Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.426 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 14:33:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 14:33:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:23]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304426
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 93
    Συνολικά: 95
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6] 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: F5J BULGARIA CUP 2014  (Αναγνώστηκε 21484 φορές)
    AIRCOSTAS
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 479


    Ποτέ μην ανταλλάσσεις την τύχη με την ικανότητα


    « Απάντηση #75 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 14:17:19 »

    περιμένω την ημέρα που θα αφήσουμε της προσωπικές κόντρες τους εγωισμούς και την προσωπική προβολή και τα αντικαταστήσουμε με ευγένεια  και ομαδικότητα.   


    Αν σκεφτω,οτι ανθρωποι που αγαπουν τα ανεμοπτερα ουτε που ενδιαφερθηκαν να δουν τι αγωνας  ηταν αυτος που εγινε προσφατα  στο καστρο,τοτε καταλαβαινω οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν θα δουμε αυτη την ημερα στα ελληνικα δεδομενα...

    Από τη στιγμή που διάβασα το μήνυμα του Κώστα, απορούσα τι εννοεί ο ποιητής. Διαβάζοντας και το μήνημα του Στράτου, λέω πρέπει να ρωτήσω ανοιχτά.

    Τι ακριβώς εννοείτε βρε παιδιά; που βλέπετε το "χαλασμένο κλίμα"?

    Τι σχέση έχει ο αγώνας στο κάστρο με το μέλλον των αγώνων ;

    ο αγώνας στο κάστρο ήταν fai...
    προφανώς αυτός είναι το μέλλον.....αργά η γρήγορα.

    παράλληλα ας τρέξει και οποιος άλλος αγώνας θέλει,
    δεν πρέπει να απορρίπτονται ιδέες και πρότασης για το μέλλον.
    Καταγράφηκε

    ΚΩΣΤΑΣ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #76 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 15:14:03 »

    Μιας και με ρωτας θειε θα σου απαντησω προσωπικα εγω..
    Κανενα προβλημα με το θεμα 2 αγωνων,και ας ερθουν οσοι ακομα χρειαστουν..οποιοι κι αν ειναι αυτοι,φτανει να εχουν λιγο απο επισημο χαρακτηρα..

    Το μονο που με χαλαει πραγματικα ειναι οτι ξεφευγουμε απο το θεμα του αγωνα και της ανεμοποριας,κ η νοοτροποια μας δεν μας αφηνει να βλεπουμε μακρια..το μονο που μας ενδιαφερει ειναι,ποιος εκανε τον αγωνα,α δεν τον γουσταρουμε θα παμε στον αλλο αγωνα που γουσταρουμε την διοργανωση τα προσωπα κλπ...Με την μικρη εμπειρια στα ανεμοπτερα το μονο που βλεπω ειναι αυτα...Δεν εχω δει να μιλαμε για ανοδικα,καθοδικα,διεδρους,pods μπουμες κλπ που μας ενδιαφερουν...ολα τα υπολοιπα στο τραπεζι εκτος απο την ουσια..

    Ευχαριστηθηκα τα παιδια που πηγαν στην βουλγαρια οποια θεση κι αν πηραν δεν εχει σημασια,σημασια εχει οτι μπορουμε και μεσα αλλα και εξω...
    Ευχαριστηθηκα τον αγωνα στο καστρο..Αν και κατι νεο για μενα τον παρακολουθησα..ασχετο αν θα μπορεσω να παω εξω η οχι..Δεν ειναι ωραιο να υπαρχουν επιλογες?

    Και ρωτω εγω με την σειρα μου(πιστευω και πολλοι αλλοι )..Παει μπροστα ετσι το θεμα ανεμοπτερα;οταν ασχολουμαστε συνεχως με αντιπαραθεσεις αλλων που δεν μας αφορουν;το ζητουμενο ειναι να γινουμε καλυτεροι εντος και εκτος ελλαδος,και φυσικα ολοι ενωμενοι...
    Εχουμε να μοιρασουμε κατι;αν ναι ας βγουν αυτοι που κανουν την μοιρασια να μας το πουν...

    Αυτο ειναι το θεμα μου,και αν μπορεσω να βοηθησω προσωπικα ωστε ολοι να γινουμε ενα,ναι θα το κανω...γιατι αγαπαω αυτο που κανω και επενδυω σε χρημα και χρονο....Οι καιροι ειναι δυσκολοι και μεσα απο αυτο το hobby προσπαθουμε να περασουμε καλα...Αν ειναι να βαλουμε και αλλους μπελαδες στο μυαλο μας ποιο το οφελος?

