Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 20:01:06

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 20:01:06

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:33]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304514
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 116
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 37
    Συνολικά: 37
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τηλεκατευθυνόμενο Ελικοπτεράκι μπαταρίας  (Αναγνώστηκε 4164 φορές)
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « στις: Πέμπτη, 16 Ιαν 2020, 22:48:22 »

    Γεια σας είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ελικοπτεράκι μπαταρίας τηλεκατευθυνόμενο τι τύπο να αγοράσω. Η φτερωτή επάνω να εχει τα βαρίδιά; Η να είναι σκέτη φτερωτή ; Πιο είναι καταλληλότερο και αποτελεσματικότερο για πτήση. Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ την βοήθειά σας διότι δεν ξέρω πιο από τα δύο θα είναι το καλύτερο. Σχετικά με την οδήγηση ελικόπτερο τηλεκατευθυνόμενο ξέρω αρκετα πράγματα. Το ελικοπτεράκι που θέλω να αγοράσω είναι περίπου στους 45 πόντους το ένα και το άλλο στους 60 πόντους. Δεν ξέρω ποιο να διαλέξω από τα δύο για τον παραπάνω λόγο που εχω αναφέρει.
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 07:28:12 »

    Βάλε ένα link η μία φωτογραφία έστω να καταλάβουμε για ποια ελικόπτερα μιλάς. 
    Θέλω να πιστεύω ότι δεν τα είδες στο Jumbo..
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 08:09:22 »

    USA WLtoys V950 2.4G 6CH 6G System Brushless Motor Flybarless RTF RC Helicopter
    Wltoys V913 Brushed 2.4G 4CH Single Blade RC Helicopter RTF Aircraft RC Plane
    Συγνώμη για link που δεν έβαλα αλλά είμαι καινούργιος ακόμη δεν γνωρίζω πως δουλεύει το forum. Αυτά τα δύο μοντέλα είναι και τα έχω δει στο eBay θα ήθελα την βοήθειά σας!
    Βάλε ένα link η μία φωτογραφία έστω να καταλάβουμε για ποια ελικόπτερα μιλάς. 
    Θέλω να πιστεύω ότι δεν τα είδες στο Jumbo..
    Καταγράφηκε
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 08:13:43 »

    USA WLtoys V950 2.4G 6CH 6G System Brushless Motor Flybarless RTF RC Helicopter
    Wltoys V913 Brushed 2.4G 4CH Single Blade RC Helicopter RTF Aircraft RC Plane
    Συγνώμη για link που δεν έβαλα αλλά είμαι καινούργιος ακόμη δεν γνωρίζω πως δουλεύει το forum. Αυτά τα δύο μοντέλα είναι και τα έχω δει στο eBay θα ήθελα την βοήθειά σας!
    Βάλε ένα link η μία φωτογραφία έστω να καταλάβουμε για ποια ελικόπτερα μιλάς. 
    Θέλω να πιστεύω ότι δεν τα είδες στο Jumbo..


    * 38C70E15-B432-47EB-8AE0-2AB5BFCB1632.png (241.17 KB, 750x1334 - εμφανίστηκε 250 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 213



    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 08:25:43 »

    Καλημέρα φίλε μου!

    Απο ότι βλεπω στον banggood το v950 έχει παρά πολλα θετικά σχόλια... αν και προσωπικά εγώ δεν ξέρω αν θα συνιστούσα για πρώτο ελικόπτερο αυτο..
    Βασικό που θα πρεπει να εχεις υπόψιν σου ό,τι και αν αγοράσεις  ειναι να βρίσκεις εύκολα τα ανταλλακτικά που σίγουρα θα χρειαστείς τον πρώτο καιρό..
    Εχε στο νου σου ότι ενα τέτοιο heli απο την στιγμή που δεν γνωρίζεις να πετας, μην επιχειρήσεις να το πετάξεις μέσα στο σπίτι ή έξω κοντά σε κόσμο.. καλό θα ήταν να πας σε κάποιο ανοιχτό χώρο..

