Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 Posts in 12.383 Topics da 6.240 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Domenica, 5 Mag 2024, 16:10:13

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Domenica, 5 Mag 2024, 16:10:13

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6240
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304438
    Topics Totali: 12383
    Online Oggi: 174
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 0
    Visitatori: 173
    Totale: 173
    Selezione di tema

    Pagine: [1] 2 3 4 5     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Αγορα απο το εξωτερικο  (Letto 16747 volte)
    ronnin
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 64


    « il: Sabato, 4 Nov 2006, 13:46:20 »

    Καλημερα παιδια ειμαι νεος στον αερομοντελισμο και στο forum.Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σε οποιον γνωριζει.Πριν δυο μερες αγορασα ενα ΤREX 450XL SE απο HONG KONK ξερετε αν θα εχω προβλημα με το τελωνειο? και πως θα παραλαβω? θα μου το φερουν σπιτι με κουριερ η πρεπει να παω στο τελωνειο? Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τις αφελεις ερωτησεις μου αλλα ειναι η πρωτη μου φορα!!
    Loggato
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 431



    « Risposta #1 il: Sabato, 4 Nov 2006, 15:35:48 »

    Καλησπέρα!

    Αν το δέμα έχει δηλωμένη την κανονική αξία (κατά 99,9%) θα έχεις!!!
    Θα φορολογηθείς αρκετά.
    Συνήθως όλα αυτά τα δέματα τα στέλνουν με EMS. (Express Mail Service). Υπάρχει το αντίστοιχο τμήμα στα ΕΛΤΑ. Από εκεί θα σου έρθει και ειδοποιητήριο...

    Χρόνος: τουλάχιστον για τα μικρά δέματα περιμένω γύρω στη μια εβδομάδα.

    Γιώργος
    Loggato
    ronnin
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 64


    « Risposta #2 il: Sabato, 4 Nov 2006, 16:44:26 »

    Eυχαριστω πολυ γιωργο.
    Loggato
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Risposta #3 il: Venerdì, 2 Nov 2007, 20:11:39 »

    φιλε μου καλησπερα.δεν υπαρχει καμμια μα καμμια φορολογια.μην ακους κανενα.οτι θελεις μπορεις να το αγορασεις απο κει.εμενα μου ηρθε εχτες ενα belt cp και πηγα το πηρα χωρις να μου πουν κουβεντα.απο αμερικη και για δεματα πανω απο 10 κιλα το βλεπουν....και μπορει και οχι..αυτα..
    Loggato

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    andreasp
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 63


    « Risposta #4 il: Venerdì, 2 Nov 2007, 20:17:03 »

    Θα συμφωνησω.
    Δεν υπάρχει καμία φορολογία, εκτός και αν φέρνεις αυτοκίνητο.
    Στην χειροτερη των περιπτώσεων , αν πέσεις στην τρομερή εξαίρεση , στραβόξυλου τελωνιακού, θα πληρώσεις ενα ΦΠΑ.
    99% δεν θα εχεις πρόβλημα.
    Loggato
    ronnin
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 64


    « Risposta #5 il: Venerdì, 2 Nov 2007, 21:29:03 »

    Δεν ειχα κανενα προβλημα μου ηρθε σπιτι (DHL) και δεν πληρωσα δραχμη!
    Loggato
    mgatz
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 16


    « Risposta #6 il: Venerdì, 2 Nov 2007, 21:30:31 »

    Φιλε μου, αγόρασα 2 ελικόπτερα από το Hong Kong to Esky Lama V4 kai to Esky Honey Bee King 2 kathos kai mia Futaba 9ch.Δεν πλήρωσα τίποτα. Θα το δηλώσεις ως δώρο ή να γράφει ο seller samler under 40 $. Για δέματα κατω των 4 Kgr τα πράγματα ειναι ετσι.
    Loggato
    petran
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 197



    « Risposta #7 il: Venerdì, 2 Nov 2007, 22:03:56 »

    Παιδες ηλεκτρικοπτεραδες , εχω μια απορία.

    Ειναι γεγονός οτι ενα ελικόπτερο εχει παρα πολλα εξαρτήματα και δεν μπορεις να εχεις ολα τα ανταλλακτικά. Δεδομένου ότι τα μικρά ηλεκτρικά, ειναι ευπαθή σε πτώσεις, πως βολεύεστε απο ανταλλακτικά? Πες οτι πεφτει το ελικόπτερο και χρειάζεστε επειγόντως ενα εξάρτημα. Τι κάνετε ? Το παραγγέλνετε απο εκει που το προμηθευτηκατε? Εγω δεν θα ειχα την υπομονη να περιμένω.

    Κυριως γι αυτο το λογο παροπλησα ενα ηλεκτρικο που ειχα φερει απο Αμερικη, το οποιο δεν ειχε αντιπροσωπο Ελλαδα, αλλα και να υπήρχε , δεν θα ειχα τα μουτρα να ψωνισω ανταλλακτικα απο αυτον. Ασε που πληρωσα και τελωνειο 75 ευρω για μια αξια 350 ευρω. Τώρα ή ειμαι άτυχος ή πολιτική περι τελωνειακων δασμων έχει αλλάξει.

