Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.410 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 30 Απρ 2024, 15:31:09

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 30 Απρ 2024, 15:31:09

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:15]

    από geoli
    [Χθες στις 20:29]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 20:12]

    από jnkmilos
    [Χθες στις 00:26]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304410
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 38
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 26
    Συνολικά: 28
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Γενικα και αοριστα plz help  (Αναγνώστηκε 6348 φορές)
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « στις: Πέμπτη, 2 Νοέ 2006, 23:36:27 »

    Δεν ήξερα που να ποστάρω καθώς δεν είχε γενική κατηγόρια και πόσταρα εδώ.

    To όνομα μου είναι Παναγιώτης Σκεφτόμαστε εγώ και ο πατέρας μου να αγοράσουμε ένα ελικοπτερακη "θέλει να το κάνει από τα 15 του Χαμόγελο "

    Αυτός διαθέτη 300-400 € όπου ψάχνοντας είδα ότι θερμικό δεν παίρνω.

    Σαν σκέψη έκανα την έξεις δεδομένου οτι είμαστε άσχετοι και ο πατέρας μου θα παει κατευθείαν για 3d και ας μην ξέρει hoovering θεωρεί το ελικόπτερο γέλιο καθώς έχει διαβάσει διαφημίσεις από site για το ότι το τάδε είναι τόσο σταθερό που πετάει και στο σαλόνι σας κτλ κτλ .

    και δεδομένου οτι απώτερος σκοπος είναι ενα θερμικό να ξεκινήσω με ένα honey be cool που στα πρώτα σπασίματα δεν θα με ξεκάνει οικονομικά ?

    Και να βάλω σε αυτό το κουνούπι καλα servo reciever και transmiter όπου θα μηνούν και θα ταιριάζουν στο θερμικό που θα αγοραστεί αφού μάθουμε τα βασικά και φυσικά έχουμε έχτρα χρήματα.

    Εγώ διαθέτω αλλά 100-200 € ώστε να παμε στα 500-600 Max.

    Τι χρειάζεται ?

    ποσά κανάλια χρειάζομαι ?

    Με τα 6 κάνω τι με τα 7 κτλ

    τι προτείνετε να πάρω δεδομένου ότι θέλω να παίξω στο Raptror 30 η 50 μετά ?

    Συγνώμη αν σας ζάλισα αλά έχω χαθεί Sad
    Καταγράφηκε

    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 2 Νοέ 2006, 23:50:46 »

    mrkaza

    Ζόρικες σκέψεις! χεχε....όλοι περάσαμε από εκεί απλά άλλοι στην σημερινή εποχή και άλλοι στην ποιο παλιά.Τότε υπήρχαν 2 ελικόπτερα και μόνο που ήταν διαθέσιμα άμεσα στο αγοραστικό κοινό. τώρα υπάρχουν εκατοντάδεσ κλπ..

    Είναι προτιμότερο να διαθέσεις τα παραπάνω λεφτά και να περιμένεις ώστε να πάρεις θερμικό μόνο εάν

    1. Έχεις χρόνο να ασχοληθείς
    2. Έχεις μεταφορικό μέσο ώστε να πηγαίνεις σε οργανωμένα μοντελοδρόμια ή και σε χώρους που μπορείς να πάρεις input και πληροφορίες από άλλους μοντελιστές του είδους
    3.Μόνο εάν έχεις την υπομονή να αφιερώσεις 2-3 μήνες  (σαββ/κα) από τον χρόνο σου και μόνο ώστε να μάθεος τα βασικά ώστε να έχεις την δυνατότητα να είσαι αυτόνομος.

    Αλλιώς ξεκίνα να κοιτάς αγορά ενός απλού ηλεκτρικού ώστε να εγκλιματιστείς και να δεις

    1. Εάν σου αρέσει το είδος. πολλοί ενθουσιάζονται με την ιδέα αλλά δεν συνεχίζουν λόγο του βαθμού δυσκολίας αλλά και του χρόνου που χρειάζεσαι για να παίζεις 5-10 λεπτά και να φορτίζεις μία ώρα τουλάχιστον..εγκαταλείπουν μετά από λίγο καιρό.

    2. Υπάρχουν πολλά στο εμπόριο αλλά αρμόδιοι είναι αθτοί που τα έχουν πετάξει ώστε να σου δώσουν οδηγίες. η θέση μου είναι λεπτή γιατί έχω κατάστημα.

