Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 15:55:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 15:55:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:25]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304438
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 151
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 124
    Συνολικά: 125
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3] 4     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Deagostini Kyosho EP Concept SR  (Αναγνώστηκε 18544 φορές)
    vooda
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 90



    « Απάντηση #30 στις: Πέμπτη, 4 Ιαν 2007, 00:25:13 »

    Καλησπερα σας .
    Το εψαξα το θεμα με την συλλογη αυτη του Deagostini , και σιγουρα δεν απευθυνεται σε γνωστες του χωρου . Ιδιως σε αυτους που αγοραζουν με μεγαλη ευκολια απο το εξωτερικο .

    Αλλα ας σκεφτουμε και τον απλο αναγνωστη , που λογω της εκδοσης αυτης θα ωφεληθει σε πολλους τομεις . Θα το πληρωσει το ελικοπτερο λιγο ακριβοτερα οντως . Αλλα εαν το επιθυμει θα γινει ενας καλος αερομοντελιστης . Πιστευω οτι οι πληροφοριες που παρεχουν τα τευχη ειναι πολυ σημαντικες .

    Μπορει καποιος εαν τα προμηθευτει ολα , να αποκτηση μια σημαντικη βιβλιογραφια για τον αερομοντελισμο και οχι μονο . Εξαλλου δεν υπαρχει γραπτο κειμενο για τον αερομοντελισμο στην Ελλαδα σχεδον τιποτα .

    Αρα ο Deagostini συμβαλει στην αναπτυξη για την διαδοση του αερομοντελισμου στην Ελλαδα . Επι πληρωμη δυστυχως , αλλα τι να κανεις , στο τζαμπα ειδαμε οτι μεχρι σημερα , τιποτα δεν μπορει να κανει κανεις .

                                                                                             mastoras
    Καλησπέρα mastoras.
    Σε αυτά που λες έχεις δίκιο. Αλλα αξίζει κάποιος άραγε να πληρώσει 700 euros για τα παραπάνω? Ιδού η απορία. Και επίσης νομίζω ότι είναι μια λύση (πολύ στο πιάτο) και στο τέλος ίσως δεν έχει ουσία η όλη φάση! 

    Πάντα φιλικά και καλοδιάθετα....
    Σπύρος
    Καταγράφηκε

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΛΙΘΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΚΗ. ΕΤΣΙ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΝΩ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΦΤΩΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΗΛΙΘΙΟΣ.
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #31 στις: Πέμπτη, 4 Ιαν 2007, 01:03:52 »

    Γεια σου Σπυρο . Οπως θα διαπιστωσεις οι περισσοτεροι απο εμας ειμαστε μονιμοι κατοικοι των φορουμ . Μπορουμε μεσω των συζυτησεων να μαθουμε παρα πολλα πραγματα που αφορουν τον αερομοντελισμο . Και να αποκτησουμε τοσες γνωσεις που θα γινουμε καποια στιγμη "καθηγητες" στο ειδος .

    Το θεμα ειναι τι γινεται με τον υπολοιπο κοσμο , που δεν εχει την δυνατοτητα να ερθει στην παρεα μας [φορουμ] , ειτε λογω χρονου , ειτε λογω γνωσεων .

    Εαν υπηρχε ενα περιοδικο για τον αερομοντελισμο ,  δεν θα το συζητουσα καν . Για να σκεφτουμε ομως , καποιος απο την επαρχια που ακουσε οτι υπαρχει ο αερομοντελισμος , με ποιον τροπο θα μπορεσει να μαθει λιγα πραγματα για αυτο το ωραιο χομπυ ?

    Αυτη ηταν η σκεψη μου , και για αυτο τον λογο το προτεινα σε οσους με ρωτησαν . Αλλα ας το δουμε στην συνεχεια τι θα γινει με την σειρα , θα ολοκληρωθει, η θα αποσυρθει λογω μη ενδιαφεροντος .

    Ευκαιρια να μαθουμε εαν ενδιαφερεται ο κοσμος για τον αερομοντελισμο .

                                                                                              mastoras
    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #32 στις: Πέμπτη, 4 Ιαν 2007, 02:27:33 »

    Αν τα αποσύρει θα έχει πρόβλημα με αυτούς που το έχουν ήδη αγοράσει.

