπό σε κοντινό χώρο έχοντας πλήρη άγνοια ή έλλειψη συνείδησης για την ζημιά που μπορεί να προκαλέσει.

    Εχει τονιστεί οτι "ο αερομοντελισμός δεν είναι παιχνίδι" και γράφεται και στα κουτιά των μοντέλων. Αυτό δεν γίνεται για ν' αμφισβητηθεί το κομμάτι της διασκέδασης αλλά για να τονισθεί το οτι πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον κάποια γνώση και αίσθηση υπευθυνότητας για να μην υπάρξουν από επιπόλαιες κινήσεις δυσάρεστες ή και καταστροφικές συνέπειες για τους γύρω μας, εμάς και τον αερομοντελισμό γενικότερα.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    VAG
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 158



    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 10:20:19 »

    Νομίζω ότι εδώ υπάρχει κάποια παραπληροφόρηση. Είχα πάει στα  ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ πριν ένα χρόνο στα πλαίσια εύρεσης μοντελοδρομίου. Το μέρος έχει δικό του διάδρομο που επαρκεί για να απογειώσεις μεγάλα μοντέλα εκτός από Jet. Επίσης βρίσκεται μέσα σε κάτι χωράφια μακριά από κατοικίες και τον κεντρικό δρόμο. Φαντασθείτε ότι μόνο ένα παρεκκλήσι βρίσκεται στα 200-300 μέτρα. Δεδομένου ότι εγώ είμαι ικανός να χαθώ ακόμα και στο σπίτι μου κατάφερα να το βρω σχετικά εύκολά χωρίς να ρωτήσω κανένα. Άρα το βρίσκω δύσκολο κάποιος που είναι γραμμένος εκεί να αναγκάζεται να απογειωθεί από κανονικό δρόμο. Τέλος η απόσταση του από την Αθήνα είναι μικρή, μην τρελαθούμε πιο κοντά (όσο αφορά τον χρόνο) είναι μόνο ο Ντούνης και αυτό γιατί κερδίζεις από την Αττική οδό (Μιλάω για οργανωμένα).
    Για να μην παρεξηγηθώ ότι διαφημίζω το μέρος, προσωπικά πετάω ακόμα σε αλάνα.       

    Φιλικά,
    Βαγγέλης
    Καταγράφηκε

    Θα σταματήσει επιτέλους να φυσάει???
    dim sofos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.534


    ..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.


    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 10:44:44 »

    Φίλε VAG και Jet's έχουμε πετάξει εκεί!!Μάλιστα στο παρελθόν έχει γίνει και Jetmeeting απο την ομάδα της Jetcat!!
    Απλά έχουν σπάσει πολλά μοντέλα και δικά μου αλλά και φίλων απο παρεμβολές!.
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 11:05:14 »

    Εγώ πάντως σχεδόν 1 χρόνο που πέταγα εκεί (2005) δεν είχα ακούσει ούτε μία φορά να υπάρχει πρόβλημα με παρεμβολή, και φαντάζομαι ειδικά αν έσπαγαν 'πολλά' μοντέλα από παρεμβολές θα το ήξερα, εκτός αν μιλάμε για άλλη χρονική περίοδο.  Το μοντελοδρόμιο είναι στην μέση του πουθενά και ποτέ δεν ήταν κανένας έξω από το μοντελοδρόμιο με οτιδήποτε rc.  Αν έχει αλλάξει κάτι σ' αυτό βέβαια δεν ξέρω, αν και όπως είπα και παραπάνω το βρίσκω απίθανο λόγω συχνοτήτων κυρίως.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    dim sofos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.534


    ..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.


    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 11:15:57 »

    Σεραφείμ,
    Πέταγα στο μοντελοδρόμιο απο τον καιρό που άνοιξε!.Αρκετά κοντά υπάρχουν πυλώνες της ΔΕΗ με υψηλή τάση.
    Τι άλλο να πώ!.
    Καταγράφηκε
    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 662



    « Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 11:49:25 »

    Συμφωνώ με τον dimsofos.....
    H Υψηλή τάση δημιουργεί παρεμβολές.......Πολλές φορές έχουν σπάσει μοντέλα που πετούν κοντα σε πυλώνες υψηλής........
    Γι αυτό πρέπει να προσέχουμε......
    Καλές και ασφαλείς πτήσεις
    Καταγράφηκε

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    VAG
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 158



    « Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 11:53:12 »

    Για παρεμβολές δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη.

    Φιλικά,
    Βαγγέλης
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 13:03:45 από VAG » Καταγράφηκε

    Θα σταματήσει επιτέλους να φυσάει???
    Σελίδες: [1] 2 3 4     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.045 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.