    Κανενα,απλα φαυλος ελληνικος κυκλος..Αυτο δεν θελω εγω προσωπικα,και θα ειμαι απεναντι σε αυτα... Thumbs up
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 15:29:07 από STRATOS77 » Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #77 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 15:37:41 »

    Ανηψιέ Στράτο,

    μάλλον μας αναφέρεις φανταστικές ιστορίες.
    Οι λόγοι που κάποιος αθλητής δεν θα λαβει μέρος σε έναν αγώνα είναι οι εξής απλοί:

    Δεν έχει εξοπλισμό.
    Δεν έχει ελεύθερη την ημερομηνία.
    Δεν έχει χρήματα να ταξιδεψει μακριά.
    Δεν τον δηλώνει το σωματείο του
    Δεν ασχολείται με αυτή την κατηγορία/υποκατηγορία.
    Δεν αντέχει τη ζέστη.
    Γνωρίζει από πριν ότι η διοργάνωση θα είναι ένα φιάσκο.

    Δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχει αερομοντελιστής που δεν πάει στον αγώνα για να μη δει μία φάτσα που δεν του αρέσει.

    Οχι ότι δεν υπάρχουν αντιπαθείς ανάμεσά μας.

    Αλλά συνήθως αυτό που εννοείς, εμπίπτει στην παροιμία : "όσα δεν φθάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".

    Ο προγραμματισμός και η διοργάνωση είναι είτε ελκυστικά είτε αποθητικά για ένα αθλητή.

    Οταν γνωρίζει από πριν ότι δεν θα υπάρχουν επίσημοι χρονομέτρες και ότι θα παρακαλάει τον κάθε παρόντα αν μπορεί να εκτελέσει χρέη χρονομέτρη, χωρίς εκπαίδευση, τότε ας μην απορούμε γιατί μερικοί απέχουν.

    Κάποτε σε ένα Πανελλήνιο F3J, αναγκάστηκα να αποσυρθώ ως αθλητής, για να κάνω τον τραβηχτή για το καλό του συνόλου.
    Αυτές οι εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

    Σήμερα που μιλάμε στο Martin της Σλοβακίας έχουν μαζευτεί 170 αθλητές Seniors και Juniors για το 9ο παγκόσμιο αγώνα F3J.  

    Αν το επόμενο έτος κάποιο σωματείο ή η ομοσπονδία διοργανώσει αγώνα στην F3J, πόσες συμμετοχές λες να έχει;
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 15:48:07 από Γιάννης Κωνσταντακάτος » Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #78 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 15:58:45 »

    Θειε μου δυστυχως αυτα που εγραψα τα βιωνουμε ολοι οσο και αν θες να μου πεις το αντιθετο...

    Για ολα τα υπολοιπα που γραφεις θα σταθω σε ...ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΤΟΥ?Ο λογος?εχει δικαιοδοσια το σωματειο μου να μου πει τι θα κανω?ειμαστε με τα καλα μας?
    Η διοργανωση ειναι μια ωραια η ασχημη γυναικα που αν θελω παω η οχι?θα τρελαθουμε τελικα...

    Δηλαδη ο χρονομετρης θελει τοσο τρομερη εκπαιδευση ωστε να ξερει οτι πατα ενα κουμπι μολις φυγει το ανεμοπτερο απο το χερι του αθλητη και ξανα πατα το ιδο κουμπι μολις το ανεμοπτερο ακουμπεισει στο εδαφος? Τοτε υποτιμαμε την νοημοσυνη μας..
    Και φυσικα κανεις δεν μιλησε για F3J...Mιλαμε για F5jGR kai F5j fAi..

    Θελω πραγματικα να βρεθω σε εναν αγωνα του εξωτερικου οχι μονο για να πεταξω,αλλα για να δω και να μαθω ποσο πισω ειμαστε σε οτι λεμε και κανουμε...
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 16:10:12 από STRATOS77 » Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #79 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 16:47:26 »

    Υπάρχουν πάντα και οι πειθαρχικές ποινές προς τους αθλητές.

    Υπάρχουν πάντα και οι περιπτώσεις που ο αθλητής/μέλος έχει να πληρώσει τις συνδρομές του επί έτη.

    Υπάρχουν οι περιπτώσεις νέου αερομοντελιστή, που δεν έχει δείξει ότι γνωρίζει να πετάει, ή ότι τα μοντέλα του είναι ηλεγμένα όπως τα δικά σου.

