Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.511 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 01:05:13

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 01:05:13

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Χθες στις 23:55]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304511
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 77
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 73
    Συνολικά: 74
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 16 17 18 [19] 20 21 22 ... 26     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!  (Αναγνώστηκε 99220 φορές)
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « Απάντηση #270 στις: Σάββατο, 20 Ιαν 2018, 23:59:43 »

    Να σου πω, δεν είναι και φοβερό μυστικό. Τελευταίως έχω κάνει τρεις αγορές από ξένα sites. Το ένα είναι το freakware.de, το οποίο στέλνει ακόμα και μεγάλα δέματα με κόστος μόλις 9,99 ευρώ (ένα δεκάρικο δηλαδή με courier, σε 4-5 μέρες είναι εδώ). Έχει πολλά πράγματα από αυτά που ψωνίζω εγώ (ανταλλακτικά για ελικοπτεράκια και φελιζολένια αεροπλάνα). Δεν δοκίμασα να πάρω μπαταρίες τελευταίως, παλιά έστελενε, τώρα δεν ξέρω.

    Ένα άλλο από το οποίο έχω επίσης μείνει πολύ ευχαριστημένος είναι το αγγλικό sussex models. Πιο ακριβά μεταφορικά (24 ευρώ ταρίφα), αλλά βάζεις μέσα ότι θέλεις μέχρι ένα κυβικό μέτρο (έτσι μου είπανε τουλάχιστον). Τελευταία αγορά ένα Sky Cruise 2400 μαζί με ένα Aries RC αεροπλανάκι, ήρθανε σε ένα κουτί μεγέθους φέρετρο και βάλε, χωρίς κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς αυτοί ΔΕΝ στέλνουν μπαταρίες, το τσεκάρισα.

    Όσο για μπαταρίες, από όσο ξέρω (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα) φαίνεται πως στέλνει το gimmik.net. Όχι φθηνό, αλλά τουλάχιστον έχει ποικιλία και σχετικά φθηνά ταχυδρομικά (6-7 ευρώ η αποστολή). Το σημαντικό πέρα από το να πάρεις κάτι καλό και φθηνό, είναι να το βρίσκεις κιόλας. Οι τιμές του gimmik είναι πολύ κοντά στις δικές μας, αλλά τουλάχιστον έχουν τα πράγματα ετοιμοπαράδοτα (τα περισσότερα).

    Αυτά... και όποιος άλλος έχει άλλα site υπόψην του, ας μας πει.
    Καταγράφηκε
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #271 στις: Κυριακή, 21 Ιαν 2018, 17:26:46 »

    Ευρωπαικη αποθηκη banggood εχω κανει καποιες δοκιμαστικες αγορες για να δω χρεωσεις και χρονους παραδοσης. Το τελευταιο δεματακι ηταν περιπου στα δυο κιλα και μεγεθος 45χ15χ30. Εφτασε με DHL λιγο αργα, δηλαδη 15 μερες περιπου απο την αγορα λογω εορτων νομιζω.  Τα προηγουμενα ειχαν ερθει σε 10-12 μερες απο την αγορα. Δυστηχως στην Ευρωπαικη του αποθηκη το Banggood εχει λιγα πραγματα οποτε ειναι της υπομονης γιατι φευγουν γρηγορα. Τελωνειο δεν μπορει να μπει γιατι εχουν ηδη πληρωθει τα παντα.
    Καταγράφηκε
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « Απάντηση #272 στις: Κυριακή, 21 Ιαν 2018, 18:05:42 »

    Αυτός είναι και ο λογος που δεν είπα τιποτα για την ευρωπαϊκή αποθήκη του banggood. Έχει ελαχιστα πραγματα του ενδιαφέροντός μας ΕΚΤΟΣ από αρκετά μοντελα αεροπλάνων.
    Καταγράφηκε
    manolaki
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #273 στις: Κυριακή, 21 Ιαν 2018, 21:57:11 »

    Να σου πω, δεν είναι και φοβερό μυστικό. Τελευταίως έχω κάνει τρεις αγορές από ξένα sites. Το ένα είναι το freakware.de, το οποίο στέλνει ακόμα και μεγάλα δέματα με κόστος μόλις 9,99 ευρώ (ένα δεκάρικο δηλαδή με courier, σε 4-5 μέρες είναι εδώ). Έχει πολλά πράγματα από αυτά που ψωνίζω εγώ (ανταλλακτικά για ελικοπτεράκια και φελιζολένια αεροπλάνα). Δεν δοκίμασα να πάρω μπαταρίες τελευταίως, παλιά έστελενε, τώρα δεν ξέρω.

