Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.435 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 12:58:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 12:58:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από 3DJunk
    [Σήμερα στις 08:40]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:38]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304435
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 149
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 134
    Συνολικά: 134
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: 1000mm Custom Arducopter  (Αναγνώστηκε 12104 φορές)
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #45 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 00:23:17 »

    φίλε orck αν διαβάσεις όλο το νήμα θα διαπιστώσεις τι ακριβώς έχει συμβεί και ποιός είναι εδώ για να βοηθήσει και ποιός για να πουλήσει.
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    billybo
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 222


    WWW
    « Απάντηση #46 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 00:23:51 »

    Άσχετος που σου δείχνω τις μετρήσεις του κατασκευαστή Huh
    Για πές μας ρε σχετικέ πώς μας βγαίνει 130 σε 10 σε 60 πόσα εεε πόσα 7800 ή 780
    468.000 μέτρα Huh είναι 468 χιλιόμετρα τρομάρα σας "σχετικοί"
    Αλλά έστω με 46.8 χ.α.ω. τα 5600 γρ. ώσης απο πού προκύπτουν Huh

    Τελικά ναί !!! όλοι καταλάβαμε με ποιόν έχουμε να κάνουμε και τα σπασίματα θα έρθουν πιό γρήγορα σε εσένα με τα υλικά που χρησιμοποιείς .

    Συγγνώμη αλλά είσαι απαράδεκτος και αγενής με τον τρόπο σου. Δεν πρόκειται να ξαναπαντήσω σε οτιδήποτε άλλο.
    Καταγράφηκε

    Καλές πτήσες, πάντα με ασφάλεια!!!!!
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #47 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 00:25:44 »

    Παιδια συγνωμη που επεμβαινω στην κοβεντα σας αλλα μηπως να το παρουμε αλλιως; Τι διαολο γινεται εδω; Ειστε φωτογραφοι και σκοτωνεστε ποιος θα παρει τους πιο πολλους γαμους και βαφτισια;  laugh laugh laugh
    Εδω ειναι για να βοηθαει ο ενας τον αλλον με παρουσιασεις, φωτογραφιες και βιντεο. Ολα αυτα ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ.



    Έχεις δίκιο!!!!!! Το γράφημα όμως λέει την αλήθεια. Και δεν πρόσβαλα κανέναν. Ούτε μίλησα σε κανέναν με στύλ ''ούτε στα όνειρά σου''

    Το ούτε στα όνειρά σου το παιρνω πίσω δεν ήθελα να σε προσβάλω παρέθεσα τον πίνακα του κατασκευαστή και τέλος .
    Μπορείς εσύ να μου παραθέσεις τον απλό τύπο φυσικής που χρησιμοποίησες για να υπολογίσεις 5600γρ ώσης. ?
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    tsuskas
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 179



    WWW
    « Απάντηση #48 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 00:31:39 »

    Και δεν μπορεσα και να τα χαρώ πριν είχα τα MT2820-7 με 4s και με 2 μπαταριες 4200 πετουσα uav mission 14 λεπτά με τον apm 2.5.
    Λεω μετά να πάω σε 6s με μεγαλύτερα μοτέρ χωρίς βάρος με gimbal μικρό για gopro λεω δεν μπορεί θα πάω για 25 λεπτά τουλάχιστον ....  και όντως το hexa σηκωνώταν πύραυλος με το 1/3 throttle αφού ζύγιζε περίπου 4.000gr μαζί με μπαταρίες και το συγκεκριμένο μπορούσε να σηκώσει άνετα 10.000gr.  Ποοολύ άνεση
    Στο τρίτο τέστ με full throttle πάει να σηκωθεί και σταματάνε όλα τα μοτέρ μαζί και πέφτει σάν καρπούζι  Δάκρυ Δάκρυ

    Αυτα ειναι δικια σου εμπειρια  Huh? Και να μαθεις πως καποια πραγματα αποκτουνται με υπομονη διαβασμα και γενικα αρκετο κοπο ...και αν δεν σου απανταει καποιος δεν παει να πει οτι εχει κατι προσωπικο μαζι σου ...Απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση ειρωνια για την επιτυχια του αλλου...Και εσυ μπορεις απλα διαβασε
    Καταγράφηκε

    ΟΤΑΝ  ΠΕΘΑΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ  ΜΕ  ΘΑΨΟΥΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΖΟΥΣΑ ΜΕ ΕΘΑΒΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

    SY7 AJQ    Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ...Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΙΑΙΑ
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #49 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 00:49:49 »

    Διαβάζω δέν είναι wookong ... αλλά η πτώση δεν είχε να κάνει με το διάβασμα αλλά με απώλεια μοτερ λόγω του κινέζικου frame που είσαι τοσο fan.
    Αφου λοιπόν προσπαθείς κάτι να αποδείξεις με την ατυχία μου θα σου παραθεσω και εγώ μια παλιότερη συζητηση στο diydrones.com που μετά πηγες και έκανες δικό σου γκρούπ εκει κλειστό κιόλας ΒΛΑΚΑ ε ΒΛΑΚΑ !
    Comment by Babis HatziIoannou on December 28, 2013 at 5:06pm