    Οι αθλητές δηλώνονται από το σωματείο τους. Δεν δηλώνονται μόνοι τους σε περιφερειακούς και Πανελλήνιους. Το σωματείο έχει πλήρη δικαιοδοσία να αποφασίσει να συμμετάσχουν αθλητές του σε αγώνα ή όχι. Δεν δίνει λόγο σε κανένα, και μην μου πεις ότι θα με καταγγείλουν στον ΑΣΕΑΔ όπως άκουσα πρόσφατα.

    Αν εσύ δεν σέβεσαι τις αποφάσεις του Δ. Σ. του σωματείου σου, εγώ δεν έχω να πω τίποτε.

    Οσο για τους χρομέτρες, ναι χρειάζονται κάποια μικρή εκπαίδευση. Δεν έχουν όλοι την δική σου ικανότητα να αντιληφθούν αμέσως τις παραμέτρους του αγώνα.

    Π.χ. ένας μη εκπαιδευμένος χρονομέτρης μπορεί να πατήσει το χρονόμετρο με τον ήχο εκκίνησης, να καταλάβει ότι έκανε λάθος, και έως ότου το μηδενίσει και πατήσει κανονικά στην εκτόξευση, να μην προλάβει.
    Επίσης μπορεί να ξεχαστεί και να πατήσει το τέλος όταν το μοντέλο σταματήσει να ολισθαίνει στο έδαφος και όχι αν έχει ακουμπήσει πριν σε ένα κλαδάκι κ.λ.π.
    Μπορεί να μην έχει μηδενίσει το χρονόμετρο από την προηγούμενη πτήση.
    Τέλος οι εκπαιδευμένοι χρονομέτρες δείχνουν κάποιο σεβασμό του οργανωτή προς τους διαγωνιζόμενους. Και δεν αφήνουν και περιθώριο αμφισβητήσεων.
     
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #80 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 16:48:16 »

    Θειε μου δυστυχως αυτα που εγραψα τα βιωνουμε ολοι οσο και αν θες να μου πεις το αντιθετο...

    Για ολα τα υπολοιπα που γραφεις θα σταθω σε ...ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΤΟΥ?Ο λογος?εχει δικαιοδοσια το σωματειο μου να μου πει τι θα κανω?ειμαστε με τα καλα μας?
    Η διοργανωση ειναι μια ωραια η ασχημη γυναικα που αν θελω παω η οχι?θα τρελαθουμε τελικα...

    Δηλαδη ο χρονομετρης θελει τοσο τρομερη εκπαιδευση ωστε να ξερει οτι πατα ενα κουμπι μολις φυγει το ανεμοπτερο απο το χερι του αθλητη και ξανα πατα το ιδο κουμπι μολις το ανεμοπτερο ακουμπεισει στο εδαφος? Τοτε υποτιμαμε την νοημοσυνη μας..
    Και φυσικα κανεις δεν μιλησε για F3J...Mιλαμε για F5jGR kai F5j fAi..

    Θελω πραγματικα να βρεθω σε εναν αγωνα του εξωτερικου οχι μονο για να πεταξω,αλλα για να δω και να μαθω ποσο πισω ειμαστε σε οτι λεμε και κανουμε...

    Εχω βαρθεί τις αντιπαραθέσεις .... αλλά !!!!!

    Αγαπητέ Στράτο !
    F5J και F3J καμμιά διαφορά στον αγώνα πέρα από 2 σημεία,
    1. Στα ηλεκτρικα το φτερό έχει περιορισμό στο μήκος ενώ στα F3J στην επιφάνεια του
    2. Στα ηλεκτρικά χρησιμοποιούν μοτέρ για να ανεβoυν ψηλά ενω στα F3J χρησιμοποιούν "όνους" για ρυμούλκηση (επιτρεψτε μου την πλάκα)
    από εκεί και μετά όλα τα ίδια χονδρικά !!!

    Θα πρέπει να γνωρίζεις, το ξερεις μάλλον, ότι όλοι μας έχιουμε τις συμπάθειες μας αλλά και τις αντιπάθειες μας.
    Το ότι κάποιοι άνθρωποι είναι κατά γενική ομολογία αντιπαθείς είναι φυσιολογικό για κάποιους αλλα και για κάποιους άλλους όχι !

    Εχω βρεθεί σε αγώνες του εξωτερικού ώς παρατηρητής και σε πληροφορώ ότι έτσι συμβαίνει και εκεί, όπως και εδω με εμάς, όταν όμως είναι υπο την εποπτεία της FAI όλοι είναι "σφιγμένοι" και θα σου εξηγήσω το γιατί !
    Τόλμησε σε αγώνα του εξωτερικού να φωνάξεις η υποθετικά να προσβάλεις μέλος του crew του αγώνα, κριτή, χρονομέτρη, γραμματεία ή τον αλυτάρχη και την επόμενη στιγμή είσαι εκτός αγώνα. Δεν τους ενδιαφέρει ποιός είσαι απο που είσαι η πόσα ψόδεψες ή ακόμα ακόμα ποιός σε προωθεί  .... χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτό των αδελφών Feigl (παγκόσμιοι πρωταθλητές του 2012) τους οποίους τους απέεκλεισαν το 2013 στους Πανευρωπαικούς F3J για υποθετική χρήση ινδικής κάναβης ...... !!!!

