Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 Beiträge in 12.383 Themen von 6.240 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 5 Mai 2024, 20:22:41

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 5 Mai 2024, 20:22:41

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6240
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304438
    Themen insgesamt: 12383
    Heute online: 208
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 2
    Gäste: 182
    Gesamt: 184
    Themavorwähler

    Seiten: [1] 2 3 4     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Trex 450 , SCORPION MOTOR 2221-6  (Gelesen 10641 mal)
    mickynoise
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 81



    WWW
    « am: Montag, 4 Feb 2008, 21:12:17 »

    Τελευταια εχω φτιαξει το 450 μου με καποια σημαντικα upgrade οπως ειναι το μοτερ που εχω βαλει.
    Μετα απο ερευνα βρηκα ενα πολυ φθηνο και αξιοπιστο μοτερ που κανει το ε/π οπως πολλοι λενε "ΤΟΥΜΠΑΝΟ"

    Προσωπικα δεν εχω δει τετοια δυναμη σε μικρο ε/π οπως και πολλοι που το βλεπουν να πεταει.
    Mου επιτρεπει να κανω πραγματα που προσωπικα ουτε μπορουσα να τα φανταστω οπως τικ-τοκ συνεχομενα
    χωρις να πεφτει η δυναμη για οση ωρα θελω και με +-12 μοιρες pitch

    Να τονισω οτι ειναι φιλικο προς τις μπαταριες μου δεν τις ζεσταινει καθολου ουτε και τις φουσκωνει.
    Το μοτερ ειναι 4400 KV και βγαζει 525 WATT

    Μερικοι πιστευουν οτι θελει πολλα αμπερ speed control. Στο βιντεακι πιο κατω ειναι με 35Α της Align
    και εγω το παιζω με 40Α του μινι τιταν χωρις κανενα προβλημα απολυτως.
    Με εναν φιλο μετρησαμε ποσα αμπερ τραβαει σε +12 μοιρες με 100 100 100 100 100 στο γκαζι
    και εβγαλε 55Α  Ομως δεν "πινει" τις κινεζικες μου μπαταριες οι οποιες ζουν ακομα
    και παιζουν καλα μετα απο τετοια χρηση

    Βιντεο (To συγκεκριμενο εχει το ιδιο σεταπ με το δικο μου πλην των VBLADES.Στο δικο μου RADIX)
    http://www.youtube.com/watch?v=LWlmcb0q158

    Βασικα αυτο που θελω να τονισω ειναι το εξης.Οταν ειχα το 600αρι το ηλεκτρικο για να μπορεσω να το κανω
    τοσο δυνατο οσο ηθελα δυστηχως δεν μπορουσα λογω οικονομικης δυνατοτητας μιας και ενα καλο μοτερ
    και speed control κοστιζουν περισσοτερο απο 500 ευρω και δεν βαζω και τις μπαταριες που χρειαζεται.

    Στο μικρο ομως και με αυτες τις δυνατοτητες δεν κοστιζει πολλα και η ευχαριστηση που αποκομιζεις ειναι τεραστια!!
    Κατι πολυ σημαντικο που ξεχασα πριν να αναφερω ειναι οτι το συγκεκριμενο μοτερ αντεχει εξωτερικα μεχρι 180 βαθμους
    κελσιου και εσωτερικα μεχρι 200. Το μειονεκτημα που εχεις βεβαια αν παιζεις το μοτερ στο φουλ ειναι η διαρκεια πτησης.
    Επισης το παιζω με 11 δοντια πινιον.Αλλα μπορει καποιος να χρησιμοποιησει και 10αρι αν πιστευει οτι ειναι αρκετο.

    Προσωπικα παιζω με -+12 και 100 παντου στο γκαζι και βγαζω 5 λεπτα πτησης αλλα πιστευω οτι παιρνω τετοια ευχαριστηση
    που δεν χρειαζεται αλλο. Βεβαια δεν ειναι απαραιτητο να παιζεις στο φουλ μιας και βγαζει 3600 στροφες αλλα ετσι αρεσει σε
    μενα.

    Ενας πολυ καλος μου φιλος ο Παντελης που εχει το ιδιο σεταπ με το δικο μου (μιας και μαζι τα πηραμε) παιζει στις 2800 στροφες
    και βγαζει περιπου 8-9 λεπτα πτησης..

    Θα μου πει καποιος ομως ποιος ο λογος να εχεις ενα τετοιο μοτερ αφου και με τα απλα μπορεις να βγαλεις περιπου 3000 στροφες.
    Στο συγκεκριμενο ας υποθεσουμε οτι παιζει καποιος 2800 στροφες το οποιο σημαινει περιπου στο 60% παντου(με governor).
    Ο λογος ειναι οτι μπορει να διατηρησει τις στροφες αυτες σε οποιοδηποτε ζορι του ε/π ακομα και με 12 μοιρες με αποτελεσμα
    να μην "ψοφαει" το μοτερ και να διατηρει την ενεργεια.

