Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.512 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 03:13:43

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 03:13:43

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 02:09]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304512
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 88
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 70
    Συνολικά: 70
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Νέος στα ελικόπτερα...... ψάχνεται για NextSTAR 46 !!!!  (Αναγνώστηκε 21675 φορές)
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #45 στις: Τρίτη, 1 Απρ 2008, 21:02:16 »

    Ευχαριστώ παίδες  Thumbs up

    μόλις είχα και καλά νέα... τελικά η δουλειά που είχα αυτό το ΣΚ, μεταφέρθηκε για το επόμενο, οπότε αν ο καιρός το επιτρέψει το ΣΚ αυτό ΠΕΤΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ  Cheesy
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #46 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 00:25:21 »

    Καλησπέρα σε όλους.

       Καταρχήν να ευχαριστήσω το Νίκο, για τα καλά του λόγια, αν και η εμπειρία μου είναι ακόμη πολύ μικρή για να μπορώ να ονομαστώ δάσκαλος. Εγώ απλώς έδειξα στο Νίκο ορισμένα πράγματα για την προετοιμασία ενός θερμικού αεροπλάνου πριν την πτήση όπως κι εμένα με είχαν βοηθήσει κάποιοι άλλοι. Τα υπόλοιπα τα έκανε η σύγχρονη τεχνολογία. Τι θέλω να πω με αυτό? Πριν 10-15 χρόνια, που δεν ήταν διαδεδομένοι οι εξομοιωτές και οι ψηφιακές τηλεκατευθύνσεις με ρυθμίσεις  της κίνησης των πηδαλίων (expo, EPA) ήταν είτε άγνωστες είτε απρόσιτες ,τα μοντέλα όπως το nexstar ή το calmato θεωρούνταν "προχωρημένα εκπαιδευτικά" και δεν μπορούσε κανείς να ελπίζει ότι θα τα πετάξει με επιτυχία από την πρώτη φορά, αν δεν είχε δίπλα του τον εκπαιδευτή με την καλωδιωμένη τηλεκατεύθυνση. Τα πράγματα όμως έχουν αλλάξει απο τότε. Από τη μία οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ, επιτρέποντας στους μηχανικούς λογισμικού να φτιάξουν ρεαλιστικότατους εξομοιωτές και από την άλλη οι τηλεκατευθύνσεις με ρυθμιζόμενες παραμέτρους, έχουν γίνει πλέον πάνκοινες ώστε ο αρχάριος να διευκολύνεται πολύ στις κινήσεις των στικ. Συνεπώς, μπορεί κανεις να ξεκινήσει κατευθείαν με ένα "προχωρημένο εκπαιδευτικό" χωρίς την αλλοτινή ανάγκη για ένα πρώτο τρικάναλο, με δίεδρο που θύμιζε V-tail. Αυτό το απέδειξε περίτρανα ο Νίκος. Εχοντας κάνει μια πολύ καλή προπαίδευση στο real flight, ήρθε στο πεδίο σχεδόν έτοιμος. Απογείωσε, πέταξε και προσγείωσε το αεροπλάνο επιτυχώς, χωρίς να χρειαστεί καθόλου να επέμβω.
        Χάρηκα ιδιαίτερα, που βοήθησα ένα συναερομοντελιστή και συνφορουμίτη,  να κάνει το πρώτο του ξεκίνημα και να φύγει από το πεδίο γεμάτος ενθουσιασμό, για το επιτυχές ξεκίνημα. Κανένας μας άλλωστε δεν ξεχνάει την πρώτη του φορά. Το εσωτερικό γαργαλητό από την αγωνία όταν φτάναμε στο πεδίο, την ανακούφιση όταν βρήκαμε κάποιον πιο έμπειρο για να μας βοηθήσει, το σφίξιμο στο στομάχι στην πρώτη μας απογείωση, τη χαρά μας βλέποντας το αεροπλάνο μας να πετάει και ναι να το οδηγούμε εμείς , το άκουσμα των χτύπων της καρδιάς μας όταν με κομμένη την ανάσα κάναμε την πρώτη μας προσγείωση και τον ενθουσιασμό μας όταν γυρίσαμε σπίτι νικητές, έχοντας στο μυαλό μας την εικόνα του αεροπλάνου μας καθώς πετούσε προς το ηλιοβασίλεμα (αν η πτήση έγινε απόγευμα).
       Εύχομαι στο Νίκο καλή συνέχεια και καλές προσγειώσεις.

