Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.439 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 22:55:40

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 22:55:40

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Σήμερα στις 20:48]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304439
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 208
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 172
    Συνολικά: 175
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αγορα απο το εξωτερικο  (Αναγνώστηκε 16749 φορές)
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #45 στις: Δευτέρα, 5 Νοέ 2007, 23:56:08 »

    O.κ φίλε.  Wink
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #46 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 00:09:34 »

    laugh laugh laugh Είπαμε πάνω απόλα είμαι μοντελιστής. Το site πολύύύύύύ αργότερα. Κάτσε να βγάλουμε τα βασικά έξοδα πρώτα, που ούτε αυτά δε βγαίνουν καλά καλά και μετά βλέπουμε  laugh Εξάλλου εδώ που βρίσκομαι και με το λίγο στοκ που διαθέτω για να εξυπηρετώ τοπικά καμιά δεκαριά μοντελιστές με αυτοκινητάκια και δυο με αεροπλάνο, μάλλον θα με βρίζεις κι άλλο αν αγοράσεις από μένα  laugh Κάποτε βέβαια το ξεκίνησα με άλλα όνειρα και λανθασμένη άποψη για το κατά πόσο ο κόσμος εδώ θα ασχοληθεί. Έλπιζα να πάει καλά και να το αναπτύξω αλλά τελικά κατέληξα απλά κάνω ένα καλύτερο χόμπι. Όταν ακόμα και οι φίλοι και συγγενείς σε προδίδουν απλά και μόνο επειδή ζηλεύουν όταν προσπαθείς να πας μπροστά τι να περιμένεις από τους υπόλοιπους μετά. Καταλήγεις να ασχολείσαι μόνο για να μη σβήσει το χόμπι πλέον από τον τόπο σου και προσπαθείς να τα βολέψεις με άλλον τρόπο. Και απλά περιμένεις μπας και γεννήσει καμια κότα το χρυσό αυγό και το προλάβεις εσύ. buck2

    Να σου πώ κάτι ?

    φτιάξε ένα site και εσύ και γιατί όχι να σε στηρίξουμε.... δεν χρειάζεται να έχεις τρελό στόκ, εάν καταφέρεις και βρείς πηγές να αγοράζεις φθηνα ώστε να μπορείς να κάνεις καλές και αποδεκτές για την Ελλάδα τιμές έτσι θα μπορούμε να βάζουμε παραγγελίες backorder, να τα φέρνεις σε μερικές μέρες και να μας εξυπηρετείς.
    Έτσι και αλλιώς βοηθάς όλο τον κόσμο γιατί να μην αγοράζουμε και απο σένα ?

    Τ'ι δηλαδή οι κινέζοι είναι καλύτεροι ή εξυπνότεροι που σε κάποιο site ονόματα μην λέμε έχουν τηλεκατεύθυνση backorder 2,5 μήνες ενώ έχουν προπληρωθεί τα χρήματα... και μάλιστα έχουν φτάσει το stock σε -14, προσέξτε μείον 14.

    Προχώρα Κοσμά και οι υπόλοιποι.... είναι καιρός να εκσυγχρονιστεί η Ελλάδα και τα χρήματα να μένουν στον τόπο μας γιατί σε λίγο δεν θα έχουμε ούτε να φάμε...
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #47 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 01:26:12 »

