Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 18:51:08

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 18:51:08

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:25]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304438
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 208
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 177
    Συνολικά: 177
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 4 5 6 [7] 8     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Lama V3 και αναβαθμίσεις  (Αναγνώστηκε 42307 φορές)
    darthtony
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 30


    « Απάντηση #90 στις: Σάββατο, 13 Ιούν 2009, 22:07:09 »

    το swashplate στην αναζήτηση για την πηγή του θορύβου που έκανε, το έβγαλα τελείως, και ήταν οκ. τότε γιατί έχανα τον έλεγχο?
    Καταγράφηκε
    darthtony
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 30


    « Απάντηση #91 στις: Δευτέρα, 15 Ιούν 2009, 16:17:49 »

    κανείς? Δάκρυ
    Καταγράφηκε
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 637


    ΠΕΤΩ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΩ...ΜΑΣΤΟΡΕΥΩ ΚΑΙ ΠΕΤΩ!


    « Απάντηση #92 στις: Δευτέρα, 15 Ιούν 2009, 16:26:47 »

    Το servo μήπος τα έφτησε και κάνει ότι του κατεβένει;; εγώ το έπαθα και την ώρα που πετούσα απο μόνο του άλαζε κατέυθηνση για κλάσματα του δευτερολέπτου, και ξανα επανερχώταν στη αρχική του θέση. παρακολούθησε το μήπος είναι αυτό...
    Καταγράφηκε

    Futaba 16sz & Spektrum DX7se
    T-rex 500 Black hawk
    Sab goblin 570 (yellow-red) + xnova 4025-560kv (24T motor pulley) + cc ice2 120hv + kst x20 2208 & 1035 (8,4 volt) + microbeast plus hd + gens ace 3300mah 45c x 2.  12s
    Revolectrix gt1200 + Icharger 106b
    Kipor 1000
    darthtony
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 30


    « Απάντηση #93 στις: Τρίτη, 16 Ιούν 2009, 17:18:05 »

    τελικά, απότι φαίνεται μετά απο την αποσυναρμολόγηση, το πρόβλημα διορθώθηκε. δηλαδή τώρα το μόνο πρόβλημα είναι τα 3 σπασμένα δόντια απο το γρανάζι.
    όμως τι μπορεί να ήτανε? υπάρχει περίπτωση να μου το ξανακάνει? είναι ασφαλές να το πετάω με σπασμένο το γρανάζι(θα πάρω καινούργιο, αλλά για λ'ιγο και ρο μέχρι να έρθουν..
    Καταγράφηκε
    mastelios
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 531


    ElyQ/O.S.50H/s9452/DX7/GY611/SAB/B6X


    « Απάντηση #94 στις: Τετάρτη, 17 Ιούν 2009, 08:26:45 »

    Αυτά φαγώνονται με πτώσεις ή αν βρουν κάπου οι έλικες όταν γυρίζουν.ασφαλές είναι,αν μπορείς να ελένξεις την "περίεργη" συμπεριφορά.δεν είναι και σοβαρό πρόβλημα.
    Καταγράφηκε

    When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes
       turned skyward, for there you have been, and you will always long to return.
                                        &n
    darthtony
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 30


    « Απάντηση #95 στις: Τετάρτη, 17 Ιούν 2009, 11:00:29 »

    καλά θα το αλλάξω το γρανάζι, αφού μάλλον δονεί λίγο το ελικόπτερο. τέσπα σας ευχαριστώ όλους Thumbs up
    Καταγράφηκε
    LostKing
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    « Απάντηση #96 στις: Πέμπτη, 9 Ιούλ 2009, 22:27:58 »

    Καλησπέρα παιδιά,

    Ήθελα να θέσω την εξης ερώτηση..σκέφτομαι να πάρω το Lama V4 μιας κ είμαι αρχάριος κ τώρα ξεκινάω τα πρώτα μου βήματα..πόση ώρα πτήσης έχει, γιατί όσο κ να ψάξω δεν βρίσκω απάντηση..κ κάτι άλλο ..σε εξωτερικό χώρο έχει την δυνατότητα να πετάει; Δηλ απο την βεράντα μου θα μπορώ να το απογειώνω ή θα το βρώ σε καμία ταράτσα;  Grin