    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #47 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 08:47:51 »

    ευχαριστώ δάσκαλε  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #48 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 18:06:06 »

    Περίτρανο παράδειγμα των παραπάνω (όπως και της υπακοής σε αυτόν που σε μαθαίνει να πετάς) αποτελεί επίσης και ένα παλικαράκι 20 χρόνων τώρα, ο Γιώργος ο Δομανόλδος (Raptororiginal στο φόρουμ) που παρόλες τις δυσκολίες που αντιμετώπισε, εδώ και 9 χρόνια με ακολουθάει όπου και όποτε πηγαίνω για πτήσεις. Με σωστή και υπομονετική εκπαίδευση τόσα χρόνια στο σιμ και με το να βλέπει πώς πετώ και να ακούει προσεκτικά τι του λέω δε χρειάστηκε εκπαιδευτικό. Έκρινα πως έπρεπε να πάει αμέσως στα δύσκολα και του πήρα δώρο το Carosel της ARC. Δεν έπεσα έξω. Σε γρήγορο χρονικό διάστημα έμαθε να το προσγειώνει (για απογείωση δε μιλάμε, την "έπιασε" με την πρώτη πτήση buck2) να κάνει δύσκολα ακροβατικά και να το πετάει σχεδόν με κλειστά μάτια που λένε χωρίς να κάνει ούτε γρατζουνιά.
       Αποτελεί κατάπληξη οτι στο κατασκευαστικό κομμάτι ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ και χωρίς να ρωτήσει πολλά εμένα ή σε κάποιο φόρουμ, δούλεψε λες και είχε συναρμολογήσει αρκετά μοντέλα, με λεπτομέρεια και αποτελεσματικότητα παλιού μοντελιστή. Ανεση
       Τώρα τον έγραψα στην ΑΕΜΑ και ετοιμάζεται για το πρώτο του ελικόπτερο (στο ενδιάμεσο πήρε άλλα δυο αεροπλάνα). Είναι η ικανοποίηση κάποιου που αναλαμβάνει να μάθει κάποιον να πετάει. Μπράβο Γιώργαρε. Είναι πραγματι φαινόμενο  Thumbs up


    * Domas.jpg (87.69 KB, 704x528 - εμφανίστηκε 384 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 18:28:09 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #49 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 18:59:07 »

       Κοσμα , παντα σε θαυμαζα και ακομη σε θαυμαζω για την αμεριστη και γεματη αγαπη βοηθεια που δινεις στους αερομοντελιστες  Wink
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #50 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 23:35:21 »

    Μια φωτό λίγο πριν την πρώτη του απογείωση


    * NexSTAR-_001.jpg (77.28 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 345 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #51 στις: Τετάρτη, 2 Απρ 2008, 23:37:17 »

    Και δύο ακόμα ....  Azn


    * NexSTAR-_002.jpg (102.03 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 332 φορές.)

    * NexSTAR-_003.jpg (69.36 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 348 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    Defender
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 188



    « Απάντηση #52 στις: Πέμπτη, 3 Απρ 2008, 00:03:00 »

    Να τα να ταααα... Αρχισε και τα λευκωματαααα... Α ρε κουμπαρε πιλοοοτεεεε!!!!!

    Ετοιμασου Τομ (...Κρουζ) πλησιαζει το Σ/Κ και θα ρθω να σε καμαρωσω απο κοντα...
    Καταγράφηκε
    ggeorge42
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 458



    « Απάντηση #53 στις: Πέμπτη, 3 Απρ 2008, 09:38:30 »

    Ε όχι και Τομ Κρουζ, εμένα περισότερο για Λουκ Σκάιγουόκερ μου μοιάζει
     Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin
    Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #54 στις: Πέμπτη, 3 Απρ 2008, 10:18:31 »

     Ποοολύ άνεση

    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #55 στις: Πέμπτη, 3 Απρ 2008, 11:35:33 »

    Μια ερώτηση ..... γνωρίζει κανείς πόση ώρα πτήση έχει το ντεπόζιτο στο NexSTAR ; OS MAX46AX
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #56 στις: Πέμπτη, 3 Απρ 2008, 14:02:18 »