    Αρης...
    Καταγράφηκε

    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 08:41:49 »

    Γεια σας καλημέρα να σας στείλω άλλη μία φωτογραφία ελικοπτεράκιΓια να μου πείτε την αξιολόγηση καν είναι πιο καλό από το Banggood. Πιο από τα δύο είναι το κορυφαίο;
    Wltoys V913 Brushed 2.4G 4CH Single Blade RC Helicopter RTF Aircraft RC Plane


    * 27B69426-ABC8-417B-9134-7F0781C3D90C.png (202.39 KB, 750x1334 - εμφανίστηκε 244 φορές.)
    Καταγράφηκε
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 08:43:25 »

    Ή αυτό που θα στείλω τώρα;!
    WLtoys V950 2.4G 6CH 3D/6G Mode Brushless Motor Flybarless RC Helicopter RTF Toy


    * FB40262B-88B1-4D82-A7DF-3C7D6FB71F79.png (198.99 KB, 750x1334 - εμφανίστηκε 225 φορές.)
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 08:53:33 »

    Δαγκωτό το πρώτο από bangood v950.  Η μεγαλύτερη διαφορά τους είναι ότι αυτό  έχει ηλεκτρονικό Stabilise με διαφορά modes σε όλους του άξονες το οποίο θα σε βοηθήσει πάρα πολύ
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 09:34:57 »

    Δαγκωτό το πρώτο από bangood v950.  Η μεγαλύτερη διαφορά τους είναι ότι αυτό  έχει ηλεκτρονικό Stabilise με διαφορά modes σε όλους του άξονες το οποίο θα σε βοηθήσει πάρα πολύ
    Συγγνώμη δεν κατάλαβα ηλεκτρονικό stabilise πιο έχει; το v950;
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 10:14:07 »

    Ναι
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 213



    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 10:20:34 »

    Σε αυτή την κατηγορία δεν μπορώ να το πω και κορυφαίο...το θέμα ειναι να πετάει σταθερά και να έχει ανταλλακτικά...  ξεκινά απο εκει σιγά σιγά και με προσοχή χωρίς βιασύνες και μετα θα συζητήσουμε για τα κορυφαία..
    Γενικά αν θέλεις να μείνεις στο χόμπι και στα ελικόπτερα θέλει αργά και σταθερά βήματα... για να μην σπας και απογοητεύεσαι...
    Το stabilizer ειναι ενα γυροσκόπιο που σου κρατα το ελικόπτερο σταθερό σε όλες τις κινήσεις εκτός συνήθως  του pitch (πανω-κάτω)
    Καταγράφηκε

    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 213



    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 10:25:24 »

    Χωρίς να εχω προσωπική άποψη απο αυτά τα δυο heli εγώ θα αγόραζα το 950
    Αν κάποιος εδω μέσα το έχει ας μας πει την άποψη του...
    Καταγράφηκε

    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 213



    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 10:27:32 »

    Αλλα ειναι και μια κατηγορία (v950) που θέλει και διάβασμα και ψάξιμο γιατι έχει και διακοπτη idle που σημαίνει μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ...
    Καταγράφηκε

    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 10:38:29 »

    Καταρχάς  Σ ευχαριστώ για το χρονο σου. Διακόπτης idle?? Δηλαδή ;;
    Καταγράφηκε
    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 213



    WWW
    « Απάντηση #14 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 10:50:30 »

    Θα στο εξηγήσω όσο πιο απλα μπορώ αλλα θα πρεπει να ξερεις ότι θέλει μελέτη...
    Αυτός ο διακόπτης σου επιτρέπει σε όλο τα φάσμα του αριστερού στικ (γκάζι-βήμα) να εχεις σταθερές στροφές.. δλδ στη μια περίπτωση-θέση  κάτω κάτω το μοτέρ δεν γυρίζει και στην άλλη στο ίδιο σημείο του στικ ειναι κοντά στο φουλ...
    Αυτο προορίζεται για ακροβατική χρήση.
    Όποτε καταλαβαίνεις ποσό μεγάλη προσοχή χρειάζεται....
    Καταγράφηκε

    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 213



    WWW
    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 10:52:33 »

    Θα διαπιστώσεις ότι αναφέρω πολλές φορές τη λέξη ΠΡΟΣΟΧΗ... αυτο το λέω για να μην σου συμβεί τπτ κακό όπως κάποιο ατύχημα...
    Καταγράφηκε

    sttpod
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 62


    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 10:56:31 »

