Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 Beiträge in 12.383 Themen von 6.240 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 5 Mai 2024, 15:49:32

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 5 Mai 2024, 15:49:32

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6240
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304438
    Themen insgesamt: 12383
    Heute online: 151
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 2
    Gäste: 128
    Gesamt: 130
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Η Κατηγορία F3K (Hand Launch Gliders)  (Gelesen 52436 mal)
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Antwort #120 am: Montag, 2 Jan 2012, 02:30:19 »

    Καλημέρα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

    Επειδή νομίζω ότι εγώ προσωπικά έχω χαθεί κάπου στην ανταλλαγή αυτών των μηνυμάτων, δεν θυμάμαι να έχω κάνει αναφορά σε δημιουργία αγωνων αλλά σε προκαταρκτικές συζητήσεις για την δημιουργία της κατηγορίας όπως αναφέρω στην απάντηση μου στον Γιάννη.

    Και εγώ είμαι αποδέκτης επαφών με αερομοντελιστέ που έχουν μαγευθεί απο video με τις πτήσεις των DLG.

    Ας ξεκινήσουμε και θα δούμε πως θα πάει και για αγώνες.

    ....
    Υπάρχει και μία σειρά VIDEO της Carbon Art, που εμένα τουλάχιστον μου έχουν μάθει πάρα πολλά.
    Χώροι υπάρχουν πολλοί για αυτή την κατηγορία.
    Και το κυριώτερο να μην ξεχνάμε ότι για αρχική ενασχόληση η κατηγορία αυτή είναι απλή. Πολύ απλή. 


    Αυτην την σειρά την έχω και εγώ όλη και απ'ότι ξερω και ο Κώστας ο Ζαπαντιώτης .... μπορούμε και να προβάλουμε επιλεγμένα video κάπου για αυτόν τον σκοπό !

    Απο αύριο που θα συναντηθώ με τον Αντώνη θα μπορέσουμε να πούμε και άλλα !
    Gespeichert

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Antwort #121 am: Montag, 2 Jan 2012, 08:56:49 »

    Επειδή νομίζω ότι εγώ προσωπικά έχω χαθεί κάπου στην ανταλλαγή αυτών των μηνυμάτων, δεν θυμάμαι να έχω κάνει αναφορά σε δημιουργία αγωνων αλλά σε προκαταρκτικές συζητήσεις για την δημιουργία της κατηγορίας ...

    Σίγουρα ούτε ο Τάσος, ούτε εγώ έχουμε αναφερθεί σε αγώνες, άρα είναι σαφές ότι συζητάμε για την αρχική διαφήμιση και οργάνωση του πρώτου πυρήνα της κατηγορίας.
    Gespeichert

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Antwort #122 am: Montag, 2 Jan 2012, 14:53:05 »

    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

    Μία κατηγορία σαν την F3K έχει μεγάλες πιθανότητες να αποκτήσει πολλούς θιασώτες. Θα πρέπει όμως να ξεκινήσει σωστά από την αρχή.

    Στο παγκόσμιο που έγινε στην Σουηδία νικητής ο γνωστός και από άλλες κατηγορίες Joe Wurts. Εχει νικήσει σε F3B, F3J και τώρα και F3K.

    Στούς πίνακες που επισυνάπτω θα δείτε τα μοντέλα που χρησιμοποίησαν οι 12 πρώτοι καθώς και τους κατασκευαστές/προμηθευτές τους.

    Καλή Χρονιά

    Αντώνης Παπαδόπουλος

    Να και μια φωτο που βρηκα του Joe Wurts απο το Παγκόσμιο στην Σουηδία κρατώντας τα 2 ανεμοπτερά του
    Το NEW CONCEPT X (κιτρινόμαυρο) και στο άλλο άλλο χέρι το Stobel V2 (ασπρόμαυρο)


    Gespeichert

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Antwort #123 am: Montag, 2 Jan 2012, 15:18:42 »

    Επιπρόσθετα στην καταχώρηση του Αντώνη, τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου ειναι εδώ :

    http://www.f3k-wc-2011.se/DynamicFiles/UserFiles/f3k2011/FAI%20World%20Championship%20F3K%20Fly%20Off%20Senior.pdf

    Τα αεροπλάνα που πέταξαν στο Παγκόσμιο εδώ :

    Το ενδιαφέρον είναι, όπως θα δείτε, ότι οι ιδιοι οι πιλότοι μιλάνε για αυτά και όχι οι σπονσορές τους !!!
    http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1468862
    Gespeichert

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 618



    « Antwort #124 am: Montag, 2 Jan 2012, 17:49:56 »





    Αυτην την σειρά την έχω και εγώ όλη και απ'ότι ξερω και ο Κώστας ο Ζαπαντιώτης .... μπορούμε και να προβάλουμε επιλεγμένα video κάπου για αυτόν τον σκοπό !


    Ορισμένα DVD τα έχω και εγώ.Είναι όντως πολύ χρήσιμα.Και για προβολή είμαι μέσα. smiley6600
    Gespeichert
    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Antwort #125 am: Montag, 2 Jan 2012, 18:08:41 »

    Για το θέμα της κατηγορίας F3K, είναι νομίζω πολύ νωρίς για να αρχίσουμε να μιλάμε για κατηγορίες και αγώνες, αν θέλουμε να ξεκινήσουμε σωστά.
    Το λογικό είναι να συγκεντρωθούν πρώτα αρκετοί «ερασιτέχνες», να εκπαιδευτούν σωστά και να αποκτήσουν πτητική εμπειρία.
    Από αυτούς τους «αρκετούς» σίγουρα θα δημιουργηθεί και αβίαστα η ανάγκη για αγώνες και πρωταθλήματα που θα έχουν όλες τις προδιαγραφές για να πραγματοποιηθούν «σωστά» (με σωστούς κανόνες και με πολλούς συμμετέχοντες)

    Xρόνια πολλά , Καλη Χρονιά σε Ολους.

    Αγαπητέ Ευάγγελε επιτρεψε μου να συμφωνήσω με αρκετά πράγματα που εγραψες  Thumbs up, αλλα και να διαφωνήσω με καποια αλλα, και ετσι μεσα απο την συζήτηση βγαινει κατι καλο.

