Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 17:40:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 17:40:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:25]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304438
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 208
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 165
    Συνολικά: 167
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 35 36 37 [38] 39 40 41 ... 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 350634 φορές)
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #555 στις: Δευτέρα, 31 Μάρ 2008, 21:32:02 »

    Φιλε nvirus!

    Δεν νομιζω να ειχαμε πει ασχημα λογια για τον τορνο της proxxon,ισως για την φρεζα οτι ειναι ακριβη για το μεγεθος της κλπ.
    Δεν εχω δει απο κοντα τορνακι της proxxon,αλλα εχω καταλογο και οντως πρεπει να ειναι πολυ καλη ποιοτητα,αφου το επιβεβαιωνεις και συ.Αλλο ενα σημειο που με εντυπωσιαζει σε αυτον τον τορνο ειναι οτι εχει τσοκ της Rohm!Εμ αφου κατασκευαζεται στην Αυστρια!!Απλα ειναι πολυ ακριβος για το μεγεθος του!Anyway,τουλαχιστον ειναι ποιοτικος!!
    Οσο για τα servo σου μου τρεχουν τα σαλια.Και DC που ειναι,ειναι καλα!!Οσο για τις ballscrews σου παλι, respect,αλλα βρε nvirus εχουν τρελο βημα!!Ποσο ειναι,20mm την περιστροφη?Θα εχεις προβλημα με το resolution σου.Το ρουτερ σου φαινεται προκομμενο,αλλα το καινουριο που θα φτιαξεις,κοιταξε να ειναι πιο προσεγμενο,ξερεις καλυματα στους οδηγους κλπ! Wink
    Φιλε poly ειδα το link με το ρουτερ και να σου πω την αληθεια?Δεν μου αρεσε καθολου!Οταν βλεπω οδηγους,γλυστρες με ρουλεμαν,στραντζαριστα τμηματα αλουμινιου κλπ,μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι!Δεν θελω να μειωσουμε αυτο που κανουμε εδω,αλλα δεν ξερω εαν το εχετε καταλαβει,εχουμε κανει ενα τμημα του Aeromodelling σε CNC zone.
    Δεν ασχολουμαστε με κατι συγκεκριμενο οπως την κατασκευη ενος ρουτερ απο το μηδεν κλπ,απλα αναφερουμε αποσπασματικα μερικα μερη οπως μοτερ,αδραχτια,γλυστρες και τι ειναι καλυτερο για μια κατασκευη ενος μηχανηματος,ειτε ειναι ρουτερ ειται ειναι φρεζα,ειτε ειναι τορνος.Παντως απ'οτι εχω καταλαβει τους περισσοτερους σας ενδιαφερει η κατασκευη ενος ρουτερ.Ελπιζω τουλαχιστον να εχετε καταλαβει τον προορισμο του καθε μηχανηματος  Wink Φιλε Poly δεν προκειται για σχεδια σε λαδοκολες γιατι απλα οπως προανεφερα,αναφερουμε αποσπασματικα καποια τμηματα και οχι μια συγκεκριμενη κατασκευη!Θελεις μια διευθυνση με ποιοτικα ρουτερ κατα την γνωμη μου και με ετοιμες λυσεις?Ετοιμασου να πληρωσεις ομως.Ιδου : www.k2cnc.com (Ομηρε δεν θελω ασχημα σχολια...ξερεις εσυ!)
    Εαν δεν θελεις να πληρωσεις,τοτε πρεπει να βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει,να δεις πολλα μηχανηματα, τον τροπο με τον οποιο ειναι κατασκευασμενα και να αρχισεις να αγοραζεις εξαρτηματα τα οποια θα πρεπει εσυ να τα βαλεις ολα να δουλεψουν.Για να σας δωσω μια εικονα για το πιο ειναι το ιδανικο στησιμο για ενα ρουτερ κατ'εμου παντα,δειτε την φωτο παρακατω(στοιβαρο με τους καλυτερου τυπου οδηγους).Εαν μπειτε στον κοπο και διαβασετε τις προηγουμενες σελιδες του συγκεκριμενου thread που μιλαμε τωρα,θα βρειτε και μια προηγουμενη συζητηση η οποια εξηγει σε καλο βαθος τα συν και τα πλην καποιων σχεδιων ρουτερ απο καποια αλλα (να θυμισω?σταθερης γεφυρας ή οχι).

    Και κλεινοντας να θυμισω οτι δεν ειμαι εδω για να σας χρυσωνω το χαπι ή να σας "βλογαω τα γενια" οτι λεω ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη και δεν ειναι υποχρεωτικο να την ασπαζεστε!Απλα κοιταω πιο ειναι το καλυτερο για μας και το πως θα "αγγιξουμε την τελειοτητα"  laugh laugh
    Α να λεμε και κανα ονομα!Εμενα με λενε Πανο!Καλα τα ψευδωνυμα...

    ΥΓ Καλη φαση αυτο με το χυτο αλουμινιο!!Δεν το εχω κανει αλλα με ενδιεφερει!Μπορεις να φτιαξεις ενα πρωτοτυπο στην φρεζα,να το βγαλεις σε χυτο αλουμινιο σε οσα κομματια χρειαζεσαι και απλα να κατεργαστεις τα σημεια τα οποια σε ενδιαφερουν,οπως γινεται και με τις μηχανες εσωτερικης καυσης του μοντελισμου.Χυτες και κατεργασμενες στα χρησιμοποιουμενα σημεια!!


    * cnc3925c.jpg (88.07 KB, 800x736 - εμφανίστηκε 9878 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #556 στις: Δευτέρα, 31 Μάρ 2008, 23:34:36 »

    Φιλε nvirus και poly, καλοσωρίσατε στην παρέα μας.  Νvirus τι να πρωτοπώ έχεις κάνει μια καλή δουλειά και όπως έχει ήδη πει και ο Πάνος δεν κατηγορούμε κανένα μηχάνημα, διότι ότι έχεις είναι καλό. Αυτό που δεν έχεις είναι κακό.

    Εφόσον είναι και από Αυστρία και όχι made in C.... με πρότυπα Αυστρίας, τότε αξίζει τα λεφτά του. Εγώ δεν θα πω τίποτα παραπάνω παρά μόνο να κάνουμε καλές δουλειές και όχι προχειρο-δουλειές. Που σημαίνει, ότι εάν αυτό που φτιάχνεις εσένα σε ικανοποιεί και σου κάνει καλώς, εάν όμως άλλο θέλεις και άλλο φτιάχνεις αυτό είναι κακώς. Που σημαίνει πάλι, ότι πληρώνεις παίρνεις ή φτιάχνεις. Ή όπως λέει και ο Πάνος "ετοιμάσου να πληρώσεις", γιατί το καλό πράγμα πληρώνεται, αλλιώς βολεύσε με ότι έχεις.