         Δεν πρέπει όμως καθένας  να βλέπει πως γίνεται ένα UAV.  (ειναι μυστική η γνώση)

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Comment by Babis HatziIoannou on December 28, 2013 at 4:54pm

        Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες  φίλε μου απλά μίλησα κάπως πικραμένος από την εμπειρία της συμμετοχής μου σε πολλά  Ελληνικά forum. Και επειδή ο τομέας του UAV είναι ευαίσθητος θα πρότεινα να γίνει λίγο κλειστό και όχι προσιτό στον καθένα. Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις register μόνο κατόπιν συνεννόησης και όχι free... (μόνο αν είσαι δρυίδης)


    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Comment by Babis HatziIoannou on December 28, 2013 at 3:38pm

        Εγώ προτείνω να μην κάνουμε  το forum γιατί κάπως έτσι ξεκινούν όλα τα forums και μετά ξεκινούν οι κόντρες οι ίντριγκες και λίγο αργότερα τα έξοδα και το οικονομικό συμφέρον και ο σκοπός ξεφεύγει. Μπορούμε κάλλιστα να τα λέμε και από εδώ. Έχουμε φτάσει σε ένα επίπεδο του οποίο Αρκετά καλό με κόπο και με διάβασμα και στο τέλος του μόνο που θα καταφέρουμε είναι να δώσουμε τα πολύτιμα φώτα μας στον οποιονδήποτε και αργότερα να μας το παίζει έξυπνος. Όπως μου έτυχε να υποστηρίζουν ότι ο wookong είναι ανώτερος και διάφορα άλλα.



    Και άλλα τέτοια πετυχημένα  !!!


    Δεν ξέρω ας κρίνουν οι διαχειριστές ποιός προσπαθεί να βοηθήσει και ποιός όχι και συγνώμη σε όλα τα μέλη του φορουμ που βλέπουν δυό χαζούς να μαλώνουν εδώ και 2 μέρες αλλα δεν μπορούσα ρε παιδιά με προκαλεί ...
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    tsuskas
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 179



    WWW
    « Απάντηση #50 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 00:53:45 »

    ετσι ακριβως με τετοιους ηλιθιους σαν και εσενα που κυκλοφορουν τα πραγματα ειναι επικινδυνα
    Καταγράφηκε

    ΟΤΑΝ  ΠΕΘΑΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ  ΜΕ  ΘΑΨΟΥΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΖΟΥΣΑ ΜΕ ΕΘΑΒΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

    SY7 AJQ    Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ...Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΙΑΙΑ
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #51 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 00:55:29 »

    Πες αλήθεια τώρα ήσουν στο 8% ?
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    tsuskas
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 179



    WWW
    « Απάντηση #52 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 00:56:24 »

    και αργοτερα στην συζητηση θα πρεπει να ειδες οτι με προτειναν για moderetor  αλλα εγω δεν ηθελα ..ΒΛΑΚΑ Ε ΒΛΑΚΑ
    Καταγράφηκε

    ΟΤΑΝ  ΠΕΘΑΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ  ΜΕ  ΘΑΨΟΥΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΖΟΥΣΑ ΜΕ ΕΘΑΒΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

    SY7 AJQ    Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ...Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΙΑΙΑ
    billybo
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 222


    WWW
    « Απάντηση #53 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 00:57:13 »

    Η σελίδα με τις μετατροπές από μέτρα ανά δευτερόλεπτο σε χιλιόμετρα ανά ώρα http://www.traditionaloven.com/conversions_of_measures/speed_units_converter.html
    Το ότι κατάφερα να βγάλω ώση 1.400γρ ανά μοτέρ, δεν σημαίνει ότι θα σου πω πως έγινε κιόλας. Εξάλλου δεν θα καταλάβεις, αφού εγώ έβγαλα 46.8 χιλιόμετρα ανά ώρα ενώ εσύ 468 χιλιόμετρα!!!!!!!!    idiot2
    Δεν είμαι άσχετος, όπως έγραψες πριν. Μάλλον κάποιος ξέχασε να βάλει ένα , ή ένα δεκαδικό, και σίγουρα δεν είμαι εγώ.
    Κάτι τελευταίο.
    Υπάρχει set up για τα συγκεκριμένα μοτέρ να βγάλουνε μέχρι και 3.5 κιλά έκαστο.
    Αλλά μάλλον παίζουμε σε διαφορετικά μαθηματικα  Grin



    * meters to km.jpg (68.09 KB, 501x497 - εμφανίστηκε 191 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Καλές πτήσες, πάντα με ασφάλεια!!!!!
    tsuskas
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 179



    WWW
    « Απάντηση #54 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 00:58:53 »