    Ο αγαπητός Τάσος μιλαει εδω στο θέμα που εχει ανοίξει για κατηγορία αγωνίσματος, το μηνυμα ειναι καθαρο και ωραίο προσπαθεί  για να αναπτυχθει μια ομάδα Παννελήνια, για τι αλλο? μα φυσικά για να γίνει αγώνας!!!! στην αρχη Τοπικός και μετα Πανελλήνιος  αγώνας που οι αγώνες δεν ειναι τσιφλικι κανενός συλλόγου, ή Παρέας ή μοντελοδρομίου που πετάμε τα σαββατοκυριακά μας.
    Ο Ανθρωπος προσπαθει για κάτι που του αρέσει και φερνει παραδείγματα απο το εξωτερικό για να μυήσει Νεους και Παλιους πρώτα απο ολα Αερομοντελιστές και μετά γιατι οχι και Αθλητές καποιων Συλλόγου.
    Οταν δημιουργείται ενας αγώνας και φτιάχνονται κανονισμοί δεν ειναι για μοντελοδρόμια, ουτε για Παρέες , ουτε για καποιυς συγκεκριμένα.

    Οι ερασιτέχνες λατρεις του dlg , μπορει να ειναι απο το σεφ, απο τον μαραθώνα, απο το ελληνικό, απο την Αρτα, απο Θεσσαλονίκη, απο Λαμία, Λάρισσα, Κρήτη απο ολη την Ελλάδα μας, απο οργανωμένα Μοντελοδρόμια -Σύλλογοι, Αλάνες κτλ, που τους αρέσει αυτη η πτήση η εξειδίκευση γουστάρουν να πανε το πράγμα παραπάνω και γιατι οχι να γραφτούν και σε ενα Σύλλογο της περιοχής τους και ως Αθλητές να "τρέξουν", και φυσικά με <σωστούς> κανόνες, εγω που πετάω στα ανεμόπτερα δεν ειδα κανέναν αγώνα να μην εχεις σωστούς κανόνες, εαν σου αρεσει ενας αγώνας τρεχεις για αυτον, τωρα οι συμμετοχές ειναι προιον πολλών πραγμάτων.

    Φυσικά, για να γίνει αυτό χρειάζονται απαραιτήτως τρία συστατικά: χώροι , «εκπαιδευτές» και «εκπαιδευόμενοι».
    Μέχρι σήμερα ξέρω  ότι δύο άνθρωποι (όπως φαίνεται από τη συμμετοχή τους στο forum) έχουν σημαντική εμπειρία από DLG: Ο κ. Μαρκούσης και ο Γιώργος Σκαργιώτης (συγνώμη αν μου έχει διαφύγει κάποιος) – άρα έχουμε «εκπαιδευτές» διαθέσιμους να μοιραστούν τις γνώσεις και την εμπειρία τους.

    Χρειάζονται ενέργειες για να αποκτήσουμε χώρους, οι οποίοι φυσικά θα δημιουργήσουν και ΠΟΛΛΟΥΣ ενδιαφερόμενους / εκπαιδευόμενους. Κατά τη γνώμη μου, μόνο αφού δημιουργηθεί μια κρίσιμη μάζα 20-30 αερομοντελιστών «ψωνισμένων» με το DLG, έχει νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση για κατηγορίες, αγώνες και πρωταθλήματα…

    Φιλικά,
    Βαγγέλης

    Συνονόματε μου ακριβώς αυτο λεω και εγω φαντάσου λοιπον να εχει το Μήλεσι ενας προικισμένος χώρος για ανεμοπορία ομολογουμένως , φαντάσου οτι μαζευονται 20  λάτρεις των dlg ε ωραια και τι παει να πει αυτο, θα κανουνε μόνοι τους Αγώνα? Επίσημο της ΕΛ.ΑΟ?  για να ειναι επισημος θα πρέπει να ειναι απο τουλαχιστον δυο διαφορετικους συλλόγους, και το καλλυτερο ιδεατο απο ολη την Ελλάδα μας, αλλα αυτο δεν ειναι εφικτό πάντα και ιδιως με τους σημερινους καιρους που βιώνουμε.

    Ο Τάσσος λοιπον μιλάει ξεκάθαρα για κατηγορία = αγώνα οποτε γίνει, να υπάρξει ενδιαφέρον απο ολη την Ελλάδα ετσι ωστε καποτε να γινει ενας τοπικός, και μετα γαιτι οχι Πανεληνιος, δεν εχει σχέση με μέρος Βαγγέλη, δηλαδη με Μήλεσι, με Σεφ, με Μοντελοδρομιο γενικώς.

    Αλλα και χώρους εχουμε το Ηοbbybox το  εχει διαθεσει  πολλές φορές ο Κύριος Μπούρμπουλας για την Προαγωγή του Αεραθλητισμού - Αερομοντελισμού, και Συλλογός μας εχει αρκετές φορες χρησιμοποιήσει τον χωρο, το ομορφο Μοντελοδρομιό του, για να γινουν Αγώνες Ανεμοπτέρων.

    Βαγγέλη μου το κάλεσμά σου για φίλους Αερομοντελιστές στο ομορφο Μηλεσι ειναι θεμιτό και σωστο  Thumbs up, πανω απο ολα,
    απλως εδω ο Τάσσος στο συγκεκριμένο Θέμα οργανώνει , προετοιμάζει σε αγωνιστικό επίπεδο, να φτιαχτούν πυρηνες 5 απο εδω 5 απο εκει 5 απο την αλλη ετσι ωστε καποτε να γίνει αγώνας με σωστους κανόνες, και το μυνημα του ειναι ξεκάθαρο!!!!!!

    Πιστευω να βοήθησα, και το να βάζεις στόχο για κάτι , και αυτο να το μοιράζεσαι μαζί με αλλους, πχ, αγώνας , με Ευγενή αμμιλα και ανταγωνισμό, εχοντας σκοπό και να προπονήσαι για κάτι συγκεκριμένο με στοχο ενα Αγώνα αυτο ειναι κάτι που ενώνει Ανθρώπους οχι απλά μέσα σε μιά παρέα ή πεδιο πτήσεων, ...αλλά απο ολη την Ελλάδα!!!!!!

