Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.426 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 16:54:46

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 16:54:46

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:23]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 13:05]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304426
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 109
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 88
    Συνολικά: 89
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 11 12 13 [14] 15 16 17 ... 26     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!  (Αναγνώστηκε 98979 φορές)
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #195 στις: Δευτέρα, 23 Σεπ 2013, 16:16:34 »

    τελικα πηρα τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ να μαθω. Ασχετο αλλα πολυ ωραιεσ φωνες εχουν οι κοπελες εκει  devil  ...Το δεματακι δεν εχει περασει στο τελωνειο και βρισκεται αυτη τη στιγμη στο τελωνειο θεσσαλονικης για το οποιο εχω ακουσει οτι βαρανε. Ελπιζω να μην τους τραβηξει την προσοχη. Η κοπελα μου ειπε οτι λογικα μεσα στην εβδομαδα θα το εχω
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #196 στις: Τετάρτη, 25 Σεπ 2013, 11:56:07 »

    Και για να το κλεισω σημερα μολις ειδα οτι το δεμα μου εφτασε στη Λαρισα. Φυσικα δεν περιμενα ειδοποιητηριο αλλα τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μπορω να παω να το παρω οπως και εκανα. Δεν πληρωσα τιποτα επιπλεον βεβαια το κουτι ηταν πολυ μικροτερο απο αυτο που περιμενα οποτε και με τα 42$ που εγραφε επανω περασε αερα.

    Απο το ψαξιμο αυτον τον καιρο καταλαβα τα εξης:
    ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ: Δεν εχει περασει τελωνειο αλλα εχει φτασει στην Ελλαδα
    ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ.: Ειναι στο τελωνειο (αν ειναι στην Αθηνα θα γραφει κατι αντιστοιχο) και εαν υπαρχει αμεσως status "αποστολη συσκευασιας" τοτε περασε ελευθερα. Υπαρχουν και status του τυπου "εκτος συσκευασιας" και "εντος συσκευασιας". Προφανως το πρωτο σημαινει οτι ελεγχθηκε αν και μερικες φορες το γραφουν τυπικα ενω δεν εχει ανοιχτει το δεμα. Αυτα απο εμεναααα. Τωρα παω να ανοιξω το δεματακι μου το οποιο κοσμει μια μεγαλη σφραγιδα με τη λεξη ΕΛΕΥΘΕΡΟ. devil


    ΥΓ. Τωρα που ανοιξα το δεμα βρηκα μεσα ενα τιμολογιο με σφραγιδες απο το καταστημα κτλ. Σκεφτομαι πωω αν το ανοιγαν θα καιγομουν. Και ομως ειχαν φτιαξει ολοκληρο τιμολογιο με στοιχεια του καταστηματος και σφραγιδες το οποιο ανεφερε οοοτι υπηρχε μεσα στο δεμα ΑΛΛΑ το συνολο εβγαινε 42$.  police
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 25 Σεπ 2013, 12:23:12 από AlexVag » Καταγράφηκε
    amartolos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 174



    « Απάντηση #197 στις: Τετάρτη, 25 Σεπ 2013, 15:30:17 »

    Απο Λαρισα εισαι??Που πηγαινεις για πτησεις?
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.243


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #198 στις: Τετάρτη, 25 Σεπ 2013, 16:26:33 »

    Απο το ψαξιμο αυτον τον καιρο καταλαβα τα εξης:
    ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ: Δεν εχει περασει τελωνειο αλλα εχει φτασει στην Ελλαδα
    ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ.: Ειναι στο τελωνειο (αν ειναι στην Αθηνα θα γραφει κατι αντιστοιχο)

    Καλώς τα δέχτηκες!!  Thumbs up

    Στην Αθήνα γράφει μετά το ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ. (κέντρο διαλογής Αθηνών και ποτέ δεν παρεμβαίνει τελωνείο,
    το τελωνείο παρεμβαίνει προτού φτάσει το δέμα στα ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για περιοχές κοντά στην Αθήνα!!  Wink
    Μου έχει τύχει 2 φορές και το έχω πια εμπεδώσει!!!  Azn   Grin
    Καταγράφηκε
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #199 στις: Τετάρτη, 25 Σεπ 2013, 23:14:06 »

    Καλώς το δεχτηκες λοιπόν και καλοπέταχτο ... Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #200 στις: Τετάρτη, 25 Σεπ 2013, 23:18:50 »

    Απο το ψαξιμο αυτον τον καιρο καταλαβα τα εξης:
    ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ: Δεν εχει περασει τελωνειο αλλα εχει φτασει στην Ελλαδα
    ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ.: Ειναι στο τελωνειο (αν ειναι στην Αθηνα θα γραφει κατι αντιστοιχο)