      15 λεπτα μπορει να σου αντεξει αν κανεις ηρεμη πτηση...πιστοποιημενο  Wink
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #57 στις: Πέμπτη, 3 Απρ 2008, 14:43:15 »

      15 λεπτα μπορει να σου αντεξει αν κανεις ηρεμη πτηση...πιστοποιημενο  Wink

    το 15 είναι super  Χαμόγελο

    Ευχαριστώ Κωστή  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #58 στις: Σάββατο, 5 Απρ 2008, 18:19:00 »

    Καλησπέρα,

    Αν και βροχερή ημέρα σήμερα, δεν κρατιόμουν με τίποτα  idiot2 και έτσι πρώι πρώι αφού πρώτα συνεννοήθηκα με τον φίλο Κώστα (bladekiller), βρέθηκα στη γνωστή αλάνα της Αναβύσου. Συννεφιά και αρκετός αέρας ήταν το βασικό χαρακτηριστικό του σημερινού πρωινού με νερόλακούβες να υπάρχουν από την χθεσινοβραδινή βροχή, περιορίζοντας έτσι κάπως τις απογειώσεις και τις προσγειώσεις.  worry

    Σήμερα πρόσθεσα άλλα δύο δώδεκαλεπτα πτήσης στο NexSTAR μου, αλλάζοντας μάλιστα προπέλα από 11χ5 σε 11χ6 όπως μου πρότεινε ο κ. Κουτσός. Πράγματι είδα το α/π να πατάει καλύτερα αν και αν δεν μου το έλεγε κανείς ίσως να μην καταλάβαινα την διαφορά. Άσχετος βλέπετε .......  Tongue

    Η κύρια εμπειρία μου προέρχεται από simulator στον οποίο έχω συνηθίσει να πετάω αρκετά μακριά σε σχήμα Π, και ήταν απολύτως λογικό να πετάω και το NexSTAR μου με αυτόν τον τρόπο. Σήμερα κατά την διάρκεια της πρώτης πτήσης, σε μια στροφή έχοντας λίγα γκάζια (1/3 του throttle) έδωσα λίγο παραπάνω aileron και είδα το NexSTAR μου να χάνει τον έλεγχο και να κάνει πιρουέτες στον αέρα ανεξέλεγκτο  Εκπληξη με πορεία προς το έδαφος. Για 1-2 δευτερόλεπτα η τ/κ δεν άκουγε καθόλου και δεν είχα καθόλου έλεγχο του α/π !!!  Huh

    Τότε αυθόρμητα  (police τρομάρα μου) έδωσα τέρμα throttle και κάτω elevator και ως δια μαγείας άκουσε και ΕΥΤΥΧΩΣ σηκώθηκε και πάλι στους αιθέρες  Χαμόγελο... μέχρι να γίνει αυτό βέβαια, πέρασε η ζωή μου από τα μάτια μου!!!  laugh Κατά τα άλλα όμως έκανα δύο πάρα πολύ ωραίες πτήσεις, απογειώσεις και προσγειώσεις και περιμένω πως και πως την επόμενη πτήση μου.

    Ψάχνοντας όμως τώρα να βρω τους λόγους που έγινε το παραπάνω σκέφτομαι ότι από την μια έδωσα λίγο παραπάνω aileron και έχοντας λίγη δύναμη (χαμηλά γκάζια)  μια δυνατή σπιλιάδα θα μπορούσε να βγάλει το α/π εκτός ελέγχου, ενώ από την άλλη σαν δεύτερο σενάριο όντας αρκετά μακριά (υπολογίζω λίγο λιγότερο από 1 χλμ) να έχασε την σύνδεση η τ/κ (DX7) και να μπήκε το fail safe για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να ξανασυνδεθεί και να κάνει reset οπότε και ανέκτησα ξανά τον έλεγχο  Στριφογύρισμα ματιών

    Ποιό σενάριο θεωρείτε πιο πιθανό ;
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #59 στις: Σάββατο, 5 Απρ 2008, 22:31:20 »

    Το δεύτερο, είναι και οτι φοβάμαι με τα 2,4. Με προβληματίζει η στάση του μοντέλου ως προς την τ/κ όταν αυτό είναι μακρυά. Ελπίζω να μην έχω δίκιο. Undecided
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Νέος στα ελικόπτερα...... ψάχνεται για NextSTAR 46 !!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.048 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.