    ΜΦΧ
    Gespeichert
    IKAROS14
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.455



    « Antwort #126 am: Dienstag, 3 Jan 2012, 10:06:16 »

    Gespeichert

    ΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΕΤΟΥΣ  ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΣ
    IKAROS14
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.455



    « Antwort #127 am: Dienstag, 3 Jan 2012, 10:08:46 »

    και τα σχεδια ειναι εδω     http://www.pcm.at/downloads/Bauanleitungen/Nano-BI-Engl.pdf
    Gespeichert

    ΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΕΤΟΥΣ  ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΣ
    vhal
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 432



    « Antwort #128 am: Mittwoch, 4 Jan 2012, 23:52:16 »

    ...
    Xρόνια πολλά , Καλη Χρονιά σε Ολους.

    Αγαπητέ Ευάγγελε επιτρεψε μου να συμφωνήσω με αρκετά πράγματα που εγραψες  Thumbs up, αλλα και να διαφωνήσω με καποια αλλα, και ετσι μεσα απο την συζήτηση βγαινει κατι καλο.
    ...

    Βαγγέλη Καλή Χρονιά και Καλές Πτήσεις σε όλους μας!

    Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε ο ένας τα λεγόμενα του άλλου. Ο κ. Μαρκούσης (όπως και ο κ. Κωνσταντακάτος)  έγραψαν παραπάνω πως δεν μίλησαν για αγώνες, κατηγορίες κλπ. Παρότι προσωπικά δεν έχω (τουλάχιστον ακόμα) κάποιο ενδιαφέρον για συμμετοχή σε αγώνα, κατανοώ την ανάγκη εκείνων που ενδιαφέρονται. Απλά λέω ότι δεν χρειάζεται να τρέξουμε πριν μάθουμε να μπουσουλάμε.

    Αυτό που προσπαθώ να πω με κάθε ευκαιρία και το έχω ξαναγράψει με αφορμή αρκετά άλλα αερομοντελιστικά θέματα, είναι πως όταν ξεκινάει μια αερομοντελιστική προσπάθεια με αυτοσκοπό  τους αγώνες, χάνεται μια ευκαιρία: η προσέλκυση νέων αερομοντελιστών και η θεωρητική και πρακτική εκπαίδευσή τους στις βασικές αλλά και πιο προχωρημένες τεχνικές πτήσης. Ας έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι οι αθλητές αερομοντελιστές είναι υποσύνολο των αερομοντελιστών…

    Οποιασδήποτε μορφής αγώνας, απαιτεί πολλές συμμετοχές, οι οποίες με τη σειρά τους είναι η φυσική συνέχεια της μαζικότητας. Είναι κοινή λογική πιστεύω, πως άλλο σημαίνει αγωνιστική δραστηριότητα με 10 αερομοντελιστές όλους κι όλους και άλλο με 30 σωστά εκπαιδευμένους και με δυνατότητα προπόνησης σε κατάλληλους χώρους και σχετικά κοντά στον τόπο κατοικίας τους. Διαφορετικά καταλήγουμε σε «αγώνες» επίσημους  ή Πανελλήνιους μεν, αλλά με τρεις συμμετέχοντες δε … (ας μην αναφέρουμε συγκεκριμένα παραδείγματα - τα ξέρουμε όλοι)

    Συνεπώς πρωταρχικό μέλημα όλων μας (εντός και εκτός ΕΛΑΟ) πρέπει να είναι ο εντοπισμός και η προετοιμασία κατάλληλων χώρων (έτσι κι αλλιώς τα DLG – ευτυχώς – εξαιρούνται από τον κανονισμό πτήσεων γιατί είναι ελαφριά και πετούν χαμηλά) και η οργάνωση πτήσεων εθισμού και εκπαίδευσης.

    Το επόμενο μέλημα πρέπει να είναι η ανταλλαγή / μοίρασμα όλης της συσσωρευμένης σχετικής γνώσης (μέσω ημερίδων, forum, απλών Κυριακάτικων φιλικών πτήσεων ή και ανεπίσημων αγώνων) ώστε να ανέβει το επίπεδο όλων των ενδιαφερομένων (ας μην ξεχνάμε ότι ο αθλητισμός – σε όλες τις μορφές του – πρέπει πρωτίστως να είναι αναμέτρηση του αθλητή με τον εαυτό του και όχι με τον αντίπαλο)

    Και βέβαια όλα τα παραπάνω πρέπει να έχουν κοινό παρονομαστή το να περνάνε όλοι οι συμμετέχοντες καλά και να παρακινούνται και οι υπόλοιποι (οι "απ'εξω") να κάνουν το ίδιο ή κάτι ανάλογο

    Τα παραπάνω από μόνα τους θα οδηγήσουν νομοτελειακά στη δημιουργία αγώνων, πρωταθλημάτων και όλων των σχετικών, από αυτούς που τελικά θα ενδιαφερθούν για την «αθλητική» μορφή του hobby. Οι υπόλοιποι μπορούν πολύ καλά να κάνουν το κέφι τους σε «φιλικούς», «ανεπίσημους» αγώνες με λιγότερο ή περισσότερο «επίσημους» κανονισμούς.

    Φυσικά, για όλα τα παραπάνω χρειάζεται κόπος, χρόνος και κυρίως ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ: «άνοιγμα» σε όλους τους αερομοντελιστές με στόχο τη μαζικότητα και την ενότητα, αλλά αυτό είναι θέμα άλλης κουβέντας.

    Ολοι εμείς που μαζευόμαστε στο Μήλεσι κάθε Κυριακή (και όχι μόνο...) φιλοδοξούμε να κάνουμε πράξη όσα περισσότερα μπορούμε από τα παραπάνω. Η πρόσκληση αφορά όλους τους φίλους του τηλεκατευθυνόμενου ανεμόπτερου, σε κάθε μορφή του, και στοχεύουμε στην ποιοτική αναβάθμιση των πτητικών μας ικανοτήτων, μέσα από την καλή παρέα και την ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών και την πτήση κάθε είδους ανεμόπτερου.  Ο αυτοσκοπός μας ΔΕΝ είναι οι αγώνες ωστόσο πιστεύουμε πως η όλη προσπάθεια σίγουρα θα δημιουργήσει επίδοξους αθλητές οι οποίοι μπορούν να γραφτούν (όποτε το θελήσουν) στο σωματείο της επιλογής τους και να πάρουν μέρος σε "επίσημους" αγώνες και πρωταθλήματα. Οι υπόλοιποι, αν και όταν το κάνουμε κέφι, θα διοργανώνουμε φιλικούς αγώνες (ή όπως αλλιώς θέλετε να τους πείτε) με στόχο να περνάμε καλά και να γινόμαστε καλύτεροι αερομοντελιστές! Ελπίζουμε το παράδειγμα να το χρησιμοποιήσουν κι άλλοι και να το κάνουν ακόμα καλύτερο!

