Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.437 Posts in 12.383 Topics da 6.240 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Domenica, 5 Mag 2024, 14:29:44

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Domenica, 5 Mag 2024, 14:29:44

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6240
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304437
    Topics Totali: 12383
    Online Oggi: 149
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 1
    Visitatori: 126
    Totale: 127
    Selezione di tema

    Pagine: [1] 2 3 4     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Honey Bee CP2 ή Lama;  (Letto 12280 volte)
    pappas81
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 12


    « il: Mercoledì, 1 Ago 2007, 20:06:41 »

    Καλησπερα σε ολους... Αγορασα το εν λογω ελικοπτερακι και θελω να μαθω περισσοτερα γι αυτο . Εχω αρχισει να πιστευω οτι εκανα βλακεια που δεν πηρα το Lama V4 διοτι ειμαι απειρος στον χωρο γενικα (αν και στο Aerofly κανω παπαδες) . Το συνολο των πτησεων μου ειναι 2 των 3 δευτερολεπτων και το αποτελεσμα αυτων σπασμενα blades και τις 2 φορες... Εχω λοιπον καποιιες αποριες και αν μπορειτε μου τις λυνεται.

    1ον ) Ξερετε καποιο καταστημα στις περιοχες Νικαια-Κερατσινι-Αιγαλεω-Πειραια που μπορω να προμηθευομαι ανταλλακτικα; Διοτι το καταστημα που το αγορασα εινια λιγο μακρυα.

    2ον ) Δεν θελει σε καμμια περιπτωση να μεινει σταθερο οσο και να το εχω τριμαρει και οσο ηρεμες κινησεις και να του κανω.Καθε φορα που ξεκολλαει απο το εδαφος παιζω τζοκερ για το απο ποια μερια θα αρχισει να φευγει. Θα ηθελα λοιπον να μου υποδειξετε να ελεγξω καποιες απο τις βασικες λειτουργιες (π.χ τριμαρισμα-tweaking του gyro , ρυθμισεις των blades,θεση μπαταριας και ουτω καθ' εξης) . Ακομα και καποια χρησιμα Links για το CP2 θα μου αρκουσαν.

    Ξερω οτι εχω να χαλασω πολυ χρημα ακομα και χρονο για το συγκεκριμενο ελικοπτερο αλλα τουλαχιστον δεν θα ηθελα να βαδιζω στα τυφλα. Ευχαριστω για την οποια βοηθεια σας και τον χρονο σας.

    Loggato
    jimakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 57


    « Risposta #1 il: Mercoledì, 1 Ago 2007, 22:24:23 »

    Γιατι να ξοδεψεις και αλλο χρημα ?
    Τι χρειαζεσαι που δεν το εχει ?Μονο ελικες...

    Ειναι το King που κανει 270 ευρω ή το απλο με τα 190 ευρω ?
    Οποιο και να'ναι πολυ θα το ηθελα παντως.

    Μηπως εχεις καποιον πατημενο διακοπτη για
    την λειτουργια 3d ?
    Μπορει γι'αυτο να σου φευγει.

    Πληροφοριακα παντως το Lama v4 μπορει να ειναι
    ομορφο αλλα επειδη ειναι κλειστο το
    καλουπι του απο πανω δεν ψυχονται καλα τα μοτερ
    Loggato
    pappas81
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 12


    « Risposta #2 il: Mercoledì, 1 Ago 2007, 22:45:33 »

    tha ksodepsw ki alla xrhmata dioti tha spasei alles 10 fores gi auto alla eimai apofasismenos na to petaksw... Einai to aplo me ta 190 kai oxi den exw ton diakopth pathmeno dioti tha espage prin kan shkwthei  buck2  Cheesy
    Loggato
    jimakos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 57


    « Risposta #3 il: Mercoledì, 1 Ago 2007, 22:52:07 »

    Σορρυ βλακεια ειπα.

    Καμια σχεση το E-sky Honey Bee CP2 με το E-Sky Honey Bee King.
    Λαθος μου.

    Πολυ ωραιο ελικοπτερο παντως.Θα ηθελα πολυ να το εχω.
    Εκανες καλη αγορα.

