Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 20:27:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 20:27:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:25]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304438
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 208
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 182
    Συνολικά: 183
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Νεος στον αερομοντελιμο  (Αναγνώστηκε 30477 φορές)
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #30 στις: Πέμπτη, 13 Ιούν 2013, 14:31:13 »

    λοιπον η σωστη σειρα για εμενα ειναι η εξης:
    εξομειωτης-->mcpx-->οτι αντεχει η τσεπη σου
    καποιο fixed pitch αλλα οχι coaxial-->mcpx-->οτι αντεχει η τσεπη σου

    υπαρχουν ατομα που ξεκινησαν αμεσως με μεγαλα ελικοπτερα...καποια τα καταφεραν και καποιοι αλλοι οχι. Εγω προτεινα το mcpx σαν το καταλληλοτερο cp για αρχαριο, οχι γιατι ειναι το πιο ευκολο αλλα επειδη ειναι το πιο ανθεκτικο. Ο φιλος στην αρχη εψαχνε για 50αρι θερμικο.

     Να ξες με οποιδηποτε fixed pitch ξεχνας την πτηση σε εξωτερικο χωρο ακομα και αν φυσαει ελαχιστα...οποτε ειτε πετας μεσα στο σπιτι ειτε παιρνεις τα ρισκα σου και πας αμεσως σε cp...

    εγω αρχισα με coaxial και μετα πηγα σε mcpx...για τις πρωτες 5-6 μπαταριες εκανα με δυσκολια χοβερ. ηταν σαν να ξεκιναω απο την αρχη...απλα ηξερα τις κινησεις των στικ και μου εβγαιναν μηχανικα...ηταν το μονο που μου προσεφερε το coaxial και γιαυτο αν αρχιζα τωρα θα πηγαινα ειτε σε mcpx ειτε σε καποιο fixed pitch αλλα με ουραιο στροφειο. Οταν πεταξα για πρωτη φορα εξω στην πρωτη μπαταρια το ελικοπτερο πηγαινα οπου ηθελε...με πετουσε δεν το πετουσα...μετα εστρωσαν τα πραγματα.

    και επειδη με ρωτησες και για εκπαιδευτικο αεροπλανο εκει η γνωμη μου ειναι οτι σιγουρα θα χρειαστεις εξομειωτη για να μαθεις τις κινησεις οταν το αεροπλανο ερχεται και οταν φευγει απο εσενα...αλλιως η πρωτη πτηση κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι καταστροφικη. Το ελικοπτερο αντε πες θα σηκωθει στα 20 cm (λαθος γιατι θα εχεις ground effect) και στα δυσκολα μπορει να κλεισεις το γκαζι και να μην κανεις μεγαλη ζημια. το αεροπλανο πρεπει να απογειωθει και να φυγει ψηλα...απο εκει δεν υπαρχει γυρισμος, η θα προσγειωθει η θα γινει χαρτοπολεμος
    Καταγράφηκε
    mixalhs13
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 93



    « Απάντηση #31 στις: Πέμπτη, 13 Ιούν 2013, 15:44:52 »

    Εγώ κατα τιν αποψη μου θα έλεγα σε κάποιον που ξεκινάει τώρα να πάρει ένα έξωμοιωτη και ένα ελικόπτερο Π.χ. Mcpx που
    μπορείς να το κανείς με τις ρύθμισης τόσο απαλό και μετά πιο γρήγορο με ένα ελικόπτερο ,όχι να πάρει ένα λαμα και σε ενα μήνα να το βαρέθηκε όπως εγώ αυτό έπαθα .Ολα αυτά βέβαια με μια τ/λ 6 η 7 κανάλια για να την έχει για πόλη καιρό .
    Καταγράφηκε

    T-REX 500 ESP
    FRSKY QX7
    Blade 130X
    QUADCOPTER FPV RASING
    Ηλίας
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #32 στις: Σάββατο, 29 Νοέ 2014, 09:21:08 »

    Καλημέρα σε όλους ! Με λένε Ηλία και νομίζω πως αυτό είναι το κατάλληλο θέμα για να σας συστηθώ αλλά και να σας γράψω δύο πραγματάκια που με προβληματίζουν.