    3. 6 κανάλια είναι οκ. 7 ΔΕΝ χρειάζονται.

    4. Εάν πάρεις καλό πομπό (200-250€) ανάλογα τα εντόσθιά του τότε θα είσαι καλυμένος για το υπόλοιο της μοντελιστικής σου δραστηριότητας τα ελικόπτερα κλπ.

    Σκέψου και ζύγισέ τα. Από εδώ μέςα θα σου δώσουν τα φώτα του πολλά άτομα. Άλλοι θα τα λέμε έτσι άλλοι αλλιώς. Στο τέλος της ημέρας όμως θα έχεις μία ιδέα που σίγουρα θα σε οδηγησει σε λυση

    Μάνος
    Καταγράφηκε
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 2 Νοέ 2006, 23:52:18 »

    Συμφωνω απολυτα με τον Μανο και θελω να σου πω!!!
    Το honey bee cool κανει στα 250€ κομπλε,με τηλ/ση,σερβο,μπαταριες,δεκτη!!Ειναι ετοιμο να πεταξει(Ready to Fly-RTF).......
    Το θεμα ειναι οτι τα σερβο,ο δεκτης ακομα και ο πομπος δεν κανουν για θερμικα μοντελλα!!!
    Μπορεις να το παρεις και οταν μαθεις το πουλας οπως εναι και ετσι παιρνεις τα περισσοτερα λεφτα σου πισω.......... Thumbs up

    Τωρα για το αν ειναι ιδανικο μοντελλο για να μαθεις δεν ξερω.....Εγω εχω παρει  το honey bee το απλο και εχω μαθει να το πεταω(ειναι πιο δυσκολο απο το cool) αλλα δεν εχω σκοπο να παω σε θερμικο!

    Απο που ειστε?
    Καλο ειναι να σας μαθει καποιος να πετατε, ακομα και το ηλεκτρικο, για να μαθετε ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 3 Νοέ 2006, 00:08:00 »

    Απο αθηνα ζεφυρι οπου εχω αρκετο χωρο για πτησεις Cheesy

    Δεν υπαρχει εξοπλισμος που να τεριαζει και στο θερμικο και ας παει παραπανω ?

    Σκετο εχει 129 €

    Η τηλεκατευθινση εστω και ο δεκτης οπου ειναι τα πολλα λευτα .

    Εγω ρωτισα και μου ειπαν 420 δεν λεω πιο καταστιμα για ευνοητους λογους ετσι λεω αν ειναι να δοσω 300+ ευρω για τηλεκατευθθινση της μυγας να δοσω 400 και να κανει και σε θερμικο Cheesy

    αλα επιμενω στο εξεις το 7μο καναλι σε τι θα χρειαστει ? καθως τωρα ειναι 100 eyro μετα 300-400
    Καταγράφηκε

    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 3 Νοέ 2006, 00:13:53 »

    Kanali 1 => Aileron
    Kanali 2 => Elevator
    Kanali 3 => Throttle
    Kanali 4 => Rudder/Oura
    Kanali 5 =>Spare/Gyro sensit...
    Kanali 6 => mix/pitch

    Όταν πας σε μικρό ελικόπτερο τότε η μονάδα μέτρησης βάρους είναι γραμμάρια. Εκεί λοιπόν παίζει ρόλο τι μέγεθος και βάρος ηλεκτρονκά θα βάλεις. Επένδυσε σε ένα ελικοπτερικό πομπό αλλά να ξέρεις ότι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις τα σέρβο του επάνω στο ηλεκτρικό κλπ
    Συνεπώς θα χρειαστεί να αγοράσεις και εξτρά σέρωο που θα βάλεις στο ελικοπτεράκι σου..

    Manos
    Καταγράφηκε
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 3 Νοέ 2006, 00:20:57 »