    Ένα άλλο από το οποίο έχω επίσης μείνει πολύ ευχαριστημένος είναι το αγγλικό sussex models. Πιο ακριβά μεταφορικά (24 ευρώ ταρίφα), αλλά βάζεις μέσα ότι θέλεις μέχρι ένα κυβικό μέτρο (έτσι μου είπανε τουλάχιστον). Τελευταία αγορά ένα Sky Cruise 2400 μαζί με ένα Aries RC αεροπλανάκι, ήρθανε σε ένα κουτί μεγέθους φέρετρο και βάλε, χωρίς κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς αυτοί ΔΕΝ στέλνουν μπαταρίες, το τσεκάρισα.

    Όσο για μπαταρίες, από όσο ξέρω (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα) φαίνεται πως στέλνει το gimmik.net. Όχι φθηνό, αλλά τουλάχιστον έχει ποικιλία και σχετικά φθηνά ταχυδρομικά (6-7 ευρώ η αποστολή). Το σημαντικό πέρα από το να πάρεις κάτι καλό και φθηνό, είναι να το βρίσκεις κιόλας. Οι τιμές του gimmik είναι πολύ κοντά στις δικές μας, αλλά τουλάχιστον έχουν τα πράγματα ετοιμοπαράδοτα (τα περισσότερα).

    Αυτά... και όποιος άλλος έχει άλλα site υπόψην του, ας μας πει.

    φίλε να είσαι καλά για τις πληροφορίες, ευχαριστούμε πολύ!  Thumbs up

    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #274 στις: Κυριακή, 11 Φεβ 2018, 07:42:16 »

    Καλημερα

    σε δεμα που θεωρητικα ερχεται απο Ολλανδια στο Tracking μου εβγαλε τα παρακατω

    Ημερομηνία & Ώρα    Περιοχή                                                      Κατάσταση
    10/2/2018, 00:09:55    Κ.Α.Τ.                                           ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
    9/2/2018, 00:14:00    Κ.Α.Τ.                                           ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
    9/2/2018, 07:39:54    ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
    20/1/2018, 10:13:59    ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
    12/1/2018, 07:13:00    ΟΛΛΑΝΔΙΑ                                    ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

    μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει στην πραξη   ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ;
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    STROVILO
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 33



    « Απάντηση #275 στις: Κυριακή, 11 Φεβ 2018, 08:29:44 »

    Κάποια στιγμή είχα γράψει στο θέμα σας ότι έχει 55000 view και οι μοντελιστές ανά την Ελλάδα πόσοι μπορεί να είναι; Ένα κουτσαβάκι που μίλησα και στο τηλέφωνο μαζί του,δεν θυμάμαι πιο (αυτός ξέρει) μου έλεγε διάφορες κουταμάρες για το ποιοι το διαβάζουν.
    Κάθε δέμα λοιπόν ανεξάρτητα από πού έρχεται έχει πληρωθεί και υπάρχει και paypal comfirmation.;Αν αυτό δεν αναγράφει πληρωμένο φόρο είναι κανονικά για εκτελωνισμό.
    Μήν μου πει κάποιος γιατί το γράφω εγώ τώρα πριν κοιτάξει στην πάνω πλευρά της σελίδας...
    Καταγράφηκε

    Παύω την αναγραφή των μοντέλων μου γιατί τελικά ότι μοντέλο και να έχω,αν στον χώρο πτήσης δεν είναι οι φίλοι μου δεν πετάω τίποτα.
    Άρα τα μοντέλα μου είναι όλοι αυτοί...
    errikos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 279



    « Απάντηση #276 στις: Κυριακή, 11 Φεβ 2018, 09:24:36 »

    Καλημερα

    σε δεμα που θεωρητικα ερχεται απο Ολλανδια στο Tracking μου εβγαλε τα παρακατω

    Ημερομηνία & Ώρα    Περιοχή                                                      Κατάσταση
    10/2/2018, 00:09:55    Κ.Α.Τ.                                           ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
    9/2/2018, 00:14:00    Κ.Α.Τ.                                           ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
    9/2/2018, 07:39:54    ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
    20/1/2018, 10:13:59    ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
    12/1/2018, 07:13:00    ΟΛΛΑΝΔΙΑ                                    ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

    μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει στην πραξη   ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ;
    καλημέρα φίλε μου αυτό συνέβη γιατί το σταματησαν για εκτελωνισμο και σου ζητάνε να στείλεις ένα αντίγραφο από την μεταφορά χρημάτων που έκανες για την αγορά αυτή αν ειναιpaypal ένα screenshot φτάνει .
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #277 στις: Κυριακή, 11 Φεβ 2018, 09:51:08 »