    Όσο καλή θέληση και να έχεις δυστυχώς η πραγματικότητα σε προσγειώνει με το να σου ζητάει χοντρά κεφάλαια για μεγάλη μαζική αγορά ώστε να γίνεις ανταγωνιστικός. Και ο προμηθευτής δεν αστειεύεται. Ζητάει πολλά, ζητάει ασφάλειες, ζητάει, ζητάει, ζηταέι.....έχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα για τους μη έχοντες (φράγκα, όχι όρεξη). Και όταν αρχίζεις από το μηδέν σχεδόν δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, μπροστά σε άλλους που με κάποιον τρόπο είχαν αρκετά για να ξεκινήσουν χοντρά χωρίς να έχουν εφιάλτες. Να φανταστείτε οτι υπάρχει προμηθευτής που απειλεί οτι θα σε ξεκάνει στις μηνύσεις αν δεν συμμορφωθείς στα "πλαίσια" της αγοράς. Άντε να πληρώνεις δικηγόρους μετά. Άλλος πάλι απειλεί ότι θα σου κόψει την προμήθεια σε καύσιμο. Άντε να πουλήσεις μοντέλα χωρίς καύσιμο. Άλλος σου λέει ότι άκουσε πως υπάρχει κιάλλος στην περιοχή σου που ενδιαφέρεται και μάλιστα είναι και εντελώς άσχετος με το χόμπι (από αυτούς που μας δουλεύουν ντε) αλλά τα έχει. Τέτοιο ολοκληρωτικό καθεστώς στο εμπόριο δεν το βλέπεις ούτε στη δικτατορία. Δεν τα ήξερα αυτά. Τώρα τα μαθαίνω. Αυτά για να μην μακρυγορείτε. Αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα. Έτσι καταλήγεις να λες απλά "υπομονή" και να περιμένεις την άτιμη την κότα να γεννήσει το χρυσό αυγό που ανέφερα και μέχρι τότε στρέφεσαι σε πιο κερδοφόρα αγορά από αυτή μοντελισμού, την οποία και αφήνεις στους λίγους έχοντες που καταφέρνουν λόγω κάποιων καλών συνθηκών να δουλεύουν κόσμο και να κονομάνε και στους κινέζους. Τελοσπάντων έχει ο Θεός παιδιά, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία μαζί με τα μαγαζιά μας. Ζήτω οι Κινέζοι!!! laugh
    Α κάνω και μια τροποποίηση ακόμη. Για να μην πούμε για το κράτος με τα υπέρογκα ποσά που χρεώνει σε φόρους, πρόστιμα για μικροπαρανομίες (δικαιολογίες να τα παίρνει δηλαδή - τους ενοχλούσε λέει που είχα τουαλέτα!!!! Εκπληξη, ή το χειριστήριο που έβαλα στους υπολογιστές του μαγαζιού μου για να κάνουν sim οι πελάτες - το θεώρησαν παίγνιο άκουσον άκουσον Εκπληξη, αθωώνεσαι τελικά αλλά τα 800 τα πήρε ο δικηγόρος), και δεν ξέρω τι άλλο θα βρούνε ακόμη για να μας πατήσουν κιάλλο.
    Άραγε γιατί δεν ασχολούνται εφοριακοί, τελωνιακοί και αστυνομικοί με το χόμπι; teasing Εμ αφού αυτοί μας κυνηγάνε πώς να ασχοληθούν devil
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 02:02:07 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #48 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 01:54:24 »

    Κοσμά ....

    άμα βρείς την κότα με τα χρυσά αυγά,

     εγώ θέλω ένα δίκροκο  laugh laugh laugh

    έτσι λίγο να γελάσουμε γιατί εάν πάρουμε στα σοβαρά το χάλι μας μάλλον θα πρέπει να βάλουμε τα  Δάκρυ
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    titanaki
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 118


    kineticdesign.gr


    WWW
    « Απάντηση #49 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 02:13:24 »

     Thumbs up Peterpanta !

    Έχω μια πρόταση

    Κατά καιρούς τρέχουν προγράμματα ενίσχυσης της επιχ. με σκοπό τη δημιουργία εκθέσεων, ενωθείτε οι καταστηματάρχες και ξεκινείστε έστω δειλά στην αρχή μια έκθεση π.χ Modelling 2008.

    Καλέστε κόσμο, φτίαξτέ δέκα αφίσες, βάλτε μια αναφορά στην εκπομπή αερομοντελισμού στο ραδιόφωνο, κάντε κάποια επίδειξη-σόου, ανακοινώστε μια κλοπή η κάτι ουάου (και καλά) της μέρες της έκθεσης ώστε να πλακώσει και το Star (μέχρί να μπεί στο θέμα σίγουρα θα καλύψει την ώρα με απίστευτα πλάνα μοντέλων να φιγουράρουν σε αέρα, θάλασσα και στεριά-τσάμπα διαφήμηση) Grin Cheesy

    Άν ο κόσμος δεν δεί, δεν θα πάρει, αν ο κόσμος δεν πάρει, οι τιμές θα συνεχίζουν να είναι υψηλές και όχι ανταγωνιστικές με αυτές του εξωτερικού και εσείς θα προσπαθείτε να συντηρηθείτε από εμάς τους 10-100-1000 πόσοι είμαστε.

