Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.409 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 30 Απρ 2024, 00:26:35

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 30 Απρ 2024, 00:26:35

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από geoli
    [Χθες στις 20:29]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 20:12]

    από Markhelis
    [Χθες στις 14:09]

    από jnkmilos
    [Χθες στις 00:26]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304409
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 28
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 30
    Συνολικά: 30
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Wilga Sapac 2000...Νέος και φοβερά απογοητευμένος!  (Αναγνώστηκε 4245 φορές)
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 22:43:54 »

    Χαιρετω ολους καλως σας βρηκα καταρχην!!!
    Μετα απο την ενασχοληση μου με τα ελικοπτερα ειπα να περασω και στα αεροπλανα!Μετα απο πολλα βιντεακια μπορω να πω οτι το συγκεκριμενο μοντελο με επεισε!Ωστοσο προς τρομερη μου απογοητευση σημερα που το πηρα στα χερια μου διαπιστωσα τα εξεις:

    1. Δεν υπαρχουν σαφες οδηγιες συναρμολογησης!!!Οι εικονες και τα βηματα που δινει  το εγχειρηδιο ειναι απαραδεκτα!Δεν μπορουσα να καταλαβω πως μπαινει ο ελικας, δεν μπορουσα να ρυθμισω τα σερβο τιποτα απολυτως, με δικη μου εμπνευση και προσπαθεια καταφερα ΜΑΛΛΟΝ να το συναρμολογησω

    2. Κομμενο το ενα καλωδιο στη μπαταρια στο βισμα...απαραδεκτο αλλα τουλαχιστον ευκολο στη λυση

    3. Δεν αναφερεται πουθενα ποση ωρα φορτιση χρειαζεται!!!!!!!!!!!!!!

    4. Δεν το συζηταω καν για το τηλεχειρισμο και τα κουμπια αν δεν ξερει καποιος για τα trim και βεβαια εχει κατι διακοπτακια που δεν μπορω να καταλαβω τι κανουν!!!

    Πραγματικη απογοητευση, με μια επιγεια δοκιμη τα πτερυγια στα φτερα αφου καταφερα τελικα να τα φερω στο ιδιο επιπεδο,δεν παιρνουν μεγαλη κλιση πανω κατω, το πισω οριζοντιο πτερυγιο κουνιεται μονοκομματα λες και θα σπασει,το πανω πτερυγιο στην ουρα δεξια κλινει πιο πολυ αριστερα οχι, το στοθερο του μερος δεν ειναι καν ευθεια με τον κορμο

    πραγματικα σκεφτομαι να το στειλω πισω και να ζητησω πιστωση χρηματων

    Τα ειπα και ξαλαφρωσα παιδια.....ευχαριστω
    Καταγράφηκε
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 22:53:21 »

    Να εισαι καλά φίλε μου,

    Το Aeromodelling προσφέρει και κοινωνικό έργο ψυχολογίας.

    Δεν ειναι και τοσο δραματικά τα πράγματα φίλε μου, μην ανηστχείς και σε πολύ ακριβότερα μοντέλα συμβαίνουν παρόμοια πράγματα.

    Χαλάρωσε, παρακολούθησε τα θέματα εδω μεσα , όσον αφορά τα κατασκευαστικά και σου εγγυώμαι οτι σιγά σιγά θα σε βοηθήσουν φίλοι εδω μέσα.

    Κατάρχήν που βρίσκεσαι μηπως και μπορέσεις να επικοινωνήσεις με κάποιον απο εδώ, συνήθως συναντιώμαστε σε κάποιο μοντελοδρόμιο, για να μπαίνεις και στις πτήσεις, και εκεί θα σου δοθούν πολλές λύσεις.