    Α κ κάτι τελευταίο, μου πρότειναν σαν αρχάριος που είμαι να δώ κ το Red Wolf..ποιά είναι η γνώμη σας;
    Καταγράφηκε
    Γκούσκος Διονύσιος
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268


    Ζάκυνθος


    WWW
    « Απάντηση #97 στις: Πέμπτη, 9 Ιούλ 2009, 22:50:43 »

    ok. το λάμα είναι καλό....
    εχει μάθει κόσμο και κοσμάκι....
    αλλα πλέων υπάρχουν και καλυτερες επιλογές στα ελικόπτερα διπλού στροφείου....

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=10580.0

    και πιστεύω ότι θα συμφωνίσουν και οι υπόλοιποι φίλοι....

    άσε που δεν θα το βρείς και πουθενά φθηνότερα... Wink
    αν πετύχεις και καμιά προσφορά απο αυτές που κάνουν στο Scale .... τσάμπα θα το πάρεις!  Cheesy

     Thumbs up

    Καταγράφηκε

    LostKing
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    « Απάντηση #98 στις: Παρασκευή, 10 Ιούλ 2009, 10:45:14 »

    Ευχαριστώ για την απάντηση,

    Απλά κ πάλι πριν προβώ σε κάποια αγορά θα ήθελα να είμαι 100% σίγουρος, για αυτον τον λόγο θα ήθελα να ξέρω την διάρκεια πτήσης του LAMA κ αν έχει δυνατότητα να πετάει σε εξωτερικό χώρο με λίγο αεράκι
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #99 στις: Παρασκευή, 10 Ιούλ 2009, 12:29:22 »

       Η διαρκεια πτήσης του λάμα είναι χοντρικά γύρω στα δέκα λεπτά. Αν θέλεις όμως να διατηρήσεις τη μακροζωία τόσο των μοτέρ όσο και της μπαταρίας τότε ασχέτως πόσο διαρκεί εσύ θα πετάς για πέντε λεπτά, θα το αφήνεις να κρυώνει για δέκα και πάει λέγοντας.
       Οσον αφορά την πτήση σε εξωτερικο χώρο όλα αυτά του διπλού στροφείου λίγο πολύ τα ιδια πτητικά χαρακτηριστικά έχουν και δεν τα πάνε και πολύ καλά με τον αέρα. Τα μεγαλύτερα από αυτά τα καταφέρνουν κάπως καλύτερα αλλά μη φανταστείς σπουδαία πράγματα. Και μην μπεις στο τρυπάκι των αναβαθμίσεων γιατί το γεγονός ότι πρόκειται για ελικόπτερα σταθερού βήματος αμέσως αμέσως θέτει τα όρια που δεν μπορείς να ξεπεράσεις ότι και να κάνεις. Καλύτερα να φυλάξεις το χρήμα για το επόμενο ελικόπτερο όπου εκεί τα καλά πράγματα θα πιάσουν τόπο.

       Και μια και ανέφερες περί βεράντας καλύτερα μην το κάνεις. Οχι μόνο για τον αέρα αλλά κυρίως γιατί ακόμη δεν το ξέρεις το ελικόπτερο και έχει πολλές πιθανότητες να σου φύγει κι αν περάσει τα κάγκελα αλλίμονο στο κεφάλι που είναι από κάτω.
    Καταγράφηκε
    LostKing
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    « Απάντηση #100 στις: Παρασκευή, 10 Ιούλ 2009, 13:12:00 »

    Σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου  Thumbs up..μια τελευταία ερώτηση μόνο.. "σταθερού βήματος" τι πάει να πεί; Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Z
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 283



    « Απάντηση #101 στις: Παρασκευή, 10 Ιούλ 2009, 13:25:18 »

    Σταθερό βήμα = fixed pitch. Σε αντίθεση με Ε/Κ μεταβλητού βήματος (collective pitch).

    http://www.helifever.com/fixed-pitch-vs-collective-pitch.php
    Καταγράφηκε

    High speed, low drag !
    LostKing
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    « Απάντηση #102 στις: Παρασκευή, 10 Ιούλ 2009, 13:31:22 »

