Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.422 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 22:00:11

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 22:00:11

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Σήμερα στις 21:04]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 13:05]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304422
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 117
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 79
    Συνολικά: 82
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Κριτικές...  (Αναγνώστηκε 1120 φορές)
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 11:53:08 »

    Φαίνεται πως είναι δύσκολο να καταλάβουμε κάτι όταν μας το λένε.

    Ή ίσως μας αρέσει να το αγνοούμε και να κάνουμε το δικό μας.

    Στο θέμα για τις επιχορηγήσεις της ΕΛΑΟ έγραψα όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται ότι οτιδήποτε άσχετο με τον τίτλο θα διαγραφεί.

    Ο κ. Γιάννης Κωνσταντακάτος θεώρησε σκόπιμο να συνεχίσει να γράφει εκεί για άλλο άσχετο θέμα, με αποτέλεσμα φυσικά τη διαγραφή της ανάρτησης. Ενδεχομένως και την ισχυρή ενόχλησή του.

    Η ανάρτηση ως ανάρτηση δεν είναι άσχετη με το forum, ειδικά όταν καταφέρεται εναντίον του. Ούτε μπορεί να περάσει απαρατήρητη ή ασχολίαστη, Όχι όμως εκεί που αρχικά εμφανίστηκε.

    Αφού λοιπόν δεν μπήκε ο ίδιος στον κόπο να το γράψει κάπου σωστά, το κάνω εγώ... Καθώς η ανάρτηση έχει διαγραφεί, δεν μπορεί να επανέλθει στην αρχική της μορφή, θα την αντιγράψω όμως αυτούσια στην επόμενη απάντηση.

    Με τον σαφή κίνδυνο να προκύψει άλλη μια πηγή αντιπαράθεσης, προειδοποιώ (πάλι) σχετικά με το επίπεδο της συζήτησης και τη φρασεολογία που θα χρησιμοποιηθεί. Διαφορετικά ο δρόμος προς τη διαγραφή και αυτού του θέματος είναι μόνο ένα κλικ μακρύς.

    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 11:54:26 »

    Μήνυμα Γ. Κωνσταντακάτου


    * jkon.jpg (188.89 KB, 1228x663 - εμφανίστηκε 322 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 12:30:52 από Γιώργος Κανδυλάκης » Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 12:23:06 »

    Η προσωπική μου τοποθέτηση στην παραπάνω κριτική:
    (Ο πληθυντικός είναι πληθυντικός ευγενείας, δεν μου πάει να χρησιμοποιήσω τον ενικό με τον οποίο μιλάμε μαζί)

    Εγώ ως πρόεδρος σωματείου έχω το δικαίωμα να εκπροσωπώ όλα τα μέλη και τους αθλητές μας.

    Δεν μιλήσατε θεσμικά ως πρόεδρος, είπατε γενικά για αερομοντελιστές που γνωρίζετε...


    Και γιατί όχι και όλους αυτούς που μου ζητάνε να τους εκπροσωπήσω σε θέμα που είναι πολύ σοβαρό για τον αερομοντελισμό.

    Γιατί δεν χρειάζονται εκπρόσωπο ή συλλογή υπογραφών για να πουν κάτι. Αν θέλουν μπορούν οι ίδιοι.
    Επίσης είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και αρκετοί που δεν θα σας ήθελαν για εκπρόσωπο. Δεν θα κάτσουμε να το ψάξουμε εμείς αυτό...


    Η ιστορία μου στην οικογένεια επι 60 χρόνια όχι μόνο μου το επιτρέπει αλλά μου το επιβάλει.

    Η ιστορίας σας είναι ξεκάθαρα σεβαστή. Και εγώ προσωπικά σας θεωρώ τον Έλληνα μέντορα μου.

    Αυτό είναι απολύτως σεβαστό, μέχρι ένα σημείο όμως. Δεν μπορείτε να μας λέτε και τι θα κάνουμε.



    Εχετε φιμώσει τον αθλητικό τομέα, σωματεία και αγώνες, αλλά επιτρέπετε στους κακόβουλους να πολεμάνε την Ομοσπονδία, και μετά μας μιλάτε για δημοκρατία.

    Το εύκολο πρώτα. Οι όποιες αναφορές κάνω είναι απόλυτα ειρωνικές, μια και κατηγορήθηκα για αντιδημοκρατικές πρακτικές. Αν δεν καταλαβαίνετε την ειρωνία στο "θα διαγραφεί δημοκρατικά", ζητώ συγγνώμη. Έχουμε διαφορετική αίσθηση του χιούμορ φαίνεται...

    Στο δύσκολο:
    Δεν φιμώσαμε τίποτα. Αποφασίσαμε να μην συζητούνται θέματα σχετικά με τον αθλητικό αερομοντελισμό γιατί διαπιστώσαμε ότι το επίπεδο των συζητήσεων δεν αντιστοιχούσε σε αυτό που θέλουμε. Ούτε μπορούσαμε, ούτε θέλαμε να τρέχουμε πίσω από κάθε ανάρτηση και να κάνουμε τους χωροφύλακες.