    Φιλικά,
    Βαγγέλης
    Gespeichert

    Βαγγέλης Χαλκιαδάκης - Αερολέσχη Φθιώτιδας

    Ζηλεύω του σταυραετού
    απου πετά στα νέφη
    και παίζει με τσι αστραπές
    και με τ' αστροπελέκια.
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Antwort #129 am: Donnerstag, 5 Jan 2012, 01:26:26 »

    Καλησπέρα σε όλους μας !!!

    Ένα έχω να πώ ... και νομίζω οτι θα συμφωνήσετε όλοι ....

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ, αυτός ο τρόπος λέγεται αεροπλάνα, πιλότοι και πτήσεις δηλ εθισμός !

    Τον εθισμό με την πτήση τον έχουμε όλοι μας, θέλω να πιστεύω ότι είμαστε και "πιλότοι" ... άρα τι μας λείπει, το καταλληλο αεροπλάνο F3K.

    Που θέλω να καταλήξω, στο ότι χθές κάναμε μια αρχική συζήτηση με τον κ. Αντώνη Παπαδόπουλο.
    Λίγο πολύ αυτά ήταν τα θέματα που συζητήσαμε, δηλαδή τι σκεφτόμαστε εμείς που πετάμε τα F3K και αυτά που συζητάτε εσείς εδώ, εμένα πάντως για να καταλήξω στα λεγόμενά σας είναι ΝΑΙ και το δηλώνω διακαείς πόθος μου είναι η υλοποίηση της κατηγορίας αγωνιστικά.

    Στο δια ταύτα λοιπόν, πως θα υπάρξει ανάπτυξη ?

    Πιλότοι
    Εκτίμηση μου είναι ότι πιλότοι θα βγούν σε οργανωμένα σωματεία και σε μοντελοδρόμια αρκεί να βρεθεί κάποιος να οδηγήσει τους υπόλοιπους σε αυτό. Εγώ προσανατολίζομαι σε demo πτήσεις σε συνεργασία με τα σωματεία αρχίζοντας απο τώρα στις διάφορες βασιλόπιτες.

    Αεροπλάνα.
    Για να μπορέσουμε να αναπτυχθούμε, εκτός των σεμιναρίων, χρειαζόμαστε και πτητικό μέσο.
    Μια σκέψη που κάναμε με τον Α.Π. είναι να μπορέσουμε να συνεργασθούμε με κάποιον κατσκευαστή για την συγκεντρωτική προμήθεια ενός εύλογου αριθμού ανεμοπτέρων, περίπου 10, ώστε να υπάρξουν διαθέσιμα αεροπλάνα με λογικό κόστος στην αγορά για αυτούς που ενδιαφέρονται να ενταχθούν στην κατηγορία, και δεν είναι λίγοι αυτοί !
    Εδώ θέλω να πώ ότι ακούω εισηγήσεις για την επιλογή αεροπλάνου, προτάσεις !

    Σκέφτομαι 3 αεροπλάνα, με σειρά προτίμησης
    1. Blaster2
    2. Notos F3K
    3. Longshot3

    Γνωρίζω πως πετάει το Β2 μιας και το έχω αλλά και λόγω της καταξίωσής του παγκοσμίως, για το ΝΟΤΟS μου έχει μιλήσει ο Jens Hoffmann, o πρωταθλητής των Δανών και για το LongShot τα video που βλέπω στο youtube αλλά και την άποψη αυτών που πετάνε.
    Θα ήθελα να το πετάξω και εγώ ώστε να δημιουργήσω ιδία άποψη.

    Πέρα από αυτά είμαστε εν αναμονή των κανονισμών του 2012 που θα ανακοινωθούν απο την FAI ώστε να δούμε διαφορές απο αυτές του '11. Ενα σχέδιο του κανονισμού που μου έδωσε ο Α.Π. και το διάβασα επιδερμικά μου φάνηκε παρόμοιο με το παλαιό.
    Ο κανονισμός που υφίσταται στο site της ΕΛΑΟ και αναφέρεται σε ανεμόπτερα, είναι παλαιός, του 2000 νομίζω, και ο καινούργιος θα μεταφραστεί και θα τροποποιηθεί στις δικές μας ανάγκες και απαιτήσεις !

    Καλό θα ήταν όλοι μας να δούμε στον κανονισμό τα TASKS Που  υπάρχουν και αφού τα μελετήσουμε να προτείνουμε μια τριάδα ώστε να ξεκινήσουμε να παίζουμε με κάτι.

    Εγώ επειδή τα έχω δει ήδη προτείνω να κρατήσουμε για το αρχικό F3K-GR τα εξής:
    5.7.11.1.  Task A (Last flight):
    5.7.11.3.  Task C (All up, last down, seconds):
    5.7.11.6.  Task F (3 out of 6):

    Εκτιμώ ότι ενδιαφέρον θα ήταν και το
    5.7.11.5.  Task E (Poker - variable target time)


    Αυτά απο μένα και καταλήγω ελπίζωντας σε έναρξη του F3K στην Ελλάδα στήν καταπληκτική ρήση του Ιούλιου Καίσαρα,

    "Ο κύβος ερίφθη" !

     Thumbs up


    « Letzte Änderung: Donnerstag, 5 Jan 2012, 01:51:33 von Αναστάσιος Μαρκούσης » Gespeichert

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Antwort #130 am: Donnerstag, 5 Jan 2012, 01:59:44 »

    ...
    Xρόνια πολλά , Καλη Χρονιά σε Ολους.