    Φιλε tomako καλημερα. Ειναι παρα πολυ ευχαριστο που υπαρχουν ακομα ανθρωποι που θελουν να ξεκινησουν να ασχολουνται με ελικοπτερα. Ομως, επειδη προτιθεσαι να πας σε εξακαναλο (και πολυ καλα κανεις, η σημερινη τεχνολογια στο επιτρεπει) ειναι καποια πολυ σημαντικα σημεια που πρεπει να προσεξεις, για να ειναι η εμπειρια σου ευχαριστη και ασφαλης. Επειδη ομως αυτα τα σημαντικα ειναι παρα πολλα, για την ωρα θα πουμε τα δυο βασικα για να ξεκινησεις, και τα αλλα βγαινουν στην πορεια.

    1. Μπορει να το βλεπεις μικρο ωστε να μοιαζει με παιχνιδι, αλλα δεν ειναι. Απαιτει σεβασμο απο την πρωτη στιγμη που βγαινει απο το κουτι, ειναι παντα ετοιμο να δαγκωσει

    2. Θα χρειαστει να διαβασεις. Πολυ. Θα σε βοηθησει να κατανοησεςι τη λειτουργια του ελικοπτερου και να προσαρμοσεις τον τροπο που πετας συμφωνα με αυτο. Εδω https://www.rchelicopterfun.com/ θα βρεις ισως τις περισσοτερες πληροφοριες που χρειαζεσαι. Ο,τι ερωτησεις εχεις, εδω ειμαστε

    Λες " Σχετικά με την οδήγηση ελικόπτερο τηλεκατευθυνόμενο ξέρω αρκετα πράγματα". Τι ακριβως εννοεις; Ρωταω, γιατι κι εγω νομιζα πως ξερω πχ, αλλα η πρωτη μου πτηση κρατησε μονοψηφιο αριθμο δευτερολεπτων. Και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος, μη γινεις ενας απο 'μας...

    Καλη αρχη!
    Καταγράφηκε

    Όμορφα μικρά πράγματα που πετάνε!
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 13:58:51 »

    Φίλε μου καλησπέρα, έχω οδηγήσει ελικοπτεράκι μικρό για αρκετά χρόνια της μάρκας cartronic Έχει δύο έλικες επάνω και έναν έλικα πίσω και αλλα διάφορα τέτοια μικρά. Τώρα πλέον θέλω να πάω σε κάτι μεγαλύτερο και καλύτερο. Το V950 πιστεύω είναι πολύ καλό από ότι μου έχουν πει διάφορα άτομα που μίλησα στο site. Μετά υπάρχει και το μοντέλο V913 Αυτά όλα είναι της WLtoys. Εσύ τι θα μου πρότεινες από τα δύο μοντέλα; Το δεύτερο μοντέλο το V913 Επάνω από τον έλικα έχει δύο αντίβαρα μεταλλικά. Αυτά κάνουν την πτήση πιο εύκολη η πιο δύσκολη; Όλοι μου έχουν πει να κάνω την αγορά του μοντέλου V950 ...
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 14:33:52 »

    Τα αντίβαρα που λες είναι το flybar είναι ένα μηχανικό Stabilise στην ουσία .  Τα άλλα που δεν έχουν flybar λέγονται flybarless και την σταθεροποιηση την αναλαμβάνει ο Controler γίνεται ηλεκτρονικά δηλαδή . Αν πάρεις με μπάρα Γυρίζεις πίσω πολλά χρόνια από θέμα τεχνολογίας.

    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    sttpod
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 62


    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 14:46:13 »

