Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.437 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 15:17:23

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 15:17:23

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:19]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304437
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 151
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 137
    Συνολικά: 138
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΟΔΡΟΜΙΑ  (Αναγνώστηκε 4361 φορές)
    Μιχάλης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 20



    « στις: Δευτέρα, 9 Οκτ 2006, 22:23:14 »

    Μπορει να με βοηθησει καποιος με το θεμα μοντελοδρομιο? Αναζητω τις τελευταιες μερες καποιο μοντελοδρομιο για να γραφτω,οποιος γνωριζει στοιχεια για τα μοντελοδρομια(Συνδρομη,Αποσταση απο την Αθηνα,Ποιοτητα κ.α) ας με βοηθησει.Σιγουρα υπαρχουν πολλοι που χρειαζονται αυτες τις πληροφοριες.


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
    Καταγράφηκε
    VAG
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 158



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 10 Οκτ 2006, 10:08:17 »

    Καλημέρα, αυτό που θα σε ρωτούσαν όλοι είναι τι έχεις σκοπό να πετάξεις?
    Καταγράφηκε

    Θα σταματήσει επιτέλους να φυσάει???
    akat
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 10 Οκτ 2006, 10:33:56 »

    http://www.airmodelling.gr/index.php?pageID=9&la=gr

    Εδώ θα βρείς αρκετές πληροφορίες....
    Καταγράφηκε
    Μιχάλης
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 20



    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 17 Οκτ 2006, 00:06:14 »

    http://www.airmodelling.gr/index.php?pageID=9&la=gr

    Εδώ θα βρείς αρκετές πληροφορίες....

    MODELSHOP Airfield δεν υπαρχει
    Αεροδρόμιο Ελληνικού δεν υπαρχει

    τα μονα που μενουν ειναι του κ.Ντουνη οπου ειναι πολυ καλο αλλα και πολυ ακριβο,
    το HOBBY-BOX οπου ειναι και αυτο πολυ καλο αλλα πολυ μακρια.
    Για τα Δερβενοχωρια τι εχετε να πειτε συμφερει απο Πετρουπολη?Τι συνδρομη εχει?Ειναι ωραιο?
    Η της Αερολέσχης Αυλίδος αξιζει?Η μηπως εχουν κλεισει και αυτο?

    Καποιος που να γνωριζει 2 πραγματα για τα μοντελοδρομια δεν μπορει να στειλει ενα μυνημα και και να εχει αριθμημενα τα μοντελοδρομια που υπαρχουν 1,2,3 οσα εχουν μεινει τελος παντων και τους ελευθερους χωρους....?

    Ειναι πολοι νεοι αερομοντελιστες που ξεκινανε και ψαχνουν πληροφοριες για καποιο μοντελοδρομειο αλλα δεν βρισκουν απαντηση πουθενα....Εμεις ειμαστε μια παρεα 5 ατομων που τωρα προσφατα πηραμε θερμικα SCALE και αυτο που μας απασχολει ειναι να βρουμε ενα μοντελοδρομιο να εγγραφτουμε η καποιον ελευθερο χωρο αλλα δυστυχως δεν υπαρχει καποιος να μας βοηθησει και τρεχαμε ασκοπα σε αυτα που εχουν κλεισει....

    Αν υπαρχει καποιος ας απαντησει ειναι πολυ συμαντικο θεμα αυτο και απασχολει πολυ κοσμο που ξεκιναει προσφατα...

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Καταγράφηκε
    VAG
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 158



    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 17 Οκτ 2006, 09:57:36 »

    Παναγιώτη είμαι και εγώ στην ίδια φάση να ψάχνω για μοντελοδρόμια. Για το MODELSHOP στον Άγιο Στέφανο δεν νομίζω ότι έχει κλείσει. Η τουλάχιστον πετάω παράνομα τόσους μήνες. Το HOBBY-BOX είναι όπως λες μακριά αλλά έχει την ίδια συνδρομή με τον Ντούνη χωρίς την εγγραφή. Τώρα στα Δερβενοχώρια πήγα αναγνωριστικά αυτό το ΠΣΚ και έκανα κάτι λιγότερο από 1 ώρα μέσα από μία πανέμορφη διαδρομή στην Πάρνηθα. Φυσικά εγώ ξεκίνησα από Λυκόβρηση. Είναι η μεγαλύτερη πεδιάδα συγκριτικά με τα δύο παραπάνω και την χαμηλότερη ετήσια συνδρομή (αλλά έχει την πιο ακριβή εγγραφή). Φυσικά οι εγκαταστάσεις δεν είναι τόσο κυριλέ εάν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Δυστυχώς κόστος για αυτό στην Αυλίδα δεν γνωρίζω καθόλου. Οπτικά ήταν όμορφο και θα έλεγα παρόμοιο σε εγκαταστάσεις όπως αυτό στα Δερβενοχώρια.