    Sorry!!Η τιμη ηταν για το CP2!!!Τωρα το προσεξα.......
    Παρολ'αυτα θα χρειαστεις σερβο μικρα(που δεν κανουν για θερμικο),δεκτη μικρο(που δεν κανει για θερμικο) και γυροσκοπιο και μπαταριες(που δεν κανουν για θερμικο) και εναν πομπο(που θα τον παρεις σκετο για να σε βολεψει) ο οποιος θα μεινει σχεδον για μια ζωη!!! Thumbs up
    Αν κανεις κατι τετοιο μην παρεις πακετο τηλ/σης που εχει μαζι δεκτη και σερβο γιατι δεν θα τα χρησιμοποιησεις στο ηλεκτρικο και ειναι πολυ "απλα" για να τα βαλεις σε θερμικο!!!
    Εγω θα σου ελεγα ΑΝ παρεις ηλεκτρικο να παρεις RTF και οταν μαθεις να το πουλησεις. Χαμόγελο Χαμόγελο
    Ας ακουσουμε και γνωμες απο μεγαλυτερους ελικοπτεραδες!!!!!!!
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 3 Νοέ 2006, 00:26:06 »

    Οποτε τηλεκατευθινση μεγαλη για θερμικο.

    Και Servo ktl που να κανουν για αυτην αλα και για το θερμικο γιοκ Sad  ή καταλαβα λαθος ? και χρειαζοντε απλα τα servo + gyro και πεζουν με τον πομπο ?

    Κατι διαβασα για Σεφ και μουθ αρεσε μενω μακρια αλα δουλεβω ακριβος απεναντι για την ακριβεια παρκαρω στο ΣΕΦ οποτε ισως να τα ελεγα με καποιον απο κοντα αλα τι ωρα ποιος εχει χρονο κτλ ?

    Thnks για της αμεσες απαντισης
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 3 Νοέ 2006, 00:28:02 από mrkaza » Καταγράφηκε

    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 15:52:33 »

    Μάλλον πλησιάζουμε προς απόφαση εκτός και αν βρεθούν φράγκα Cheesy .

    HITEC OPTIC 6κάναλη ή FUTABA 7 CP. 250-360 €
    DOLPHIN .40  ARF  το επέλεξα λόγο σχέσεις βάρους άνοιγμα φτερών ώστε να πετάει και αργά"

    "DELTA" .46 130 € ή την OS-Max 46 LA 119 €  “Με βασικό πρόβλημα στην OS οτι είναι από άλλο κατάστημα Και ότι δεν ξέρω αν είναι καλλίτερη “   καθώς αν κατάλαβα καλά μπαίνει και στο raptor 30 και είμαι της άποψης ότι το heli η θα το φτιάξω η δεν θα το φτιάξω καθόλου  αυτος πεζει με το 50 ? γιατι που ξερεις.

    έτσι βγαίνω στα 550 - 660 ανάλογα το radio πόσο υπαρκτό και από κατάστημα που μπορώ να παω εκεί σε 20- 40 mins.

    έχω την κατεύθυνση μαθαίνω να πετάω στο sim και το heli μας φεύγει και η τρελά γιατί θα έχουμε ΑΤΙΑ στο σαλόνι Tongue

    Μετά σιγά, σιγά χωρίς να μας βιάζει τίποτα το project raptor ξεκινάει αγορά σε κιτ ώστε να μάθουμε και να περνάει ευχάριστα οι μέρες καθώς θα το φτιάχνουμε .

    όποτε θα υπάρχει χρόνος - Eyro αντί για modula smart cards programmers κτλ θα βάζουμε και κάτι ώσπου μια μέρα ... θα βγει ο κινητήρας και θα πουληθεί το αεροπλανάκι 100-120 eyro θα τα πιάσει αν δεν έχει φαει τούμπα με τα servo γιατί δεν κάνουν στον raptora σωστά ?

    Άλλαξα γνώμη γιατί με τα ίδια χρήματα περνώ κουνούπι ελικόπτερο ενώ έτσι περνώ ολόκληρο αεροπλανάκι Χαμόγελο που θα το χαρώ περισσότερο

    Άσχετο ξέρει κανείς αν οι τιμές στα eshop αλλάζουν αν μιλάμε για απολύτως μετρητής.   
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 16:36:12 από mrkaza » Καταγράφηκε

    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 16:26:26 »

    Αν παρω το αεροπλανο πληρες απο ενα shop και παω με το heli απο αλλο shop * λετε να με help  idiot2 ο πρωτος

    γιατι η διαφορα ειναι μεγαλη καθως ο ενας εχει τρελη προσφορα στο raptor


    Οταν λεω heli μονο το κιτ λεω τα λοιπα servos gyro ktl ktl απο το μαγαζι που λεω να με help.
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 6 Νοέ 2006, 12:18:25 από mrkaza » Καταγράφηκε

    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 11 Νοέ 2006, 16:02:22 »

    Τελικα αγορασα το Walkera 60 σαν πειραματοζωο  idiot2 ωστε να εχω κατι στην κατηγορια εκπαιδευτικου - φτηνα ανταλακτικα αν το στουκαρω Cheesy ωστε οταν μαθω να παρω το raptori. και να του φερθω οπως του αξιζει οσο για το walkera ...   devil

    Οσο για την επιλογη μαγαζιου επελεξα αυτο που μου αρεσε η εξιπηρετιση του και οχι τον απολυτος φθηνοτερο.