    Αγαπητέ Ευάγγελε επιτρεψε μου να συμφωνήσω με αρκετά πράγματα που εγραψες  Thumbs up, αλλα και να διαφωνήσω με καποια αλλα, και ετσι μεσα απο την συζήτηση βγαινει κατι καλο.
    ...

    Βαγγέλη Καλή Χρονιά και Καλές Πτήσεις σε όλους μας!

    Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε ο ένας τα λεγόμενα του άλλου. Ο κ. Μαρκούσης (όπως και ο κ. Κωνσταντακάτος)  έγραψαν παραπάνω πως δεν μίλησαν για αγώνες, κατηγορίες κλπ. Παρότι προσωπικά δεν έχω (τουλάχιστον ακόμα) κάποιο ενδιαφέρον για συμμετοχή σε αγώνα, κατανοώ την ανάγκη εκείνων που ενδιαφέρονται. Απλά λέω ότι δεν χρειάζεται να τρέξουμε πριν μάθουμε να μπουσουλάμε.

    Αυτό που προσπαθώ να πω με κάθε ευκαιρία και το έχω ξαναγράψει με αφορμή αρκετά άλλα αερομοντελιστικά θέματα, είναι πως όταν ξεκινάει μια αερομοντελιστική προσπάθεια με αυτοσκοπό  τους αγώνες, χάνεται μια ευκαιρία: η προσέλκυση νέων αερομοντελιστών και η θεωρητική και πρακτική εκπαίδευσή τους στις βασικές αλλά και πιο προχωρημένες τεχνικές πτήσης. Ας έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι οι αθλητές αερομοντελιστές είναι υποσύνολο των αερομοντελιστών…

    Οποιασδήποτε μορφής αγώνας, απαιτεί πολλές συμμετοχές, οι οποίες με τη σειρά τους είναι η φυσική συνέχεια της μαζικότητας. Είναι κοινή λογική πιστεύω, πως άλλο σημαίνει αγωνιστική δραστηριότητα με 10 αερομοντελιστές όλους κι όλους και άλλο με 30 σωστά εκπαιδευμένους και με δυνατότητα προπόνησης σε κατάλληλους χώρους και σχετικά κοντά στον τόπο κατοικίας τους. Διαφορετικά καταλήγουμε σε «αγώνες» επίσημους  ή Πανελλήνιους μεν, αλλά με τρεις συμμετέχοντες δε … (ας μην αναφέρουμε συγκεκριμένα παραδείγματα - τα ξέρουμε όλοι)

    Συνεπώς πρωταρχικό μέλημα όλων μας (εντός και εκτός ΕΛΑΟ) πρέπει να είναι ο εντοπισμός και η προετοιμασία κατάλληλων χώρων (έτσι κι αλλιώς τα DLG – ευτυχώς – εξαιρούνται από τον κανονισμό πτήσεων γιατί είναι ελαφριά και πετούν χαμηλά) και η οργάνωση πτήσεων εθισμού και εκπαίδευσης.

    Το επόμενο μέλημα πρέπει να είναι η ανταλλαγή / μοίρασμα όλης της συσσωρευμένης σχετικής γνώσης (μέσω ημερίδων, forum, απλών Κυριακάτικων φιλικών πτήσεων ή και ανεπίσημων αγώνων) ώστε να ανέβει το επίπεδο όλων των ενδιαφερομένων (ας μην ξεχνάμε ότι ο αθλητισμός – σε όλες τις μορφές του – πρέπει πρωτίστως να είναι αναμέτρηση του αθλητή με τον εαυτό του και όχι με τον αντίπαλο)

    Και βέβαια όλα τα παραπάνω πρέπει να έχουν κοινό παρονομαστή το να περνάνε όλοι οι συμμετέχοντες καλά και να παρακινούνται και οι υπόλοιποι (οι "απ'εξω") να κάνουν το ίδιο ή κάτι ανάλογο

    Τα παραπάνω από μόνα τους θα οδηγήσουν νομοτελειακά στη δημιουργία αγώνων, πρωταθλημάτων και όλων των σχετικών, από αυτούς που τελικά θα ενδιαφερθούν για την «αθλητική» μορφή του hobby. Οι υπόλοιποι μπορούν πολύ καλά να κάνουν το κέφι τους σε «φιλικούς», «ανεπίσημους» αγώνες με λιγότερο ή περισσότερο «επίσημους» κανονισμούς.

    Φυσικά, για όλα τα παραπάνω χρειάζεται κόπος, χρόνος και κυρίως ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ: «άνοιγμα» σε όλους τους αερομοντελιστές με στόχο τη μαζικότητα και την ενότητα, αλλά αυτό είναι θέμα άλλης κουβέντας.

    Ολοι εμείς που μαζευόμαστε στο Μήλεσι κάθε Κυριακή (και όχι μόνο...) φιλοδοξούμε να κάνουμε πράξη όσα περισσότερα μπορούμε από τα παραπάνω. Η πρόσκληση αφορά όλους τους φίλους του τηλεκατευθυνόμενου ανεμόπτερου, σε κάθε μορφή του, και στοχεύουμε στην ποιοτική αναβάθμιση των πτητικών μας ικανοτήτων, μέσα από την καλή παρέα και την ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών και την πτήση κάθε είδους ανεμόπτερου.  Ο αυτοσκοπός μας ΔΕΝ είναι οι αγώνες ωστόσο πιστεύουμε πως η όλη προσπάθεια σίγουρα θα δημιουργήσει επίδοξους αθλητές οι οποίοι μπορούν να γραφτούν (όποτε το θελήσουν) στο σωματείο της επιλογής τους και να πάρουν μέρος σε "επίσημους" αγώνες και πρωταθλήματα. Οι υπόλοιποι, αν και όταν το κάνουμε κέφι, θα διοργανώνουμε φιλικούς αγώνες (ή όπως αλλιώς θέλετε να τους πείτε) με στόχο να περνάμε καλά και να γινόμαστε καλύτεροι αερομοντελιστές! Ελπίζουμε το παράδειγμα να το χρησιμοποιήσουν κι άλλοι και να το κάνουν ακόμα καλύτερο!

    Φιλικά,
    Βαγγέλης

    Βαγγέλη,

    Καλή χρονιά !!!

