Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 18:26:59

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 18:26:59

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Heute um 15:33]

    [Gestern um 16:04]

    von geoli
    [Gestern um 15:43]

    [Gestern um 14:48]

    [Donnerstag, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Freitag, 26 Apr 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304514
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 116
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 0
    Gäste: 16
    Gesamt: 16
    Themavorwähler

    Seiten: 1 [2] 3 4  Alle     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Ανθεκτικότερο μοτέρ ουράς  (Gelesen 10049 mal)
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 178


    « Antwort #15 am: Donnerstag, 7 Nov 2013, 23:40:24 »

    Θωμα ειχες δεν ειχες παλι το προσπερασες αυτο Grin

    ετοιμο με μετατροπη σε brushless   Thumbs up
    http://www.aliexpress.com/item/Cheapest-Free-Shipping-WLtoys-WL-V911-RC-Helicopter-2-4G-4CH-LCD-Transmitter-with-2-Batteries/595184216.html

    Wholesale v911 brushless from China v911 brushless Wholesalers Directory. ... WLtoys WL V911 RC Helicopter 2.4G 4CH LCD Transmitter with 2......

     Ποοολύ άνεση

    Πρέπει να είναι λάθος η περιγραφή. Στις εικόνες από κάτω, το μοτέρ φαίνεται ότι είναι ένα όρθιο ματσούκι καρβουνάτο. Δεν είναι brushless.
    Gespeichert
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 178


    « Antwort #16 am: Donnerstag, 7 Nov 2013, 23:50:45 »

    Άντε, και αφού μαζευτήκαμε εδώ, κάντε και κάνα like... http://www.youtube.com/watch?v=rSwa6kjzILg

    Ορίστε, αφού δεν πετάει το Tarot 450 FBL πετάω το μικρό θηρίο... WLToys V911-1, αρέσει και στον γιό μου.

    Gespeichert
    co0l
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 19


    « Antwort #17 am: Freitag, 8 Nov 2013, 05:46:34 »

    Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

    Το συγκεκριμένο ελικοπτεράκι το πήρα γιατί έψαχνα κάτι για αρχάριο,φτηνό και το ήθελα για πτήσεις μέσα στο σπίτι,διάβασα πολύ καλά σχόλια γι'αυτό και το πήρα.Μπορώ να πώ είμαι πολύ ευχαριστημένος,όσο το πέταξα,σταθερότατο και ακριβέστατο,μάλιστα στο mode2 που θεωρείται πιο δύσκολο εγώ το βρήκα καλύτερο,μου φάνηκε πιο ακριβές.

    Εντάξει είπαμε αρχάριος στο μοντελισμό αλλά μια κόλληση πιστεύω μπορώ να κάνω Tongue

    Με το που χάλασε παρήγγηλα μοτέρ ουράς και κεντρικό Wink απλά ρωτάω μήπως υπάρχει μια πιο μόνιμη λύση για να μην αλλάζω καθε 15 μέρες μοτεράκι αφού λίγο που έψαξα είδα πολλούς να έχουν το ίδιο πρόβλημα.
    Fer De Lance πόσο περίπου σου κρατάει το μοτεράκι;Μόλις τελειώσει μια μπαταρία το αφήνεις να κρυώσει ή όχι; Γενικά διαπίστωσες άλλα προβλήματα;

    Καταλαβαίνω το bl σ'αυτό το ελικοπτεράκι είναι overkill αλλά γιατί τιμές μιλάμε περίπου; Άλλωστε δε σκοπεύω ν'αλλάξω ελικοπτεράκι σύντομα γιατί αυτό απ'όσο είδα ακόμα υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου Wink το μόνο πρόβλημα είναι τα μοτεράκια αν χαλάνε τόσο γρήγορα!! Οπότε αν είναι να λύσω το πρόβλημα με bl πχ με 30-40 ευρώ ίσως και ν'αξίζει γιατί δε νομίζω να βρώ bl ελικοπτεράκι(που να μπορώ να το πετάξω φυσικά) κάτω απο 60 ευρώ για να μη πω 100.

    Αν είναι να χαλάνε τόσο γρήγορα 3-3-3-3 ευρώ στο τέλος θα αγοράσω 2-3 φορές το ελικόπτερο Tongue αφήνοντας απ'έξω το χρόνο αναμονής(οκ να πάρω πολλά μαζί αλλά και πάλι..)

    Τα 7mm θα κρατήσουν παραπάνω;

    Για λύση ψύκτρας τι λέτε; Υπάρχουν για τόσο μικρά μοτεράκια;Θα κάνει δουλειά,αξίζει το κόπο;
    Gespeichert
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 663



    « Antwort #18 am: Freitag, 8 Nov 2013, 06:44:55 »

    Χαιρετούμε ένα ακόμη φίλο στην παρέα!

