Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.517 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 04:54:31

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 04:54:31

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304517
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 45
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 0
    Invités: 15
    Total: 15
    Choix de thème

    Pages: 1 2 3 [4] 5     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Ατυχημα με ελικοπτερο  (Lu 13019 fois)
    jimpilot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 318



    « Répondre #45 le: Mardi, 15 Nov. 2011, 15:31:01 »

    O τύπος είναι για πολλές κλοτσιές Θυμός Θυμός Θυμός Oποιος και να φταίει πρέπει πάντα να τηρούμε τους κανόνες ασφαλειας οποτε ότι και να σινβη να είμαστε ασφαλής κάτι που διστοιχος δεν κάνουμε στην ελλάδα και ο λόγος δεν έχουμε ""μοντελοδρομια""  Undecided Undecided Undecidedκαι συγκεκριμένα χορους μεγάλους και οργάνωση υπομονή θα μας φιάξει ο παπαδήμας Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin
    Καλησπερα φιλε μου!
    Μοντελοδρομια υπαρχουν και ειναι πολυ ασφαλης! Αλλο θεμα ειναι που δεν πανε....
    Εγω προσωπικα ειμαι στο μοντελοδρομιο του Κ. Ντουνη στο οποιο τηρουνται
    ολοι οι κανονες ασφαλειας! Thumbs up
    Journalisée

    Dounis Airfield
    Εκεί πετάμε!
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 6.286


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Répondre #46 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 00:08:02 »

    ο λόγος δεν έχουμε ""μοντελοδρομια""  Undecided Undecided Undecidedκαι συγκεκριμένα χορους μεγάλους και οργάνωση

    Καλησπερα φιλε μου!
    Μοντελοδρομια υπαρχουν και ειναι πολυ ασφαλης! Αλλο θεμα ειναι που δεν πανε....

    Μην το λες και εσύ όπως το λέει ο Παπανδρέου ότι λεφτά υπάρχουν!! Azn

    Δύο είναι όλα και όλα τα οργανωμένα μοντελοδρόμια, το ένα του Ντούνη και το άλλο το Hobbybox,
    για να καλύψουν τρείς νομούς Αττικής, Εύβοιας, Βοιωτίας και μία μεγάλη απόσταση να καλύψει
    κάποιος για να πάει!!

    Τα έχω δει και τα δύο και είναι εξαιρετικά από χώρους και από κανόνες ασφαλείας, έπρεπε όμως να υπάρχουν
     πολύ περισσότερα μοντελοδρόμια για να καλύψουν αυτές τις περιοχές!! Wink
    Journalisée
    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Répondre #47 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 07:19:06 »

    Πρέπει να πόνεσε πάρα πάρα πολύ το ατύχημα αυτό. Κρίμα να συμβεί κάτι τέτοιο στον καθένα.

    Και στην Ελλάδα έχουν κατά καιρούς γίνει ατυχήματα στους ίδιους τους πιλότους αλλά και σε τρίτους εξ' αιτίας πιλότων.

    Για μοντελοδρόμια τα 2 που προαναφέρθηκαν έχω ακούσει ότι είναι εξαιρετικά, απλά αν είσαι από Αθήνα -Πειραιά ξεκινάς εκδρομή, και για αρκετούς που πετάνε συχνά το πήγαινα-έλα τόσα χιλιόμετρα, άρα και βενζίνη αμαξιού για μια πτήση δεν είναι μια βιώσιμη και άρα μια υπαρκτή λύση.


    Μακάρι να υπάρξουν μοντελοδρόμια κοντά στις πόλεις σε απόσταση ασφαλείας φυσικά για να  αναπτυχθεί το χόμπυ να υπάρχει και μια ασφάλεια και να απολαμβάνει ο κόσμος πτήσεις.

    Πάντως όλα θέλουν προσοχή.
    « Dernière édition: Mercredi, 16 Nov. 2011, 07:30:57 par .Skywalker. » Journalisée

    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.333



    « Répondre #48 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 09:02:05 »

     το οτι δεν υπαρχουν οργανωμενα πολλα μοντελοδρομια και αναγκαζετε ο καθενας να πετα το μοντελο του σε
    μια αλανα-παρκο-πλατεια-παρκιν δεν ειναι δικαιολογια για τα μη μετρα ασφαλειας
     εκει ακριβως πρεπει απο μονοι τους να περνουν δεκα φορες ποιο αυστηρα μετρα ασφαλειας
     βεβαια σε τετοιες περιπτωσεις ποιος θα επιβαλει σε ποιον τι και με ποιο δικαιωμα
     αλλα πιστευω οτι σε αυτα τα σημεια πανε παντα τα ιδια ατομα οποτε εχουν γνωριστει και
    θα μπορουν μετα απο πρωτοβουλια καποιου να παρθουν καποια μετρα
    Journalisée
    kosima
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 121