    Πριν απο 7 χρόνια ( ναι 7 ! ) αγόρασα ένα Robbe Spirit Fun μαζί με τηλεκατεύθυνση Robbe XH-6 και ένα Lama Co-Axial RTF απο γνωστό κατάστημα μοντελισμού στη Ν.Φιλαδέλφεια.

    To Spirit Fun μου το είχε σετάρει ένας πολύ έμπειρος αερομοντελιστής, ίσως και να γράφει στο forum, το ονομά του όμως μου διαφεύγει μετά απο τόσα χρόνια.

    Τώρα θα μου πείτε, τί έκανες Ηλία 7 χρόνια ? Η απάντηση είναι, τίποτα ! Το "μεγάλο" πέταξε μιά φορά και ας πούμε  Undecided πως προσγειώθηκε με αποτέλεσμα ο ουραίος έλικας να έχει πάθει ζημιά και το μικρό έμεινε στο κουτί.

    Το γιατί είναι άλλη ιστορία.

    Πάμε όμως στο παρόν γιατί σας ζάλισα.

    Προχθές, όπως κατεβάζαμε τα χριστουγεννιάτικα απο το πατάρι, βλέπουν τα παιδιά δύο κούτες με ελικόπτερα επάνω και όπως καταλαβαίνετε έγινε πανικός ! lalala

    Εκεί ήταν που θυμήθηκα και 'γω τα ξεχασμένα ελικοπτεράκια μου.

    Το Spirit Fun είχε έναν freeware εξομοιωτή μαζί, αφού η τηλεκατεύθυνση έχει usb καλώδιο για το laptop.

    Έχω τα windows 7 και αφού κατέβασα τον εξομοιωτή FMS Free Flight Sim. και τον εγκατέστησα στον υπολογιστή το πρόβλημά μου είναι ότι : ενώ τα windows αναγνωρίζουν την τηλεκατεύθυνση, ενώ όταν κουνάω τα στικς βλέπω "κίνηση" στις ρυθμίσεις το ελικόπτερο αρνείται να κάνει οτιδήποτε.

    Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε ?

    Για την ζημιά στο ουραίο στροφίο, ( δεν έχει σπάσει κάτι πάντως - νομίζω -  worry ) δε θα ασχοληθώ ακόμη.

    Προέχει πρώτα να " φτιάξω " τον εξομοιωτή και να ξεκινήσω σιγά σιγά. Έτσι κι αλλιώς 7 χρόνια ήταν στην αναμονή, δε θα βιαστώ τώρα.

    Αυτή είναι η μικρή μου ιστοριούλα. Συγγνώμη αν σας κούρασα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.






     
    Καταγράφηκε
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 514



    « Απάντηση #33 στις: Σάββατο, 29 Νοέ 2014, 10:07:50 »

    Γεια σου Ηλία καλως ήρθες στο φόρουμ.
    σωστή η επιλογή σου να ξαναξεκινήσεις αυτή την φορά με τον εξομοιωτή.
    Θα θεωρούσα καλό όμως να πάρεις κάποιον καλό εξομοιωτή γιατί ο συγκεκριμένος μπορεί να προσφέρει μερικά βασικά αλλά οχι την ρεαλιστική πτήση και πιθανόν να βρεθείς μπροστά σε απρόβλεπτα όταν πας να πετάξεις έξω και να απογοητευτείς. Το μόνο πρόβλημα, με έναν καλό εξομοιωτή, ίσως είναι αν αναγνωρίσει την κατεύθυνσή σου γιατί είναι παλιά. Σαν εξο/τη θα σου πρότεινα αυτόν που δουλεύουν πιστεύω και οι περισσότεροι τον phoenix. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    Ηλίας
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #34 στις: Σάββατο, 29 Νοέ 2014, 10:16:36 »

    Σ'ευχαριστώ πολύ. Θα google-άρω τον εξομοιωτή που προτείνεις γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα τι παίζει αυτές τις μέρες. Τόσα χρόνια απων ξεκινάω ουσιαστικά απο το μηδέν.

