Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
285.722 μηνύματα σε 11.353 θέματα από 5.946 Μέλη / Τελευταίο μέλος: tzdim
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 12 Δεκ 2017, 12:14:14

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 12 Δεκ 2017, 12:14:14

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Δευτέρα, 20 Νοέ 2017, 22:44:55
Τα βλέπω όλα πράσινα !!!
Πρόσφατα θέματα
[Σήμερα στις 10:53]

[Σήμερα στις 09:32]

από SOFIANOS
[Σήμερα στις 09:00]

από niro
[Χθες στις 21:50]

από Dylailas
[Χθες στις 21:49]

από dominicm
[Χθες στις 11:05]

από tritongr
[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 21:38:35]

από dhiotis
[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 12:49:29]

[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 11:52:52]

[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 11:01:55]

από sliver
[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 10:43:25]

από vagelis
[Σάββατο, 9 Δεκ 2017, 19:08:02]

από dominicm
[Σάββατο, 9 Δεκ 2017, 17:48:36]

[Σάββατο, 9 Δεκ 2017, 15:42:38]

από Apostolos
[Παρασκευή, 8 Δεκ 2017, 17:57:02]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5946
Τελευταίο: tzdim
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 285722
Σύνολο θεμάτων: 11353
Online σήμερα: 41
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 27
Συνολικά: 36
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Sport - fun και γενικά (Συντονιστές: Serafim, Yankos)  |  Θέμα: ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 2 3 [Όλοι]  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ  (Αναγνώστηκε 9080 φορές)

mitsos55
Aeromodeller Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 09:47:06 »

ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΤΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΙΔΑΛΙΑ ΤΩΝ ΑΕΡΟΠΛΑΝΩΝ( ΑΙΛΕΡΟΝ, ΕΛΕΒΕΙΤΟΡ ΣΥΝΙΘΩΣ) ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ.... ΚΑΝΟΥΝΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ...... ΠΡΩΤΟΥ ΚΝ ΠΕΙΣ ΤΙ ΕΓΕΙΝΕ.ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΕΙΔΑΛΙΟ..... ΚΩΣΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ..... ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΦΥΣΙΚΑ
Καταγράφηκε

Ο χρονος και η υπομονη σου θα δικαιωσουν τις προσπαθειες
σου
Γιάννης Κωνσταντακάτος
Master contributor
Aeromodelling GR

AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"

Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 10:06:04 »

Η πιό απλή εξήγηση για το γιατί συντονίζουν τα πηδάλια ενός μοντέλου (και μεγάλου αεροπλάνου) είναι η εξής:

Αν δεις μία σημαία να κυματίζει στον άνεμο, θα παρατηρήσεις ότι οι δίνες την αναγκάζουν να πάει μία προς τα αριστερά και μία προς τα δεξιά κ.ο.κ.

Στην περιοχή του χείλους εκφυγής των φτερών, που βρίσκονται και τα πηδάλια, υπάρχουν πολλές τέτοιες δίνες.

Για να αποφύγεις τον συντονισμό,
α) πέτα με μικρότερη ταχύτητα
β) φτιάξε τις ντίζες να μην έχουν καθόλου τζόγο
γ) πρόσθεσε μάζα μπροστά από τον άξονα περιστροφής (τους μεντεσέδες)

jkon
Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
Πρόεδρος Ε.Α.Α.
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 11:26:25 »

ΤΟ ΝΑ ΠΕΤΑΩ ΠΟΙΟ ΣΙΓΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΙΜΗ ΛΥΣΗ..... ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΑΩ ΓΡΗΓΟΡΑ........ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΛΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ(ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΕΙΔΗ....)  ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ....... ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΤΙΖΕΣ... ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΤΖΟΓΟ? ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΧΟΡΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΤΙΖΑ? ΝΑ ΜΙΚΡΙΝΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΣ ΤΡΙΠΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΖΟΓΟΣ?
Καταγράφηκε

σου
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 11:36:13 »

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΣΕ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΧΕΤΑΙ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
Καταγράφηκε