    Από τη διάθεσή σου να γράφεις πολλές πτήσεις στο ημερολόγιό σου φαίνεται πως και εσύ κόλλησες το μικρόβιο...  Χαμόγελο

    Δεν νομίζω όμως ότι αξίζει να ψαχτείς για brushless για τους λόγους που αναφέρθηκαν προηγουμένως. Φρόντισε όμως να μην κάνεις τις μπατρίες πλάτη με πλάτη (δηλ τη μία μετά την άλλη) άφηνε τουλάχιστον 10-15 λεπτά ανάμεσά τους. Προσωπικά αυτό κάνω και έχω περάσε 100άδες ώρες πτήσης μέσα στο σπίτι. Αν σου αρέσει τόσο αυτό το Ε/Π προτείνω να δώσεις άλλα 20 € και να πάρεις άκόμη ένα για να πετάς το ένα όσο κρυώνει το άλλο.

    Προσωπικά έχω/είχα:
    2 ελικόπτερα blade mcx
    2 ελικόπτερα blade msr
    2 ελικόπτερα blade mcpx
    2 ελικόπτερα blade nano

    φαντάσου λοιπόν τι γίνεται τα βράδια στο σαλόνι, και είινα ζήτημα αν έχω αλλάξει 5-6 μοτέρ ουράς όλα αυτά τα χρόνια.

    Καλές πτήσεις!

    Υ.Γ. Επί του παρόντος πετάω διαδοχικά τα 2 nano και 1 msrx και επιφυλάσομαι για video με ατελείωτα flip στα nano και backwards και piro circles στο msrx  Χαμόγελο
    « Letzte Änderung: Freitag, 8 Nov 2013, 07:23:07 von Skynet » Gespeichert

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 483



    « Antwort #19 am: Freitag, 8 Nov 2013, 07:58:08 »

    και επειδη η κουβεντουλα συνεχιζεται και  αναφερομενος στο κομματι αν γινεται η μετατροπη ή οχι

    και αν δεν απασχολησε κανεναν  Grin Grin  και αν θα την κανει θα ειναι ο πρωτος

    ,λες και τα indoor ε/πτερακια με μπρασλες μοτερακια κανουν στα λεφτα που συγκρινονται με αυτη την μετατροπη (εχουν 4 φορες πανω σε χρηματα)

    υπαρχει ετοιμη λυση στο φρεϊμ των 2 ευρω που κανουν την μετατροπη αυτη (με το ετοιμο κιτ της walkera)

    http://www.hacksmods.com/2013/10/v911-pro-brushless/

    το φρεϊμ εδω
    http://www.banggood.com/WLtoys-V911-pro-V911-V2-RC-Helicopter-Spare-Parts-Upgraded-Main-Frame-p-90611.html

    τι να πω ασχοληθηκαμε τοσο που σε λιγο αν βρισκομουν αθηνα με 30 ευρα (κοστος υλικων)θα του την εκανα εγω στο φιλο με μεγαλη μου χαρα την μετατροπη

    υ.γ οσο για την σωστη διαχειριση της πτησης συμφωνω απολυτα με το ανδρεα (αναφερθηκα σε αυτο αλλωστε απο την πρωτη στιγμη ενας λογος παραπανω αφου ειναι και καρβουνατα τα μοτερακια)  
    « Letzte Änderung: Freitag, 8 Nov 2013, 08:16:53 von ant1971 » Gespeichert

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 130


    « Antwort #20 am: Freitag, 8 Nov 2013, 08:01:40 »


    Δεν νομίζω όμως ότι αξίζει να ψαχτείς για brushless για τους λόγους που αναφέρθηκαν προηγουμένως. Φρόντισε όμως να μην κάνεις τις μπατρίες πλάτη με πλάτη (δηλ τη μία μετά την άλλη) άφηνε τουλάχιστον 10-15 λεπτά ανάμεσά τους. Προσωπικά αυτό κάνω και έχω περάσε 100άδες ώρες πτήσης μέσα στο σπίτι.