    Ιδου : www.k2cnc.com (Ομηρε δεν θελω ασχημα σχολια...ξερεις εσυ!)

    Γκουχου, γκούχου, γκούχου. Δεν είπα τίποτα μόνο έβηξα.  devil devil
    Τέλος πάντων για να τελειώνει η πλάκα τα μοτέρ και τα μηχανηματά της εν γένει είναι καλά, αλλα οι παραδόσεις, βρε αδερφέ......  buck2 buck2 buck2 buck2

    Πάνο προχώρα σε θέλει όλη χώρα, άλλα "ευλόγησον" και καμία κίνηση, διότι μας βλέπω να τρώμε  knuppel2 και δεν μπα να σηκώνουμε  white flag white flag το ξύλο δεν το γλιτώνουμε.

    Δεν θελω να μειωσουμε αυτο που κανουμε εδω,αλλα δεν ξερω εαν το εχετε καταλαβει,εχουμε κανει ενα τμημα του Aeromodelling σε CNC zone.


    Και αυτό είναι και απαραίτητα άσχημο; Επιτέλους πρέπει να υπάρχει και η ελληνική απάντηση. Όλες οι άλλες χώρες το έχουν ήδη κάνει αυτό. Δείτε Τουρκία, Ιταλία, Γερμανία κτλ. εμείς γιατί όχι;

    Νvirus και poly και πάλι καλοσωρίσατε και καλές δουλειές και μετατροπές  Wink Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 21


    « Απάντηση #557 στις: Τρίτη, 1 Απρ 2008, 00:09:31 »

    Λοιπόν Πάνο,

    το βήμα απο τα ballscrew είναι 20mm. Δεν θα εχω όμως πρόβλημα γιατι εσκεμένα το επέλεξα.

    Για μένα εμπειρικά ισχύει το εξής:
    Stepper + Απλές ντίζες = μικρή ταχύτητα, μεγάλη δύναμη και χάλια επαναληψιμότητα,  οπότε και πρέπει να δουλεύονται με μεγάλο Feed και χαμηλή ταχύτητα.
    Servo + Ballscrew = τέλεια επαναληψημότητα, μεγάλη ταχύτητα (ταχύτητα που εξαρτάται βέβαια και απο βήμα ballscrew) , οπότε και μπορείς να δουλέψεις  με μικρό feed και πολλά γρήγορα περάσματα.

    Επίσης αυτό που λύπει απο το παλιό μου cnc είναι η ταχύτητα. Και καλά όταν δουλεύεις αλουμίνιο, το δουλεύεις αργα αλλα άν θες να κόψεις μπάλσα HuhΠρέπει να κάνεις 100 ώρες??? Τέλος θέλω τρελή ταχύτητα και στα G00.
    Θα μου πείς ρε φίλε δεν γίνεται να τα έχεις όλα. Αποφάσισε τι υλικό θες να δουλεύεις και φτιαξε το CNC σου ανάλογα.  Ακριβώς γι αυτό το λόγο σκέφτηκα πως θα κάνω την εξής πατέντα. Τα Servo δεν θα είναι κατευθείαν πάνω στους άξονες (ballscrew) αλλά θα παρεμβάλονται τροχαλίες. Ανάλογα με το υλικό που πρόκειται να δουλέψω θα αλλάζω την σχέση. (Ελπίζω να είναι καλη η επιλογή μου  Στριφογύρισμα ματιών )

    Όσο για το χυτό αλουμίνιο είναι απίστευρη φάση. Εμένα μου λύνει τα χέρια. Οτιδήποτε χρειαστείς σχετικά, εδώ είμαι... Ακόμη και ο φούρνος είναι πάρα πολυ εύκολο να τον φτιάξεις.   Εγώ αναγκάστηκα να ασχοληθώ με χύτευση γιατί δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έχω χαλαστεί με τα CNC στο παρελθόν φίλε. Αφού σε κάποια φάση δεν ήθελα να τα βλέπω. Ξέρεις γιατί ; Γιατί αν δεν υπάρχει Φρέζα και Τόρνος διαθέσιμος ή κάποιο αξιόλογο φιλικό μηχανουργείο καλύτερα να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό το άθλημα. Ξέρεις τι έιναι να ξοδεύεις του κόσμου το χρήμα σε μηχανουργείο και το αποτέλεσμα να είναι ακρίβεια εκατοστού!!!     . Γιαυτό και κατέληξα να κάνω το τελευταίο ρούτερ με MDF... Λύση ανάγκης. To σχεδίασα στο Inventor και έδωσα τα μέτρα σε ξυλουργό με CNC... Αστα να πάνε.
    Άλλο πρόβλημα που έχω στην Πρέβεζα είναι η πρώτη ύλη. Αλουμίνιο σε ράβδους ή κύβους δεν μπορώ να βρώ πουθενά !!! (Εσύ βρήσκεις Πάνο ; )  Άρα πως φτιάχνω αξιόλογο CNC ?? Αγοράζω τόρνο και φτιάχνω φούρνο για χύτευση μετάλου.   Βέβαια δεν έχω φρέζα Sad (ο τόρνος κάνει και δουλειά μικρής Φρέζας με μια μικρή προσθήκη). Αλήθεια Πάνο εσύ νομίζω έχεις φρέζα αν θυμάμαι καλά και μάλιστα καλό μηχανάκι. Πόσο σου κόστησε αν επιτρέπεται και απο πού το πήρες ; Έχεις κάποια υπόψην με καλή τιμή ; 

    Von καλως σε βρήκα φίλε και είμαι σύμφωνος μαζι σου. Γιατί όχι και στην Ελλάδα μια αντίστοιχη κοινότα με το cnczone οι ξένοι είναι καλύτεροι ; 


    Ιδου : www.k2cnc.com (Ομηρε δεν θελω ασχημα σχολια...ξερεις εσυ!)

    Γκουχου, γκούχου, γκούχου. Δεν είπα τίποτα μόνο έβηξα.  devil devil


    Von τι παίζει με τα Κ2cnc Huh προσεγμένο φαινεται στην φώτο ;

    Καλές κατασκευές σε όλους μας!!!