σου
Κώστας Κωστόπουλος
Administrator

AKA "agridoc"

Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 12:05:25 »

Κλασσικά για flutter είναι τα άρθρα του Ed Moorman
http://members.cox.net/moormanrc1/Flutter.htm
http://www.fly-imaa.org/imaa/hfarticles/flying/v10-4-14.html

Ακόμα μπορεί να βοηθήσει το να "κλείσεις" τα κενά των πηδαλίων, πετυχαίνοντας έτσι καλύτερο και πιο ευθύ άξονα κίνησης.
Καταγράφηκε

Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
Αντώνης Παπαδόπουλος
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 12:09:33 »

Καλημέρα mitsos55,

Εκτός από τα πολύ σωστά που σου αναφέρει ο jkon, θα πρέπει να προσέξεις στην κατασκευή τα παρακάτω.

1. Να έχεις σωστά τοποθετήσει τους μεντεσέδες. Συγκεκριμένα η νοητή γραμμή που ενώνει τους άξονες των μεντεσέδων να είναι σε ευθεία γραμμή και στο κέντρο του χείλους εκφυγής. Για να το πετύχεις υπάρχουν ειδικά "εργαλεια" από διάφορες εταιρείες που σε βοηθούν τόσο στο σωστό κεντράρισμα της σχισμής όσο και στο άνοιγμα της.

2. Να έχεις μεντεσέδες στα άκρα των ailerons. Υπάρχει ενδεχόμενο στην κατασκευή να μην έχεις τοποθετήσει μεντεσέ στο άκρο του aileron, κυρίως προς το μέρος του tip. Αποτέλεσμα αυτού είναι να έχεις ένα κομμάτι ξύλο που να μην είναι σωστά στηριγμένο και με την ταχύτητα να πάλλεται και να δημιουργεί το fluttering.

3. Το κενό που έχεις αφήσει μεταξύ της πτέρυγας και του aileron να είναι αρκετά μεγάλο. Το κενό αυτό πρέπει να είναι το δυνατόν μικρότερο.

4. Η ποιότητα των μεντεσέδων να μην είναι καλή. Να προτιμάς αυτούς με μεταλλικό άξονα.

Κάνε έλεγχο στα παραπάνω και τα ξαναλέμε.

Αντώνης Παπαδόπουλος
« Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 12:18:03 από Αντώνης Παπαδόπουλος » Καταγράφηκε
Γιάννης Κωνσταντακάτος
Master contributor
Aeromodelling GR

Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 12:32:07 »

Ευχαριστώ και συγχαίρω τον apap για την συμπλήρωση της αρχικής απάντησής μου.

Ενα ακόμα χαρακτηριστικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι το πηδάλιο πρέπει να είναι όσο το δυνατόν άκαμπτο, γιατί αν είναι μαλακό και μπορεί να αλλάξει γωνία στα tips, ο συντονισμός είναι πολύ πιο πιθανός.
jkon
Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
Πρόεδρος Ε.Α.Α.
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 12:48:39 »

ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΛΕΣ...... ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΤΑ ΕΜΑΘΕ ΑΥΤΑ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΦΕΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ?
Καταγράφηκε

σου
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 13:01:41 »

ΑΝΤΩΝΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΙ ΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΩ... ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΟΙ... ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..(ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΡΙΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ) ΑΠΛΩΣ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ... ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΔΩ ΞΕΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΩΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΤΙΤΑ ΤΩΝ ΝΤΙΖΩΝ( ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ) ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΚΑΜΠΤΕΣ ΝΤΙΖΕΣ( ΠΑΡΑΔΕΙΟΓΜΑ ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΚΑΡΜΠΟΝ) ΕΛΑΣΤΙΚΩΤΗΤΑ ΣΤΙΣ ΝΤΙΖΕΣ ΙΣΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΙΔΑΛΙΑ.ΑΠΑΓΟΡΥΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΣΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ. ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΩΣ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. ΚΑΤΑ 95% ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΤΙΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ... ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ
Καταγράφηκε

σου
coolvag
Aeromodeller Hero Member

Ευάγγελος Κουλάδης

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 13:15:23 »

Καλημέρα σε Ολους.

