Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.425 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 09:54:33

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 09:54:33

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 02:51]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304425
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 74
    Συνολικά: 75
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα με την καθιέρωση της 2.4 στην Ευρώπη  (Αναγνώστηκε 5889 φορές)
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « στις: Τρίτη, 30 Οκτ 2007, 18:19:04 »

    Καλησπέρα,

    Σε πρόσφατη ερευνα για την καθιέρωση της χρήσης της συχνότητας 2.4 στην Ευρώπη διαπιστώθηκε ότι τόσο στην Γερμανία όσο και στο Βέλγιο υπάρχουν ακόμα προβλήματα στην χρήση της συχνότητας αυτής σε συστήματα εκτός από park flyer ή  indoor.

    Συγκεκριμένα και στις δύο χώρες η ένωση κατασκευαστών ή προμηθευτών hardware που είναι μία κατηγορία και αυτή χρηστών της ίδιας συχνότητας με συγκεκριμένες αναφορές κατάφερε τουλάχιστον μέχρι αυτή την στιγμή, να περιορίσει την χρήση για τον μοντελισμό μόνο για περιορισμένης εξόδου (ή εμβελείας) συστήματα.

    Ετσι αυτή την στιγμή στο μεν Βέλγιο επιτρέπεται η χρήση μόνο για τις μη κατοικημένες περιοχές, άρα πρακτικά με τον τρόπο που αυτή την στιγμή είναι ανεπτυγμένα τα μοντελοδρόμια, ουσιαστικά δεν επιτρέπει την χρήση, στην δε Γερμανία, νέα απόφαση θα ληφθεί στο 2008.

    Ουσιαστικά το θέμα έχει δημιουργηθεί κυρίως στην Γερμανία διότι οι κατασκευαστές αυτών των συστημάτων μέχρι αυτή την στιγμή δεν έχουν παραδόσει συγκεκριμένα στοιχεία με τα οποία να αποδεικνύεται ότι η χρήση τους δεν θα προκαλέσει πρόβλημα στους υπόλοιπους χρήστες αυτής της συχνότητας.

    Γιαυτό θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη προσοχή στα συστήματα που έρχονται μέσω Γερμανίας αν είναι περιορισμένης εμβελείας ή όχι.

    Από άλλες χώρες δεν υπήρξαν μέχρι αυτή την στιγμή αναφορές για προβλήματα τόσο στην χρήση όσο και από την χρήση.

    Γεγονός πάντως είναι ότι έχω ακούσει ότι σε εταιρεία που δραστηριοποιείται κοντά στην Αττική Οδό όταν υπάρχει χρήση ραντάρ της τροχαίας (που και αυτά κάνουν χρήση αυτής της συχνότητας για μετάδοση πληροφοριών μεταξύ δύο σημείων) το WiFi της εταιρείας δεν λειτουργεί. Το γεγονός αυτό το άκουσα τον περασμένο Μαίο, δεν έχω μάθει νεότερα απλά ήταν μία αναφορά που ίσως έχει κάποια κοινά σημεία με τις αναφορές που έγιναν κυρίως στην Γερμανία.

    Μάλλον θα πρέπει να κάτσουν στο τραπέζι όλοι οι σχετικοί κατασκευαστές και να συμφωνήσουν σε μερικά βασικά θέματα ώστε η νέα τεχνολογία να γίνει κτήμα όλων.

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 30 Οκτ 2007, 19:24:43 »

    Καλησπέρα,

    Μήπως γνωρίζετε αν ο περιορισμός της ισχύος στα 10mW ισχύει και για το σύστημα της Futaba, που είναι spread spectrum και αλλάζει συχνότητα κάθε 2msec, ή μόνο για το σύστημα της Spectrum που εκπέμπει σταθερά σε δύο συχνότητες;
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 31 Οκτ 2007, 00:41:25 »

    Αντωνη ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις. Αυτες τις μερες σκεφτομαι σοβαρα να παραγγειλω ΤΚ στα 2.4GHz, αυτη η παρατηρηση με βαζει σε σκεψεις ομως. Μιλαω υποθετικα παντα, αν καποιος κατοχος 2.4GHz TK με προδιαγραφες Αμερικης για παραδειγμα, παραβρεθει σε εναν αγωνα ή ακομα event επι Ευρωπαικου εδαφους, υπαρχει περιπτωση να του απογορευτει να πεταξει η ακομα χειροτερα να λαβει μερος? Ο βασικος λογος που θα επαιρνα ΤΚ στα 2.4GHz ειναι κυριως ο μικρος χρονος αποκρυσης και δευτερευοντως η αποφυγη παρεμβολων. Αν δεν εχω μαλλοντικα τη δυνατοτητα να αξιοποιησω το πρωτο δεν υπαρχει λογος αγορας κατα τη γνωμη μου.