    Οριστε και ενα βιντεο απο το ελικοπτερο σου

    edit:

    http://www.twf-sz.com/english/download/EK1H-E005.rar

    Τι εχω παθει σημερα?Μαλλον νυσταζω πολυ.
    Το σωστο βιντεο ειναι αυτο που εβαλα τωρα
    Που το πεταει αναποδα
     
    Loggato
    Αλέξης
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 270



    WWW
    « Risposta #4 il: Giovedì, 2 Ago 2007, 12:38:46 »

    εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι για αυτο το υπεροχο ε/π

    απο την στιγμη που το πηρα (πριν 1.5 χρονο) το λατρεψα. τωρα το εχω κανει airwolf!!!!!

    http://www.galactec.com/neolith/content.php?code=cp2


    Loggato

    Sponsored by: www.myhelis.com
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.075



    « Risposta #5 il: Giovedì, 2 Ago 2007, 12:40:12 »

    Καλησπερα σε ολους... Αγορασα το εν λογω ελικοπτερακι και θελω να μαθω περισσοτερα γι αυτο . Εχω αρχισει να πιστευω οτι εκανα βλακεια που δεν πηρα το Lama V4 διοτι ειμαι απειρος στον χωρο γενικα (αν και στο Aerofly κανω παπαδες) . Το συνολο των πτησεων μου ειναι 2 των 3 δευτερολεπτων και το αποτελεσμα αυτων σπασμενα blades και τις 2 φορες... Εχω λοιπον καποιιες αποριες και αν μπορειτε μου τις λυνεται.

    1ον ) Ξερετε καποιο καταστημα στις περιοχες Νικαια-Κερατσινι-Αιγαλεω-Πειραια που μπορω να προμηθευομαι ανταλλακτικα; Διοτι το καταστημα που το αγορασα εινια λιγο μακρυα.

    2ον ) Δεν θελει σε καμμια περιπτωση να μεινει σταθερο οσο και να το εχω τριμαρει και οσο ηρεμες κινησεις και να του κανω.Καθε φορα που ξεκολλαει απο το εδαφος παιζω τζοκερ για το απο ποια μερια θα αρχισει να φευγει. Θα ηθελα λοιπον να μου υποδειξετε να ελεγξω καποιες απο τις βασικες λειτουργιες (π.χ τριμαρισμα-tweaking του gyro , ρυθμισεις των blades,θεση μπαταριας και ουτω καθ' εξης) . Ακομα και καποια χρησιμα Links για το CP2 θα μου αρκουσαν.

    Ξερω οτι εχω να χαλασω πολυ χρημα ακομα και χρονο για το συγκεκριμενο ελικοπτερο αλλα τουλαχιστον δεν θα ηθελα να βαδιζω στα τυφλα. Ευχαριστω για την οποια βοηθεια σας και τον χρονο σας.






      Καταρχήν καλημέρα σε όλους. Κατά δεύτερον μη σε πιάνει απογοήτευση γιατί κι

    εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα. Αντί να πάρω για πρώτο ένα λάμα ενώ δεν ήξερα την

    τύφλα μου πήγα και πήρα ένα wasp v1 ,που είναι από τα πιο ανισόροπα μικρά,με

    αποτέλεσμα το σπάσιμο των blades να γίνει ρουτίνα μέχρι να μάθω τα στοιχιώδη.
      Στις ερωτήσεις σου τώρα.
    1ον). Προσωπικά πιστεύω ότι το καλύτερο κατάστημα στην περιοχή σου είναι αυτό

    του Γιατράκου στη λεωφόρο Δημοκρατίας στο Κερατσίνι. Απόσο ξέρω φέρνει το

    συγκεκριμένο ελικόπτερο οπότε θα βρείς οπωσδήποτε ανταλλακτικά.

    2ον).Η συμπεριφορά του ελικοπτέρου που περιγράφεις δεν είναι παράξενη. Όντως

    τα ελικόπτερα απλού στροφείου είναι ασταθή και απαιτούν συνεχείς

    μικροκινήσεις του κυκλικού χειριστηρίου για να σταθούν ακίνητα στον αέρα. Μην

    ανησυχείς όμως. Σιγά σιγά και με επιμονή αυτό θα σου γίνει δεύτερη φύση.
      Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι αυτά τα RTF ελικόπτερα μόνο Ready To Fly δεν

    είναι κι ας γράφει το κουτί απέξω.Χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις για να

    δουλέψουν σωστά. Για το λόγο αυτό διάβασε προσεκτικά το manual και αν έχεις

    δυσκολίες ζήτα και τη βοήθεια κάποιου πιο έμπειρου. Αν πας από το Γιατράκο

    για ανταλλακτικά πάρε και το ελικόπτερο μαζί σου. Ο Χρήστος θα σου δώσει

    χρήσιμες συμβουλές και θα σου ρυθμίσει σωστά το ελικόπτερο ώστε η ζωή σου να

    γίνει ευκολότερη.