    Άποψη μου εφόσον διαφημίζετε θα το πάρει ο κόσμος απλά και μόνο γιατί νομίζει ότι είναι φτηνό , το πληρώνει σιγά, σιγά σε συνδυασμό ότι όλοι ξέρουν οτι είναι ακριβό hobby ο αερομοντελισμός μπορεί να μην κοιτάξουν καν στα μαγαζιά απλά να την πατήσουν .

    Όταν λεω ακριβό τι στιγμή που ο βασικός μισθός είναι 600 εύρο και ένα raptor πχ μαζί με οτι θα χρειαστεί κάποιος καύσιμο εργαλεία κατεύθυνση κτλ κτλ θέλει 1200 εύρο δηλαδή 2 μισθούς δεν είναι φτηνό .

    Επίσης για να διαβάσω διαφημίσεις πρέπει να πληρωθώ όχι να πληρώσω και αυτός είναι ένας λόγος που δεν διαβάζω πια περιοδικά το ξεφτιλίσανε το θέμα δεν σου φτάνει που θα διαβάσω διαφημίσεις χωρίς ουσία (άρθρα ) πρέπει να με αποτελειώσεις πουλώντας μου κάτι 5 φορές πάνω από την άξια του?  Απλά λυπάμαι τους γδαρμένους τίποτα άλλο .

    Σενάριο 1 Σε 72 τεύχη Χ ατριμαριστα μονταρισμένα λάθος helis θα σπάσουν λίγο ή πολύ σχεδόν όλοι θα πανε σε κάποιο κατάστημα για να το φτιάξουν εκεί θα μάθουν την αλήθεια οτι τους ΕΚΛΕΨΑΝ καθώς θα δούνε στη βιτρίνα το μοντέλο τους κτλ, κτλ .
    Αφού καταλάβουν οτι πρέπει να τους το ρύθμιση κάποιος επι πληρωμή ή μη αν και εφόσον τους αρέσει θα ψάξουν και θα ρωτήσουν πόσο κάνει ένα R30 χωρίς ηλεκτρικά λίγο πάνω από τα μισά από το dragostiny θα πει ο μαγαζάτορας καλώντας το 166  .

    Σενάριο 2 δεν το έσπασε έμαθε πετάει άψογα αποφάσισε να αγοράσει ένα θερμικό, παει στο μαγαζί μαθαίνει την τιμή χωρίς τα ηλεκτρονικά παθαίνει το πρώτο sock. Μετά ρωτάει, τίποτα από τα ηλεκτρονικά που πλήρωσα 300 ευρώ κάνει?», «Ο φορτιστής και το γυροσκόπιο αλλά με λίγο ρίσκο», του απαντάει .

    Αποτέλεσμα όλοι  από αυτό το χώρο τον ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟ σαν πρώτη γεύση θα πάρουν την απάτη θα νιώσουν οτι για άλλη μια φορά στη χώρα μας ο ασχέτως καταναλωτής πρέπει να πιαστεί κορόιδο οτι όλοι θέλουν να τον κλέψουν Δεν νομίζω ότι η ταμπέλα ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ=  ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΛΕΨΟΥΜΕ να είναι διαφήμιση γιατί τώρα οχι αλλά 72 τεύχη μετά αυτή η πίκρα θα μείνει στους (αναγνώστες ?) του περιοδικού .

    Είναι πικρό αλλά το έχω νιώσει και πονάει και δεν θέλω να το νιώσει άλλος ή τουλάχιστον να το κάνει εις γνώσειν του  πχ ψωνίζω κάτι 100 ευρώ αντί για 80 γιατί αυτός που μου το πουλάει κάθισε και ασχολήθηκε 1 ώρα με το μοντέλο μου που δεν το αγόρασα απο αυτόν και δεν μου πήρε φράγκο όποτε το αγοράζω με σκοπό να τον πληρώσω για την ώρα που έφαγε ή γιατί το θέλω ΤΩΡΑ.
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 4 Ιαν 2007, 11:17:22 από mrkaza » Καταγράφηκε

    Apostolos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810


    Flyyyyy!!!!