     Νίκος Κατσανάκης - Πρέβεζα.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 1 Απρ 2008, 00:30:16 από nvirus » Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #558 στις: Τρίτη, 1 Απρ 2008, 03:24:18 »

    Λοιποοοοον!!!

    Χαιρομαι που υπαρχει κινηση!Να απαντω σιγα σιγα και να διευθετω καποια πραγματα!Ρε τι με γω???Με το ματι ειδα το βημα των ballscrew!!Πρεπει να ειμαι πολυ καλος.... laugh laughΦιλε Νικο τα stepper ποτε δεν τα κατηγορησα ευθεως!!Απλα ειπα οτι οταν φτιαχνουμε ενα μηχανημα ειτε ειναι ρουτερ,ειτε τορνος,ειτε φρεζα καλο ειναι τα μοτερ των κεντρικων αξονων να ειναι servo για τους χιλιοειπομενους λογους.Τωρα απο κει και περα εαν θες να φτιαξεις ενα διαιρετη,ή ενα μηχανισμο αλλαγης εργαλειων ή ενα μηχανισμο εν γενει που δεν θελει ταχυτητες και διαδρομες,τοτε ενας βηματικος κινητηρας ειναι μια αριστη λυση!!Οι βηματικοι κινητηρες βγαινουν σε περισσοτερα μεγεθη και υπαρχει ευρος επιλογης!Τωρα οσο για τον συδυασμο βηματικων με απλα αδραχτια ο συνδυασμος ειναι το λιγοτερο ασχημος.Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ποσο ενεργειας φευγει μεσω των τριβων σε απλη βιδα(ασε που με 3 ή 4 rapids  το παξιμαδι θα θελει παλι "καργαρισμα" για να φυγει ο τζογος!).Εαν περιστρεψετε αξονα ο οποιος εχει ballscrew θα καταλαβετε την διαφορα!Η λεξη "γλυκια κινηση" ειναι λιγη!!
    Τωρα οσο για τα G00 φιλε Νικο μην ξανοιγεσαι γιατι και ενα σερβο μπορει να χασει βηματα τα οποια ξεγλυστρουν απο τα φρεναρισματα του μοτερ.Αλλωστε οπως ειναι γνωστο τα απλα drivers για servo δικαιολογουν καποια χαμενα βηματα πριν ερθει το drive σε κατασταση fault.Η Gecko δινει +/- 128 steps απο την εντεταλμενη θεση,σπανια γινεται αυτο βεβαια,αλλα οσο πιο γρηγορα κινειται το σερβο τοσο πιο ευκολο ειναι να χασει βηματα,γιατι φαντασου απο τις 1900 rpm που θα γυριζει σε rapid να σταματησει αποτομα?(αυτο ειναι και το rapid αλλωστε).Πως θα καταλαβεις οτι χανονται βηματα απο rapids?Βαλε τον αξονα να κανει δεκα φορες σε G00 την κινηση απο 0 σε 200mm και παλι πισω.Θα δεις στο τελος οτι δεν θα ξαναγυρισει στο 0,αλλα ισως και 0.5 mm πιο διπλα.Μια ειναι η λυση σε αυτο το θεμα.Ταχυτητα στην οποια το σερβο θα προλαβαινει να σταματαει στα βηματα που πρεπει, και καμπυλη επιβραδυνσης που θα του δινει την ευκαιρεια να επιβραδυνει πριν ακινητοποιηθει τελειως!(ολα αυτα με δοκιμες πανω στο μηχανημα εννοειται!)
    Οσο για τις τροχαλιες αυτο ακουγεται ευκολο,αλλα να θυμασαι οτι καθε φορα που θα αλλαζεις την σχεση θα πρεπει να πηγαινεις και στο setup του controller να οριζεις τα steps/mm,χαρα στο κουραγιο σου δηλαδη!Ξερεις τι μπορεις να κανεις βεβαια??Να βαλεις σαζμαν!!!Να ξεκινας με πρωτη και μετα να κουμπωνεις δευτερα,αλλα στις επιβραδυνσεις θα πρεπει να κατεβαζεις ταχυτητα για να μην τρακαρει ο αξονας  laugh laugh laugh
    Ελιωσα στο γελιο!!Καλο ε?Χωρις παρεξηγηση με 20mm/rev και σερβο θα εκπλαγεις απο τις ταχυτητες,οποτε μην αγχωνεσαι!
    Τωρα οσο για τα καλουπια δεν νομιζω να εννοεις ακριβεια εκατοστου του μετρου? idiot2Αν ειναι εκατοστο του χιλιοστου τοτε ειναι καλα...
    Οσο για πρωτες υλες,δεν εχω προβλημα,αλλα αυτο που δεν βρισκω ειναι συγκεκριμενα αλουμινια οπως Τ6 6061 κλπ.
    Γενικα ντουραλουμινιο υπαρχει ελλειψη.Υπαρχει βεβαια το www.onlinemetals.com αλλα ειναι αστα να πανε απο μεταφορικα!Αθηνα δεν εχω ψαξει ακομα,το πιο πιθανο να εχουν...
    Τωρα οσο για το πως μπορεις να κανεις ενα τορνο φρεζα,γινεται αλλα δεν αξιζει,γιατι θα ειναι πολυ περιορισμενων δυνατοτητων.Οντως εχω φρεζα(βλεπε φωτο),δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο,κινεζικη ειναι,αλλα με την προσοχη που της εχω δωσει λειτουργει αριστα!Υπολογιζε γυρω στα 1200€ μονο την φρεζα και αλλα τοσα για την μετατροπη της σε CNC και ακομα στα μισα της τιμης της για εξτρα εργαλεια κλπ.
    Οσο για την Κ2CNC τα μηχανηματα της ειναι πολυ καλα!!Το μονο κακο που εχουν αυτοι(εξ ου και ο βηχας του Ομηρου)
    ειναι οτι αργουν στην παραδοση!Ο Von Hous (Ομηρος) για να ξερεις ειναι μηχανουργος στο επαγγελμα και εχει γυρω στα 6(εαν θυμαμαι καλα) CNC μηχανηματα οποτε μη του λες και πολλα γιατι μας κατασκοπευει!!! laugh
    Ασε που κανει τον κινεζο και δεν εχει βαλει φωτο απο μια φρεζα που μετετρεψε σε CNC teasing
    Καλη η πλακα...Αλλα εδω να υπενθυμισω οτι ο καθενας μας μπορει να φτιαξει ενα ΚΑΛΟ router,ΑΡΚΕΙ να εχει προσβαση σε ενα μηχανουργειο και να του κοβει το μυαλο!Παντως βρε παιδια μα την παναγια που λενε τελικα επιβεβαιωθηκα με τις αγορες που εκανα.Με τορνο και φρεζα στην διαθεση μου μπορω ανετα να φτιαξω ρουτερ που δεν θα ζηλευει τιποτα απο ενα της Κ2.Καποια μακρια τμηματα ισως θα πρεπει να πανε σε μηχανουργειο,αλλα αυτα ειναι τα λιγοτερα.Ξερω πως ειναι να υποχρεωνεσαι σε μηχανουργους να σου φτιαξουν κατι και το ζητουμενο ποιο ειναι?Οτι οσα λεφτα και να δωσεις(εαν δεν ειναι γνωστοι και σου παρουν) οτι εαν ο μηχανουργος δεν ειναι καλος,τοτε η δουλεια δεν γινεται που να κοπανιεσαι!Γι'αυτο οσα λιγοτερα σου φτιαξουν τοσο καλυτερα και τα υπολοιπα μονος σου!Γιατι παντα το δικο σου το προσεχεις...Ρουτερ θα εφτιαχνα,αλλα δεν εχω χωρο!Ο Ομηρος ξερει... Wink