    Χαιρετισμους,

    Νικος
    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 31 Οκτ 2007, 02:30:50 »

    Kαλησπερα,

    Βρε παιδια...

    2,4 χρησιμοποιουν τα ασυρματα δικτυα υπολογιστων,χρησιμοποιουν τα συστηματα ζευξης βιντεο κλπ.
    Οσο και "διαχυσης φασματος" να ειναι ενα συστημα,οσο γρηγορα και ν'αλλαζει συχνοτητα η ζευξη γι'αποφυγη παρεμβολων.
    Ειναι λιγο αγχωτικο να ξερεις οτι στους 2.4 γινεται χαμος ποσο μαλλον οταν εισαι σε μεγαλα αστικα κεντρα...
    Εγω που ειμαι στους 35 και με PCM πεταω λιγο πιο χαλαρα.Τουλαχιστον ξερω οτι δεν γινεται χαμος στην συγκεκριμενη συχνοτητα(εδω στην επαρχια).Εννοειται οτι περιοριζεσαι εαν εχει καποιος αλλος την ιδια συχνοτητα,αλλα τι να κανουμε.
    Για να δουμε!
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 31 Οκτ 2007, 08:14:14 »

    Α
    2,4 χρησιμοποιουν τα ασυρματα δικτυα υπολογιστων,χρησιμοποιουν τα συστηματα ζευξης βιντεο κλπ.

    Χμμμ... ακούγεται και σαν πρόκληση για hacking attempt.  Undecided
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    pani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 479



    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 31 Οκτ 2007, 09:54:43 »

    Evan,
    Το Frequency hopping δεν υποκειται στους ιδιους περιορισμους με το direct spektrum στην να το πουμε Ευρωπαικη (γιατι δεν εχουν ολα τα κρατη τους ιδιους κανονες) ηπειρο. Λογω του οτι το duty cycle των DSS ειναι πολυ μικρο για αυτο και βαζουν ενα οριο στη μεγιστη ισχυ ανα Mhz εκπομπης. Ετσι εχουμε 100 mW peak οριο ενω στην Αμερικη το οριο αυτο ειναι 100mW average (δλδ μπορει να φτασει και 300-400 peak). Εξ ου και τα DSS συστηματα στην Ευρωπη μεσω software εχουν μειωμενη ισχυ. Λογω των παραπανω τα FHSS δεν εχουν περιορισμο. Με λιγα λογια κι απο οτι εχω διαβασει:
    Line of sight range Spektrum US: 1600m
    Line of sight range Spektrum Europe: 900m
    Line of sight Futaba: 1600m
    Νικολα,
    δεν μπορω να φανταστω τι θα κανει στα χερια σου το μειωμενο latency. Εδω εμεις οι κουλοι και ειδικα σε 3D μανουβρες βλεπεις τη μειωμενη αποκριση απο το στικ στο σερβο. Εγω θα επαιρνα.
    Πανο,
    Εχω το DSS εδω και 5 μηνες. Εχω διαφορους δεκτες μειωμενης και πληρους εμβελειας σε διαφορα μοντελα μου. Δεν ειχα ποτε ουτε ενα glitch.
    Το σπιτι ειναι ο παραδεισος των 2.4 απο ασυρματες καμερες μεχρι τα λινκ των wifi, ασυρματα τηλεφωνα, κλπ. Παραυτα τις δεκαδες φορες που πεταω τον τυρανοσαυρο στον κηπο δεν εχω παλι ποτε προβλημα. Φανταζομαι πως θα ειχα ετσι και ανοιγα μια πηγη ΑΦΟΥ ειχα ανοιξει τ/κ και ειχε ηδη λοκαρει στις δυο συχνοτητες. Ισως. Θα το προσπαθησω και θα επανελθω. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να ξεθαψω το spektrun analyzer και το frequency scanner. Χμμμ που τα ειχα βαλει...
    Καταγράφηκε

    Ignorance is bliss
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042



    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 31 Οκτ 2007, 09:57:22 »

    Α
    2,4 χρησιμοποιουν τα ασυρματα δικτυα υπολογιστων,χρησιμοποιουν τα συστηματα ζευξης βιντεο κλπ.