    Καλώς όρισες !
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:02:05 »

    Φιλε Αναστάση η ιδεα της πτησης αυτη τη στιγμη μου φανταζει με ονειρο και εκτος πραγματικοτητα!!! Για μενα ειανι αδιανοητο να πωλουνται τεοιτα προινοντα σε καταστηματα γιατι που να βρεις υποστηριξη after sale επικοινωνια και σε τι να με βοηθησουν δηλαδη. Ειναι δυνατον να εχει τετοιο μπακαλιστικο εγχειριδιο???Δεν το χωρα ο νους μου δηλαδη Θυμός Τη μπαταρια ποσο να τη φορτισω?μεχρι να σκασει ισως?η να βαλλω ενα θερμομετρο να την παρακολουθω?Τα βασικα δηλαδη ουτε αυτα???
    Καταγράφηκε
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:07:38 »

    φιλε μου..οπως ειπες πιο πανω εχεις ασχοληθει με επικοπτερα...σε αυτα με τι μπαταριες πετουσες?Huh πως τις φορτιζες??? ο πομπος σου δεν ειχε τριμ???..μην αγχωνεσαι..οπως σου ειπωθηκε πιο πανω, εκει που πετας , θα βρεις σιγουρα βοηθεια και λυση στο προβλημα σου...
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:11:19 »

    Φιλε Τολη εχω μαθει να μονταρω τα ελικοπτερα και κατασκευαστικα και να τριμαρω και απολα, το θεμα ειναι οτι τωρα στο αεροπλανο πρεπει να πειραματιστω εν πτηση να κανω διορθωσεις. Την μπαταρια την φορτιζω με το φορτιστη που ειχε μεσα αλλα δεν εχει καποια ενδεικτικη λυχνια λαμπακι να δηλωνει το τελος της φορτισης, ουτε στο εγχειριδιο αναφερεται για να κρατησω χρονομετρο τουλαχιστον,αρα τι να κανω να αγορασω ενα πολυμετρο να μετραω τα βολτ???Ελεος δηλαδη και ζητω συγνωμη για το ξεσπασμα, απλα δεν το εχω χωνεψει ακομα οποτε να δω τι θα κανω απο δω και περα.
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #5 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:19:33 »

    Το ελικόπτερό σου τι ....μπαταρία είχε?HuhΑυτή, με τι την φόρτιζες και τώρα σου φαίνονται όλα περίεργα?
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:21:55 »

    Το ελικοπτερο μου το φορτιζα με τον φορτιστη που ειχε ο οποιος διεθεται ενα λαμπακι και οταν ολοκληρωνοταν η φορτιση αναβε οποτε και το εβγαζα απο την πριζα.
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:27:26 »

    Κάπου αλλού θες να καταλήξεις φίλε thanasisrou και μας το πας γύρω-γύρω.......! Azn
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:29:54 »

    Μμμμμμμμμμμμμμμ...δεν σε καταλαβαινω. Δεν νομιζω να αφηνω καποιο υπονοουμενο, ειναι απλο αυτο που λεω ο φορτιστης που υπηρχε στο συγκεκριμενο μοντελο δεν εχει κατι ενδεικτικο ενα λαμπακι κατι να ξερω ποτε ολοκηρωνεται η φορτιση και δεν αναγραφεται κιολας ποσο πρεπει να φορτιζει.
    Καταγράφηκε
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:34:40 »

    Αν βοηθαει σε κατι η μπαταρια ειναι 1 x 9.6V 1000mAh NIMH Battery και ο Φορτιστης 11V, να το υπολογισω καπως?
    Καταγράφηκε
    Thanos Mouchos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 223


    KEEP CALM AND FLY HIGH


    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:41:41 »

    πανω στο φορτιστη μηπως αναγραφεται το output?Huh σε mA?Huh δηλαδη ποσα  mA βγαζει?Huh
    Καταγράφηκε
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:47:03 »

    ναι 200mA...
    Καταγράφηκε
    Μike pr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 62


    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 10 Ιούν 2010, 23:51:38 »