    Καλώς τα δέχτηκες!!  Thumbs up

    Στην Αθήνα γράφει μετά το ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ. (κέντρο διαλογής Αθηνών και ποτέ δεν παρεμβαίνει τελωνείο,
    το τελωνείο παρεμβαίνει προτού φτάσει το δέμα στα ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για περιοχές κοντά στην Αθήνα!!  Wink
    Μου έχει τύχει 2 φορές και το έχω πια εμπεδώσει!!!  Azn   Grin

    Για να μην μπερδευόμαστε...! Τελωνείο περνάνε πάντα και όλα τα δέματα εκτός EU..!! Το αν θα υπάξουν φόροι είναι άλλο θέμα..!
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.243


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #201 στις: Τετάρτη, 25 Σεπ 2013, 23:39:15 »

    Για να μην μπερδευόμαστε...! Τελωνείο περνάνε πάντα και όλα τα δέματα εκτός EU..!! Το αν θα υπάξουν φόροι είναι άλλο θέμα..!

    Ναι Παύλο όλα περνάνε από αυτήν την πόρτα, άλλωστε το αναφέρω στην απάντησή μου!!!  Wink


    το τελωνείο παρεμβαίνει προτού φτάσει το δέμα στα ΕΛΤΑ,

    Καταγράφηκε
    amartolos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 174



    « Απάντηση #202 στις: Πέμπτη, 26 Σεπ 2013, 00:01:40 »

    Απο το ψαξιμο αυτον τον καιρο καταλαβα τα εξης:
    ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ: Δεν εχει περασει τελωνειο αλλα εχει φτασει στην Ελλαδα
    ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ.: Ειναι στο τελωνειο (αν ειναι στην Αθηνα θα γραφει κατι αντιστοιχο)

    Καλώς τα δέχτηκες!!  Thumbs up

    Στην Αθήνα γράφει μετά το ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ. (κέντρο διαλογής Αθηνών και ποτέ δεν παρεμβαίνει τελωνείο,
    το τελωνείο παρεμβαίνει προτού φτάσει το δέμα στα ΕΛΤΑ, τουλάχιστον για περιοχές κοντά στην Αθήνα!!  Wink
    Μου έχει τύχει 2 φορές και το έχω πια εμπεδώσει!!!  Azn   Grin

    Για να μην μπερδευόμαστε...! Τελωνείο περνάνε πάντα και όλα τα δέματα εκτός EU..!! Το αν θα υπάξουν φόροι είναι άλλο θέμα..!

    Ακριβως ετσι ,και δεμα θεωρειται για ολα τα ταχυδρομεια του κοσμου οτιδηποτε ζυγίζει πανω απο 2 κιλα ή αν και ελαφρυ ειναι μεγαλου ογκου.
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #203 στις: Πέμπτη, 26 Σεπ 2013, 00:23:53 »

    Ολα περνανε απο το τελωνειο αλλα ελαχιστα ελεγχονται. Τα περισσοτερα περνανε σαν ελευθερα. Στα ελτα το δεμα εμφανιζεται πριν περασει απο το τελωνειο. Με το που πατησει Ελλαδα βγαινει στη σελιδα των ελτα. Απο εκει και περα ξες ποτε βρισκεται στις αποθηκες του τελωνειου και σε τι κατασταση βρισκεται(ανοιχτο,κλειστο,σε αποστολη) και οταν εμφανιστει στο Κεντρο διαλογης της πολης σου μπορεις να το παραλαβεις.
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.243


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #204 στις: Πέμπτη, 26 Σεπ 2013, 01:25:11 »

    Στα ελτα το δεμα εμφανιζεται πριν περασει απο το τελωνειο. Με το που πατησει Ελλαδα βγαινει στη σελιδα των ελτα. Απο εκει και περα ξες ποτε βρισκεται στις αποθηκες του τελωνειου και σε τι κατασταση βρισκεται(ανοιχτο,κλειστο,σε αποστολη) και οταν εμφανιστει στο Κεντρο διαλογης της πολης σου μπορεις να το παραλαβεις.

    Σου έχουν κρατήσει ποτέ δέμα στο τελωνείο??