    Follow facebook.com/unmanned.evolution


    WWW
    « Répondre #49 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 09:20:22 »

    Αν λοιπόν η αστυνομία μάζευε όλο το κόσμο που πετα εκτος οργανωμένου μοντελοδρομιου ή χώρου που δεν πλήρη τουλάχιστον στις προδιαγραφές απόστασης που υπάρχουν παγκόσμια δεν θα να σταματήσουν η "επίσκεψης" στα μπαλκόνια, τον μοντέλων..... Μια ζωή Ελλάδα
    Journalisée

    Ιμανιμιδης Κων/νος
    Unmanned Evolution
    copterxakias
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 230



    « Répondre #50 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 09:55:11 »

    Αν λοιπόν η αστυνομία μάζευε όλο το κόσμο που πετα εκτος οργανωμένου μοντελοδρομιου ή χώρου που δεν πλήρη τουλάχιστον στις προδιαγραφές απόστασης που υπάρχουν παγκόσμια δεν θα να σταματήσουν η "επίσκεψης" στα μπαλκόνια, τον μοντέλων..... Μια ζωή Ελλάδα

    δηλαδή θέλεις να πεις ότι εμείς που παίζουμε σε ένα χωράφι του χωριου μας θα έπρεπε να έρθει η αστυνομία να μας μαζέψει? αν κατάλαβα καλά ? μην σου πω ότι είναι και πιο ασφαλές για μένα που πεζό μονος μου σε ένα χωράφι η μια αλάνα χωρίς κόσμο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τους λεγόμενους ξερόλες!!!!
    Journalisée

    !!!!! LIFE FOR SOMETHING OR DIE FOR NOTHING !!!!!!!!
            !!!!!!!!!!! GERMANY I'AM BACK !!!!!!!!!!!
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.333



    « Répondre #51 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 10:02:09 »


     μην σου πω ότι είναι και πιο ασφαλές για μένα που πεζό μονος μου σε ένα χωράφι η μια αλάνα χωρίς κόσμο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τους λεγόμενους ξερόλες!!!!

     
    καλο θα ειναι να μην εισαι μονος σε τετοια χομπυ  δεν ειναι και τοσο ασφαλες idiot2
    Journalisée
    copterxakias
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 230



    « Répondre #52 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 10:48:38 »


     μην σου πω ότι είναι και πιο ασφαλές για μένα που πεζό μονος μου σε ένα χωράφι η μια αλάνα χωρίς κόσμο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τους λεγόμενους ξερόλες!!!!

     
    καλο θα ειναι να μην εισαι μονος σε τετοια χομπυ  δεν ειναι και τοσο ασφαλες idiot2


    η επίδειξη είναι αυτή που το κάνει επικίνδυνο αυτό έχω καταλάβει!!!   θέλεις να δείξεις ότι ξέρεις και την πατάς idiot2 idiot2 idiot2
    Journalisée

    !!!!! LIFE FOR SOMETHING OR DIE FOR NOTHING !!!!!!!!
            !!!!!!!!!!! GERMANY I'AM BACK !!!!!!!!!!!
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 6.286


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Répondre #53 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 12:54:19 »

    Η επίδειξη με την κακή έννοια και η αμέλεια είναι πρωταρχικοί παράγοντες σε ένα ατύχημα (το ίδιο
    γίνεται και με τα ΙΧ αυτοκίνητα), το καλό με τα μοντελοδρόμια είναι ότι όταν κάνεις μία φορά επίδειξη
    και προκαλέσεις αναταραχή σε έχουν σουτάρει από εκεί!! police

    Πράγμα φυσικά που δεν γίνεται σε μία αλάνα, θα τον κράξουνε μόνο τον επιδειξηματία και
    αυτός θα συνεχίσει κάποια στιγμή να το ξανακάνει!! Αυτοεξηγούμενο

    Η αμέλεια όμως όπου και να πετάς παραμένει επικίνδυνη για την σωματική ακεραιότητα την
    δική σου και των άλλων!!