    ’ψογος, Thumbs up ευχαριστώ πολύ..
    Καταγράφηκε
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #103 στις: Τρίτη, 20 Απρ 2010, 23:32:42 »

    έχω το esky kob, και είπα να του αλλάξω κεφάλι (δεν ήξερα, δεν ρώταγα) κυρίως γιατί στράβωσα εντελώς την παλιά μου όμως . την έστησα την κεφάλι, το θέμα που έχω τώρα είναι πως μου βγάζει toilet bow, και σηκώνεται μέχρι τους 10 πόντους. η μπαταρία δεν είναι, τι μπορεί να φτάει ?
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    Galans
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #104 στις: Παρασκευή, 21 Ιαν 2011, 22:06:23 »

    Γεια σας και από εμένα κάτοχος ενός Lama V3 με πολλές ώρες πτήσεις ήρθε η ώρα να παραγγείλω τα Xtreme updates. Πραγματικά πιστεύω πως δεν αξίζει τον να ρίξετε πολλά λεφτά στο Lama γιατί πολύ γρήγορα θα προχωρήσετε στο επόμενο ελικόπτερο για να μπορείτε να πετάτε και εκτός σπιτιού. Το Lama δυσκολεύεται πολύ στον αέρα όπως οι περισσότεροι θα ξέρετε. Εγώ έβαλα τα Xtreme upgrades γιατί έπρεπε να αλλάξω μοτέρ ουρές που είχαν σπάσει  Sad κλπ.
    Θα σας προτείνω τα upgrades που είδα διαφορά γιατί τα τοποθέτησα σταδιακά για να βλέπω και την διαφορά.
    Xtreme Blade for Lama καταπληκτικοί έλικες που κάνουν την διαφορά. Απαιτείται λιγότερη δύναμη να σηκωθεί το Lama με τα κοινά μοτέρ με γλυκές και ήπιες κινήσεις αλλά με ακρίβεια.
    Xtreme Blade v2 for Esky 300 size Coaxial (Upper- 55 Deg.)δεν την συνιστώ με απλά μοτέρ, πολύ καλά με τα SE180 αρκετά γρήγορα και με μεγαλύτερη ακρίβεια  από τα απλά xtreme.
    Xtreme SE180 Bearing motor δυνατά μοτέρ θα τα το καταλάβετε και από τον μαγνήτη που έχουν. Απότομα δίνουν άμεσα την δύναμή τους δεν είναι τόσο γραμμικά  στην απόδοσή τους. Θα έλεγα πως καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία όταν τα πιέζεις μικρές διαφορές στην λογική χρήση. Μεγάλη διαφορά στην απαγωγή θερμότητας ιδίως εάν βάλετε και τις ψύκτρες (άδειασα 3 μπαταρίες συνεχόμενα  με διαλείμματα 1-2 λεπτών και αντέχανε ακόμη.)
    Li-po Battery 7.4v 850mah-30C Discharge / 5C Charge αρκετά καλή μπαταρία δίνει 1-2 λεπτά παραπάνω χρήσης και φορτίζει λίγο πιο γρήγορα.
    Το εξωτερικό κουστούμι Landing skids, Canopy, Graphite tail είναι καθαρά θέμα γούστου και ομορφιάς. Απλά το Canopy έχει 3 θέσεις για να το τοποθετήσεις, και το Landing skids είναι λίγο πιο ανθεκτικά και λίγο ευκολότερη η τοποθέτηση της μπαταρίας.
    Τα μεταλλικά upgrades δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη στο δικό μου, ένας φίλος μου που τα τοποθέτησε και τα δοκίμασα εκεί δεν είδα κάτι ιδιαίτερο να προσφέρουν. Αυτό που θα βάλω σύντομα είναι Extended Inner Shaft V2 (+12 mm) να μπορώ να πετάξω και λίγο στον κήπο.

    Εύχομαι σε όλους καλές πτήσεις !!!!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 4 5 6 [7] 8     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Μικρά ηλεκτρικά εκπαιδευτικά ΕΠ - Το πρώτο ξεκίνημα (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Lama V3 και αναβαθμίσεις
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.