....και που να σφίξουν οι ζεστες!!!!!

αχα ναι ξεχασα σφιγουνε απο σημερα!!!!!

Καταγράφηκε
Serafim
Administrator

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 14:04:53 »

Καλησπέρα Δημήτρη,

Ο Κώστας δεν είπε τι ξέρουν ή τι δεν ξέρουν τα μέλη του forum.  Ο Κώστας είπε ότι το συγκεκριμένο forum έχει σαν αντικείμενο τον ΑΕΡΟμοντελισμό (το λέει άλωστε και το όνομά του).  Δοκίμασε σε οποιοδήποτε forum του κόσμου να γράψεις κάτι εκτός θέματος και θα καταλάβεις τι εννοεί.

Τώρα για τον λόγο που ξεκίνησες το παρόν θέμα δεν τον έχω καταλάβει ακριβώς, και ειδικά ποιος σε εμπόδισε να γράψεις την απάντηση που ήδη ήξερες στην ερώτηση που μόνος σου έκανες, αλλά οι υπεύθυνοι (?) δεν σε άφησαν Undecided  Προσπάθησε μόνο να μην δημιουργηθεί ένταση χωρίς λόγο.

Α, και κάτι τελευταίο.  Στα forum διεθνώς είναι κανόνας ότι όταν γράφεις κεφαλαία φωνάζεις.  Φαντάζομαι δεν είναι η πρόθεσή σου αυτή.

Σεραφείμ
« Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 14:08:25 από Serafim » Καταγράφηκε

There is no greater force in the world than wrong rudder
Κώστας Ζαπαντιώτης
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 15:15:55 »

Μη μας φταίνε οι ζέστες για όλα!Αν δε πας καλά,δε πας όλο το χρόνο! idiot2
Καταγράφηκε

Δε χορταίνω μόνο με φαγητό ! ! ! !
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 19:14:34 »

οχι δεν φωναζω ρε παιδια.... ειπαμε..... δεν το ηξερα αυτο με τα καιφαλαια.... παντως να ξερετε-  συντονισμος ισον αλλαγη στις ντιζες,βαζουμε κατευθειαν ακαμπτες.  εδω που τα λεμε ρε παιδια ποσες στροφες βαζουμε τις βελονες σε μια SC εξινταρα?
Καταγράφηκε

σου
Κώστας Κωστόπουλος
Administrator

AKA "agridoc"

Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 20:12:22 »

Από το http://members.cox.net/moormanrc1/Flutter.htm που δόθηκε από μένα

Παράθεση
Use stiff pushrods or pull-pull cables, especially on rudder. Tight pull-pull cables take all the slop out of a system. Very good for flutter prevention. Brace the pushrods inside the fuselage if you can.

Οι λόγοι δεν είναι ένας είναι περισσότεροι. Το οτι στο δικό σου λύθηκε με αλλαγή ντίζας δεν σημαίνει οτι οπωσδήποτε (ή 95%) θα λυθεί και στο άλλο.

Οποιος προσπαθεί να βοηθήσει το κάνει με καλή διάθεση. Εαν κάποιος ρωτά κάτι σημαίνει οτι περιμένει να του απαντήσουν. Παρεπιπτόντως τυχαίνει να σου έχουν απαντήσει καταξιωμένοι αερομοντελιστές στον χώρο.
Καταγράφηκε

Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 20:32:51 »

αυτο το θεμα το εχω ψαξει πολυ..... και εχω κανει πολλες δοκιμες και με πολλα σπασιματα... και οταν λεω ειναι 95% απο αυτο το ενοω........    ολα αυτα δεν τα εχω διαβασει σε καποιο βιβλιο ουτε ειναι φαντασιωσεις μου....  τα εχω ανακαλιψει στο α ε ρ ο δ ρ ο μ ι ο, φανταζομαι οτι εσεις τουλαχιστων δεν το εχεται παθει...... οταν θα το παθεται τωτε θα καταλαβεται( oσο αναφορα την μηχανη ξερει κανενας τιποτα?)
Καταγράφηκε

σου
Uncle's Dad
ΜΗ ΜΕΛΟΣ
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 21:29:10 »

Προφανώς πετάς πολύ γρηγορότερα από αυτούς που σου απάντησαν.
Γιατί δεν δοκιμάζεις την τύχη σου σε έναν αγώνα ταχύτητας.
Πρόσεξε όμως γιατί παρόλο που έχεις άκαμπτες ντιζες μπορεί να προσγειωθείς ανώμαλα....