    Xαιρετώ τον καινούργιο φίλο!
    Προσωπικά επειδή πάντα έκανα αυτό που λέει και ο Αντρέας, δηλ. αναμονή μερικά λεπτά από πτήση σε πτήση το δικό μου eflite msr έχει εκαντοντάδες πτήσεις με το κύριο μοτέρ (δεν το έχω αλλάξει ποτέ) και με της ουράς (το άλλαξα μόνο όταν μετά τις 4-5 πτήσεις-προσπάθειες να δούμε πόσο ανθεκτικό είναι στα κοπανήματα σε τοίχους, έπιπλα, φωτιστικά κτλ "παρέδωσε πνεύμα").
    Επίσης θα σου πρότεινα να φορτίζεις τις μπαταρίες σου σε έναν κανονικό φορτιστή lipo βάζοντας τες παράλληλα με το κατάλληλο καλώδιο ώστε να τις φορτίζεις ταυτόχρονα και να κερδίζεις χρόνο αλλά και για να επιλέγεις ανάλογα την κατάλληλη ένταση ρεύματος ώστε να αντέξουν οι μπαταρίες μεγάλο χρονικό διάστημα. 
    Gespeichert
    thomasprevere
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 112



    « Antwort #21 am: Freitag, 8 Nov 2013, 09:48:32 »

    και επειδη η κουβεντουλα συνεχιζεται και  αναφερομενος στο κομματι αν γινεται η μετατροπη ή οχι

    και αν δεν απασχολησε κανεναν  Grin Grin  και αν θα την κανει θα ειναι ο πρωτος

    ,λες και τα indoor ε/πτερακια με μπρασλες μοτερακια κανουν στα λεφτα που συγκρινονται με αυτη την μετατροπη (εχουν 4 φορες πανω σε χρηματα)

    υπαρχει ετοιμη λυση στο φρεϊμ των 2 ευρω που κανουν την μετατροπη αυτη (με το ετοιμο κιτ της walkera)

    http://www.hacksmods.com/2013/10/v911-pro-brushless/

    το φρεϊμ εδω
    http://www.banggood.com/WLtoys-V911-pro-V911-V2-RC-Helicopter-Spare-Parts-Upgraded-Main-Frame-p-90611.html

    τι να πω ασχοληθηκαμε τοσο που σε λιγο αν βρισκομουν αθηνα με 30 ευρα (κοστος υλικων)θα του την εκανα εγω στο φιλο με μεγαλη μου χαρα την μετατροπη

    υ.γ οσο για την σωστη διαχειριση της πτησης συμφωνω απολυτα με το ανδρεα (αναφερθηκα σε αυτο αλλωστε απο την πρωτη στιγμη ενας λογος παραπανω αφου ειναι και καρβουνατα τα μοτερακια)  
    laugh laugh
    Αντωνη τι εγινε τοσο πολυ σε πειραξε αυτο που ειπα? Ακομα με τα ρεκορ γκινες ασχολεισε και την πρωτια  Grin Grin
    Καλα δεν θα ειναι ο πρωτος θα χασει την πρωτια,κριμα... laugh
    Ας το κανει bl να ηρεμησει ο Αντωνης   Thumbs up
    Gespeichert
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 178


    « Antwort #22 am: Freitag, 8 Nov 2013, 11:25:47 »

    Φίλε CoOl, για τα μοτέρ ισχύουν όσα είπανε οι φίλοι. Άμα τα αφήνεις να κρυώνουν καλά ανάμεσα στις μπαταρίες, θα κρατήσουν πολύ παραπάνω. Όμως δεν είναι και κανόνας αυτο, άμα έχεις να κάνεις κάτι άλλο σε ένα δεκάλεπτο, τι θα κάνεις; Να μην πετάξεις δηλαδή. Επίσης τον χειμώνα το πρόβλημα είναι πάρα πολύ μικρότερο. Οι πολλές ζημιές γίνονται το καλοκαίρι... και στα ηλεκτρονικά, και στα μοτέρ και στις μπαταρίες.

    Μιας και με ρωτάς, έχω περίπτωση μοτέρ που μου κάηκε στις 150 πτήσεις, και έχω και μοτέρ το οποίο έχει βρυκολακιάσει και δεν πεθαίνει με τίποτα, εδώ και πάνω από 4.000 πτήσεις.

    Ένα άλλο μοτέρ των 6μμ, σε ένα mcpx που έχω, το πέταξα προημερών επειδή ξεράθηκε το πλαστικό στο καλώδιο και κόπηκε λίγο πριν το μοτέρ, σε σημείο που δεν μπορούσα να το κολλήσω... έβαλα άλλο με την μία και τελείωσε το θέμα, όμως χαλασμένο δεν ήταν... εκατοντάδες πτήσεις και με αυτό.

    Στο 911-1 δεν έχω ακόμα κανένα καμμένο μοτέρ, σε περίπου 200 πτήσεις. Πετάω μέχρι δυο μπαταρίες στο καπάκι, στα 4 λεπτά την κάθε μία (ώστε να μένουν και 3,8 βόλτ μέσα όταν προσγειώνωμαι, για λόγους συντήρησης της μπαταρίας).

