Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.541 Posts in 12.389 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Mercoledì, 22 Mag 2024, 04:01:42

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Mercoledì, 22 Mag 2024, 04:01:42

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304541
    Topics Totali: 12389
    Online Oggi: 170
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 0
    Visitatori: 96
    Totale: 96
    Selezione di tema

    Pagine: 1 ... 4 5 6 [7] 8     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Μειωμένη εμβέλεια στα 2.4 GHz  (Letto 24239 volte)
    mitsos55
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 278



    « Risposta #90 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 09:54:20 »

    Ειμαι στα 35 FM,πεταω 10 χρονια στα FM χωρις κανενα προβλημα τουλαχιστον στην περιοχη μου....γιατι οταν παω Κομοτινη,Ξ ανθη π.χ νιωθω μερικες φορες κατι παραξενα κουνιματα,οχι παντα.....θελω να παω στα 2,4 αλλα δεν εχω πειστη ακομα αν ειναι καλυτερα απο FM.....Mε τα μεχρι στιγμης στηχεια που ειναι καλυτερα να πεταω? αν παω σε 2,4 ποια ειναι τα βασικα που πρεπει να προσεξω σε σχεση με τα FM?
    Loggato

    Ο χρονος και η υπομονη σου θα δικαιωσουν τις προσπαθειες
    σου
    giles 202
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.200



    « Risposta #91 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 10:19:10 »

    kαταρχην πες μας ποια τηλ/νση εχεις?
    πετας με δεκτες ppm-FM?
    Loggato
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.938


    « Risposta #92 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 11:20:18 »

    .....δεν εχω πειστη ακομα αν ειναι καλυτερα απο FM....

    Πίστευε και μη ερεύνα.
    Loggato
    asterixx25
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 879


    Τρία πουλάκια κάθονται...


    « Risposta #93 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 12:30:53 »

    .....δεν εχω πειστη ακομα αν ειναι καλυτερα απο FM....

    Πίστευε και μη ερεύνα.

    Απειρες συζητήσεις στο παρόν και σε άλλα φόρουμ αποδεικνύουν του λόγου το αληθές  Thumbs up
    Loggato
    mitsos55
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 278



    « Risposta #94 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 12:44:05 »

    kαταρχην πες μας ποια τηλ/νση εχεις?
    πετας με δεκτες ppm-FM?
    εχω μια τ/κ JR-GRAUPNER MX12   O δεκτης δεν ξερω τι ειναι....... θα δω και θα σας πω
    Loggato

    Ο χρονος και η υπομονη σου θα δικαιωσουν τις προσπαθειες
    σου
    mitsos55
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 278



    « Risposta #95 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 12:47:47 »

    .....δεν εχω πειστη ακομα αν ειναι καλυτερα απο FM....

    Πίστευε και μη ερεύνα.

    Απειρες συζητήσεις στο παρόν και σε άλλα φόρουμ αποδεικνύουν του λόγου το αληθές  Thumbs up
    Aμα ειχα διαβασει το παρον και τα τα αλλα φορουμ για το συγκεκριμενο θεμα δεν θα ειχα κανει αυτην την ερτωτηση laugh laugh laugh laugh laugh laugh laughεχω ακουσει οτι εχουν ενα θεμα με τα ρευματα...αυτο τι ειναι? αμα πεσουν απο καποια volt και κατω κανουν reset?
    Loggato

    Ο χρονος και η υπομονη σου θα δικαιωσουν τις προσπαθειες
    σου
    giles 202
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.200



    « Risposta #96 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 12:49:57 »

    Αν πετας με δεκτη pcm λογικα δεν εχεις προβλημα, γιατι πολυ δυσκολα μπορει να εχεις παρεμβολη.
    Loggato
    mitsos55
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 278



    « Risposta #97 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 12:53:11 »

    Αν πετας με δεκτη pcm λογικα δεν εχεις προβλημα, γιατι πολυ δυσκολα μπορει να εχεις παρεμβολη.
    [/quot
    πως θα καταλαβω αν ο δεκτης μου ειναι pcm? χαρτια δεν ειπαρχουν,γραφει κατι επανω?
    Loggato

    Ο χρονος και η υπομονη σου θα δικαιωσουν τις προσπαθειες
    σου
    giles 202
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.200



    « Risposta #98 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 12:54:57 »

    πανω στον δεκτη το γραφει. Thumbs up
    Loggato
    mitsos55
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 278



    « Risposta #99 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 12:59:49 »

    o δεκτης ειναι ο jr-graupner  R-700 και δεν γραφει επανω pcm,μπωρο να φαω ευκολα παρεμβολη?
    Loggato

    Ο χρονος και η υπομονη σου θα δικαιωσουν τις προσπαθειες
    σου
    gravitywins
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 147


    « Risposta #100 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 13:09:34 »

    Προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα την διατύπωση "πολύ δύσκολα". Θα έλεγα "δυσκολότερα" από άλλες διαμορφώσεις. Βέβαια αν υπάρξει πομπός με πολ/σια ισχύ στην περιοχή τότε θα υπάρξει θέμα. Αυτό είναι που τελικά αποφεύγεις με τα 2,4. Μηδενίζεις σχεδόν - και λέω σχεδόν γιατί πάντα στην επιστήμη υπάρχει ένα ενδεχόμενο, με συνδυασμό παραμέτρων, έστω και αν η πιθανότητα εμφάνισής του τείνει στο μηδέν - να εμφανιστεί κάτι που δεν εχει προβλεφθεί όταν σχεδιαζόταν το σύστημα (πχ DSM2 - DSMX) - την εμφάνιση παρεμβολών και την απώλεια ελέγχου του μοντέλου από τον λόγω αυτό. Σχετικά με τα ρεύματα - αν κατάλαβα καλά την ερώτηση - η απάντηση είναι ότι οι δέκτες Spektrum/JR έχουν τάση διακοπής λειτουργίας τα 3,2 Volts.