    Υπομονή και επιμονή κι όλα θα πάνε καλά.
    Loggato
    pappas81
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 12


    « Risposta #6 il: Giovedì, 2 Ago 2007, 16:42:03 »

    Euxaristw poly paidia gia tis apanthseis ! Psaxnw twra siga siga na dw ti ginetai... Ean exw apories tha sas ksanaenoxlhsw  Στριφογύρισμα ματιών
    Loggato
    kostas1234
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 173



    « Risposta #7 il: Domenica, 5 Ago 2007, 12:50:24 »

    φιλε μου μην απογοητευεσαι.Ετσι ξεκινησα και γω πριν περιπου 2-3 μηνες.Πηρα το HB CP2 και το εχω καταστρεψει ολοκληρωτικα αρκετες φορες.Μου εχει στοιχισει 4 φορες πανω απο την αξια του.Βεβαια μετα πηρα για εκπαιδευση το  LAMA V3 και το πεταω αψογα μπορω να πω αλλα και παλι οι ζημιες δεν λειπουν εφοσον  καθε φορα δοκιμαζω να κανω κινησεις οσο το δυνατον δυσκολοτερες.Να φανταστεις τωρα εχω βγαλει τα αντιβαρα απο το flybar και το ελικοπτερακι εχει γινει πολυ ασταθες.Μετα απο τετοια προπονηση μολις σημερα καταφερα να σηκωσω το  cp2  σε ανοιχτο (1η φορα) χωρο ενω με το  hovering  εντος του σπιτιου δεν αφησα ντουλαπι  και καρεκλοποδαρο ασημαδευτο**.Παντως ευχαριστηθηκα παρα πολυ που το ειδα να πεταει και πιστευω οτι δεν θα αργησει ο καιρος που θα το πιλοταρω με μεγαλυτερη ευκολια και χωρις φοβο.          **ΑΥΤΑ  ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΣΟΙ ΝΟΙΚΙΑΖΕΤΕ  ΣΠΙΤΙΑ ΣΕ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΤΕΣ!!!  ΧΑΧΑ                         
    Loggato
    kkot
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 37


    WWW
    « Risposta #8 il: Domenica, 5 Ago 2007, 18:08:28 »

    ενα lama είναι must. Εγω έχω πεταξει  μόνο τρις φορτίσεις και καταφέρνω αρκετά καλό hovering ήδη. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν και πόσα παραπάνω θα πλήρωνα αν ξεκινούσα κατευθείαν με το mini titan.  Οχι πως τωρα δεν θα  σπάσω και τον τιτανα αλλά τουλάχιστον ξέρω την αίσθηση της πτήσης ελικοπτέρου.

    Καλές πτήσεις
    Κωστής
    υγ εγώ πετάω όταν το στεφάνι μοιυ είναι απασχολημένο γιατι αν δεν σημαδέψω εγω τα καρεκλοπόδαρα με το Ε/Π θα τα σημαδέψει εκείνη με το ...κεφάλι μου!!! Cheesy Cheesy
    Loggato
    pappas81
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 12


    « Risposta #9 il: Domenica, 5 Ago 2007, 22:38:43 »

    Ki egw eimai sto tsak na parw ena lama dioti prepei na ekana vlakeia... wspou na to petaksw swsta to allo tha exw agorasei 3 lama....
    Loggato
    kostas1234
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 173



    « Risposta #10 il: Domenica, 5 Ago 2007, 23:04:32 »

    αυτη θα ηταν η καλυτερη λυση.Και οικονομικα να το σκεφτεις θα σου ερθει φτηνοτερα.
    Loggato
    pappas81
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 12


    « Risposta #11 il: Lunedì, 6 Ago 2007, 13:14:33 »

    Phga prin ligo kai phra apo ton giatrako to Lama V4... H nyxta me thn mera me to pou to evala mpros tou ekana hovering 3 lepta kai to prosgeiwsa san na mhn symvainei tpt... Vevaia tha eksaskithw epanw tou se poio syntheta pragmata kai otan niwsw etoimos tha paw pali sto allo...
    Loggato
    kkot
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 37


    WWW
    « Risposta #12 il: Lunedì, 6 Ago 2007, 13:28:11 »

    double post
    Loggato
    kkot
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 37


    WWW
    « Risposta #13 il: Lunedì, 6 Ago 2007, 13:29:37 »

    ωχ, μην μου λες τέτοια γιατί εγώ δεν έχω δοκιμάσει να πετάξω το μεγάλο, δηλαδή το λάμα ειναι ευκολότερο ε?  καταλαβα να μην παίρνω θάρρος!! Undecided
    Loggato
    heliland
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 607



    WWW
    « Risposta #14 il: Lunedì, 6 Ago 2007, 13:44:50 »

    ωχ, μην μου λες τέτοια γιατί εγώ δεν έχω δοκιμάσει να πετάξω το μεγάλο, δηλαδή το λάμα ειναι ευκολότερο ε?  καταλαβα να μην παίρνω θάρρος!! Undecided

    Eννοείται,είναι πολύ πιο δύσκολο (όχι ακατόρθωτο) αλλα το μυστικό είναι να είσαι επιφυλακτικός στην αρχή.Σιγά σιγά...
    Απο αύριο θα το δοκιμάζεις... Wink
    Loggato

    Pagine: [1] 2 3 4     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderatore: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Topic: Honey Bee CP2 ή Lama;
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.036 secondi con 27 queries.