    Αν η μονη σου εμπειρια τηλεκατευθυνομενου ελικοπτερου ειναι απο τρικαναλο τυπου jumbo, τοτε απλα ειναι σαν να μην εχεις πεταξει ποτε. Ο λογος απλος, ειναι διαφορετικες οι κινησεις των στικς του πομπου για τις αντιστοιχες κινησεις του ελικοπτερου. Θα χρειαστει να μαθεις απο την αρχη, χωρις αυτο να εινια κατι τραγικο. Δεξιοτητα ειναι και μαθαινεται ευκολα, αν εχεις μεθοδο και υπομονη... μην κανεις τιποτα αν δε δεις εδω https://www.rchelicopterfun.com/rc-helicopter-controls.html . Θα λυσεις πολλες αποριες σου, και θα δεις και γιατι ο,τι ξερεις δε σου ειναι χρησιμο.
    Το v950 (δεν το ξερω, δεν το εχω πεταξει αλλα βλεπω απο τα χαρακτηριστικα του πως) εχει modes για εντελως αρχαριο μεχρι πιλοτους πολυ προχωρημενου επιπεδου, οποτε δεν υπαρχει λογος να περασεις απο το τετρακαναλο.
    Τωρα, για την αλλη σου απορια, "αυτο με τα μεταλλικα αντιβαρα λεγεται flybar". Γενικως ειναι ξεπερασμενη κατα καποιον τροπο τεχνολογια, καθως εχει αντικατασταθει αοπ την τεχνολογια flybarless. Ομως τα ελικοπτερα αναμεσα στα οποια βρισκεσαι ειναι εντελως διαφορετικα, και, αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με αυτα το 950 ειναι μονοδρομος. Αν δε σου αρεσει δε θα εχεις χασει πολλα χρηματα, ενω αν σου αρεσει θα σε εχει ετοιμασει για το επομενο, που θα ερθει πριν το καταλαβεις...
    Και καπου εδω αρχιζει να εχει σημασια το που μενεις. γιατι η οποια βοηθεια οπως καταλαβαινεις ειναι απειρως ευκολοτερο να δωθει απο κοντα παρα μεσω ενος φορουμ.
    Δημητρης
    Καταγράφηκε

    Όμορφα μικρά πράγματα που πετάνε!
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 15:00:37 »

    Δημήτρη αυτά που μου είπες ήταν άκρως σαφέστατες οδηγίες κ σ ευχαριστώ πολύ.Μόλις  πάρω στα χέρια μου το V950 θα ξεκινήσω σίγουρα σιγά-σιγά σταδιακά να το σηκώνω περίπου στο 1 m για να μάθω τις κινήσεις απ το Τηλεχειριστήριο. Το μοντέλο που θέλω να πάρω είναι 45cm κ κοστίζει περίπου στα 110 120 € από το eBay. Στα χρήματα αυτά περίπου υπάρχει κάτι καλύτερο....;!
    Θωμας.
    Καταγράφηκε
    sttpod
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 62


    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 17 Ιαν 2020, 15:50:17 »

    Το μονο που εχω στο νου μου ειναι αυτο, https://www.horizonhobby.com/product/helicopters/easy-monthly-payments/ready-to-fly-helicopters/blade-230-s-v2-rtf-blh1400 , αλλα ειναι στα τριπλασια χρηματα, οποτε ξεφευγει. Το v950 ειναι μια χαρα. Αν εισαι μεθοδικος και δε βιαζεσαι και πετας σε ανοιχτο χωρο χωρις εμποδια δε θα εχεις θεμα. Δεν ξερω τι αερα αντεχει ενα ελικοπτερο αυτου του μεγεθους, αλλα σιγουρα ενα ελαφρυ αερακι δεν θα σου δημιουργησει προβλημα.
    Δες κι εδω, https://www.youtube.com/watch?v=dMegy0DEbxE κι εδω https://youtu.be/jr9fIxq-_gY να παρεις μια ιδεα
    Καταγράφηκε

    Όμορφα μικρά πράγματα που πετάνε!
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 618



    « Απάντηση #22 στις: Σάββατο, 18 Ιαν 2020, 22:50:52 »

    Καλησπέρα ,


    Φίλε μου έχω αυτό.Εγώ ανεμόπτερα πετάω.Έμαθα να το πετάω σχετικά έυκολα.Έχει 2 mode.Το ένα πιο σταθερό.Είναι 3d,δε σπάει εύκολα .

    https://www.amazon.com/Original-Falcon-K100-B-System-Helicopter/dp/B013U1WPEO
    Καταγράφηκε
    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 213



    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Σάββατο, 18 Ιαν 2020, 23:35:39 »

    Καλησπέρα!
    Μήπως να πας σε ενα μεταχειρισμένο κλασικό Trex 450 με μια φθηνή για αρχή τ/κ 2.4;
    Απο τις αγγελίες μπορείς να βρεις ενα με 100-150€.. βέβαια θα χρειαστείς και την τ/κ και μπαταρίες...
    όσο για το σεταπ όλοι σίγουρα θα σε βοηθήσουμε και απο κοντά (αρκεί να μας πεις σε πια περιοχή βρίσκεσαι).
    Καταγράφηκε