    Επισης βγηκε και V2 του ιδιου μοτερ με μερικες βελτιωσεις :
    1. Added integral centrifugal blower fan for more efficient cooling
    2. Flux ring is threaded to end housing for added stability
    3. Different magnet profile for higher flux concentration
    4. New stator profile for increased efficiency

    10% more torque, 8% higher rpm, 15 degrees cooler, 12% higher efficiency

    Aυτα στην καινουρια εκδοση
    και αναλυτικα χαρακτηριστικα για αυτους που ενδιαφερονται.

    HK-2221-6   4400kv
    Stator Diameter ............................ 22.0 mm (0.866 in)
    Stator Thickness ........................... 21.0 mm (0.827 in)
    No. of Stator Arms ................................................. 9
    No. of Magnet Poles ................................................ 6
    Motor Wind ............................................ 6 Turn Delta
    Motor Wire ...................... 20-Strand 0.21mm (31 AWG)
    Motor Kv ........................................... 4400 RPM / Volt
    No-Load Current (Io) ................. 2.89 Amps @ 10 volts
    Motor Resistance (Rm) ............................. 0.016 Ohms
    Max Continuous Current ............................... 52 Amps
    Max Continuous Power ................................ 525 Watts
    Weight .......................................... 79 Grams (2.79oz)
    Outside Diameter .......................... 27.9 mm (1.097 in)
    Shaft Diameter ............................. 3. mm (0.125 in)
    Body Length ................................. 33.6 mm (1.323 in)
    Overall Shaft Length ...................... 57.0 mm (2.244 in)

    Και τελος θελω να πω οτι πλεον το 450 εγινε το "LIVE SIMULATOR" που μπορω αφοβα να δοκιμασω οτιδηποτε
    καινουριο κανω

    Και ενα δικο μου βιντεακι αν και οχι καλης ποιοτητας
    http://www.youtube.com/watch?v=h-CabjqGWTo

    Και για τους φιλους του ΤΡΕΞ 500 εχει βγει και για αυτο μοτερ scorpion.
    http://www.youtube.com/watch?v=VdpoRhd0PPM


    * 450_se_micky11.jpg (78.05 KB, 480x360 - angeschaut 621 Mal.)

    * HK2221-12-2T.jpg (75.36 KB, 248x250 - angeschaut 627 Mal.)
    Gespeichert

    TREX 600 Nitro Pro, OS 50 HYPER, V BLADES TST, V PADDLES, HATORI 522, 9252 (4), 401-9254 TAIL, Quick UK Header Tank
    TREX 450 SE, SCORPION 2221-6 MOTOR, RADIX BLADES, HS65HB Cyclic, 401 - 9257 TAIL - Full Chinese Batteries
    zero_IQ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 203



    « Antwort #1 am: Montag, 4 Feb 2008, 21:47:03 »

    Τι μαγνήτες έχει και αντέχει 200 βαθμούς Κελσίου? Μήπως 200 Fahrenheit?
    Στο δικό σου Trex που το πας όλο τέρμα, τι θερμοκρασίες πιάνει? Το video πάντως δείχνει όντως τρελή δύναμη, πράγμα το οποίο το έχω ακούσει και από άλλους.
    Gespeichert
    mickynoise
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 81



    WWW
    « Antwort #2 am: Montag, 4 Feb 2008, 21:54:05 »

    Aγαπητε μου ΔΑΣΚΑΛΕ 1ον σου οφειλω ειλικρινα πολλα γιαυτο και στο εκφραζω δημοσιως.

    Λοιπον ειναι κελσιου και δες ακριβως τι λενε.

    The magnets used in Scorpion Motors are N-50EH style, which are rated for operation at 200 degrees C (392 F), making a motor that is virtually impossible to burn up in normal use.

    Δεν εχω μετρησει το μοτερ τι θερμοκρασια πιανει με οργανο αλλα το ακουμπαω χωρις να καιγομαι.
    Αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι οτι η μπαταρια ειναι περιπου στους 50-55 βαθμους
    δεν φουσκωνουν και παιζω 100 παντου στο γκαζι και +-12 μοιρες.

    Ειλικρινα ειχα παθει πλακα με το οτι δεν ζεσταινει τις μπαταριες μετα απο πτηση με φουλ ακροβατικα
    και να μην ξεχασω οτι παιζω με μπαταριες 3 στοιχειων 11.1 HOBBYCITY φουλ κινεζικες και εχω παθει
    πλακα.Η μονη μπαταρια που μπορω να πω οτι ειναι καλλιτερη ειναι η KONG POWER 25C.