    Πολλοί συντελέσατε σε αυτή την εξέλιξη. Δεν ήταν ο στόχος μας, ούτε η επιθυμία μας.

    Εξίσου κατακριτέα με τα κακόβουλα μηνύματα είναι η ειρωνία και ο χλευασμός. Και είδαμε και από αυτά αρκετά.

    Δεν χρηματοδοτούμαστε (επίκαιρο, ε?) από τον αεραθλητικό αερομοντελισμό, ούτε έχουμε υποχρέωση να φιλοξενούμε θέματα του, που τελικά περισσότερο δυσφήμισαν το aeromodelling.gr. Μακάρι να ήταν αλλιώς, θα το αλλάζαμε αμέσως.

    Όταν το κατανοήσετε πλήρως αυτό και κάνετε την αυτοκριτική σας (και εσείς !) τότε βλέπουμε.

    Σαφώς χάνει και το aeromodelling.gr από αυτό. Αλλά πιστέψτε με, είναι πολύ καλύτερα έτσι...

    και τέλος:
    Κύριε Κανδυλάκη, μην κρίνετε ίνα μη κριθείτε. Είστε ακατάλληλος για την αποστολή που κληθήκατε ατύπως να εκτελέσετε.

    Σαφώς και θα κρίνω. Σαφώς και θα κριθώ. Δεν το φοβάμαι, δεν με ενοχλεί (εντάξει, ενοχλεί λίγο, αλλά τι να κάνουμε...)

    Όλοι έχουν μια άποψη. Η δική σας είναι ότι είμαι ακατάλληλος. Σεβαστή. Αλλά όχι αρκετή. Από άλλους ακούω διαφορετικά πράγματα. εκτός αν εκείνων η γνώμη δεν μετράει και μετράει μόνο η δική σας...

    Αν ακούσω το ίδιο που υποστηρίζετε από την πλειοψηφία της ομάδας του aeromodelling.gr, τότε και μόνο τότε θα παραιτηθώ...Για την ώρα δεν έχω τέτοια αίσθηση.

    Μέχρι τότε επιτρέψτε μου να θεωρώ ότι κάνω σχετικά καλή δουλειά, τηρουμένων των συνθηκών (έχουμε και μια κανονική ζωή, είπαμε επανειλημένα). Ή τέλος πάντων προσπαθώ για το καλύτερο, αναλώνοντας πολύτιμο χρόνο που θα προτιμούσα να επενδυθεί σε σχέδια και κατασκευές.

    Αλλά επαναλαμβάνω, αυτό είναι αποτέλεσμα της στάσης και της συμπεριφοράς όλων μας, όχι μόνο ενός συντονιστή.

    gkan
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 13:17:32 »

    Δεν επιθυμώ να ασκήσω κριτική. Θέλω όμως να καλωσορίσω το αίτημα του αξιοτίμου προέδρου της ΕΑΑ, κυρίου Κωνσταντακάτου Ιωάννη, για επαναφορά των θεμάτων που αφορούν αγώνες στο aeromodelling.

    Έστω και αν η απαγόρευση των θεμάτων αυτών προήλθε μετά από δική του πρόταση (ίσως και πίεση προς τους διαχειριστές), δεν πειράζει καθόλου. Μου αρκεί ότι ένα διακεκριμένο πρόσωπο του χώρου  όπως ο αξιότιμος πρόεδρος της ΕΑΑ, κατάλαβε ποιό είναι το πραγματικό συμφέρον του αερομοντελισμού και των αγώνων.

    Εύχομαι η απόφαση των διαχειριστών να είναι προς αυτή την κατεύθυνση.
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 14:21:30 »

    Δεν επιθυμώ να ασκήσω κριτική. Θέλω όμως να καλωσορίσω το αίτημα του αξιοτίμου προέδρου της ΕΑΑ, κυρίου Κωνσταντακάτου Ιωάννη, για επαναφορά των θεμάτων που αφορούν αγώνες στο aeromodelling.

    Έστω και αν η απαγόρευση των θεμάτων αυτών προήλθε μετά από δική του πρόταση (ίσως και πίεση προς τους διαχειριστές), δεν πειράζει καθόλου. Μου αρκεί ότι ένα διακεκριμένο πρόσωπο του χώρου  όπως ο αξιότιμος πρόεδρος της ΕΑΑ, κατάλαβε ποιό είναι το πραγματικό συμφέρον του αερομοντελισμού και των αγώνων.

    Εύχομαι η απόφαση των διαχειριστών να είναι προς αυτή την κατεύθυνση.