    Mόλις βρήκα τον Phoenix Model Flight Sim. Αυτόν θα εννοείς σωστά ?
    Καταγράφηκε
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 514



    « Απάντηση #35 στις: Σάββατο, 29 Νοέ 2014, 10:57:29 »

    Το ιδιο είναι. υπαρχει σε γνήσιο αλλά και σε ιμιτασιον σε πολύ καλύτερη τιμή που είναι εξίσου καλά (Phoenix R/C Pro Simulator) που μπορείς να βρεις και σε ελληνικά καταστήματα.
    Καταγράφηκε

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #36 στις: Σάββατο, 29 Νοέ 2014, 17:12:16 »

    Μην παρεις ιμιτασιον απο ελληνικο καταστημα, ειναι σκετη κοροιδια... Θα πληρωσεις 30 ευρω+ τα μεταφορικα για κατι που μπορεις να βρεις (ακριβως το ιδιο με τα ιδια cd και το ιδιο καλωδιο) απο ebay με 7 ευρω μαζι με τα μεταφορικα. Κατα τα αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ καποιος για να μην εχει πολλες ζημιες θα πρεπει να περασει απο το σταδιο του mcpx...απο εκει και περα πεταει οτι θελει.
    Καταγράφηκε
    Ηλίας
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #37 στις: Σάββατο, 29 Νοέ 2014, 18:53:16 »

    Όταν ψάχνω στο ebay για Phoenix r/c pro sim. το φθηνότερο που μου βγάζει κοστίζει γύρω στα 70ευρώ ( μαζί με τα μεταφορικά )

    Μακάρι να έκανε 7 ή εγώ κάτι δε κάνω σωστά.

    Απο την άλλη, επειδή δε με παίρνει να αλλάζω τηλεκατεύθυνση και δε νομίζω πως χρειάζεται κι΄όλας αυτή τη στιγμή, θα πρέπει να είμαι σίγουρος πως ο sim που θα πάρω θα την υποστηρίζει.

    Πράγμα που θεωρώ πολύ πιθανόν αφού τα win7 που τρέχω την αναγνωρίζουν.

    Αν υπάρχει κάποιο link πάντως απο τις αγορές σας στο ebay θα μου ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμο.

    Σας ευχαριστώ και πάλι.
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #38 στις: Σάββατο, 29 Νοέ 2014, 20:10:42 »

    Όταν ψάχνω στο ebay για Phoenix r/c pro sim. το φθηνότερο που μου βγάζει κοστίζει γύρω στα 70ευρώ ( μαζί με τα μεταφορικά )

    Μακάρι να έκανε 7 ή εγώ κάτι δε κάνω σωστά.

    Απο την άλλη, επειδή δε με παίρνει να αλλάζω τηλεκατεύθυνση και δε νομίζω πως χρειάζεται κι΄όλας αυτή τη στιγμή, θα πρέπει να είμαι σίγουρος πως ο sim που θα πάρω θα την υποστηρίζει.

    Πράγμα που θεωρώ πολύ πιθανόν αφού τα win7 που τρέχω την αναγνωρίζουν.

    Αν υπάρχει κάποιο link πάντως απο τις αγορές σας στο ebay θα μου ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμο.

    Σας ευχαριστώ και πάλι.

    Οριστε και το λινκ

    http://www.ebay.com/itm/12-in-1-USB-2-0-Almighty-Flight-Sim-Simulator-Dongle-R-C-Plane-Heli-Controllers-/171120281173?pt=AU_Toys_Hobbies_Radio_Controlled_Vehicles&hash=item27d7904655

    Δεν εχει μονο phoenix μεσα...εγω αγορασα ακριβως το ιδιο, με την ιδια συσκευασια, με τα ιδια cd(ιδιο χρωμα και γραφουν Α και Β οπως στη φωτο) απο Ελλαδα 30 ευρω και μετα το βρηκα στο ebay.
    Καταγράφηκε
    Ηλίας
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #39 στις: Σάββατο, 29 Νοέ 2014, 20:35:55 »

    Tέλειο  Thumbs up

    Σ'ευχαριστώ !
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Μικρά ηλεκτρικά εκπαιδευτικά ΕΠ - Το πρώτο ξεκίνημα (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Νεος στον αερομοντελιμο
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.031 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.