    Πρέπει παιδιά να προσέχουμε και να είμαστε συγκεντρωμένοι σε αυτό που κάνουμε, για να
    μην προκαλούμαι την τύχη μας και την τύχη των άλλων ανθρώπων!! Thumbs up   Thumbs up
    « Dernière édition: Mercredi, 16 Nov. 2011, 14:07:04 par Markhelis » Journalisée
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.333



    « Répondre #54 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 13:19:08 »


     μην σου πω ότι είναι και πιο ασφαλές για μένα που πεζό μονος μου σε ένα χωράφι η μια αλάνα χωρίς κόσμο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τους λεγόμενους ξερόλες!!!!

     
    καλο θα ειναι να μην εισαι μονος σε τετοια χομπυ  δεν ειναι και τοσο ασφαλες idiot2


    η επίδειξη είναι αυτή που το κάνει επικίνδυνο αυτό έχω καταλάβει!!!   θέλεις να δείξεις ότι ξέρεις και την πατάς idiot2 idiot2 idiot2

     οχι δε το λεω με αυτη την εννοια
    το λεω με το σκεπτικο το ποιο απλο και ισως το ποιο απιθανο αλλα
    πχ. μολις εβαλες μπροστα και πας να σηκωθεις
    ανθρωπος εισαι ζαλιστικες - πεδικλωθηκες- εχασες ισοροποια για καποιο λογο
    και επεσες πανω σε ενα α/π η ε/π που δουλευει και χτυπησες ασχημα
    ποιος θα σε βοηθησει?
    (κατι που μπορει να συμβει στο οποιοδηποτε χομπυ)
    αλλο ενα ατομο παρεα δε σε χαλαει

     
    Journalisée
    copterxakias
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 230



    « Répondre #55 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 13:30:36 »


     μην σου πω ότι είναι και πιο ασφαλές για μένα που πεζό μονος μου σε ένα χωράφι η μια αλάνα χωρίς κόσμο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τους λεγόμενους ξερόλες!!!!

     
    καλο θα ειναι να μην εισαι μονος σε τετοια χομπυ  δεν ειναι και τοσο ασφαλες idiot2


    η επίδειξη είναι αυτή που το κάνει επικίνδυνο αυτό έχω καταλάβει!!!   θέλεις να δείξεις ότι ξέρεις και την πατάς idiot2 idiot2 idiot2

     οχι δε το λεω με αυτη την εννοια
    το λεω με το σκεπτικο το ποιο απλο και ισως το ποιο απιθανο αλλα
    πχ. μολις εβαλες μπροστα και πας να σηκωθεις
    ανθρωπος εισαι ζαλιστικες - πεδικλωθηκες- εχασες ισοροποια για καποιο λογο
    και επεσες πανω σε ενα α/π η ε/π που δουλευει και χτυπησες ασχημα
    ποιος θα σε βοηθησει?
    (κατι που μπορει να συμβει στο οποιοδηποτε χομπυ)
    αλλο ενα ατομο παρεα δε σε χαλαει

     
    Journalisée

    !!!!! LIFE FOR SOMETHING OR DIE FOR NOTHING !!!!!!!!
            !!!!!!!!!!! GERMANY I'AM BACK !!!!!!!!!!!
    copterxakias
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 230



    « Répondre #56 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 13:33:05 »


     μην σου πω ότι είναι και πιο ασφαλές για μένα που πεζό μονος μου σε ένα χωράφι η μια αλάνα χωρίς κόσμο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τους λεγόμενους ξερόλες!!!!

     
    καλο θα ειναι να μην εισαι μονος σε τετοια χομπυ  δεν ειναι και τοσο ασφαλες idiot2


    η επίδειξη είναι αυτή που το κάνει επικίνδυνο αυτό έχω καταλάβει!!!   θέλεις να δείξεις ότι ξέρεις και την πατάς idiot2 idiot2 idiot2

     οχι δε το λεω με αυτη την εννοια
    το λεω με το σκεπτικο το ποιο απλο και ισως το ποιο απιθανο αλλα
    πχ. μολις εβαλες μπροστα και πας να σηκωθεις
    ανθρωπος εισαι ζαλιστικες - πεδικλωθηκες- εχασες ισοροποια για καποιο λογο
    και επεσες πανω σε ενα α/π η ε/π που δουλευει και χτυπησες ασχημα
    ποιος θα σε βοηθησει?
    (κατι που μπορει να συμβει στο οποιοδηποτε χομπυ)
    αλλο ενα ατομο παρεα δε σε χαλαει

     