    Χμμμ... ακούγεται και σαν πρόκληση για hacking attempt.  Undecided

    Δεν νομίζω γιατί δεν έχει το ίδιο encryption οι τα ιδια protocols για
     WPA/PSK authentication or WEB Status Codes ,WEP. WPA.WPA2. 802.1.X
    Tο πολυ πολύ ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ACCESS LIST!!! Grin ΣΤΟΝ ΠΟΜΠΟ  ΜΑΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ...  τοτε..
     ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΙΚΤΥΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟ DISPLAY (λεμε τώρα)TOY ΠΟΜΠΟΥ  ΜΑΣ "Blocked ΤΗΕ Access Control"
    Καταγράφηκε
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 31 Οκτ 2007, 10:20:36 »

    Καλημέρα,

    Προς evan.
    Η απαγόρευση στην Γερμανία περιορίζει την ισχύ εξόδου. Αρα καταλαβαίνω ότι και οι δύο τρόποι που αναφέρεις απαγορεύονται για συστήματα full range.

    Προς Νικόλα
    Στην θέση σου θα έκανα λίγο υπομονή. Οπως σε πολλά πράγματα δεν συμφέρει να είσαι από τους πρώτους που θα αγοράσουν την νέα τεχνολογία, νομίζω ότι και εδώ ισχύει το ίδιο. Νομίζω τώρα είναι στον αέρα η πρώτη γενιά των 2.4 και δοκιμάζεται γενικά. Συνήθως για τους μοντελιστές κάθε χρόνο η έκθεση της Νυρεμβέργης έχει τις νέες ανακοινώσεις. Δεν νομίζω ότι ο Φεβρουάριος είναι μακριά.

    Προς τους λοιπούς συμμετέχοντες στην συζήτηση αυτή.
    Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας βοηθούν.

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    Uncle's Dad
    ΜΗ ΜΕΛΟΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 251



    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 31 Οκτ 2007, 11:36:38 »

    "Ο βασικος λογος που θα επαιρνα ΤΚ στα 2.4GHz ειναι κυριως ο μικρος χρονος αποκρυσης ..."

    Ο πομπός σου είναι αυτος που καθορίζει το χρόνο απόκρισης. Το σήμα είναι πολύ γρηγορότερο από τον επεξέργαστή του πομπού ακόμα και αν πετάς με 2048.  Φαντάσου το 1024.

    Ευάγγελος
    Καταγράφηκε

    Ιδιόρρυθμος αερομοντελιστής
    helipad
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2


    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 31 Οκτ 2007, 14:45:24 »

    Καλημέρα,

    Προς evan.
    Η απαγόρευση στην Γερμανία περιορίζει την ισχύ εξόδου. Αρα καταλαβαίνω ότι και οι δύο τρόποι που αναφέρεις απαγορεύονται για συστήματα full range.

    Προς Νικόλα
    Στην θέση σου θα έκανα λίγο υπομονή. Οπως σε πολλά πράγματα δεν συμφέρει να είσαι από τους πρώτους που θα αγοράσουν την νέα τεχνολογία, νομίζω ότι και εδώ ισχύει το ίδιο. Νομίζω τώρα είναι στον αέρα η πρώτη γενιά των 2.4 και δοκιμάζεται γενικά. Συνήθως για τους μοντελιστές κάθε χρόνο η έκθεση της Νυρεμβέργης έχει τις νέες ανακοινώσεις. Δεν νομίζω ότι ο Φεβρουάριος είναι μακριά.

    Προς τους λοιπούς συμμετέχοντες στην συζήτηση αυτή.
    Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας βοηθούν.

    Αντώνης Παπαδόπουλος

    Παντος τον τελευταιο Φεβρουαριο που ημουνα στην Νυνεμβεργη και ειχαν παρουσιασει τις 2,4 δεν ακουστηκαν γκρινιες στους ROBBE-futaba kai SPECRUM
    του εναντιον ηταν ολοι χαρουμενοι για το προιον αυτο ελπιζω να ξαναπαω και να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες
    Τα λεμε
    Καταγράφηκε
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 31 Οκτ 2007, 15:02:51 »

    Δηλαδη ρε παιδια σε μια τηλεκατεθηνση μονο το συστημα διαμορφωσεως μας ενδιαφερει γιατι παρεμβολη δεν μπορει να γινη και μονο με το καριερ σημα και ας εχουν διαφορετικη διαμορφωση
    Καταγράφηκε

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 1 Νοέ 2007, 03:01:20 »

    Α
    2,4 χρησιμοποιουν τα ασυρματα δικτυα υπολογιστων,χρησιμοποιουν τα συστηματα ζευξης βιντεο κλπ.