    Αυτα.....


    * mill2.JPG (42.13 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 6939 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 21


    « Απάντηση #559 στις: Τρίτη, 1 Απρ 2008, 17:24:54 »

    Καλησπέρα cncοφιλοι.

    Πάνο τα stepper εγω τα κατηγορώ δεν λέω πως τα κατηγόρησες εσύ.

    Στα ballscrews θα φτιαξω μειοτήρα για να μειώσω το βήμα των 20mm όχι για να το αυξήσω.

    Επίσης ακρίβεια εκατοστού του μέτρου είχε η δουλειά που μου έκανε μηχανουργός (Μάλλον μεθυσμένος τα έφταξε γιατι δεν εξηγείται αλλιώς ).  Δεν αναφέρομαι στα καλούπια. . Τα καλούπια βγαίνουν μια χαρά. Τα φτιάχνω στο CNC και η μόνη απόκλιση που έχουν στο τέλος απο το αρχικό κομάτι είναι περίπου 3% μικρότερο απο το αρχικό αντικείμενο λόγο της συστολής του μετάλλου. Μέγεθος το οποίο είναι εξαρχής προβλέψιμο οπότε απλά φτιάχνεις το καλούπι 3% μεγαλύτερο.

    Εννοείται πως η κίνηση των μοτερ όπως και οποιαδήποτε άλλου αντικειμένου έχει καμπύλη επιτάχυνσης - επιβράδυνσης .

    Closed Loop μοτερ και δικαιολογεί χαμένα βήματα; Αυτό πρώτη φορά το ακούω.  Huh Και πως γίνεται αυτό; (δεν μιλάω για την περίπτωση που το ρουτερ θα χτυπήσει πάνω σε κάποιο ξεχασμένο σφυκτήρα απο λάθος, και μετά θα περάσει σε κατάσταση fault.)  Σε μια φυσιολογική περίπτωση μετακίνησης πώς γίνεται να χάσει βήματα; δεν νομίζω πως συμβαίνει αυτό. Και ο encoder τι ρόλο παίζει μετά ;

    Πολύ πρώτη φαίνεται η φρέζα σου φιλε. Thumbs up Thumbs up Και η τιμή της μου φαίνεται πολύ καλή.
    Τι διαστάσεις έχει; Δυστυχώς στην πόλη μου δεν υπάρχει κατάστημα που να μπορεί να φέρει φρέζα  Δάκρυ
     Ξέρεις κανένα Site Ελλάδα , ή καποιο τηλ αντιπροσοπείας  που να έχει φρέζες με  αυτήν τη τιμή;  θα σου ήμουν υπόχρεος Πάνο.

    Όμηρε 6 CNC. buck2 Είσαι άρχοντας φίλε. Αυτά είναι, τί να πω. Όλα φρέζες είναι ή καi τορνοι και router ;

    Καταγράφηκε
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #560 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 00:52:11 »

    Πάνο και Nίκο την καλησπέρα μου και γενικά σε όλα τα παιδιά του forum.

    Θα ξεκινήσω από τον Πάνο. Λοιπόν....
    Ο Von Hous (Ομηρος) για να ξερεις ειναι μηχανουργος στο επαγγελμα και εχει γυρω στα 6(εαν θυμαμαι καλα) CNC μηχανηματα οποτε μη του λες και πολλα γιατι μας κατασκοπευει!!!  laugh
    Ασε που κανει τον κινεζο και δεν εχει βαλει φωτο απο μια φρεζα που μετετρεψε σε CNC  teasing


    (Έξι έχω προς στιγμήν, υπάρχει στο μέλλον και μια αγορά προς εκρεμότητα. Ε όχι και τον κινέζο. lalala lalala lalala Πέρα της πλάκας, περιμένω κάτι τελειώματα να φτιάξω, κάτι βάσεις, δηλαδή ψιλοπράγματα buck2, και θα ανεβάσω φώτος. Αλλά γενικά, για πείτε και άλλα το μαγνητόφωνο γράφει. Ο κατά(σ)κοπος που γύρισε από το κρύο. Ποοολύ αστείο).

    Τα μηχανήματα που έχω είναι: 4 μακράς τόρνευσης 3, 5 και 6-αξόνων και 2 τόρνοι σταθερού άξονα 3-αξόνων, σε CNC τα υπόλοιπα συμβατικού τύπου  αυτόματοι τόρνοι (ρεβόλβερ). Με αυτά μπορώ να κάνω και φρεζαρίσματα στα κομμάτια εξίσου, βέβαια όσο μου επιτρέπει η διάμετρος του υλικού.  Grin Όσο για φρέζες προς το παρόν δεν "παίζει" παρα μόνο συμβατικές και για τις ανάγκες του μηχανουργείου και όχι για τους πελάτες μας. Για router, δεν το συζητώ, διότι αυτά "παίζουν" πιο πολύ σε ξυλουργικές κατεργασίες. Χαμόγελο


    Ξέρεις τι έιναι να ξοδεύεις του κόσμου το χρήμα σε μηχανουργείο και το αποτέλεσμα να είναι ακρίβεια εκατοστού!!!     . Γιαυτό και κατέληξα να κάνω το τελευταίο ρούτερ με MDF... Λύση ανάγκης. To σχεδίασα στο Inventor και έδωσα τα μέτρα σε ξυλουργό με CNC... Αστα να πάνε.