    « Απάντηση #33 στις: Πέμπτη, 4 Ιαν 2007, 08:36:00 »

     Thumbs up
    Καταγράφηκε
    SoT
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37



    « Απάντηση #34 στις: Πέμπτη, 4 Ιαν 2007, 12:10:21 »

    Εκτός αν ψωνισουμε ..επιλεκτικα, η αληθεια ειναι οτι ενα μοτερακι με 10 ευρω καλο θα ηταν ..!!!! Cheesy Χαμόγελο Thumbs up
    Καταγράφηκε
    vooda
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 90



    « Απάντηση #35 στις: Πέμπτη, 4 Ιαν 2007, 21:15:05 »

    Θα ξεκινήσω απο τον mastoras. Όντως ένα περιοδικό τέτοιο δεν υπάρχει αλλά και να υπήρχε πόσοι θα το αγόραζαν? Συνήθως οι τρελαμένοι σε έναν τομέα τόσο τεχνικό όσο ο αερομοντελισμός δεν μπορεί θα έχουν υπολογιστή άρα και Internet κτλ κτλ κτλ :-) Οπότε είναι πολύ ριψοκύνδινη απόφαση για κάποιον (τρελό) να εκδόσει περιοδικό....
    mrkaza δυστυχώς αυτά που έγραψες, στην Ελλαδα μας ισχύουν..... Τώρα σε αυτό που λες στο τέλος (Είναι πικρό αλλά το έχω νιώσει και πονάει και δεν θέλω να το νιώσει άλλος ή τουλάχιστον να το κάνει εις γνώσειν του  πχ ψωνίζω κάτι 100 ευρώ αντί για 80 γιατί αυτός που μου το πουλάει κάθισε και ασχολήθηκε 1 ώρα με το μοντέλο μου που δεν το αγόρασα απο αυτόν και δεν μου πήρε φράγκο όποτε το αγοράζω με σκοπό να τον πληρώσω για την ώρα που έφαγε ή γιατί το θέλω ΤΩΡΑ) δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς αλλά και αυτός ο οποίος ασχολείται με το να σου παρέχει κάποια υπηρεσία πρέπει να πληρωθεί (κάτι το οποίο δεν κάνω και κακώς (λόγω της δουλειάς μου))

    ΥΣΤ. Μιας που μπήκα "ζεστά" τώρα στον αερομοντελισμό διαβάζω για να μάθω και διαβάζω το βιβλίο του jkon. Ώρες - ώρες νομίζω (διαβάζοντάς το) ότι θα ήταν καλύτερα να είχα σπουδάσει στην Ικάρων :-)
    Αυτά! και bye σας !!!
    Καταγράφηκε

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΛΙΘΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΚΗ. ΕΤΣΙ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΕΝΩ ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΦΤΩΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΗΛΙΘΙΟΣ.
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΕΤΡΑΔΑΚΟΣ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    tiger


    « Απάντηση #36 στις: Πέμπτη, 4 Ιαν 2007, 21:25:36 »

                 Και εγω φιλε μου που, εχω περασει απο εκεινο το "μαγαζι",  και που κανω την δουλεια του Ελληνα πιλοτου 15 συναπτα ετη, ακομη μαθαινω και μεσα απο τον αερομοντελισμο.Παντα μαθαινεις,  και παντα βελτιωνεις τον εαυτο σου και τις ικανοτητες σου.                                                                                                                                                 
                                                     Τετραδακος Δ.
    Καταγράφηκε

    Alphasportrc official pilot, Scorpion Power Systems team pilot, LYNX Inovations team pilot
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #37 στις: Πέμπτη, 4 Ιαν 2007, 23:28:57 »

    Το θεμα ειναι τι γινεται με τον υπολοιπο κοσμο , που δεν εχει την δυνατοτητα να ερθει στην παρεα μας [φορουμ] , ειτε λογω χρονου , ειτε λογω γνωσεων .

    Εαν υπηρχε ενα περιοδικο για τον αερομοντελισμο ,  δεν θα το συζητουσα καν . Για να σκεφτουμε ομως , καποιος απο την επαρχια που ακουσε οτι υπαρχει ο αερομοντελισμος , με ποιον τροπο θα μπορεσει να μαθει λιγα πραγματα για αυτο το ωραιο χομπυ ?

                                                                                              mastoras

    Για ρώτα και εμένα που ξεκίνησα πριν από 9,5 χρόνια εδώ στην Αλεξ/πολη !!
    Ούτε φόρουμ, ούτε ιντερνετ, ούτε πολλες επαφές με μαγαζιά. Σχέδιο, ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ στην αρχή, το παλαιό βιβλίο του jkon και ΠΟΛΥ ΞΥΛΟΥΡΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ με όρεξη. Χειροποίητα αεροπλάνα που πετούσαν αρκετά άτσαλα.
    Πράγματα που σήμερα ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ.
    Βλέπε εποχή του fast,.... fast food, fast film, fast f#@k, ARF κλπ.
    Λόγος που πλεόν εγκατέλειψα τα αεροπλάνα.
    Ας είναι καλά κάτι πιο παλαιοί από μένα που είχαν την καλοσύνη να μου δείξουν κάποια πραγματα. Τελικά ακόμη κα σήμερα ψάχνω για βοηθό στην περιοχή μου στις προπονήσεις μου για το F3C.