    Θεωρω οτι για την συγκεκριμένη περιπτωση, η αγορά απο εξωτερικό δεν ενδεικνυται διοτι τα μειονεκτηματα υπερτερουν. Θα ηθελα την αποψη σας.

    Πετρος

    Loggato
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.113


    « Risposta #8 il: Venerdì, 2 Nov 2007, 22:30:41 »

    Τα κλασικα που χρειαζεσε ειναι μπουμα main shaft spindle και blades και αξονας ουρας εχεις παντα καβατζα 1-2 απο αυτα και οτι αλο χρειαστης υπαρχουν αρκετα καταστηματα να πας να αγορασεις απο εδω Χαμόγελο .

    Δεν παραγελνουμε απο εξω οτι δουμε και μας αρεσει ή παραγγελνουμε κατι που υπαρχη και εδω ή απλα ψωνιζουμε απο ελλαδα .

    Υπαρχη και η αγαπημενη μου λυση ενα Full KIT απο εξω συμφερει καλύτερα απο τα πολλά ανταλακτικα και οταν σπασει περνεις οτι θες και παραγγελνης οτι χαλασες Χαμόγελο
    Loggato

    iosif
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 148



    « Risposta #9 il: Sabato, 3 Nov 2007, 00:00:59 »

    Υπαρχη και η αγαπημενη μου λυση ενα Full KIT απο εξω συμφερει καλύτερα απο τα πολλά ανταλακτικα και οταν σπασει περνεις οτι θες και παραγγελνης οτι χαλασες Χαμόγελο

    Φοβερη και πολυ εξυπνη σκεψη!!! Thumbs up
    Mπραβο!!
    Loggato
    mgatz
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 16


    « Risposta #10 il: Sabato, 3 Nov 2007, 00:54:21 »

    1Ta montela pou agorasa exoun antalaktika. 2 mpataries 20 elikes ktlp. Agores mono apo Hong Kong paidia OXI apo USA. Oti erxetai apo USA tha perasei apo to telwneio tis EU stin Germania.
    2 Pira montela pou yparxoun kai edw
    3. Se 7 ergasimes meres erxontai ta antalaktika apo Hong Kong

    Elpizw na apantisa
    Loggato
    petran
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 197



    « Risposta #11 il: Sabato, 3 Nov 2007, 09:38:24 »

    mgatz ευχαριστουμε για την πληροφορια για το Hong Kong.

    Τι εννοεις οτι αυτα που αγόρασες οτι υπαρχουν και εδω ? Μηπως οτι σε περιπτωση που χρειαστεις ανταλλακτικα των 5 ευρω , θα τα αγορασεις απο το καταστημα της γειτονιας? Και μετα μας φταινε οι Ελληνες καταστηματάρχες.

    Δεν απορριπτω τις αγορές απ' το εξωτερικό , αλλα θεωρώ οτι αν δεν γίνονταν ...πως να το πω... "μη οφέλιμες" αγορές απο την μεριά μας, τότε σίγουρα οι τιμές απο Ελλάδα θα ήταν πολυ πιο ανταγωνιστικές και θα υπήρχε πολυ πιο μεγάλη διαθεσιμότητα προιόντων. Και χαρακτηρίζω "μη οφέλιμη" την αγορά για παράδειγμα ενος cp belt ή αντίστοιχου του ή lama κλπ. Οπως επισης θεωρώ ..."μη οφέλιμο" ειναι να αγορασεις 2 κιτ για να καλυψεις το κενο της αμεσης διαθεσιμοτητας ανταλλακτικών.

    Επίσης συνιστώ στους συναδέλφους να αναζητήσουν τα καλα Ελληνικα καταστήματα τα οποία ειναι γνωστά στον κύκλο μας. Εγω προσωπικα που ασχολούμαι με την ηλεκτρική πτήση , βρίσκω πολυ καλά προιόντα σε παραπλησιες τιμές με άλλα καταστήματα του εξωτερικού . Και να μην συγκρίνουμε ανομοια πράγματα (πχ την 25C μπαταρία των 65 Ευρω με την 15 C μπαταρία του σχιζομάτη 30 ευρω).

    Το πιο σημαντικό όμως είναι η ανθρώπινη επαφή. Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω τον εαυτό μου ως ηλίθιο ηή δεν ξερω και εγώ τι άλλο οταν αγόράσα απο τον κ. Παπαδόπουλο ενα ηλεκτρικο 130 Ευρω την στιγμή που μπορουσα να το βρω 100 απο αλλο κατάστημα και 85 απο τον κινέζο. Η εμπειρία αυτου του ανθρώπου, η γνώσεις του πάνω στο αντικείμενο και η γενικότερη προσωπικότητα του επισκιάζουν όλα τα υπόλοιπα. 