    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 213



    WWW
    « Απάντηση #24 στις: Σάββατο, 18 Ιαν 2020, 23:40:58 »

    Εχω εκπαιδεύσει αρκετούς φίλους με 450..
    Ειναι μια καλή αρχή με πολλές δυνατότητες ώστε σιγά σιγά να μαθεις και την φιλοσοφία του ελικοπτερου..
    Αυτά τα έτοιμα δεν ειναι άσχημη επιλογή  αλλα διαπιστώνω ότι αν δεν ασχοληθεί κάποιος απο την αρχή (κατασκευή-σεταπ) δεν μαθαίνει ουσιαστικά και πολλα...
    Καταγράφηκε

    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 130


    « Απάντηση #25 στις: Κυριακή, 19 Ιαν 2020, 13:27:41 »

    Η δική μου άποψη είναι ως εξής:

    Εάν θέλεις να πάρεις γεύση για την πτήση μπορείς να αγοράσεις πχ

    https://www.banggood.com/WLtoys-V988-Power-Star-2-4CH-6-Axis-Gyro-Flybarless-Helicopter-RTF-p-1280919.html?rmmds=category&ID=42482&cur_warehouse=CN

    https://www.banggood.com/WLtoys-V911S-2_4G-4CH-6-Aixs-Gyro-Flybarless-RC-Helicopter-RTF-With-4PCS-3_7V-250MAh-Lipo-Battery-p-1494677.html?rmmds=category

    και δοκιμάζοντας πάντα σε χώρους χωρίς εμπόδια κατά προτίμηση κλειστούς (κάποιο άδειο υπόγειο παρκινγ;).

    Ένα μειονέκτημα που έχω διαπιστώσει σε αυτά είναι η κακή αίσθηση των χειριστηρίων της τηλεκατεύθυνσης αλλά είναι απόλυτα λογικό αφού το συνολικό κόστος είναι πολύ μικρό.

    Το πλεονέκτημα σε όλα αυτά τα μικρά είναι το βάρος αφού εάν η πτώση δεν είναι πολύ άτσαλη η πιθανότητα ζημιάς είναι μικρή.

    Μεγαλύτερο σε μέγεθος και με πολύ καλά χαρακτηριστικά το παρακάτω,

    https://www.banggood.com/WLtoys-V911S-2_4G-4CH-6-Aixs-Gyro-Flybarless-RC-Helicopter-RTF-With-4PCS-3_7V-250MAh-Lipo-Battery-p-1494677.html?rmmds=category

    πετάει πολύ ωραία με άπνοια έξω, πολύ καλύτερη η αίσθηση των χειριστηρίων. Λόγω μεγαλύτερου βάρους η πιθανότητα ζημιάς μεγαλώνει στην πτώση.

    Εάν θέλεις να ασχοληθείς στα σίγουρα προγραμμάτισε την αγορά 6καναλης τηλεκατεύθυνσης και εξομοιωτή.

    Αφού εξοικιωθείς η αγορά ενός επ κατηγορίας 450-470 δηλ με λεπίδες από 325 έως 360 χιλ με flybarless είναι η πιο οινονομική λύση και σαφώς αξιόλογη.

    Για οτιδήποτε περισσότερο χρειαστείς μιλάμε και τηλεφωνικά.

    Καλή Συνέχεια !
    Καταγράφηκε
    george95
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 15


    « Απάντηση #26 στις: Δευτέρα, 20 Ιαν 2020, 10:40:40 »

    Στο τρίτο link λογικά θα αναφέρεσαι στο v950 σωστά;
    Καταγράφηκε
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #27 στις: Δευτέρα, 20 Ιαν 2020, 13:30:15 »

     Έχω κάνει παραγγελία το v911 Με τέσσερις μπαταρίες επιπλέον σε καλή τιμή. Πιο πολύ για εξοικείωση πήρα το μικρό μοντέλο
    https://www.banggood.com/WLtoys-V911S-2_4G-4CH-6-Aixs-Gyro-Flybarless-RC-Helicopter-RTF-With-4PCS-3_7V-250MAh-Lipo-Battery-p-1494677.html?rmmds=category
    Καταγράφηκε
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #28 στις: Δευτέρα, 20 Ιαν 2020, 13:34:38 »