    Φιλικά,
    Βαγγέλης
    Καταγράφηκε

    Θα σταματήσει επιτέλους να φυσάει???
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 17 Οκτ 2006, 11:09:24 »

    Παναγιώτη καλημέρα κι από μένα

    Δεν ξέρω κι εγώ να σου πω για το μοντελοδρόμιο Αυλίδας, για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον VAG.  Στο μοντελοδρόμιο στα Δερβενοχώρια πήγαινα το 2005, η εγγραφή ήταν 80 ευρώ και η ετήσια συνδρομή 100, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.  Ο διάδρομος είναι πολύ άνετος και ο ιδιοκτήτης πολύ πρόθυμος να βοηθήσει κάθε αρχάριο.  Η διαδρομή είναι πολύ όμορφη αλλά για μένα αρκετά κουραστική, ειδικά αν θέλεις να πετάς συχνά.  Στο μοντελοδρόμιο του κ. Ντούνη επίσης φαντάζομαι ότι ξέρεις ότι υπάρχει εγγραφή 50 ευρώ και συνδρομή 200 ευρώ το χρόνο.

    Το ακριβό πάντως, και για το Hobby Box και για το Dounis Airfield είναι πολύ σχετικό.  Το κάθε μοντελοδρόμιο σου προσφέρει κάποια πράγματα και ανάλογα υπάρχει και μια συνδρομή.  Κι εμένα η αρχική μου επιλογή ήταν τα Δερβενοχώρια, λόγω χαμηλού κόστους.  Κάποια στιγμή αποφάσισα να αλλάξω, και ο βασικός λόγος που με έκανε να πάρω αυτή την απόφαση είναι το σύστημα ενημέρωσης για τον καιρό που υπάρχει στο μοντελοδρόμιο του κ. Ντούνη.  Έχω γλυτώσει πολύ χρόνο (και χρήμα) από άσκοπα ταξίδια (γιατί ταξίδι είναι όποιο και να επιλέξεις).

    Το Hobby Box είναι σε μια πολύ όμορφη τοποθεσία με το βασικό πλεονέκτημα του καιρού (έχει σπάνια αέρα).  Αλλά η απόσταση είναι αρκετή.  Όσο για την συνδρομή πρέπει να είναι παρόμοια με του Dounis Airfield όπως είπε και ο VAG.

    Τέλος για το Modelshop Airfield δεν ξέρω κι εγώ αν λειτουργεί ή όχι, αλλά δυστυχώς δεν είναι και πολύ καλή τοποθεσία για glow αεροπλάνα.  Και λέω δυστυχώς γιατί είναι σχεδόν δίπλα στο σπίτι μου.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    N/JOI
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 182



    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 17 Οκτ 2006, 11:18:06 »

    Eάν είστε τόσο μπερδεμένοι με το χώρο που θα πετάξεται είσται καλοδεχούμενοι στην Λαμία .
    Εχουμε έναν υπέροχο διάδομο 1200 μ με κατέύθυνση Α-Δ και άνέμους συνήθως όχι πάνω από 2-3 μποφόρ .
    Το μόνο πρόβλημα ότι είναι στρατιωτικό Α/Δ και χρειάζεται να έρθετε σε συνενόηση μαζί μας (αερολέσχη Φθ/δας) (στείλτε PM) για την σχετική άδεια.  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    N/JOI WORKS
    lpapggia
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 87


    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 17 Οκτ 2006, 18:02:58 »

    Είμαι και εγώ στην αναζήτηση μοντελοδρομίου.

    Σχετικά με τα Δερβενοχώρια είχα πάει πριν από λιγους μήνες. Η διαδρομή όταν ανεβαίνεις τη Πάρνηθα είναι όντως πολύ ωραία αλλά είναι και πολύ επικίνδυνη. Έχει πολλές τυφλές κλειστές στροφές και σε αρκετό μήκος κάτω είναι το απέραντο χάος χωρίς δέντρα παράλληλα του δρόμου ή κάποιο άλλο προστατευτικό και ο δρόμος είναι πάρα πολύ στενός.
    Φοβάμαι ότι το χειμώνα θα είναι περισσότερο επικίνδυνο επειδή φαντάζομαι ότι λογικά θα πιάνει ομίχλη εκεί πάνω ή ακόμα μπορεί να είναι και ανάμεσα σε κάποια χαμηλά σύννεφα.
    .
    Πιθανότατα ο κύριος Serafim που ήταν μέλος να μπορεί να μας πει ποιά είναι η κατάσταση του δρόμου το χειμώνα.

    Το μοντελοδρόμιο κατά τη δική μου άποψη είναι σε μία εξαιρετική πεδιάδα χωρίς δέντρα χωρίς σπίτια χωρίς δρόμους κοντά. Ο κοντινότερος δρόμος εκτός από το ότι είναι μακριά έχει και εξαιρετικά περιορισμένη κίνηση.
    Υπάρχουν 2 λυόμενα τα οποία μπορούν να φιλοξενήσουν τα μέλη και ένας διάδρομος αρκετά πλατύς.
     
    Σχετικά με την αερολέσχη Αυλίδος τους έστειλα email προχθές  για να μου πουν τα σχετικά με εγγραφή, συνδρομή, πρόσβαση κλπ αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

    Καταγράφηκε
    G.Hiotis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 360



    « Απάντηση #8 στις: Τρίτη, 17 Οκτ 2006, 20:29:57 »

    ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ  και απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο ( μπορεις να διαβασεις σε αλλο Post σχετικα) ειναι του ΝΤΟΥΝΗ.
    Τα λογια ειναι περιττα . Οτι πληρωνεις παιρνεις!!!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΟΔΡΟΜΙΑ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.