    Χμμμ... ακούγεται και σαν πρόκληση για hacking attempt.  Undecided

    Τι Hacking attempt Κε Κωστοπουλε?Εδω δεν ξερουμε πως δουλευουν θα ξερουμε να μπαινουμε σε ασυρματα δικτυα?
    Αντε να μην εχει κρυπτογραφιση να μπεις,αν εχει ομως?
    Λες να κουνας το στικ της τηλεκατευθυνσης και να σβηνεις αρχεια στον υπολογιστη?  laugh

    Η τεχνολογια DSS ειναι αγνωστη σε μενα.Γνωριζω ομως οτι εχει φτιαχτει ακριβως για την αποφυγη παρεμβολων και την χρησιμοποιηση των 2.4 απο περισσοτερα συστηματα χωρις εμπλοκη των συχνοτητων.Βεβαια ειπα οτι εγω θα ημουν λιγο αγχωμενος.Οχι πως δεν θα επαιρνα ΤΚ στους 2.4  laugh
    Περαν τουτου...εχω μαυρο σκοταδι!!!

    Οσο για τους "δικτυαδες"(εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους laugh ) φανταζεστε σκηνικο στο μοντελλοδρομιο?

    "Αντε βρε,δεν θα πεταξεις???"
    "Σε λιγο,περιμενω να παρει ΙΡ το ελικοπτερο"

    Πωλειται Ελικοπτερο με Ethernet και δωρο δυο μηνες Internet

     laugh laugh

    Τα λεμε
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 1 Νοέ 2007, 13:51:26 »

    Πανο καλημερα λες να πωληται ελικοπτερο με ενσωματωμενη οθονη και να το κανουμαι βολτες κοντα σε οικοδομες και να βλεπουμαι καμια σεξυ σκηνη απο κρεβατοκαμαρες η κανα μωρο αταιστο να φωναζη την μπειμπυ σιστερ
    Καταγράφηκε

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 2 Νοέ 2007, 14:06:26 »

    Αγαπητοι φιλοι,

    Εκανα μια συντομη ερευνα για το την παρουσα κατασταση στην Ευρωπη. Αυτη τη στιγμη στις περισσοτερες χωρες στην Ευρωπη η μεγιστη επιτρεπομενη εκπεμπομενη ισχυς εκπομπης ανα carrier (EIRP: Equivalent Isotropic Radiated Power) ειναι 100 mW για DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum Modulation). Για FHSS (Frequency Hoping Spread Spectrum Modulation) συστηματα οπως της Futaba μπορει να ειναι μεγαλυτερη επειδη η ισχυς καταμεριζεται σε περισσοτερες της μιας συχοτητες (carrier frequencies) αρα η μεση ισχυς ανα carrier ειναι αρκετα χαμηλοτερη.

    Αναφορα:  http://www.odessaoffice.com/wireless/power_levels.html

    Οι μεγιστες τιμες EIRP για τις Spektrum ειναι:

    - DX6-> 18 mW περιπου (Αποδεκτη για τα δεδομενα τςη Ευρωπης)

    - DX7-> 500-700 mW (Μη αποδεκτη για τα δεδομενα της Ευρωπης αποδεκτη για τα δεδομενα της Αμερικης το FCC επιτρεπει EIRP μεχρι και 1000 mW )

    Υπαρχουν περιπτωσεις οπως η Γαλλια που δεν επιτρεπουν (ΕIRP) μεγαλυτερο απο 10 mW.

    Αρα στην παρουσα φαση συστηματα της Spektrum οπως το DX-7 ειναι θεωρητικα παρανομα στην Ευρωπη και συνεπως πρεπει να αποκλειονται απο επισημους αγωνες κ' events.

    Στο παγκοσμιο F3C στη Πολωνια τι εγινε αληθεια? Απ'οτι ξερω ο Youngblood πεταξε με JR 9303 στα 2.4GHz, πως του επιτραπηκε αληθεια? Βαγγελη αν μπορεις σε παρακαλω ενημερωσε μας σχετικα.

    Απ'οτι διαβαζω η Spektrum εχει μεωμενο response time σε σχεση με τις συμβατικες ΤΚ, η μειωση πρεπει να οφειλεται στους τροπους κωδικοποησης του σηματος και στη μικροτερη καθυστερηση επεξεργασιας σηματος που εχει το συστημα DSS εναντι του συμβατικου PCM. Θα προσπαθησω να βρω καποια τεστ με μετρησεις και θα σας πω.