    Εδω μιλάμε για την οργάνωση της κατηγορίας F3K και όχι για προσέλκυση νέων αερομοντελιστών.

    Κρίμα είνα να το τεντώνουμε σε συλλόγους κλπ. και σε συζητήσεις τι και πώς ! Θα βρεθούμε σε ατέρμονες συζητήσεις, εμείς εσείς και οι άλλοι.

    Εγω αναφέρομαι σε ήδη αερομοντελιστές και συλλόγους μέλη της ΕΛΑΟ ώστε να ξεκινήσουμε μια νέα αγωνιστική κατηγορία ενώ εσύ μια καλή παρεούλα σε μια πλαγιά κάπου, χωρίς παρεξήγηση.

    Φιλικά

    Υ.γ. θα σε παρακαλούσα να αναφερθείς και εσυ απο πλευράς σου πως αντιμετωπίζεις την εναρξη της αγωνιστικής κατηγορίας F3K στην ΕΛΑΟ ?
    Gespeichert

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Antwort #131 am: Donnerstag, 5 Jan 2012, 02:04:13 »

    ...
    Xρόνια πολλά , Καλη Χρονιά σε Ολους.

    Αγαπητέ Ευάγγελε επιτρεψε μου να συμφωνήσω με αρκετά πράγματα που εγραψες  Thumbs up, αλλα και να διαφωνήσω με καποια αλλα, και ετσι μεσα απο την συζήτηση βγαινει κατι καλο.
    ...

    Βαγγέλη Καλή Χρονιά και Καλές Πτήσεις σε όλους μας!

    Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε ο ένας τα λεγόμενα του άλλου. Ο κ. Μαρκούσης (όπως και ο κ. Κωνσταντακάτος)  έγραψαν παραπάνω πως δεν μίλησαν για αγώνες, κατηγορίες κλπ. Παρότι προσωπικά δεν έχω (τουλάχιστον ακόμα) κάποιο ενδιαφέρον για συμμετοχή σε αγώνα, κατανοώ την ανάγκη εκείνων που ενδιαφέρονται. Απλά λέω ότι δεν χρειάζεται να τρέξουμε πριν μάθουμε να μπουσουλάμε.

    Αυτό που προσπαθώ να πω με κάθε ευκαιρία και το έχω ξαναγράψει με αφορμή αρκετά άλλα αερομοντελιστικά θέματα, είναι πως όταν ξεκινάει μια αερομοντελιστική προσπάθεια με αυτοσκοπό  τους αγώνες, χάνεται μια ευκαιρία: η προσέλκυση νέων αερομοντελιστών και η θεωρητική και πρακτική εκπαίδευσή τους στις βασικές αλλά και πιο προχωρημένες τεχνικές πτήσης. Ας έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι οι αθλητές αερομοντελιστές είναι υποσύνολο των αερομοντελιστών…

    Οποιασδήποτε μορφής αγώνας, απαιτεί πολλές συμμετοχές, οι οποίες με τη σειρά τους είναι η φυσική συνέχεια της μαζικότητας. Είναι κοινή λογική πιστεύω, πως άλλο σημαίνει αγωνιστική δραστηριότητα με 10 αερομοντελιστές όλους κι όλους και άλλο με 30 σωστά εκπαιδευμένους και με δυνατότητα προπόνησης σε κατάλληλους χώρους και σχετικά κοντά στον τόπο κατοικίας τους. Διαφορετικά καταλήγουμε σε «αγώνες» επίσημους  ή Πανελλήνιους μεν, αλλά με τρεις συμμετέχοντες δε … (ας μην αναφέρουμε συγκεκριμένα παραδείγματα - τα ξέρουμε όλοι)

    Συνεπώς πρωταρχικό μέλημα όλων μας (εντός και εκτός ΕΛΑΟ) πρέπει να είναι ο εντοπισμός και η προετοιμασία κατάλληλων χώρων (έτσι κι αλλιώς τα DLG – ευτυχώς – εξαιρούνται από τον κανονισμό πτήσεων γιατί είναι ελαφριά και πετούν χαμηλά) και η οργάνωση πτήσεων εθισμού και εκπαίδευσης.

    Το επόμενο μέλημα πρέπει να είναι η ανταλλαγή / μοίρασμα όλης της συσσωρευμένης σχετικής γνώσης (μέσω ημερίδων, forum, απλών Κυριακάτικων φιλικών πτήσεων ή και ανεπίσημων αγώνων) ώστε να ανέβει το επίπεδο όλων των ενδιαφερομένων (ας μην ξεχνάμε ότι ο αθλητισμός – σε όλες τις μορφές του – πρέπει πρωτίστως να είναι αναμέτρηση του αθλητή με τον εαυτό του και όχι με τον αντίπαλο)

    Και βέβαια όλα τα παραπάνω πρέπει να έχουν κοινό παρονομαστή το να περνάνε όλοι οι συμμετέχοντες καλά και να παρακινούνται και οι υπόλοιποι (οι "απ'εξω") να κάνουν το ίδιο ή κάτι ανάλογο

    Τα παραπάνω από μόνα τους θα οδηγήσουν νομοτελειακά στη δημιουργία αγώνων, πρωταθλημάτων και όλων των σχετικών, από αυτούς που τελικά θα ενδιαφερθούν για την «αθλητική» μορφή του hobby. Οι υπόλοιποι μπορούν πολύ καλά να κάνουν το κέφι τους σε «φιλικούς», «ανεπίσημους» αγώνες με λιγότερο ή περισσότερο «επίσημους» κανονισμούς.

    Φυσικά, για όλα τα παραπάνω χρειάζεται κόπος, χρόνος και κυρίως ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ: «άνοιγμα» σε όλους τους αερομοντελιστές με στόχο τη μαζικότητα και την ενότητα, αλλά αυτό είναι θέμα άλλης κουβέντας.