    Αξιότιμε φίλε Παντελή,

    Δεν ξέρω από που αντλείτε πληροφορίες, αλλά ουδέποτε εξέφρασα εγώ επιθυμία ή πίεση προς τους διαχειριστές του aeromodelling για να φιμωθούν τα θέματα του αθλητικού αερομοντελισμού και των σωματείων της Ομοσπονδίας.

    Το αντίθετο μάλιστα εξέφρασα την αντίθεσή μου προς την απόφαση της φίμωσης, όταν μου ανακοίνωσαν την απόφασή τους.

    Αυτό που είπα προς τους κ. Διαχειριστές είναι γιατί επιτρέπουν να παίρνει έκταση ένα θέμα που θίγει τον αεραθλητισμό και την Ομοσπονδία, και όταν τελικά επέλθει ένταση, τότε να το  κλειδώνουν (ενώ έπρεπε κατά τη γνώμη μου να το κλειδώνουν εξ' αρχής).

    Και όπως μου είπε ο αξιότιμος διαχειριστής κ. Ε.Μ. (και μου επανέλαβε μόλις σήμερα το πρωϊ) αυτή την απόφαση την πήραν οι διαχειριστές για να σταματήσει η ανταλλαγή κειμένων μεταξύ εμού και των άλλων διαφωνούντων που πράγματι έφθανε αρκετές φορές σε μεγάλη ένταση.

    Είναι δυνατόν να πιστέψει κανείς ότι ενώ αγωνίζομαι πολλά χρόνια για την ανάπτυξη του αεραθλητισμού θα σαμποτάριζα την δική μου προσπάθεια;

    Χαίρομαι που και εσείς υποστηρίζετε το θέμα της ελεύθερης παροχής πληροφοριών από τα σωματεία για τους αγώνες, όχι μόνο γιατί είναι σωστό, λογικό και δίκαιο, αλλά γιατί αυτή ήταν και η πολιτική του αείμνηστου ιδρυτή.

    Καλες είναι οι αναφορές στον αερομοντελισμό χόμπυ, αλλά το σωστό είναι να αναφερόμαστε παράλληλα και στον αεραθλητισμό.

    Πόσα είναι τα ανένταχτα σωματεία αερομοντελισμού και πόσα τα εντεταγμένα  στην Ομοσπονδία και την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού;

    Ναι υπάρχουν αερομοντελιστές που αδιαφορούν για την προσπάθεια της Ομοσπονδίας και των σωματείων της να παράγουν σχετικό έργο.

    Οι διαχειριστές του φόρουμ όμως;


    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 15:02:24 »

    Αγαπητέ κύριε Κωνσταντακάτε, αξιότιμε πρόεδρε,

    Δυστυχώς το thread που αφορούσε το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2019, όπου και είχατε διατυπώσει το αίτημα προς τους διαχειριστές για κατάργηση των θεμάτων που αφορούν αγώνες, έχει διαγραφεί και δεν μπορώ να το εντοπίσω ούτε στον σκουπιδοντενεκέ, ώστε να σας παραθέσω την ακριβή διατύπωση που είχατε κάνει τότε (και είχαμε έρθει σε έντονη αντιπαρεάθεση επ' αυτού).

    Δεν πειράζει όμως καθόλου. Πρόθεσή μου δεν είναι κατά κανένα τρόπο να εκθέσω ως ανακόλουθο κανέναν. Το σημαντικό είναι ότι συμφωνείτε πως τα αγωνιστικά δρώμενα είναι πολύ σημαντικά και αξίζουν να καταλαμβάνουν χώρο στο aeromodelling. Σε αυτό συμφωνούμε απολύτως.

    Ελπίζω λοιπόν ότι θα αποφύγετε και εσείς, όπως και όλοι οι άλλοι συμμετέχοντες, τις ανούσιες αντιπαραθέσεις με προσωπικές επιθέσεις, ειρωνείες και απαξιωτικά ad hominem σχόλια, πρώτα και κύρια διότι δεν ταιριάζουν στο επίπεδο μόρφωσης και πολιτισμού μας, και δευτερευόντως για να ξαναδούμε θέματα που αφορούν αγώνες αερομοντελισμού σε αυτό το forum.

     
    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.761



    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2019, 15:54:48 »




    Δεν πειράζει όμως καθόλου.

     

    Φίλε Παντελή Οχι πειράζει και παραπειράζει!!!!!!
    Οποιος δεν σέβεται και μειδιεί βρίζει αισχρά και απαξιωτικά θίγει προσωπικότητες .......να πέφτει ΜΠΑΝ για κανα μήνα με ευκολία! Να δούμε ποιος θα βγει πρωταθλητής  στα ΜΠΑΝ.Ελευθερία εκφρασης να εχουν όλοι.Δεν ειναι  τσιφλίκη κανενός η προσωπικότητα και το μυαλό του καθε ανθρώπου.Σε οποιον δεν αρεσει αυτα που ακουει να κλίνει τα αυτιά του.Αλλιως στην δικαιοσύνη να βρει το δίκιο του!
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Κριτικές...
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.