    Το φθηνοτερο εψαχνα να βρω το μαγαζι να μιλισω απο κοντα και ηταν κλειστο  idiot2 ποσο μαλλον να θελω και κατι να τον κουρασω.

    Καταγράφηκε

    Tsalg.
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 291



    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 11 Νοέ 2006, 17:21:03 »

    Kαλοριζικο  και  καλες  πτησεις Thumbs up
    Να  μας  πεις  και  την  γνωμη  σου  πως  παει  το  ελικοπτερακι Huh
    (ολες  τις  ανατριχιαστικες λεπτομερειες...) Χαμόγελο
    Γιωργος 
    Καταγράφηκε
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 11 Νοέ 2006, 18:22:42 »


    Οσο για την επιλογη μαγαζιου επελεξα αυτο που μου αρεσε η εξιπηρετιση του και οχι τον απολυτος φθηνοτερο.



    Αυτό είναι το βασικότερο για μένα.
    Καταγράφηκε
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 31 Μάι 2007, 03:56:31 »

    Τελικά για να καταλάβω...

    Μαθαίνεις καλύτερα να πετάς ηλεκτρικό ελικοπτεράκι

    Εάν το πρώτο σου είναι με σταθερό βήμα ή με μεταβλητό?

    Ποιό πιλοτάρεται πιο έυκολα ?

    Έχω μπερδευτεί εντελώς.... Βοήθεια !!!  buck2
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    Apostolos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810


    Flyyyyy!!!!


    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 31 Μάι 2007, 08:07:37 »

      Καλημέρα,
     Το ευκολότερο όλων είναι το 90αρι και όσο κατεβαίνουμε σε μέγεθος τόσο γίνονται πιο δύσκολα. Το ελικοπτεράκια με σταθερό βήμα είναι πιο δύσκολα από αυτά με το μεταβλητό για τον απλό λόγω ότι έχουν ένα χειριστήριο λιγότερο.
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 31 Μάι 2007, 08:48:42 »

    Αχ τι μου θυμίσατε Χαμόγελο Cheesy Πλεων εχω Raptor 50 και δεν θα επερνα μικρο ηλεκτρικο οχι για αρχη τουλαχιστον Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 31 Μάι 2007, 11:51:31 »

     Thumbs up

    Ευχαριστώ πολύ Απόστολε...

    Γιατί όμως άλλοι φίλοι στο φόρουμ λένε πως το Honey-bee 4 με σταθερό βήμα είναι για αρχάριους,
    ενώ το Honey-bee CP or King είναι για προχωρημένους ?

    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 31 Μάι 2007, 12:16:55 »

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο....

    Μπορεί κάποιος να προτείνει κατάστημα στην περιοχή του Πειραιά, που βλέπει τον πελάτη,
    σαν μοντελιστή που αγαπά τα ελικόπτερα, να θέλει να τον καθοδηγήσει και να τον βοηθήσει να μάθει δίχως να λέει
    αφού έχει πάρει πρώτα τα χρήματα "Βρε να ο ενοχλητικός..." και φυσικά να μην τον βλέπει σαν ένα μάτσο ευρώ ?

    Με αυτά που γράφω δεν θέλω να υπονοήσω τίποτα απλά επειδή σε άλλες αγορές που έχω κάνει κατα καιρούς
    με έχουν εξαπατήσει, φυσάω και το γιούρτι.   Kiss

    Πιστεύω πως το να προτείνεις κάποιον που σε εξηπηρετεί και φέρεται με επαγγελματισμό δεν είναι διαφήμιση,
    απλά γλυτώνεις μερικούς ανθρώπους στα πρώτα τους βήματα να μην πέσουν θύματα... και βοηθάς τον καλό καταστηματάρχη
    να συνεχίσει να επιβιώνει έναντι του ανταγωνισμού...