Ευάγγελος
Καταγράφηκε

Ιδιόρρυθμος αερομοντελιστής
George Vasilikas
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 21:51:23 »

Καλησπερα,

ΛΟΙΠΟΝ εγω θα ΦΩΝΑΞΩ  smiley6600και σας ζητω συγγνωμη αλλα δεν γινεται αλλιως!!

ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ FLIGHT ENVELOPE (πτητικες δυνατοτητες) για το ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΙ!!! Υπαρχουν διαφοροι αεροναυπηγικοι-αεροδυναμικοι περιορισμοι που διεπουν την πτηση καθε μοντελου και ΠΡΕΠΕΙ να προσαρμοζομαστε σε αυτους αλλιως αναλαμβανει η μητερα φυση με γνωστες συνεπειες......
Καταγράφηκε
v_tolias
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Κυριακή, 20 Αύγ 2006, 21:53:51 »

Δεν ξερω να σας πω ολους τους λογους  που δημιουργειται το fluterring αλλα εγω ξερω να το "φυλαω" αν και πεταω παντα over power και με παρα πολλα γκαζια γιατι μου αρεσει η ταχυτητα ακομα και με εκπαιδευτικα!!!
1)κοντα οι κινουμενες επιφανειες στις σταθερες
2)Σκληρες κινουμενες επιφανειες
3)καλα μεντεσεδακια με μεταλλικο πυρο(καλα και βολικα ειναι και αυτα απο υαλουφασμα)
4)σελοτειπ απο τη μια μερια κατα μηκος της ενωσης της σταθερης με την κινουμενη επιφανεια
5)προσοχη σε ντιζες,horns και ακροντιζα οπως περιγραψατε παραπανω
Καταγράφηκε

Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δευτέρα, 21 Αύγ 2006, 12:52:43 »

ρε παιδια εχω ενα παραπονο απο ολους τους μοντελιστες που εχω συναντισει στην ζωη μου. τους λεω οτι μου αρεσει να πεταω γρηγορα και ολοι με ρωτανε γιατι δεν παιρνω μερος ςε αγωνες.....  επειδη δηλαδη θελω το μοντελο μου να παιρναει με 250 απο μπροςτα μου πρεπει να παιρνω μερος ςε αγωνες?  εγω κανω το χ ο μ π υ   μου.... αποψη μου μου ειναι οτι οι αγωνες σε βγαζουνε απο το χομπυ... κανεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο χομπυ    εχω ενα φιλο που εχει δωσει χωρις υπερβολες... 8000ευρο σε ελικοπτερα για να παιρνει μερος ςε αγωνες... αμα αυτος τωρα κανει το χομπυ του... πειτε μου. ( 8000ευρο κανουνε τα δυο που αγορασε τωρα προσφατα)   
Καταγράφηκε

σου
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δευτέρα, 21 Αύγ 2006, 13:10:58 »

εσυ δηλαδη ρε γιωργο τι λες? αμα εφαρμοζουμε αυτους τους κανονες που λες δεν θα πεφτουν τα αεροπλανα? και γω σου λεω οτι παλι θα πεφτουν....  και τωτε τι θα λεμε?   εδω καναμε επειδηξη μοντελισμου και συμετιχαν και 4 αετοι(μοντελα ετσι) γλυτωσαν ολα τα μοντελα της επιδηξης εκτος απο τους αετους... ολοι εσπασαν.  πιςτευω οτι λιγο πολυ ολα τα μοντελα οι ιδιωκτητες τους εχουν ξεπερασει τα ορια τους...... αυτο πιςτευω αναζιτει καθε μοντελιστης.....   για αυτο και τις περισσοτερες φορες αλαζουμε μοντελα... γιατι εχουμε ξεπερασει τα ορια τους,αυτη ειναι η γνωμη μου
Καταγράφηκε

σου
Γιάννης Παξιμαδάκης
Global Moderator

Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Τρίτη, 22 Αύγ 2006, 11:41:55 »

mitsos55 που πετάς ?? και τι μοντέλα Huh

στο stab είναι σανίδα ή αεροτομή??

