Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.438 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 15:55:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Κυριακή, 5 Μάι 2024, 15:55:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:25]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:26]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304438
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 151
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 125
    Συνολικά: 126
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τα multicopters-drones-uavs είναι αερομοντελισμός ?  (Αναγνώστηκε 10048 φορές)
    manolaki
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #45 στις: Κυριακή, 13 Νοέ 2016, 13:07:42 »

    Η πτυχιακη τεσσαρων φοιτητων του ΜΙΤ ειναι τα drones.

    Η επίσημη εκδοχή. Όμως επινόησαν απο μόνοι τους όλα τα οποία συνθέτουν τα drones;

    Ποια είναι η πηγή της επίσημης αυτής εκδοχής;; Θα ήθελα να τη δω..

    Γιατί έχω την εντύπωση πως η ιστορία εξελίχθηκε ως εξής: Φθηνοί σένσορες (κινητά) + Ανοικτές Πλατφόρμες προτυποποίησης (arduino etc) + ανάμιξη προγραμματιστών και μηχανικών συστημάτων αυτόματου ελέγχου με hobby τον αερομοντελισμό -->   καταναλωτικά drones.

    Mην ξεχνάτε πως πριν μερικά χρόνια (6+) είχαμε τρικόπτερα και τετρακόπτερα με συμβατικά gyros και η εξέλιξη ήταν η εμφάνιση πλακετών με ATMega 168
    που περιελάμβαναν γυροσκόπια και έτρεχαν αλγόριθμο PI. Αντιπροσωπευτικές φωτό που λένε πολλά:

     



    Καταγράφηκε
    manolaki
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    « Απάντηση #46 στις: Κυριακή, 13 Νοέ 2016, 13:13:01 »

      Κατασκευαστικά ήταν μια συλλογική προσπάθεια αερομοντελιστών, προγραματιστών, γεωφυσικών (GPS) και φωτογράφων με σκοπό την αυτόματη πτήση. Πιο πολύ, για μένα, τείνει σε κατηγορία της ρομποτικής στην τελική, αλλά έχει μεν ευρεία χρήση, παντού!!

    Όχι τείνει, είναι robotics!   Thumbs up

    (τους φωτογράφους τι τους ήθελες..  devil )
    Καταγράφηκε
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #47 στις: Δευτέρα, 14 Νοέ 2016, 14:38:51 »

    500 πολυκοπτερα μαζι χααχαχαα πορούν να κινηθούν  σαν ένας στόλος από drone και χρειάζονται μόνο έναν

    χειριστή και ένα φορητό υπολογιστή,
    σύμφωνα με το futurism.com

    https://www.youtube.com/watch?v=5FDClBy2dwQ


    ένα σμήνος από 500 drones με LED φωτισμό που πέταξαν ταυτόχρονα με σκοπό να σπάσουν το παγκόσμιο ρεκόρ πάνω από ένα γήπεδο ποδοσφαίρου στη Γερμανία
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 14 Νοέ 2016, 14:52:17 από evan » Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.765



    WWW
    « Απάντηση #48 στις: Δευτέρα, 14 Νοέ 2016, 17:07:04 »

    Εκπληκτικό!Το χω δει ξανά......!!!

    Και για να ξαναγελάσουμε όμως .......φίλε Αντωνη μην το κοροιδέυεις σε παρακαλω......αμανχαχαχαχαχαχαχ Η ομάδα ειναι πολύ μπροστά.....κανει μοντελισμό πυγολαμπίδας!
    Αλλα τους βγήκε κάτι σε στενες επαφές τριτου τυπου.....αν εχει δει κανεις την ταινία....!!
    Εκπληκτικό παντως !!φαντασμαγορικό! και πολλά υποσχόμενο!Απο ευχή σε πεφταστερια φο μπιζου....εως διαφημησεις STOP.....το βραδυ στην παραλία ξαπλωμένος με το ετερο ημιση.....χαχαχαχα Thumbs up
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 14 Νοέ 2016, 17:17:13 από ArgyrisGiannetakis » Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    gkcarbons
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 170



    « Απάντηση #49 στις: Δευτέρα, 14 Νοέ 2016, 18:18:58 »

     white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag white flag



    Καταγράφηκε

    ΓΙΩΡΓΟΣ  ΚΑΡΑΚΟΥΡΟΣ - ΧΙΟΣ
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #50 στις: Παρασκευή, 18 Νοέ 2016, 15:46:25 »

    και αυτό είνα αερομοντελισμός !!!