    Εγώ για παράδειγμα στην δουλειά μου ακούω τι ακριβώς θέλει να κάνει ο πελάτης μου, και βάση της εμπειρίας μου προτείνω την ιδανικότερη λύση,
    και λέω γιατί, όπως επίσης τους βοηθώ στην συναίχεια να μάθουν και να προχωρήσουν δίχως να μουρμουρίζω...




    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 31 Μάι 2007, 12:58:55 »

    Εχεις ΠΜ Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    Paulos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 496



    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 31 Μάι 2007, 13:46:33 »

    δεν θα ηταν καλυτερο να γινει δημοσιευση αντι για το πμ και για αλλους χρηστες εκτος τον Peterpanta ;


    λεω τωρα εγω....
    Καταγράφηκε

    If RC flying were drugs, it would be class A +
    Apostolos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810


    Flyyyyy!!!!


    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 31 Μάι 2007, 15:15:31 »

      Λοιπόν...

     Επικρατεί η άποψη ότι τα ελικοπτεράκια με σταθερό βήμα είναι για αρχαρίους διότι έχουν λιγότερη πολυπλοκότητα και είναι σχετικά φθηνά τα ανταλλακτικά τους σε σχέση με αυτά  του μεταβλητού. Κατά τη γνώμη μου λάθος, γιατί είναι αρκετά πιο ασταθή λόγω μικρότερης διαμέτρου στροφείου και αρκετά μη ελέγξιμα λόγω απουσίας μίξης κυκλικού βήματος (οι θέση του ελικοπτέρου ελέγχετε κύριος μέσο των κυριών πτερυγίων). Ένας αρχάριος ωμός επιζητά τη σταθερότητα και την ελεγξιμότητα για την ανάπτυξη των ικανοτήτων του πράγμα που δεν προσφέρουν τα προαναφερθέντα, επόμενος με όσο μεγαλύτερο ελικόπτερο ξεκινήσει κανείς (φτάνει να διαθέτει και τα ανάλογο πορτοφόλι) τόσο το καλύτερο για την μετέπειτα πορεία του.  Wink
    Καταγράφηκε
    Apostolos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810


    Flyyyyy!!!!


    « Απάντηση #20 στις: Πέμπτη, 31 Μάι 2007, 15:41:12 »

    ...εξαιρείτε το Lama! Cheesy
    Καταγράφηκε
    Κωστας Ζαχαριαδης
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 338


    WWW
    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 1 Ιούν 2007, 06:43:22 »

    Αποστολε νομιζω οτι γινεσαι λιγο αδικος με τα μικρα. Τα σταθερου βηματος μπορει να ειναι πιο ασταθη στην πτηση τους αλλα αν συνδιασεις ολα τα συν (φθινοτερη αγορα, φθινοτερα ανταλλακτικα, μικροτερη πολυπλοκοτητα, μεγαλυτερη αντοχη στο πεσιμο κλπ) και τα πλην τους (μεγαλυτερη ασταθεια απο τα θερμικα και τα πιο μεγαλα ηλεκτρικα πχ Mini Titan, T-Rex και οχι απο τα αντιστοιχα CP) νομιζω οτι τελικα ειναι λιγο καλυτερα για αρχη. Απο προσωπικη εμπειρια (λογω καταστηματος) σου παραθετω και ενα αλλο παραγοντα που πρεπει να λαβεις υποψην. Στουν 10 που θα σου πουν οτι θελουν να ασχοληθουν και να μαθουν να πετουν οι  7 τελικα τα παρατουν και οχι λογω ασταθειας του ελικοπτερου αλλα για αλλους δικους τους λογους. Ειναι λοιπον ενα μεγαλο διλημα αν τελικα πρεπει να τους προτεινεις κατι που θελει εξτρα γνωσεις και κοστος για αρχη. Στο κατω κατω ενα σταθερου βηματος εχει τετοιο κοστος κτησης που δεν νομιζω οτι θα τρομαξει καποιον που θα μαθει και θα προχωρησει για το τι θα το κανει μετα.  Οσο για το Lama δεν ειναι ελικοπτερο ειναι αιωροπτερο (πεταω μονο μου και αφηστε με ησυχο θα επρεπε να γραφει στο πλαι)


               Φιλικα Κώστας          press here to enter
    Καταγράφηκε

    Φιλικα Κωστας
    Facebook : https://www.facebook.com/AlphasportrcModels
    Web Site : www.alphasportrc.com
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Γενικα και αοριστα plz help
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.