    Ολοι εμείς που μαζευόμαστε στο Μήλεσι κάθε Κυριακή (και όχι μόνο...) φιλοδοξούμε να κάνουμε πράξη όσα περισσότερα μπορούμε από τα παραπάνω. Η πρόσκληση αφορά όλους τους φίλους του τηλεκατευθυνόμενου ανεμόπτερου, σε κάθε μορφή του, και στοχεύουμε στην ποιοτική αναβάθμιση των πτητικών μας ικανοτήτων, μέσα από την καλή παρέα και την ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών και την πτήση κάθε είδους ανεμόπτερου.  Ο αυτοσκοπός μας ΔΕΝ είναι οι αγώνες ωστόσο πιστεύουμε πως η όλη προσπάθεια σίγουρα θα δημιουργήσει επίδοξους αθλητές οι οποίοι μπορούν να γραφτούν (όποτε το θελήσουν) στο σωματείο της επιλογής τους και να πάρουν μέρος σε "επίσημους" αγώνες και πρωταθλήματα. Οι υπόλοιποι, αν και όταν το κάνουμε κέφι, θα διοργανώνουμε φιλικούς αγώνες (ή όπως αλλιώς θέλετε να τους πείτε) με στόχο να περνάμε καλά και να γινόμαστε καλύτεροι αερομοντελιστές! Ελπίζουμε το παράδειγμα να το χρησιμοποιήσουν κι άλλοι και να το κάνουν ακόμα καλύτερο!

    Φιλικά,
    Βαγγέλης

    Νομίζω ότι τελικά επιβάλλεται να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τα λεγόμενα διότι ο τίτλος του θέματος γράφει ‘’ Η κατηγορία F3K ‘’, δεν γράφει  ‘’Η πτήση του dlg’’.
    Αυτό ακριβώς επειδή δεν έχεις κάποιο ενδιαφέρον για συμμετοχή σε αγώνα γράφεις σε λάθος θέμα για μένα, γνώμη μου είναι Δημοκρατία έχουμε εάν είμαι λάθος θα το αναγνωρίσω, αλλά εδώ αναφέρεται κατηγορία αγώνα και εσύ αναφέρεσαι σε μοντελοδρόμιο και την ανάγκη Νέων Μοντελιστών και χώρων.

    Δεν ξεκινά αερομοντελιστική προσπάθεια εδώ για συλλογή Νέων Αερομοντελιστών , αλλά πρώτα προσπάθεια των ήδη υπαρχόντων Αερομοντελιστών μέσω παραδειγμάτων και προτύπων να θελήσουν να ασχοληθούν με αυτήν την πραγματικά όμορφη κατηγορία.


    Αυτό που γράφεις το έχεις βιώσει εσύ προσωπικά?  γιατί είναι μπερδεμένο αυτό το πράγμα που αναφέρεις και δεν ισχύει για πολλούς και διαφόρους λόγους, πρωτα από όλα εδώ το θέμα που αναρτήθηκε είναι οργάνωσης της κατηγορίας F3K, μα ενας νεος θα ξεκινήσει με ένα εκπαιδευτικό να καταλάβει τι του γίνεται, μα αυτος ο Ανθρωπός πως θα τρέξει σε έναν αγώνα, από την στιγμή που ακόμα δεν χρησιμοποιει όλα τα κανάλια, μιλάς για διαφορετικό πράγμα ο νεος αυτος θα δει και τον εμπειρο αερομοντελιστη που θέλει να εξιδεικευθει σε κατι συγκεκριμένο και ετσι θα του δημιουργηθει η θέληση για το παραπάνω όταν θα είναι ετοιμος.

    Πρότυπα χρειαζόμαστε ετσι ώστε να θέλουμε να τους μοιάσουμε, και το αποτέλεσμα είναι αυτό που αναφέρεις αγώνα με τρεις συμμετοχές, αυτό είναι η καταντια μας, διοτι δεν υπάρχουν προτυπα, και φυσικα όταν καποια προτυπα προσπαθουν για κατι να δημιουργήσουν ένα ρευμα, ερχονται καποιοι αλλοι και του λένε εισαι υποσυνολο!!!!!!!!

    Εσυ μιλάς για ανευρεση νεων χωρων, και νεων μοντελιστων, ενώ η ουσια  στο παρών θέμα είναι οι υπάρχοντες ηδη λιγοστοι σε σχεση με αλλα χομπυ, οι υπαρχοντες λοιπον Αερομοντελιστές να δουν προτυπα, ετσι ώστε να τους μπει το μικρόβιο αναζήτησης ποιοτικότερου αερομοντελισμου με στοχο τι άλλο αγώνα!!!!!!!

    Δεν καταλαβαίνω ειλικρινα εχεις ερθει σε καποιον αγώνα με Ανεμόπτερα και δεν εχουμε περάσει καλά?? Βαγγέλη ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω, καλο είναι να γράφουμε πραγματα που βιώνουμε οι ιδιοι ετσι ώστε να εχουμε οι ιδιοι την γνώση αυτων που γραφουμε διοτι ετσι όπως τα παρουσιάζεις οι αθλητες υποσυνολα……. Και ότι στους αγωνες δεν περνάμε καλα είναι αναληθη, σιγα μην μας μαστιγώνουν κιολας!!!!!!!!!

    Γράφεις και αναφερεσαι λες και δεν υπάρχει τιποτα οργανωμενο εδώ πια, δεν υπάρχει Ομοσπονδια, ουτε αερομοντελιστές, ουτε συλλογοι, ουτε γινονται αγώνες (βλέπε πχ. ανεμοπτερα) κατ' εσέ πρεπει να βρουμε Νεους να ερθουν στο Μήλεσι που θα τους κανετε Αερομοντελιστες, και μετά θα γινουν και αθλητές.

    Επιμένω εισαι σε λαθος θέμα, εάν ποστάρεις όλα αυτα στο θέμα Μήλεσι εκει θα εχουν την καλλυτερη αποδοχη!!!!!

    ΜΦΧ
    Βαγγέλης
    Gespeichert
    _ΤΑΣΟΣ_
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Antwort #132 am: Donnerstag, 5 Jan 2012, 02:52:09 »

    Ανακοίνωση του Πανευρωπαικού στην Γαλλία !

    http://www.ostiv.fai.org/download/EVENTS/6469-b1.pdf
    Gespeichert

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    vhal
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 432



    « Antwort #133 am: Donnerstag, 5 Jan 2012, 08:24:06 »


    ...

    Βαγγέλη,

    Καλή χρονιά !!!