    Αν πετας με δεκτη pcm λογικα δεν εχεις προβλημα, γιατι πολυ δυσκολα μπορει να εχεις παρεμβολη.
    Loggato

    Never argue with an idiot, he'll drive you down to his level and beat you by experience.
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.623


    game over :|


    « Risposta #101 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 13:43:49 »

    Aμα ειχα διαβασει το παρον και τα τα αλλα φορουμ για το συγκεκριμενο θεμα δεν θα ειχα κανει αυτην την ερτωτηση laugh laugh laugh laugh laugh laugh laughεχω ακουσει οτι εχουν ενα θεμα με τα ρευματα...αυτο τι ειναι? αμα πεσουν απο καποια volt και κατω κανουν reset?

    Επειδη το εχω ακουσει και εγω αυτο με το προβλημα της χαμηλης τασης για συγκεκριμενους δεκτες, εξου και το πυκνωτακι-αρπαχτη που κυκλοφορησε. Οταν ενα σερβο βρει εντονη αντισταση τοτε θα τραβηξει πολυ ρευμα με αποτελεσμα την πτωση τασης, στις απλες FM που ειχαμε παλιοτερα δεν θα ειχε πτωση τασης; Δεν θα εχανε την επικοινωνια ο δεκτης;
    Οι FrSky που εχω λενε οτι παει μεχρι 2,8V για να σταματησει να λειτουργει. Τι αλλο να ζητησω;
    Πρακτικα θυμαμαι οταν ρυθμιζα μοντελο σπιτι με τη Futaba 40Μhz ακουγα μερικες φορες τα σερβο να κανουν πολυ μικρες κινησεις κοντα στα κεντρα τους. Με την ιδια Futaba και μοντουλα FrSky δεν κινειται τιποτα, ακομη και με τον πομπο κλειστο.
    Loggato

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    giles 202
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.200



    « Risposta #102 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 13:49:13 »

    o δεκτης ειναι ο jr-graupner  R-700 και δεν γραφει επανω pcm,μπωρο να φαω ευκολα παρεμβολη?
    Αυτος ο δεκτης ειναι ppm στον οποιο μπορεις να παρεμβληθεις πιο ευκολα απο ενα pcm δεκτη.
    Loggato
    giles 202
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.200



    « Risposta #103 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 13:50:55 »

    Προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα την διατύπωση "πολύ δύσκολα". Θα έλεγα "δυσκολότερα" από άλλες διαμορφώσεις. Βέβαια αν υπάρξει πομπός με πολ/σια ισχύ στην περιοχή τότε θα υπάρξει θέμα. Αυτό είναι που τελικά αποφεύγεις με τα 2,4. Μηδενίζεις σχεδόν - και λέω σχεδόν γιατί πάντα στην επιστήμη υπάρχει ένα ενδεχόμενο, με συνδυασμό παραμέτρων, έστω και αν η πιθανότητα εμφάνισής του τείνει στο μηδέν - να εμφανιστεί κάτι που δεν εχει προβλεφθεί όταν σχεδιαζόταν το σύστημα (πχ DSM2 - DSMX) - την εμφάνιση παρεμβολών και την απώλεια ελέγχου του μοντέλου από τον λόγω αυτό. Σχετικά με τα ρεύματα - αν κατάλαβα καλά την ερώτηση - η απάντηση είναι ότι οι δέκτες Spektrum/JR έχουν τάση διακοπής λειτουργίας τα 3,2 Volts.

    Αν πετας με δεκτη pcm λογικα δεν εχεις προβλημα, γιατι πολυ δυσκολα μπορει να εχεις παρεμβολη.
    εχεις δικιο στην διατυπωση. Thumbs up
    Loggato
    giles 202
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.200



    « Risposta #104 il: Venerdì, 6 Gen 2012, 13:55:50 »

    Προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα την διατύπωση "πολύ δύσκολα". Θα έλεγα "δυσκολότερα" από άλλες διαμορφώσεις. Βέβαια αν υπάρξει πομπός με πολ/σια ισχύ στην περιοχή τότε θα υπάρξει θέμα. Αυτό είναι που τελικά αποφεύγεις με τα 2,4. Μηδενίζεις σχεδόν - και λέω σχεδόν γιατί πάντα στην επιστήμη υπάρχει ένα ενδεχόμενο, με συνδυασμό παραμέτρων, έστω και αν η πιθανότητα εμφάνισής του τείνει στο μηδέν - να εμφανιστεί κάτι που δεν εχει προβλεφθεί όταν σχεδιαζόταν το σύστημα (πχ DSM2 - DSMX) - την εμφάνιση παρεμβολών και την απώλεια ελέγχου του μοντέλου από τον λόγω αυτό. Σχετικά με τα ρεύματα - αν κατάλαβα καλά την ερώτηση - η απάντηση είναι ότι οι δέκτες Spektrum/JR έχουν τάση διακοπής λειτουργίας τα 3,2 Volts.

    Πρακτικα η ταση διακοπης ειναι στα 3.6-3.7volt σε δεκτες spectrum/jr(το εχω δοκιμασει ).
    Η πτωση τασεις σε δεκτες οι οποιοι εχουν μεγαλη καταναλωση μπορει αποφευχθεί με τροφοδοσια lipo+regualtor.
    Loggato
    Pagine: 1 ... 4 5 6 [7] 8     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Moderatori: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Topic: Μειωμένη εμβέλεια στα 2.4 GHz
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.05 secondi con 29 queries.