    Καταγράφηκε
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #51 στις: Παρασκευή, 18 Νοέ 2016, 21:42:07 »

    500 πολυκοπτερα μαζι χααχαχαα πορούν να κινηθούν  σαν ένας στόλος από drone και χρειάζονται μόνο έναν

    χειριστή και ένα φορητό υπολογιστή,
    σύμφωνα με το futurism.com

    https://www.youtube.com/watch?v=5FDClBy2dwQ


    ένα σμήνος από 500 drones με LED φωτισμό που πέταξαν ταυτόχρονα με σκοπό να σπάσουν το παγκόσμιο ρεκόρ πάνω από ένα γήπεδο ποδοσφαίρου στη Γερμανία

    Πραγματικά καταπληκτικό. Μόνο που δεν νομίζω ότι ο χειριστής του φορητού υπολογιστή δηλώνει ή θεωρεί τον εαυτό του μοντελιστή. Αυτό είναι ρομποτική και μέρος του Research & Development της Intel νομίζω, και ίσως δεν πρέπει να το σαρκάζουμε έτσι εύκολα. Σίγουρα έχει απίστευτο όγκο δουλειάς και προσπάθειας πίσω του για να το χαρακτηρίζουμε "πυγολαμπίδες".

    Για μένα πάντως ο σούπερμαν είναι μοντελισμός όπως και τα φοαμένια 3d αεροπλάνα  και τα funfly (τα θυμάστε από τη δεκαετία του 80 με τα πολύ χοντρά φτερά?!), όπως και κάθε ελικόπτερο που χρειάζεται τόσα ηλεκτρονικά για να πετάξει, με όσες έλικες και να φοράει.

    Κάτι ακόμα για όσους θέλουν το μοντελισμό αποκλειστικά να σχετίζεται με πραγματικά μεγάλου μεγέθους αεροπλάνα.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Quadcopter

    Παραθέτω ενδεικτικά:

    "A number of manned designs appeared in the 1920s and 1930s. These vehicles were among the first successful heavier-than-air vertical take off and landing (VTOL) vehicles."

    "Due to their ease of construction and control, quadcopter aircraft are frequently used as amateur model aircraft projects."

    "Early attempts
    Breguet-Richet Gyroplane (1907)
        A four-rotor helicopter designed by Louis Breguet. This was the first rotary wing aircraft to lift itself off the ground, although only in tethered flight at an altitude of a few feet. In 1908 it was reported as having flown 'several times', although details are sparse.[11] "

    Υ.Γ Η αποψή μου ότι και ο σούπερμαν είναι μοντελισμός, παρά την απλότητα και ελαφρότητα της κατασκευής, δεν περιορίζει τον θαυμασμό μου για τις απίθανες σούπερ κατασκευές που φτιάχνουν αριστοτεχνίτες μοντελιστές και μας δείχνουν εδώ στο φόρουμ και μας κανουν να λιγονόμαστε κυριολεκτικά, όπως το Shinden του παραπάνω γράφοντος ArgyrisGiannetakis αλλά και όχι μόνο.
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.765



    WWW
    « Απάντηση #52 στις: Παρασκευή, 18 Νοέ 2016, 23:15:18 »