    Ακρίβεια εκατοστού του μέτρου;!;!;! Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο Εγώ όχι μόνο δεν θα του έδινα χρήματα, άλλα αφού τον "στόλιζα"  tickedoff knuppel2 knuppel2 knuppel2 tickedoff θα τον ρώταγα ρε μάστορα ξέρεις τι δουλειά έχεις ή ρίχνεις μπετά (με όλη την συμπάθεια για τους φίλους οικοδόμους). Όλα τα έχω ακούσει ε όχι και ακρίβεια εκατοστού. Όσον αφορά τώρα τους ξυλουργούς, ε, μην ψάχνεις πολλά, εδώ ο άλλος με μηχανουργείο έχει ακρίβεια εκατοστού, αυτοί τι ακρίβεια πρέπει να έχουν; Του μέτρου; laugh laugh laugh

    Von τι παίζει με τα Κ2cnc Huh προσεγμένο φαινεται στην φώτο ;

    Δεν είπα το αντίθετο, άλλα όπως είπα πρίν και το ξαναείπε και ο Πάνος είναι πάρα πολύ αργοί στις παραδόσεις τους (μπορεί να φάς και δίμηνο χαλαρά και αυτό με διαρκείς ενοχλήσεις.) Ότι τα παραδίδουν κάποια στιγμή, τα παραδίδουν. Τουλάχιστον μέχρι τώρα είναι εντάξει σ΄αυτό τον τομέα. Κατά τα άλλα και τα μοτέρ τους και τα μηχανήματα τους, όπως φαίνονται στις φωτογραφίες, είναι εντάξει και προσεγμένα. Στριφογύρισμα ματιών

    Οσο για πρωτες υλες,δεν εχω προβλημα,αλλα αυτο που δεν βρισκω ειναι συγκεκριμενα αλουμινια οπως Τ6 6061 κλπ.
    Γενικα ντουραλουμινιο υπαρχει ελλειψη.Υπαρχει βεβαια το www.onlinemetals.com αλλα ειναι αστα να πανε απο μεταφορικα!Αθηνα δεν εχω ψαξει ακομα,το πιο πιθανο να εχουν...


    Πάνο, γιατί δεν με ρωτάς εάν θέλεις τέτοια υλικά, να σου πω ορισμένες διευθύνσεις εδώ στο Greece; Αν και όντως το ντουραλουμίνιο είναι δυσεύρετο σε ορισμένες διαστάσεις και πρέπει να πέσεις στην φάση ή να τα έχει στοκαρισμένα ο "μαντράς" ή να τα φέρνει για λογαριασμό κάποιας εταιρείας που τα εμπορεύεται-χρησιμοποιεί. buck2

    Πάνο τα stepper εγω τα κατηγορώ δεν λέω πως τα κατηγόρησες εσύ.

    Γενικά θα σε συμβούλευα να μην τα κατηγορείς τους βηματικούς κινητήρες, λόγω ότι προσφέρουν πάρα πολλά στην βιομηχανία. Οι βηματικοί κινητήρες έχουν πάρα πολλά πλεονεκτήματα και οικονομικού χαρακτήρα, άλλα και προσφοράς στην κατασκευή ενός cnc μηχανήματος για ερασιτεχνική ή μη χρήση. Αρκεί να διαβάσεις και ξένα forum, όπως το cnczone για να δεις τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα ενός σερβοκινητήρα και ενός βηματικού. Απλά ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα και στην τσέπη, άλλα και στην κατασκευή που θέλει να φτιάξει. Ο Πάνος τα έχει πει ήδη κατα καιρούς, οπότε εγώ μάλλον θα κάνω τον κινέζο εδώ, διότι δεν έχει νόημα να λέμε πάλι τα ίδια και τα ίδια. Έτσι δεν είναι; Wink Thumbs up

    Πάνο νομίζω ότι έχεις καλύψει πολλές απόριες σχετικά με τους τύπους, άλλα και την χρήση των ballscrews, Thumbs up οπότε όπως προείπα δεν νομίζω πως πρέπει να επεκταθουμε και άλλο. Αν και νομίζω ότι το βήμα που διάλεξες Νίκο το βλέπω πολύ απότομο και νομίζω ότι απυθύνεται περισσότερο σε μηχανήματα κατασκευής κοπής ξύλου, λόγο γρήγορης κοπής και όχι τόσο σε κοπή μετάλων. Εδώ "χτυπάς" καλύτερα σε rapid κινήσεις και όχι σε καλύτερη ανάλυση κοπής. Εάν όμως αρχίσεις τις μειώσεις μέσω τροχαλίων, ναι μεν αυξάνεις την ιπποδύναμη του κινητήρα, αλλά χάνεις την ταχύτητα του κινητήρα. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί δεν πήρες ένα βηματισμό γύρω στα 6mm που σου δίνει και καλή γρήγορη κίνηση και μια καλή ανάλυση κοπής;  Undecided

    Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να βοήθησα σε κάτι. Μην διστάσετε να με ενοχλήσετε  knuppel2 knuppel2 και αμέσως θα σας απαντήσω tickedoff tickedoff. Πλάκα κάνω, ότι θελήσετε εδώ βρισκόμαστε όλοι μας για να βοηθήσουμε και άλλους σε αυτή την μανία των cnc που στο τέλος αποκτάει χαρακτήρα ενός πολύ καλού hobby. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #561 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 01:12:26 »

    Α και κάτι ακόμη

    Θα μου πείς ρε φίλε δεν γίνεται να τα έχεις όλα. Αποφάσισε τι υλικό θες να δουλεύεις και φτιαξε το CNC σου ανάλογα.  Ακριβώς γι αυτό το λόγο σκέφτηκα πως θα κάνω την εξής πατέντα. Τα Servo δεν θα είναι κατευθείαν πάνω στους άξονες (ballscrew) αλλά θα παρεμβάλονται τροχαλίες. Ανάλογα με το υλικό που πρόκειται να δουλέψω θα αλλάζω την σχέση. (Ελπίζω να είναι καλη η επιλογή μου)