    Φαντάζεσαι να τολμήσει κάποιος να αδιαφορήσει για κανόνες ασφαλείας ή να περιφέρεται ελεύθερα εντός του πεδίου τι έχει να γίνει ..... η να ειρωνεύεται συναγωνιζόμενους
    Είναι ικανοί να του στερήσουν την αθλητική ικανότητα for ever.

    Εμείς εδώ το χορεύουμε το γαιτανάκι μια χαρά και για αυτό ταλαιπωρούμαστε !!!!
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #81 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 16:56:44 »


    χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτό των αδελφών Feigl (παγκόσμιοι πρωταθλητές του 2012) τους οποίους τους απέεκλεισαν το 2013 στους Πανευρωπαικούς F3J για υποθετική χρήση ινδικής κάναβης ...... !!!!


    Στην FAI ισχύει το dopping control. Ο ένας εκ των δύο αδελφών, κληρώθηκε να περάσει το test, αρνήθηκε και αυτός είναι ο λόγος του αποκλεισμού του.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #82 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 17:11:09 »

    Αγαπητε τασο...γνωριζω τις διαφορες των f3J και F5J και δεν το φερνω εγω σαν παραδειγμα...Ερχεται στο προσκηνιο σαν δυσκολια αθλητων βοηθων κλπ,πραγμα που εκει θελω να καταληξω,οτι στον δικο μας αγωνα και στην FAi δεν εχουμε τετοια προβληματα παρα μονο αν θες, τους εκπαιδευομενους χρονομετρες,αν και με καλη θεληση ολα βρισκονται..(εκει ειναι η ουσια..η θεληση)

    Θειε μου δηλαδη για να καταλαβω υπαρχει περιπτωση να θελω να πεταξω σε εναν αγωνα,να ειμαι στις υποχρεωσεις μου σε ολα οκ και να μην με αφησει το σωματειο μου να παω? Με ποια δικαιολογια?Αν και ειναι λιγο περα απο τα ορια της φαντασιας μου αυτο πραγματικα το λεω...

    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #83 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 17:27:49 »

    Θειε μου δηλαδη για να καταλαβω υπαρχει περιπτωση να θελω να πεταξω σε εναν αγωνα,να ειμαι στις υποχρεωσεις μου σε ολα οκ και να μην με αφησει το σωματειο μου να παω?

    Με ποια δικαιολογια?

    Αν και ειναι λιγο περα απο τα ορια της φαντασιας μου αυτο πραγματικα το λεω...


    Τα είπα όλα στο προηγούμενο μήνυμα. Είσαι έξυπνος, και γι' αυτό απορώ γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

    Αρμοδιότερο να σου απαντήσει σ΄αυτές τις ερωτήσεις είναι το σωματείο σου. Αυτοί γνωρίζουν πως πορεύονται.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    albatros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 258



    « Απάντηση #84 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 18:44:32 »

    Ο αγώνας FAI απαιτεί χρονομέτρες που να ξέρουν τι κάνουν δηλ εκπαιδευμένους,πράγμα όχι δύσκολο,και μεγάλους χώρους για να εκτελεστούν πράγμα αρκετά δύτσκολο.
    Δεν μπορεί σε επίσημο αγώνα ο ένας αθλητής να χρονομετρεί τον άλλον,αυτό μπορεί να γίνει σε φιλική συνάντηση και σε καθημερινή προπόνηση.
    Στη ζωή ο άνθρωπος επιλέγει τις παρέες του.
    Τα κριτήρια ποικίλουν.
    Εγώ προσωπικά αποφεύγω τα καμμένα μυαλά.
    Τώρα και στη Βουλγαρία δεν ήταν όλα τέλεια ,αλλά οι άνθρωποι έχουν εμπειρία διοργάνωσεων.Και εκεί είχαν έλλειψη χρονομετρών με χαρακτηριστικό παράδειγμα η κόρη του Sotir η οποία αναγκάστηκε να κάνει τον χρονομέτρη από το να συμμετέχει στον αγώνα ως αθλήτρια.
    Επείσης όπως αναφέρθηκε ,ο Sotir ήταν και αθλητής και αλυτάρχης.
    Ένα θα σας πώ, όταν με ρώτησαν πόσοι αθλητές συμμετέχουν στην Ελλάδα σε αγώνες και τους είπα πάνω απο 40 σε Πανελλήνιους έμειναν με ανοιχτό το στόμα!
    Αυτή είναι η τεράστια επιτυχία της F5J-GR στην Ελλάδα και αυτό δεν οφείλεται, όπως είχα πεί και σε παλαιότερη αναφορά,μόνον στην απλότητα του αγώνα και την ευκολία εκτέλεσής του,αλλά κύρια στους ανθρώπους  που μετέχουν.
    Αν κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν αυτό και συνεχίζουν να συμπεριφέρονται αλαζονικά από μόνοι τους θα αποτελέσουν παρελθόν χωρίς να είναι ποτέ παρόντες.
    Και κάτι τελευταίο το μέλλον έχει ελπίδα όταν προηγούμενα δημιουργηθούν οι απαραίτητες βάσεις και στηρίζεται σε γερά θεμέλια και όχι σε πυροτεχνήματα.
    Καταγράφηκε