    Μεγαλώστε την πίτα μήν κόβετε την υπάρχουσα σε πιο μικρά κομμάτια, γιατί στο τέλος λογικό είναι σε μερικούς να μένουν τα ψίχουλα.

    Φιλίκα
    Α.Κ.
    Καταγράφηκε

    mini titan
    mini titan full CNC
    Futaba 9 Super+2,4 module
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #50 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 11:40:16 »

    Λετε να μην κάναμε; Ο Γιατράκος δεν έκανε τόσες επιδείξεις; εγώ εδώ το ίδιο δεν κάνω; Αλλά δεν ασχολείται ο κόσμος. Προτιμάνε να κουλουριάζονται στο playstation με τις ώρες. Είναι πιο εύκολο. Και ο κόσμος πλέον σήμερα την ευκολία του κοιτάει. Λίγοι είναι δημιουργικοί πλέον πέρα από τη δουλειά τους. Κάποτε με κάλεσε η υπεύθυνη σε ένα χωριό εδώ να κάνω επίδειξη σε ένα γήπεδο λίγο πριν αρχίσει ένας αγώνας ενόψει μιας γιορτής που κάνουν κάθε χρόνο. 3 λεπτά δεν πρόλαβα να το πετάξω και οι χωριάτες άρχισαν να φωνάζουν να το κατεβάσω για να αρχίσει ο αγώνας. Κάποια περίοδο πετούσα για να γίνω γνωστός στο λιμάνι. Κανένας δε συγκοινούνταν. Στο μαγαζί μου πόσοι μπαμπάδες έρχονται με το παιδί τους και ενώ τους κάνω επίδειξη με το λαμα αυτοί χορπηδάνε από τη χαρά τους αλλά ο πιτσιρικάς κοιτάει τον πελάτη που παίζει Call of Duty  devil
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Giatrakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.010


    follow us: facebook.com/GiatrakosModelShop


    WWW
    « Απάντηση #51 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 12:08:15 »

    ........... αλλά ο πιτσιρικάς κοιτάει τον πελάτη που παίζει Call of Duty  devil
    έλεος.... χαχα έχεις δίκιο.... Grin και counter strike  Ποοολύ αστείο
    Καταγράφηκε




    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #52 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 12:12:31 »

    ........... αλλά ο πιτσιρικάς κοιτάει τον πελάτη που παίζει Call of Duty  devil
    έλεος.... χαχα έχεις δίκιο.... Grin και counter strike  Ποοολύ αστείο

    Λείπαμε που το λέω αλλα κοιτάει τον άλλο πελάτη που παίζει Lineage Cheesy είστε και οι 2 λάθος ;p
    Καταγράφηκε

    gregman
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 247



    « Απάντηση #53 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 16:17:46 »

    sfiris

    επειδη ξερω το κοινο που απευθυνεσαι εκει  αρκετα καλα  μονη ελπιδα ειναι να παρεις καμιια απ τις αλλοδαπες που ευδοκιμουν εκει να τη μαθεις να πεταει  και μετα θα δεις πως θα μαζευτουν ολοι να χαζευουν  αλλα και να μαθουν να πετανε για να μην υστερουν. Grin Grin Grin Grin
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 16:55:06 από gregman » Καταγράφηκε

    Γρηγόρης Μανουσακάκης
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #54 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 17:02:13 »

    Mister Gregman καπετάνιε μου....σου βγάζω το καπέλο. ΑΚΡΙΒΩΣ Y O U   G O T  T H E  P O I N T!!! Thumbs up Thumbs up Να αγιάσει το στόμα σου. Δεν ήξερα πώς να το εκφράσω ευγενικά να μη λογοκριθώ, με βοήθησες. laugh
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    gregman
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 247



    « Απάντηση #55 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 17:17:33 »