    Δεν νομίζω ότι θα σε βολέψει αυτού του είδους η κατασκευή, λόγω του ότι πρώτον πρέπει να φτιάξεις ένα είδος σασμάν (με τροχαλίες και όχι με γρανάζια), δεύτερον κάθε φορά να επιλέγεις στο controller σου τις παραμέτρους (καλά θα μου πεις ότι μπορεί να φτιάξεις 3, 4 ή και πολλαπλούς τύπους μηχανημάτων στο controller σου για το ίδιο μηχάνημα και τελείωσες) και τρίτον και το κυριότερο δεν νομίζω να σε παίρνει ο χώρος για να κάνεις έστω και ένα υποτυπώδη σασμανάκι, εκτός και εάν δεν σε ενδιαφέρει ο όγκος που θα πάρει η όλη κατασκευή. Και επίσης δεν γνωρίσω τι κενά, μπόσικα, θα έχει το όλο εγχείρημα. Undecided Undecided Τώρα θα μου πείς ότι άμα δεν το φτιάξεις δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις. Λοιπόν τότε εν αναμονή εξελίξεων. Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #562 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 02:06:36 »

    Καλησπερα Νικο!

    Μην τα κατηγορεις τοσο τα stepper εχουν εφαρμογες...Το θεμα ειναι να ξερεις που θα τα χρησιμοποιησεις.
    Δεν χρειαζεται να βαζεις εντονα γραμματα,καταλαβαινω και τα απλα! Wink
    Το καταλαβα οτι ειναι για μειωση.Αυτο που θα δεις οτι εχει εφαρμογη ειναι σχεση 1:1 εως μειωση 1:2.Επειδη δεν θα θες οι ιμαντες σου να "πατιναρουν" σιγουρα θα χρειαστεις ιμαντες και ραουλα χρονισμου(timing belts and pulleys)ξερεις, αυτα με τα δοντια!(βλεπε φωτο).Οπως θα εχεις δει απο ερευνες που θα εχεις κανει δεν πρεπει να υπαρχουν διπλα pulleys πχ το ενα με 20 δοντια και το αλλο με 40,κολλητα αυτα τα δυο μεταξυ τους ωστε να βαλεις ενα σετ στη βιδα και ενα αντιστοιχο στο μοτερ, πρεπει να τα προσαρμοσεις ξεχωριστα και αυτο θα σου παρει χωρο και στον αξονα του μοτερ και στον αξονα της βιδας(ballscrew).
    Υπολογισε οτι για να ειναι γεροι οι ιμαντες πρεπει να ειναι τουλαχιστον 9.5mm φαρδος και δυο pulleys μαζι με τις φλατζες τους,εννοειται για να μη φευγει ο ιμαντας απο την θεση του πιανουν 30mm σε μηκος το ενα πισω απο το αλλο.Ειναι δυσκολη υλοποιηση.Φανταζομαι εαν ξεκινησεις να το φτιαξεις θα δεις τι παιζει...
    Οσο για το curve της επιταχυνσης δεν μιλουσα γενικα και θεωρητικα αλλα οτι θα πρεπει να ρυθμισεις στο setup του cnc το acceleration curve σε τουλαχιστον 500 msec για full speed και επακολουθα το ιδιο για επιβραδυνση.
    Closed Loop μοτερ και δικαιολογεί χαμένα βήματα; Αυτό πρώτη φορά το ακούω.  Huh Και πως γίνεται αυτό; (δεν μιλάω για την περίπτωση που το ρουτερ θα χτυπήσει πάνω σε κάποιο ξεχασμένο σφυκτήρα απο λάθος, και μετά θα περάσει σε κατάσταση fault.)  Σε μια φυσιολογική περίπτωση μετακίνησης πώς γίνεται να χάσει βήματα; δεν νομίζω πως συμβαίνει αυτό. Και ο encoder τι ρόλο παίζει μετά ;
    laugh
    Να υποθεσω οτι δεν εχεις δουλεψει servos?Φιλε Νικο να σου ξεκαθαρισω κατι το οποιο δεν το ειχα καταλαβει και εγω στην αρχη που ελεγα: closed loop,ΩΩΩΩ!!Respect κλπ.Και οσοι εκθειαζουν τα κλειστου βρογχου μηχανηματα τους,πουλωντας τα σε τρελες τιμες,τρελες ακριβειες κλπ κλπ...Το Encoder καταρχας υπαρχει εκει οχι επειδη αγχωνεται ο controller μη χασει βηματα που εχει στειλει στο drive,αλλα πολυ απλα γιατι χωρις το encoder δεν υφισταται σερβο!!!Ειναι ενα απλο μοτερ,αντε με περισσοτερα πηνια για ροπη.Το encoder ειναι που κανει ενα μοτερ servo!Ακομα επειδη οτι περιστρεφεται εχει αδρανεια λογικο ειναι οτι βασει της αρχης διατηρησης της ενεργειας να μην σταματαει ακαριαια σε 0 χρονο αλλα να χρειαζεται καποια msec τα οποια ειναι αρκετα για να γινει το λεγομενο overshoot!Να στο πω με παραδειγμα?Παιρνει το μοτερ εντολη 100.000 βηματων(στην περιπτωση μας παλμων) για φουλ ταχυτητα και οταν ο συγκριτης φτασει στην καταμετρηση τους,φρεναρει το μοτερ.Επειδη ομως ο ροτορας ειναι μια περιστρεφομενη μαζα και δεν γινεται να ακινητοποιηθει ακαριαια,τοτε "πηδαει" κανα 3 ή 4 βηματα μεχρι να ερθει σε ηρεμια.Αυτα τα βηματα περιττο να σου πω οτι πανε υπερ πιστεως μιας και το drive δεν κανει τιποτα για να τ'αναπληρωσει αφου ειναι μεσα στα επιτρεπομενα ορια των +/- 128 steps (για τα Geckodrives τουλαχιστον).Φαντασου ενα αμαξι να πηγαινει με 200 χιλιομετρα και αξαφνα να θελει να μπει σε ενα καθετο δρομο δεξια,το πιο πιθανο ειναι να μπει σε καποιο χωραφι καποια μετρα πιο κατω laugh (αυτο ειναι το overshoot),ενω εαν μειωνε σε μια συγκεκριμενη ταχυτητα θα εμπαινε με ανεση εκει που ηθελε!Και εδω ξεκαθαριζω και επανερχομαι!Σιγουρα ενα σερβο ειναι κλασεις ανωτερο απο ενα stepper γιατι αυτα χανουν βηματα με τον κουβα σε μεγαλες ταχυτητες,αλλα και το σερβο εχει καποια αδυνατα σημεια.Θα μου πεις τοτε καταστραφηκαμε!!Ουτε με servo δεν σωζομαστε?Θες να μαθεις πιο ειναι το πραγματικο closed loop?Το μηχανημα που εχει διπλα encoders.Τα ακριβα και μεγαλα μηχανηματα εχουν ενα encoder για να λειτουργουν το μοτερ του αξονα(παραλληλα να επιτηρουν στροφες φορτια κλπ) και ενα encoder αποκλειστικα επανω στον αξονα για ακριβεια θεσης τον ελεγχο θεσης τον παιρνουν απο το encoder που ειναι προσαρτημενο επανω στον αξονα και οχι απο το μοτερ.Εκει οπως φανταζεσαι δεν δικαιολογειται ουτε ενα βημα(εξαρταται και απο τι ανοχες δινει παντα ο κατασκευαστης,οσο πιο ακριβο τοσο πιο μικρες!!!)Αυτο ειναι το πραγματικο closed loop!
    Για να μην ειμαι απολυτος ομως ισως αλλες εταιρειες με drives δεκαπλασιας τιμης απο αυτα που εχουμε εμεις να δικαιολογει position error 5 ή και 10 steps..Εδω να υπενθυμισω οτι ολα αυτα λαμβανουν χωρα οταν το μοτερ εκτελει rapids τα οποια ειναι συνηθως κοντα στα ορια των στροφων του.Εαν προκειται για γραμμικες κινησεις τοτε δεν χανονται βηματα,οποτε μην ανησυχεις.SERVOS και παλι SERVOS.