    Η δική μου άποψη είναι ως εξής:

    Εάν θέλεις να πάρεις γεύση για την πτήση μπορείς να αγοράσεις πχ

    https://www.banggood.com/WLtoys-V988-Power-Star-2-4CH-6-Axis-Gyro-Flybarless-Helicopter-RTF-p-1280919.html?rmmds=category&ID=42482&cur_warehouse=CN

    https://www.banggood.com/WLtoys-V911S-2_4G-4CH-6-Aixs-Gyro-Flybarless-RC-Helicopter-RTF-With-4PCS-3_7V-250MAh-Lipo-Battery-p-1494677.html?rmmds=category

    και δοκιμάζοντας πάντα σε χώρους χωρίς εμπόδια κατά προτίμηση κλειστούς (κάποιο άδειο υπόγειο παρκινγ;).

    Ένα μειονέκτημα που έχω διαπιστώσει σε αυτά είναι η κακή αίσθηση των χειριστηρίων της τηλεκατεύθυνσης αλλά είναι απόλυτα λογικό αφού το συνολικό κόστος είναι πολύ μικρό.

    Το πλεονέκτημα σε όλα αυτά τα μικρά είναι το βάρος αφού εάν η πτώση δεν είναι πολύ άτσαλη η πιθανότητα ζημιάς είναι μικρή.

    Μεγαλύτερο σε μέγεθος και με πολύ καλά χαρακτηριστικά το παρακάτω,

    https://www.banggood.com/WLtoys-V911S-2_4G-4CH-6-Aixs-Gyro-Flybarless-RC-Helicopter-RTF-With-4PCS-3_7V-250MAh-Lipo-Battery-p-1494677.html?rmmds=category

    πετάει πολύ ωραία με άπνοια έξω, πολύ καλύτερη η αίσθηση των χειριστηρίων. Λόγω μεγαλύτερου βάρους η πιθανότητα ζημιάς μεγαλώνει στην πτώση.

    Εάν θέλεις να ασχοληθείς στα σίγουρα προγραμμάτισε την αγορά 6καναλης τηλεκατεύθυνσης και εξομοιωτή.

    Αφού εξοικιωθείς η αγορά ενός επ κατηγορίας 450-470 δηλ με λεπίδες από 325 έως 360 χιλ με flybarless είναι η πιο οινονομική λύση και σαφώς αξιόλογη.

    Για οτιδήποτε περισσότερο χρειαστείς μιλάμε και τηλεφωνικά.

    Καλή Συνέχεια !
    Έχω κάνει παραγγελία το v911 Με τέσσερις μπαταρίες επιπλέον σε καλή τιμή. Πιο πολύ για εξοικείωση πήρα το μικρό μοντέλο
    https://www.banggood.com/WLtoys-V911S-2_4G-4CH-6-Aixs-Gyro-Flybarless-RC-Helicopter-RTF-With-4PCS-3_7V-250MAh-Lipo-Battery-p-1494677.html?rmmds=category
    Καταγράφηκε
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 130


    « Απάντηση #29 στις: Τρίτη, 21 Ιαν 2020, 07:28:00 »

    Η δική μου άποψη είναι ως εξής:

    Εάν θέλεις να πάρεις γεύση για την πτήση μπορείς να αγοράσεις πχ

    https://www.banggood.com/WLtoys-V988-Power-Star-2-4CH-6-Axis-Gyro-Flybarless-Helicopter-RTF-p-1280919.html?rmmds=category&ID=42482&cur_warehouse=CN

    https://www.banggood.com/WLtoys-V911S-2_4G-4CH-6-Aixs-Gyro-Flybarless-RC-Helicopter-RTF-With-4PCS-3_7V-250MAh-Lipo-Battery-p-1494677.html?rmmds=category

    και δοκιμάζοντας πάντα σε χώρους χωρίς εμπόδια κατά προτίμηση κλειστούς (κάποιο άδειο υπόγειο παρκινγ;).

    Ένα μειονέκτημα που έχω διαπιστώσει σε αυτά είναι η κακή αίσθηση των χειριστηρίων της τηλεκατεύθυνσης αλλά είναι απόλυτα λογικό αφού το συνολικό κόστος είναι πολύ μικρό.