(Απο περιιέργεια ρωτάω .δεν έχω ιδέα απο flutter)
Καταγράφηκε

Γιάννης Παξιμαδάκης
http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
gregman
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Τρίτη, 22 Αύγ 2006, 14:18:04 »

αφου ολα πεφτουν οτι και να γινει, οι κανονες ειναι αχρηστοι, οι κανονισμοι επισης, οι αγωνες ανευ ουσιας, οι γνωσεις περιττες, αρκει να πεταει με 250 και να εχει σκληρες ντιζες.
εγω αυτο καταλαβα.
διορθωστε με αν κανω λαθος.

Υ.Γ.  δεν θα ηθελα παντως να ειμαι κοντα σε ενα αεροπλανο που παει με 250 και προκειται να πεσει .
Καταγράφηκε

Γρηγόρης Μανουσακάκης
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Τρίτη, 22 Αύγ 2006, 21:26:05 »

πρωτον φιλε μου δεν ειπα οτι οι κανονισμοι και οι κανονες ειναι αχριστοι.... απλως ειπα οτι πολυ λιγοι απο αυτους θα σου χροιαστουν οταν κανεις το χοιμπυ σου.......  οι αγωνες ειναι λογικο να μην σε ενδιαφερουν( αν διαβασες ολη την συζητηση)   και δευτερον αν εισουνα οντως μοντελιστης θα καταλαβαινες οτι πολυ περισσοτερο κυνδινευεις απο ενα φαν φλαυ που πεταει πανω απο το κεφαλι σου παρα απο ενα παυλον που παιρναει με 250 απο μακρια σου......................
Καταγράφηκε

σου
gregman
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Τρίτη, 22 Αύγ 2006, 22:34:35 »

πρωτον φιλε μου δεν ειπα οτι οι κανονισμοι και οι κανονες ειναι αχριστοι.... απλως ειπα οτι πολυ λιγοι απο αυτους θα σου χροιαστουν οταν κανεις το χοιμπυ σου....... οι αγωνες ειναι λογικο να μην σε ενδιαφερουν( αν διαβασες ολη την συζητηση) και δευτερον αν εισουνα οντως μοντελιστης θα καταλαβαινες οτι πολυ περισσοτερο κυνδινευεις απο ενα φαν φλαυ που πεταει πανω απο το κεφαλι σου παρα απο ενα παυλον που παιρναει με 250 απο μακρια σου......................

Σωστη  η  παρατηρηση ,αν ημουνα οντως μοντελιστης, θα μπορουσα να καταλαβω το σκεπτικο σου.

αλλα μαλλον δεν πρεπει να ειμαι ...και πρεπει να μελετησω παλι απ την αρχη μπας και γινω καποτε...για να μη αμφισβητω ετσι επιπολαια φτασμενους και εμπειρους  μοντελιστες με  τοσες γνωσεις.

φιλικα
Καταγράφηκε

Γρηγόρης Μανουσακάκης
NikFrance
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 04:18:12 »

προχωρα mitsos55 είσαι ωραίος!! Thumbs up

Λέγετα  χύμα όπως τα ξέρεις σε νιώθω εγώ.. Thumbs up Thumbs up smitten
« Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 04:27:28 από NikFrance » Καταγράφηκε

Ο ξάδερφος από Γαλλία...
Γιάννης Παξιμαδάκης
Global Moderator

Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 07:17:04 »

πάντως ακόμα δεν κατάλαβα γιατί τέτοια επιθετικότητα  Undecided και τέτοια απόρριψη των πάντων.