    Ευχομαι καποια στιγμη να πεταξουμε και παλι μαζι να το δεις και να το δοκιμασεις.

    Gespeichert

    TREX 600 Nitro Pro, OS 50 HYPER, V BLADES TST, V PADDLES, HATORI 522, 9252 (4), 401-9254 TAIL, Quick UK Header Tank
    TREX 450 SE, SCORPION 2221-6 MOTOR, RADIX BLADES, HS65HB Cyclic, 401 - 9257 TAIL - Full Chinese Batteries
    zero_IQ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 203



    « Antwort #3 am: Montag, 4 Feb 2008, 22:21:38 »

    θέλω θέλω
    Gespeichert
    mickynoise
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 81



    WWW
    « Antwort #4 am: Montag, 4 Feb 2008, 22:47:13 »

    Χαμόγελο Συντομα!!!!!

    Τον μαρτιο κυκολφορει το μοτερ για το 500αρι που νομιζω οτι θα μπορει να μπει και στο λογκο!!!!
    Νομιζω ειναι 1400 ΚΒ . Ο Finless στο βιντεο λεει οτι ειναι το πιο efficient motor και αν δεν κανω λαθος
    θα βγει και 1600ΚΒ

    http://www.readyheli.com/Scorpion_Brushless_Motor_for_TREX_500_p/hk-3026.htm

    Τσεκαρε το βιντεακι ποιο πανω για το 500αρι που εχει και μετρητη και βλεπεις τις στροφες που σχεδον δεν πεφτουν!!

    Το πιο σημαντικο ειναι οτι ειναι φθηνα και ερχονται σε απιστευτη συσκευασια.Σαν να αγοραζεις αρωμα!!
    Gespeichert

    TREX 600 Nitro Pro, OS 50 HYPER, V BLADES TST, V PADDLES, HATORI 522, 9252 (4), 401-9254 TAIL, Quick UK Header Tank
    TREX 450 SE, SCORPION 2221-6 MOTOR, RADIX BLADES, HS65HB Cyclic, 401 - 9257 TAIL - Full Chinese Batteries
    MarD
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.246



    WWW
    « Antwort #5 am: Mittwoch, 6 Feb 2008, 21:29:59 »

    Mόλις σήμερα κατα το μεσημεράκι παράγγειλα κι εγώ το μοτεράκι αυτό μαζί με το 45Α ESC του.

    Έμεινα έκπληκτος καθώς μόλις σήμερα μου το απέστειλαν κιώλας. Ταχύτατοι!  Εκπληξη

    Οπότε αναμένω καμιά εβδομάδα και επανέρχομαι εδώ για τις πρώτες εντυπώσεις!  Thumbs up

    ...και τέλος, τελωνείο αλήθεια πλήρωσε κανείς σε αγορά από το συγκεκριμένο κατάστημα;
    « Letzte Änderung: Mittwoch, 6 Feb 2008, 21:44:52 von MarD » Gespeichert

    “The helicopter approaches closer than any other [vehicle] to fulfillment of mankind's ancient dreams of the flying horse and the magic carpet.”
    - Igor Sikorsky

    http://www.coolmodels.gr
    zero_IQ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 203



    « Antwort #6 am: Mittwoch, 6 Feb 2008, 22:52:58 »

    Τον μαρτιο κυκολφορει το μοτερ για το 500αρι που νομιζω οτι θα μπορει να μπει και στο λογκο!!!!
    Νομιζω ειναι 1400 ΚΒ . Ο Finless στο βιντεο λεει οτι ειναι το πιο efficient motor και αν δεν κανω λαθος
    θα βγει και 1600ΚΒ
    Καμιά σχέση το 500άρι με το Logo (425mm – 550mm) και με 10s που πετάω αν βάλω μοτέρ με 1400Kv ή 1600Kv θα έχω στον ρότορα γύρω στις 5000 με 5500RPM, έχεις σατανικές ιδέες ώρες-ώρες Μιχάλη. Πέρα από την πλάκα με το Kontronik 45-08 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από efficiency και από απόδοση (3000W σε ελικόπτερο 2,4Kgr). Οκτώ λεπτά 3D με το 70% της χωρητικότητας των pack και στην προσγείωση όλα κρύα.