    Φανταζομαι Ε/Π να μην εννοεις co axial. Οσον αφορα το Α/Π εαν ασχοληθεις το φορτιστη του πηγαινε τον για ανακυκλωση και αγορασε καποιον ψηφιακο. Στο Α/Π προσπαθησε με 0 τριμ να εχεις ισοποσες κινησεις στα πηδαλια. Χρειαζονται καποιες βασικες γνωσεις για να στησεις ενα Α/Π οποιουδηποτε μεγεθους, (τα μεγαλα ειναι ποιο ευκολα ! )
    Καταγράφηκε
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 11 Ιούν 2010, 01:04:05 »

    Το θεμα καλυφθηκε πληρως απο ΠΜ ευχαριστω παρα πολυ το παιδι για τις εγκυροτατες πληροφοριες καθως εχει το ιδιο μοντελο και ειχε τα ιδια προβληματα,ευχαριστω παιδια για τα replies ευχομαι να τα λεμε συχνα ως νεοτερος εχω πολλα να μαθω απο εσας
    Καταγράφηκε
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #14 στις: Παρασκευή, 11 Ιούν 2010, 16:18:54 »

    επισυναπτω το σημερινο αποτελεσμα:Μετα την πολυτιμη βοηθεια που ειχα,αφου ολα ηταν πλεον ετοιμα συνδεοντας την μπαταρια στο αεροπλανο, αυτο ξεκινησε να λειτουργει μονο του κανοντας διαφορα ενω σε κλασματα δευτερολεπτου η μπαταρια αρπαξε φωτια καιγοντας τα χερια μου,γεμισε παντου καπνος και επειδη ημουν σε κλειστο χωρο το πεταξα στο μπαλκονι προκειμενου μην κανει κανενα μπαμ η μπαταρια και με στραβωσει κιολας...Τυχαιο?Δεν νομιζω,επιστροφη στα ελικοπτερα και γρηγορα
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 11 Ιούν 2010, 16:26:09 »

    Το θεμα καλυφθηκε πληρως απο ΠΜ ευχαριστω παρα πολυ το παιδι για τις εγκυροτατες πληροφοριες καθως εχει το ιδιο μοντελο και ειχε τα ιδια προβληματα,ευχαριστω παιδια για τα replies ευχομαι να τα λεμε συχνα ως νεοτερος εχω πολλα να μαθω απο εσας
    Ευτυχώς που το θέμα καλύφθηκε πλήρως........!
    Σκεφτείται τι θα γινόταν αν δεν είχε καλυφθεί πλήρως!!!! worry
    Εγώ επιμένω!!!!!!Εσύ κάτι άλλο θέλεις να μας πείς και το πας γύρω-γύρω!
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 11 Ιούν 2010, 16:30:40 »

    παραθετω το ΠΜ

    "Στη συναρμολόγηση βέβαια τα πράγματα ήταν λίγο σκούρα... Το manual άθλιο...
    Όσο για το θέμα μπαταρίας...έγραφε ότι θέλει φόρτιση το πολύ 2,5 ώρες! Βέβαια με 2,5 ώρες ούτε που θα δεις έλικα να γυρίζει! Γιατί αυτό προφανώς ισχύει για την έκδοση brushless του μοντέλου που έχει Lipo μπαταρία. Όχι για το δικό μας brushed με την ΝιΜΗ.

    Το θέμα με τη μπαταρία είναι και το αδύνατο σημείο του μοντέλου. Και αυτό το κατάλαβα όταν, για να μπορώ να πετάω παραπάνω, πήγα και αγόρασα (μου κατασκεύασαν) μια ακόμα ίδια μπαταρία σε μαγαζί με ηλεκτρονικά. Η απόδοση του μοντέλου με την αγορασμένη μπαταρία απογειώθηκε! Όχι μόνο κρατάει παραπάνω, αλλά και το μοτέρ δουλεύει πολύ ισχυρότερα.

    Εν πάσει περιπτώσει πιστεύω ότι αν καταφέρεις να το στήσεις θα το ευχαριστηθείς και εσύ. Η μπαταρία που έχει μέσα των 1000mah θέλει περίπου 6 ώρες, ίσως και λίγο παραπάνω για να φορτίσει. Πρόσεχε μόνο κατά την απογείωση, επειδή η δικιά του μπαταρία είναι όπως σου είπα λίγο ανίσχυρη, θέλει αρκετά μέτρα για να σηκωθεί και μέχρι να παρει καλό ύψος μην επιχειρήσεις να το στρίψεις.