    από αυτήν την άπωση ναι το δέχομαι αλλα να λέει να μας μαζέψει η αστυνομία επειδή δεν πατάμε σε "μοδελοδρομιο"? χούντα έχουμε? ατυχήματα μπορούν να γίνουν παντού ειδικά όταν μαζεύεται πόλις κόσμος σε μικρούς χορούς !!!  αυτό εννοούσα πριν !!!
    Journalisée

    !!!!! LIFE FOR SOMETHING OR DIE FOR NOTHING !!!!!!!!
            !!!!!!!!!!! GERMANY I'AM BACK !!!!!!!!!!!
    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Répondre #57 le: Mercredi, 16 Nov. 2011, 15:52:03 »

    Δεν θεωρώ ότι ένα μοντελοδρόμιο είναι απαραίτητο για να υπάρχουν κανόνες ασφαλείας ή ότι μόνο εκεί υπάρχει "ασφάλεια".

    Όντας μέλος συλλόγου του εξωτερικού πετάμε σε χώρο που έχει παραχωρηθεί επίσημα και σε εκείνο το χώρο πετάνε μόνο μέλη του συλλόγου (άρα έχουν και ασφάλιση). Κανένας άλλος δεν επιτρέπεται να πετάει εκεί γιατί δεν είναι μέλος του συλλόγου, τα μέλη του οποίου τηρούν τους κανόνες που συμφωνήθηκαν κατά την παραχώρηση του χώρου.

    Επειδή υπάρχουν νόμοι και κανόνες στην χώρα περί πτήσης αερομοντέλων δεν πετάει ο καθένας όπου θέλει γιατί μπορεί να ύπάρχει ποινή. Άρα οργανώνονται σε συλλόγους και πετάνε σε ειδικα παραχωρημένους χώρους.

    Αν κάποιος το παίξει σοου μαν και δεν τηρήσει το καταστατικό του συλλόγου με όλους τους κανόνες ασφαλείας, πτήσεων κτλ έφυγε από το σύλλογο. Οπότε είναι η οργάνωση και η πειθαρχία και δεν έχει να κάνει με κανένα μοντελοδρόμιο. Οι συντριπτική πλειοψηφία εδώ δεν πετάνε σε μοντελοδρόμια (αλλά φυσικά υπάρχουν οι χώροι και με φυσικό "γκαζόν") και όμως η τήρηση των κανόνων είναι απόλυτη σε όλους τους επίσημους συλλόγους.


    Το δε χώρο τον προσέχουν σαν θησαυρό. Υπάρχει πρόγραμμα κοπής του χορταριού σε βάρδιες μέσα στο μήνα, αγορασμένο μηχάνημα του συλλόγου για αυτό το λόγο, προσοχή σε όλους τους κανόνες κτλ. Κανείς δεν θέλει να χάσει κάτι τόσο πολύτιμο σαν τον χώρο που πετάει γιατί πολύ απλά μετά δεν θα έχει που να πετάξει γιατί εδώ δεν πετάς έτσι απλά.

    Αν θέλετε να δείτε τον χώρο είναι εδώ:

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=25081.0


    Γενικά πιστεύω ότι εμείς κάνουμε την διαφορά και όχι ο χώρος.... αρκεί φυσικά να υπάρξει οργάνωση που φυσικά είναι και το δυσκολότερο κομμάτι.
    Journalisée

    jimpilot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 318



    « Répondre #58 le: Jeudi, 17 Nov. 2011, 00:18:38 »

    Και το ποιο σημαντικο ειναι οτι σε περιπτωση ατυχηματος σε καλυπτει η
    ασφαλεια που σου παρεχει στο ποσο των 100.000 ευρω!!!
    Δεν το εχω δει σε αλλο μοντελοδρομιο στην Ελλαδα.
    Journalisée

    Dounis Airfield
    Εκεί πετάμε!
    .Skywalker.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 115


    Όταν δεν βρέχει και δεν φυσάει, πετάμε...


    « Répondre #59 le: Jeudi, 17 Nov. 2011, 01:36:42 »

    Ηθικό δίδαγμα, ο τυπάς με το ελικόπτερο έπρεπε να πετάει στο Dounis.  laugh
    « Dernière édition: Jeudi, 17 Nov. 2011, 02:07:30 par .Skywalker. » Journalisée

    Pages: 1 2 3 [4] 5     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Modérateur: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Fil de discussion: Ατυχημα με ελικοπτερο
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.032 secondes avec 25 requêtes.