    Φίλε Σπυρο συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου !Και βεβαια εχει τεράστιο ογκο δουλειάς.Ειναι εκπληκτικής τεχνολογίας προσπάθεια!Στα εντυπωσιακα βιντεα το ειχα βαλει την ιδια μερα που βγήκε !!γιατί ειναι εντυπωσιακότατο!! Και πιστέυω οτι ημουν συγκεκριμένος στον σαρκασμό μου για να περιγράψω πως το μονο που θα μποροσαν ικαι να μοντελίσουν ειναι οι  πιγολαμπίδες μιας και ειναι το πιο σαρκαστικό κοντινό πειραγμα που φανταστικα εκεινη την στιγμή!Και μόνο αυτό!χαχαχαχα
    Ειναι πολύ ομορφο να μπορούμε να εκφραζουμε την αποψη μας και ειναι δεκτές όλες εδω!Αλλα να υπάρχουν και επιχειρήματα!
    Τα δικά μου για το αν....ειναι αυτά που ειπα στα προηγουμενα μηνηματα.
    Το θεμα μου ειναι αποκληστικά η χρήση και όχι το τι αντικειμενο πετάει κανεις.Ολα ειναι χόμπυ!Ειναι η ψυχοθεραπεία μας!Ειναι το πάθος μας.Αλλα η χρήση ειναι και αυτη που μας ξεχωρίζει!Σε καμμιά περίπτωση ομως δεν θα υπερασπιζόμουν κατι και καποιον που θα βαπτιζε αυτό που χρησημοποιει.... αερομοντελισμό κάνοντας κακό στον αερομοντελισμό.Ας το βαπτισει όπως ειναι το όνομα του!Drone!
    Και άλλο πράμα η ασφάλεια μεσα στον αερομοντελισμό .....και άλλο πράμα η ασφαλεια μεσα στον χωρο του drone.

    Και εγω μεγαλωσα θαυμάζωντας τους κατασκευαστές τους Δασκαλους μου και τις κατασκευές τους.Και απο αυτούς εμπνέυστικα και ακόμα εμπνέωμαι ,και ετσι πηρα θαρρος να δοκιμάσω  να χτισω και να πεταξω αυτα που ειχα και εγω ονειρο!Kαι ποτέ κανενας του δεν μου το επαιξε οτι εχει χρησιμοποιησει 500 κιλά περισότερη μπαλσα απο εμένα......Ποτέ δεν ονειρευτηκα όμως να χρησιμοποιησω και να καπιλευτώ κατι που δεν μου ανηκει.Η προσωπική μου αποψη με τα παραπανω επιχειρηματα μου ειναι ο λογος που δεν θεωρό τα drone αερομοντελισμό.
    Ας ακούσουμε και καμμιά αποψη όμως με επιχειρήματα .... οτι ενα drone που τραβάει βιντεο και φωτογραφία ειναι αερομοντελισμός.
    Και για να ξαναγελασουμε .....μου φαινεται πως ο Σουπερμαν δεν ειναι αερομοντελισμός.... με τετοιο κοκκινο σωβρακο.....Με τετοιο μαλί πιο πολύ στον κολοτούμπα μοιαζει....χαχαχαχα
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #53 στις: Σάββατο, 19 Νοέ 2016, 00:04:27 »

    ....εο και φωτογραφία ειναι αερομοντελισμός
    Και για να ξαναγελασουμε .....μου φαινεται πως ο Σουπερμαν δεν ειναι αερομοντελισμός.... με τετοιο κοκκινο σωβρακο.....Με τετοιο μαλί πιο πολύ στον κολοτούμπα μοιαζει....χαχαχαχα

    Είσαι αληταράς χαχαχα
     Grin
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #54 στις: Σάββατο, 19 Νοέ 2016, 00:24:15 »