    Διότι σε εμένα που έτυχε δυό φορές αν δεν έπαιρνα τηλέφωνο στο τελωνείο (το οποίο μου το έδωσαν τα ΕΛΤΑ, διότι δεν το έβλεπαν ούτε αυτοί) δεν θα μάθαινα που είναι τα δέματα, για αυτό μην βγάζεις λανθασμένα συμπεράσματα!!
    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #205 στις: Πέμπτη, 26 Σεπ 2013, 09:08:12 »

    οχι δεν μου κρατησαν αλλα οταν ειδα το ΚΔ αεροδρομιου πηρα τηλεφωνο στα Ελτα να μαθω που ειναι και μου ειπαν οτι εχει φτασει στην Ελλαδα αλλα δεν εχει μπει ακομα στο χωρο του τελωνειου. Μετα ξαναπηρα τηλ μετα απο 2 μερες επειδη εβλεπα οτι το δεμα εμενε εκει και μου ειπαν οτι πηγε στο τελωνειο πριν καποιες ωρες και αμεσως μολις μπηκα στο tracking στη σελιδα των ελτα μου εβγαλε οτι ειναι σε αποστολη απο το ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ καθως περασε μεν αλλα περασε σαν ελευθερο. Δεν ειναι δικα μου λαθος συμπερασματα ειναι αυτο ακριβως που μου ειπαν. Δηλαδη τα Ελτα ηξεραν που βρισκεται το δεμα ΠΡΙΝ περασει τελωνειο. Αυτο προφανως μπορει να συμβαινει επειδη ηταν usps και τον εκτελωνισμο επρεπε να τον κανουν τα ελτα. Αν ο εκτελωνισμος επρεπε να γινει απο καποια αλλη εταιρεια τοτε ναι ισως τα ελτα να παρακολουθουν το δεμ αφου βγει απο το τελωνειο.
    Καταγράφηκε
    johnraptor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 413



    « Απάντηση #206 στις: Τρίτη, 22 Οκτ 2013, 13:08:12 »

    Τελικά αυτός ο κινέζος είναι μεγάλος Μ.....ς περιμένω παραγγελία με2 μπαταρίες  και κάτι ψιλολόγια εδώ και 2,5  μήνες, λόγω της απαγόρευσης που πάθανε στην κίνα και την αυστηρότητα στην μεταφορά μπαταριών μου το έστειλε προχτές με fedex και με πήραν σήμερα ότι το δέμα θα περάσει τελωνείο δηλάδή για 55 ευρώ παραγγελία  περίπου ια ζητάνε 100 ευρώ για έξοδα εκτελονισμού και όλα τα άλλα τι να κάνω να στείλω το δέμα πίσω να παζαρέψω την κουριερ μηπώς έρθει πιο φθηνα  το δέμα υπάρχει κανένας άλλος τρόπος
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #207 στις: Τρίτη, 22 Οκτ 2013, 13:25:09 »

    Στην θεση σου θα τους απαντουσα ΑΜΕΣΑ να το στειλουν πισω. Ειναι φτηνος ο κινεζος αλλα εαν φτασουμε να πληρωνουμε τις turnigy μπαταριες τοσο ακριβα οσο θα περναμε μια αντιστοιχη μπαταρια thunder power-gens ace-hyperion τοτε σιγουρα δεν αξιζει. Ενημερωσε και τον κινεζο.


    Τονιζω οτι το παραπανω ειναι τι θα εκανα ΕΓΩ. Το τονιζω για να μην εχουμε αναγουλες εαν κατι στραβωσει η χαθει το δεμα.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    taz00
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 40


    « Απάντηση #208 στις: Τρίτη, 22 Οκτ 2013, 13:33:02 »

    Αποδέξου ότι έχασες 55 ευρώ και μην το παραλάβεις. Δεν νομίζω να βρεις άλλη λύση.
    Ακόμα και να αποφασίσεις να κάνεις τον εκτελωνισμό μόνο σου θα σε χρεώσουν πέραν των σχετικών δασμών (που βγαίνουν γύρω στο 35% της αξίας CIF) και 25-30ευρώ για να σου δώσουν τα σχετικά έγγραφα.
    Απλά από εδώ και πέρα μπαταρίες μόνο από την ευρωπαϊκή αποθήκη.
    Καταγράφηκε
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #209 στις: Τρίτη, 22 Οκτ 2013, 13:54:40 »

    Αν θυμάμαι καλά πριν από κάμποσα χρόνια που την πάτησα κι εγώ παραγγέλνοντας πρώτη φορά από εξωτερικό με ιδιωτική μεταφορική μπορείς να πας από το αεροδρόμιο να το εκτελωνίσεις μόνος σου και να γλυτώσεις στάνταρ τα 65 ευρώ που ζητάει ο εκτελωνιστής.Βέβαια συν το πήγαινε θα φας και 1-2 ώρες τρέξιμο μέσα εκεί με χαρτιά κλπ.Παντως στην ουρά αν λες πως είσαι ιδιώτης σου δίνουν προτεραιότητα.Δυστυχώς εγώ πήγα γιατί ήταν ένα όργανο μέτρησης θερμοκρασίας που χρειαζόμουν άμεσα. 
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    Σελίδες: 1 ... 11 12 13 [14] 15 16 17 ... 26     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.