    Αναλώσιμα πράγματα είναι πάντως... ολόκληρο το ελικόπτερο κάνει λιγότερο από ενα καλό σέρβο άλλου ελικοπτέρου. Και σε άλλα ελικόπτερα στην κατηγορία του, ένα αξονάκι κάνει όσο το μισό δικό σου ελικόπτερο. Και δεν εννοώ ότι το v911 είναι της πλάκας, απλά εννοώ ότι είναι πολύ πιο τίμιο από τα άλλα. Μην ανησυχείς πάντως... Θα δεις ότι δεν πρόκειται να σε πουλήσει στα έξοδα.

    Gespeichert
    co0l
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 19


    « Antwort #23 am: Freitag, 8 Nov 2013, 22:17:03 »

     Grin Skynet ελικοδρόμιο έχεις κάνει το σαλόνι σου....Ναι το μικρόβιο το χω από μικρός όταν ένας πωλητής δεν με άφησε να το πάρω λέγοντας:''το παιδί ειναι πολύ μικρό δεν θα μπορέσει να το πετάξει'',που όπως διαπίστωσα τώρα είχε δίκιο  Χαμόγελο ,μετά δεν ασχολήθηκα και τώρα τυχαία έπεσε το μάτι μου σε κάτι σελίδες,διαπίστωσα οτι πλέον έχουν βγεί πολύ ωραία και μικρά μοντελάκια,κι έτσι ξαναμπήκε το μικρόβιο  Tongue

    Μια χαρά σου βγήκε δηλαδή φίλε Fer De Lance το v911 πολύ ωραια!!

    Θα βάλω το καινούργιο μοτεράκι μόλις έρθει και θα τηρήσω τις οδηγίες σας να δώ πόσο θ'αντέξει και όσο αντέξει  Wink Μετά βλέπω τι θα κάνω,η αλήθεια είναι οτι μ'έψησε αρκετά η ιδέα του φίλου ant1971 που τον ευχαριστώ κιόλας για τη καλή του διάθεση να κάνει τη μετατροπή  Χαμόγελο
    Αν κάποια στίγμη αποφασίσω να κάνω τη μετατροπή και αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα θα σας συμβουλευτώ πάλι  Χαμόγελο

    Οπότε προς το παρόν βλέποντας και κάνοντας....

    Μου δώσατε πολλές ιδέες και σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!!

    Θα ενημερώσω και για το πόσο θ'αντέξει το νέο μοτεράκι  Wink

    Και κάτι άλλο που δεν απαντήθηκε,το 7mm που είπατε είναι πιο ανθεκτικό; Όσο για τις ψύκτρες επίσης έμεινε ασχολίαστο,μάλλον δεν θ'αξίζουν το κόπο λόγω κόστους  Wink
    Gespeichert
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 178


    « Antwort #24 am: Freitag, 8 Nov 2013, 22:33:56 »

    Το μοτεράκι των 7μμ είναι απλά πιο δυνατό. Κανείς δεν μπορεί να πει με ακρίβεια πιο είναι πιο ανθεκτικό των 6μμ ή των 7μμ. Και πάλι στο v911 αυτό των 6μμ είναι υπεραρκετό, δεν μπορείς να κάνει blowout σε αυτό το ελικόπτερο, δεν γίνεται. Εγώ το πετάω και έξω μερικές φορές άμα έχει άπνοια. Και να το τρέξεις, δεν χάνει ουρά με τίποτα. Ακόμα με το αρχικό των 6μμ πετάω, μηδέν πρόβλημα.

    Για τις ψύκτρες έμεινε ασχολίαστο, διότι δεν ξέρω αν υπάρχουν χωριστά. Όμως υπάρχουν μεταλλικά πιαστηράκια για τα μοτέρ σαν αυτό εδώ http://www.banggood.com/Bolt-McpX-FBL100-V922-Metal-7mm-Red-Tail-Motor-Mount-p-85401.html τα οποία υποτίθεται ότι έχουν επιφάνεια που απάγει την θερμότητα... όμως είναι τόσο μικρή αυτή η λεπτή λουρίδα μετάλλου, που αμφιβάλλω ότι κάνει οτιδήποτε.
    Gespeichert
    co0l
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 19


    « Antwort #25 am: Freitag, 8 Nov 2013, 23:40:10 »

    εεε οκ τότε το πιο δυνατό δεν μου χρειάζεται,άλλωστε το ελικοπτεράκι είναι αρκετά δυνατό για τη κατηγορία του  Wink