    Φίλε Αργύρη δεκτή και σεβαστή η άποψή σου. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε όλοι αλλά σίγουρα είναι όμορφο να μπορούμε να εκφράζουμε τις απόψεις μας όλοι εδώ. Και εγώ πιστεύω ότι ο φωτογράφος που τραβάει βίντεο με ένα τετρακόπτερο σε γάμους και βαφτίσια δεν είναι αερομοντελιστής αλλά δεν νομίζω ότι και ο κάθε τέτοιος ισχυρίζεται ότι είναι αερομοντελιστής όπως και ένας στρατιώτης που χειρίζεται ένα predator drone δεν κάνει αερομοντελισμό. Ακριβώς αυτό που αναφέρεις , η χρήση, είναι που ορίζει τον αερομοντελιστή. Και για μένα τουλάχιστον, ο αερομοντελιστής χρησιμοποιεί το πετούμενό του για την ευχαρίστησή του. Επέτρεψέ μου να θεωρώ ότι τα "multicopters-drones-uavs είναι αερομοντελισμός" ΟΤΑΝ (δική μου άποψη) έχουν χρήση αντίστοιχη με οποιουδήποτε άλλου αερομοντέλου.
    Για το θέμα της ασφάλειας τώρα, πιστεύω ότι τα μή φέροντα κάμερες με πομπούς FPV θα έπρεπε να είναι στην ίδια κατηγορία με όλα τα άλλα ελικόπτερα, γιατί και αυτά ελικόπτερα είναι, μη γελιόμαστε, και έχουν παρόμοιους κυνδίνους με αυτά. Όσα φέρουν εξοπλισμό FPV θα πρέπει να είναι ξεχωριστή κατηγορία με δική της νομοθεσία και κανόνες, πιθανότατα ανάλογα με την εμβέλεια των συστημάτων τους, και να απαιτείται η οργανωμένη χρήση τους και η ασφάλισή τους. Δεν νομίζω οτι πρέπει να μπούν όλα τα πολυκόπτερα ή ελικόπτερα στο ιδιο τσουβάλι.
    Ο καθένας μας χαρακτηρίζεται από το ήθος του, τη προσωικότητά του, την λογική του, την εξυπνάδα του, και είναι υπέυθυνος για την επιλογή του να πετά επικύνδινα ή όχι. Δεν θα απαγόρευα σε ένα πιτσιρικά να μυηθεί στο μοντελισμό με ένα πολυκόπτερο γιατί κάποιο "βλήμα" πετά 3 κιλά εξακόπτερο με λεπίδες όχι έλικες(blades!!!) από κάρμπον και 6 μοτέρ μισού ίππου το καθένα πάνω από τα κεφάλια ανυποψίαστου κόσμου. Άλλωστε δεδομένης της ευκαιρίας θα το έκανε και με ένα αεροπλάνο 10 κιλών!. Ας θεσπίσει λοιπόν το κράτος(λέμε τωρα....) ένα κανονισμό δίκαιο για όλους.

    Υ.Γ. τίποτα.... απλώς μου αρέσει να γράφω υστερόγραφα
    Υ.Γ2 Σωβρακομοντελισμός ειναι ο σούπερμαν
    Υ.Γ3  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #55 στις: Σάββατο, 19 Νοέ 2016, 00:26:37 »

    ....εο και φωτογραφία ειναι αερομοντελισμός
    Και για να ξαναγελασουμε .....μου φαινεται πως ο Σουπερμαν δεν ειναι αερομοντελισμός.... με τετοιο κοκκινο σωβρακο.....Με τετοιο μαλί πιο πολύ στον κολοτούμπα μοιαζει....χαχαχαχα

    Είσαι αληταράς χαχαχα
     Grin

    Φίλε kolotoympas επιβάλεται μια φωτογραφία σου γα τη σύγκριση laugh
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.765



    WWW
    « Απάντηση #56 στις: Σάββατο, 19 Νοέ 2016, 00:33:58 »

    Φίλε Σπυρο συμφωνώ σε όλα όσα λές! Thumbs up

    Φωτογραφία του κολοτούμπα..... αμέσως!!





    * vlcsnap-2016-04-25-15h02m31s169.jpg (105.59 KB, 1024x576 - εμφανίστηκε 200 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #57 στις: Σάββατο, 19 Νοέ 2016, 00:49:11 »

     Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin

    Η ομοιότητα είναι εμφανέστατη.

    Νομίζω πρέπει να ανoίξουμε ένα θέμα για το αν ο kolotoympas είναι στη πραγματικότητα ο Superman  Cheesy

     Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin

    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #58 στις: Σάββατο, 19 Νοέ 2016, 01:09:36 »

      Κατα βάθος είναι ξανθός ..όχι άγγελος devil devil  laugh laugh


    * xan8ia.JPG (16.21 KB, 492x445 - εμφανίστηκε 193 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.765



    WWW
    « Απάντηση #59 στις: Σάββατο, 19 Νοέ 2016, 01:30:13 »

    Αλλη μια οταν τον συλλάβανε για να δουνε αν του μοιαζει.....Ευτυχως το μυστικό του δεν αποκαλυφθηκε! Ναι ειναι ο Σουπερφωτομαν!!!
    Κορυφή!!!!!!!!!!!!!!!!!


    * 1914868_10207416914434746_4371790707878877920_n.jpg (75.07 KB, 637x960 - εμφανίστηκε 204 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  Drones - Multicopters - Πολλαπλών στροφείων (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Τα multicopters-drones-uavs είναι αερομοντελισμός ?
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.