    Αντε  ανεβασε και εσυ τιποτα να σε καμαρωσουμε.. Grin
    Καταγράφηκε

    ΟΤΑΝ  ΠΕΘΑΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ  ΜΕ  ΘΑΨΟΥΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΖΟΥΣΑ ΜΕ ΕΘΑΒΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

    SY7 AJQ    Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ...Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΙΑΙΑ
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #55 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 01:00:49 »

    και αργοτερα στην συζητηση θα πρεπει να ειδες οτι με προτειναν για moderetor  αλλα εγω δεν ηθελα ..ΒΛΑΚΑ Ε ΒΛΑΚΑ

    Για να δείς Πόοοσο ΒΛΑΚΑΣ είσαι εγώ σε είχα προτείνει για moderator
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    tsuskas
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 179



    WWW
    « Απάντηση #56 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 01:04:21 »

    ειδες λοιπον ποσο ΒΛΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ???
     παρε και την απαντηση  σ αυτο που με ρωτησες
     http://copter.ardupilot.com/wiki/tuning/#Altitude_Tuning
    Καταγράφηκε

    ΟΤΑΝ  ΠΕΘΑΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ  ΜΕ  ΘΑΨΟΥΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΖΟΥΣΑ ΜΕ ΕΘΑΒΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

    SY7 AJQ    Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ...Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΙΑΙΑ
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #57 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 01:08:35 »

    Motors : http://www.rctimer.com/product_575.html  (5600 γρ. σύνολο ώση ούτε στα όνειρά τους)

    Αγαπητέ επιστήμονα Σέργιε!!!!!!
    Το όλο set up για τα μοτέρ έγινε μετά από δυναμομέτρηση και τεστ έλξης. Καλό θα ήτανε να μην είσαι και τόσο είρωνας. Ή αν θέλεις θα μπορείς να είσαι στο σπίτι σου ή όπου αλλού θέλεις.  Όχι πάντως εδώ.
    Όταν ένα μοντέλο έχει ταχύτητα ανόδου 130 μετρά στα 10 δεύτερα, στα 60 δεύτερα θα έχει 7.800 μέτρα, στα 60 λεπτά 468.000 μέτρα = 46.8 χιλιόμετρα ανά ώρα. Δες και το γράφημα για του λόγου το αληθές!!!!! Όπως βλέπεις στο γράφημα, αν ξέρεις να διαβάζεις γραφήματα, στο λεπτό 3:10 και στα 3:20 έχει ήδη φτάσει στα 130 μέτρα!!!!!!!! Μήπως εκτός από εμένα βλέπει όνειρα και ο ardu και ο υπολογιστής μου και το mission planner?

    Αγαπητε billybo σου παραθέτω αυτούσιο αυτό που έγραψες πρίν 468.000 μέτρα = 46.8
    επίσης μπορείς να γραψεις απλα στο google 13m/s in km/h και θα σου πει πόσο βγαίνει ...  http://bit.ly/SG3pVb αν και το log που παρέθεσες άλλο πράγμα μας δείχνει και όχι ascent rate.
    Τέλος δεν υφίσταται τύπος που να κάνει αναγωγή απο ταχύτητα σε δύναμη μοτερ διότι παίζουν και πολύ αλλοι παράγοντες ...
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    osergios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 146



    « Απάντηση #58 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 01:10:27 »

    ειδες λοιπον ποσο ΒΛΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ???
     παρε και την απαντηση  σ αυτο που με ρωτησες
     http://copter.ardupilot.com/wiki/tuning/#Altitude_Tuning


    Αυτό το είχα κάνει σου είπα ΒΛΑΜΜΕΝΕ και σε ρώτησα μια γνώμη ....
    Καταγράφηκε

    "Θέλει διάβασμα δεν είναι Wookong..."
    tsuskas
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 179



    WWW
    « Απάντηση #59 στις: Δευτέρα, 9 Ιούν 2014, 01:12:39 »

    http://copter.ardupilot.com/wiki/altholdmode/


    και εδω πιο αναλυτικα ....αλλα αυτο ξερεις να κανεις και εκει κοντρα μου πηγες και εκει ηθελες να γινω moderator και εδω απεδειξες ποσο χαζος εισαι ...με δικα σου λεγομενα παντα...και θυμασαι για πιο λογο ειχαμε πει να το κανουμε αυτο..τι λολοστεφανη μασ ειπες τι βλακα τι ηλιθιο...τι καταφερες επεσες στα ματια ολων πηρες και το γραφημα και τωρα ψαχνεσαι πως γινεται ...και πως το καταφερανε...
    Καταγράφηκε

    ΟΤΑΝ  ΠΕΘΑΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ  ΜΕ  ΘΑΨΟΥΝ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΖΟΥΣΑ ΜΕ ΕΘΑΒΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

    SY7 AJQ    Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ...Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΒΙΑΙΑ
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  Drones - Multicopters - Πολλαπλών στροφείων (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: 1000mm Custom Arducopter
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.044 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.