     Grin Grin
    δε θυμαμαι πως το λενε εκεινο το μαγαζι που μαζευονται  οι τοπικοι  εραστες  ...flame  ? κατι τετοιο νομιζω εξω απ τη μυρινα,
    αλλα αμα στησεις ενα παγκο εκει απ εξω και βαλεις πωλητρια καμια απαυτες που λεμε  50 lama τη βραδια  ταχεις σιγουρα.
    Καταγράφηκε

    Γρηγόρης Μανουσακάκης
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #56 στις: Τρίτη, 6 Νοέ 2007, 17:25:25 »

    Πες τα χρυσόστομε. Αυτοί είμαστε αλλά δεν ήξερα πώς να το πω. Θα τόλεγα πολύ ωμά κα ποιος ακούει τον Κωστόπουλο μετά  knuppel2 lalala Ποοολύ αστείο
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    andreasp
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 63


    « Απάντηση #57 στις: Τετάρτη, 7 Νοέ 2007, 07:26:50 »

    2-Nov-2007 Hong Kong Item posted and is being processed.
    2-Nov-2007 Hong Kong In transit.
    3-Nov-2007 Hong Kong Processed for departure.
    4-Nov-2007 Hong Kong The item left Hong Kong for its destination on 4-Nov-2007
    6-Nov-2007 Greece Arrived and is being processed.


    Ειναι δυνατόν να ειναι πραγματικότητα?
    Καταγράφηκε
    petran
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 197



    « Απάντηση #58 στις: Τετάρτη, 7 Νοέ 2007, 09:05:31 »

    ...και πολυ εκανε να φτασει Ελλαδα . Το θεμα ειναι οτι τα δεματα κολανε στο τελωνειο
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #59 στις: Τετάρτη, 7 Νοέ 2007, 09:10:15 »

    Ιστορία για ενημέρωση.

    Πριν 15 ημέρες μου ήρθε η όρεξη να παραγγείλω δύο κιτ ARF από το Tower Hobbies.

    Μετά από δύο ημέρες μου τηλεφώνησε η UPS (Ελληνικό γραφείο) ότι έφθασε το δέμα μου. Επειτα από δύο ακόμα ημέρες ήρθε εκτελωνισμένο το δέμα σπίτι μου.

    Μου είχαν πει ότι θα το παραδώσουν μεταξύ 12 μεσημέρι και 5 απόγευμα. Ηρθαν και παρέδωσαν στις δώδεκα παρά τέταρτο, που είχα πάει να πάρω εφημερίδα, και έτσι το παρέλαβε η γυναίκα μου.
    Οταν ήρθα σπίτι διαπίστωσα ότι το δέμα είχε μόνο το ένα κιτ.

    Το τιμολόγιο έλεγε ότι η παραγγελία ήταν σε ένα (1) δέμα. Ενα δέμα είχα παραλάβει. Αλλα είχε το μισό εμπόρευμα, ενώ εγώ είχα πληρώσει δασμούς κ.λ.π. για όλο το εμπόρευμα.

    Εστειλα στο Tower Hobbies ένα e-mail με το τι είχε συμβεί, και τους ανέφερα απλά ότι το δέμα που έλαβα είχε βάρος 7 λίβρες, όσο ακριβώς έγραφε και το declaration, οπότε σίγουρα δεν υπήρχαν δύο κιτ σ' αυτό.

    Αμέσως το Tower παραδέχθηκε το λάθος τους, και δήλωσαν ότι θα μου στείλουν αμέσως το δεύτερο κιτ, χωρίς καμμία άλλη χρέωση, και έγραψαν στο νέο τιμολόγιο μηδενική αξία, με επεξήγηση του τι είχε συμβεί.

    Σε τρεις ημέρες ήρθε και το δεύτερο κιτ. Δεδομένου ότι είχε ενημερωθεί και η UPS και ο εκτελωνιστής τους, δεν πλήρωσα ούτε cent παραπάνω.

    Ετσι με μεγάλη μου χαρά αναφέρω ότι και το Tower Hobbies, και το εδώ γραφείο της UPS έδειξαν αντίληψη, κοινό νου, και άριστη συνεργασία.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Αγορα απο το εξωτερικο
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.038 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.