    Ναι λογικά δε πρέπει να κάνει,έλεγα για κανονικές ψυκτρούλες αν υπάρχουν...
    Gespeichert
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 663



    « Antwort #26 am: Freitag, 8 Nov 2013, 23:58:29 »

    Μιας και έχουμε τραβήξει το θέμα απο τα μαλλιά, και μιάς και φαίνεται να είσαι κακότυχος με τα μοτέρ της ουράς, το δυνατότερο των 7mm δεν θα δουλεύει χαλαρά στο δικό σου Ε/Π, άρα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες για αντοχή και στην κακοτυχία  Grin ?
    Gespeichert

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    co0l
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 19


    « Antwort #27 am: Samstag, 9 Nov 2013, 04:41:37 »

    Ίσως να μην ήταν τελικά και τόσο ατυχία αφού δεν τ'άφηνα να κρυώσει  Στριφογύρισμα ματιών

    Αν τώρα και με το καινούργιο μοτεράκι έχω πρόβλημα,τι να πω,θα του κάνω αγιασμό  Grin Grin
    Gespeichert
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 178


    « Antwort #28 am: Sonntag, 10 Nov 2013, 19:25:16 »

    Λοιπόν, το βρήκα... ορίστε http://www.banggood.com/Bolt-McpX-Or-CP-Or-FBL100-Or-125-RC-Helicopter-Parts-3_5A-Tail-Brushless-ESC-p-79040.html

    Είναι μια πλακέτα που λέει ότι κάνει brushless την ουρά (τώρα για το μπροστά, δεν ξέρω, προφανώς θέλει και άλλη πλακέτα).

    Όποιος ξέρει και καταλαβαίνει τι πρέπει να συνδέσει, το αγοράζει, πέρνει και ένα μοτέρ ουράς και είναι οκ. Είπαμε βέβαια, Overkill...

    Όμως, ίσως να εξυπηρετήσει και κάποιον άλλον που θέλει να βάλει brushless ουρά σε mcpx, ή nano cpx, για αυτό το έβαλα κυρίως.
    Gespeichert
    co0l
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 19


    « Antwort #29 am: Montag, 11 Nov 2013, 15:34:53 »

    Μια χαρά το βρίσκω αλλά συμφέρει αν βρείς πολύ φτηνά μοτεράκια brushless που στην ουσία το κόστος υλικών είναι πολύ μικρό αλλά τα πουλάνε πανάκριβα!

    Η λύση με το κιτ bl της walkera http://www.banggood.com/Brushless-Upgrade-Kit-For-Walkera-GCP-Mini-CP-Super-CP-W-Or-O-Battery-p-84953.html ίσως να είναι καλύτερη γιατί με την ίδια τιμή πάνω κάτω αλλάζεις και τα δύο μοτέρ.

    Μου ήρθε το μοτεράκι,το έβαλα πέταξε μια χαρά.Και μια που έλεγε ο Skynet για κακοτυχία,χθες το βράδυ λέω να κάνω μια πτήση,βάζω μπαταρία,συντονίζεται η τκ/ση,πάω να ξεκινήσω....σταματημένο το μοτεράκι κ μυρίζει καμένο απ'τη πλακέτα..το αφήνω να κρυώσει και απο τότε όταν βάζω τη μπαταρία πριν ανάψω καν τη τκ/ση δουλεύει σαν τρελλό το μοτέρ ουράς!!Πολύ πιθανό να ήταν προβληματική η πλακέτα γι'αυτο μου έκαψε και τόσο σύντομα το μοτεράκι και τώρα κάηκε τελείως το FET όπως λένε κι εδώ http://www.helifreak.com/showthread.php?t=483746.

    Τώρα ή αλλάζω πλακέτα ή αλλάζω fet(τα μεταφορικά μόνο φοβάμαι-και αν δουλέψει δούλεψε) ή παίρνω έτοιμο BNF γιατί και η πλακέτα δεν είναι και πολύ φθηνή http://www.banggood.com/WLtoys-V911-Helicopter-PCB-Board-Spare-Parts-p-77849.html

    Εκεί που πάω να χαρώ το ελικοπτεράκι,όλο κάτι χαλάει Sad

    Αλλαγή στην αλλαγή μου φαίνεται σε λίγο θα το κάνω bl,θα του αλλάξω PCB και στο τέλος θα το μετατρέψω σε nano  Tongue
    Τότε όντως θα μπώ στο βιβλίο guinness  Grin
    Gespeichert
    Seiten: 1 [2] 3 4  Alle     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderator: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Thema: Ανθεκτικότερο μοτέρ ουράς
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.024 Sekunden mit 24 Zugriffen.