    Ειπα,δεν χρυσωνω χαπια,λεω καποια πραγματα να μαθαινουμε και να απομυθοποιουμε! Thumbs up
    Η φρεζα αγοραστηκε απο εδω αντιπροσωπο αλλα ο εισαγωγεας ειναι ο:
    KOUROS S.A
    Λεγακη 8 Αγιος Ιωαννης Ρεντης 182 33 Πειραιας
    210-3490300
    Διαστασεις 110 υ 80 π 70 β cm
    Α παρε και ενα Link να δεις και ενα απο τα CNC του Ομηρου σε δραση!Οχι το δικο του βεβαια,αλλα περιπου ιδιο!
    http://www.youtube.com/watch?v=XFr41oAkdh8


    * _ss_gif_metalpul.JPG (70.23 KB, 460x220 - εμφανίστηκε 5209 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #563 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 02:20:07 »

    Φιλε Ομηρε Αφου εχεις ενα μακρας κατεργασιας,μπορω να κανω παραγγελια μια σουβλα για το πασχα? laugh teasing
    Βρε εγω το ειπα!Εξαταχυτο σαζμαν και μετα τιμονιερα απο Playstation!!!  laugh
    Νικο πλακα κανω μην αγχωνεσαι,ετσι ειμαστε εδω μεσα!Τα ειπα στο προηγουμενο μηνυμα το θεμα με τις μειωσεις.Μη δω μειωσεις με γραναζια,θα τραβαω τα μαλλια μου!Αν και υπαρχουν ειδικα γραναζια για αποφυγη του τζογου!Δεν νομιζω να εχει αυτα υπ οψιν του ο Νικος!Μαλλον σε ιμαντα παει η δουλεια!Οσο για τους βηματικους και εγω μαζι σου Ομηρε!Καλα τα λες!Και αφου πλεον το θεμα εχει ξεκαθαρισει εδω με τις ballscrews και τα servos δεν αξιζει να αναφερω κατι πλεον.Μεχρι και εκτενη εξηγηση εδωσα περι κλειστου βρογχου.Οποιος εχει ορεξη πλεον να ανατρεξει πισω στα μηνυματα και θα βρει χρησιμες πληροφοριες!
    Ομηρε θα τα πουμε μεσω τηλεφωνου αυριο και για μεταλλα και για μεταλλαδες!!!

    Αντε καληνυχτα!
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 21


    « Απάντηση #564 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 12:12:47 »

    Ευχαριστώ για τις πολύτιμς συμβουλές σας  Cheesy

    Πάνο σε ευχαριστώ για το phone, έχει και site o UNIMAC. Bρήκα και το φρεζάκι σου. http://www.unimac.gr/gr/prod_in.asp?id=7&in=69


    Πάνο ναι , timing pulleys kai timing belts. αυτά κάτω (απο ebay και αυτα.)


    * IMAG0214343243.jpg (15.17 KB, 300x400 - εμφανίστηκε 4440 φορές.)

    * IMAG021345345346.jpg (13.86 KB, 300x400 - εμφανίστηκε 4147 φορές.)

    * IMAG021723423423.jpg (18.24 KB, 300x400 - εμφανίστηκε 4511 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 13:20:36 από nvirus » Καταγράφηκε
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 21


    « Απάντηση #565 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 13:19:34 »

    Γέλα Όμηρε γέλα... laugh laugh laugh

    κρίβεια εκατοστού του μέτρου;!;!;! Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο Εγώ όχι μόνο δεν θα του έδινα χρήματα, άλλα αφού τον "στόλιζα"  tickedoff knuppel2 knuppel2 knuppel2 tickedoff θα τον ρώταγα ρε μάστορα ξέρεις τι δουλειά έχεις ή ρίχνεις μπετά (με όλη την συμπάθεια για τους φίλους οικοδόμους). Όλα τα έχω ακούσει ε όχι και ακρίβεια εκατοστού. Όσον αφορά τώρα τους ξυλουργούς, ε, μην ψάχνεις πολλά, εδώ ο άλλος με μηχανουργείο έχει ακρίβεια εκατοστού, αυτοί τι ακρίβεια πρέπει να έχουν; Του μέτρου; laugh laugh laugh


    Φίλε Όμηρε ο ξυλουργός έχει CNC αρες όμως. Έχει 2 τεράστια CNC. Ούτε mm απόκλιση απο αυτά που ζήτησα.  Βέβαι για να ασχοληθεί μαζί μου ασχολήθηκα και εγώ με αυτόν. Έκατσα και του έφτιαξα τζαμπέ guillotine 2d-Cutting Stock (Δουλεύει με γενετικό αλγόριθμο.). Ξέρετε τι είναι αυτο;

    Ο μηχανουργός που πήγα είναι για το πού..ο  knuppel2 Και ήταν ο μόνος που ανέλαβε να κάνει την δουλειά. Οι άλλοι κατι παθαίνουν όταν ακούνε hobby ρε φίλε.Τί είναι αυτο το πράγμα. Κάτι σαν επιδημια. Εκπληξη Εκπληξη Και νομίζω πως αυτό ισχύει και σε όλη την επικράτεια  uglystupid2 γιατί και ο Πάνος νομίζω είχε πεί πως δεν παίρνουν στα σοβαρά τα Hobby.Αν θυμάμαι καλά.