    Άλλο καλό πάλι που έχει είναι ότι κολλάει πανεύκολα σε περίπτωση "ατυχήματος" με την κόλλα που υπάρχει στο κουτί. Είχα ατυχήματα μέχρι στιγμής (από λάθος μου και τα 2). Στο ένα έσπασα το φτερό, το οποίο κόλλησα με κόλλα και ταινία και πετάει πάλι μια χαρά. Ανταλλακτικά βέβαια υπάρχουν στο εμπόριο.

    Αν τυχόν χρειαστείς τη συμβουλή μου ως χρήστη του συγκεκριμένου μοντέλου (σου είπα δεν έχω και μεγάλη εμπειρία γενικά από αερομοντελισμό) στείλε pm."

    Φιλε Δημητρη αν εχεις κατι να πεις εκφρασου ελευθερα γιατι με εχεις προβληματισει αληθεια ε
    Καταγράφηκε
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 11 Ιούν 2010, 20:11:48 »

    Δημητρη περιμενω να μου πεις...υπαρχει και ΠΜ αν δεν θελεις να ακουστει γιατι με εχεις προβληματισει πιο πολυ απο το αεροπλανο μπορω να σου πω
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 11 Ιούν 2010, 22:03:49 »

    επισυναπτω το σημερινο αποτελεσμα:Μετα την πολυτιμη βοηθεια που ειχα,αφου ολα ηταν πλεον ετοιμα συνδεοντας την μπαταρια στο αεροπλανο, αυτο ξεκινησε να λειτουργει μονο του κανοντας διαφορα ενω σε κλασματα δευτερολεπτου η μπαταρια αρπαξε φωτια καιγοντας τα χερια μου,γεμισε παντου καπνος και επειδη ημουν σε κλειστο χωρο το πεταξα στο μπαλκονι προκειμενου μην κανει κανενα μπαμ η μπαταρια και με στραβωσει κιολας...Τυχαιο?Δεν νομιζω,επιστροφη στα ελικοπτερα και γρηγορα
    NiMh να πέρνουν φωτιά,αεροπλάνα να δουλεύουν μόνα τους και να πετιούνται από το μπαλκόνι,καπνοί,εγκαύματα, .... όλα αυτά μου ακούγονται ,απλά...... υπερπαραγωγή!
    Απλώς περιμένω να ρίξεις τώρα το φταίξιμο σε κάποιον μαγαζάτορα,είτε Ελληνα είτε Κινέζο,Αγγλο,Αμερικανό, και να συνεχίσει η κουβέντα σε άλλο επίπεδο!
    Βλέπεις είναι της μόδας τώρα τελευταία....!
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    thanasisrou
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 11 Ιούν 2010, 23:03:25 »

    Κοιτα να δεις εγω δεν ξερω τι ειναι της μοδας γιατι απλα δεν την παρακολουθω εδω μεσα...οπως δηλωνω ειμαι νεος. Δευτερον μπορω να σου στειλω φωτο για το ποτε παρελαβα το αεροπλανο,ποτε το συναρμολογησα καθως επισης και την καμμενη μπαταρια τα λιωμενα καλωδια και για οτι αλλο εχεις αμφιβολια.Τωρα τυχαιο γεγονος ή το συγκεκριμενο προιον ειναι αχρηστο ωστε να ανοιχτει αλλη κουβεντα και να ειπωθουν πολλα δεν με απασχολει εμενα προσωπικα,δεν ειναι αυτο το θεμα μου εμενα. Εγω ξερω να πω αυτα που ειδα και εγραψα την αποψη μου απο την εμπειρια μου και οχι απο τη γενικοτερη ιδεα ή υποθεσεις.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Εκπαιδευτικά - Trainers  |  Θέμα: Wilga Sapac 2000...Νέος και φοβερά απογοητευμένος!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.