    Zitat
    Το πιο σημαντικο ειναι οτι ειναι φθηνα και ερχονται σε απιστευτη συσκευασια.Σαν να αγοραζεις αρωμα!!
    Φραμπαλάδες δηλαδή...LOL
    Το πιο σημαντικό είναι η απόδοση αλλά αν δεν δοκιμάσω το Trex σου δε μπορώ να διατυπώσω official άποψη.
    zero_IQ
    Gespeichert
    MarD
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.246



    WWW
    « Antwort #7 am: Donnerstag, 7 Feb 2008, 00:26:22 »

    Μια πτήση από έναν 12χρονο με Scorpion motor...

    http://www.youtube.com/watch?v=dk6eeORuW2g

    Απίστευτο;   Εκπληξη  Huh  Cheesy
    Gespeichert

    “The helicopter approaches closer than any other [vehicle] to fulfillment of mankind's ancient dreams of the flying horse and the magic carpet.”
    - Igor Sikorsky

    http://www.coolmodels.gr
    mickynoise
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 81



    WWW
    « Antwort #8 am: Donnerstag, 7 Feb 2008, 20:27:52 »

    Αλλο ενα βιντεακι δικο μου καλλιτερης ποιοτητας αυτη τη φορα(Που θα παει!!!)

    http://www.youtube.com/watch?v=hXv_FzJX0XQ


    Σημειωτεον οτι η πτηση ειναι με σουπερ ντουπερ κινεζικη χιλιοπαιγμενη μπαταρια 20C


    Gespeichert

    TREX 600 Nitro Pro, OS 50 HYPER, V BLADES TST, V PADDLES, HATORI 522, 9252 (4), 401-9254 TAIL, Quick UK Header Tank
    TREX 450 SE, SCORPION 2221-6 MOTOR, RADIX BLADES, HS65HB Cyclic, 401 - 9257 TAIL - Full Chinese Batteries
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Antwort #9 am: Donnerstag, 7 Feb 2008, 22:14:05 »

     Thumbs up Thumbs up
    Gespeichert

    Sponsored by: nemhobby.com 

    Dimhack
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.431



    « Antwort #10 am: Donnerstag, 7 Feb 2008, 23:29:53 »

     Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Gespeichert
    zero_IQ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 203



    « Antwort #11 am: Freitag, 8 Feb 2008, 00:02:35 »

    Αλλο ενα βιντεακι δικο μου καλλιτερης ποιοτητας αυτη τη φορα(Που θα παει!!!)

    http://www.youtube.com/watch?v=hXv_FzJX0XQ


    Σημειωτεον οτι η πτηση ειναι με σουπερ ντουπερ κινεζικη χιλιοπαιγμενη μπαταρια 20C

    Έτσι μπράβο!
    Μιχάλη χάρηκα πολύ την πτήση σου. Αν σε λίγους μήνες έχεις αυτήν την πρόοδο, στο μέλλον τι πρέπει να περιμένουμε από σένα?
    zero_IQ
    Gespeichert
    Γκούσκος Διονύσιος
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.268


    Ζάκυνθος


    WWW
    « Antwort #12 am: Freitag, 8 Feb 2008, 13:17:16 »

    Γεια σας παιδια...ξερει κανεις ποθ μπορω να βγς το μοτερ αυτο στην ελλαδα?Huh

    thanks
    Gespeichert

    mickynoise
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 81



    WWW
    « Antwort #13 am: Freitag, 8 Feb 2008, 20:01:49 »


    Έτσι μπράβο!
    Μιχάλη χάρηκα πολύ την πτήση σου. Αν σε λίγους μήνες έχεις αυτήν την πρόοδο, στο μέλλον τι πρέπει να περιμένουμε από σένα?
    zero_IQ


    Με κανεις και ντρεπομαι Τασο.Ειλικρινα δεν ειναι και οτι καλλιτερο αλλα τουλαχιστον αυτη τη φορα το βιντεο ηταν ενταξει.
    Δεν ξερω τι να περιμενετε στο μελλον.μπορει να μην προχωρησω αλλο.Αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι ειχα καλους δασκαλους!!!  Wink

    Σιγουρα οταν βρεθουμε απο κοντα θα χαρω τις δικες σου πτησεις που παντα θαυμαζα και θαυμαζω!!!!

    Goyskone το μοτερ αυτο δεν υπαρχει Ελλαδα και μπορεις να το βρεις μονο Αμερικη σε 1-2 μαγαζια.Αλλα συντομα θα τα φερει ο
    ROTORHEAD. www.rotorhead.gr



    Gespeichert

    TREX 600 Nitro Pro, OS 50 HYPER, V BLADES TST, V PADDLES, HATORI 522, 9252 (4), 401-9254 TAIL, Quick UK Header Tank
    TREX 450 SE, SCORPION 2221-6 MOTOR, RADIX BLADES, HS65HB Cyclic, 401 - 9257 TAIL - Full Chinese Batteries
    Γκούσκος Διονύσιος
    Moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.268


    Ζάκυνθος


    WWW
    « Antwort #14 am: Freitag, 8 Feb 2008, 21:39:58 »

    malista kai poso paei to mali/???
    an to parageilw apo eksw se poso kairo tha to xw?
    Gespeichert

    Seiten: [1] 2 3 4     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderator: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Thema: Trex 450 , SCORPION MOTOR 2221-6
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.037 Sekunden mit 28 Zugriffen.