    Μπάμπης  Παραστατίδης - ΕΑΘΘ
    GASTON
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.300



    « Απάντηση #85 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 19:08:00 »

    Η Ελλάδα ξανά προς τη δόξα τραβά Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός
     Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ
    Καταγράφηκε

    Κώστας Σπυριάδης
    ΕΑΘ Ενωση Αερομοντελιστων Θεσσαλονικης
    spirost
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 296


    « Απάντηση #86 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 19:46:02 »

    Ρε τι είναι ετούτοι.......... Το πως το καταφέρνετε κάθε φορά είναι απο μόνο του ένα μεγάλο θέμα.

    Μια απορία. Αυτά τα συγγενολόγια τύπου θείε ανηψιέ ξάδερφε κλπ τι ακριβώς είναι; Είστε ένα μεγάλο σόι δηλαδή; Αν έτσι τότε εξηγείται.
    Καταγράφηκε

    Τερζήμπασης Σπύρος
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #87 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 22:39:48 »

    Περα απ ολα,ειμαστε μια μεγαλη οικογενεια...Δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε παντα με ολους...Αυτος πιστευω οτι ειναι διαλογος..ανταλλαγη αποψεων...

    Το ωραιο της υποθεσης ειναι να μπορουμε να επικοινωνουμε και με αυτο τον τροπο,μιας και δεν εχουμε την δυνατοτητα να ειμαστε παντα ολοι μαζι και να ανταλλασουμε τις αποψεις μας...Σε ενα πανελληνιο δεν μπορουμε να πουμε τα παντα ε?... Thumbs up
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #88 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 22:43:56 »

    στρατο καλησπερα
     ο αγωνας f5j fai απαιτει  χωρους οπως η dubnitsa που να πληρει κανονισμους ασφαλειας οπως τουλαχιστον φαινεται οσο βλεπει το ματι δεν υπαρχει κατοικημενος χωρος.
    η αγαπη για το ανεμοπτερο δεν φθανει πρεπει να υπαρχει και η λογικη γιατι ενα ανεμοπτερο που θα ανεβει στα 450 -600 μετρα  ειναι ευκολο να βγει απο την πορεια του αν κατι παει στραβα και να φτασει ευκολα στον εθνικο δρομο στο καστρο με απροβλεπτες συνεπειες για τον αθλητη και το σωματειο του
    Εαν ο αγωνας γινοταν στον αεροδρομιο του κυριου Παπαδοπουλου που εχει τις διαστασεις για ενα τετοιο τυπου  300 Στρεμματα αγωνα ασφαλως και οι συμμετοχες θα ηταν περισσοτερες και ο ιδιοκτητης του αεροδρομιου δεν ειχε προβλημα τωρα που εφυγαν οι αλεξιπτωτιστες  σε συζητηση που ειχαμε πριν ενα μισημηνα
    Καταγράφηκε
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #89 στις: Σάββατο, 12 Ιούλ 2014, 23:02:53 »

    Καλησπερα...

    Μαλλον εχω παρεξηγηθει...Δεν διοργανωνω εγω τους αγωνες για να κοιταω ολες τις λεπτομερειες...Ειναι θεμα του καθε διοργανωτη αυτο και οχι δικο μου...δεν μπλεκομαι σε τετοιες καταστασεις..Ειμαι αγωνιζομενος και μονο αυτο..Ζητω συγνωμη αν διατυπωσα κατι λαθος... Thumbs up
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6] 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: F5J BULGARIA CUP 2014
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.042 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.