    Χαιρετισμους,
    Νικος
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 2 Νοέ 2007, 14:16:32 από Νικόλας » Καταγράφηκε
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #14 στις: Παρασκευή, 2 Νοέ 2007, 14:31:34 »


    Οσο για τους "δικτυαδες"(εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους laugh ) φανταζεστε σκηνικο στο μοντελλοδρομιο?

    "Αντε βρε,δεν θα πεταξεις???"
    "Σε λιγο,περιμενω να παρει ΙΡ το ελικοπτερο"

    Πωλειται Ελικοπτερο με Ethernet και δωρο δυο μηνες Internet

     laugh laugh

    Τα λεμε

    Eλα μωρε...
    Αλλαζεις μασκα και παιζεις...... laugh
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    pani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 479



    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 2 Νοέ 2007, 14:39:04 »

    Νικολα,
    Οπως εγραψα και παραπανω, δεν ειναι, γιατι εχουν μειωμενη ισχυ μεσω software. Φυσικα αυτα που εχουν αγοραστει στην Αμερικη δεν πληρουν τις Ευρωπαικες προδιαγραφες ορισμενων-ξανατονιζω-χωρων.
    Μερικες φορες αναρωτιεμαι αν γραφουμε τσαμπα...

    οσο για το latency για να μην ψαχνεις:
    http://www.runryder.com/helicopter/t172571p1/?highlight=latency

    Καταγράφηκε

    Ignorance is bliss
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 2 Νοέ 2007, 15:27:20 »

    Πανο! Sorry επαναληψη της πληροφοριας, ειχα διαβασει το θεμα δυο μερες πριν και γρηγορα... Στριφογύρισμα ματιών

    Τωρα σχετικα με τη μειωμενη ισχυ εκπομπης... προσπωπικα δε θα ρισκαρα να αγορασω ενα συστημα με μειωμενη εμβελεια σε σχεση με αυτο που εχει χρησιμοποιηθει ευρεως στην Αμερικη και εχουν γινει εκτενη τεστ. Αρα δυο ειναι οι επιλογες ή "παρανομος" με εμβελια οκ ή "νομιμος" με μειωμενη εμβέλεια.

    Τα test στο Run Ryder δε ξερω με τι μεθοδους εχουν γινει με κανουν να αναρωτιεμαι παντως οταν βλεπω την Airtronics Stylus να εχει εναν απο τους μικροτερους χρονους αποκρισης... Huh

    Δε ξερω αν υπαρχει κατι αλλο σε ποιο θεωρητικη αλλα και πρακτικη βαση που να αποδεικνυει οτι το DSS hardwarικα δινει καλυτερους χρονους σε σχεση με τους πατροπαροδοτους τροπους διαμορφωσης βλεπε FSK κτλ. που χρησιμοποιουνται στα PCM συστηματα. 

    Χαιρετισμους,
    Νικος
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 2 Νοέ 2007, 16:38:52 από Νικόλας » Καταγράφηκε
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 2 Νοέ 2007, 16:35:45 »

    Ο κος ΜacGregor ειναι ξεκαθαρος σε σχεση με τα επιτρεπομενα ορια εκπομπης στην Ευρωπη...

    http://www.macgregor.co.uk/radio/spreadspectrum.htm

    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 9 Νοέ 2007, 12:32:38 »

    Φαινεται πως με την νεα χρονια θα αρχισει αν διατηθεται εμπορικα και η 12Χ στα 2.4GHz. Hδη sponsored πιλοτοι οπως ο QQ εχουν αριχσει να τη χρησιμοποιουν σε αγωνες, η φωτογραφια ειναι απο το αεροπλανο του QQ με το οποιο θα λαβει μερος στο παγκοσμιο πρωταθλήμα F3A που αρχιζει το προσεχες ΣΚ.

    Κατι αλλο σχετικα με την ταχυτητα αποκρισης παιζει σημαντικο ρολο και το resolution δεκτων DSS δηλαδη αν ειναι 1024 η 2048 bit. Η SPEKTRUM/JR προσφερει και τα δυο.

    Νικος


    * QQ_12X.JPG (5.12 KB, 188x95 - εμφανίστηκε 291 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Προβλήματα με την καθιέρωση της 2.4 στην Ευρώπη
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.