    Φιλικά, Νίκος
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #38 στις: Κυριακή, 7 Ιαν 2007, 10:47:09 »

    ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ 'ΜΑΣ ...

    Όχι μόνο να ΜΗΝ το πάρετε , αλλά να διαδόσετε και σε όλους τους φίλους και γνωστούς πως η μεγάλη οικονομική δύναμη μερικών εταιρειών που σκοπεύουν να μεγαλώσουν ακόμη περισσότερο την οικονομική τους δύναμη , θα ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ τον μοντελισμό ...

    DM
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #39 στις: Τρίτη, 9 Ιαν 2007, 00:31:13 »

    Κανένας δεν είναι ούτε άγγελος  angel, ούτε διάολος  devil .

    Σαν κίνηση είναι μάλλον ωφέλιμη για τον αερομοντελισμό από την μεριά ότι γίνεται γνωστό το χόμπυ στο κάθε περίπτερο της γειτονιάς και θα βάλει αρκετούς σε προβληματισμό και ψάξιμο. Υπάρχει ένα Flight Simulator και έντυπο υλικό, για το οποίο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη χωρίς να δω τι δουλειά έχει γίνει, πιστεύω όμως οτι δεν θα είναι κακό για τον αερομοντελισμό.

    Το τελικό κόστος και ο χρόνος αναμονής είναι κατά, αμφίβολο επίσης κατά πόσο κάποια εξαρτήματα θα είναι σε καλή κατάσταση. Η πιθανή εγκατάλειψη λόγω απογοήτευσης, ίσως κατά.

    Η εταιρεία έχει δώσει τις τιμές της, από εκεί και πέρα κάποιος μπορεί να ψάξει (και εδώ θετικό) και να πάρει τις αποφάσεις του.

    Η πρόγνωση μου είναι οτι θα δράσει τελικά θετικά για την εξέλιξη του αερομοντελισμού στην Ελλάδα. Ισως πολύ θετικά.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #40 στις: Τρίτη, 9 Ιαν 2007, 01:05:42 »

    DeltaMan ειμαι φανατικος πολεμιος των πολυεθνικων και των ξενων συμφεροντων . Εχεις απολυτο δικαιο σε αυτα που λες .

    Αλλα , ηδη στα πρωτα τευχη διαφημιζουν την ΕΛΑΟ των αεραθλητισμο και τις κατηγοριες των ελικοπτερων .

    Αυτο αλλωστε δεν θελουμε ολοι ? Μακαρι να πουλουσαν τα τευχη χωρις το μοντελο , αλλα απο τιποτα και ολοτελα καλη ειναι και η παναγιωτενα .

    Τι να κανουμε εαν υπηρχε εντυπο για τον αερομοντελισμο , που για να κρατηθει θα εχει πληθος διαφημισεων , ολοι θα το αγοραζαμε  οσο και εαν εκανε .

    Οποτε λεω ας βολευτουμε με αυτο και βλεπουμε . Ενα εντυπο χρειαζεται οπωσδηποτε !!!!!! Το εχει αναγκη η αερομοντελιστικη κοινωνια . Δεν εχουν προσβαση ολοι στα φορουμ ακομα .

                                                                                         mastoras
    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    Apostolos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810


    Flyyyyy!!!!


    « Απάντηση #41 στις: Τρίτη, 9 Ιαν 2007, 08:09:40 »

    Καλημέρα!

      Απαραίτητη η ενημέρωση και απόλυτα θεμιτή, όμως με την λιγότερη δυνατή εκμετάλλευση. Και στην προκειμένη περίπτωση η ενημέρωση σκιάζετε από το στόχο της συγκεκριμένης εταιρίας να πουλήσει ένα προϊών στην τετραπλάσια τιμή! Undecided
    Καταγράφηκε
    Giatrakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.010


    follow us: facebook.com/GiatrakosModelShop


    WWW
    « Απάντηση #42 στις: Τρίτη, 9 Ιαν 2007, 09:15:11 »