ΡΕ μιτσος αφου σε τελική ανάλυση ξέρεις τα πάντα σχετικά με τον γιατί πεφτουν τα μοντέλα ( η βαρύτητα ίσως  laugh) γιατί δεν γραφεις ενα αρθρο να ανοίξουν και τα δικά μας ματια και να γίνουμε μοντελιστές  Azn

τελικά ποιος δεν του επετρεψε να μιλήσει?HuhHuh??

Παντως αν είναι κάποιος μοντελιστής θα ξέρει οτι δεν πετάνε τα fun fly πάνω απο τα κeφάλια του κόσμου. ( ούτε τα pylon)
Καταγράφηκε

Γιάννης Παξιμαδάκης
http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
Γιάννης Κωνσταντακάτος
Master contributor
Aeromodelling GR

Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 08:41:03 »

προχωρα mitsos55 είσαι ωραίος!! Thumbs up

Λέγετα χύμα όπως τα ξέρεις σε νιώθω εγώ.. Thumbs up Thumbs up smitten

Και εγώ σε βρίσκω ωραίο. Αφού δεν κατάλαβες ότι οι άλλοι σε δουλεύουνε, συνέχισε. Διασκεδάζουμε πολύ με αυτά που γράφεις.

jkon
Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
Πρόεδρος Ε.Α.Α.
Κώστας Κωστόπουλος
Administrator

AKA "agridoc"

Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 09:00:45 »

mitsos55 για να συνεχίζεις με τόσα σπασίματα σημαίνει οτι σου αρέσει. Αυτό είναι καλό.

Για τα άλλα σκέψου λίγο, για να ενταχθείς σ' ένα σύνολο, είτε λέγεται σύλλογος, είτε φόρουμ πρέπει να σεβαστείς τους άλλους. Στο Aeromodelling GR υπάρχει αρκετό υλικό. Μήπως κάτι απ' όλα αυτά αξίζει τον κόπο της προσοχής σου;
Καταγράφηκε

dim sofos
Aeromodelling GR

..Καλύτερα να πετάς παρά να μιλάς.

Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 16:39:47 »

Καλησπέρα κύριοι.

Διαβάζω αυτά που γράφει ο mitsos55 και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πετάει ,που το πετάει, πως το πετάει και τέλος
απο πότε πετάει;!!!
Δώσε στοιχεία με τις αερομοντελλιστικές σου δραστηριότητες.

Έτσι μόνο θα μπορέσεις να πάρεις σωστές απαντήσεις_πληροφορίες που ζήτησες.

Τώρα όσο αφορά γρήγορα αερομοντέλλα, δες αυτό το πρόχειρο σχέδιο τομής..
Να θυμάσαι πως μετά απο τα 132km/h airspeed οι επιφάνειες θέλουν άλλη υποδομή.!!!!

* AIRFOIL.jpg (59.31 KB, 800x464 - εμφανίστηκε 228 φορές.)
Καταγράφηκε
skopos-Komotini
Aeromodeller Hero Member

ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 17:06:23 »

Συγνώμη αλλά αυτή η συζητηση έπρεπε να έχει κλειδώσει απο την αρχή Ακου λέει ξέρει την απάντηση και μας ρωτάει για να δει αν είμαστε καλή στον αερομοντελισμο άκου εξυπνάδες
Αχρηστός και ο Γιάννης Παξιμαδάκης άχρηστος και ο Κώστας Κωστόπουλος  όλους άχρηστους μας έβγαλε ΧΑ ΧΑ ΧΑ idiot2 idiot2 idiot2
Καταγράφηκε

v_tolias
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 17:25:13 »

Τωρα το καλοκαιρακι να πινουμε και κανενα χυμο!!!
Οχι μονο καφεδες γιατι μας πειραζουν στα νευρα................... Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
Καταγράφηκε

Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 21:09:46 »