    Δεν εξάνλησα την επιχειρηματιλογία μου για να μην κουράσω.Ας ειμαστε πιο υπευθυνοι προπάντων για το καλο της τσέπης μας και για το γενικότερο καλό του Ελληνικού αερομοντελισμού.

    Tις θερμες μου καλημέρες
    Πέτρος
    Loggato
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.113


    « Risposta #12 il: Sabato, 3 Nov 2007, 10:55:54 »

    Οταν μιλαμε ομως για θερμικα heli και οχι για ενα beltακι που πραγματι Ελλαδα εχουμε ΠΟΛΥ καλες τιμες - διαθεσημοτιτα  δεν συνφερη απο εξω .
    Για ενα Raptor ομως εχουμε να κανουμε με 3 μερικες φορες και 4 πλασιες τιμες .

    Με την βενζινη να εχει παει στο θεο και τους μισθους στα ιδια επιπεδα υπολογιζο μεχρι και την βενζινη φιλε μου, θελω 10 ευρω για να παω στο κοντινοτερο αξιοπρεπες καταστημα απο εμενα.

    οσο για το κιτ και απο ελλαδα συνφερη το καταλαβα οταν παραγγειλα ανταλακτικα για ενα σχετικα καλο σπασιμο με συνεφερε να ειχα παρει ΚΙΤ .

    Οταν χρειαστικα 3 9252 οπου κοστιζουν 160 ευρω γιατι να δοσω 300 και να τρεχω να παρακαλαω περιμενω ποτε θα φερει αν δεν εχει κτλ κτλ ?

    Οταν ρωταω για ανταλακτικο και μου λενε δοσε μου τον κωδικο pv**** και σε 2 μερες το εχω που βλεπεις την διαφορα απο εξω στο θεμα αντιμετοπισης ?

    Οταν εχεις γυριση 10 μαγαζια για να βρεις καυσιμο καθως το μαγαζι που ψωνιζω 2-4 γαλονια το μηνα μου απαντησε σε 2 μηνες θα εχω.

    Οταν δεις το προιον που αγορασες σαν νεος στο χωρο 350 ευρω 100 usd

    Οταν, οταν , οταν γιατι να πληρωσο παραπανω για μια υποδιεστερη εξυπιρετιση ?

    Ακομα δεν μπορω να χονεψω το οτι βλεπουν τοσα χαμενα λεφτα και δεν τους νιαζει , αυτη η λογικη καλιτερα να δοσο ενα και να βγαλω 40 παρα 5 και μα βγαλω 50 με τρελενει Sad

    Πως τα καταφεραμε παντος,  ξεθαψαμε ενα αρχαιο topic και τελικα τσακωθικαμε Sad
    Loggato

    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.031


    WWW
    « Risposta #13 il: Sabato, 3 Nov 2007, 12:01:05 »

    Petran μαζί σου Thumbs up (4 γαλόνια το μήνα  Εκπληξη) mrkaza τι να σου πω αγόρι μου.......αν είχα πελάτη σαν κι εσένα τεμενάδες θα τούκανα αν όχι κάτι άλλο  laugh Αλλά τι να πει κανείς....αλιά σε μας τα μακροπούλια....που ψάχνουμε πελάτη με το σταγονόμετρο Undecided
    Loggato

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    iosif
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 148



    « Risposta #14 il: Sabato, 3 Nov 2007, 14:44:44 »

    Τι εννοεις οτι αυτα που αγόρασες οτι υπαρχουν και εδω ? Μηπως οτι σε περιπτωση που χρειαστεις ανταλλακτικα των 5 ευρω , θα τα αγορασεις απο το καταστημα της γειτονιας? Και μετα μας φταινε οι Ελληνες καταστηματάρχες.

    Που το βλεπεις το κακο φιλε μου petran?
      Aν ημουν καταστηματαρχης θα με ευχαριστουσε και αυτο παρα πολυ! Tο να πουλησεις ενα ε/π εχει καποιο κερδος. Aλλα, το να πουλας ανταλλακτικα γι'αυτο το ε/π εχεις περισσοτερο κερδος. Aρα "ουδεν κακον αμιγες καλου" οπως λενε και οι σοφοι μας!
      Kαι εγω, εδω στην Πατρα για να δω εναν O.S. κινητηρα πρεπει να μπω στο net, γιατι κανεις δεν εχει σε στοκ ουτε ελικα που λεει ο λογος!!!!!!!
      Για να ανεβω Aθηνα  θελω και μεταφορικα και μια ημερα απο την δουλεια μου. Kαι το χειροτερο, να μην βρω αρκετα απο αυτα που χρειαζομαι.
      Aυτα...αλλα καποιοι δεν λενε να βαλουν μυαλο. Kαι για να μην παρεξηγηθω, δεν εννοω τους επαγγελματιες, αλλα αυτους που δεν λενε να καταλαβουν, οτι ο καθενας αγοραζει απο εκει που τον εξυπηρετει καλυτερα.-

    Iωσηφ
    Loggato
    Pagine: [1] 2 3 4 5     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderatore: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Topic: Αγορα απο το εξωτερικο
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.035 secondi con 25 queries.