    Το πλεονέκτημα σε όλα αυτά τα μικρά είναι το βάρος αφού εάν η πτώση δεν είναι πολύ άτσαλη η πιθανότητα ζημιάς είναι μικρή.

    Μεγαλύτερο σε μέγεθος και με πολύ καλά χαρακτηριστικά το παρακάτω,

    https://www.banggood.com/WLtoys-V911S-2_4G-4CH-6-Aixs-Gyro-Flybarless-RC-Helicopter-RTF-With-4PCS-3_7V-250MAh-Lipo-Battery-p-1494677.html?rmmds=category

    πετάει πολύ ωραία με άπνοια έξω, πολύ καλύτερη η αίσθηση των χειριστηρίων. Λόγω μεγαλύτερου βάρους η πιθανότητα ζημιάς μεγαλώνει στην πτώση.

    Εάν θέλεις να ασχοληθείς στα σίγουρα προγραμμάτισε την αγορά 6καναλης τηλεκατεύθυνσης και εξομοιωτή.

    Αφού εξοικιωθείς η αγορά ενός επ κατηγορίας 450-470 δηλ με λεπίδες από 325 έως 360 χιλ με flybarless είναι η πιο οινονομική λύση και σαφώς αξιόλογη.

    Για οτιδήποτε περισσότερο χρειαστείς μιλάμε και τηλεφωνικά.

    Καλή Συνέχεια !

    To τρίτο link για το μεγαλύτερο σε μέγεθος εκπαιδευτικό δεν είναι σωστό στην παραπάνω ανάρτηση,

    για το

    https://www.banggood.com/XK-K110-Blast-6CH-Brushless-3D6G-System-RC-Helicopter-RTF-p-974729.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

    ήθελα να αναφέρω.
    Καταγράφηκε
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 130


    « Απάντηση #30 στις: Τρίτη, 21 Ιαν 2020, 07:29:16 »

    Στο τρίτο link λογικά θα αναφέρεσαι στο v950 σωστά;

    https://www.banggood.com/XK-K110-Blast-6CH-Brushless-3D6G-System-RC-Helicopter-RTF-p-974729.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

    Ευχαριστώ για την επισήμανση George95 Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    george95
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 15


    « Απάντηση #31 στις: Τρίτη, 21 Ιαν 2020, 09:18:37 »

    Στο τρίτο link λογικά θα αναφέρεσαι στο v950 σωστά;

    https://www.banggood.com/XK-K110-Blast-6CH-Brushless-3D6G-System-RC-Helicopter-RTF-p-974729.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

    Ευχαριστώ για την επισήμανση George95 Χαμόγελο


    Με αφορά και εμένα το θέμα γιατί αρκετά με το v911
    😎
    Καταγράφηκε
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #32 στις: Τρίτη, 21 Ιαν 2020, 09:42:08 »

    Έχω παραγγείλει το Έχω παραγγείλει τοv 911 Την περασμένη Κυριακή και σήμερα έστειλα μήνυμα στον πολίτη αν μπορεί να μου επιστρέψει τα χρήματα και να ακυρώσω την παραγγελία για να πάρω το εκπαιδευτικό https://www.banggood.com/XK-K110-Blast-6CH-Brushless-3D6G-System-RC-Helicopter-RTF-p-974729.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN
    Αν γίνει αυτό και μου επιστρέψουν τα χρήματα καλώς βάζω επιπλέον 40 € και παίρνω πολύ καλύτερο και με καλό τηλεχειρισμό. Αν μου το είχατε πει πριν πιο νωρίς θα έπαιρνα σίγουρα αυτό
    Καταγράφηκε
    george95
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 15


    « Απάντηση #33 στις: Τρίτη, 21 Ιαν 2020, 12:17:30 »

    Χωρίς να ξέρω και πολλά στο αντικείμενο ακόμα, εγώ με το 911 ωραία πέρασα και σίγουρα έμαθα βασικά πράματα με ζημιές που δεν ξεπέρασαν τα 10€ σε έλικες και flybar
    Το 911 έχει τις βασικές κίνησης που είναι αρκετές για αρχή
    Το xk 110 θεωρώ είναι το επόμενο μικρό που θα πάω αν δεν πάω σε μεγαλύτερο. Σίγουρα το 911 δεν ήταν πεταμένα λεφτά, ωστόσο 35€ αν θυμάμαι καλά δεν είναι και κάνα πόσο τρελό.
    Καταγράφηκε
    nektarios136
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #34 στις: Τρίτη, 21 Ιαν 2020, 16:21:46 »