    Από Ολανδία(Ευρώπη) γιατί να σου ζητάει απόδειξη το Τελωνείο?
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #278 στις: Κυριακή, 11 Φεβ 2018, 10:29:51 »

    Καλημερα

    σε δεμα που θεωρητικα ερχεται απο Ολλανδια στο Tracking μου εβγαλε τα παρακατω

    Ημερομηνία & Ώρα    Περιοχή                                                      Κατάσταση
    10/2/2018, 00:09:55    Κ.Α.Τ.                                           ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
    9/2/2018, 00:14:00    Κ.Α.Τ.                                           ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
    9/2/2018, 07:39:54    ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
    20/1/2018, 10:13:59    ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
    12/1/2018, 07:13:00    ΟΛΛΑΝΔΙΑ                                    ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

    μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει στην πραξη   ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ;
    καλημέρα φίλε μου αυτό συνέβη γιατί το σταματησαν για εκτελωνισμο και σου ζητάνε να στείλεις ένα αντίγραφο από την μεταφορά χρημάτων που έκανες για την αγορά αυτή αν ειναιpaypal ένα screenshot φτάνει .

    αυτο πρεπει να γινει ηλεκτρονικα στο site των ΕΛΤΑ ;
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #279 στις: Κυριακή, 11 Φεβ 2018, 10:30:30 »

    Από Ολανδία(Ευρώπη) γιατί να σου ζητάει απόδειξη το Τελωνείο?

    σωστο και αυτο.
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    errikos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 279



    « Απάντηση #280 στις: Κυριακή, 11 Φεβ 2018, 13:37:33 »

    Γιατί προφανώς ήρθε από Κίνα μέσω Ολανδίας,θα σου στείλουν mail από τα ΕΛΤΑ με λεπτομέρειες για την αποστολή του αποδηκτικου πληρωμης
    Καταγράφηκε
    errikos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 279



    « Απάντηση #281 στις: Κυριακή, 11 Φεβ 2018, 13:43:40 »

    Και εγώ σε ένα κινητό που πήρα από gearbest μου το έστειλε μέσω Ολανδίας και μου ήρθε το μπουγιουρτι,40ευρο,για καλή μου τύχη άργησε το δέμα 3 μήνες και στο tracking δεν φενόταν τίποτα και άρχισα μια γκρίνια στον Κινέζο και μου έστειλε τα μισά λεφτά πίσω στην ουσία μου πλήρωσε το τελωνείο angel angel
    Καταγράφηκε
    chris 1975
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 159



    « Απάντηση #282 στις: Κυριακή, 11 Φεβ 2018, 15:04:23 »

    Κάποια στιγμή είχα γράψει στο θέμα σας ότι έχει 55000 view και οι μοντελιστές ανά την Ελλάδα πόσοι μπορεί να είναι; Ένα κουτσαβάκι που μίλησα και στο τηλέφωνο μαζί του,δεν θυμάμαι πιο (αυτός ξέρει) μου έλεγε διάφορες κουταμάρες για το ποιοι το διαβάζουν.
    Κάθε δέμα λοιπόν ανεξάρτητα από πού έρχεται έχει πληρωθεί και υπάρχει και paypal comfirmation.;Αν αυτό δεν αναγράφει πληρωμένο φόρο είναι κανονικά για εκτελωνισμό.
    Μήν μου πει κάποιος γιατί το γράφω εγώ τώρα πριν κοιτάξει στην πάνω πλευρά της σελίδας...
    stile to peypal  h alo apidiktiko  me scren shot sto   (  customs@elta-net.gr)   kai ua soy apantisoyn.
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #283 στις: Τρίτη, 13 Φεβ 2018, 04:05:15 »

    μιλησα με ΕΛΤΑ και θα περασει το δεμα τελωνειο γιατι καταλαβαν οτι ερχεται απο Κινα και αλλαζει στοιχεια στην Ολλανδια Sad
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    spiacro
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #284 στις: Τρίτη, 13 Φεβ 2018, 17:13:09 »

    Αγόρασες από Κίνα (Global) ή από αποθήκη Ολλανδίας (Europe Warehouse) όταν έκανες την παραγγελία;; Ρωτάω για να ξέρω τι μπορεί να συμβεί και σε μένα.  Undecided
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 16 17 18 [19] 20 21 22 ... 26     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.039 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.