    Άσε που μηχανουργός με CNC εδω πέρα δεν υπάρχει Θυμός... ούτε 1 όχι 6 cnc..
    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #566 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 18:04:00 »

    Έκατσα και του έφτιαξα τζαμπέ guillotine 2d-Cutting Stock (Δουλεύει με γενετικό αλγόριθμο.). Ξέρετε τι είναι αυτο;

    Που θα πει??

    Και οντως,μερικοι νομιζουν οτι επειδη το κανεις απο Hobby δεν εισαι σοβαρος και τους ζαλιζεις αδικα με αυτα που θες.Εγω απο την αλλη ξερω οτι οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια!
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    aenaon
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #567 στις: Πέμπτη, 3 Απρ 2008, 02:41:40 »

    Καλησπερα απο Καλαματα
    Παρακολουθω το topic σας εδω κ κατι μηνες  ( χωρις εγγραφη ) και ειπα να μπω κ εγω στην παρεα σας μιας και ειμαι στην μεση ( πες αρχη, καθως η αρχη λενε πως ειναι το ημισην του παντος ) μιας ποσπαθειας στησιματος μιας cnc φρεζας ( mdf ή αλουμινιο ,stepper με THK ballscrew και linear bearings ).
    Εχω κ εγω οπως κ οι πιο πολοι εδω μεσα πιστευω το ''μικροβιο'' της δημιουργιας πραγματων απο τα ιδια μου τα χερια συμφωνα με τις αναγκες μου και τις απαιτησεις μου και ευτυχως μαλλον ''πιανουν'' Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
    Οσο αναφορα το K2CNC  μεσα στις περιηγησεις μου στο νετ περι cnc επεσα πανω σε μια σελιδα στην οποια παρουσιαζε καποια μικροπροβληματακια οσο αναφορα το δεσιμο του μηχανηματος και την εφαρμογη των κομματιων μεταξυ τους   http://www.cuttingedgecnc.com/cncrouter.htm  << προς το κατω μερος της σελιδας
    Και μια ερώτηση για αρχη......... στα linear bearing http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=280207966863&_trksid=p3984.cWON.m313.lVI  δικαιολογητε να υπαρχει ενα ελαχιστος τζογος οταν περνας τον αξονα/οδηγο μεσα και μπορεις να τα κουνας  με το χερι σου πανω/κατω ? ( οχι κατα μηκος που εχουν την φυσικη τους κινηση )  ή να ψαξω να βρω 0,2mm πιο μεγαλο οδηγο ετσι ωστε να ''μπαινει '' τσιτα ?  θα επηρεασει το ολο στησιμο του μηχανηματος?

    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #568 στις: Πέμπτη, 3 Απρ 2008, 17:20:39 »

    ....Οι άλλοι κατι παθαίνουν όταν ακούνε hobby ρε φίλε.Τί είναι αυτο το πράγμα. Κάτι σαν επιδημια. Εκπληξη Εκπληξη Και νομίζω πως αυτό ισχύει και σε όλη την επικράτεια  uglystupid2 γιατί και ο Πάνος νομίζω είχε πεί πως δεν παίρνουν στα σοβαρά τα Hobby.Αν θυμάμαι καλά.


    Και γω όταν πήγα σε τορναδόρο να μου φτιάξει κάτι άξονες για το ελικόπτερο μου είπε να περιμένω να τελειώσει κάτι ..... σοβαρές δουλειές που είχε  Εκπληξη..... και μετά να πιάσει τα....παιχνίδια μου  Θυμός Παρόλο που θα ήταν με το αζημίωτο φυσικά. Θυμός
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #569 στις: Πέμπτη, 3 Απρ 2008, 20:21:20 »

    Οσο αναφορα το K2CNC  μεσα στις περιηγησεις μου στο νετ περι cnc επεσα πανω σε μια σελιδα στην οποια παρουσιαζε καποια μικροπροβληματακια οσο αναφορα το δεσιμο του μηχανηματος και την εφαρμογη των κομματιων μεταξυ τους   http://www.cuttingedgecnc.com/cncrouter.htm  << προς το κατω μερος της σελιδας
    Και μια ερώτηση για αρχη......... στα linear bearing http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=280207966863&_trksid=p3984.cWON.m313.lVI  δικαιολογητε να υπαρχει ενα ελαχιστος τζογος οταν περνας τον αξονα/οδηγο μεσα και μπορεις να τα κουνας  με το χερι σου πανω/κατω ? ( οχι κατα μηκος που εχουν την φυσικη τους κινηση )  ή να ψαξω να βρω 0,2mm πιο μεγαλο οδηγο ετσι ωστε να ''μπαινει '' τσιτα ?  θα επηρεασει το ολο στησιμο του μηχανηματος?

    Γεια σου Φιλε μου!

    Εαν θες να μιλαμε σαν ανθρωποι,βαλε κανα ονομα!Αυτο βασικα θα πρεπει να καθιερωθει για τους ευνοητους λογους!
    Ο Tauseef Tahir ο κατοχος της συγκεκριμενης σελιδας(cutting edge cnc) ειχε οντως αναφερει καποια προβληματα κακοτεχνιας στο ρουτερ του.Οπως ομως θα παρατηρησες ειχε παρει την φθηνη σειρα η οποια ειχε για οδηγους ρουλεμαν,πραγμα αθλιο για εξαρτημα κινησης!Εαν εχεις βαγονακια δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Οσο για τα linear bearing αυτα βλεπω ειναι απο τον φιλο Kevin marchant στην αγγλια.Κανονικα δεν πρεπει να υπαρχει τζογος,οποτε ισως ενας αξονας oversize ισως να ελυνε το προβλημα!

    Φιλε Κοσμα!!!Γι αυτο εμεις παιρνουμε δικα μας μηχανηματα!Για το ρητο του λυκου που εχει το σβερκο του γερο! Wink
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Σελίδες: 1 ... 35 36 37 [38] 39 40 41 ... 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.045 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.