    Εδω μιλάμε για την οργάνωση της κατηγορίας F3K και όχι για προσέλκυση νέων αερομοντελιστών.

    Κρίμα είνα να το τεντώνουμε σε συλλόγους κλπ. και σε συζητήσεις τι και πώς ! Θα βρεθούμε σε ατέρμονες συζητήσεις, εμείς εσείς και οι άλλοι.

    Εγω αναφέρομαι σε ήδη αερομοντελιστές και συλλόγους μέλη της ΕΛΑΟ ώστε να ξεκινήσουμε μια νέα αγωνιστική κατηγορία ενώ εσύ μια καλή παρεούλα σε μια πλαγιά κάπου, χωρίς παρεξήγηση.

    Φιλικά

    Υ.γ. θα σε παρακαλούσα να αναφερθείς και εσυ απο πλευράς σου πως αντιμετωπίζεις την εναρξη της αγωνιστικής κατηγορίας F3K στην ΕΛΑΟ ?

    κ. Μαρκούση,

    Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως στην αρχική μου τοποθέτηση δεν μιλησα για προσέλκυση νέων αερομοντελιστών γενικά, αλλά για προσέλκυση έμπειρων ενεργών αερομοντελιστών στην πτήση DLG. Συνεπώς θεωρώ πως είμαι εντός θέματος, και εξακολουθώ να πιστεύω πως η επιτυχία μιας αγωνιστικής κατηγορίας εξαρτάται ευθέως ανάλογα από το πλήθος των μοντελιστών (αθλητών και μη) που ασχολούνται με το συγκεκριμένο είδος.

    Από την άλλη, ομολογώ πως δεν κατάλαβα ότι το θέμα αναφέρεται μόνο σε συλλόγους μέλη της ΕΛΑΟ. Μιας και δεν είμαι μέλος σε αθλητικό σωματείο, αλλά μελος μιας "καλής παρεούλας", εφόσον θεωρείτε ότι δεν έχουμε κοινά σημεία που να μας ενώνουν, αγνοήστε τη γνώμη μου ... και "καλή καρδιά".

    Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας.

    Βαγγέλης
    Gespeichert

    Βαγγέλης Χαλκιαδάκης - Αερολέσχη Φθιώτιδας

    Ζηλεύω του σταυραετού
    απου πετά στα νέφη
    και παίζει με τσι αστραπές
    και με τ' αστροπελέκια.
    vhal
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 432



    « Antwort #134 am: Donnerstag, 5 Jan 2012, 08:33:09 »

    ...

    ...

    ...

    Αυτό που γράφεις το έχεις βιώσει εσύ προσωπικά?  γιατί είναι μπερδεμένο αυτό το πράγμα που αναφέρεις και δεν ισχύει για πολλούς και διαφόρους λόγους, πρωτα από όλα εδώ το θέμα που αναρτήθηκε είναι οργάνωσης της κατηγορίας F3K, μα ενας νεος θα ξεκινήσει με ένα εκπαιδευτικό να καταλάβει τι του γίνεται, μα αυτος ο Ανθρωπός πως θα τρέξει σε έναν αγώνα, από την στιγμή που ακόμα δεν χρησιμοποιει όλα τα κανάλια, μιλάς για διαφορετικό πράγμα ο νεος αυτος θα δει και τον εμπειρο αερομοντελιστη που θέλει να εξιδεικευθει σε κατι συγκεκριμένο και ετσι θα του δημιουργηθει η θέληση για το παραπάνω όταν θα είναι ετοιμος.
    ...


    Δεν καταλαβαίνω ειλικρινα εχεις ερθει σε καποιον αγώνα με Ανεμόπτερα και δεν εχουμε περάσει καλά?? Βαγγέλη ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω, καλο είναι να γράφουμε πραγματα που βιώνουμε οι ιδιοι ετσι ώστε να εχουμε οι ιδιοι την γνώση αυτων που γραφουμε διοτι ετσι όπως τα παρουσιάζεις οι αθλητες υποσυνολα……. Και ότι στους αγωνες δεν περνάμε καλα είναι αναληθη, σιγα μην μας μαστιγώνουν κιολας!!!!!!!!!

    Γράφεις και αναφερεσαι λες και δεν υπάρχει τιποτα οργανωμενο εδώ πια, δεν υπάρχει Ομοσπονδια, ουτε αερομοντελιστές, ουτε συλλογοι, ουτε γινονται αγώνες (βλέπε πχ. ανεμοπτερα) κατ' εσέ πρεπει να βρουμε Νεους να ερθουν στο Μήλεσι που θα τους κανετε Αερομοντελιστες, και μετά θα γινουν και αθλητές.

    Επιμένω εισαι σε λαθος θέμα, εάν ποστάρεις όλα αυτα στο θέμα Μήλεσι εκει θα εχουν την καλλυτερη αποδοχη!!!!!

    ΜΦΧ
    Βαγγέλης


    Αγαπητέ Βαγγέλη,

    Βάλε το ξίφος στο θηκάρι. Δεν έχω καμιά διάθεση για αντιπαραθέσεις.

    Για το θέμα των νέων μοντελιστών και των χώρων σε παραπέπμπω στην παραπάνω απάντηση στον κ. Μαρκούση.

    Θα σε παρακαλούσα μόνο να μην βάζεις "λόγια" στο στόμα μου. Δεν έγραψα πουθενά ότι δεν περνάτε καλά στους αγώνες, αλλά ότι μπορούμε να περάσουμε πολύ καλά και έξω από αυτούς.

    Επίσης να σου πω, ότι η λέξη υποσύνολο ΔΕΝ είναι προσβλητική. Για περισσότερα σχετικά με την έννοια του υποσυνόλου δες εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF

    Φιλικά,
    Βαγγέλης
    Gespeichert

    Βαγγέλης Χαλκιαδάκης - Αερολέσχη Φθιώτιδας

    Ζηλεύω του σταυραετού
    απου πετά στα νέφη
    και παίζει με τσι αστραπές
    και με τ' αστροπελέκια.
    Seiten: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ολα τα ανεμόπτερα R/C (Moderatoren: Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Thema: Η Κατηγορία F3K (Hand Launch Gliders)
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.043 Sekunden mit 28 Zugriffen.