    Kαλημέρα σας και καλή χρονιά  Thumbs up
    μετά από ένα πολύ γερό κρυολόγημα επέστρεψα να μουρμουρίσω λίγο Tongue
    Λοιπόν η άποψη των περισσοτέρων που ακούω γύρω από τα μοντελάκια με τεύχη, είναι ότι όλοι θέλουν να τα φτιάξουν κομμάτι-κομμάτι για να μάθουν ώστε αν τους χαλάσει να ξέρουν πως να το ξαναφτιάξουν και να έχουν χρησιμοποιήσει κατσαβίδι.
    Από την δική μου πλευρά πιστεύω ότι το κατσαβίδι έτσι κι' αλλιώς δεν το γλιτώνεις με τον μοντελισμό, επίσης δεν περιλαμβάνεται σειρά "κωδικών ανταλλακτικών" στην συσκευασία και έτσι δυσκολεύεσαι να βρεις αυτό που θέλεις με ένα τηλεφώνημα. Αν πληρώσεις ένα μοτέρ 10 €, πληρώνεις στο επόμενο άλλα 10 € τα βύσματα. Έξυπνο είναι να αγοράζεις τις προσφορές αλλά να σου είναι χρήσιμες, π.χ. σαν ανταλλακτικά για το ίδιο ελικόπτερο και όχι για το αν κάποτε μπορεί να ταιριάζουν κλπ.
    Επίσης στην πραγματικότητα η εν λόγω εταιρία, βοηθάει τον μοντελισμό, οι διαφημίσεις είναι εντυπωσιακές σε όλους τους νέους φίλους. Ένα τζιπάκι που σβουρίζει στο χώμα, ένα ελικόπτερο που πετάει, ένα δυνατό τηλεκατευθυνόμενο που σβουρίζει στην πίστα κ.α. εντυπωσιάζουν και κεντρίζουν το ενδιαφέρον.  Το αν βγαίνει ακριβά είναι κάτι που πρέπει να το αποφασίσει ο αγοραστής. Πάντως πιστεύω ότι πάλι θα μας έρχονται για τεστάρισμα και θα είναι μαύρα χάλια , αφού ακόμα και τα αυτοκινητάκια που ξεκινούσαν πέρυσι τα μισά δεν μπορούσαν καν να τα ολοκληρώσουν. Άσε που έπρεπε να φανταστώ τι από όλα αυτά δεν ήταν σωστό, να λείπουν ροδέλες, ασφάλειες.... φαντάσου να πας να πετάξεις ένα ελικόπτερο που έχει συναρμολογήσει ένας νέος μοντελιστής πόσο επικίνδυνο είναι, θα είναι όλα σωστά ή θα φύγει κάνα ελικάκι?
    Προσοχή λοιπόν γιατί μια λάθος συναρμολόγιση ειδικά στο ελικόπτερο έχει κινδύνους. Τα τεύχη πάντως αξίζει να τα διαβάσεις και έχουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες για το μοντέλο αλλά και για τους κινητήρες και τα μοτέρ.

    Υ.Γ: Αποστόλη, πολύ MATRIX το avatar σου  Thumbs up
    Καταγράφηκε




    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #43 στις: Τρίτη, 9 Ιαν 2007, 23:31:23 »

    Και μια και ανεφερες τα ραλάκια ήρθαν και σε μένα 2 με χαλασμένα μονοδρομικά και αλλοι 2 με σπασμένα πιστόνια. Οπότε βλέπω και πάλι να έχουμε δουλειά χιχιχι  buck2 και ΝΑΙ περισσότερους να ασχολούνται.  Wink
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #44 στις: Τρίτη, 9 Ιαν 2007, 23:55:17 »

    Και μια και ανεφερες τα ραλάκια ήρθαν και σε μένα 2 με χαλασμένα μονοδρομικά και αλλοι 2 με σπασμένα πιστόνια. Οπότε βλέπω και πάλι να έχουμε δουλειά χιχιχι  buck2 και ΝΑΙ περισσότερους να ασχολούνται.  Wink

    Μα καλα πρωτη μερα λιωσιμο ? Πρωτη μερα σφιριγμα ? τι σοι καυσιμο βαλανε ?  εβλεπαν οτι εκοβε δεν τραβαγε συνεχιζαν ?   worry idiot2

    Ισως να εβλεπαν οτι οσο σφυριζω παει καλιτερα και να ... Χαμόγελο .
    Καταγράφηκε

    Σελίδες: 1 2 [3] 4     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Πού θα βρω τι;  |  Θέμα: Deagostini Kyosho EP Concept SR
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 24 ερωτήματα.