    Γεια και χαρα σε ολους.
    Προσωπικα το 911 ηταν το πρωτο μου ελικοπτερο (σταθερου στροφειου,fixed pitch) και δεν το μετανιωσα μιας και ειναι απ τα πιο ανθεκτικα ελικοπτερακια για να παρεις μια γευση των βασικων οσον αφορα τις κινησεις των στικς και αναπτυχθει ενα memory muscle στο χειρισμο του ΕΠ.Μην σ ανυσηχησει το γεγονος αν δεν μπορεσεις να ακυρωσεις την παραγγελια ειναι μια πολυ καλη αρχη με φθηνα ανταλλακτικα και μεγαλη ανεκτικοτητα στις πτωσεις!απλα ειναι καθαρα εσωτερικου χωρου..το παραμικρο αερακι το παρασερνει κατι που στην αρχη δεν βοηθα...
    Απ την αλλη το hk (εγω τοτε δεν ειχε βγει ακομα και πηγα στο V977) μεταβλητου στροφειου (collective pitch) ειναι εξισου μια καλη αρχη αλλα πιο νευρικο και ζορικο αν και θα εχεις τη δυνατοτητα παραμετροποιησης,κατιπου στο V 977 δεν υπαρχει,ειναι ενας καλος «δασκαλος» να σε βαλει στις εννοιες του μεταβλητου στροφειου.
    Ανθεκτικο κι αυτο αλλα θελει κι αυτο τις εφεδρειες του σε ανταλλακτικα.
    Οτι κι αν καταφερεις απ τα δυο σε καλο θα σου βγει αν τελικα παραμεινεις στο χωρο.
    Εννοειτε διαβασμα,ψαξιμο, γιατι εισερχεσαι σε ενα φοβερο κοσμο με ηλεκτρονικα,μηχανικη,χημεια(lipo batteries Grin ) με πολλα πραγματα να μαθαινεις καθε τοσο!

    Καλη αρχηη!!
    Καταγράφηκε
    tomakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #35 στις: Τρίτη, 21 Ιαν 2020, 18:09:52 »

    Βασικά ασχολούμαι και με τηλεκατευθυνόμενά επαγγελματικά με μπαταρίες li po. Της μπαταρίες τώρα τις έχω βάλει πριν λίγους μήνες σε ένα επαγγελματικό μεγάλο τηλεκατευθυνόμενο που έχω. Πριν είχα μπαταρία ni mh. Τι διαφορά έχουνε η li po?? Ακόμη δεν το έχω εξακρίβωση τις διαφορές τους σίγουρα έχουνε πιο μεγάλη διάρκεια
    Καταγράφηκε
    nektarios136
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #36 στις: Τρίτη, 21 Ιαν 2020, 20:23:17 »

    πολυ απλα για να μην ξεφυγουμε..πολυ.. του αρχικου θεματος.. lipo μεγαλυτερα αποθεματα ενεργειας και δυναντοτητα αποδωσης μεγαλων ρευματων(Αμπερ),δεν εχουν το φαινομενο μνημης αλλα θελουν καλη μεταχειριση κι οχι πληρη εκφορτιση (οπως η nimh) μαξιμουμ εκφοτιση στο 80%.Κι ενα πολυ καλο φορτιστη για να εχει μεγαλυτερο προσδοκιμο ζωης η μπαταρια σου.ολα αυτα πολυ συνοπτικα.
    H ενασχοληση σου με το χομπι θα απαιτησει διαβασμα και κατανοηση πολων πραγματων.
    www.rchelicopterfun.com οπως αναφερανε και οι προλαλησαντες ,καθως και τα αρθρα εδω μεσα ειναι πολυ καλα σημεια εκκινησης για πολλα που θα σου ρχονται ερωτηματα οσο θα "ψαχνεσαι"..
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Μικρά ηλεκτρικά εκπαιδευτικά ΕΠ - Το πρώτο ξεκίνημα (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Τηλεκατευθυνόμενο Ελικοπτεράκι μπαταρίας
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.046 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.