καποιοι οταν ακουν καποιος να λεει την αληθεια....... θυμωνουν......  αλλοι........ το ριχνουν στους καφεδες, αλλοι στο δουλεμα( μαλλον αυτοι δεν σεβονται τους συνομιλιτες τους)  αλλοι το ριχνουν στις εξυπναδες ενω δεν ειναι καθολου εξυπνοι.......  αλλοι ζηταν να κλειδωσει η συζητηση(αν δεν υπηρχαν διαφωνιες δεν θα υπηρχε σηζυτηση και το φορουμ θα ειταν αχρηστο,,,, αν το εβαζε να δουλεψει λιγο θα το καταλαβεναι..... βαλε διχρονη λεω εγω)   αλλοι δεν πιστευουν αυτα που τους λες.......  και ζηταν εγραφα στηχεια,,,,   και οποιος θελει να μαθει απο ποτε πεταω... πεταω απο το 52... λιγο σεβασμος ρε παιδια... αυτοι οι νεοι μοντελιστες ειναι λιγο δυσκολοι.....  αλλα επρεπε να τους εχω τωτε που δεν ξεραμε που να βαλουμε τονβ κηνητηρα και δοκιμαζαμε να απογοιωσουμε 60αρη αεςροπλανο με το χερι....  τωτε να τους εβλεπα
Καταγράφηκε

σου
gregman
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 21:23:00 »

για να πετας απ το 52 σημαινει οτι κανεις μοντελισμο τα τελευταια 54 χρονια αν καταλαβα καλα .....
Καταγράφηκε

Γρηγόρης Μανουσακάκης
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 21:34:36 »

ναι.... σου φαινεται παραξενο ε?
Καταγράφηκε

σου
gregman
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 21:49:28 »

το παραξενο ειναι οτι νομιζεις οτι μονο εσυ κανεις αερομοντελισμο και ολοι οι αλλοι ειναι απλα σαβουρες , λογικο βεβαια αφου δηλωσες οτι πετας μονος.

πριν χαρακτηρισεις ομως αλλους φροντισε να μαθεις ποιος ειναι ο καθενας τι πορεια ειχε τι εχει προσφερει στο χομπυ η στο αθλημα και τι ξερει ,αλλοιως κινδυνευεις να αυτοχαρακτηριστεις απο ενα εμφανες κομπλεξ κατωτερωτητας που απλα σε κανει αδικαιολογητα επιθετικο.
και το οτι οι νεοι μοντελιστες μαθαινουν γρηγορα να πετανε δεν ειναι αδικημα, δεν καταλαβα γιατι θαπρεπε να περασουν την ταλαιπωρια της αρκουδας  για να ανακαλυψουν το φλατερ μετα απο 50 χρονια σαν αιτια σπασιματος.

αυτα και τερμα
Καταγράφηκε

Γρηγόρης Μανουσακάκης
orck
Aeromodeller Hero Member

game over :|

Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 22:01:08 »

κε mitsos55 εαν υπαρχει εμπειρια 54 ετων στον αερομοντελισμο τοτε ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησετε και εμας τους νεους οπου χρειαζεται
ας αναλωσουμε τον χρονο που σπαταλαμε στο πληκτρολογιο (γραφοντας μηνυματα στο φορουμ) σε θετικα και χρησιμα πραγματα
ευχαριστω !
Καταγράφηκε

Παναγιωτης, Π.Φαληρο
Οι αγγελιες μου
mitsos55
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Τετάρτη, 23 Αύγ 2006, 22:19:47 »

ευχαριστως φιλε μου.... αυτο κανουμε και θα κανουμε......  και δεν νομιζω οτι κανω μονο εγω μοντελισμο... αντιθετα..... αλλα να μην σνομπαρουμε αυτους που πετανε μονοι τους( οπως ειδες να κανει ο παραπανω κυριος ) και να σκεφτομασται οτι αμα βρισκομασταν και εμεις σε καποια περιοχη που δεν αςχωλουνται(π.χ σε καποια επαρχια)ισως να μην ειμασταν μοντελιστες
Καταγράφηκε

σου
Σελίδες: 1 2 3 [Όλοι]  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Sport - fun και γενικά (Συντονιστές: Serafim, Yankos)  |  Θέμα: ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: