Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.421 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.241 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Dudleynes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 19:41:51

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 19:41:51

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 18:03]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 13:05]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6241
    Τελευταίο: Dudleynes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304421
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 117
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 89
    Συνολικά: 90
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ SCALE  (Αναγνώστηκε 26606 φορές)
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #15 στις: Δευτέρα, 13 Οκτ 2014, 19:55:48 »

    Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει ο ανταγωνισμός, αλλά το hobby...

    Πιστεύω ότι και όσοι ήταν παρόντες στον συγκεκριμένο αγώνα, τους ενδιέφερε πρωτίστως το hobby και το αντικείμενο του scale και λιγότερο ο "ανταγωνισμός". Καλός ο αγώνας και η δυνατότητα ανταγωνισμού, αλλά ήταν σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με την παρέα και την παρακολούθηση scale πτήσεων από scale μοντέλα...

    Σε ότι αφορά στην αρχική ερώτηση του Παντελή, μου προκαλεί και εμένα απορία, αν και εκτιμώ ότι η προσπάθεια και ο χρόνος που απαιτείται για την κατασκευή, το σωστό τριμάρισμα και την προπόνηση για αγωνιστική πτήση, δεν είναι πλέον εύκολα διαθέσιμη από τους περισσότερους...

    Δεν νομίζω ότι μια νέα κατηγορία ή συγχώνευση θα οδηγούσε κάπου. Περισσότερο πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει η διαφήμιση από στόμα σε στόμα ότι οι Πανελλήνιοι ήταν μι πετυχημένη εκδήλωση, παρά τις σχετικά λίγες συμμετοχές, ειδικά στην F4C.

    Από την πλευρά μου, έστω και την μία μέρα που μπόρεσα να παραβρεθώ, το ευχαριστήθηκα και ευχαρίστως και του χρόνου.

    gkan
    Αγαπητέ Γιώργο,
    κατ΄αρχήν θα ήθελα να εκφράσω και από αυτό το βήμα  τη χαρά μου που βρεθήκαμε ξανά σε αγώνες scale.
    Για το θέμα της συγχώνευσης των κατηγοριών που πρότεινα, στηρίζεται στην άποψη ότι όσο λιγότερες προϋποθέσεις τίθενται τόσο περισσότεροι είναι οι υποψήφιοι συμμετέχοντες. Καταργώντας μάλιστα τον περιορισμό των 15kg ανοίγει ακόμη περισσότερο το "target group", δεδομένου ότι υπάρχουν πολλά μεγάλα ARF υψηλής ποιότητας στα οποία οι ιδιοκτήτες τους έχουν ρίξει πολλή και αξιόλογη δουλειά. Κατανοώ τα θέματα που προκύπτουν για την F4C και το κριτήριο αλλά το βασικότερο ζήτημα σήμερα είναι να γίνονται κανονικοί αγώνες και όχι να συντηρούμε κατηγορίες που φέρνουν 2-3 συμμετοχές. Παρά ταύτα όμως, σχεδόν κανείς μέχρι στιγμής δεν εξέφρασε άποψη για το θέμα (θετική ή αρνητική). Οπότε πιθανότατα να έχεις δίκιο στην άποψη που εξέφρασες περί αλλαγής κανονισμών.
    Ελπίζω να ακουστούν και άλλες γνώμες. Είναι πολλοί οι αερομοντελιστές που διαθέτουν περίφημα scale μοντέλα και είναι κρίμα που δεν τιμούν με την παρουσία τους τους αγώνες. Θα περιμένω να συμμετέχουν στην κουβέντα μας.
    Καταγράφηκε
    CMarkop
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.208



    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 12:44:52 »

    Γεια σας και από εμένα…
    Αποφάσισα να γράψω  και την δική μου άποψη (ή και απορία αν θέλετε) στο θέμα αυτό, μιας και εδώ και 22 χρόνια ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο με scale μοντέλα (εξαιρούμε τα 1-2 πρώτα χρόνια που μάθαινα να πετάω και να πειραματίζομαι με κατασκευές).
    Προς τι όλη αυτή η αγωνία για να τραβηχτεί κόσμος στους αγώνες; Γιατί πρέπει κάποιος που είναι καλός (ή μέτριος ή πολύ καλός) σε κάτι να πρέπει οπωσδήποτε να παίρνει μέρος σε αγώνες;
    Αν κάποιος που του αρέσει για παράδειγμα το τρέξιμο απλά για σπορ και είναι και καλός σε αυτό και κάθε μήνα διανύει μεγαλύτερες αποστάσεις (ή γίνετε πιο γρήγορος), πρέπει οπωσδήποτε να πάρει μέρος και σε αγώνες;  Για ποιο λόγο; Δεν μπορεί να το κάνει απλά για την ευχαρίστησή του; Πρέπει οι άλλοι να του λένε συνέχεια να πάρει μέρος σε κάποιους αγώνες γιατί τυχαίνει να είναι καλός;
    Και όσο για το ότι οι αγώνες σε βοηθούν να βελτιωθείς, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Γνωρίζω πολλούς καλούς μοντελιστές (μιλάω για scale-άδες πάντα)  που τους βλέπω χρόνια τώρα να κατασκευάζουν όλο και πιο απίστευτα μοντέλα και να κάνουν όλο και πιο όμορφες πτήσεις (άρα σαφώς βελτιώνονται) κι όμως να μην έχουν πάρει μέρος σε αγώνα ούτε μία φορά!
    Από την  άλλη, μοντελιστές που παίρνουν συχνά μέρος σε αγώνες τους βλέπουμε να κατεβαίνουν με το ίδιο (και πολλές φορές απλό) μοντέλο. Και αφού έχουν μάθει καλά αυτό και το πετάνε με άνεση δεν προχωρούν σε κάτι ανώτερο ή πιο σύνθετο. Και είναι και λογικό για να πούμε την αλήθεια. Αν έχεις ένα μοντέλο το οποίο δεν έχει πολλές απαιτήσεις  το πετάς χρόνια, το ξέρεις καλά και είναι αξιόπιστο και σου δίνει  καλές θέσεις στους αγώνες, γιατί να «παίξεις» με κάτι άλλο; Που είναι λοιπόν η εξέλιξη εδώ;
    Δύο πράγματα χρειάζονται για να αναπτυχθεί ο scale μοντελισμός, όρεξη και μεράκι.
    Ούτε αγώνες, ούτε πολλά λεφτά ούτε μεγάλο εργαστήριο, ούτε κα τι άλλο.
    ΜΕΡΑΚΙ. Αυτό θέλουμε να δώσουμε στα νέα παιδιά. Και όχι αεροπλάνα από το ράφι.
    Πιστεύω ότι οι φιλικές συναντήσεις, εκδηλώσεις και απλές επιδείξεις με ανοιχτές προσκλήσεις προς όλους σε όσο γίνετε περισσότερα μοντελοδρόμια και θα αναδείξουν  το είδος του μοντελισμού που εμείς αγαπάμε και θα προσελκύσουν νέα άτομα τα οποία θα δουν μοντέλα φτιαγμένα με μεράκι και αγάπη. Και θα συζητιόνται ανοιχτά και άνετα τεχνικές και τρόποι κατασκευής και επίσης θα μπορούν πολλοί να πετάξουν σε διαφορετικούς χώρους και τελικά να επιλέξουν για βάση τους αυτόν που τους ταιριάζει καλύτερα.
    Και όλα τα παραπάνω χωρίς ανταγωνισμούς. Δεν μπαίνουμε σε ένα χόμπι για να ανταγωνιστούμε κάποιον ή κάποιους. Μπαίνουμε γιατί μας ευχαριστεί, μας χαλαρώνει και μας γεμίζει. Έχουμε ήδη στην ζωή μας από μικρά παιδιά να ανταγωνιστούμε πολλούς και σε διάφορες φάσεις της ζωής μας (εξετάσεις, δουλειά κλπ). γιατί να έχουμε αυτό το φορτίο και στο χόμπι μας; Για να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι από τους άλλος; Για να πάρουμε την δόξα από τους άλλους; Σε τι; Στο χόμπι; Αυτό θέλουμε για να αναγνωριστούμε;
    Αν μπαίνουμε σε ένα σπορ (ή χόμπι) για τον ανταγωνισμό, τότε μάλλον μιλάμε σε ένα τελείως διαφορετικό επίπεδο. Ας είμαστε ειλικρινείς, δεν μιλάμε ούτε για άμυλα ούτε για φιλία. Μιλάμε για ανταγωνισμό.
    Και για να υποστηρίξω την δική μου άποψη που δεν παίρνω (και δεν με ενδιαφέρει πια να πάρω – εκτός και αν κάτι αλλάξει ριζικά)  μέρος σε αγώνες, θα σας πω με κάθε ειλικρίνεια ότι πριν μερικά χρόνια το σκεφτόμουν σοβαρά να πάρω μέρος, έτσι για την εμπειρία. Αλλά όταν παρακολούθησα έναν – δύο αγώνες από κοντά και είδα κάποια «παρατράγουδα» (εγώ θα το έλεγα πολύ πιο χοντρά) και το ελληνικό μεγαλείο να βασιλεύει ακόμη και εκεί, όχι μόνο δεν με έπεισαν να συνεχίσω αλλά μάλλον κατάφεραν το ακριβώς αντίθετο.
    Λοιπόν, δεν γράφω συχνά σε forum (για την ακρίβεια δεν γράφω σχεδόν καθόλου) αλλά εδώ το παράκανα! Ολόκληρη έκθεση έγραψα!
    Αυτά. Ελπίζω να μην προσβάλω κανένα και αν το κάνω ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη. Δεν είναι εσκεμμένο.

    Με φιλική και μόνο διάθεση                                         
    Κώστας Μαρκόπουλος.
    Καταγράφηκε

    μοντελισμός = κατασκευή._
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 14:48:17 »

    +1000000000000000000000000 Thumbs up

    O Κώστας τα είπε όλα! Συμφωνώ 100% με όλα του τα λεγόμενα.


    ps. Δεν υπάρχουν διεθνείς κανόνες? Γιατί θα πρέπει να τους αλλάξουμε?
    Εάν δεν μπορούμε να καρφώσουμε στο καλάθι, το χαμηλώνουμε???!!!!
    Εάν δεν υπάρχουν συμμετοχές... ...μην κάνετε αγώνες!! Απλά πράγματα.
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 15:44:56 »

    Μην απορείτε γιατί ορισμένοι λαμβάνουν μέρος και γιατί άλλοι ενδιαφέρονται να αυξηθούν οι συμμετοχές.

    Εδώ τέθηκε (μεταξύ άλλων) και η εξής ερώτηση: Πείτε μας γιατί εσείς δεν λαμβάνετε μέρος στους αγώνες scale.

    Οι λόγοι γιατί δεν παίρνουν όλοι οι scale-άδες μέρος σε αγώνες, δεν είναι άγνωστοι, απλά θα ήταν καλό να γνωρίζουμε ποιόν λόγο επικαλείται ο καθένας.

    Λοιπόν! - Δεν λαμβάνω μέρος στους αγώνες, γιατί:

    α) δεν θέλω - δεν μου αρέσει

    β) είναι πέραν των δυνατοτήτων μου (τεχνικά ή οικονομικά)

    γ) δεν γνωρίζω πως

    δ) βαριέμαι

    ε) δεν αντέχω την κριτική

    στ) δεν πάω αν δεν μπορώ να βγώ πρώτος

    ζ) οι αγώνες δεν οργανώνονται σωστά

    Ευχαρίστως να ακούσουμε και κάτι εκτός των ανωτέρω.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    w1ndsurfer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.404



    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 16:20:37 »

    Δύο πράγματα χρειάζονται για να αναπτυχθεί ο scale μοντελισμός, όρεξη και μεράκι.
    Ούτε αγώνες, ούτε πολλά λεφτά ούτε μεγάλο εργαστήριο, ούτε κα τι άλλο.
    ΜΕΡΑΚΙ. Αυτό θέλουμε να δώσουμε στα νέα παιδιά. Και όχι αεροπλάνα από το ράφι.

    +100
    προσθέτω: και λίγη δόση τρέλλας!
    Το λέω αυτό συνειδητά, βλέποντας π.χ. πόσον χρόνο και μεράκι αφιερώνουν οι μαστερ του scale μοντελισμού, και πόσοι λίγοι τελικά μπορούμε να εκτιμήσουμε το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας.

    Φαντάζομαι όχι σκόπιμα, πάντως το ίδιο ΣΚ που διεξαγόταν το πανελλήνιο scale στην Λάρισα είχε τον πανελλήνιο διαγωνισμό / έκθεση της IPMS στο Ελληνικό. Φέτος για πρώτη φορά η IPMS μας κάλεσε να εκθέσουμε τα scale αερομοντέλα μας, και μπορώ να πω ότι είχαμε πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον από τους φίλους στατικούς μοντελιστές, ορισμένοι εκ των οποίων ήρθαν την Κυριακή στον χώρο πτήσης του Ελληνικού και είδαν τα μοντέλα εν δράσει.
    Ελπίζω ότι κάποιοι εξ'αυτών θα κάνουν την μετάβαση από τον στατικό στον τ/κ αερομοντελισμό (με scale θέματα φυσικά!)

    Και επειδή η αιτία δημιουργίας του παρόντος νήματος ήταν οι μόνο 2 συμμετοχές στο πανελλήνιο scale, δείτε και τα στατιστικά του διαγωνισμού της IPMS:

      230 συμμετέχοντες μοντελιστές από όλη την Ελλάδα (και λίγοι από εξωτερικό)
      628 μοντέλα - εκθέματα
      54 κατηγορίες εκθεμάτων (14 εκ των οποίων αεροπορικά)

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=41679.0

    Καταγράφηκε

    Η τέλεια σχεδίαση επιτυγχάνεται όταν είναι τόσο λιτή ώστε δεν υπάρχει κάτιι που μπορεί να αφαιρεθεί - Antoine De Saint-Exupery (French writer and aviator)
    FAZ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 143



    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 16:42:23 »

    Για να επιχειρήσω συμμετοχή σε αγώνες scale θα ήθελα να ήμουν μέλος σε ομάδα όπου θα κατέβαινε από κοινού στους αγώνες με ένα ή δύο project. Κάθε μέλος να αναλαμβάνει επί μέρους στοιχεία του project π.χ. ένας στο σύστημα προσγείωσης, άλλος στο cockpit, άλλος ο πιλότος, άλλος στο βάψιμο και φινίρισμα κλπ.

    Είναι σαν τη δουλειά που κάνουν ξεχωριστά άλλα και όλοι μαζί τα departments των εταιρειών παραγωγής  αεροπλάνων.

    Έτσι είναι ακόμα πιο scale  Azn

    Γιάννης
    Καταγράφηκε
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 16:52:40 »

    Μην απορείτε γιατί ορισμένοι λαμβάνουν μέρος και γιατί άλλοι ενδιαφέρονται να αυξηθούν οι συμμετοχές.

    Εδώ τέθηκε (μεταξύ άλλων) και η εξής ερώτηση: Πείτε μας γιατί εσείς δεν λαμβάνετε μέρος στους αγώνες scale.

    Οι λόγοι γιατί δεν παίρνουν όλοι οι scale-άδες μέρος σε αγώνες, δεν είναι άγνωστοι, απλά θα ήταν καλό να γνωρίζουμε ποιόν λόγο επικαλείται ο καθένας.

    Λοιπόν! - Δεν λαμβάνω μέρος στους αγώνες, γιατί:

    α) δεν θέλω - δεν μου αρέσει

    β) είναι πέραν των δυνατοτήτων μου (τεχνικά ή οικονομικά)

    γ) δεν γνωρίζω πως

    δ) βαριέμαι

    ε) δεν αντέχω την κριτική

    στ) δεν πάω αν δεν μπορώ να βγώ πρώτος

    ζ) οι αγώνες δεν οργανώνονται σωστά



    η) αυτό που κάνουμε εδώ είναι HOBBY και για αυτό μας αρέσει τρελά και δεν θέλουμε να χάσει αυτή τη "ΜΑΓΕΙΑ" με το να ανταγωνιζόμαστε μεταξύ μας για το ποιανού το μοντέλο βγήκε πρώτο ή τελευταίο και εαν οι κριτές ήταν δίκαιοι ή όχι.
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 17:23:15 »


    η) αυτό που κάνουμε εδώ είναι HOBBY και για αυτό μας αρέσει τρελά και δεν θέλουμε να χάσει αυτή τη "ΜΑΓΕΙΑ" με το να ανταγωνιζόμαστε μεταξύ μας για το ποιανού το μοντέλο βγήκε πρώτο ή τελευταίο και εαν οι κριτές ήταν δίκαιοι ή όχι.

    Αυτό που αναφέρεις εμπίπτει στο α) δεν θέλω - δεν μου αρέσει
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 17:50:07 »

    Αγαπητοί φίλοι. Όλοι όσοι μέχρι στιγμής συμμετείχαμε σε αυτή την κουβέντα γνωριζόμαστε μεταξύ μας και αρκετά από αυτά τα έχουμε συζητήσει κατ' ιδίαν.
    Αυτό που κατ΄αρχήν θεώρησα σημαντικό ήταν η ανάπτυξη των αγώνων scale. Είναι βέβαιο ότι η ανάπτυξη αυτή μπορεί να προκύψει μόνο με περισσότερες συμμετοχές. Και φυσικά δεν μπορεί κανείς να περιμένει συμμετοχές με το στανιό. Δεν ήταν αυτό το σκεπτικό μου ούτε και η πρόθεσή μου. Ποτέ δεν θεώρησα ότι κάποιος που απλά δεν του αρέσει η συμμετοχή σε αγώνες, με κάποιο τρόπο πρέπει να τον υποχρεώσουμε να μετέχει σε αυτούς. Απλά απορώ που πριν 10 χρόνια υπήρχαν πολλές συμμετοχές και τώρα όχι. Μην με παρεξηγείτε δεν είναι καθόλου η πρόθεσή μου να υποχρεώσω κανέναν να κάνει κάτι που δεν θέλει.
    Τώρα επί προσωπικού:

    Κώστα (CMarcop). Αν ήσουν στους τελευταίους αγώνες στη Λάρισσα και άκουγες με προσοχή τα όσα θα είχε να σου πει ως κριτική για το αεροπλάνο σου ο chairman της CIAM, Graham Kennedy, θα καταλάβαινες για ποιό λόγο και με ποιον τρόπο οι αγώνες σε βοηθούν να βελτιωθείς. Και όχι μόνο στην πτήση αλλά και στην κατασκευή. Θα σου αναφέρω ως συνολικό δικό μου συμπέρασμα, ότι σήμερα στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένα μοντέλο που θα μπορούσε να βρεθεί στην πρώτη 20άδα του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Και αυτό γιατί ομφαλοσκοπούμε και δεν ανοίγουμε το μάτι μας να δούμε λίγο πιο μακρυά. Θα προτιμούσα να ακούσω ότι χρειαζόμαστε τον Kennedy παρόντα στους αγώνες για τα επόμανα 5-6 χρόνια παρά το ότι οι αγώνες δεν βοηθούν στη βελτίωση των κατασκευαστικών και πτητικών ικανοτήτων μας. Διότι scale σημαίνει ακριβές αντίγραφο του αληθινού και όχι κάτι που απλά μοιάζει στο αληθινό. Πιστή αναπαραγωγή και όχι το φτιάχνω όπως με βολεύει.

    Γιάννη (MOGOLOS)
    Αν ήσουν στη Λάρισσα θα άκουγες από τον Kennedy ότι σε όλες τις χώρες (και στην Αγγλία) οι κανονισμοί που ισχύουν τοπικά είναι επιλογή της οικείας ομοσπονδίας διότι οι διεθνείς κανονισμοί είναι πολύ αυστηροί και περιοριστικοί με αποτέλεσμα να μειώνονται οι συμμετοχές. Για παράδειγμα στην Αγγλία δεν ισχύει η διαφοροποίηση μεταξύ ακροβατικών και μη ακροβατικών.

    Δημήτρη (dgiatr)
    Η μαγεία του χόμπυ  χάνεται άν μετέχεις με αποκλειστικό σκοπό το κύπελλο του νικητή. Όπως συχνά αρέσκομαι να λέω στον γυιό μου: "ένας αγώνας είναι κάτι πολύ περισσότερο από μια νίκη".
    Εν κατακλείδι, όλοι παραθέτετε λόγους για να μην μετέχει κάποιος σε αγώνες scale. Εγώ ρώτησα κάτι άλλο. Αν υπάρχουν λόγοι που σας αποτρέπουν από το να μετέχετε, αν και θα θέλατε, και πως μπορεί να αρθούν αυτοί οι λόγοι.

    Καταγράφηκε
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 18:16:09 »

    Γεια σας και από εμένα…
    Αποφάσισα να γράψω  και την δική μου άποψη (ή και απορία αν θέλετε) στο θέμα αυτό, μιας και εδώ και 22 χρόνια ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο με scale μοντέλα (εξαιρούμε τα 1-2 πρώτα χρόνια που μάθαινα να πετάω και να πειραματίζομαι με κατασκευές).
    Προς τι όλη αυτή η αγωνία για να τραβηχτεί κόσμος στους αγώνες; Γιατί πρέπει κάποιος που είναι καλός (ή μέτριος ή πολύ καλός) σε κάτι να πρέπει οπωσδήποτε να παίρνει μέρος σε αγώνες;
    Αν κάποιος που του αρέσει για παράδειγμα το τρέξιμο απλά για σπορ και είναι και καλός σε αυτό και κάθε μήνα διανύει μεγαλύτερες αποστάσεις (ή γίνετε πιο γρήγορος), πρέπει οπωσδήποτε να πάρει μέρος και σε αγώνες;  Για ποιο λόγο; Δεν μπορεί να το κάνει απλά για την ευχαρίστησή του; Πρέπει οι άλλοι να του λένε συνέχεια να πάρει μέρος σε κάποιους αγώνες γιατί τυχαίνει να είναι καλός;
    Και όσο για το ότι οι αγώνες σε βοηθούν να βελτιωθείς, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Γνωρίζω πολλούς καλούς μοντελιστές (μιλάω για scale-άδες πάντα)  που τους βλέπω χρόνια τώρα να κατασκευάζουν όλο και πιο απίστευτα μοντέλα και να κάνουν όλο και πιο όμορφες πτήσεις (άρα σαφώς βελτιώνονται) κι όμως να μην έχουν πάρει μέρος σε αγώνα ούτε μία φορά!
    Από την  άλλη, μοντελιστές που παίρνουν συχνά μέρος σε αγώνες τους βλέπουμε να κατεβαίνουν με το ίδιο (και πολλές φορές απλό) μοντέλο. Και αφού έχουν μάθει καλά αυτό και το πετάνε με άνεση δεν προχωρούν σε κάτι ανώτερο ή πιο σύνθετο. Και είναι και λογικό για να πούμε την αλήθεια. Αν έχεις ένα μοντέλο το οποίο δεν έχει πολλές απαιτήσεις  το πετάς χρόνια, το ξέρεις καλά και είναι αξιόπιστο και σου δίνει  καλές θέσεις στους αγώνες, γιατί να «παίξεις» με κάτι άλλο; Που είναι λοιπόν η εξέλιξη εδώ;
    Δύο πράγματα χρειάζονται για να αναπτυχθεί ο scale μοντελισμός, όρεξη και μεράκι.
    Ούτε αγώνες, ούτε πολλά λεφτά ούτε μεγάλο εργαστήριο, ούτε κα τι άλλο.
    ΜΕΡΑΚΙ. Αυτό θέλουμε να δώσουμε στα νέα παιδιά. Και όχι αεροπλάνα από το ράφι.
    Πιστεύω ότι οι φιλικές συναντήσεις, εκδηλώσεις και απλές επιδείξεις με ανοιχτές προσκλήσεις προς όλους σε όσο γίνετε περισσότερα μοντελοδρόμια και θα αναδείξουν  το είδος του μοντελισμού που εμείς αγαπάμε και θα προσελκύσουν νέα άτομα τα οποία θα δουν μοντέλα φτιαγμένα με μεράκι και αγάπη. Και θα συζητιόνται ανοιχτά και άνετα τεχνικές και τρόποι κατασκευής και επίσης θα μπορούν πολλοί να πετάξουν σε διαφορετικούς χώρους και τελικά να επιλέξουν για βάση τους αυτόν που τους ταιριάζει καλύτερα.
    Και όλα τα παραπάνω χωρίς ανταγωνισμούς. Δεν μπαίνουμε σε ένα χόμπι για να ανταγωνιστούμε κάποιον ή κάποιους. Μπαίνουμε γιατί μας ευχαριστεί, μας χαλαρώνει και μας γεμίζει. Έχουμε ήδη στην ζωή μας από μικρά παιδιά να ανταγωνιστούμε πολλούς και σε διάφορες φάσεις της ζωής μας (εξετάσεις, δουλειά κλπ). γιατί να έχουμε αυτό το φορτίο και στο χόμπι μας; Για να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι από τους άλλος; Για να πάρουμε την δόξα από τους άλλους; Σε τι; Στο χόμπι; Αυτό θέλουμε για να αναγνωριστούμε;
    Αν μπαίνουμε σε ένα σπορ (ή χόμπι) για τον ανταγωνισμό, τότε μάλλον μιλάμε σε ένα τελείως διαφορετικό επίπεδο. Ας είμαστε ειλικρινείς, δεν μιλάμε ούτε για άμυλα ούτε για φιλία. Μιλάμε για ανταγωνισμό.
    Και για να υποστηρίξω την δική μου άποψη που δεν παίρνω (και δεν με ενδιαφέρει πια να πάρω – εκτός και αν κάτι αλλάξει ριζικά)  μέρος σε αγώνες, θα σας πω με κάθε ειλικρίνεια ότι πριν μερικά χρόνια το σκεφτόμουν σοβαρά να πάρω μέρος, έτσι για την εμπειρία. Αλλά όταν παρακολούθησα έναν – δύο αγώνες από κοντά και είδα κάποια «παρατράγουδα» (εγώ θα το έλεγα πολύ πιο χοντρά) και το ελληνικό μεγαλείο να βασιλεύει ακόμη και εκεί, όχι μόνο δεν με έπεισαν να συνεχίσω αλλά μάλλον κατάφεραν το ακριβώς αντίθετο.
    Λοιπόν, δεν γράφω συχνά σε forum (για την ακρίβεια δεν γράφω σχεδόν καθόλου) αλλά εδώ το παράκανα! Ολόκληρη έκθεση έγραψα!
    Αυτά. Ελπίζω να μην προσβάλω κανένα και αν το κάνω ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη. Δεν είναι εσκεμμένο.

    Με φιλική και μόνο διάθεση                                         
    Κώστας Μαρκόπουλος.


    Αγαπητέ Κώστα.
    Δίνω ιδιαίτερη σημασία στα γραφόμενά σου διότι είσαι ένας από τους καλυτέρους του "είδους" μας.
    Κατ' αρχήν, η άμιλλα είναι ανταγωνισμός. Είναι ταυτόσημες έννοιες. Εν συννεχεία θα ήθελα να γίνεις περισσότερο αναλυτικός για τα "παρατράγουδα" και να μου πεις αν θα συμμετείχες σε αγώνες χωρίς "παρατράγουδα". Αν θα αποφάσιζες να συμμετέχεις, πες μας με ποιον τρόπο, κατά τη γνώμη σου, πιστεύεις ότι θα εξαλειφθούν .
    Καταγράφηκε
    w1ndsurfer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.404



    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 19:23:05 »

    Διότι scale σημαίνει ακριβές αντίγραφο του αληθινού και όχι κάτι που απλά μοιάζει στο αληθινό. Πιστή αναπαραγωγή και όχι το φτιάχνω όπως με βολεύει.

    Παντελή,
    τώρα ο στόχος απομακρύνεται αντί να γίνεται πιο προαιτός!

    Μην ξεχνάς ότι είμαστε ερασιτέχνες χομπίστες, όχι επαγγελματίες αθλητές με σπονσορς
    Καταγράφηκε

    Η τέλεια σχεδίαση επιτυγχάνεται όταν είναι τόσο λιτή ώστε δεν υπάρχει κάτιι που μπορεί να αφαιρεθεί - Antoine De Saint-Exupery (French writer and aviator)
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #26 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 19:28:32 »

    Για να επιχειρήσω συμμετοχή σε αγώνες scale θα ήθελα να ήμουν μέλος σε ομάδα όπου θα κατέβαινε από κοινού στους αγώνες με ένα ή δύο project. Κάθε μέλος να αναλαμβάνει επί μέρους στοιχεία του project π.χ. ένας στο σύστημα προσγείωσης, άλλος στο cockpit, άλλος ο πιλότος, άλλος στο βάψιμο και φινίρισμα κλπ.

    Είναι σαν τη δουλειά που κάνουν ξεχωριστά άλλα και όλοι μαζί τα departments των εταιρειών παραγωγής  αεροπλάνων.

    Έτσι είναι ακόμα πιο scale  Azn

    Γιάννης

    Γιάννη, δεν είναι κακή η ιδέα σου αλλά αφορά πλέον ομαδικό αγώνισμα. Δυστυχώς το αγώνισμα είναι αυστηρά ατομικό. Παρόλα αυτά αν η ομοσπονδία μπορούσε να βρεί τρόπο να εντάξει ομαδική συμμετοχή σε ατομικό αγώνισμα, εμένα δεν θα μου κακοφαινόταν. Τώρα το που θα βρείς 7-8 άτομα για να στελεχώσεις μια τέτοια ομάδα η οποία θα δουλέψει αρμονικά με κοινό στόχο, είναι ένα δυσεπίλυτο, νομίζω, πρόβλημα.
    Καταγράφηκε
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #27 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 19:38:27 »

    Διότι scale σημαίνει ακριβές αντίγραφο του αληθινού και όχι κάτι που απλά μοιάζει στο αληθινό. Πιστή αναπαραγωγή και όχι το φτιάχνω όπως με βολεύει.

    Παντελή,
    τώρα ο στόχος απομακρύνεται αντί να γίνεται πιο προαιτός!

    Μην ξεχνάς ότι είμαστε ερασιτέχνες χομπίστες, όχι επαγγελματίες αθλητές με σπονσορς

    Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο το λες αυτό. Ο στόχος είναι να μπούμε στη διαδικασία να φτιάξουμε και να πετάξουμε κάτι πολύ όμορφο. Το επιχείρημά μου αναφέρεται στο πως οι αγώνες βοηθούν στη βελτίωση. Διότι πέρα από τα υπόλοιπα, βλέπεις τι δουλειά έχουν κάνει  οι ανταγωνιστές και ανακαλύπτεις τα σημεία στα οποία υστέρησες και στοχοθετείς τη βελτίωσή τους. Μην μπερδεύουμε το κύπελο του νικητή με την αγωνιστική διαδικασία.
    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.760



    WWW
    « Απάντηση #28 στις: Παρασκευή, 17 Οκτ 2014, 23:45:46 »

    Γειά σας παιδιά!Η άποψη μου για την scale κατηγορία είναι οτι είναι μια δύσκολη κατηγορία η οποία θέλει τεράστιες ποσότητες σε ώρες κατασκευής και προπόνησης στην πτήση ετσι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα αξιοπρεπούς παρουσίας σε αγώνες.Και στα δύο είναι αρκετά δύσκολο να τα πετύχει κανείς στο 100%.Και παράλληλα όλα αυτά υπο την κρίση της κριτικής επιτροπής.
    Υπάρχουν όμως και οι άλλες δύο κατηγορίες που τα πράγματα είναι πιό απλά  η ARF και η  Η αλλά και εκεί θα έπρεπε να ύπάρχουν ακόμα περισσότερες συμετοχές .
    Φίλε Κώστα συμφωνώ σε αρκετά.Σίγουρα δέν χρειάζεται να ασχοληθεί με τους αγώνες κανείς για να εξελιχθεί και κατασκευαστικά και πτητικά, ως ένα επίπεδο όμως!Σεβαστό οταν το βλέπει κανείς σαν χόμπυ!Ολές οι απόψεις σεβαστές, δεν αναγκάζει κανείς κανέναν να λάβει μέρος.
    Ομως ο Αθλητισμός είναι μια ίδέα και μια συστηματική καλλιέργια που σε φέρνει σε άλλο επίπεδο!Μήν είμαστε ισοπεδωτικοί.
    Απλά έχουμε ξεχάσει την αληθινή έννοια του αθλητισμού!
    Ο εγωισμός είναι η χειρότερη ασθένεια της εποχής μας!
    Και προτείνω επειδή δεν μπορούμε όλοι να βγούμε πρώτοι και ούτε θα χάσουμε καμμία χορηγεία απο futaba η JR η οτιδήποτε άλλο,να λαμβάνουμε μέρος καταρχήν για τον εαυτό μας και με στόχο προσωπικό μέχρι που μπορούμε να βελτιωθούμε και κατα σειρά για να αποκτήσουμε αυτοπεποίθηση,αυτοσυγκέντρωση,άνεση,ακρίβεια,υπομονή,τελειότητα,και (ευγενή άμμιλα).
    Καλό είναι να έχουμε αγάπη για το ταξίδι και όχι για το κυπελάκι.
    Το επίπεδο στο εξωτερικό είναι υψηλότατο και μόνο όταν θα παρακολουθήσει κανείς απο κοντά θα μπορέσει να το διαπιστώσει!Μην περιμένουμε απο την αρχή να νικήσουμε ούτε να πλησιάσουμε κοντά στο επίπεδο Mc Dermond η Luthi ....
    Αυτοί τι κάνουν τόσα χρόνια κάθονται και παραπονιούνται?
    Το κακό είναι οτι σαν νοοτροπία δεν βλέπουμε πως εξελίσσονται και αναπτύσσονται σε αυτές τις χώρες αυτοί που κατα τα αλλα θαυμάζουμε!
    Ας διαβάσουμε λίγο όταν βρούμε χρόνο πόσες αερολέσχες αθλητικού αερομοντελισμού είχαν και έχουν οι χώρες αυτές απο την δεκαετεία το 30' και ας συνειδητοποιήσουμε τι είναι αθλητική παιδεία!
    Παντα φιλικά!
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.760



    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Σάββατο, 18 Οκτ 2014, 00:04:27 »

    Δύο πράγματα χρειάζονται για να αναπτυχθεί ο scale μοντελισμός, όρεξη και μεράκι.
    Ούτε αγώνες, ούτε πολλά λεφτά ούτε μεγάλο εργαστήριο, ούτε κα τι άλλο.
    ΜΕΡΑΚΙ. Αυτό θέλουμε να δώσουμε στα νέα παιδιά. Και όχι αεροπλάνα από το ράφι.

    +100
    προσθέτω: και λίγη δόση τρέλλας!
    Το λέω αυτό συνειδητά, βλέποντας π.χ. πόσον χρόνο και μεράκι αφιερώνουν οι μαστερ του scale μοντελισμού, και πόσοι λίγοι τελικά μπορούμε να εκτιμήσουμε το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας.

    Φαντάζομαι όχι σκόπιμα, πάντως το ίδιο ΣΚ που διεξαγόταν το πανελλήνιο scale στην Λάρισα είχε τον πανελλήνιο διαγωνισμό / έκθεση της IPMS στο Ελληνικό. Φέτος για πρώτη φορά η IPMS μας κάλεσε να εκθέσουμε τα scale αερομοντέλα μας, και μπορώ να πω ότι είχαμε πραγματικά μεγάλο ενδιαφέρον από τους φίλους στατικούς μοντελιστές, ορισμένοι εκ των οποίων ήρθαν την Κυριακή στον χώρο πτήσης του Ελληνικού και είδαν τα μοντέλα εν δράσει.
    Ελπίζω ότι κάποιοι εξ'αυτών θα κάνουν την μετάβαση από τον στατικό στον τ/κ αερομοντελισμό (με scale θέματα φυσικά!)

    Και επειδή η αιτία δημιουργίας του παρόντος νήματος ήταν οι μόνο 2 συμμετοχές στο πανελλήνιο scale, δείτε και τα στατιστικά του διαγωνισμού της IPMS:

      230 συμμετέχοντες μοντελιστές από όλη την Ελλάδα (και λίγοι από εξωτερικό)
      628 μοντέλα - εκθέματα
      54 κατηγορίες εκθεμάτων (14 εκ των οποίων αεροπορικά)

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=41679.0



    Φίλε Νίκο θα ήταν πολύ ωραίο του χρόνου να κανονίσουμε μια scale συναντηση παράλληλα με την IPMS με πολλές συμετοχές και αερομαχίες scale νταπα ντούπα!!! Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντέλα υπό κλίμακα (scale)  |  Κλίμακος (scale) F4C και semi scale (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ SCALE
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.045 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.